Hoe moet het in de toekon Appels Korfbalklub: pionier in het Dendermondse 'Atlantis Lebbeke': lange weg naar de top BELGISCHE KORFBALBOND BESTAAT ZESTIG JAAR mie me-:. Meestal lees je dat korfbal een van oorsprong Nederlands balspel is. Deze mening is echter fout. Het spel is in feite ontstaan uit een oud Zweeds volksspel 'Handboll'. Rond de eeuwwisseling maakten twee Nederlandse onderwij zers kennis met dit eenvoudige volksspel. In Nederland .werden de regels wel wat aangepast: de ijzeren ring bijvoorbeeld werd vervangen door een mand zonder bodem, een korf, waardoor het spel aan zijn nieuwe naam kwam: «Korfbal». De Belgen maakten er voor het eerst kennis mee na de eerste wereldoorlog toen enkele landgenoten het spel mee naar Antwerpen brachten. In Antwerpen werd trouwens in 1920, tijdens de Olympische Spelen, een demonstratiewedstrijd gespeeld. Zo werd ons land meteen het tweede korfballand. De Belgische Korfbalbond werd op 28 april 1921 gesticht. De bond viert dit jaar dus reeds zijn zestigste verjaardag. Reden te meer om met dit spel wat meer kennis te maken. Snelle groei Antwerpen werd dus het centrum van het Belgische korfbalgebeuren. Scaldis is er de oudste klub en de Antwerpse kern ook nu nog het sterkst vertegenwoor digd. Maar de sport groeide en nieuwe klubs ontstonden "Tn het Gentse en het Brus selse. Later werden dan ook in de Denderstreek korf- balklubs gesticht. De voor naamste klub, sinds 1971, is ongetwijfeld Appels Korf- balklub waaruit later trou wens ook Atlantis Lebbeke zou groeien. Als laatste Vlaamse provincie kwamen de laatste vijf jaar ook in Limburg enkele klubs. De Koninklijke Belgische Korf balbond telt nu meer dan zestig aangesloten klubs en ongeveer tienduizend leden. Er is de laatste jaren noch tans een merkwaardige vaststelling te maken: het aantal korfballers lijkt te stagneren en sinds vorig jaar zelfs te verminderen. Familiesport Dat korfbal een gemengde sport is zullen ook de oningewijde sportliefheb bers wel weten. Het spel wordt in openlucht gespeeld door zes heren en evenveel vrouwen, in zaal, microkorfbal noemt men het dan, speelt men met vier vrouwen en vier heren. Daardoor is het spel gemak kelijk geschikt als familie- Jean-Marie Van Hese, de sport. De Korfbalsport blijft, basislegger van het korf- misschien wegens het wtor- bal in het land van Den- Saande' e8n hebbers- dermonde. sport voor de ganse familie. Maar hierdoor komen de klubs ook in moeilijkheden, vooral financieel. De klubs moeten leven' van de lidgel den, tombola's en de in komsten van de kantine. Nergens worden inkomgel den gevraagd. Door de media wordt de sport heel stiefmoederlijk behandeld, alleen internationale wed strijden, meestal dan een derby der lage landen, krij gen in de gesproken of geschreven pers een klein deel van de sportkoek. Vanwege Bloso hebben de ploegen ook al weinig te verwachten en de Korfbal- bond zelf zit ook slecht bij kas. Vooruitzichten In de Vlaamse korfbalran gen wil men wel het een en het ander veranderen. Zo denkt men er aan sponsors en reklame aan te trekken. Dan is er wel gevaar dat de nu nog echte liefhebbers- sport een semi-professione- le weg opgaat maar het zou de sport in ieder geval meer bekendheid en aandacht vanwege de media geven. kwaliteit zou zo kunnen stijgen. Maar het meeste heil verwachten de korfbal fanaten van de scholen. Nu is de situatie, wat betreft korfbal, daar ronduit slecht. Het korfbal heeft een tekort aan jongeren, de jeugd wordt voor de sport weinig gemotiveerd. Voetbal, vol ley, handbal, gaan met onze sportieve jongeren lo pen. Door het promoveren van het schoolkorfbal zoü die situatie kunnen verande ren. Tot nu heeft men de korfbal in de scholen steeds verwaarloosd. Reeds bij de opleiding van de leraren lichamelijke opvoeding (in de regentaten) loopt het fout. Velen hebben met de sport nooit kennis gemaakt en kunnen ze dus ook moeilijk doorgeven. De bond wenst daar iets aan te doen. Er bestaan gebruiks klare lessen waarin zowel de techniek, de taktiek als de konditie aan bod komen. Men hoopt ook dat het - ministerie in positieve zin de korfbalsport helpt: een uur korfbal per trimester zou reeds een hele stap vooruit betekenen. In het Gentse is 32 - 22.5.1981 - De V Als je een kwart eeuw korfbal speelt, zoals Mariette Van Praet, mag er gerust een grote berg bloem feleg Mi de korfballeiders h( aantal elk jaar rrA>n 9 v die heb Men zou dank zij dé in komsten een betaalde trai ner en misschien ook be taalde spelers hebben en de de interscholenkorfbalkom- ook geen moeite om de petitie trouwens een groot nodige verjonging door te sukses geworden en de voeren. Voor het onderwijs Gentse klubs hadden plots móet deze sport, we mogen bijna zeggen een typisch Vlaamse sport, nochtans best te gebruiken zijn. Het is een gemengde sport, dus uitstekend geschikt voor het na bijna veralgemeend ge mengd onderwijs. Tijdens de komende tien jaar willen laten aangroeien, men binnen het 0*99' 20000 aangesloten 0I^ ben. Dan pas ,s korfbalspel bij o IJ, verdiende plaats ti andere balsporten dan pas zullen ook pOI meer belangstelling oude Zweedse dag leggen. Ook dan een typisch» sport. H In Appels maken we kennis met de pioniers van het korfbal te Dendermonde. Inderdaad 'Appels Korf balklub' is sinds 1970, jaar van de oprichting van de klub, de gangmaker van deze balsport in de Denderstreek. Secretaris Alex Michiels is daar terecht fier op. Tweede klasse Na een weinig schitter end seizoen slaagde de Appelse korfbalklub er toch in in de tweede klasse van het veldkorf- bal te blijven. Zoals bij het volleybal heeft men hier echter ook een erek lasse, dan een eerste klasse en dan die tweede klasse. De Appelse ploeg ontstond dank zij Jean Marie Van Hees, een Ge ntenaar, die naar Appels kwam wonen en te Gent reeds een korfballiefheb ber was geworden. Hij slaagde erin ook de men sen van hier voor de sport warm te maken en in 1970 werd dan 'Ap pels Korfbalklub' ge sticht. Aanvankelijk speelde men in bevorder ing maar dank zij aller lei omstandigheden kon de klub snel in tweede klasse aan de korf ko men. En men doet het daar verre van slecht. Supporters De heer Michiels is voor al tevreden over de sup porters van de klub. Zelfs wanneer Appels naar het Antwerpse moet, nochtans het mek- ka van het Belgische korfbal, telt men rond het veld meer Appelse supporters dan aanhan gers van de thuisploeg. Ook de jeugd schijnt voor het spel gewonnen. Men heeft miniemen, kadetten en scholieren. Speciaal voor het korfbal is wel dat voor deze jeugd geen kompetitie bestaat. Een wedstrijd noemt men trouwens een spelgelegenheid. Wanneer in een ploeg bijvoorbeeld een speler wegvalt moet de te ge- stander ook uit het veld. Dit systeem bestaat in alle jeugdreeksen, tot bij de junioren. Het blijft daar dus een echt spel. Transferts zijn er wei nig in deze sport, zo weet de secretaris ons nog te vertellen, alleen bij verandering van woonst of bij ruzies wordt wel eens van ploeg verwisseld. Het blauw-witte Appels heeft voor volgend seizoen zijn zinnen op de over gang naar eerste klasse gezet Met de talrijke jeugdspelers die voor de nodige aflossing zorgen kan die wens nog wel eens bewaarheid worden. H.A. Appels Korfbalklub Voorzitter: Fr. Van den Steen Vlas markt 15 Dendermonde 052/21.37.59 Terrein Rij keistraat (achter de kerk) Appels Zoals overal wordt er ook in een korfbalklub al eens ruzie gemaakt. Deze onenigheden hebben soms echter ook wel eens een positieve afloop. Korf balklub Atlantis Lebbeke is het resultaat van zo een «ruzietje». Trage groei Inderdaad, twee jaar ge leden, zag een speler van Appels Korfbalklub het te Appels niet meer zit ten. Hij slaagde erin de Lebbeekse korfbalgevoe- lens los te weken en het korfbal was in onze streek meteen een klub rijker. Atlantis Lebbeke is dus nog jong. In de veldkompetitie komt men uit in bevordering met een eerste ploeg en een reserveploeg. Nu reeds zijn er in Lebbeke twee jeugdploegen. De miniemen en de kadet ten krijgen er immers spelgelegenheid, ty pisch woord voor het korfbal dat moet aandui den dat er geen echte kompetitie is. In de win ter ligt het korfbal niet stil, men begint dan met een nieuwe kompetitie in zaal. Dit microkorfbal wordt niet met twaalf gespeeld maar slechts met acht, het middenvak van het veldkorfbal valt gewoon weg. In deze kompetitie speelt Atlan tis in reeks 6A. De weg naar boven is voor deze jonge Lebbeekse vereni ging dus nog zeer lang. De zusjes Mariette en Lisette Van Praet, en de broers Pierre Verhaevert uit Buggenhout: steunpilaren van Atlantis Lebbeke Appels In Lebbeke kan men zich spiegelen aan het sukses dat Appels Korfbalklub ™nng die men m Ap- kan blijven rekenen is dan toch kent veel sup- Pe'8 dan 10011 reeds heefl men hler zeker porters en degelijk korf- opgedaan. Het doel van kwaam binnen enkele bal De kleuren van At- Atlantis is, al zegt men jaren enkele reeksen ho- lantis zijn dezelfde als dat daar zo wel niet, ooit ger te korfballen. Het van Appels, blauw-wit dezeflde reeks als AP" korfbal in de Dender- toeval Maar men blikt P6*8 Korfbalklub spelen, streek kan er alleen naar grote broer. De on- Als men de Lebbeekse maar wel bij varen, enigheid van een paar Jeugd verder voor de jaar geleden is vergeten, SP011 te motiveren, nu wil men hier gebruik °P de steun vao 811ppor- maken van de korlbaler- to™ en gemeentebestuur H.A. Atlantis Lebbei Voorzitter: C. Maesschalck Cultuurstr. 32 Lebbeke 052/21.18.78 Terrein: Konkelgoed, LetL|0!t n Ot Akti ntst« C grot irigt iroe De veteranen van Appels Rudy Van Den Broeck: speler en trainer, écht iemand aan wie de korfbalsport in de streek veel heeft.

De Voorpost | 1981 | | pagina 32