GERRIT D'HAESELEER EN PAUL VINCK NEMEN DEEL AAN TRANSATLANTISCHE ZEILRACE 't Sterreken schittert aan Aalsterse etalagehemel Jl |l 1 n: «PATRICK III» OF DE AVONTUURLIIKE REIS NAAR HET ONBEKENDE «OP ZEE KAN IE PAS ECHT LEVEN...» TIEN JAAR... YPSILON I, Roobroeck maakt school, maar... TUSSEN HAAKJES Vervolg van pag. 1 «Er is geen juichende mensenmassa die de winnaar op de schouders neemt. Je vaart door de 'finish' en misschien komt er een applaus bij de prijsuitreiking. Een prijs waarvan de waarde veelvuldig wordt over troffen door de enorme nettokosten van bijvoor beeld één dag wedstrijd zeilen.» «Maar gelukkig is er ook de keerzijde van de me daille: de unieke erva ring en het fantastische gevoel een wedstrijd te hebben gevaren. Het zijn dagen van sportief genot geweest, dat helemaal niet onder woorden te brengen is. Het onbe schrijfelijke gevoel van prettige spanning, dat ons 'pakt' na het vallen van het startschot en dat blijft voortduren tot het doorvaren van de 'finish', waarop de ontspanning volgt.» Je voelt aan dat deze woorden recht uit hun hart komen, ze vertellen het zonder franjes. Ze vervolgen gezellig: «Het begin van ons groot zeilavontuur is één groot toeval, t.t.z., Paul zat al een hele poos in het zee vaardersvak en heeft al lcmg zijn sporen verdiend op dit (nat) gebied. Ik voelde me eerst enorm thuis in een wereld van alpinisme en speleo, maar nu heeft het wed strijdzeilen mij volledig ingepalmd; in '73 begon nen we aan de bouw van de zeilboot, samen met Herman Clarijs, leraar lichamelijke opvoeding aan het Sint-Jozefscolle ge. Na drie jaar schaaf-, sleutel- en wrijfwerk werd «Patrick Hl» te wa ter gelaten. En van dan af was de steen aan het rollen of ik aan het zei len» aldus Gerrit. Eerst wil Paul het wat hebben over de Frans At lantische Zeilwedstrijd. «Deze wedstrijd wordt in gericht door de Royal Western Yachting Club of England en gespon sord door The Observer en Europe I. Dit jaar wordt deze uit erst zware wedstrijd het eerst gevaren door een tweekoppige beman ning. Solo-varen is nu to taal verboden, omdat dit in strijd is met het zee vaardersreglement. So lozeilers kunnen immers geen voortdurende uit kijk doen en ook omdat de afmetingen van de jachten dermate groot werden zodat deze «blindgangers» een ge vaar konden zijn voor de scheepvaart. Nu wordt wel verwacht dat tijdens eerste duo-uitgave het rekord, dat verléden jaar gevestigd werd (17 da gen 23 uur en 12 minuten) via de zuidelijke route (met een trimaran), ver beterd wordt omdat je met twee man aan boord sneller kan varen. Bo vendien is ditmaal de lengte van de boten niet beperkt tot 17 meter maar wel tot 25 meter». Gerrit haakt over en het blijkt al vlug dat beiden een hecht team vormen, zelfs al op het gebied van vertellen. «Tegenwoordig zijn er drie routes 'in' om die 3.000 zeemijl te overbrug gen. Het spreekt vanzelf dat de routekeuze steeds gemaakt wordt in funktie van het schip dat men bevaart. Wij hebben voor een zware route gekozen. Het klinkt waarschijnlijk gek, maar wij smeken om slecht weer, t.t.z. een windkracht van 7 tot 8. Onze «Patrick IR» heeft immers maar één romp en dus hebben wij voor de grootcirkel gekozen of de kortste afstand op een bol. Dus een zeer noorde lijke koers en jullie we ten wel wat dat bete kent...». Andere Belgen? «Tja, België is maar niet warm te krijgen voor de ze (h)eerlijke sport. Toch heeft Staf Versluys al een behoorlijke repu tatie opgebouwd in de zeilermiddens. Dit jaar is hij er echter niet bij, niet tegenstaande hij kandi daat was. Naar het schijnt hebben de orga nisatoren zijn inschrij ving niet ontvangen, al hoewel ze reeds betaald én verstuurd was. Verder nemen naast onze «Patrick IE», ook Philip pe Hanin en Eric d'Andri- mont, Baudouin De Nieuwburgh en Eric Ro- lin met hun «Paratus» en tenslotte André Wilmet en J.P. Derunnes met him «Trimaran». Wij zijn verliefd op de zee... «Hoeft het nog gezegd dat je als deelnemer de zee moet graag zien. De zee is een enig schouw spel; er is immers voor tdurend enorm veel te zien: de zee verandert bijvoorbeeld voortdurend van kleur o.a. door in vloed van het licht en de windsterkte. De zee kan er doorgaans goed en hartelijk uitzien, maar wij weten uit erva ring dat ze zo glad als een aal is, én onbetrouw baar én krachtig én on meedogend...» «Bijvoorbeeld tijdens on ze tocht naar La Corunna was eentje van zwaar ka liber. Vijf dagen lang hebben regen, koude en een zware zee ons vak kundig gefolterd. En dan maar proberen niet paniekerig te doen. Betrouwen op je schip... en maar rondkruipen op handen en voeten. "Ge lukkig ben je op het dek steeds vastgebonden, want als je tijdens de storm over boord gaat, mag je het vergeten... Je schip is in ieder geval een speelbal van de golven». Onze enige problemen zijn de financies en voor al de koude «Tja, moesten wij in Frankrijk wonen, dan hadden wij helemaal geen problemen. Daar zwaait zeilen immers de plak op het gebied van populariteit (35% van de deelnemers zijn Fransen). Hier in België staat alles nog in zijn knijpende kin derschoenen, met het ge volg dat het voor ons een zware dobber is op finan cieel gebied. Er zijn wel mensen die ons steunen, maar dat neigt meer naar mece naat want deze hartelijke mensen hebben er geen enkel (publicitair) belang bij. Verder is het in feite verboden volgens het wedstrijdreglement rek- lame te maken op het schip.maar je mag wel de naam van je schip veranderen, wat dan ook heel veel gedaan wordt. Zo mag je ons schip «De Voorpost» noemen, als je onze fakturen betaalt. Wij willen doodgewoon uit de kosten zijn, en zijn er helemaal niet op uit er een frank aan te ver dienen. Via onze stickerverkoop hebben we zo'n honderd duizend frank binnenge rijfd, maar wat betekent dat nu in verhouding met de enorme onkostenno- ta's. Je hoort wel eens de stekelige opmerking: «Wij sponsoren jouw ple zierreisje of jouw vakan tie niet, en daarmee basta...» En Paul springt in: «Dit bezorgt ons natuurlijk heel wat cijferwerk en kopbrekers, maar het echte probleem schuilt tijdens de tocht zelf. De koude die zo afschuwe lijk is. En na enkele da gen is alles, maar dan ook alles kletsnat. Je kan slechts je natte slaapzak droog krijgen, door er in te kruipen en enkele uurtjes te slapen. Enkele uurtjes slechts, 3 uur om precies te zijn. Soms kan je niet slapen en soms val je om van de moeite. En toch moet je voldoende zelfdiscipline hebben om 3 uur te rus ten. Het is een vicieuse cirkel... Tuurlijk word je gewekt, als het écht nodig is. Vooral bij mist kan je best met je beiden wa ken. En onder New Foundland zullen wij ze ker met koude en mist af te rekenen hebben. Dus van ons schema zal niet veel in huis komen... Een overvolle dagtaak? «Weet je, zo'n zeilboot moet 24 uur op 24 uur in bedrijf blijven. Dus zul len we ons zeker niet ver velen. Ten eerste de zei len voortdurend afstellen om tot de optimale snel heid te komen. En dat alleen al betekent een full-time job. En verder eten maken, wat voor ons zéér belangrijk is. Er kruipt veel tijd in, want wij eten graag en wij pro beren dat zelfs een beetje te presenteren... Een tak je peterselie en zelfs een schijfje citroen bij de aperitief (algemeen gelach). Verder is de ajuinsoep je bent van Oiljst of niet! de soep van de dag. En in het begin de verse groenten, citrusvruchten, aardappelen, eieren en naar het einde veel blik jes en conserven. Ook bakken wij ons brood zelf. En verder heb je genoeg rondom jou om te bewon deren zoals dolfijnen, zeeschildpadden, potvis sen, zeevogels, vliegen de vissen en... zeemeer minnen. Geen schitterende repu tatie «Daar kan je onmogelijk om heen. Statistieken be wijzen nu éénmaal dat deze tocht heel wat risi- ko's in zich houdt. Het percentage van niet-aan- gekomen ligt zelfs vrij hoog. Vorige jaren kwa men ongeveer 20% van de boten niet aan omdat zij averij kregen of kopje onder gingen of gewoon weg moesten afhaken. Toch zijn we zeer opti mistisch. We hebben ver trouwen in elkaar, in ons degelijk schip dat in feite voor dergelijke zware op drachten werd gebouwd, in onze technische baga ge, in onze fysische kon- ditie... En verder mag je ook niet vergeten dat er nu 2 man aan boord is en dus steeds iemand kan wa ken. Ook zijn er strenge re) veiligheidsmaatrege len; opblaasbaar vlot (automatisch), vuurpij len, radio en zwemvest, alhoewel dat weinig zin heeft. (Paul kan immers niet zwemmen...) Je schip verlaten is het laatste waar je mag aan denken. Dat was trou wens de kapitale fout verleden jaar tijdens de beruchte 'Fastened Ra ce', waarbij 17 mensen verdronken, 1 man ver mist werd en 24 schepen zonken. Wij kennen de grens van ons schip en zeilen volgens de regels van het spel». Konkurrentie? «Wedstrijdzeilen is een stevig georganiseerde sport. In iedere sport zijn scheidsrechters, grens rechters en wat al niet meer om nauwlettend toe te zien dat er geen oneer lijke praktijken worden toegepast. Maar in het wedstrijdzeilen is dat niet het geval. Wij den ken dat een zeeman een man van eer is. Tuurlijk wordt er hard gestreden om de overwinningstuil, maar toch heerst de zee- wet: «Zie je 'n schip in nood, dan is voor jou de wedstrijd gedaan». Wanneer is de volgende wedstrijd? «Wat ons vooral aan spreekt in deze sporttak, is voor een groot deel het avontuur, de uitdaging, de technische bagage die je echt nodig hebt, het zeemanschap dat je moet veroveren, de fysie ke weerstand die uitge rafeld wordt, maar toch is het de zee die ons het meest fascineert. Zij brengt innerlijke rust en zij toont al het betrekke lijke, het belachelijke in onze bekrompen wereld. En verder hebben we al ondervonden bij vorige konfrontaties met de zee dat de miserie niet op weegt tegenover de unie ke ervaring. Staf Versluys vertelde ons: «Als je temidden van de dolle hekseketel zeilt, dan schreeuw je: dat nooit meer. Maar als je een haEuur binnenge lopen bent, dan vraag je de organisatoren: Wan neer is de volgende editie?» Dit zijn slechts enkele schuifjes van het lange interview, dat zowat 2 bandjes van zowat 60 mi nuten elk opeiste. Toch valt het op: zeezeilen be tekent snel en zuiver denken, snel en behen dig handelen, geen fou ten maken, hoe dan ook. En je merkt ook dat Gerrit en Paul dit in het dage lijkse leven toepassen. Zij zitten er beiden bij met de glimlach en rus tig. Alsof er niets buiten gewoon is aan him verhaal. Het is eveneens duidelijk dat zij er meer van ver wachten dan ze feitelijk zelf durven beweren. Zij weten maar al te goed waartoe ze in staat zijn en dit siert hen als sport mannen, maar nog meer als mens. Ik hoop hen te kunnen spreken na hun voor spoedige race, al dan niet mer oorringen of ta toeages op de borst of een omgekeerde pijp in de borst. Ik zal in ieder geval al de beschuit bestellen want wie houdt niet van echte zeemansverhalen: «op de Atlantische Oceaan kan je pas een storm beleven: de metershoge golven teisterden onze «Patrick EI», de ijskoude winden bliezen om onze al ver vroren oren en door de mist zag je geen hand ver...» Of toch zo iets in die aard. Goede vaart! Gans Aalst duimt! (db) Enkele technic gegevens Vt Patrick EI 1973) f eigenaar: Paul Vu bouwers: Paul Vj Herman Clarijs, Qeer D'Haeseleer fger te water gelateijlche Goede Vrijdag 1976 el IV diepgang: 2 met^fjg centimeter Cc lengte: 14 meter fouq breedte: 3 meteide centimeter grke tuitage: Ketch getj (2 masten) bezaanmast: 9 (bovendek) grote mast: 16 (bovendek) ballast: 4 ton 500 maximum zeiloj vlakte: 350 m2 totaal gewicht: ton type: Rorqual één romp) De Topdag is het symbool geworden van een massale Aalsterse samenwerking, die de handelaars van onze stad ongetwijfeld financieel heel wat baten heeft afgeworpen. Alle wegen leidden vorige zater dag naar het winkelhart van Aalst, dat de tienduizen den nieuwsgierige bezoekers zonder enige twijfel heeft verbluft door zijn grenzeloze fantasie. Winkels uit deelgemeen ten deden het goed Niet alle etalages vol deden aan de behoeften van de hedendaagse kon- sument, doch heel wat handelaars waren er op schitterende wijze in ge slaagd om de aandacht van de voorbijgangers ops te eisen. Het stadsbestuur schreef in samenwerking met de Middenstands- raad voor de tweede maal een etalagewed strijd uit, waaraan dit keer ook 39 winkels uit de deelgemeenten deelna men en 193 uit de stad. Een jury, bestaande uit zes leraren van de Aal sterse Akademie voor Schone Kunsten en zes konsumenten, nam de zware taak op zich om daar de allerbesten uit te halen. Maandag had dan de prijsuitreiking plaats, sa men met die van de vlaai enwedstrijd. In een wel gevulde stadsfeestzaal wachtte iedereen met spanning op de beide uit slagen. Er waren er ei genlijk drie, want de deel gemeenten werden af zonderlijk beoordeeld en kregen dus ook hun ei gen prijsuitdeling. Moch ten ze volgend jaar even wel met de stad konkur- reren, dan zou daaruit blijken dat verschillende onder hen gerust de voet mogen zetten naast de Aalsterse etalages. Revue Na de traditionele toe spraken van Dolf Sedeyn, voorzitter van de Mid- denstandsraad en burge meester Louis D'haese- leer, zou de sekretaris van de jury verslag uit brengen van de ervarin gen van deze jury. Hugo Sonck, 's mor gens nog lachend en schertsend als altijd, werd in de loop van de namiddag evenwel ge troffen door een hartaan val en belandde spijtig genoeg in het ziekenhuis. De burgemeester wenste hem een spoedig herstel en zo moest een interes sant punt van het pro gramma worden afge voerd. Er werd dan maar be gonnen met een diapro- jektie die een soort revue bracht van de groot-Aal- sterse etalages, door spekt met tips en wenken en waaruit duidelijk bleek dat Gabriël Roobroeck school maakt. De kreem- karretjes in de uitstalra men waren legio, doch het autentieke eksem- plaar van onze gekende edelsteenkundige span de natuurlijk de kroon. Een vishandelaar uit Nieuwerkerken en een beenhouwer uit Aalst be wezen dat ook met hun zogenaamd moeilijk pro- dukt uiterst attraktieve dingen kunnen worden gekreëerd. Eervolle vermeldingen Toen de prijsuitreiking begon met de eervolle vermeldingen, bleven heel wat diploma's op de sprekerstafel liggen. On begrijpelijk, want er zijn nu eenmaal winnaars en de anderen, die zich niet meteen verliezers hoe ven te noemen en zich zeker niet verloren moe ten geven. Volgende keer beter... Deelnemen blijft immers njet zoveel zeg gen als winnenl en prijzen Bloemsierkunstenaar Fideel Van Landuyt uit Gijzegem werd winnaar en viskunstenaar Lucien De Cock uit Nieuwerker ken werd tweede. Deze laatste had zeker even veel verdienste dan de bloemenman, die uitein delijk toch unaniem als eerste werd gerang schikt. Over smaken, geuren en kleuren zal de diskus- sie wel eeuwig blijven duren. Frieda Daelman en Wil ly Van Impe, van de Dienst Organisatie-Infor matie die al de kommen- taar bij de diaprojektie hadden uitgesproken, de den eveneens heel keurig de prijsuitreiking. Alles verliep vlot, de spanning steeg ten top. Eerst de eervolle vermel dingen en vervolgens de 31 prijswinnaars, waar van de eerste, p.v.b.a. Wilier een reis naar Parijs won. Beenhouwer en sterretjes Derde werd beenhou wer Van Isterdael uit de Korte Zoutstraat, die er iets schitterend van maakte en maar net de duimen moest leggen voor Gabriël Roobroeck, die deze keer de eerste prijs moest laten aan me vrouw Roovers van 't Sterreken uit de Hoven iersstraat. Terecht, want haar etalage is een fonke lende ster aan de Aalster se etalagehemel, dat zal de sportieve Gabriël Roobroeck wel spontaan toegeven. Een verdiend applaus voor deze beide laurea ten, die er een erezaak van maken om het hele jaar door hun klanten een prachtige etalage aan te bieden. Als het ware een lust voor het oog en een aansporing om te kopen. Zo hoort het ook, al zijn nog niet alle winkeliers daarvan overtuigd. Vlaaien Na de etalages keek ie dereen nieuwsgierig uit naar de uitslag van de vlaaienwedstrijd. Pol De Paepe, voorzit ter van het Verbond van Aalsterse Dekenijen, noemde in zijn korte toe spraak die vlaaien een stuk Aalsterse levensbe schouwing en beloofde de Aalstenaars nog zo'n 87 topdagen. Onverbe terlijke optimist, onze Man-van-het-Jaar! Luc Van Dorpe, die de smakelijke taak had ge kregen om de vlaaienjury voor te zitten, legde uit wat de juryleden voor ei sen hadden gesteld om er de allerbeste vlaaien uit te halen. Aalsterse huisvrouwen en huis mannen knopen dit best in de oren: ten eerste speelde het uitzicht, de kleur van het staal, een rol, secundo de struktuur, d.w.z. het baksel mocht niet te hard doch ook niet te slap zijn. Derdens hield men rekening met de al gemene kompositie: een bepaalde smaak bijvoor beeld van kaneel, mocht niet overheersend zijn en tenslotte was natuurlijk het voorgelegd recept van belang. Daarbij stipte Luc Van Dorpe aan dat peperkoek niet in het be kroonde recept voor komt. Mevrouw Philomena Tombeur uit Aalst werd derde, Monique Sonck uit de Hoveniersstraat tweede ën de 78-jarige Maria Everaert uit de tertorenstraat de fel gejuichte winnares. Het recept werd ook meegedeeld, d nogal vlug, zodat wij niet met zekerheid vcj dig konden noteren L ons dus nog nie zelf het bakken kon| zetten. Topdag fenomeen In zijn slottoespr| noemde schepen Middenstand, Marcel Bisschop, de Topdag j fenomeen in ons landj dat konden we enkel mondig beamen, netl de talrijke andere aanf zigen van die avondl ene al meer voldaan! de andere natuurlijk. I Als we Pol De Pal mogen geloven, hebf ze echter nog 87 jaarl tijd om het beter te doj Cyriel TEMMERM Eén van de anekdotes uit het tienjarig bestaan van koud buffet, twee o( jeugdklub Ypsilon, is dat het tussentijds jubileum («5 dens van de goochf jaar Ypsilon») gips bracht voor de toenmalige klubve- Serge... rantwoordelijke Guido De Cock. Daar zal het «Spel Alles gaat door of sta zonder Grenzen» voor iets tussen. Vijf jaar later is voor het parochiaal centruf I een rustiger programma gezorgd... Kapelleke, Meulescht straat, Aalst, ledereen 21 mei 1971 werd jeugd- rally (ongeveer 6 km.), om kom, dat dacht je.. klub Ypsilon officieel geopend. Wat voorheen een opslagplaats voor oud papier was, en lang dèórvoor een bollebaan, mocht nu jeugdhuis wor den. Dynamische mensen zoals Herman Lissens, Frans Vanvolsem, Tuur Claessens, en Willy Van Boxstael stonden bij de wieg. Eddy De Vadder werd peter, Annemie Podevijn meter. Herman en Kris Lis sens pleegouders. In de tien jaren die er al op mochten volgen gebeurde er veel. Er bestaan fotoboe ken en niet-gepubliceerde herinneringen. Wisselende generaties. Het interieur veranderde al eens, er wa ren de ups en de downs, de td's met weinig en veel volk, Het wordt allemaal feestelijk herdacht dit wee kend. Ingrediënten. op zaterdag 23 mei is er vanaf 20 u. groot bal zondag 24 mei om 11 u. H. Mis, om 14 u. een voet- 18 u. een Franse avond met Behalve de DJ-wedstrijd in 't Satellietje en het tienjar bestaan van Ypsilon waarover elders meer is er jeugdwereld o.m. dit: Zonnestraat (Aalst) Vrij 29: 20 u film «Yours, mine and ours». Zat 30: 20 u.: Spelavond. Terlinden (Aalst) Vrij 22: reusachtige dropping. - inschrijvingen in de klub. Zat 23: pereprinsverkiezing. Aanvang 20 u. stipt. Nadie grootscheepse dansavond. Zat 30: jaarlijks meifeest, met een optreden van de groe Stampen en Dagen. Er zijn brochetten en sangria t voc verkrijgen. Zon 31: film «een dozijn ploerten» (20 u.) Dido (Erpe) Vrij 22: 20 u.: volksdans Zat 23: 14 u.: voetbaltornooi van de jeugdhuizen; avonds dansavond. Zon 24: 20 u.: dansavond Do 28: voetbaltornooi Vrij 29: volksdans Zat 30; 20 u.: kaarting Zon 31: 20 u. dansavond. Tanu (Aalst) Vrij 29: 20 u.: filmvoorstelling «Croc-Blanc». Inkom 30 fr. Chiro Joepie (Baardegem) Het 15-jarig bestaan van deze groep wordt als volg gevierd: .i Zat 23: 20 u T.D. met D J. «de Jos» in de parochiezaal Dorp. 0r Zon 24: 10 u.: jeugdmis, om 11 u. ballonwedstrijd op he'1 n kerkplein; van 13 tot 14 u.: inschrijving voetrally (eerstf^e prijs is een draagbare TV), vanaf 13 u. is er Vlaamss e Kermis op het kerkplein en Breughelkermis in de hof van d Ur pastorij. Om 19 u. is er prijsuitreiking van de voetrally. O scl 19.30 u. toneel, zang en dans. Stf Leeuwerik (Lede) Vrij 29: 20 u.: filmvoorstelling «een dag voor mijn liefje». P.D. V.O

De Voorpost | 1981 | | pagina 4