groot.lede I.S.-LEDE: NIEUWBOUW- IULDIGING EN JARIG BESTAAN GEBREK AAN GEPASTE RUIMTE LAAT ZICH VOELEN OP KOMST IN LEDE h RMS schoolfeesten in Lede: veel volk, veel regen De Voorpost - 29.5.1981 - 11 Besluit 1 ordering b« lelagc Q ijs. C Is die bij ït, heeft regering Van april '54-2 rekteur, Jmet t) :omi iet-| loed 0| niet de nen ieze noa igst ■en.. fEMfoi Je Vet litair iiden minister van nationale opvoeding en hoge ïaren van het Rijksgebouwenfonds de laatste hunhanden vol hebben, is beslist geen toeval, jveek gaat voorbij, of ergens te lande wordt [evierd ter gelegenheid van het 25-jarig be- nieVan een rijksschool. De wet-Collard heeft het geleden immers mogelijk gemaakt, dat rijks zowat overal - en zeker in Vlaanderen - als :oelen uit de grond rezen. De viering te Lede ^egenheid van het 25-jarig bestaan van de samen met de inhuldiging van de nieuw- in werd ingezet met een academische zitting, rs waren W. Calewaert, minister van nationa- Deding, burgemeester Grepdon van Lede, R. mael, direkteur van de R.M.S.-Lede en sche- Minnebo, voorzitter van de vriendenkring school. Onder de talrijke aanwezigen bevond vens M. Galle, minister van het Vlaamse dhr. Lootens, inspecteur-generaal van het bouwenfonds, de meeste instellingshoofden rijksbasisscholen en rijksmiddenscholen van sscholengemeenschap Aalst en talrijke ge sraadsleden en schepenen van Groot-Lede. :ikale gedeelte van de zitting bestond uit een en vanhet schoolkoor en de niet meer onbe- irk Bauters, zelf oud-leerling van de school. zich bij hun eindexamen moesten onderwerpen aan een gemengde jury, voor de helft samenge steld uit afgevaardigden van het officieel onder wijs. Een reactie van het Bel gisch episcopaat bleef dan ook niet uit. Zij noemde het wetsont werp «een middel om het vrij onderwijs te bestrij den... en de niet te aan vaarden overheersing «Nationaal Comité voor Vrijheid en Democratie» organiseerde een drietal massale protestbetogin gen, waar het enkele ma len tot ernstige rellen kwam, en overhandigde het staatshoofd een peti tie tegen de wet met 2,2 miljoen handtekeningen. De wet-Collard ver scheen op 6 augustus 1955 in het Belgisch Staatsblad, hoewel de scherpe kanten enigszins Burgemeester Grepdon. (KDC) stukje geschie- I.M.S te Lede pre- 1956 werd opge- tan geen speling lot genoemd In dat jaar ver immers in het Staatsblad het Besluit ter uit- van de wet-Col- 1955 én ter van de aan het vrij De school- bijna onafge- gewoed tij- socialistisch-li- Ac- juni een aanvang in '54 toen de minister van Collard (BSP), 110 leerkrachten uit het officieel onderwijs ont sloeg, omdat zij gediplo meerden waren van het vrij onderwijs. Eind '54 werd het «Comité voor vrijheid en democratie» in het leven geroepen, dat in de daaropvolgende jaren de strijd tegen de schoolpolitiek van de re gering zou aanpakken. Het wetsontwerp-Collard bepaalt o.m. dat de Staat, naar eigen goeddunken, zou overgaan tot de stichting van nieuwe rijksscholen, dat de vrije scholen duidelijk hun be staansredenen moesten bewijzen, voor nog aan subsidiëring van over heidswege kon gedacht worden en dat de leerlin gen van de vrije gesubsi dieerde normaalscholen Minister Calewaert tijdens zijn toespraak (KDC) van het neutrale licise- rende onderwijs te waar borgen». De regering reageerde onmiddellijk en stelde dat de Belgi sche geestelijkheid zich hierdoor mengde in de politieke aangelegenhe den van het land. Het de nieuwbouw. (KDC) de Heer Vandormael. (KDC) om Si ters tijdens de akademische zitting. (KDC) De Heer M. Minnebo, voorzitter van de Vriendenkring. (KDC) afgerond werden. De schoolstrijd werd verder- gezet, zij het minder he vig, tot in 1958, de CVP bij algemene verkiezin gen de absolute meer derheid in de senaat kreeg. Onder de homoge ne CVP-regering van Gaston Eyskens werden toen de voorbereidingen getroffen om tot een schoolvrede te komen, die uiteindelijk zou resul teren in de onderteke ning van het schoolpakt door de drie traditionele partijen. Dit pakt hield o.m. in: er moeten vol doende vrije en officiële scholen zijn om de vrij heid van keuze voor de huisvader inzake onder wijs te garanderen, leerkrachten van het vrij en officieel onderwijs krijgen dezelfde, door de staat betaalde wedde, verlening van verregaan de kredieten voor de op richting van rijksinstellin gen, en de regeling van de subsidies voor het vrij onderwijs. Willy Calewaert De minister van nationale opvoeding, die tevens de gedenkplaat inhuldigde, wees in zijn toespraak op het belang van een dege lijke, moderne infrastruc tuur in het onderwijs. Hij onderstreepte dat de groei van de school, op gericht in zeer moeilijke omstandigheden, de re sultante is van de totale inzet, de werkkracht en het dynamisme van di rectie, onderwijzend en opvoedend personeel, vriendenkring en ouder raad. Tevens stelde hij, verwijzend naar de woeli ge periode van de schoolstrijd, dat het steeds de bedoeling is geweest van de toenma lige onderwijsminister L. Collard, jonge mensen te vormen met een open geest, jonge mensen die bekwaam moeten zijn hun geestelijke en filoso fische keuze te doen voor het verdere leven. De mi nister hield nog een vurig pleidooi voor het VSO, maar benadrukte wel dat het systeem tot in de puntjes moet worden toegepast, daar anders het beoogde resultaat niet kan bereikt worden, R. Vandormael R. Vandormael, directeur van de R.M.S.-Lede, schetste kort de historiek van de school. Reeds bij de stichting in 1956 ston den velen sceptisch t.o.v. de oprichting van een rijksschool te Lede. Dat de school echter onmid dellijk een succes werd, is voor het grootste ge deelte te danken aan het baanbrekend werk dat destijds door de twaalf mensen van de vrien denkring is verricht. Het resultaat was direct hoopgevend: 238 leerlin gen werden ingeschre ven voor de twee kleu terklassen, de zes klassen van de voorbereidende afdeling, de zesde en vijf de moderne, het eerste jaar familiale voor meis jes en het eerste jaar A3 voor jongens, met als richtingen mechanika en schrijnwerkerij. De in schrijvingen vonden des tijds plaats in een barak van de aannemer, wat de moeilijke beginomstan- digheden nog eens extra onderstreept. In 1960 volgde de huidige direc teur dhr. Singelijn op. In 1961 werd aan de be staande afdelingen een eerste jaar A4 beroeps onderwijs toegevoegd. Een jaar later werd met een rijkstechnische avondschool gestart, met als vakken Frans, Engels en kostuumnaaien/con fectie. Daarvoor werd het avondonderwijs ver zorgd door de vrien denkring, doch een her structurering bleek nood zakelijk, wilde men offi ciële diploma's afleveren. Meer dan 500 leerlingen boden zich aan voor het schooljaar '63-'64. In dat jaar werd tevens gestart met avondleergangen in mechanika, schrijnwerke rij en huishoudkunde. De familiale afdeling werd in 1964 vervangen door een technische afdeling C1, en het daaropvolgende jaar werd gestart met een beroepsafdeling C3 voor meisjes. In 1970 tenslot te, werd de R.B.S volledig autonoom, de eerste di rectrice werd mevr. De Craecker. Tevens werd in dat jaar het V.S.O. inge voerd, en wel als één van de laatste scholen van het arr. Aalst. Directeur Vandormael betreurde wel dat de technische af delingen ingevolge opge legde besparingen enigs zins teloor waren ge gaan, zonder dat in feite voor een equivalent ge zorgd werd. Wat de nieuwbouw betreft, stel de de directeur met enig leedvermaak vast, dat de eerste plannen reeds in 1960 bestonden! Als blijk van sympathie, werd aan de directeur door de oud leerlingenbond, een tele visietoestel geschonken, dat zal gebruikt worden in de mediatheek van de school. M. Minnebo M. Minnebo, voorzitter van de vriendenkring, had vooral lof voor de mensen van het eerste uur. Hij schetste kort de taak van de vrien denkring inzake het boe kenfonds, de bibliotheek en het leerlingenvervoer, en dankte in het bijzon der de personen die, door zich borg te stellen voor een lening en via het uitschrijven van aan delen, de aankoop van een eigen bus voor het leerlingenvervoer, had den mogelijk gemaakt. A. Grepdon Laatste in de rij sprekers was burgemeester Grep don. Hij hield zijn toe spraak kort en beperkte zich tot een huldebetoon aan de pioniers van de school. Tevens overhan digde hij de aanwezige ministers een exemplaar van het lijvige boekwerk «De geschiedenis van Lede». De akademische zitting werd besloten met een rondgang door het nieu we gebouw en een re ceptie. (KDC) Vrijdag 29 mei •2e Keibergse Meifeesten (voetbalterrein. Kei- berg): belotting (20 u.). •Jeugdhuis «Leeuwerik»: Filmklub: «Een dag voor m'n liefje» (20 u.). *SKV «Priester Daens», vzw: Info-avond: Zelf belastingen invullen: Wanzele (De Kring), Dorp (20 u.). •Kafee «De Klok», Markt, Lede: wedstrijd 60 uren op rollen. Zaterdag 30 mei •Voetbal: «Beker van Lede» 1/2 finale om de 3e en 4e plaats: Halve Maan - Papegem (14.30 u.). Finale: Kanaries - Ronkenburg (17 u.), Terrein: VC Jong Lede-Bellaert. •2e Keibergse Meifeesten:(20 u.). Lentebal met The Sunny Stars - toegang gratis. Zondag 31 mei •2e Keibergse Meifeesten: (15 u.), koersen op rollen voor iedereen; (15 u.) Wandelkoncert door de Kon. Harmonie St.-Cecilia (19 u.) Slui tingsbal met tombola-trekking. •St. Maartenskollege: 19e Kollegefeesten: res taurant, volksspelen, tentoonstellingen, opstij gen warme-luchtballon (17 u.), TD (19 u.), wijn bar vanaf 20u30. •Zaal «De Lelie»: Atlantis (17 u.'). Maandag 1 juni •Invullen Belastingsformulieren door Schepen Jules Henderickx: Bremenhulweg 20, Lede (18u30), kaféé «Zanzibar», Dorp, Erpe (18u30). Dinsdag 2 juni •Invullen belastingsformulieren door schepen Jules Henderickx: «Bonten Os», Molenberg straat, Lede (18u30), «Onder de Toren», Dorp, Smetlede (18u30). Woensdag 3 juni •Invullen belastingsaangiften door schepen Ju les Henderickx: Gemeentehuis, Lede (14 u.). Donderdag 4 juni •Heemschut-Lede: Bestuursvergadering (20 u.). KVLV Smetlede: Kookles «Tintelende aperitie ven» (14 u.). Vrijdag 5 juni •De Glansmerel: bestuursvergadering (20 u.) •SKV «Priester Daens»: Info-avond: zelf belas tingen invullen. Kafee «Van de Velde» Dorp, Oordegem (20 u.). •Lede: Verlichte avondmarkt. De RMS organiseerde het eigenlijke schoolfeest waarbij de leerlingen hun ouders, familie en kennis sen vergasten op met entoesiasme ingestudeerde nummertjes zaterdagnamiddag 23 mei. Helaas ging het weer zodanig te keer dat het programma afge broken diende te worden. Het buitengewoon talrijk opgekomenpubliek zocht dekking voor de neerplet- sende regen in de verschillende lokalen waar allerlei te beleven viel. De school beschikt niet hield het weer opnieuw overeen ruimte die groot lelijk huis zodat aan ver genoeg is om die ene dere aktiviteiten in open- keer per jaar, als het dan lucht niet meer werd nog slecht weer zou zijn, gedacht, de aanwezigen komforta bel te herbergen. En voor Ondanks de tegenslagen, enkele eenmalige organi- die totaal buiten het be- saties als bv. het school- reik lagen van de organi- feest kan de school moei- satoren, trok dit school- lijk een geschikte ruimte feest dat samenviel met met alle nodige facilitei- het 25-jarig bestaan van ten oprichten en in stand de schooi en met de in houden. Zolang in Lede huldiging van de nieuwe geen omnivalente zaal gebouwen veel publiek ter beschikking is, zal en de nodige aandacht, men bij organisaties als zodat opnieuw geld ter schoolfeesten enz. ver plicht blijven om het ge beuren buiten plaats te doen vinden, met alle ri- siko's van dien i.v.m. het weer. Het publiek dat z'n na middag toch al verknoeid wist (thuis regent het im mers ook) vond het best leuk om in de instelling te blijven zodat in de ver schillende lokalen een drukte van jewelste heer ste, en het verbruik al- naargelang was. Zo kon den de pannekoeken niet op tijd worden gebakken! Het feest liep uit tot wan neer het jonge volkje voor de TD begon toe te stromen. De volgende dag dan stonden nog enkele akti viteiten op het program ma. Terwijl in het restau rant in de rij moest wor den gewacht om een vrije tafel te vinden, kwa men de binnenkoer en de lokalen opnieuw tot le ven. Het volk stroomde toe, voornamelijk aange trokken door het toch wel originele ingelaste on derdeel in het program ma: de boksekshibities. Helaas! Een tweede tegenslag trof de organi satoren: de boksers lie ten het afweten. De direk- tie was er nog in ge slaagd om de ouders via de kinderen ervan op de hoogte te brengen dat de exhibities niet door zou den gaan. Ondertussen beschikking komt voor fi nanciële tussenkomsten bij sociale gevallen en voor de uitbouw van een veilig en komfortabel leerlingenvervoer. Maandagavond 25 mei had een spoedvergade ring plaats. Hier werd o.a. de mogelijkheid be sproken om alsnog de weggevallen program ma-onderdelen op een latere datum te presente ren. De nummertjes van de lagere klassen zouden over drie weken opnieuw opgevoerd worden en op een snippernamiddag op het einde van het school jaar zouden de sport- nummertjes aan de beurt komen. Hierover hopen wij u op tijd op de hoogte te kun nen houden. Meisjesschool Stella Matutina De meisjesschool Stella Matutina had eveneens dit druilerige weekend uitgezocht om het schoolfeest te organise ren. Het programma be gon met enige vertraging en het feest werd nog maar net officieel geopend door o.a. E.H. Van de Putte die de zieke deken, E.H. Scheire ver ving of daar ging het aan 't regenen. Tema van het feest en dus van de nummertjes, vooral dansnummertjes die door de verschillende klassen naar voor wer den gebracht, was «Een muzikale wereldreis». Er was duidelijk aan ge werkt. Dat merkte men al toen als eersten de aller kleinsten het podium (eindelijk werd een po dium opgericht) opklom men. Beweging, ritme en kledij zouden de hele voorstelling beheersen. Maar toen het pijpestelen begon te regenen, wer den de regenschermen bovengehaald en werd het praktisch onmogelijk om te zien wat op het podium gebeurde. Geluk kig werd de vertoning tij delijk opgeschort. Nadien moest nog enkele keren naar de paraplu worden gegrepen, maar uiteinde lijk kon het programma volledig worden gepre senteerd aan het dicht opeengedrumde publiek. Ondertussen konden de kinderen hun spaarcent jes bovenhalen voor al lerhande kinderspelle tjes, kon een biertje wor den gedronken en wer den massa's tombola-lo ten verkocht. Het barre weer zorgde ervoor dat na de optredens het pu bliek eerder dan door de direktie geliefd, de school verliet. Ook hier deed zich duide lijk het gebrek voelen aan een aangepaste overdek te ruimte. Daarenboven waren er, net als vorig jaar te weinig zitplaatsen ter beschikking voor het zo talrijk opgekomen publiek. Het jonge volkje dat spe ciaal op was komen da gen voor de TD en diege nen die na de nummer tjes gebleven waren zorgden ervoor dat de dansruimte vol liep, ter wijl de disc-jockey de no dige ambiance in de zaal bracht. Al met al was het een kleurrijk festijn, maar wij stellen ons vragen over de formule. Is het niet broderen op hetzelfde stramien? Alleen het mu ziekje en het danspasje verschillen. Mogen wij gewagen van enig ge brek aan inspiratie?

De Voorpost | 1981 | | pagina 11