ïholstade. gijzegem nieuuierkerken GROEIENDE MALAISE? DERDE UITGAVE VAN IIBTO TUINFEESTEN SPORTIEVE WEDIJVER OP 2e SCHOOLSPORTDAG IPORTCLUBS MOETEN NU HUN KANS GRIJPEN INGAANSLUITING HOFSTADE WERD AANBESTEED EERSTE WERELDOORLOG DOET HIJ TOT IN KLEINSTE DETAILS UIT DE DOEKEN HEKELEERTIES 0/ KAREL DE SAEDELEER, NEGENTIG JAAR NIEUWERKERKENAAR L»e voorpost - 29.5.1981 - 13 Het jeugdhuis Pallieter heeft sinds meerdere maanden een zeer goed gevulde aktiviteitenkalen- der. ledereen is er van overtuigd dat men de werking moet voortzetten en dat er bovendien een poging moet ondernomen worden om nog meer te verbete ren. Toch begint het bestuur zich stilaan enkele ernstige bedenkingen te maken en men moet wil lens nillens terugdenken aan een artikeltje dat enige tijd geleden in het klubblad verscheen. De kern ervan was dat niettegenstaande het feit dat er door b.ikele mensen ernstig werk werd geleverd, en ondanks de vaststelling dat de kalender behoorlijk volgeboekt was, het schoentje ergens begon te nijpen. durende het weekeinde van zaterdag 13 en zon- g 14 juni 1981 zijn de tuinfeesten van het Rijksin- tuut voor Buitengewoon Technisch Onderwijs »ds aan hun derde uitgave toe. Ze gaan door in en nd het kasteel te Hofstade, Zijpstraat. Het pro- amma zoals dat voor dit jaar vastgelegd werd ziet als volgt uit. zaterdag is er 's morgens een wandel-jazz-parade n Ska'n Toebak - Teralfene. De kinderanimatie in tuinen van het kasteel zal aanvangen om 16 uur. t betreft een soort spel zonder grenzen. De tea- om gaat open om 16 uur. i 21 uur treedt Ray inky aan samen met n orkest. Te 22 uur: bo- ga Kiwanis Aalst met is Martin aan het Ham- ondorgel. Precies om ddernacht is er de trek- ig van de tombola die rbonden is aan de toe- igskaarten. De eerste ijs is een weekabonne- it railtour eerste klas l^^or het ganse Belgisch I vJ oorwegnet. De tweede bestaat uit een drie- agse reis met de auto- issen van Sylviatours. ndag zondagvoormiddag JKTéngt om 11u30 aan met :EN n aperietiefconcert ALSior de socialistische rmonie «Hand in nd». Na dat apertiefje, n 12 uur, is er doorlo- nd restaurant en tea- om aan zeer demokra- che prijzen. Een peper- lak met frieten naar be- jven bijvoorbeld is ver- jgbaar aan 220 frank. 2 u. De feesten krijgen een sportief tintje in de na middag, om 14u30 en om 16u15. Dan worden de eerste en de tweede reeks gereden van de wielerwedstrijd voor W.A.O.D. Om voor een goed evenwicht te zor gen is er te 15u30 een koffieconcert door de Ko ninklijke harmonie «De oude garde». Radio Sa- turnus start zijn drive-in- show te 17 uur en twee uur later zit Jos Martin opnieuw achter zijn ham mondorgel waarschijnlijk tot maandagmorgen. Het beschermcomité voor het gehandicapte kind, de vzw van het Rib- to, stelt zich tot doel de nodige morele en mate riele steun te verlenen voor een nog betere be geleiding van de gehan dicapte kinderen, de so ciale integratie van leer lingen en oud-leerlingen te bevorderen. Zeer veel mensen zetten zich elke dag in om de onmisbare geldelijke middelen te verzamelen door allerlei akties. De tastbare resul taten zijn dat het noodza kelijk aanvullend mate riaal voor de opvang op school kan worden aan gekocht. Een veertien daagse vakantiekolonie wordt elk jaar georgani seerd. Deze bezorgt aan meer dan honderd kinde ren een onvergetelijke periode en aan hun ou ders een welverdiende rustpauze. De vzw Schoonderhage opende zijn deuren in Sint-Lievens-Esse. Ginds betreft het een boeiende begeleiding door buiten gewone mensen op een boerderij om de echte in tegratie mogelijk te ma ken in een rustige omge ving van meer dan een hektare. De tragen zijn er even belangrijk als de vluggen en de kreatieven worden evenveel ge waardeerd als de sportie- ven. Schoonderhage biedt een menswaardige opvang voor elke volwas sen mentaal gehandikap- te waar echte waarden zoals affektiviteit, sponta- .niteit en krèativiteit cen traal staan. A.D.B. Dat gevoel dat zich stil aan meer en meer begon te verspreiden is niet zon der meer ontstaan. Er wordt kritiek geuit op de werking, heel wat zelfs. Van verschillende zijde werd het bezwaar geop perd dat de leden zelf er niet meer bij betrokken worden, dat alles boven hun hoofd wordt beslist. De vergaderingen, zo wordt er wel eens be weerd, trekken weinig mensen en de resultaten van de bijeenkomsten zijn meestal mooi ver woorde voorstellen die in hun uitvoering nergens op lijken. De vraag wordt gesteld waarom er kritiek geleverd wordt als men zelf buiten de hele wer king blijft staan. Waar is het gevoel voor verant woordelijkheid waar men zo prat op gaat? Waar heen is al de laaiende geestdrift van elke kern raad of van de jongeren- raad? Waarom nemen soms tien mensen de be slissing om een of andere aktiviteit te organiseren als er dan uiteindelijk zelf niet naartoe gekomen wordt? Pallieter als een ge meenschapshuis, als een thuis, dat is het meest verwoorde en het meest verwacht beeld dat uit een gevoerde enquête naar voor komt. Maar als men een gemeenschap wil dan moet er daarvoor iets gedaan worden. Men moet niet vanuit een luie zetel de boel in het oog houden, of vanop de hoek van de toog het werk van hen die de moed opbrengen om iets te doen, tenietdoen, ter wijl men heel goed weet dat de eigen bijdrage een aanvulling zou zijn waar uit een verrijking volgt. Daarmee bedoelt de ak- tieve leiding van het jeugdhuis het volgende: men brengt vrijwillig zijn vrije tijd door in het jeugdhuis. Laar men dat dan doen als verantwoor delijke mensen en niet als «ik-weet-wel-beter»- robotjes. Er moet worden samengewerkt, boven el ke enggeestige ideologie, maar vanuit een alge meen menselijk beeld want dat is het enige waardevolel. De leiding van Pallieter stelt zichzelf niet boven die kritiek, er wordt alleen vastgesteld wat er aan het gebeuren is. A.D.B. Met enige vertraging hielden de scholen van de deelgemeenten Hofstade en Gijzegem hun tweede schoolsportdag. Naar aanleiding van dit gebeuren, naar hetwelk door de schoolgaande jeugd zonder twijfel met geestdrift werd uitgekeken, ontvingen we vanwege de school het verslag dat hierna wordt weergegeven. «Om 8u30 was iedereen op post. Alle leerlingen, de heer Directeur, alle leerkrachten, ons goed humeur en... de zon. De bussen stonden ons al op te wachten. Op de speel plaatsen, zowel in Hofsta de als in Gijzegem, was er een laaiend enthou siasme. De sportkledij van de leerlingen maakte er een kleurrijke chaos van. 8 uur 45. De leerlin gen vertrokken met de bus en om 9 uur was iedereen reeds ter plaat se. Na een korte toe spraak van de turnjuf- frouw werden de kleed kamers verdeeld en stipt om 9u15 kon iedereen beginnen op het terrein Osbroek Aalst. Elke klas vertrok met haar titularis naar de eerste etappe van een goed ge vulde sportdag. De eerste graad begon met atletiek, de tweede graad met voetbal of basketbalvaar digheden en de derde graad ging op zoek naar tien resterende oefenin gen van de fit-o-meter. Zoals het in het program ma was voorzien ging el ke klas om 10u15 naar de volgende etappe. Alles liep op wieltjes. Er was een zeer goede samen werking. Hoogtepunt Het hoogtepunt van elke sportdag is vanzelfspre kend de voetbalwed strijd. De leerlingen zet ten zich in tot het uiterste. De eindstand was 3-0 voor Gijzegem. De sportiviteit van de leerlingen, zowel van de winnaars als van de ver liezers, was geweldig. Na de match en de andere aktiviteiten kwam er een welverdiende middag pauze. De leerlingen en de leerkrachten haalden hun pick-nick en de men sen van de kantine zorg den voor de verfrissing. Alles gebeurde zeer vlot. Om 13u30 werd er op nieuw van start gegaan. Het programma werd af gewerkt en om 15u15 liep de sportdag naar zijn ein de toe. Alle leerlingen waren moe en tevreden. Om 15u30 zat iedereen op de bus en men keerde naar school terug. De uitslagen werden door de respektievelijke onderwijzers medege deeld aan de leerlingen en iedereen kon om 16 uur tevreden huiswaarts keren.» Tot zover dit ontvangen verslag van een sportieve dag die blijkbaar tot ie ders voldoening is ver lopen. A.D.B. zaterdag 23 mei 1981 werd de rijkssporthal te 1st officieel geopend door minister Calewaert nen met zijn collega Marc Galle. In het kort kan er irden aan herinnerd dat deze zaal, met ingang aan Cesar Haeltermanstraat (een zijstraat van de udewijnlaan), een eigenlijke sportruimte heeft 148 op 24 meter. Er is plaats voor drie basket- en leybalvelden, twee tennisterreinen of een terrein er minivoetbal. de eerste verdieping Overdag wordt het ge- reen grote polyvalen- bruik van de sporthal 20m) aal met nog een zaal- voorbehouden aan de ^^^dat geschikt is voor rijksscholen gemee- ische oefeningen, nschap van Aalst. Gedu rende de avonden en in de loop van de weekein den staat het complex open voor verenigingen. Een vereniging zonder winstoogmerk zal instaan voor deze exploitatie. Hier mogen de sportvere nigingen van Hofstade niet aarzelen hun kandi datuur te stellen om van deze infrastruktuur ge bruik te maken. Terwijl men in de deelgemeente Gijzegem toch nog het recreatiecentrum heeft idens seit spren vizie sr dan een jaar geleden reeds schreven we dat de jer od |(en voor de verwezenlijking van de aansluiting 1 9es de ring rond Aalst te Hofstade nog dit jaar (dus in od h« 'n aanbesteding zou gegevenworden. Onder la ;ien zijn ministers gekomen en gegaan en met ook het dossier van deze zaak. Op 23 april 1981 «t dan toch zover gekomen dat het werk werd besteed. Uit een betrouwbare bron van het listerie van Openbare Werken kon de voorge- liedenis van de plannen worden vernomen. ppronkelijk was de lering van deze ver- 3 vastgelegd in het Ier van een vijfjaren- In. Door minister Ma- I werd deze post ge rapt en na een bepaal- tussenkomst opnieuw inomen voor uit ing in 1980. Toen mi- r Chabert het depar- mt te beheren kreeg I het werk opnieuw ivoerd. Andermaal d door onze zegsman een nota opgesteld waar in werd gewezen op het onlogische van de beslis sing. Het belangrijkste ar gument van de nota was de volgende. De voorzie ne 35 miljoen voor Hof stade werden geschrapt, maar eigenaardig ge noeg waren er wel vele tientallen miljoenen voorzien voor de werken die dienden uitgevoerd te worden in de omgeving van Brakel. Daar ter plaatse zijn echter de ver eiste onteigeningswer- ken nog niet helemaal klaar zodat er zelfs geen sprake kon zijn van een begin van uitvoering. Te Hofstade integendeel is dit alles reeds lang ach ter de rug, maar precies hier werden de fondsen niet voorzien. De laatste nota trok de scheve situa tie recht zodat de aan vang van de werken eer lang kan worden tege moet gezien. Het was evenwel niet al leen het onlogische van de genomen beslissing die onze informant ertoe aangezet heeft in deze zaak tussenbeide te ko men. De situatie zoals de ze nu nog bestaat, daar Zomervakantie Pallieter organiseert vakantiereizen. Ierland: Bearra - Beauty-Bay. Van 2 tot 12 juli 1981, per persoon 8.200 fr. en vermindering vanaf 10 personen. Van 12 juli tot 22 juli: 8.500 fr./pers. Ook vermindering vanaf 10 deelnemers. Italië: Martell - Zuid-Tirol, van 5 tot 18 augustus. 6.000 fr. per persoon. Frankrijk: Georges du Tarn-Lozère: van 16 tot 28 augustus. 5.650 fr./persoon. Kapellevink Wedstrijden in het lokaal te 9.30 uur. Laatste inschrij ving te 9.20 uur. Zondag 31 mei 1981, 5e rit kam pioenschap - 2e rit koningschap. 1.000 frank vooruit. Grote prijs Ringoir Louis. Lokaal: Stationstraat 62 Gijzegem. Zondag 7 juni: 6e rit kampioenschap 1.000 fr. vooruit. Grote prijs plastic Hofstade. Wedstrijden bij de leden herbergiers: Maandag 1 juni 1981: café «Wilskracht» Drapstraat 28, Gijzegem. 1e rit tweedaagse. 750 fr. vooruit - begin 18.30 uur. Donderdag 4 juni 81café Wilskracht te Gijzegem: 2e rit tweedaagse - 750 fr. vooruit; 500 fr klassement. Begin 18.30 uur. T-Dansant Op zondag 7 juni 1981 kermis T-dansant om 15 uur in zaal 't Duifken, Zijpstraat Hofstade. Op maandag 8 juni 1981, na de zielmis, gezellig samenzijn, vanaf 19 uur kermis T.D. Presentatie Wout Wolkema, gouden DJ. 1978. Davidsfonds waar de oude steenweg lende zware ongelukken, ken moeten de werken Jaarlijks wordt er in de zaal van de meisjesschool en de nieuwe viervaks- waaronder zelfs meerde- voor de aansluiting zo Dorp Hofstade, een missietentoonstelling georgani- baan samenkomen, is re dodelijke, genoteerd, spoedig mogelijk kunnen seerd door het Davidsfonds. Dit jaar gaat deze expo zeer gevaarlijk. Ter plaat- Om daaraan definitief aangevat worden. door op zaterdag 6, zondag 7 en maandag 8 juni se werden reeds verschil- een einde te kunnen ma- A.D.B. 1981. en de sporthal aan het Sint Vincentiusinstituut, heeft men in Hofstade niets van die aard. Alleen een niet van zijn stuk te brengen optimist kan in de lap asfalt die het Sint Annaplein vorm geeft, een sportfaciliteit zien. Dit bewuste pleintje is hoogstens een verkeers vrije plek waar wat kan rondgestoeid worden en waar een verbod om vuil nis te storten niet zou misstaan. De sportverenigingen en clubs die aktief wensen te zijn in de sporthal, moe ten dus aangeraden wor den ten spoedigste een aavraag in te dienen. De vzw waarvan hierboven sprake was, heeft een raad van beheer waarvan de Heer Dierickx Eddy, Hof te Wachenestraat 2 te Hofstade, deel uitmaakt. Voor de aanvraag kan met hem contact worden opgenomen en hij zal er voor zorgen dat de kandi datuur wordt voorgelegd aan de raad van beheer. Het is duidelijk dat er voor de sporthal een be langstelling bestaat die bijna overrompelend kan genoemd worden. Een sportclub die niets van zich heeft laten horen on het ogenblik dat de avond- en weekeinduren worden toegewezen, zal natuurlijk zijn kansen ver- kèken hebben. A.D.B. Cellórtown Jazzband in The Crazy Bol Jazz Café. (KDC) Karei De Saedeleer is een zeer gekende figuur te Nieuwerkerken. Negentig jaar woont hij er al en maakte er het reilen en zeilen van «de parochie» mee. Aan de eerste wereldoorlog nam hij aktief deel en levendig vertel len kan deze nog zeer fitte negentiger ook. Er zijn weinig stervelin gen die negentig jaren jong worden is bescho ren, maar nog veel min der die op die leeftijd nog in staat zijn zowel licha melijk als geestelijk be hoorlijk hun plan te trekken. Tot deze kategorie noch tans behoort Karei De Saedeleer. De Eerste We reldoorlog is één van zijn stokpaardjes. Gedurende deze «wereldverschrik king» was hij immers of ficiële vertaler van het reldoorlog hield hij alles tot in de details bij in zijn dagboek en nog steeds gebruikt hij regelmatig de pen, onder andere in het tijdschrift uitgegeven door de Nieuwerkerken- se kulturele vereniging LiNiDal. Hij is zo vriende lijk ons zijn levensge schiedenis te laten af drukken, die u geïllus treerd met oude en ei gentijdse dokumenten over Nieuwerkerken «en W.O. I, zal kunnen lezen negende linieregiment, een functie die hem in staat stelde tot de diepste 1#%_ achtergronden van W.O. I JEUGDHUIZENV0ETBAl door te dringen. Om zijn w 1 verdienste kreeg hij o.a. de «Medaille de l'Yser» een onderscheiding waar hij terecht fier op is. Na de oorlog voerde hij passementswerken uit in gans de Aalsterse regio en is onder meer aktief als voorzitter in de Nieu- werkerkense oudstrij dersvereniging. Gedu rende de ganse (1e> we- in één van onze volgende nummers. Alleen de eksklusiviteit al van een verhaal uit een door ve len nog weinig gekende periode is al de moeite waard! (vdj) Na de verlenging van de titel in het jeugdhuizen- voetbal pakte Tijl nu ook de beker in het zaalvoetbal i mee naar huis. De Twen- i tiers toonden zich voor rust doorlopend de betere f ploeg en gaven de blauw- witten een lesje in bewe- gingsvoetbal. In geen tijd sloegen de rood-blauwe streepjes een 3-0 kloof en gaf nog een rooie duit om de kansen van kampioen Tijl. Tot de pauze behiel den de Twentiers een licht overwicht, vooral gesteund op de enorme technische bagage van Geert Heire- man en nog enkele van zijn maats. In de tweede helft gingen de underdogs con ditioneel tenonder en Tijl sloop op kousevoeten dichterbij. Door gepaste wissels werd een strak tempo aangehouden en het «Braziliaanse» spel van de Twentiers ging te loor in een fysieke uitput tingsslag. Tijl stormde als in de grote dagen en walste de tegen standers dan ook plat. Van 3-0 ging het naar een 4-7 <j.e>

De Voorpost | 1981 | | pagina 13