Cantate domino: AMBACHTELIJKE HANDEL IN BAROKPIEKEN BALINESE KUNST IN «'T APOSTELKEN» OOST-VLAANDEREN: BOUWHEER ÏAN DE «STAAT» BELGIË» Tfe WERKEN AAN E3 TE ERPE-MERE K sor we het concert aanvangen twee extra pluimen tor Cantate Domino: ze begonnen immers op de tterlijke klokslag en het geheel werd zoals de iditie der grote kathedralen het vraagt om- met een intredeprocessiegezang en een tdsluitend gebed. De waardigheid en het elan. daarvan uitstralen zijn dé ideale voedingsbodem tr een hoogstaand en gezond-geïnspireerd con- rtleven. Het is meteen de beste terechtwijzing aan t adres der ridders van het laatste uur en de tules van het even-te-laat-binnenduiken. ch en Handel dus. Zo zien twee broden uit dfde bakoven, maar nader inzien wel met geheel ander soort il gebakken. «Dixit inus» is een 5-stem- psalmverwerking de 22-jarige Handel, werk dateert uit zijn iaanse periode en de iele opvatting en be lering verwijzen dan naardaar. Als ik de ie woorden van het Dominus» lees, ien Monteverdis Ma- respers door mijn ifd. Monteverdi heeft "in met de meest een- idige melodielijnen eenheid tussen >rd en klank bereikt, het biddend en aan- Idend karakter zo uit muziek opstijgt en... Handel het ondanks e zwier en pracht, toch st haalt. Bovendien is in deze uitpakversie lekkere brok charge- ide muziek, maar je n er moeilijk naastkij- dat bewust religieu- H gevoelens belijden geen primaire inzet Haal de woorden uit, zet wat Barokke rders en herderinne- )sliteratuur in de nats, en de ontroering jgt of daalt nauwe- ts. Bachs Magnificat is heb iten de kerk maar op 1 m idts zingbaar: in de mei, maar met deze w ndel kan je gerust de |de wereld in. Een heel lerende anekdote hier- De n is, dat een paar we- B: n geleden deze muziek een der Franse TV- ;r J; sten gebruikt werd als htergrond voor een uit ing over Egyptische uwkunst. Het werk zelf ngt volgens goede indeltraditie aan met n overrompelend im- nerend koor fragment, chim toch zit de schoonheid direkte ontroering e kc l meest in de solopas- ges waar Handel (dé gee mpioen in het bespe- van het groot koor) ee en de intieme lyrische weg opgaat. De eerste solo-aria met obligaat cello bijvoorbeeld, die zo instrumentaal gedacht is, dat ik me afvraag hoe de trio-versie, waarbij een fluit de stem ver vangt, klinken moet, is een oase in een reeks losscheurende tornado's. Een heel merkwaardig koorstuk zit achter de woorden «Tu es sacer- dos». Er bestaat een bij na identiek koorfragment in de opera «Acis en Ga latea», waar Handel met dezelfde hardnekkigheid een trage spanning op bouwt, het uiterste van de stemmen vraagt om in een waterval van klim mende en dalende vuur pijlen, die met een enor me vaart dooreenwrie- melen, met een hardnek kige klop tot stilstand te komen. Opvallend mooi is het 7e deel «De torren te» met het kabbelende beekje op de achter grond, de verstilde sop ranen, het ademen der viola's, de zacht geplette dissonanten, en het al terneren van de hobonet, de lage stemmen. Vol gens goede Handeltradi- tie sluit het werk met een openspringende tover doos waarbij andermaal alle kunst en hebben openbreekt, en waarbij tijdens de fugatische ver werking (de inzet en doorvoering doen mij veel meer dan het 6e deel aan Vivaldi denken) vol gens het klassieke sche ma met pedaalnoot voor de bassen, van de koor leden de uiterste okku- raatheid gevraagd wordt. Het Magnificat van Bach is compositorisch een an dere brok muziek Het openingskoor zit nog maar 5 maten ver als de perfektie al door de kerk galmt, en een schetteren de Bachzon boven de Handelheuvel rijst. Een paar bemerkingen rond de sopraansolist(en) moeten hier toch even uitgediept worden. Ik geef onverbloemd toe dat mijn voorkeur (uit muzi kaal oogpunt) uitgaat naar een vrouwelijke sopraanstem. Een knaap ontroert, maar een vrouw belijdt, en dat zijn in de muziekwereld twee to taal verschillende gevoe lens. Het evenwicht tus sen drie overvleugelende solisten en de gladzuive- re maar aaldunne so- praanlijn is niet altijd op timaal, en het vooral in de Bachbladzijden uit diepend orkest over heerst wel eens het rag fijne draadje dat boven de strijkers uitfladdert. Men zal in de schoot van Cantate Domino wel een reden hebben om blij vend te opteren voor een knapensolist maar als ik aan de (overigens ro mantische) versie denk die jaren geleden Redel op plaat zette met een vrouwelijke sopraan die door het orkest glijdt als een zonnestraal door een brokaatgordijn, die het orkest bevrij(d)t (in 2 be tekenissen) en die vooral een vesting bouwt tegen de vloedgolf die bij «Om- nes Generationes» bin nenstormt, dan vraagt mijn hart voor zulke mu ziek naar een volwassen wezen. Zulke dingen zijn in de grond aartsmoei lijk, je moet er als het ware drie keer rijp voor zijn: technisch, muzikaal en als mens. Dat men in Bachs tijd met sloisten te maken had, die deze spe cifieke zangkunst soms meer dan 10 jaar mee maakten (want de stem men keerden toen pas tussen 16 en 18 jaar) wordt in de authentici- teitsrage wel eens ver geten. De aria «Quia Respexit» zoals vermeld in het programmablaadje (mooi, maar duur) een der mooiste uit het werk van Bach. Heel even stokt het gesprek tussen hobo en fagot, maar het knaapje houdt het hoofd koel en schuift als een volleerd meester de me lodie weer in. De solistische inbreng is bijzonder mooi. Ik zou niet weten wie er op het standbeeld de hoogste kroon krijgt, ook al om dat Bach in deze arias het duo en het trio zich zelf overtreft en boven het trapje geniaal uit stijgt. Is het de fluwelen bas van Lieven Deroo, de zelfverzekerdheid van Gustaaf Van Gijsegem, of de trefzekere frasering van de altsolo's (Steven Daelman)? Wat een meester de componist ook in de instrumentale taal is, wat de inbreng van een fluit, een hobo, een trompet aan verrij king voor de menselijke stem betekenen kan is haast niet te geloven. Een alles omverwaaiend Gloria Patri (de kleine groep 2e sopranen ver dwijnen hier wel even onder de stortvloed bas sen) besluit een der ge niaalste werken uit de Bachliteratuur. Met een wijdensvol a-capella Pools Marialied zegent Cantate Domino de avond. Zo ver van huis, en toch thuis? F.C. Werkten mee aan dit concert: Schola Cantorum Canta te Domino van het Sint- Maarteninstituut o.l.v. Michaèl Ghijs; Musici Academici o.l.v. Dejan Mijajev; Solisten Hexachord; leden van het Gürzenich-Orchester Röly, G. Crombeen; Ja cques De Mey. Algemene leiding: Prof Ludolf Lützen. Cantate Domino in de St.-Martinuskerk. (KDC) In «'t Apostelken» ging verleden vrijdagavond de opening door van een tentoonstelling «Balinese Kunst». Tentoonstelling georganiseerd door de Fifty- One Club International, afdeling Aalst ten voordele van de vzw Beschuttende Werkplaatsen Aalst. Autentieke houtsnijwerken, batiks en batikschilde rijen zijn er te koop gesteld aan interessante prijzen. Voorzitter Walter Jonge sprak het welkomst woord uit en zette de be doelingen en aktiviteiten van de service-klub uiteen. Schepen Antoon Blom- maert situeerde Bali zo wel geografisch als artis tiek en wees er op dat Bali eenkunststreek bij uitstek is. Elke Balinees houdt zich praktisch met kunstkreatie bezig. J. Van Neck had het dan over de Beschuttende Werkplaatsen aan wie het boni van deze ten toonstelling zou ten goe de komen. Tenslotte sprak de ver tegenwoordiger van In donesian Airways 'Garu- da' over de transportmo gelijkheden naar Bali, een gedroomd vakantie land. Het geheel werd opge vrolijkt door typische Ba linese dansen door de autochtone danseres Kardi waarna beeldhou wer Ida Bagus Sumartha, voor de gelegenheid spe ciaal naar onze kontreien overgekomen, begon aan de kreatie van wat naar Tijdens de opening van de tentoonstelling. (KDC) Danseres Kardi uit Bali. (KDC) wordt verhoopt een nieuw kunstwerk wordt. Elke dag groeit het even verder uit om tegen het einde van deze tentoon stelling definitieve vor men aan te nemen. Wat het precies wordt zou de kunstenaar zelf nog niet bepaald weten. Hij laat zich inspireren door de mogelijkheden van het moment zelf gekoppeld aan een breidelloze fan tasie. U kan deze tentoonstel ling nog meebeleven, midden een kleurrijke exotische sfeer op vrij dag 29 mei van 17 tot 21 u en op zaterdag 30 en zon dag 31 van 10 tot 21 u. U beklaagt het zich alvast niet. Volgende aktiviteit van de 51-Klub wordt dan in oktober het Koorzangtor- nooi voor Groot-Aalster- se zangkoren. LH idsgenoot Dr. Hendrik Strijpens laat eerlang lost-Vlaanderen: Bouwheer van de staat België» irschijnen. Dit in samenwerking met Prof. Ir. J. B. aintijn en Lie. J. De Ro. Deze laatste met een studie er de «Belgische Omwenteling te Geraardsber- iq», studie die voor het eerst de stad Aalst en het rondissement in de periode van 1750 tot 1914 handelt. Studie waarin echter tevens wordt aan- itoond hoe de provincie Oost-Vlaanderen mag orden aangewezen als mede-bouwheer van de itaat» België. In dit België staat dan de politieke rijd tussen Kerk en Staat, vooral inzake onderwijs kuituur, centraal. maf 1' w.i1 t Loge «La Discrète Im- riale d'Alost» 8 oudste erkende loge in België ging deze in 64 van start. Burge- - oesters en schepenen m Aalst en Geraards- rgen, industriëlen en agistraten groepeer- er zich in. et gekende families als lain XHII, Van Langen de, Dommer en De- net was deze loge op Bg de belangrijkste oep in «Het Land van sist» te worden, dit de paus en keizerin ia-Theresia dè Je- ietenorde afschafte en in kollega's tot staats- holen omvormden. list-Oudenaarde 1787- 14 >rk en Jezuïeten zoeken Bun bij de katholieke gebroeders en bij de lel die hun voorrechten ontvallen. In Aalst Oudenaarde kómt te- 'n de Oostenrijkers ver wat zal leiden tot de abantse Omwenteling. d a"c hf 3 al m Dezelfde koalitie zal in belangrijke mate bijdra gen om de ideeën van de Franse Omwenteling en de antiklerikale politiek van Napoleon te weer staan. Hierbij vervullen Moorsel en Affligem en de streek van Overmere- Donk een belangrijke rol. Op het kulturele vlak voerden de Katharinisten de forcing te Aalst. In deze machtsstrijd staan ze tegen de antiklerikale leden van de ex-loge Aalst die de zijde van de demokraat Jan Frans Vonck (Baardegem) kie zen en de republikeinse vrijheidsidealen aan hangen. Aalst-Gijzegem-Dender- monde (1814-1825) Tevergeefs pogen Kerk en adel het Rooms-Ka- tholiek geloof in te schrij ven in de grondwet van het Verenigd Koninkrijk der Nederlanden. Daar om verzetten ze zich dan ook tegen de eedafleg gingen. Toen koning Willem voor zijn onderdanen neutraal rijksonderwijs wil neemt Aalst de leiding van het verzet. Bisschop van Gent Mgr. De Broglie be werkt met zijn steunpi laar Van Crombrugghe Aalst en zijn arrondisse ment. Kloosterorden zoals de Dames van Ma ria te Aalst en St. Vincen- tius te Gijzegem worden opgericht. Hun koningin nestuk wordt het bis schoppelijk kollege, het ex-Jezuïetenkollege van Aalst dat moet buigen. Aalst 1826-1839 De ex-direkteur van het Aalsters Jezuitenkollege, Van Crombrugghe, zal het verzet organiseren. Willem I wordt verplicht zijn onderwijspolitiek te laten varen en de Kerk krijgt in de grondwet een bevoorrechte plaats. Tegenstanders van het Belgisch establishment worden uitgeschakeld. De patriotten van Aalst behoren tot de slachtof fers. Onderwijs en politiek te Aalst 1840-1914 De liberalen komen van 1848 tot 1870 door een be tere partijorganisatie aan de macht, zo natio naal als te Aalst. Bij de reorganisatie van de ka tholieke partij in 1863-'64 krijgt deze enthousiaste aanhangers. Liberalen en loge krijgen een ne derlaag te slikken. De li berale gemeentescholen worden afgeschaft. De schoolstrijd is ingezet. Kuituur en politiek te Aalst 1840-1914 De katholieken vinden gepaste tegenzetten te gen de liberale inspan ningen op het vlak van biblioteken, toneelvere niging «Voor Taal en Vrijheid», muziekvereni ging «Les Vrais Amis Constans» of het «Wil lemsfonds». De macht van het katho licisme wordt echter aan getast door socialisme en Daensisme. Nog scherper is de reaktie in de Vlaamse kwestie en de vernederlandsing van het vrij onderwijs. Een Vlaamsgezinde groep groeit rond P. Daens, P. en L. de Bethu- ne, R. Moyersoen (tijde lijk), Is. en Ev. Bauwens, Stracke en J. Helleputte. Aalst wordt de piloot van de vernieuwing, schrap opgesteld tegen Woeste. U kan deze studie be stellen door storting van 800 fr. (bij verschijnen in september 1000 fr.) op prk 000-0097654-72 van E. Geukens, Gentsesteen weg 231 te Aalst of bij de boekhandel. LH Reeds vanaf dinsdag 19 mei zijn op het toegangs- kompleks tot de E5 te Erpe-Mere herstellingswerken aan de gang. Het zijn de eerste onderhoudswerken die sedert de aanleg in 1968 aan dit kompleks moeten worden uitgevoerd. Op beschadigde plaatsen wordt de slijtlaag wegge nomen en vervangen. Daarenboven wordt tevens over het geheel een nieuwe 3 cm dikke slijtlaag aangebracht. Afhankelijk van de weersomstandigheden kunnen deze werken twee tot drie weken in beslag nemen. Het kompleks zal echter op geen enkel ogenblik voor het verkeer gesloten zijn. Deze werken worden uitgevoerd onder leiding van de Direktie der Wegen, Oost-Vlaanderen, Ministerie Openbare Werken, door NV Beton-Wegenbouw. De kostprijs bedraagt 3,3 miljoen fr. LH De opening von de tentoonstelling «Balinese Kunst». (KDC) De Indiër Sompoth Kumar. (KDC)

De Voorpost | 1981 | | pagina 15