[lewaert ildigt sporthal rijksscholen in silul 36 Studenten Sint-Jozefscollege in kever PLOITATIE - iRGUNNING GEYNDT les behalve positief GUSTAAF SONCK NEEMT ONTSLAG ALS A.K.V.-VOORZITTER Manufactuur van Bontmantels iar HRITO Aalst 0 ekomitee zal beroep aantekenen Verantwoordelijkheid woog zwaar... De Voorpost 29 ME11981 I SS 34' JAARGANG NR. 22 - 21F een uitgave van I UITGEVERIJ OE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel.: 052/21.40 60 Bankrek. KB 442-8601481-36 Prijs voor los nummer 26 F Jaanb. 1.170 F 6 maand 600 F 3 maand 310 F Verantwoordelijke uitgever DE CUYPER Redaktie - Pontstraat 64 9300 Aalst Tel. 053/70.41.19 Molenstraat 58-60 3300 AALST ilegenheid van de viering «25 jaar HRITO» 5 hie Minister Willy Calewaert, na zijn bezoek aan nfan voor 20 jaar RMS, te Koekelare voor ig yan het nieuw gebouw RMS en eerste lt d »99ing RBS en Brugge voor opening van een ten M*hal, dergelijke «Sporthal der Rijksscholen» it is gelegen in de Cesar Haeltermanstraat. Een si voor de Aalsterse rijksscholengemeen- s til na t'® '®suren echter ook openstaat voor hebbende verenigingen. °k Sporthal van liefst 48 bij 24 m heeft een inkomsthall, een caféta- riaruimte waarin de aka- demische zitting plaats greep, een kelder met rui me bergingsmogelijkhe den en boven een poly valente zaal. Voorzien zijn tevens 3 basketbal terreinen, 2 tennisterrei- nen en 1 terrein voor mi nivoetbal. Direkteur Van den Wijn- gaerde aan het woord Nadat de Stedelijke Turnkring op voortreffe lijke wijze zijn kwaliteiten had gedemonstreerd, waartoe wegens de ver traging van de druk be zette minister ruim schoots gelegenheid werd geboden, stelde di rekteur Paul Van den Wijngaerde de jubileum uitgave «25 jaar HRITO Aalst» voor. In aanwezig heid van Minister van Na tionale Opvoeding Cale waert, Minister van de Vlaamse Gemeenschap Mare Galle, hoge ambte naren, inspekteurs, le raars uit het rijksonder wijs, schepen van de sport Eddie Monsieur, le den van de Vrien denkring, de Oudervere niging en diverse sport verenigingen memoreer de de groei van het rijks onderwijs in de Aalsterse regio. Een eeuw rijkson derwijs in het Aalsterse en een kwarteeuw RITO. Vorig jaar reeds gestart met een jubeljazzkonsert, toneelopvoeringen en een banket kwam nu de apotheose met «de dag van de veiligheid» en de inhuldiging van de rijks sporthal. Ondanks het feit dat de Aalsterse rijksscholenge meenschap tot de groot ste van het land behoort ontbrak hier totaal de no dige sportinfrastruktuur. Toch boekten een aantal leraars opmerkelijke re- sultatan bij interscolaire wedstrijden. De nieuwe bruin-beige geschilderde sporthal. (KDC) Een kwarteeuw HRITO Om te beletten dat het verleden zou uitgewist worden - een aantal archiefstukken zijn reeds verdwenen, - kwam «25 jaar HRITO» van de pers. Beroep werd gedaan op de pioniers van het eer ste uur, eerste leraar eerste 25 jaar in woord Etienne Van Aken, eredi- en beeld. De historiek rekteur Jozef Lematre en vermeldt vooral de drin- verder Roger Bruylandt, gende nood waaraan de- Hubert Claessens, Jan De ze school leniging bracht Droog, Marcel De Swaef en René Carré. Het eerste deel van dit Vervolg op pag. 6 keurig boek brengt de V y**7 ist ruimte genoeg om degelijk te oefenen. (KDC) In het kader van de vieringen in het Aalsters St.- Jozefskoilege situeerde zich verleden zaterdag een groots opgevatte «happening» die echter wegens aanhoudende regenvlagen voor een niet onbelang rijk deel aan glans inboette. Redenen om te vieren had men in het Kollege genoeg. Sinds de stichting waren er juist geteld 360 jaren verlopen, het internaat bestaat twee eeuwen en sinds de heropening na de afschaffing in 1773 verliepen 150 jaren. ck 12 Aktiekomitee Driehoekstraat te Erembode- ttstaan naar aanleiding van de oprichting van ia De Geyndt op de derde industriezone, jrote misnoegdheid. Zoals reeds gemeld in irige editie kreeg d^e firma immers zopas iloitatievergunning van de provinciale over- 1 Oost-Vlaanderen 'ergunning bevat irwijze alle nor- aaraan het bedrijf beantwoorden produktie. Hierbij iet alleen aan de leid en de veilig- n de eigen werk- gedacht, maar ook aan deze van onenden. ilden tot hun ver- vast dat de ver- m (van de Bestendi- itatie vol wolven- n schietgeweren K Bt het betrokken nitee dan ook niet elen zo snel mo- iroep aan te teke- de Koning. Alles »r ontdekte men en, die een hoger verantwoorden, ntdekte men on- ik dat de firma De de toelating het uitbaten van meteen totaal en van 1323 PK. was er in de aanvraag slechts an 942 PK, terwijl ijfsleiding bij een aanvraag slechts maakte van is met een totaal en van 1268 PK. dan plotseling chil van 55 PK? Het bedrijf, dat houten deuren en ramen maakt, kreeg ook toelating tot het uitbaten van een ma- zouttank van zomaar eventjes 25.000 liter. Nochtans was vroeger nergens sprake van een dergelijke mazouttank. Hoe kan men een vergun ning geven voor iets dat niet aangevraagd werd? Ook blijkt in de vergun ning geen melding ge maakt te zijn van de warmteafnemers, die nochtans één van de grootste bronnen van ge luidshinder zijn. Betreft het hier een vergetel heid? zo vraagt het aktie komitee zich af. Daartegenover staat dan weer dat een aantal voor waarden, die nochtans zeer belangrijk zijn om de milieuhinder van de fir ma te kontroleren zo vaag zijn dat men er alle kanten mee uit kan. Dit geldt bv. voor de emis sienormen die vastge steld werden voor de be ruchte verbrandingso ven, die achteraan het bedrijf opgericht werd. Ook voor de lawaaihin der zijn de opgelegde voorwaarden allesbehal ve duidelijk. Zo zou er sprake zijn dat de geluidshinder niet meer mag bedragen dan «het achtergrondgebied vermeerderd met 10 dbA». De grondvraag blijkt hier te zijn wat men onder achtergrondge bied verstaat. Zo ligt de Erembodegemse Drie hoeksstraat evenwijdig met de spoorlijn Brussel- Gent waar dagelijks een groot aantal treinen over razen. Hierbij wordt spo radisch niet blijvend la waai veroorzaakt, dat echter even vlug ver dween als het kwam. Dergelijk geluid zorgt nochtans bij opmetingen voor tamelijk hoge spits- waarden op de sonome ter. Nu werd, toevallig of niet, in de uitbatingsver gunning van de firma De Geyndt het woord «spits- waarden» geschrapt, zo dat men in feite kan be sluiten dat het lawaai dat de firma mag produceren nog 10 dbA meer mag bedragen dan het occa sioneel lawaai dat voor bijrijdende treinen ver oorzaken. Zoals vermeld ontdekte het Aktiekomitee 10 pun ten, die een hoger beroep noodzakelijk maken. Niet akkoord met deze gang van zaken heeft het komi- tee trouwens de bedoe ling weldra een perskon- ferentie te organiseren waar dieper op de prob lematiek zal ingegaan worden. VEHE Reeds voorbij zijn de ten toonstelling van kunst werk van ouders van leerlingen van de basis school en de geslaagde opvoeringen van «Baas Gansendonck». Dit week-end volgen het totaal-spektakel, een veelbelovend evene ment, de schilderijenten toonstelling en het sport- tornooi. Allemaal voor dit week-end. Begin volgend schooljaar volgen dan nog de oud-leerlingen- dag, de expo over de his toriek van het kollege en de uitvoering van Haydns «Die Schöpfung». Na een week schitterend weer voorspelden don derslagen op vrijdag wei nig goeds en op de dag van de Happening zelf werd het troosteloze re gen. De dag was noch tans beloftevol gestart met een misviering op het podium muzikaal op geluisterd door het Halle lujakoor en met als voor gangers Paters Gheys en Van Looy. Massaal opge laten ballonnetjes van al lerhande kleur simboli- seerden dan de diversi teit van de vele enkelin gen echter allen met de zelfde geest bezield waarna 62 klasseverte genwoordigers, ingeleid door Alkuone-vlagge- zwaaiers, een vreugde vuur ontstaken. Na het aanbieden van een gratis-aperitief door het Happening-Kernko- mitee werd het dan een bonte mengeling van stands, prestaties en fes tiviteiten waarbij zowat al wat denkbaar was kon worden meegemaakt in zoverre de weermaker echter op het gestelde uur de organisatie gun stig gezind was. Betracht werd het alle maal te laten verlopen in retro-stijl, kleding 1830, anderhalve eeuw terug waarin men, naar ons ge voelen, nogal goed slaagde. Niet alleen de monstranten en mede werkers hadden de zol der eens afgeschuimd, ook de leerlingen en een aantal volwassenen volg den de gewenste trend. Er waren spelen allerhan de, sportmatchen, tor nooien, volksspelen, catchpartijen, volksdan sen. Ook het woord kwam aan bod met een leeshoekje, een speakers' corner, een free podium en een expressie-avond. Dat daarbij leraars op hun parate kennis wer den getest gaf wel eens aanleiding tot (geveins de) hilariteit. Typisch ouderwets wa ren dan vooral de kroeg «In 't jaar 1830», de «Weinstube» die nogal enkelen fataal werd, het «Oude snoepwinkeltje uit grootmoeders tijd» waar doorlopend «tabletten» werden gegoten volgens het oud sisteem, de waarzegger en waarzeg ster e.a.m. Blikvanger werd dan wel de «rekordpoging» met hoeveel in een kever? Het werden er niet minder dan 36! Goed voor ver eeuwiging in het Guin- ness-rekordboek. Wel werden niet alleen alle overbodige stukken uit Vervolg op pag. 4 Jammer van het slechte weer! (KDC) Het hele jaar door slaagt het Vastelauved-duivettje er op listige wijze in om in de belangstelling te blijven. Net toen iedereen dacht dat het vredig was ingesluimerd om pas te ontwaken ter gelegenheid van de Koolstraatse zomerkarnaval, doet het op satanische wijze de karnavalisten opschrikken. Wat sommige insiders min of meer hadden ver wacht, doch voor de meeste buitenstaanders een komplete verrassing was, gebeurde vorige week donderdag. Gus- taaf Sonck bood ten hui ze van ondervoorzitter Paul De Wever zijn orft- slag aan als voorzitter van het Aalsters Karnaval Verbond. Plotse ommekeer Meteen is de welgevul de karnavalgeschiedenis van Aalst een nieuw hoofdstuk rijker. Toen wij enkele maan den geleden een uitvoe rig gesprek hadden met Gustaaf Sonck, wees niets op een dergelijke ontwikkeling. Een opge wekte, geestdriftige voor- Tittor hr»r*rrlo\/r«l i/looön stond ons toen te woord. Vandaag staat diezelfde man in de aktualiteit als ontslagnemend. Vanwaar die plotse ne gatieve ontwikkeling? We wilden er het fijne van weten en gingen met Gustaaf Sonck spreken. Waardering We begroeten elkaar hartelijk, als oude beken den. Nochtans kennen we Staafken pas sinds hij zowat anderhalf jaar ge leden voorzitter werd van het A.K.V. In die korte periode hebben we hem echter leren kennen en waarde ren als een dynamisch, doch vooral als een een voudig, rechtschapen man. Iemand naar ons hart. Daarom heeft het bericht van zijn ontslag ons ook persoonlijk een beetje geraakt. Vervolg op pag. 4

De Voorpost | 1981 | | pagina 1