Alex Querter: «Neef ik ben geen onbesuisde vlegel meer 1 Van Lokeren naar Bruj Een fan op bezoek? Zo te zien mag deze vriendelijke dame Alex Querter wel. (vw) 22 - 29.5.1981 - De Voorpost Een verklaring is er niet onmiddellijk voor te vinden, maar wellicht is het te wijten aan een uitzonderlijke bescheidenheid die aan de grond slag ligt van de gebrekkige berichtgeving over Ce rel e Brugge. Het lijkt wel alsof die klub syste matisch wordt doodgezwegen. Hoewel: in de mid delmatigheid steekt geen uitzonderlijk nieuws. Toch duiken in de kern herhaaldelijk talentrij ke spelers op, om Didier Six maar te noemen (die op een allesbehalve knusse manier Brugge «moest» verlaten). De laatste maanden trapt echter een rasechte, tot op het bot zuivere Loke raar zich in de media. Alex Querters prestaties worden dag na dag hoger aangeslagen. Vooral nadat de linksachter de gelegenheid werd gebo den zich ook in een meer aanvallende rol uit te leven, gaat zijn waarde razendsnel de pieken in. In een Lokerse boekhandel, je kan er niet om heen omdat de deur op een hoek werd geplaatst, zochten we Alex Querter op en roddelden er een uur lang over voetbal en de patroon van de zaak besprenkelde het onderwerp met bloedrode porto zodat we nog iets meer achterover gingen zitten. Alex Querter: Voetbal al op rozen... Je zou toch is een ziekte, een epide- niet van me verlangen mie eigenlijk, maar de dat ik nu risiko's ga ne- ene wordt door dat in- men? Ik ben niet gek sekt totaal besmet, de weetje, andere komt er met en kele oppervlakkige toch niet bewe- standjes vanaf. Ik had r®n dat je niet ambitieus het van meetaf aan goed k®nt? *^e hebt de leeftijd zitten. Ik was amper mee én je hebt voldoende acht toen ik de kleuren Masse in huis om het van Standaard Lokeren "ver te schoppen», talen- stond te verdedigen, en moeten toch ontgon- toen al vocht ik als een nen worden? duiveltje om het leder. Alex Querter: Ik heb Ik kon niet verhezen, ik niet beweerd niet hoger- wou het ook niet hebben op te willen, het is enkel Telefoon. Om de vrije dat de tegenspelers zelfs geen verplichting voor tijd op te vullen informe- een bal konden onder- me. Als ik hier of daar ren we bij de handelaar scheppen. Ik was nog een kontraktje kan los- naar de mentaliteit van geen meter hoog toen ik weken dat me een riant de jonge Querter. behept was met eerste leventje garandeert, dan Patroon: Mex klas. Ik wou altijd al het zal ik wél toehappen, re- hoogste bereiken, kon ken maar. Anderzijds geen berg zien zonder moet je ook niet over- tot op de top te kruipen, drijven, ik ben ambi- Bij Lokeren zat ik als in tieus maar dan in de weteTctefrok en soms een leren zetel, elk jaar goeie zin van het woord. wordt geplaagd door veroverden we een ik ga niet over lijken Sportingers, zo van: plaatsje op de ligatrap stappen om dat ene doel 'Cercle is toch niks? Wat en op mijn achttiende te realiseren. Op en rond stelt dat nu voor? Zou ie hep ik in eerste klasse. Brugge heb ik het best niet liever bij een voet- allemaal zo naar mijn zin en als het balploeg spelen?' Vaak makkelijk te gaan ik bestuur me een eerlijk loopt hij dan rood aan, zou nooit beseft hebben kontrakt aanbiedt, met maar hij weet zich te be- dat het op zo n draf zou een kleine optrekking heersen. Vooral wan- verlopen. Maar ik treur van de wedde, wil ik ge- neer Lokeren tegen zijn er uiteraard met over. rust bijtekenen. Ik heb klub moet spelen, staan blindelings vertrouwen de zenuwen strak ge- Toch wisselde je het in die mensen. Lokerenshirt voor dat van Cercle Brugge, hoe Jouw kontrakt is afge- lopen dit seizoen, vorig Alex Querter: Lokeren jaar werd al gefluisterd werd in die debuutjaren dat je terug naar je hei- getraind door de veelbe- mat zou komen voetbal- sproken Grijzenhout en len, ook dit jaar wordt in die zag het wel zitten die richting gespeku- met me. Ik kreeg voluit leerd. mijn kans en speelde zo Querter. j wat tien, misschien spekulatie. daar wort jé meer. wedstrijden mee. warempel met rijk vai. Je hebt nauwelijks een een ontelagbriefje over- woordje in toten hsmdigd en werd Noliet vallen of men het aangetrokken. De Ant- koor; „Querte/komt werpenaar hield er een terug naar Sporting..Ik afwijkende memng me zou het wü- Gnjzenhout op na want len heroptredeili met die het me naar de bank veel lezi(£ want ik verhuizen Tegen Beve- voel Kme volbloed stevige werker, maar een voetbalfanaat in hart en nieren. De men sen die in de zaak komen spannen. De kopers ken nen Alex al voor de wed strijd moet gespeeld worden en nadien ko men ze vertellen dat hij aardig heeft gevoetbald. Die jongen wordt in Lo keren echt op de handen gedragen, indien hij weer hier zou spelen wordt ie een soort held. J661 ra". "och iübeo dat mat op, werd de week er nog ïeel water door daarna opmeuw buiten de D^rme stmmen de hjnen gelaten en na- vooraleer me transfer dien week ik definitief doorgaan. Hier in de Uit het famonelftal. On- kKomen vee, gpor. Jer Noliet heb ik graag tingsupporters hun getraind, en het kan me lichtje opsteken over een niet meer schelen dat hij mogelijke transfer, er me negeerde, tenslotte zijn zelfs mensen die aan wierf Lokeren hem aan het smeken slaan! Ik om het behoud in eerste blijf er evenwel kalm bij, te garanderen, niet om mijn manager zal dat al- Querter te promoveren, lemaal wel regelen. Ik Han Grijzenhout was me vraag me af wat ik zou echter niet vergeten en verrichten zonder een viste me op in het Waas- deskundige die met ken- land om me op Cercle nis van zaken mijn be- Brugge te droppen, en langen behartigt. Ik zou daar heb ik tot dusver met mijn hoofd tegen de geen spijt van gehad. In muur bonken na het on- Brugge heb ik me kun- derzoeken van zovele nen opwerpen tot een kleine lettertjes, het tas- vast titularis en de sup- ten naar addertjes onder porters dragen er me als het gras en het lezen van het ware op de handen, regeltjes tussen de re- Toen ik de eerste maal geitjes. je moet al een naar Brugge afzakte, halve jurist wezen om kreeg ik het gevoel dat een behoorlijk kontrakt ik daar al honderd jaar te kunnen ontleden en speelde. Zo lekker klikte om met de verschillende \>pt al van bij de aanhef, klubs te onderhandelen Echt zin om bij een moet je ook al een stevi- heuse topklub te spelen ge haardos op de tanden Zou het niet rendabe ler zijn voor jouw kran tenwinkel? Een Lokerse speler achter de toon bank? Patroon: Daar mag ik niet op antwoorden, hé? Ondertussen zocht Alex Querter zijn plaats je terug op en luistert heb ik toch niet, want hebben. Later, als ik een dat zou inhouden dat ik ten r. mij een profstatuut zou den en over meeJ vrije moeten laten aansmeren - - geanimeerd toe. Nadat de patroon met de wind verdween hervat de linksback het gesprek. Echt een sympatiek fi guur, de baas. Ik werk hier al sedert mijn acht tiende en nooit heb ik één woord met hem ge had. Integendeel. Ik kan vrije tijd nemen als ik daar behoefte aan heb, interviews kunnen ge rust tijdens de werku ren afgenomen worden, altijd kan ik me beschik baar houden. Be ben hier in de voetbal boter geval len. Maar laat ons even aanknopen met daarnet. Aan de telefoon was mijn manager als je over de duivel spreekt. hoewel het nieuws niet bepaald geweldig is. In eerste klasse zouden een paar ploegen be langstellend naar me uitkijken, Gent zou op de loer liggen en ook Lokeren toont belang stelling. Ik hoef me dus helemaal geen zorgen te maken over werkaanbie- dingen. tijd beschik, zal ik die Vroeger was je wel eens de belhamel op het terrein, je kreeg de naam een harde en een slotte heb ik het voor het ~'el "™thét wortt*. ""S Q"erte,r moment ronduit schit- 18 ®®n onbesuisde vlegel, terend, heb een leuke Net op dit moment werd gezworen. Hoe zie baan hier in de zaak en komt de patron binnen- Jü dat? in het voetbal zit ik ook gelopen en roept Alex. Querter: Klopt ja. Tot en daarover wil ik me f afhandelen. Ik zie nog wel wat het wordt.. voor een paar maand daarvoor niet in het on wilde en voelde ik de be- middellijk bereik. Het hoefte om steeds mezelf zal wel een samenloop te bewijzen. Keer op van omstandigheden keer wilde ik de mensen zijn, waarin Braems een ervan overtuigen van rol speelt. Ten eerste wil mijn kunnen. Ik wou te- ik stellen dat ik er een vens mijn plaats in de hekel aan heb in Sibe- ploeg met hand en tand risch vriesweer te spe- veilig stellen. Omdat ik len, ik gruwel ervan. Ik zo labiel was, zo onze- zou pas tot mijn volledig ker, haalde ik regelma- toprendement kunnen tig grof uit en dat werd opklimmen indien de niet in dank afgenomen kompetitie van de win- door de kenners. Grij- ter naar dé zomer werd zenhout en Canjels heb- verschoven. Het lijkt er ben me steeds op het op dat ik mijn energie hart gedrukt om het wat uit het zonlicht put. Na kalmer aan te doen. Can- de wedstrijd tegen Stan- jels overtuigde me ervan dard, die we wonnen dat ik bepaalde ingrepen met 3-0, kwamen tal van ook voetballend kon omstaanders me felicite- rechttrekken, die foutie- ren en inderdaad, ik ve tackles moesten maar speelde één van mijn uitblijven, zei hij. En de beste negentig minuten. oefenmee8ter had het bij Na die zege bouwde ik de het rechte eind hoor. Ik konditie nog meer uit. weet me nu op een slink- In deze optiek mag niet se wijze uit de slag te worden vergeten dat trekken. Ik ben wat blij makker Schepens een met die ontwikkeling, tijdje werd gemist we- Terwijl ik vroeger de bal gens kwetsuren, zodat of man speelde, tracht ik waakzaamheid in de ver- nu eens leuk uit te ver- dediging dubbel nodig dedigen. Komplexloos was. Trouwens, met en soms met een tikkel- Cercle in het algemeen tje lef dat voetbal zo loopt het eventjes mis. wonderbaarlijk kruidt. Nu herstellen we ons stel ik orde op zaken, langzaam, doch de kri- Niet dat ik nu mijn ver- sis heeft sterk om zich dedigende eigenschap»- heen gebeten. Ja, het be- pen zou onderdrukken, gon allemaal bijzonder maar het venijnige mooi, de eerste vier wed- steekt nu niet meer in strijden pikten we zeven mijn shoes. Het hoofd is punten mee, maar tegen meer in het spel betrok- Lokeren werden we af- ken. Tuurlijk, als er een- geslacht met een for- tje de gelegenheid tot faitscore, tegen stadsge- scoren krijgt dan pak ik noot Club gingen we hem wel, maar dan heel eveneens de boot in en voorzichtig, zonder de meteen zat de klad erin. bedoeling hem brutaal te Week na week moesten verwonden. Die tech- we punten prijsgeven en niek heeft, in tegenstel- tot voor de wedstrijd te ling tot wat je zou ver- gen Berchem was de on- moeden, omgekeerde gevolgen. Veel scheids- BBBBIBIv v rechters halen geel uit hun kostuumpje als je een tegenstander bij het truitje grijpt, terwijl een zware overtreding oog luikend wordt overge slagen. Ik begrijp zoiets niet goed, ik konstateer enkel. Toch heb ik geen reden tot klagen, dit jaar werd vier maal geel voor mijn ogen gehou den, nooit echter voor grove ingrepen. Voor een balletje wegtrappen en zo, voor morren ook, niks ernstig dus. Je durft je nu ook meer aanvallend in de strijd gooien, je voetbal persoonlijkheid kleurt met de week. Aan wat is dat te danken? Zelfver trouwen? Of zit de komst van Braems daar voor iets tussen? Querter: Het is zonder meer duidelijk dat mijn vertrouwen als een soort Columbiaraket de ruim te werd ingestuurd, een logische verklaring ligt zekerheid inzake het be houd afschuwelijk groot. Het vertrek van pareltje Six zal niet vreemd geweest zijn aan die afgang. Heel onze manier van samenspe len werd door Didier be paald, zonder hem moes ten we als een stelletje onthoofden de wedstrijd aanvatten, met alle nefa ste gevolgen vandien voor de klub. Toch heeft het bestuur het hoofd stoïcijns koel gehouden, geen moment werd het gezag van Canjels on dermijnd of zelfs maar bekibbeld. De spelers groep bleef solidair met de zienswijze en de maatregelen van de oe- fenmeester en de behoef te om in de hoogste voet balafdeling te blijven was en is staalhard aan wezig. Op het psycholo gisch vlak waggelden wel enkele jongens. Ve len stapten met knik kende knieën het terrein op, bij het zien van de tegenstander deden sommigen bijna in hun broek, zo diep zat de ma laise. Canjels kon niet goed overweg met dat probleem, hij werd zelf nerveuzer. Een oefen- meester kan wel de tech nieken uitstippelen, en de lichamelijke en kon- ditionele hinderpalen omzeilen, maar voor een psychisch vermoeide voetballer heeft ie geen afdoende middelen die werken als een spuitje in een enkelblessure. Het bestuur heeft dan, in sa menspraak met de Ne derlander, een wisselop lossing uitgedokterd door Braems, een vriend des huizes, naar Cercle over te brengen. De spe lers kunnen met al hun moeilijkheden en proble men bij hem terecht, hij lijkt wel een beetje de pastoor die zijn lamme ren met open armen be groet. Ik wil niet bewe ren dat het een heilige is hoor (lachend) maar zijn verdiensten voor Cercle zijn niet te onder schatten. Wij zitten ook met een probleem opgescheept. Die naam Querter intri geert ons. Ik ken maar één Querter, en dat ben jij Querter: Een su perkleine familie vor men wij, ik geloof dat onze stam is ingesnoeid tot een vijftal gezinnen. In mei treed ik in het huwelijk, wellicht wordt de kruin dan binnen paar jaar wat (lacht). Maar nu De legende doet c dat in het prill van vorige tweetal werden voor de poort soort stelling, iets ger meer twee bengeltjes respektievelijk en Quater Wat daar klopt is mij een 't kan best zijn verhaal met de lijkheid Ik weet het niel Of ik hobby's heb' van mijn vrije tijd door voetbal opge en mijn vrieni eist uiteraard oo aandacht. Maar haar heb ik tijd voor het overige wat stripverhalen. Danny en oorl< ckets boeien me. co-muziek. Ik drj ten en tapes dat he naam heeft. Ik hel een knots van een bar in elkaar ge meestal blijf ik daa rustig voorstaan, als vrienden of fan den het feestbeest lijf hebben versch met de muziekdc het feest. Allé, als vragen natuurlijk! maar dat ik een ip, type ben, geen aan m'n lijf! Met deze w zwaait Alex Querfc ten afscheid, de tot t muiieren schuiven de toog. 'O d* Stripverhalen lees ik het liefst, maar dan niet tijdens de werkuren» (vw/

De Voorpost | 1981 | | pagina 22