Waard ben» «Sinds ik prof rjwerd, kende ik nog «geen greintje el uk» Ik wil ewijzen dat ik ijlt plaats in et peloton Rik Caethoven na maanden weer op de fiets De Voorpost - 29.5.1981 - 23 al te mooi zijn moest ik er na al die perikelen in slagen nog dit seizoen het ze ge gebaar te ma ken. Al weet je nooit. Ik blijf dat heimelijk ho pen, doch illuzies voed fiets. Niet onmiddellijk ik niet. Je moet het rea- voor een zware training, hstisch bekijken. Voor Helemaal niet: gewoon mij volstaat het dat ik om zich weer vertrouwd mijn plaats in het pelo- te maken met de twee- ton opnieuw kan inne- •sch als rlijh Caethoven steunt nog op een kruk: «Uit het er rooskleuriger uit- smolten»: «Ik kon nooit rheidsoverwegingen., zegt hij, «eerst EeF.bll,8ez?P1: de ^moeden dat het zo ïn S j dokters hebben alles ge- erg kon wezen», nagegaan worden of alles goed aan daan wat hun wo a* is gegroeid en pas daarna gooi ik die om er het beste van Oefeningen iert« i11 de hoek.»» te maken. Ik ben blij dat <(Het ongeioofiiik wieier. Er worden goede men. Dat laatste is trou- 9 totp Caethoven is van nature uit een opti- ik reeds zo ver sta, want hoe moedig. Rik zich ge- wegen opgezocht, want wens van zeer groot be iven Een geluk eigenlijk, want de meesten het zag er een poosje heeft,» zegt ma wanneer hij over een of lang: als ik in 1981 nog en ontgoocheld en moedeloos in een naar uit dat de knie zo caethoven. «Bij hem andere oneffenheid ped- iets kan bewijzen, opent je gaan zitten na wat de nog jonge prof- g°ed als stijf zou blijven bleek de onwrikbare wil delt, wordt het pijnlijk, dit waarschijnlijk voor er de jongste twee jaar heeft meege- ^°°r de rest van rt Eerst brak hij een sleutelbeen. Domme ^tooven bleef een J die een renner steeds kan treffen, maar yoUe maand in de kli- E M er dan toch mee opgescheept. Er kwam Hij het fijn meer miserie. Maar op 13 februari 1981 dat hij daar het bezoek het helemaal fout: de door Albert Van kreeg van de Masta- berghe geleide Mastaploeg was op ploeg: de jongens kwa- pstraining. Een tegenligger week nogal men soms met zijn allen lit naar links. Enkele renners konden het binnenvallen. Dat helpt tel nog nipt ontwijken. Rik Caethoven de genezing pen stap de peer. Hij werd «gepakt», sloeg tegen regdek en moest in allerijl naar de kliniek „reparatie» van nt-Niklaas gebracht. Diagnose: kuitbeen kuitbeen en knieschijf oken en knieschijf doormidden. vergden heel wat werk: zou kunnen uitoefenen. er moest een plaat wor- eiibweg den ingeplaatst die met schijnbaar alle- «Goede hoop kreeg ik tertijd dient weggeno- ongeval werd de niet mee. De dokters men en waartegen hij, naar een lange konden zich moeilijk gelukkig, niet aller- eg er moesten uitspreken Her en der gisch bleek. Nadien •idene chirurgi- werd verteld dat het af- volgde de readaptatie. igrepen gebeuren, gelopen was met de car- Geen niemendalletje: de n bleef het een rière van Rikske. Maar spieren stonden niet al- Itje op zijn kant of naarmate de dagen en leen stram en stijf, ze ooit zijn beroep weken vorderden, ging waren gewoon die gedwongen inaktivi- teit staat. Hij heeft enorm gewerkt om de aanwezig om hoe dar» Vandaar dat Rik het mij de deur van een of andere ploeg. Je moet immers een kontrakt losmaken voor volgend seizoen, anders ben je gedwongen ermee te kappen. Trekkebenen Rikske Caethoven, de prof die op een goeie dag door de BRT werd be loond als de meest «wel sprekende» renner, trekkebeent nog een beetje wanneer hij gaat: «Het heeft meer met schrik te maken dan met wat anders. Maar wan neer het zelfvertrouwen er opnieuw is, komt het allemaal wel voor mekaar.» Intussen vult Rik zijn vrije tijd goed op: hij is handig met penseel, pa let en potlood, en schil dert. «Niet om die doe ken te verkopen uiter aard, want dat mag niet. Maar het zit me een beet je in de vingers». Land schappen genieten Caet- hovens voorkeur. Eer lijk gezegd: het resul taat is prima en verraadt talent. «Dat schilderen is vooral in de winter een prettig tijdverdrijf. Uit gaan en in cafés of dan cings pleisteren was er bij mij nooit bij. Je moet opnieuw tot stevige bun dels te «kneden». Vijftien jaar Caethoven is als het ware met een fiets in de buik geboren: toen hij tien jaar was, trok hij naar de betonnen piste te Erembodegem. Daar toerden de piepjonge knaapjes rond op het gelijke referentie uit pakken. «Ik vier dit jaar mijn vijftienjarig jubileum als renner. Maar een oud peke voel ik me niet. Integendeel. Vandaag heb ik meer ambitie dan ooit tevoren. Ik heb een eerste «veldslag» gewon nen: op 10 mei klom ik voor de eerste keer se dert maanden weer op de fiets, en dat vind ik even belangrijk als een zege. Ik zit boordevol re serves omdat ik me te- ovaal en maakten er zo- gen wil en dank moest waar échte wedstrijden «sparen». Wanneer het van. Toen hij wat ouder nu allemaal een klein was week hij uit naar beetje meevalt, en ik dit «Ik wil dit seizoen ten allen prijze nog iets bewijzen» brood te kunnen verdie- geen enkel risiko neemt, nen. In zijn «jonge ja ren» heeft hij een A2- Over een maand diploma bij eengestu deerd en hij staat dus Over één maand hoopt niet met ijle handen als Rik Caethoven opnieuw hij met koersen zou voluit te kunnen trai- moeten stoppen. Maar nen. De dokters hebben wat wil je: hij is bezeten hem nog tot eind juni door de drang 'iemand' werkonbekwaam ver te worden in de beroeps- klaard, maar de steeds sport.vriendelijke Zeienaar «Naar de dokter, bij de hoopt dat nadien het kinesist voor modderba- sein op groen wordt den, massage, oefenen gezet, op de hometrainer. «Ik wil er nog dit sei- Eerst met korte pedaal- zoen wat van maken, tjes omdat ik de knie bij- Een viertal weken voluit na niet kon plooien. Na- oefenen moet me naar de dien langzaam maar ze- goeie konditie leiden. Ik ker met normale «peda- heb me al de tijd ver- len». Dat «binnenska- zorgd als een échte Spar- mer8» fietsen gebeurde taan, deed een en ander in het begin éénmaal per aan mijn lichamelijke dag. Achteraf twee keer konditie en zit boordevol per dag gedurende twee reserves. De dag dat ik uren. Het vergt moed en er opnieuw «sta», zijn de wilskracht om er na een anderen misschien poosje de brui niet aan te reeds een beetje koers- geven. beu en kan ik er entoe- Op 10 mei klom Rik siast invliegen.» Caethoven voor het eerst Op een mirakel hoopt weer op een échte race- Caethoven niet. «Het zou Nederland: daar moeten de broekventjes niet zo lang op een vergunning wachten als in ons landje. Dat debuut op zeer prille leeftijd lag aan de basis van de vroege «stielkennis» van de jon ge Zeienaar: hij had stuurvaardigheid, was snel aan de streep en koersdoorzicht was er eveneens bij. Een en an der hielp hem een stuk vooruit. De renner-stu dent werd argwanend bekeken wanneer hij er gens startte: «Oppassen met dat ventje, want als je hem meeneemt naar de streep, hg je erop». Nadat het gedaan was met schoollopen, ging Rik er niet bij zitten: hij zocht werk en vond dat ook. Koersen en de uurt jes kloppen bij de baas, was een niet zo simpele seizoen nog enkele ke ren in de spits kan eindi gen, is nog niets verlo ren. Het zal er in de eer ste plaats op aan komei de «bazen» te overtuigd van mijn onaangetas. kwaliteiten. Voor dit s zoen ben ik financk safe, maar ook nadr moet ik nog leven, zou het reuzejamrr vinden indien ik g? kontrakt zou krij. voor 1982». Rik Caethoven is v; daag nog jonggez Maar lang duurt het m meer vooraleer k_ trouwt. Hij heeft een meisje gevonden dat écht van hem houdt. Met haar stapt hij over af- opgave, maar het bleek zicnbare tijd in het klas- «te doen». sieke bootje: «Maar dat brengt ook zijn verant- Mettertijd begon Rik woordelijkheden mee. in een professionele car rière te geloven. Hij echtgenoot moet je kreeg een telefoontje sterk genoeg staan om van een sponsor, bood de "boterham» te verdie- zich aAn en werd aan- nen voor een jong gezin, vaard. Het werd proef- voel er ak*® voor te als sportman de aange- stomen en zoeken naar verzeilen bij de groep die paste ontspanning zoe- m plaatsje in het veel- 0011 Prof noemt, doch te '"-™1 koppige peloton met weinig verdient om er Hanriwinhmnnnpn voor behoorlijk van te leven, «bazen» die langs de Ik vraag me af of het zal want die worden tijdens wielrennerij om pubhei- kunnen.» de wedstrijden onverbid- teit voor hun prod uk ten. De kans om Een man met het mo- zich door te zetten kreeg reel> de wilskracht en deze nu bijna 25-jarige het geloof in zichzelf niet: «Het is alsof de dui- zoals Rik Caethoven, vel ermee gemoeid is. moet bekwaam zijn een Als je steeds maar door ophefmakende come- pietje pech op de kop hack te realiseren. Hij snelle genezing na al die wordt geslagen, kan je moet echter de kansen alarmerende voorspel- onmogelijk bewijzèn tot krijgen om het waar te wat je echt in staat maken, bent». Nochtans, als amateur won hij een au- tentieke klassieker: wei- Marcel nigen kunnen met der- Van Hauwermeiren ken, en er vooral zorg voor dragen dat je geen gekke toeren uithaalt, delijk afgestraft.» Staan er nog vraagte kens achter de renners- toekomst van Rik Caet hoven? «Misschien wel, al heb ik goede hoop. Vooral die betrekkelijk lingen, lijkt me een gun stig teken. Rik Caethoven zit te popelen van ongeduld: hij wil weten waar hij na maand voluit trainen en dan moet ik mijn mannetje kunnen staan.» (v) «Binnenkort trouw ik, en dan draag ik een grote verantwoordelijkheid» (v)

De Voorpost | 1981 | | pagina 23