ti GUSTAAF SONCK l\ IE El M T ONTSLAG Al LS A. K.V.-V00RZITTER li VERGADERING MEERSE KULTURELE RAAD 36 STUDENTEN VAN HET ST. JOZEFSKOLLEGE IN KEVER! VERANTWOORDELIJKHEID WOOG ZWAAR... E.H. CAMIEL BLANCQUAERT, NIEUWERKERKENS MEDEPASTOOR, PASTOOR TE AAIGEM n 4 - 29.5.1981 - De Voorpost Vervolg van pag. 1 Nachtmerrie Hoe het zo gekomen is? «Het broeide eigenlijk al een tijdje» zegt Gustaaf Sonck. «Om verschillen de redenen. Ik ben name lijk iemand, die wat hij doet, goed wil doen. Zo was ik vier maanden aan een stuk iedere dag in de halle aanwezig. Het is noodzakelijk, maar het gaat niet in je kouwe kle ren kruipen: je word voortdurend gekonfron- teerd met kleine en grote problemen die moeten opgelost worden, het kost je ook een bom geld en je werk gaat er onver mijdelijk onder lijden. In de euforie van de komen de Vastelauved til je daar niet zo zwaar aan, hoewei sommige dingen je toch steeds meer door het hoofd jagen, tot het een echte nachtmerrie wordt! Wat kan dan wel zo erg geweest zijn, dat het je tot een nachtmerrie werd? Het voortdurend drei gende brandgevaar in onze halle. Als ik bedenk aan welke rampen we op bepaalde ogenblikken zijn ontsnapt, dan breekt het koude zweet me nog uit Was het dan werkelijk zo erg? Je kan je nauwelijks voorstellen hoe gevaar lijk het daar was, vooral dè laatste weken. Er wordt volop gelast, tus sen enorme hopen ont zettend brandbare mate rialen. Voeg daarbij de enorme risiko's, die som mige mensen nemen, on danks de herhaalde waarschuwingen. Ik heb op een gegeven moment dan iedere groep ge vraagd om zich een brandblusser aan te schaffen, vijftien gaven gevolg aan mijn verzoek. De andere vonden het niet nodig, nutteloze kos ten dus... Voor de hele fabriekshalle beschikken we over twee brandslan gen en één kop! Ik was blij dat de brandweer ze ons had gegeven, doch het is beslist ontoerei kend, dat begrijp je zo wel. Als het aan de ene kant brandt en de kop bevindt zich aan de ande re kant, moet je die eerst gaan halen. Lachwek kend, misschien, doch het wordt dramatisch als bijvoorbeeld het licht uit valt. Hoe moet dat dan? Bovendien stonden die laatste weken verschil lende groepen met hun wagens in de weg, hoe ik ook aandrong om de weg vrij te maken, ze luisteren gewoon niet. Ze lachen je uit of vinden je een aan steller. Zoiets is gewoon onhoudbaar. Taakverdeling Het is inderdaad een onvoorstelbare toestand. Je bent wél voorzitter, doch als puntje bij paaltje komt heb je niets te ver tellen en de Aalsterse mentaliteit van «Kust mijn kennend, ver baast dergelijke gang van zaken ons geenszins. «Zo is het inderdaad! Je hebt in principe een leidende bevoegdheid, doch men beschouwt je als een «uitvoerende» macht. Dat betekent dat ze je als hun loopjongen beschouwen, een meid voor alle werk. Ik ben een man van de taakverde ling en in het begin liep volgens mijn systeem al les op wieltjes. Doch na 'n tijdje gaat iedereen op nieuw zijn eigen gangetje en loopt alles al spoedig in het honderd. Je tracht dat allemaal op te van gen en meestal lukt het nog ook. Maar je kan zo'n tempo nooit blijven vol houden... Op de duur wordt het een helse kar wei, er komt gewoon geen einde aan. Je wilt èlles goed doen, maar dat lukt natuurlijk niet... Nooit spijt Gustaaf Sonck is een ander mens geworden. Hij is duidelijk en erg begrijpelijk ontgoo cheld. De anderen verlan gen alles van jou, doch doen zelf niets. Een gege ven woord is voor som mige mensen iets waar ze maar al te lichtvaardig overheen stappen en dat kon Gustaaf op de duur allemaal niet meer ver kroppen. Hij dacht er 48 uur grondig over na en nam toen zijn onherroepelijk besluit: een ander moest nu maar eens proberen het A.K.V. in goede ba nen te leiden. Krijg je dan achteraf geen spijt van je beslis sing? «Luister, ik krijg nooit spijt over iets dat ik een maal heb beslist. Ik deed het graag, ik heb het met hart en ziel gedaan, maar in de gegeven omstan digheden kan ik onmoge lijk blijven doorwerken. De verantwoordelijkheid woog zwaar. Stel je voor, dat bij een brand in de «Couverture» doden val len en die mogelijk heid sluit ik nog altijd niet uit wie zal de verant woordelijkheid opne men? Je doet al het mo gelijke om de karnavalis- ten in optimale omstan digheden hun werk te la ten doen, je tracht vooral een zo groot mogelijke veiligheid na te streven. En dan zie je, dat ze je inspanningen doodge woon negeren. Tot er wat gebeurt. Dan staan ze er allemaal lijkbleek bij te kijken en weten niet wat gedaan... Dan roepen ze: «Staaf! Waar is Staaf? Staaf, wat moeten we nu doen?», net alsof ik voor alles pasklare oplossin gen heb.» Onvoldoende steun De hele toestand hing je dus na anderhalf jaar en twee karnavals duch tig de keel uit? «Ik zou onrechtvaardig zijn, moest ik nu vertellen dat ik als A.K.V.-voorzit- ter geen prettige dagen beleefd heb. Heel veel zelfs. Doch ik vond onvol doende steun voor wat ik wilde verwezenlijken, ik heb mij al die tijd onvoor waardelijk ingezet voor het A.K.V. en sommige mensen hebben mij ge dwarsboomd en hun woord niet gehouden!» Bijvoorbeeld? «Frans Wauters hield zich niet aan de afspraak, die op de perskonferentie van het Feestkomitee werd gemaakt: de prijzen van de groepen zouden in geen geval worden verlaagd. Dat gebeurde wel. Voor de maandag stoet zou er worden voor gezorgd dat de wagens ordentelijk zouden kun nen buitenrijden. Dat ge beurde niet en sommige groepen moesten onge looflijke omwegen ma ken om hun bestemming te bereiken.» Hij schudt mismoedig het hoofd. «Zo gaat het toch niet?» Hoed af voor echte karnavalisten Waren er dan helemaal geen positieve dingen te vermelden bij het A.K.V.? «Natuurlijk wel! Het spijt me ontzettend voor de talrijke échte karnava listen, die zich door dik en dun inspannen om er een reuzefeest van te ma ken, voor wie niets te veel is. Zij werken maan denlang onverdroten aan hun wagen, zij zijn het die de karnavalstoet groot maken en daar doe ik mijn hoed voor af! Maar het zijn de meelopers van de laatste weken, die de boel verpesten. En be paalde karnavalgroepen, die louter kommercieel zijn ingesteld en die al leen denken: «hoeveel gaat dat opbrengen?». Ik zou namen kunnen noe men, maar doe het niet, bij het A.K.V. weet ieder een wie ik bedoel en ik wil dat niet naar buiten dragen. Dit is niet het ge schikte ogenblik. Ik hoop echter, dat deze verderfe lijke mentaliteit de kop zal worden ingedrukt, want ze maakt onze Vas telauved gewoon kapot! Het financieel aspekt mag niet overwegen. Afscheid Dan, nieuwsgierig, een vraag: Wat ga je nu met Vastelauved doen, Staafke? «Ik ga me verkleden, samen met drie-vier an deren...». Ik knipoog, en monkel gelijkhebberig: «Zie je wel, manneke, dat de in dividuele karnavalist het tenslotte toch haalt op de groepen?» Hij opent de mond om te antwoorden, doch zwijgt wijselijk als hij mijn strijdlustige grijns ziet. «Je kunt misschien ge lijk hebben,» glimlacht hij tenslotte. Als we afscheid ne men, voelen we spijt. We zullen de vertrouwde si lhouet van Gustaaf Sonck missen bij alle karnava- leske gelegenheden. Hij zal er nog wel bij zijn, doch niet meer als de motor, de drijvende kracht. En dat is iets wat men bij het A.K.V. al heel gauw aan den lijv« kunnen ondervinder De talloze vriendei Staafke overal telt, i o C misschien nog wel t ten om hem op ziji (ree slissing te doen t jer e Zij i Vlaj komen. Of dat zal lukken, ven we sterk betr and len.. Cyriel TEMMER Op 14 mei jl. waren een vijftigtal stemgerechtig den aanwezig op de Algemene Vergadering van de Gemeentelijke Kulturele Raad in het Chiroheem te Mere. Naast de gewone orderpunten werd vooral aandacht besteed aan «Monumenten en Land- schapszorg», een tema dat toch vooral de aandacht vergt van bevolking en gemeentelijke overheid, maar dat soms toch zo stiefmoederlijk behandeld wordt. De rekening Gustaaf Sonck vertelt ons ook over sommige veeleisende mensen, voor wie het bijvoorbeeld nooit warm genoeg kan zijn in de halle en die de verwarming alleen maar op maximum willen zien gloeien. Ze kregen de re kening echter gepresen teerd: een eerste keer 11.000 fr., doch dan kwam de eindafrekening, er moest dan nog eens 81.000 fr. worden be taald. Op die manier blijft er natuurlijk weinig over voor andere initiatieven. 'Wij betalen er toch voor!' zeggen ze dan Ze hebben het goed, ze willen nog beter. Ze wil len nog service op de koop toe! Nee, ik was het beu, om loopjongen te blijven spelen Staaf zucht duidelijk mismoedig. Het zint hem niet, doch hij voelt zich machteloos. Er heerst even stilte. Vervolg van pag. 1 de kever gehaald doch ook de motor werd eruit verwijderd. Het werd al lemaal keurig door een deurwaarder gekonsta- teerd waarbij zelfs werd gemeten of een of ander «automobilist» niet voor meer dan 50% uit het ke vertje puilde. Goed bedoeld maar min der spektakulair uitval lend was wel de varkens- jogging. Vier biggetjes van mini-formaat zouden om het eerst een circuit van 25 m afleggen. Daar op kon worden gegokt. De 4 deelnemertjes sche nen daarbij echter zo wei nig aktief dat ze terdege moesten worden aange pord om de eindstreep te bereiken. Wel spektakulair werd al leszins de ontknoping van deze happening waarbij niet minder dan 36.000 lucifers, verwij zend op het 360 jarig be staan, werden ontstoken. Het spetterend vuur zou echter vlug worden ge blust. De regen was er ook nog. Na deze happening nu op donderdag 28 en vrijdag 29 mei naar het totaal spektakel, een prestatie op een heel ander vlak waabij we verhopen dat de weergoden het kolle ge nu eens genadig zijn. LH Vrij podium in het «Groot Kollege». (KDC) In eerste instantie wer den een aantal admini stratieve punten afge werkt waar vooral aan dacht getrokken werd op de manier van subsidi ëring der verenigingen. De toelagen voor het werkingsjaar 1979 wer den in de loop van de maand april door de ge meente uitbetaald. Op merkingen of klachten mogen tot het bestuur gericht worden. Daar de aanvragen voor het werkingsjaar 1980 door de gemeente nog niet opgevraagd werden en deze aanvra gen normaal voor einde maart 1981 hadden moe ten binnen zijn, heeft het bestuur van de GKR een gezamenlijke subsidie aanvraag gedaan bij het gemeentebestuur, dit om mogelijke verrassingen te voorkomen. Dit initia tief werd trouwens door de Algemene Vergade ring zeer op prijs gesteld. Een ander heuglijke me dedeling was dat de GKR door de gemeente werd in het bezit gesteld van een stencileerapparaat waarvoor werkingsmo daliteiten later zullen me degedeeld worden aan de verenigingen om er desgewenst gebruik van te kunnen maken. Petitie voorlopig opgeborgen In samenspraak en met de goedkeuring van de Algemene Vergadering had het bestuur een peti tie opgesteld met allerlei klachten van de GKR en de verenigingen t.o.v. het Schepenkollege. Aange zien de houding van het Schepenkollege echter in de goede zin veranderd is, na een vruchtbare kontaktvergadering, ziet men momenteel het nut niet meer in een petitie te lanceren. Er is duidelijk een kentering vast te stel len met een nieuwe wind die uit de goede richting blijkt te waaien, met als resultaat de uiteindelijke erkenning en waardering voor het enorme werk dat de GKR presteert. Trouwens, elke vereni ging kan thans met haar problemen terecht bij het Schepenkollege zelf, waar men op aanvraag, op een zitting zijn stand punt of probleem kan gaan verdedigen of in de tail uitleggen. Dit blijkt misschien wel de goede formule te zijn voor de toekomst want beide par tijen zullen er steeds baat bij hebben. Straatnamen Het klachtendossier van de GKR tegen de ge meente i.v.m. de tweede serie straatnamenwijzi- gingen werd ontvankelijk verklaard mits het aan brengen van enkele wijzi gingen. Uit «officieuze bron» zou vernomen zijn dat het Provinciebestuur 'de straatnamen zou aan vaard hebben met de «vingerwijzing» aan de gemeente dat bij een vol gende straatnaamwijzi ging liefst rekening zou gehouden worden met de inspraak van de ge meentelijke kulturele raad. Erkenning Gemeentelijke Kulturele Raad Het dossier van de GKR is tot op heden nog altijd niet goedgekeurd. De re den hiervan zou gezocht moeten worden in het feit dat er nog geen Hoge Raad voor Volksontwik keling bestaat, voort vloeiend uit bepaalde «moeilijkheden» zoals de aanstelling van een voor zitter van deze raad. Een beetje spoed van de ho gere instanties in Brussel zou ook voor de GKR een flinke stap vooruit bete kenen. Wat met de Kultuurkalender? De werking tot het sa menstellen van en vooral het mededelen aan de verantwoordelijken van deze Kuituurkalender schijnt op een zijspoor gerangeerd te zijn. Slechts een vijftal berich ten worden nog maande lijks doorgegeven en zelfs de Sportraad, toch altijd de grote leverancier geweest, blijkt nu ook in geslapen te zijn. Om deze kalender een verder bestaan te verze keren zal uitgezien wor den naar een samenwer king tussen de sportraad en het bestuur van de GKR um tot een oplos sing te komen en vooral om de verenigingen aan te sporen gebruik te ma ken van dit periodiek me dedelingsblad.. in hun eigen belang. Voorbeel den van degelijke infor matiebladen zijn er ge noeg: men hoeft maar eens zijn licht op te ste ken in de ons omringen de gemeenten waar er trouwens gretig gebruik van gemaakt wordt. De Sub- Kommissies Na lang wachten en op herhaaldelijk aandringen van de betreffende vere nigingen werden door de «Erkenningskommissie» twee nieuwe «leden» in de GKR aanvaard. Het gaat om het «Dokumen- tatiecentrum van de Heemkundige Kring Er- pe-Mere» en het «Ouder- komitee van de basis school Sint-Jozef van Mere». Integendeel werd de ornitologische kring «De Blauwboszangers» nog niet erkend. Ook hier blijkt meer samenwer king en initiatiefneming de eerste vereiste voor de toekomst. Bij de «Kommissie voor Monumenten en Landschapszorg» is men verheugd over de versoe peling van het Schepen kollege i.v.m. de behan deling van zekere sug gesties gedaan door deze kommissie. Gesprekken werden reeds gevoerd met schepen H. Mallefroy waarbij gehandeld werd over onder andere het advies in verband met de herkenningstekens van de beschermde monu menten, de Grote Kapel te Mere, de lijnbeplanting langs verschillende ver harde wegen, de dorps kernhernieuwing, de aan plakborden in de gemeente en de windmo len te Mere. Gemeentelijke openbare Biblioteek Het is erg gesteld met het biblioteekwezen te Erpe-Mere. Daar waar vroeger toch een floris sante uitleen vast te stel len was. Gelukkig schijnt er eindelijk schot in de zaak te komen en indien men zich aan het dekreet wil houden zal nog hard moeten gewerkt worden. Ook deze kultuurtak ligt de GKR nauw aan het hart en vraagt daarom de medewerking van de ver enigingen en zoekt bo vendien kandidaten die in de raad van advies wil len zetelen voor deze ge meentelijke openbare bi blioteek. Een eerste stap tot reorganisatie is het onderbrengen tijdelijk althans van de biblio- addi een in e Aals ok iagc ">1 Dt nai jez "Y mm i y: 19 treden. Plannen theek, in de geme en school te Burst waarf zou van start gaan deeltijds gemeentep 'aar neel. Deze gebouwei zeker niet centraal gen zodat de invloe< de gereputeerde sta blioteek van Aalst nog een hele tijd zal ij1;1.! voelen. Js 11-Juliviering 'ew Jaarlijks wordt te IL 'r Mere het Guldenspi100 feest gevierd en sind yyy, fusie tracht het daai chie opgerichte komitee ont, jaar een ander dor yfr kiezen. Deze keer Erondegem aan de en de viering zal ii teken staan van de jeskomponist Ari Preud'homme. Het tee zal alles in het stellen om deze eminfnsd. figuur uit de wereld afs het Vlaamse lied o| jgra feestzitting te krijger |ag spil van deze Gilder t ert renherdenking. Vla o u. Kring Erondegem- iet k kern- Ottergem, heeou: vast de toezegging g )sm gen van Clem De R lsj<e om als gastspreker r p; kaai ilijsi ale Het bestuur var q u GKR deed ook de b< ,tsc| dat het na de vakant s \j riode zou klaar zijn u n een «Huishoudelijk q£ glement» en o.a. ni Bn ledenlijsten zou opsl tn met de bedoeling dil e ket te bespreken of 2 Qi der volgende alger ficie vergaderingen. V wo zal ook werk gen Dljei worden van de «r8t t( riaal-leenposten». ja Tenslotte werden er l nog twee adviezen g ope muleerd: a| s a. advies i.v.m. de)at schermde windmol! ,ste Mere. Hierbij ba ||jn( men zich terecht 0 kuituur-historische de van deze molen sinds de storm van ernstige beschad opliep. L|. b. advies i.v.m. het 1 sen van stratenplan !el VJ aanplakborden openbare wegen et pleinen. net Dat de werking vaelijk Gemeentelijke Kuil lit' Raad van Erpe-llitia funktioneel wil wff_stu blijkt niet alleen steeds goed gei dagorde maar ook u iter; feit dat het bestuur tie ui niet licht laat ontm s va gen in konkrete get in|jf als dit van de windn'rel 1 bijvoorbeeld, waar,en zien de staat waarin twee verkeert, hoogdringreatj; aanpak vereist is. voo Ie pi Nieuwerkerken neemt afscheid van zijn medepas toor E.H. Camiel Blancquaert, hij werd immers pastoor benoemd op de St. Niklaasparochie in het nabije Aaigem. Ook de foto-entoesiost kon er terecht. (KDC) Vijftien jaren van vrucht baar apostolaatswerk heeft E.H. Blancquaert nu al te Nieuwerkerken ach ter de rug. Jarenlang was hij er de stuwende kracht in een groep gelovigen die een deel van hun vrije tijd aan gesprek en bezin ning wijdden. Ook in de ziekenzorg heeft hij zich verdienstelijk gemaakt E.H. Blancquaert is de be scheidenheid zelve. Nooit heeft hij gewenst dat er teveel aandacht aan zijn persoon werd geschonken en zo heeft hij zich de sympathie van de Nieuwerkerkense pa rochiegemeenschap ei gen gemaakt. Hij wordt thans herder in de St. Niklaasparochie te Aaigem. Tot de pastorij aldaar voldoende opge kalefaterd is blijft hij ech ter in zijn vertrouwde Nieuwerkerkense ambts woning huizen. Gans gelovig Nieuwer kerken wenst hem een lang en vruchtbaar her dersschap toe in het na bije Aaigem. (vdj)

De Voorpost | 1981 | | pagina 4