BPpe.mere grooMede TENTOONSTELLING IN HOF TEN DALE GOUWDAG VOOR HEEMKUNDE TE 0KEGEM GEWENST BEZOEK AAN iSKANALE KERK 0DEKRUISLAAN GEHULDIGD TE LEDE KADERDAG IP0V0 TE BAMBRUGGE VTB-VAB AF F LIG EM WEDSTRIJD «DE MOLEN HEKELEERTIES riaad oong yan I sten itens ;rk te t wil jen. ii var it van maandag op dinsdag 26 mei, om 3.10 het alarmsignaal van de kerk over het markplein aan 't schellen. De heer Heirman, sliep met open ramen, hoorde het akelige p en verwittigde als eerste de onderpastoor, indeputte. Zo vlug als mogelijk repte deze ar de kerk. Langs de sacristij ontstak hij de lerlichting en waagde zich zonder vrees voor en hachje in de kerk. Op het eerste gezicht les onaangeroerd. Dra kreeg hij versterking omwonenden. erzoek bleek dat nsten zich toe- radden verschaft erk door het ma- een opening in erste kerkraam rechterzijde van ts was zorgvuldig unni :en. Aan het zicht 9®;en door de Leed- halyiumenten en ken langsheen de !fas een opening t door het verbrij- in een loodraam. Niet groot (ong. 30 op 60 cm). Het moet dan ook een lenig, tenger iemand geweest zijn die zijn slag wilde slaan en van de situatie op de hoogte was. Aan een sterke be veiliging had hij echter blijkbaar niet gedacht. De terugweg ging langs een stoel en een groot bloe- menvoetstuk. Buiten het kerkraam werd niets be schadigd of meegeno men. Door de rijkswacht werd P.V. opgemaakt te gen onbekenden. Tot hiertoe is geen spoor van mogelijke daders. Moge lijke antikwiteiten wezen verwittigd; willen zij moeilijkheden vermijden, dan dienen zij hun schat ten elders te gaan zoe ken. Lede-kerk is een te mijden terrein. Navolging? Enkele dagen later kreeg het jeugdhuis «Leeuwe rik» bezoek van onge- wensten: na het vernie len van een vensterraam drongen zij binnen. Alles werd overhoop ge haald en toen het alarm signaal in werking trad, moeten zij gaan lopen zijn. De nodige vaststel lingen werden gedaan. Op het eerste gezicht werd niets gestolen. Uit eindelijk zou het geldbak- je van het kickerspel ge forceerd geweest zijn. Het mariabeeld in de St.-Martinuskerk klaarblijkelijk om te doen was. (KDC) Tijdens het lange Pinkster- weekeinde zal het Hof ten Date te Mere andermaal het centrum zijn van gonzende aktiviteit. Immers, er zal een tentoonstelling georga niseerd worden door de V.Z.W.-Vlaams Centrum Mere, met als tema: «He dendaagse Javaanse batik schilderijen en traditionele Balinese schilderkunst». Gedurende vier dagen (5-6- 7-8 juni) zal men de nieuwe kollektie batikschilderijen van Gaart Van Der Donck kunnen bezichtigen. De werken worden vervaardigd in Indonesië en geselek- teerd- door deze jonge Gentse kunstenaar naar aanleiding van verschei dene studiereizen in het waor het zuiden en het oosten van Azië, maar ook in het bijzonder als gevolg van zijn tochten in Indonesië. De werken die zullen ten toongesteld worden zijn gemaakt door verschillende kunstenaars uit deze Oos terse landen. Daardoor biedt ze een overzicht van de onderscheiden strekkin gen uit diverse gebieden. De bezoeker zal dus een ruime keus geboden wor den van stijl, onderwerpen en uiteraard rijke kleuren. Daarnaast krijgt men een overzicht van een heel ander genre van kunstwer ken, nl. de traditionele Hindoe-Balinese schilderij en, geïnspireerd op het schaduwpoppenspel met een godsdienstig en verha lend karakter. Ze beelden meestal episoden uit van mythologische verhalen, ty pisch voorde mentaliteit en het leefpatroon van dit volk. Het zal een tentoonstelling zijn waaruit het Oosters leven, zeden en gewoonten zomaar bij ons gebracht worden, dank zij de kunst zinnigheid van de Gente naar Geert Van Der Donck. Deze even unieke als boeiende tentoonstelling wordt geopend met een receptie en een inleidend woord op 5 juni om 20 uur in de «Schuur» van hel Hof ten Dale te Mere. Ze is verder nog toegankelijk op zaterdag 6 juni, van 15 tot 20 uur. Zondag en maan dag, 7 en 8 juni, zal ze open zijn van 10 tot 12 en van 15 tot 20 uur. Bovendien zal deskundige uitleg verstrekt worden om dit kunstgenre beter te begrijpen. J.D.V. J.D.V. ^_ler moet aan de magere kant geweest zijn. (KDC) ivaai !0 u. trnac rbyt iid v ir- ei gt oene iele. zoek van de heer Van de Kerckhove, directeur-generaal van het Belgische Tuis, werd er door de plaatselijke afdeling bij het gemeentebestuur op Irongen, om ter gelegenheid van de straatnaamwijzigingen, een straat te oan het Rode Kruis. Er was dan ook tamelijk veel belangstelling, toen deze e^op zaterdag 30 mei plechtig werd ingehuldigd. Sprekers woren burgemees- pdon, de heer Matthijs, voorzitter van de plaatselijke afdeling, en de heer Kerckhove. De plechtigheid werd besloten met een receptie. (KDC) VTB-Affligem schrijft een wedstrijd uit voor schilders en tekenaars met als thema «De Molen» slechts 2 werken per inzender werken moeten ingelijst zijn in te schrijven voor 1.10.81 (Kruisstraat 23, 1790 Affligem) af te leveren 28.10 in KCA van 19 20 u. tentoonstelling tijdens Allerheiligen festival 1981 jury: Prof. Vyncke, Roger De Boeck en Piet Gijsens prijzen in geld en in natura, hoofdprijs 5000 fr. Vlaamse heemkringen over dewélke regelmatig ge schreven wordt in de kran ten dank zij hun aktiviteiten i.v.m. de lokale "geschiede nis en hun opzoekingswerk. Verder merkte hij op dat de heemkringen niet alleen «binnenskamers» werkzaam zijn maar dat zij via hun tijdschriften en publikaties «honderde bladzijden heem- en geschiedkundige wetenswaardigheden aan de gemeenschap aanbie den». Verder hecht hij veel belang aan de voordrachten en tentoonstellingen die volgens hem een belang rijke bijdrage leveren tot het sensibiliseren en bewust maken van de bevolking voor ons heem. Het programma van de gouwdag voor heemkunde is doorgaans gedeeltelijk gevuld met een akade- mische zitting welke dit jaar in het teken stond van de kaatssport in Vlaanderen. Hiervoor, waren twee emi nente sprekers van de K.U.L. aanwezig en het Prf. R. Rensen, die aan de hand van een diamontage, een historisch overzicht van de kaatssport schetst. Ter loops handelde hij ook over de oprichting van een volks sportcentrale waar aller hande materiaal verzameld wordt met het oog op de bestudering en onderzoek van de volkssport in 't 3e RIBTO Tuinfeesten •Op 13 en 14 juni 1981, kasteel Hofstade, Zijp straat. Zaterdag 13 juni 1981: 's morgens wandel-jazz-parade met Ska 'n Toebak-Teralfene Kinderanimatie vanaf 16 uur in de tuinen van het kasteel Vanaf 16 uur tea-room 21 uur: Ray Franky en orkest 22 uur: Bodega. Kiwanis Aalst met Jos Martin aan het hammondorgel 24 uur: Trekking van de ingangskaarten. Eerste prijs: weekabonnement 1e klas B-railtour. Zondag 14 juni 1981 11.30 uur: Aperitiefconcert door de Socialisti sche Harmonie «Hand in Hand» 12 uur: doorlopend restaurant en tea-room aan zeer democratische prijzen 14.30 uur: wielerwedstrijd voor W.A.O.D. Eerste reeks 16.15 uur: wielerwedstrijd voor W.A.O.D. Twee de reeks 15.30 uur: koffieconcert door de Koninklijke Harmonie «De oude garde» 17 uur: Radio Saturnus Drive-in show 19 uur: Bodega Kiwanis Aalst met Jos Martin aan het Hammondorgel T-Dansant Zondag 7 juni 1981 kermis T-Dansant om 15 uur in zaal 't Duifken, Zijpstraat Hofstade. Maandag 8 juni 1981 na de zielmis, vanaf 19 uur: kermis T-Dansant. Presentatie Wout Wolkema, gouden DJ 1978. Tentoonstelling De jaarlijkse missietentoonstelling georgani seerd door het Davidsfonds, gaat door op zater dag 6, zondag 7 en maandag 8 juni 1981 in de zaal van de meisjesschool, Dorp, Hofstade. Foto- en diawedstrijd De prijsuitreiking van de foto- en diawedstrijd zal plaatsvinden op zaterdag 13 juni 1981 in de zaal van het patronaat te Gijzegem om 20 uur. Kappelevink Wedstrijden in het lokaal café De Uil, Station straat 62, Gijzegem. Zondag 7 juni 1981: 6e rit kampioenschap, 1000 frank vooruit. Grote prijs Plastic Hofstade. Aan vang 9.30 uur, laatste inschrijving te 9.20 uur. Wedstrijden bij leden herbergiers: maandag 8 juni 1981 in café 't Duifken, Zijpstraat 15, Hofsta de: 2e rit tweedaagse, 750 frank vooruit. 500 fr. klassement, begin om 9.30 uur. Zaterdag 6 juni: café 't Duifken, 1e rit tweedaag se, 750 fr. vooruit, begin 18 uur. algemeen in de maatschap pij. Een resultaat van deze werkwijze is alvast de pu blicatie van het proefschrift van Dirk Borger over de «Katssport in Vlaanderen», waarin men kan kennis maken met de «situering en diffusie, structurele en or ganisatorische aspecten, sociaal-culturele analyse van de kaatssport». Het referaat van Prof. H. Smulders was vooral gewijd aan de historische situatie bij ons, de probleemstel ling in de evolutie en het verschil tussen kaatsmaat- schappij en kaatsploeg. Sinds de oprichting van de kaatsbond in 1902, kende men een betere organisatie van de clubs en was Vlaanderen toonaangevend in deze volkssport. Dan kende men een sterke ach teruitgang terwijl men nu aan een stagnatie toe is, in de kaatssport die feitelijk naar Wallonië overgewaaid Abdijkerk en kaatslutte In de namiddag werd een bezoek gebracht aan de prachtige abdijkerk van Ninove waar, onder des kundige leiding van een stadsgids, de heemkundi gen kennis maakten met de schatten en het barok-in- terieur dat voorlopig nog onder veel stof ligt aange zien men nog met de restauratie bezig is. Na dit leerrijk bezoek wer den de referaten in praktijk omgezet en konden de genodigden een echte kaatslutte bijwonen. Het waren wel geen kampioe nen doch voor een leek in deze sport was het wel een hele belevenis om een dergelijke wedstrijd te kun nen volgen. Voor de inge wijden was het een herinne ring aan één van hun vele jeugdspelen die ze ooit beoefend hebben. De Reinaertprijs Tot slot van deze gouwdag, feitelijk het hoogtepunt, werd de Reinaertprijs 1981 uitgereikt aan Julien Van Twembeke uit De Pinte. Deze prijs wordt elk jaar uitgereikt aan een heem kundige die zich gedurende jaren verdienstelijk ge maakt heeft in het Verbond. De gelauwerde draagt sinds jaren, als sekretaris de last van het gouwbestuur, pu bliceerde artikels over loka le geschiedenis, was de spil van heemkundige les senreeksen, is de promotor van het tijdschrift van het Verbond rn' zoveel meer. Kortom, cS. gouwdag kon niet beter eindigen dan met het uitreiken van deze Rei naertprijs aan Julien Van Twembeke en het Verbond van de Heemkringen in Oost-Vlaanderen deed hier bij een goede keuze. Het Verbond voor Heemkunde Gouw Oost-Vlaanderen hield op 31 mei II. zijn jaarlijkse gouwdag in het Ontmoetingscentrum van het O.C.M.W. te Okegem. Dit was de 16de keer dat de aangesloten kringen samen met het bestuur van de gouw vergaderden. Elk jaar stelt een heemkun dige kring vrijwillig voor om de organisatie van deze gouwdag op zich te nemen. Ditmaal was men te gast bij heemkring Okegem, welke als thema voor deze bijeen komst gekozen had: «De kaatssport in Vlaanderen». De verantwoordelijke kring dient dus een zeker onder werp te kiezen dat tijdens de besprekingen zal behan deld worden. Hier had men geopteerd voor een ver dwijnende volkssport die vroeger overal in Vlaande ren beoefend werd. Verwelkoming Om tien uur werden de kringen verwelkomd door J. Vanderspeeten van de gast- heemkring en als inleiding van deze dag situeerde hij het dorp Okegem, als enti teit van de stad Ninove en als bakermat van de kaats sport die er nog altijd primeert. Gouwvoorzitter, R. Ruys, handelde in vogelvlucht over de steeds stijgende prestaties van de Oost- IPOVO, het Instituut voor Politieke Vorming van de CVP, richt op zaterdag 13 juni 1981 een kaderdag in te Bambrugge, St.-Martinusparochie, St. Annakring, St.-Annastraat 2. Het is de bedoeling van Aankomst deelnemers; IPOVO om de politieke 9.00 u.: Verwelkoming en besluitvorming in theorie inleiding door G. Van en praktijk nader te be- Gansbeke, arr.; IPOVO lichten. Naast het for- verantwoordelijke; 9.05- meel-juridisch kader 10.00 u.: Politieke be- waarbinnen de besluit- sluitvorming door volks vorming zich voltrekt, zal vertegenwoordiger P. De ook de feitelijke besluit- Keersmaeker; 10.00- vorming met haar eigen 10.30 u.: Pauze; 10.30- dynamiek, maar ook met 11.30 u.: Vraagstelling en haar eigen problemen en bespreking; 11.30-14.00 beperkingen, geanaly- u.: Middagmaal; 14.00- seerd worden. Binnen de 15.00 u.: Sociaal-econo- politieke besluitvorming mische besluitvorming neemt het sociaal-econo- door volksvertegenwoor- misch overleg een bijzon- diger J. Lenssens; 15.00- dere plaats in. Er zal dan 15.30 u.: Pauze; 15.30- ook ingegaan worden op 16.30 u.: Vraagstelling en de wijze waarop de be- bespreking; 16.30: Slot- slissingen in de sociaal- woord door R. De Backer, economische sector tot arr. CVP-voorzitter. stand komen. Hierbij Met deze activiteit richt wordt o.ro. een overzicht IPOVO zich tot ALLE ge- gegeven van de doelstel- interesseerden, lingen en de instrumen ten van het sociaal-eco- Verdere inlichtingerf kun- nomisch beleid. De eigen nen bekomen worden bij aard van ons sociaal-eco- Guy Van Gansbeke, arr. nomisch systeem wordt IPOVO-verantwoorde- nader omschreven. lijke, tel. 091-60.45.97. Programma: 8.45 u.: (KDC)

De Voorpost | 1981 | | pagina 11