UIT AGENDA TENTOONSTELLING EN WAGENSPEL TE MERE Oost-Vlaanderen Bouwheer van de «Staat» België «DE UITSTRALING VAN HET ST.-JOZEFSKOLLEGE» IN SEPTEMBER VAN DE PERS VANDAAG BOON- GEBEUREN IN STADSFEESTZAAUt Kunstschilder van Europees formaat te Afflige «HUMOR IN DE FOTO-FESTIVAL» TE AALST Animatiefilm van Raoul Servais L.P. BOON VERENIGING PRESENTEERT JAN DE LICHTE-PENNING 14 - 5.<3.1981 - De Voorpost Op initiatief van het trommelkorps S.K.V.V. werd op vrijdag 29 mei 11. een tentoonstelling geopend in de Rijkslagere School te Mere, met medewerking van «Kunst in Huis». Het was een tentoonstel ling van jonge kunste naars die nog geen ge vestigde waarden kun nen genoemd worden. Toch loonde een bezoek aan deze beperkte ten toonstelling vrijwel de moeite want er was heel wat verscheidenheid te bezichtigen: van schil derijen op doek tot litho's en gravures. «Kunst in Huis» brengt hedendaagse beeldende kunst in het bereik van iedereen hetzij om te be kijken, hetzij om te lenen of te kopen. Dergelijke transactie kan tot stand komen d.m.v. een kunst- uitleendienst tegen een klein tarief: men betaalt 20 fr. en gedurende zes maanden is men de trot se «bezitter» van een heerlijk kunstwerk: schil derij, grafiek, wandbe- kleding, keramiek e.d.m. Indien het geleende stuk in de smaak valt is er mogelijkheid om het te kopen. Deze handelswij ze is uiterst voordelig dank zij een abonne mentsysteem dat tegelij kertijd een spaarsysteem is. Op die manier kan de kunst werkelijk in huis komen bij iedereen zon der daarom grote bedra gen te moeten betalen. Wagenspel Op de slotdag van deze tentoonstelling, zondag 31 mei, had het SKW, als omlijsting, de toneel groep PACT van Aalst uitgenodigd om een mid deleeuws wagenspel op te voeren. Voor dit ge beuren was de keuze ge vallen op «Het spel van de ketellapper». De ver toningen kenden groot sukses op de wijk Broek en op de Dorpsplaats te Mere. Tot slot kon men dit schouwspel nog maals meemaken op de speelplaats van de RLS waarmee trouwens deze driedaagse van het trom melkorps suksesrijk be sloten werd. Ook de trommelaars hadden hierbij grote verdienste want., zoals het middel eeuws gebruik, had het korps telkens met trom geroffel de opvoeringen aangekondigd J.D.V. Het spel van de ketellapper te Mere. (KDC) Hij werd in Oostende ge boren op 1 mei 1928, stu deerde toegepaste kun sten op de Akademie te Gent, en besliste reeds op jeugdige leeftijd zich te wijden aan de anima tiefilm. In 1946 voerde hij zijn eerste experimenten uit, en in 1960 kwam zijn eerste afgewerkte teken film. Raoul Servais heet hij. Sindsdien verwezenlijkte hij een tiental korte ani matiefilms, samen goed voor een veertigtal natio nale en internationale onderscheidingen. Verder is hij nog hoofd van de afdeling anima tiefilm van de Koninklij ke Akademie voor Scho ne Kunsten te Gent, lid' van de Koninklijke Aka demie voor Wetenschap pen, Letteren en Schone Kunsten van België. Dit maar om te zeggen, dat nagenoeg zijn volledig werk vanavond 5 juni in Kreja vertoond wordt (20u., Driesleutelstraat 51, Aalst). Dat wordt dus: De Valse Noot, Chromofobia, Sire ne, Godframe, To speak or not to speak. Opera tion X-70, Pegasus, Het Lied Van Halewijn, Harpy a. Verder kan men Toleran ce en Reserrection van studenten van Servais zien, en Scarabus van Friedman. Een opvallend initiatief, dat meteen een reeks animatiefilmavonden in luidt, ingericht door dat zelfde jeugdhuis. (P.D.) Naar aanleiding van de on langs gehouden tentoonstel ling «Het Vlaanderen van Conscience» te Aalst schreef Dr. Hendrik Strij- pens een essai over «Hen drik Conscience 1812-1883 De Teloorgang van een Vlaamse Onafhankelijke Partij» waar hij de nadruk legde op het samengaan van Vlaamse en sociale Be weging. Tevens toonde hij aan hoe de Vlaamse Bewe ging in internationale repu blikeinse acties betrokken werd. Rond de Hendrik Conscien- cefeesten van 1912 in het arrondissement Aalst- schreef hij een artikel «De opmars van de katholieken te Aalst in 1912. Onderwijs en Cultuur als hefbomen», waarin de betekenis van Aalst voor de Vlaamse stu dentenbeweging centraal staat. Vandaag deelt Hendrik Strij- pens de uitgave mee van het boek «Oost-Vlaanderen: Bouwheer van de «Staat» België». Hij kreeg de mede werking van Prof. ir. J.B. Ouintijn met een artikel over de Aalstenaar «J. Fr. Kluyskens (1771-1843). Voor man van het Vlaams-Bel gisch Doktersgild» en van Lie. I- De Ro met een studie over «De Belgische Omwen teling te Geraardsbergen in 1830». Deze studie is belang rijk omdat ze voor het eerst de stad Aalst en zijn arron dissement (Ninove. Ge raardsbergen, Zottegem) in de periode van 1750 tot 1914 behandelt. Maar er is meer. Er wordt in aangetoond hoe de provin cie Oost-Vlaanderen als me de-bouwheer van de «Staat» België mag worden aange wezen. In dit «België» staat de politieke strijd tussen Kerk en Staat, vooral inzake onderwijs en cultuur cen traal. Deze strijd voert ons naar het midden van de 18e eeuw met daarin een evaluatie van: De Loge «La Diecrète Impé riale d'Alost» 1764-1786. Als oudste «erkende» loge van België ging in 1764 «La Discrète Impériale d'Alost» van start. Zo groepeerden de burgemeesters en schepe nen van Aalst en Geraards bergen de voornaamste in dustriëlen en magistraten tot in het Oudenaardse toe. Enkele namen van gekende families zoals Vilain XIV. Van Langenhove, Dommer. De Smet tonen dit aan. De loge was op weg de belang rijkste groep in het «Land van Aalst» te worden, toen de paus en de Oostenrijkse keizerin Maria-Theresia een beslissing nam met ver strekkende gevolgen: de af schaffing van de jezuïtenor- de en de omvorming van hun colleges tot staatsscho len. Over de juistheid van die beslissing geraakten de verschillende loges ver deeld en de steun van de Oostenrijkers werd hen ont trokken. Aalst-Oudenaarde 1787-1814 De Kerk en de jezuïten zoe ken steun bij de katholieke logebroeders en de adel, die hun voorrechten zien ontval len. In Aalst en Oudenaarde wordt het verz' tegen de Oostenrijkers t gang ge bracht en dit zal leiden tot de succesvolle maar kort stondige Brabantse omwen teling van 1789-1790. Dezelf de coalitie van Kerk en adel zal een belangrijke bijdrage leveren om aan de ideeën van de Franse Omwenteling en de anticlericale politiek van Keizer Napoleon weer stand te bieden. Moorsel en Affligem, de streek van Overmere-Donk vervullen een belangrijke rol bij de acties van de Boerenkrijg; op het culturele vlak voer den de Catharinisten de for cing te Aalst. In deze machtsstrijd staan ze tegen de anticlericale en vinnige leden van de ex-loge van Aalst, die de zijde van de democraat Vonck (Baarde- gem) kiezen; die de replubli- keinse en Franse vrijheidsi dealen aanhangen. Aalst-Gijzegem-Dender- monde en Aalst-Geraards- bergen 1814-1825 Te vergeefs pogen Kerk en adel het Rooms-katholicis- me in de grondwet van het Verenigd Koninkrijk der Ne derlanden in te schrijven. Daarom verzetten ze zich. zoals onder het Frans Be wind, tegen de eedafleg ging. Toen koning Willem I een neutraal rijksonderwijs voor zijn onderdanen wil be schikbaar stellen. gaat Aalst de leiding van het ver zet op zich nemen. Mgr. de Broglie. de bisschop van Gent. en zijn steunpi laar Van Crombrugghe be werken Aalst en zijn arron dissement. Kloosterorden zoals de Paters Jozefieten te Geraardsbergen, de Dames van Maria te Aalst en Sint- Vincentius Paulote Gijze- gem worden opgericht en ze worden met vele onderwijs taken belast. Hun koningin nestuk wordt het bisschop pelijk college, het ex-jezu- Stencollege van Aalst. Maar het moet buigen. Aalst-Melle-Gent-Geraards- bergen 1826-1839 Van Crombrugghe, de ex- direkteur van het jezuïten- college te Aalst, zal in Gent, via het seminarie en de pers met succes het verzet orga niseren. Een boeiende brok gescheidenis. Onder zijn impuls gelukken de bis schoppen van de Zuidelijke Nederlanden erin Koning Willem I te verplichten om zijn onderwijspolitiek te la ten varen. Van Crombrug ghe laat de bevoorrechte po sitie van de Kerk in de Belgi sche grondwet inschrijven en helpt de tegenstrevers van het Belgisch establisch- ment uitschakelen. J. Fr. Kluyskens, rector van de Vlaamse universiteit van Gent. de familie Spitaels van Geraardsbergen en de patriotten van Aalst beho ren tot de slachtoffers. Onderwijs en Politiek te Aalst 1840-1914 Door een betere partijorga nisatie komen de liberalen van 1848 tot 1870 aan de macht, zowel nationaal als te Aalst. Maar in de kleine steden kunnen ze moeilijk Op de dag van de grote retrospektieve in het St.- Jozefscollege Aalst met het totaal-spektakel ontvan gen we de aankondiging van deel ÜI van de trilogie over dit kollege dat tweemaal anderhalve eeuw werd geleid door de paters Jezuïeten. Het «Genootschap voor Aalsterse Geschiedenis» brengt inderdaad tegen september e.k. het derde en laatste deel op de markt. Evenals de beide vorige publikaties is het even eens van de hand van historikus E.H. J. De Brouwer. «De uitstraling van het kollege» bevat naast de leerlingenlijsten van 1831 tot en met 1900 ook de opname van al de fo to's van de studenten van retorika met de namen van 1886 tot op heden, opgave van geboorteen woonplaats, en althans voor het merendeel van hen, de keuze van de la tere beroepsaktiviteiten. Tevens wordt eens te meer extra aandacht ge schonken aan diegenen die meer in de belang stelling stonden. Deze palmares wordt voorafgegaan door een algemeen overzicht, ver deeld in twee periodes, deze van 1831 tot 1906 (de tijd van het aristokra- tisch franstalig kollege) en de tijd nadien die pa rallel loopt met de groei naar demokratie en ver nederlandsing van het onderwijs. Uit dit monumentaal oeuvre blijkt dat tal van oudleerlingen van het St.-Jozefscollege een eer- sterangsrol hebben ge speeld en nog spelen in de samenleving en te vens dat de Sociëteit van Jezus bewezen heeft dat, wat ze in de loop van 150 jaar aan opvoeding, op leiding en onderricht heeft gezaaid, uitgroeide tot een rijke oogst van geestelijke, kulturele, morele, sociale en maat schappelijke gezagsdra gers met bekendheid in eigen streek, in eigen Nog tot en met Pinkstermaandag 8 juni i tentoonstelling van de Indiër Sampath Kun] in het Kultureel Centrum Affligem. OpeniiJ uren: op zaterdag van 14.30 u. tot 20 u. en|| zondag van 11 u. tot 13 u. en van 14.30 u. 20 u. In Galerij S65, Spaarzaamheidstraat 65, la nog tot 28 juni een tentoonstelling van schil rijen, gouaches en grafiek van Benjamin I uit New York. un: ide: ïlliJ (ge in e he Het herdenken van Louis Paul Boon, die 2 j< geleden overleed op 10 mei, krijgt een bijzon re betekenis deze keer. De door de vereniging met die naam, opge: manifestatie heeft zo te zien alles mee om ui groeien tot een wis en waarachtige kultui «happening». Zij het dan met onmiskenb* socio-politieke inslag. Het heet de bedoeling te zijn hierbij de zoge ten penning van Jan De Lichte voor te stellen een bronzen munt met Jan De Lichte beelden: van de hand van Roel D'Haese die als mid moet dienen om de nodige fondsen te verzai v len om het L.P. Boon - Jan De Lichte monum te betalen. Op het programma van deze herdenkings- voorstellingsavond staan een hele riets bek llic de namen uit de literair-artistieke sfeer, uit inv journalistiek en uit de politiek. Elk op him be uy: en op hun zo mogelijk eigen wijze zul ine zij, hetzij L.P. Boon, hetzij Jan De Lichte, he iet beiden Boon en De Lichte trachten te bep n deren. >ot In volgorde van het programma zijn dat: Mait>- Wauters, Mare Galle, Herman De Conin to< Guido Lauwaert, Jan Hoet, Bert Ghysels, R lint D'Haese, Paul De Wispelaere, Hugo Claus vei Herman Roels. Ook de aanwezigheid van J< ld. Den Uyl wordt aangekondigd. ter De L.P. Boon - Jan De Lichte penning zal wor< ren verkocht door de L.P. Boon-vereniging te< dei .450 fr., te storten op rekening nr. 000-1178S rdi 47. Inlichtingen over dit alles, telefonisch Ta< nummer 053-62.64.22. og E land maar ook buiten de grenzen. U kan het boek reeds nu, aan de voorinschrijfprijs van 1440 fr. (tot 1 juli e.k.) bestellen bij het boven vermeld «Genootschap», A. Liénartstraat 23 te 9300 Aalst (pr. 000- 0572139-33) of bij de boek handel. In formaat 28,3 bif cm bevat het ciraj bladzijden en is den in kunststof! Bovendien bevat ruim 100 foto's. Naj: '81 wordt de prijs 19 Uiteraard is de beperkt. Op vrijdag 12 juni te 20 u. opening van de tentoon stelling van kunstschilder Tony Albrecht. Als Gentenaar (1925) bracht hij zijn jeugd door aan de boorden van de Leie. Hij reisde veel in onze buurlanden en ook in Spanje. Acht jaar verbleef hij in Zaïre maar in 1963 keerde hij definitief terug. Grootvader was reeds een befaamd land schapsschilder en vader hielp hem doorheen de doolhof van de Vlaamse School de wereld in. Het was dan ook van vader Louis dat hij leerde teke nen en schilderen. Natte graskanten, poëtische Leieboorden, wijdse ko renvelden, verwrongen knotwilgen, triest aan doende hoevekes, wilde bloemen, getormenteer de luchten en schattige kinderen genoten zijn be langstelling. Pas na zijn terugkeer uil Zaïre, toen hij hier een nieuw leven had bevoch ten, kwam hij met zijn werk naar buiten. Grote invloed op zijn oeuvre komt alleszins van Van Gogh, Kokosch- ka, Permeke, Soutine, Turner. Dichter Anton Vlaskop prikkelde zijn artistieke gevoeligheid en bevorderde een kli maat van kreativiteit wat uiteindelijk zijn expres sie ten goede kwam. Toch is hij zelf persoon lijk gebleven en liefst te situeren als psychoana- list. Zonder rekening te houden met modes en tendensen heeft Tony Al brecht de moed opge bracht de eigen weg te gaan. Hij diept zijn on derwerp uit en maakt het toegankelijk voor de ge- interesseerde. Zijn kolo riet is tevens dichterlijk en geweldig. Geest, ge voel, bewogenheid lig gen te woelen tot er orde ning komt. Albrecht voelt zich sterk gedreven naar kosmi sche landschappen, zon der enige remming. Der gelijke objekten laten hem toe ongebreideld te woekeren met figuur en kleur waarbij de innerlij ke mens centraal blijft. Hij exposeerde zowat her let en der en talrijke vefter werken bevinden z>iw binnen- en buitenli kollekties. Qua inhoud en tec gel is het een Europee: 8 v stenaar. Deze expo kan u m^nd ken van vrijdag 12 met zondag 28 jui zaterdagen van 14u tbe 20 u. en op zondage [er 11 tot 13 u. en van tot 20 u. hun kiessucces in hun voor deel uitwerken. Toen de ka tholiek partij zich in 1863-64 reorganiseert, vindt ze en thousiaste aanhangers in het arrondissement Aalst. Reeds in 1872 vroeger dan op het nationaal vlak (1884) brengen ze de liberalen (en de loge) te Aalst, te Ninove, te Geraardsbergen en te Dendermonde een definitie ve nederlaag toe. Eén der eerste daden van de katho lieke gemeenteraden is de afschaffing van de liberale gemeentescholen. De schoolstrijd is in het arron dissement Aalst ingezet. De talloze vieringen vandaag in het arrondissement Aalst van vrije en rijksscholen, die tussen 1879 en 1883 op gericht werden, bewijzen de intensiteit van de strijd. Cultuur en Politiek te Aalst 1840-1914 Alle Liberale inspanningen te Aalst inzake het culturele leven te Aalst zullen in de periode 1848-1872 opgevan gen en omgebogen worden. Of het nu is via de bibliothe ken. of de Academies van Muziek en Schone Kunsten, of via de toneelvereniging «Taal en Vrijheid», de mu ziekvereniging «Les Vrais Amis Constants», het «Wil lemfonds» telkens staan de katholieken klaar met een gepaste tegenzet. De Harmonie «Al groeiend Bloeiend». «Het Land van Riem». «De Catharinisten». «De Vlaemsche Taelgilde» en het «Davidsfonds» zijn zovele bewijzen. Toch wordt de macht van de katholieke partij enigszins aangetast door het socialisme en het Daensisme. Scherper nog iB de reactie in de Vlaamse kwestie en de vernederland-, sing van het vrij onderwijs. Niet alleen buiten de katho lieke kringen (P. Daens, H. Meert) maar ook binnen de katholieke partij zelf groeit een Vlaamsbewuste groep rond P. Daens (aanvanke lijk), P. en L. de Bethune. R. Moyersoen (tijdelijk), Is. en Ev. Bauwens, Stracke en J. Helleputte. die zich tegen over de franstalige groep tond Woeste opstellen. Aalst wordt terug de piloot van de vernieuwing. Deze studie kan besteld worden door de som te stor ten van 800 fr. (bij verschij nen in september: 1.000 fr.) op P.C.R. 000- 0097654-72 van E. Geukens. Gentse Steenweg 231, 9300 Aalst met vermelding «Oost- Vlaanderen: Bouwheer van de «Staat» België» of bij de boekhandels ges Enigszins vergelijkbaar met het «Humor-Smalfilm- festival» gaat in het kader van de «Week voor Vrijetijdsbesteding» in de Keizershallen te Aalst van vrijdag 18 tot en met zondag 27 september e.k. het «Humor in de Foto-Festival» door. Een idee nog van Marcel De Bisschop dat de goedkeuring kreeg van de gemeenteraad doch niet van de grond kwam. Het «Stedelijk Komitee voor Vrijetijdsbesteding» wil dit nu trachten te realiseren. Uiteraard moeten de fo to's in verband staan met het humorthema, dit laat ste dan gezien in de meest brede betekenis. Foto's zonder kommer- siële bedoelingen en niet strijdig met de goede zeden. Alle formaten vanaf de minimum-afmeting 18 bij 24 cm, zwart-wit of kleur, zijn toegelaten. Het festival staat open voor amateurfotografen, zowel individueel als in groepsverband via scho len, fotoklubs, jeugdvere nigingen, socio-kulturele verenigingen e.d.m. Elke deelnemer (deel neemster) kan met meer dere werken inschrijven. Inschrijven trouwens vol ledig gratis. Uiterste da tum van inschrijving is wel 31 augustus 1981. Foto's, op stevig karton papier bevestigd en de gelijk verpakt dienen te worden gestuurd naar het «Stedelijk Komitee voor Vrijetijdsbeste ding», Dienst «Vrije Tijd», Kattestraat 33 te 9300 Aalst. Elke ingezonden foto moet op de keerzijde ver melden: naam, voor naam en volledig adres alsmede gebeurlijk een bij de foto passend on derschrift of titel. De jury, bestaande uit deskundigen op het ge bied van fotografie, hu mor en vrijetijdsbeste ding zal de foto's beoor delen zo naar de humo ristische inhoud als op het fototechnisch vlak. Bekroonde werken blij ven eigendom van het Komitee dat er verder vrijelijk mag over be schikken en waarvoor bij publikatie geen vergoe ding kan worden geëist. Niet-bekroonde werken kunnen op verzoek terug bekomen worden op het sekretariaat op bovenver meld adres. Moest het aantal inzen dingen de voorziene ten toonstellingsruimte over treffen dan zal een voor- selektie plaatshi Weerhouden worden tentoont van 18 tot 27 sept e.k. Aan deze wedstrijc «Schaal Marcel D schop» verbonde zowel voor zwart-v voor kleurfoto's o zien het formaat. bijkomende natur ereprijzen zullen al moediging wordei gekend. Bovendier vangt elke deel een herinneri ploma. De plechtige prijs king heeft plaats op dag 26 september feestzaal van het huis te 16 u. Nie haalde prijzen bliji beschikking van reaten tot 31 o 1981 en zulks op I kretariaat van het lijk komitee.

De Voorpost | 1981 | | pagina 14