Het sprookje blijft duren Afscheid van Haesaert en Happel James Tolmie eerlang aan de Durme? Preben Larson: «Waar is de achterdeur?» Lu- banski blijft SC Lokeren-Standard Luik 18 - 5.6.1981 - De Voorpost lergh aan toegevoegd. Je Europese topschutter ïad zich aan de rugge- wervel bezeerd tijdens S««S«97 DE WITTE lakte en hebt ge dat kopke weer gezien?J Zeg jongens. Brugge dankt reclame voor feest op de Heizei I Lokeren was voor zijn aanhang nog eens heel gul het pakte de Lierse' vlaaikens in met vier-nul! meubelen MAROBEL Dit weekeinde is de Heizelvlakte opnieuw getuige van de finale om de Belgische voetbal beker. Zonder Brusselse ploeg. Wel met een Vlaams-Waalse voetbalslag. Die finale belooft inderdaad een boeiend kijkstuk te worden: met SC Lokeren en Standard Luik komen immers de nummers twee en drie van de nationale kompetitie nog eens tegen elkaar op het veld. Twee cupploegen. Dat bewezen zowel de Waaslanders als de Luikenaars tijdens hun jongste, en voor Lokeren eerste, Europees bekerseizoen. Van Standard Luik wist men reeds van vroeger de sterkte wanneer de term cupvoet bal kon gebruikt worden. Lokeren verraste in gunstige zin en moest zich slechts voor AZ, ondertussen kampioen en bekerwinnaar bij de noorderburen, gewonnen geven. Volgend jaar spelen beide ploegen weer Europees. Alleen weet men nu nog niet in welke kompetitie. De vraag welke van de drie Europese tornooien het interessantst wordt, en dus ook het finan cieel meest opbrengend, laten we hier buiten beschouwing. Feit is dat de trainers uit de twee kampen beiden naar de nationale beker ogen. Vooral dan langs Vlaamse kant. Trainer Haesaert vertrekt uit het Waasland, hij heeft bewezen heel wat sielkennis te bezitten. Hij kneedde Lokeren tot een aardige cupploeg en leidde zijn formatie tot vice-kampioenHet behalen van de beker maakt zijn waarde op de trainers- markt alleen maar groter. In het andere kamp vinden we eveneens een afscheidnemende trai ner. Een veldheer, een strateeg. Ernst Happel verlaat de Rouches om andere redenen dan Haesaert weliswaar. Happel nereikte het door hem zelf vooropge stelde doel niet. Standard Luik werd geen kampioen, ondanks de aankopen en ondanks alle voorspellingen. Men rekende zonder waard Ivic. Happel gaat nu weg Naar Hamburg, met een maandwedde van 500.(000 frank, zegt men. Maar ook fiere Ernst wil zijn voorlopig afscheid van België vieren met de nationale beker. In de halve finales hadden beide finalis ten het nu bepaald niet moeilijk niet hun respektieve- tegenstanders. Een bewijs dat de twee teams, na een toch wel zwaar Belgisch en Europees seizoen, in konditie zijn? Al het hierboven aangehaalde, hun tweede en derde plaats in de kompetitie, hun flink Europees optreden, hun afscheidnemende trainers, hun degelijke konditie... beloven heel wat voor zondagnamiddag. Voor de voet balliefhebbers meteen de gelegenheid om, ver moedelijk, met een échte cupwedstrijd af scheid te nemen van het seizoen 1980-1981. Hugo AERT8 Nog nooit maakten wij het mee dat Preben Larsen zijn falen met zo veel duidelijke woor den toegaf. Ik was gewoon nergens, lome benen, geen inspiratie, geen geluk en uitein delijk ook geen goesting meer. Het moet zowat de slechtste wedstrijd geweest zijn die ik hier ooit speelde. Een niet-alledaags toegeven van de man die het doorgaans langs zonniger kanten bekijkt. «Waarschijnlijk is dit alles een beetje het ge volg van een erg zwaar seizoen. Ik moet zo ongeveer de vijftigste wedstrijd achter de rug hebben en maak deze week mijn negentiende reis van het seizoen. Bij Lokeren zou men liever gehad hebben dat je de selektie voor de Deense nationale ploeg zou geweigerd hebben? «Het is begrijpelijk dat men zoiets insinueer de met zo'n belangrijke finale voor de boeg. Ik kan echter onmogelijk de Deense ploeg nu in de steek laten. We moeten tegen de Italianen onze laatste kans grijpen om vooralsnog naar Spanje te gaan. Het ogenblik komt misschien wel wat ongelegen. Ik zal echter geen onver antwoorde risiko's nemen, want met die Italia nen weet je nooit...». Bij het verlaten van de kleedkamer mompel de hij ons nog stilletjes toe: «Weet je hier de achterdeur, ik durf haast niet langs voren buiten.» Zijn glimlach en de afwezige blik verraadden echter de gedachte aan een ophef makende revanche. Wie Preben kent, weet wat dat betekent. n Tussen twee voetbalsei zoenen in lopen soms de dolste geruchten. Zo werd verteld dat Wlodek Lubanski de zoveelste knaltransfer was die het «nieuwe» Sportkring Sint-Niklaas reali seerde. «Vergeet het maar», zeg de de Pool: «Ik heb een nieuw kontrakt voor één seizoen en blijf bij Lo keren. Lubanski heeft in de tweede halve finale te gen het weggespeelde Lierse trouwens nog maar eens getoond dat talent eigenlijk onver gankelijk is. Het doel punt dat hij scoorde was trouwens een uniek staaltje van klaarziend heid, balvaardigheid en opportunisme. Men kan zich afvragen waarom trainer Haesaert Wlodek in de afgelopen maan den meer dan op zijn beurt als bankzitter aan wees. Verscheidene klubs in den lande zou den er wat fier op zijn een raspaard als deze «geboren voetballer» voor hun fanionteam in te halen. MVH Hermans, Verlinden en Larsen zoeken blijkbaar naar de onzichtbare ba/| Lokeren-Lierse 4-0) (dm) De voornaamste Lokeren zal er dit jaar «transferpolitiek» van waarschijnlijk in be staan zijn eigen kern zo volledig mogelijk te be houden. De ambitie en rusteloosheid van be paalde Lokerse verant woordelijken kennende zal men echter niet wei gerachtig staan tegen over eventueel bijko mend talent. Traditiegetrouw is het echter op dit gebied stil aan de Durme tot op het ogenblik dat alles zo goed als rond is. Een taktiek van de «crack» op dit gebied manager De Rijcker, die niet eerder in zijn kaar ten wil laten kijken, vooraleer hij zeker weet het spel gewonnen te hebben. Het dient gezegd dat deze methode hem in het verleden nog maar wei nig windeieren heeft gelegd. Wel menen we te we ten dat er momenteel nog interesse bestaat voor een flankverdedi ger en mogelijk nog een «toptransfer» kan tot stand gebracht worden. Namen wou men om de hierboven aangehaalde reden niet kwijt. Wat wel zo goed als rond is en dus aan de openbaarheid mag prijs gegeven worden is de in- lijfpoging van Lokeren om de jonge Schot Ja mes Tolmie naar het Waasland te halen. Niet de klasse van de ze 21-jarige zou momen teel nog een struikel steen kunnen zijnË de prijs. Zijn klub MortoÈ vestigt het vertrofl in zijn speler do( hoogte van zijn prijs namelijk 16 tien) miljoen frank, gens de nieuwe I "e reglementen mag een speler echter, einde kontrakt is meer gevraagd wo dan zijn jaarwedde, meerderd met een a ciënt afhankelijk zijn leeftijd. Volge kerse berekeninge de som aldus te bracht worden tot veer 2,5 miljoen. spotprijs, Jk ?e ge ie ot SC Lokeren-Lierse 4-0 De ene finalist in de Belgische beker was vrijwel met zekerheid gekend na de heenronde van de halve finales. De andere ploeg die het paar rond moest maken, diende uit de ontmoeting tussen Lokeren en Lierse te komen. Een 1-1 stand op het Lisp liet immers nog alle mogelijkheden open. Het is uiteindelijk niet het zoveelste voetbalwonder geworden en Lokeren stapt zondag onder luid trompetgeschal en in groot ornaat de Heizei binnen. Voor het eerst in zijn bestaan, een voorlopige bekroning van zijn tienja rige fusie. Kan het naast zijn kwartfinale-plaats in de Uefa-beker en het vice- kampioenschap in de kompetitie zijn echte or gelpunt van het seizoen Plaatsen in de Brusselse 'oetbaltempel? Af- praak zondag aan- taande om 16 uur. Reeds eerder was oorgesijpeld dat Walter Jeulemans er voor Lier- je niet zou bijlopen. In aatste instantie werd laar ook nog de naam /an Erwin Van Den wervel bezeei een laatste oefengalop in het bos. Meteen daalde het kwik in de zwart gele rangen tot beneden het nulpunt. Lokeren kon benevens aan de kwalifikatie dan ook aan de show gaan denken, maar dat deden de Waaslanders, him mogelijkheden in acht genomen, veel te weinig tijdens de eerste helft. Zelfs na een vroeg doel punt (10de minuut) van Lato op vrijschop van Verheyen, sloeg het hei lig vuur er toch echt in. De enkele goeie fazen die er uiteindelijk toch kwa men, konden telkens ge noteerd worden op ogen blikken dat er vanuit de plaatselijke middenlinie een mannetje mee op schoof. Dat gebeurde echter te weinig. Lierse, zich bewust van zijn beperkte midde len, speelde voor wat het waard was. Een korte dekking, een volle dosis inzet en rekenen op een klein voetbalwonder. Dat kwam even om het hoekje gluren toen Bosch zijn schot door de dwarsligger gestuit zag. Het verdween evenwel even plots als het geko men was. Het eigenlijke dood vonnis van Lier werd pas getekend toen in het hoofd van Haesaert een wissel Gudjohnsen-Lu- banski opkwam. De Pool, die dit jaar balan ceerde tussen triomf en nederlaag, zou van het puinhoopje een geniet baar spektakel weten te maken. Twintig minuten na zijn inbrengen toverde hij weer zo'n klasse schicht uit zijn hoge hoed. Hij soleerde door heen de Lierse defensie en nam zelfs de klasrijke Verlinden met een haak- beweging te grazen. Zijn schot tegen de touwen was er een van verlich ting en hield tevens een zucht in naar hernieuw de erkenning van zijn meesterlijk talent. Een vreugde die hem dit sei zoen ingevolge omstan digheden maar al te wei nig te beurt was ge vallen. Aan de overzijde het het onthoofde Lierse wel enkele vlotte balwisse lingen noteren, maar kon niet echt terug slaan. Wie ook niet echt kon toeslaan was de man, die steeds als enige door de omroeper met naam en voornaam aan het pub hek wordt voorgesteld: Preben Larsen. De Deen lukte gewoon niets. Als hij goed is, is hij heel goed, als hij slecht is, is hij heel slecht. Zo verscheen hij in de 75ste minuut alleen voor Verlinden na een misser van Van Der Borcht, maar zelfs deze gelegenheid kon hem niet bekoren iets goeds te doen. Dat sprong scheidsrechter Van Lan- genhove zo in het oog, dat hij aan de Lokerse bank assistentie vroeg om zijn kijkers van al dat negatiefs te verlos sen. Preben zou Preben echter niet zijn, mocht hij niet verrassen. Acht minuten voor tijd lukte hij na een kollektieve aanval met Ingels, Lato Afgelopen. De winnaars feliciteren elkaar: Lokeren heeft uitzicht op de cup. (dm) Deze «elf» stoten door naar de finale van de Beker van België, die zondag J om 16 uur op de Heizei wordt gespeeld. Tegenstander is het roemty Standard. Alex Ponnet werd aangewezen als scheidsrechter, (dm) en Lubanski een dubbel- pas met laatstgenoemde. Wlodek slalomde voor een tweede maal voorbij Verlinden, maar deze het niet meer begaan en greep naar de klassebe nen van de Pool. Penal ty. Verheyen klaarde het karwei: 3-0. Twee minuten later kon Larsen dan nog maals aan de haal na een lange voorzet van De Schrijver. Dit keer kon hij wel afronden: 4-0. Meteen een schitteren de uitslag, na een niet al te schitterende partij. Wel met die toneel wijs heid in het achterhoofd dat een slechte algemene repetitie doorgaans leidt naar een prachtige pre mière. Die gaat door in de Heizei Robert COREMAN8 De ploegen: SC Lokeren: Hoogen- boom, Ingels, Snelders, De Schrijver, Verheyen, Somer8, Mommens, Do- bias, Gudjohnsen (46' Lubanski), Lato en Larsen. Lierse: Verlinden, Her mans, Heheputte, V.D. Borght, Soons, Mertens (79' Gijsels), Sorensen, V.D. Bergh Albert, Bosch, Janssens en Van Baeckel (65' Dierickx). Scheidsrechter: Van Langenhove. Gele kaart: Van Der Borght. Doelpunten: 10'Lato 1-0 64' Lubanski 2-0 82' Verheyen (pen.) 3-0 84' Larsen 4-0 Toeschouwers: 12.000 Vreugde alom na ae riante 4-0 zege van SC Lokeren in de terugmatch voor de halve finale van de Beker van België, (dm) De strijd is gestreden: Lierse werd weggevoetbald op Daknam. Fans best het terrein en doffen zich reeds op voor de Heizelfinale. (dm)

De Voorpost | 1981 | | pagina 18