Dirk Van der Putten KAV Dendermonde Petrus Van Royen: bijna 30 jaar lang scheidsrechter In een flits Als het weer meezit, trek ik vaak de tuin in.» (dw) was een witte merel on^.er 32 - 5.6.1981 - De Voorpost De zaak Pfaff Een zaterdagmiddag. De zon prikt af en toe schuchter doorheen een wolkenlucht. Zon en schaduw over Temse dus. Ik laat het geraas en het gedaver van de auto's op de Krijgsbaan achter me en stap de gezellige woning van Petrus Van Royen binnen. Petrus (69), je mag ook Stien zeggen, was 27 jaar lang scheidsrech ter. Hij leidde verschillende matchen met een internationaal karakter. Mét een paar jaar als speler én een lange loopbaan als scheidsrechter, was Petrus maar liefst drie decennia lang aktief op onze voetbalvel den. In zijn huis heeft dan ook veel met z'n geliefkoosde sport te maken. Foto's, een mooie karikatuur van de gewezen referee, een uitpuilende trofeeënkast, dit alles behoort tot de stille getuigen van een unieke sportieve loopbaan. Een gemoedelijk man, ronduit over een sport, gehouden. Langs het ar- die Petrus Van Royen. die hem gedurende zove- bitreren vroeger en nu, Hij praat rustig, maar le jaren in de ban heeft de verruwing in het vallen juist, raakt de kritiek die het publiek spuit dikwijls kant noch wal.» Petrus Van Royen mocht beslist een witte merel onder de nationale scheidsrechters ge noemd worden. Hij was immers de enige ééntali- ge. Ik citeer een kran tenartikel anno 1960: «Het blijkt dat Van Royen niet voldoende de Franse taal machtig is om alle wedstrijden in de topklasse te leiden. als eerste bij om de kar tonnetjes in te voeren. Volgend seizoen zullen ook bij ons de kaarten zijn afgevoerd. De me ningen omtrent het af schaffen lopen uiteraard nogal uiteen. Vóór de kaarten hun weg naar het voetbalveld gevonden hadden, kreeg een speler die zwaar in de fout ging een openbare verwittiging en z'n naam ging in het boekje. Gebeurde dit een tweede keer, dan diende hij het veld te verlaten. Nochtans kon je aan be paalde situaties een mouw passen. Je kon bijvoorbeeld tijdens de rust na een gesprek met de bewuste speler zo'n openbare verwitti ging teniet doen. Mét kaarten ligt het natuur lijk anders. Eens een kaart getrokken, kim je niet meer op je stappen terugkeren. Bovendien is de vraag, wat moet een speler die r eds een gele kaart te lien kreeg uithalen om van het veld te worden gestuurd? Welke crite ria moeten hierbij wor den gehanteerd? Ak koord, je kan stellen dat bij de openbare verwitti gingen dit probleem zich ook opwerpt. Toch vind ik en dat is m'n persoonlijke mening dat je soepeler kan wer ken zonder dan mét kaarten. (dw) Petrus Van Royen heeft de sport nooit los gelaten. Na zijn loop baan als scheidsrechter zetelde hij in meerdere sportieve organisaties. Thans is hij nog lid van de Sportraad in Temse. Petrus verklapt me ook dat hij graag wel een paar u tuiniert. Achter zijn wo- intrekt. En ning, in de uitgestrekte hij! tuin, heeft hij overigens plaats en gelegenheid te over om z'n hobby ten Renaat Vtl< volle te beleven. Ik heb zo'n vermoeden dat Pe- Gerard trus na ons gesprek nog Petrus Van Royen (midden) als scheidsrechter bij een kompetitiematch in het seizoen 1907-'58. (archief) l Reeds verscheidene jaren was Petrus Van Royen vaste grensrechter bij de F.C. Temsica. Omdat er een grote vraag was naar scheids rechters in de provincie Oost-Vlaanderen, be sloot hij, voor deze funktie, een kursus te gaan vólgen. Met sukses overigens, na een geslaagd eindexamen (in 1935) werd hij benoemd. Zijn opgang in de arbitrage verliep evenwel traag en was dus weinig bemoedigend. Tot 1938 floot hij enkel wedstrijden bij de kadet- ten. Van dan af mocht hij belangrijkere matchen fluiten. In 1939 zou hij door een komiteelid worden opgemerkt. Pas jaren later (in het seizoen 1947-1948) werd hem de kans geboden in de hogere afdelingen wedstrijden te gaan leiden. Hij arbitreerde vier matchen die hem de poort ontsloten naar tweede afde ling. Toen hem tijdens het seizoen 1957-'58 werd aangeboden in eerste nationale te debuteren, greep hij die kans met beide handen. Hij wist 3 n één match zoveel te bewijzen dat zijn opna- 3 .ae in 's lands hoogste afdeling meteen verze- xcerd was. Van Royen was niet alleen vaste referee in ere-afdeling, ook leidde de Temse- naar verscheidene wedstrijden met een inter nationaal karakter. Een overzicht: seizoen 1950-'51: België-Ne- derland (junioren); 1951-'52: grensrechter voor Rode Duivels-Zwaluwen; 1956-'57: Bel gië-Argentinië (juniorentornooi); 1958-'59: j Beerschot-Duisburg; West Ham United-Torpe- i do Moskou, grensrechter bij België B-Frank- rijk B, Nederland-Schotland en Je unease Esch-Stade Reims; 1960-'61: grensrechter bij Karl Marxstadt-Rapid Wien, Nederland B-Bel- gië B, Hamburg-Barcelona, Odenae-Real Mad rid en Sheffield Wednesday-AS Roma. Bij het einde van het voetbalseizoen 1961-'62 diende Petrus Van Royen zich uit de (aktieve) sport be weging terug te trekken. De leeftijdsgrens noodzaakte hem een punt te zetten achter een méér dan verdienstelijke loopbaan als scheids rechter. Niet zonder een passend slot evenwel, want het Komitee der XV» wees hem (in 1962) aan als laureaat voor de «Prijs der Sport inspanning». Daarmee sloten zij zich aan hij de vele sympatiebetuigingen die Petrus IVan Royen reeds in diverse middens te beurt waren gevallen. R.V. voetbal, de bevoegdheid van een scheidsrechter ook, rode en gele kaar ten, voert het gesprek ons naar een onderwerp dat je dezer dagen (toch nog) moeilijk kan ver mijden: de zaak Pfaff. Alles bij mekaar een openhartige babbel, met een man die weet waar over hij het heeft, als hij over voetbal praat. Vroeger en nu Bij het begin van het gesprek stopt Petrus Van Royen me een vijf tal oude, vergeelde kran te knipsels in de hand. Titels als «Lof voor scheidsrechter Van Royen» prijken daarop. Het moet gezegd dat persmensen nochtans niet vaak een «flui te- nier» lof toezwaaien en ook vroeger was dit het geval. Was Petrus dan zo'n uitzonderlijk goed kampleider? «Ik was een strenge scheidsrechter, maar een mét een hart. Er was in mijn tijd veel meer kontakt tussen referee en spelers. Het ging er vriendschappelijker aan toe. Ik schrok er overi gens niet voor terug een verkeerd genomen be slissing te herroepen.» Een referee, dat is be kend, krijgt nogal wat kritiek te slikken tijdens een match. «Veelal komt die van onbevoegden,» meent Van Royen, «er komt geen enkele sup porter voor de scheids rechter, da's duidelijk. Hoewel in sommige ge- Dit kan beslist jammer heten, want deze scheidsrechter laat al leszins een gunstige in druk na. «Ik kende geen jota Frans. Maar het is ook niet zo, dat men bij een wedstrijd uitgebreide gesprekken dient te voe ren met de spelers. Ge baren zeggen meestal voldoende. Dat het ééntalig zijn inderdaad geen hinder paal betekende voor de geboren en getogen Temsenaar, illustreert het lijstje van de inter nationale wedstrijden die hij mocht leiden. Voetbal is immer po pulair, hoewel harder, ruwer geworden. Het gaat Van Royen soms wel wat té ver. «Heb je laatst RWDM-Ander- lecht gezien? Onvoor stelbaar. Zoiets kun je toch geen voetbal'*meer noemen. Twee klasse rij ke ploegen die zo'n schoppartij opvoeren. Vroeger zouden bij zulk een wanvertoning min, stens drie, vier spelers hebben kunnen opstap pen. Daar waren wij strenger in. Dat zulk een anti-voetbalmatch in deze tijd zomaar kan is onbeschrijfelijk jam mer. Het is een uitzon dering, dat wel. Geluk kig maar!». Rode en gele kaarten In Groot-Brittannië waren de (rode en gele) kaarten het voorbije sei zoen al «out». Men was er ginder indertijd ook Als je met een gewe zen scheidsrechter praat kan je er moeilijk om heen. De zaak Pfaff, die nu het seizoen afgelopen is, definitief achter ons ligt, heeft hij natuurlijk op de voet gevolgd. «Een vervolgverhaal was het in feite. De pers besteed de er enorm veel aan dacht aan. Een beetje jammer, als jé weet hoe het geval Leo De Smedt niet of nauwelijks de kranten haalde. Het gaat daarbij toch ook om een profspeler. Wat nu de zaak Pfaff zelf aangaat, ik ken Jean-Marie erg goedi. De Beverse doelman stond al een paar matchen vrij onzeker te keepen. Te gen Cyprus onder meer. Vroeger kon je aan bepaalde situaties een mouw passen.» (dw) toen hij een paar flaters IflOKT beging die we beslist vajn hem niet gewoon zijn. Volgens mij stond hij in de bewuste match tegen Lokeren nogal nerveus in het veld. Komt daarbij Dirk Van der Putten, dan zijn streng trekken voor dat het tweede doelpunt een produkt van Vierde op het «groene gras», centen van Lokeren waar- Provincialer SK Wiche- schakelde nadien over van schijnlijk uit buitenspel- len, voetbalt volgend sei- op de arbitrage en pro- toegewijde Positie werd gescoord, zoen voor KAV Dender- moveerde naar Eerste ingeschreven. Jean-Marie Pfaff was monde. Provinciale. Hij liet sch een ontgoocheld man. Van der Putten is 18, teraf het scheidsrechter- Dirk Van dert^^M begrijpelijk. heeft de humaniora af, splunje voor wat het atletisch gebow en blijft voortstuderen, waard was, en maakte een prima teel de Ik geloof persoonlijk Dat laatste is eigenlijk zich vooral als jeugd- huis en kan vt1 de niet dat er iets in de zin geen handicap, want de- trainer verdienstelijk, harde en preci mPo van een tik of een trap 26 j°nge, begaafde voet- Victor Van der Putten schoppen aflev I var tegen Thirion geweest óaller heeft boeken en was trouwens de basis- Wichelen werd J is. Wel vind ik dat Pfaff voetbal steeds oordeel- legger van het huidige bero ingezet, ee ,|tjf onverstandig handelde, kundig gekombineerd. Sportkring Wichelen te taak die hij l |a. Hij had bij dat scheids- zodat dit ook nu geen dat enkele jaren geleden vervulde. |rd( rechterstrio niets verlo- bezwaar wordt. uit de as verrees en van f ren. Als hij gewoon de arir kon eigenlijk het nulpunt moest ver- De transfer 1< jkt tunnel was ingestapt, weinig anders dan met- trekken. Als zwartwit één seizoen, mi was er geen vuiltje aan tertijd tegen een balletje vandaag in Vierde Pro- Dendermonde 1 de lucht. De kapitein trappen: pa Victor deed vinciale een hoofdrol een optie op dez J had reeds z'n plicht ge- destijds ook veel meer vertolkt, dan mag dat van daan, door de drie de m hand te schudden.

De Voorpost | 1981 | | pagina 32