3ARNIXRING MET UDE AMBACHTENMARKT VOOR DON BOSCO DERDE HUMORFESTIVAL DER LAGE LANDEN TE AALST VAN H00RICK VOOR, PVV-JONGEREN TEGEN L.P. BOON MONUMENT OP DE GROTE MARKT meh pikkels of «UB De Voorpost - 5.6.1981 - 3 gelegenheid van de opendeurdag BuSO-Don co Aalst, St.-Kamielstraat 85, organiseert de lixring «Iwein van Aalst» een veelbelovende it met oude ambachten. dag lopend van 10 tot 18 :0n n U in deze school t ich te Aalst een gun- bekendheid wist te n derven terecht voor lr akt met de leerkrach- hcsn tevens een rond maken door de ver lende lokalen. U blijkt er de tentoonstel- j mee van werkjes van Al lerlingen en belandt he idelijk in de eigen turnzaal, herscha- ,ij in «Een Gezellige 'OOI 5' ;eft leid da ideurdag voor zowel q| l.L.O. (Bijzonder La- Is c Onderwijs) als het t in .0. (Buitengewoon ani ndair Onderwijs). reden «op maat» Kri .L.O.-afdeling, eerste ol in de Aalsterse re- vat betreft bijzonder rwijs, met leerlingen it het Geraardsberg- het Ninoofse, deelt mo|erlingen niet in naar leftijd. Wél naar de mogelijkheden, het peil. Aangepast on- Jjjijs met klasgroepen lien tot twaalf zodat .c Deden op maat» er dode letter is. Kin- worden in het toegelaten na de rvakantie waarin ze IJ eftijd van zes jaar ken. Probleem hier- wel dat de meeste eld ren te laat, op de s!n,rdom van 9 10 lev| belanden daar waar igenlijk reeds van es jaar moesten zijn n ze de eigen kan iet verkwanselen, rzijds kunnen, op e tiveerd advies van jsseraad en van de ling belast met de eiding in het B.L.O. lomen blijven na de vakantie van het waarin ze de leeftijd Y 3 jaar bereiken. Dit lIj ud kan echter één maal worden euwd. Met de huidi- 07 leerlingen be- ;wel het Don Bosco In- r h I over negen klasti- sen met naast het wijzersdiploma het letuigschrift, twee enj therapeuten die de Aal en tijdens de klas- meI lelpen bij eventuele de< ische moeilijkhe- twe twee logopedisten wei staan voor taalkun- ri0' legeleiding, een re- s lichamelijke op- )or ig en een regentes or8| kreativiteit en han- Lnit' beid via snit en Typisch in deze op- or ïg is enerzijds de °Pt lualisatie waarbij ittii lcj presteert naar ei- cht empo, de variatie !r 6 r sterk afgelijnde Slines en het her- dc eren van het esthe te en het gevoelsle- 'erp /oor verdere infor- erz1 kan U steeds ter- ip school van 9 tot m op zaterdagvoor- dols g of bij direkteur (°- an den Bossche, S6 ^steenweg 412 J w J.05.64). aisc rinj OS8 S.O. n v gemengd Bu.S.O. e w ïgewoon Sekun- )nderwijs) kunnen VEI !t B.L.O. kinderen leermoeilijkheden t gewoon voortge- iderwijs niet aan i, terecht, mits ze vraüns 12 jaar oud zijn lijvi voorlegging van m. i test door een er- kals MS-centrum. i aa .-Aalst Don Bosco di< r afdelingen: ciati taaibewerking met sai ng tot volgende dof caties: metaalbe- De psmeedwerk, las- hie plaatbewerking, loor nderhoud, sanitai- )81. itallaties, centrale on ming, kunststof- val ting. 981 itbewerking lei- ezw naast de houtbe- n i 9 tout court tot is b werk, schrijnwerk, ar t< Imakerij, metsel- an werk, kunststof- g. ting. V ilderen, behangen, ten, stofferen: schilderwerk, pistool schilderen, behang- en vloerbekledingswerk, garneerwerk, stoffeer- werk. gezins- en nijver heidstechnieken met o.m. groepskoken en per- sonenzorg. Na een gezamenlijk ob servatiejaar volgen vier opleidingsjaren leidend tot een kwalifikatiege- tuigschrift. Logopedisten en kinesi therapeuten zijn ter be schikking van leerlingen met spraak- of motori sche stoornissen. Binst de schooluren kan U voor nadere informatie terecht en ook bij direk teur Albert De Vos. Hoe het groeide Nieuwe, onverwachte mogelijkheden ontston den na de ondertekening van «het schoolpakt» in 1959. Meer aangepaste, kind-gerichte methodes konden worden aange wend. Men zag in dat een aantal leerlingen met leermoeilijkheden «ble ven hangen» en hun kan sen tot integratie in de maatschappij zagen ver minderen. Op 1 september 1959 startte dan ook te Aalst een schoolkomitee o.l.v. A. Vanderhaegen met de St.-Jan Berchmans- school, een B.L.O.-school met één klas in de St.- Jozefstraat en één klas aan de Moorselbaan. Geografische spreiding verband houdend met het feit dat de Dender de stad om zo te zeggen in twee stukken snijdt. Voorzitter van de inrich tende macht is Deken De Cock en de leiding van de school is in handen van de Zusters van St.-Jozef. Nauwelijks een jaar later neemt de kongregatie van Gijsegem met Zuster Leopoldine als school hoofd de klassen over. Op 1 september 1966 wordt het Don Bosco In stituut als autonome school boven de doop vont gehouden nadat de parochie St.-Martinus de klassen heeft overgeno men. Onder voorzitter schap van Deken Con stant De Vos en met Al- brecht De Vos als school hoofd groeit de school gestadig. Na een eerste vorm van rationalisatie in het buitengewoon onder wijs wordt in 1972 het B.L.O. van het klooster van Erembodegem over genomen. Nadat in 62-63 de school aan de Moorselbaan wordt gesloten vond de school onderkomen in de St.-Kamielstraat in de ge bouwen van de vzw Kat holieke School Graaf Ca- mille Liénart. De afdeling Bu.S.O. zag het levenslicht op 1 sep tember om ook aan ou dere leerlingen aange past onderwijs te verze keren. Door de geboortevermin dering en het gemeen schappelijk schoolver- voer moest ook het B.L.O. rake klappen in- kasseren. De heropbloei tendens manifesteert zich echter reeds sinds begin van dit schooljaar. Het Bu.S.O. telt momen teel reeds 7 klassen, 4 observatiejaren en 3 tweede jaren. Zo groeit de school verder uit. Bij zondere leermeester en paramedici staan perma nent ter beschikking om het onderwijsprojekt op peil te houden. Oude ambachtenmarkt In de retro-trend, de her opleving van «de tijd van toen», organiseert de jongste Aalsterse servi- ce-klub «De Marnixring», ten voordele van het Don Bosco Instituut Aalst, een oude ambachtenmarkt. Om te voorkomen dat een bezoek aan de am bachtenmarkt gewoon een namiddagje uit zou zijn geeft de school een brochure uit met beknop te uitleg over het principe en een korte historiek van de toepassing van elk ge demonstreerd ambacht. Kunsthistorici en binnen- huisarchitekten verleen den hierbij hun volle me dewerking. Komen erin beurtelings aan bod: metaal met hoefsme den, kunstsmeedwerk, warmsmederij, schop penmakerij en vertinnen hout met snijwerk, draaien, kuiperij, klom penmakerij, marqueterie (versieringstechniek bij meubelmakerij) en stoe- lenvlechterij tekstiel met kantklossen lederbewerking en gareelmakerij verder tekenen op glas, pottenbakken, vlechten, imkers en een zandtapijt. Een merkwaardige initia tie in «oude ambachten». De Marnixring De kiem sproot oorspron kelijk voort uit de ideeën van pater Stracke, centra le figuur waar vele groten van ons volk geestelijke verlichting zochten. De idee van de oprichting van een socio-kulturele vereniging voor dienst verlening aan ons volk kwam van Dr. Jef Goossenaerts. Ons volk Oude ambachtenmarkt Hoefsmid A. Van Achter Oordegem Kunstsmid F. De Bruyn Aalst Warmsmid V.T.I. Aalst Schoppenmaker A. Van Wesemael Oordegem Vertinner F. Baeyens Wichelen Marquetërie L. Sonck Aalst N. Van den Bossche Hekelgem Houtsnijwerk E. De Geyter Lede Caféspelen R. Schadron Bever Houtdraaien V.T.I. Aalst Kuipenmaken P. Van der Straeten Grembergen Klompenmaken P. Steenhoudt Grimminge Spinnen L. De Rijck Meldert Kantklossen A. Galle Wetteren Macramé, batik Rosemarijn Aalst Gareelmakerij Van Hyfte St.-Laureins Lederbewerking M. Van Gyseghem Aalst Glastekenen Pennewaert Aalst Pottenbakken H. De Bruyn Aalst P. Ringoot Zele Stoelenvlechten Van Wesemael Oordegem Vlechtwerk Van Lancker F. Ninove Imkers De Vlijtige Bij Aalst Zandtapijt L. Persoons Aalst zou het nooit ver schop pen als groep zo het niet solidair zou strijden in ruimer dienstbetoon, in hechter vriendschap voor een betere uitstraling in een levende gemeen schap. Dr. Goossenaerts overleed evenwel vóór zijn droom zou verwezen lijkt worden in 1963. Enkele jaren later kwam te Voorde in 1968 de idee van een Vlaamse service- klub tot realisatie. In «De Kalvaar» bereiden negen overtuigende Vlamingen de Marnixring voor een nog datzelfde jaar wer den de statuten ervan goedgekeurd. Sedertdien groeide de Marnixring uit over het hele Vlaamse land alwaar reeds 31 ringen werden opgericht van kust tot Kempen, van Antwerpen tot de Vlaamse Ar dennen. Eén van deze is de Aal sterse «Iwein van Aalst», bestaande sinds 1 januari 1979. Deze vereniging is geen drukkingsgroep die op om het even welk gebied oordeelt of veroordeelt. Wel een Vlaamse service- klub die naar best vermo gen hulpt en begeleidt in geest van vriendschap, solidariteit en pluralisti sche verdraagzaamheid. Zoals de Fifty-One Inter national zich onlangs in zette voor Don Bosco's B.L.O. wil nu, met de or ganisatie van de Am bachtenmarkt, de Mar nixring zijn beste beentje voorzetten ten bate van het Bu.S.O. LH Op zaterdag 26 en zondag 27 september gaat in het kader van de «Week voor Vrijetijdsbesteding» te Aalst in de Keizershallen, Keizerlijk Plein, het «Derde Internationaal Hümor-Smalfilmfestival» door. Mani festatie georganiseerd door het Stedelijk Komitee voor Vrijetijdsbesteding in samenwerking met filmklub Kinova voor wat de technische organisatie betreft. «Derde keer, goede keer» zou men kunnen zeggen. Niets is echter minder waar want reeds het eer ste festival in 1976 werd een schot in de roos. Toen in 1976 de voorzit ter, wijlen Etienne Van der Schueren, met de idee speelde in Aalst, kar naval- en humorstad bij uitstek, een wedstrijd te organiseren waarbij hob byfilmen zou gekombi- neerd worden met hu mor kon alvast dergelijk sukses van bij de eerste editie niet in het vooruit zicht worden gesteld. Ter gelegenheid van het 30- jarig bestaan van filmklub Kinova in 1976 kwamen er inderdaad 67 films in de running, films geproduceerd door 54 amateur-kineasten. Naast internationaal ge renommeerde festivals voor filmamateurs als Hoei (alle genres), Brus sel (toeristische en doku- mentaire films) en Oos tende (Benelux-festival) had Aalst burgerrecht verworven met het «Hu morfestival der Lage Landen». Lage Landen? Kinova beperkte zich vrij willig tot de Lage Landen, zich er terdege van be wust dat de taalbarrière tal van moeilijkheden zou kreëren. Ten andere, bij de eerste editie kwamen er reeds 23 inzendingen van noorderburen, tot in het uiterste noorden van Nederland toe. Neder land had wel reeds iets analoogs met het «Cine- witz» te Haarlem, afge stemd op filmpjes van amper drie minuten. Ki nova zou zulks uitbreiden tot 30 minuten maximaal. Met 48 inzendingen waaronder er 24 kwamen van nieuwe realisators werd ook de tweede uit gave een sukses waar over voorzitter Etienne Verschueren zich kon verheugen. Festival? Een festival impliceert feest, plezier. Plezier bij de kijkers dat zich daar om niet moet manifeste ren in brulesk schaterla chen maar evengoed ui ten in binnenpretjes. Plezier ook bij de deelne mers wegens het feit dat iedere deelnemer een na- turaprijs ontvangt die het inschrijfgeld (450 fr.) ruimschoots overtreft. Komen daarbij nog van wege het stadsbestuur 35.000 fr. aan geldprijzen te verdelen onder de eer ste tien gerangschikten. Wedstrijd? Een internationale jury zal de diverse inzendin gen beoordelen. Een lid per Vlaamse provincie plus Piet Joosten, redak- teur van een filmtijd- schrift, voor Nederland. Voor Aalst zelf wordt het feestkomiteevoorzitter Frans Wauters, humorist bij uitstek. Kinova kan er zich op roe men steeds volledig ob- jektief te zijn geweest in de beoordelingen waar bij de rangschikking steeds de algemene goedkeuring wegdroeg. Dat deze wedstrijd ander maal tot een sukses uit groeit wordt niet alleen door het verleden gega randeerd maar steunt te vens op intensieve pro motie via alle eigentijdse middelen. Humor? «Een veel te ernstige zaak om ermee te lachen». zegt een boutade. Humor in de film mag niet steu nen op teksten maar moet voortvloeien uit be weging, uit beelden. In het de laatste jaren steeds meer opgang ma ken van lipsynkroniteit en de verbale uitdrukking schuilt het gevaar te gaan doen aan «moppentap- perij». Tekst mag enkel dienen als ondersteuning of beklemtoning van vi sueel gebrachte humor. Een humoristische film maken is dan ook een sinekuur. Met «De wraak van Ba- mes Jond», film door Ki nova gerealiseerd vóór het eerste festival met als realisators bezieler Etien ne Verschueren en de huidige voorzitter Jan Dedroog, konden we zelf beleven hoe moeilijk het is een film te brengen die aan de bovengestelde voorwaarden voldoet. Gegiechel was niet uit de lucht bij de talrijke gags en bij de ontknoping waarbij de «konversiepil» de man duidelijk lelijke parten had gespeeld werd het luidruchtig lachen. Wie, wat en hoe? Enkel amateurfilms 8 en 16 mm met humor als thema worden toege laten. Iedere deelnemer mag één of meerdere films inschrijven van maximaal 30 minuten. De films moeten van recente datum zijn. Met deze films mag men niet aan een van beide voorgaan de edities hebben deel genomen. Bij een erkende vere niging aangesloten deel nemers kunnen recht streeks deelnemen. Niet- aangeslotenen dienen zich aan een voorselektie te onderwerpen, voorse lektie die plaats heeft op maandag 21 september vanaf 19 u. in de projek- tiezaal van de Keizers hallen. De jury oordeelt op basis van de humoristi sche inhoud en op het filmtechnisch vlak. Ingeschreven moet worden bij middel van een inschrijfformulier te bekomen bij de Dienst Vrije Tijd, Grote Markt 3- te Aalst waarheen het ook moet worden terug gestuurd. Terugzending van de film gebeurt door en op kosten van de organisa toren. Elke deelnemer ont vangt ook een herinne ringsdiploma. De plechtige prijsuit reiking met galaprojektie heeft plaats op zondag 27 september in de feestzaal van het stadhuis te 18.30 u. Niet-afgehaalde prij zen blijven ter beschik king van de deelnemer tot 1 januari 1982 op het Kinova-sekretariaat, Bur gemeestersplein 16 te Aalst. Tel. 053/21.05.57. Nadere informatie te bekomen op het sekreta- riaat of bij voorzitter Jan Dedroog, Wellekens- straat 13 te Aalst. Tel. 053/21.78.55. LH DE REGEVOEGEL es dor iverajist booiten on t' schooifelen da 't klasjoeir geift! En alle kieren as ek had hoeir... tèn peis ik verom op den toyd as ek nog ne kleine gra- mien was. En wajjer woendjen in 't stad. En as 't gink regenen, azoei in de zomer, en da gebeirden ten veil minder as naa, tèn kwamp er ne regevoegel. Den dienen gink hem tèn krak alle kieren geer iveranst achter ons hofken, op 'n hoeige tèk van eh magazoyn of eh fabriksken, da weit ek ni zjust nimier, zetten en van door zatten zenne laa te geiven. Nen ienzaome, reidelèk groeite zwerte voegel. En schooifelen jonges, schooifelen dat den diene kost. 't Was woorlèk schoein ver nor te looisteren. Sertoe as ge as kleine gast in 't stad woentj en ni veil mier 'n ziet as bakstienen en schaam en tekken meh pennen of meh scholjen op... As ek dor naa op peis, tèn voel ek nog attoyd die schoein zachte zoemeraovenen... 't was 'n betjen doef en in dad hofken van ne véschoeit groeit hoeirden gè da geflooit.En ge wist dat er 'n onweir op komst was en da 't gink regenen en domei 'n betjen verfrissen. En denne kleine gast ram m asseirden zè speilgoed en brocht da binnen, in 't staleken, want ja, da mocht ni nat werren hein. 'k Hem dennen hoeige regevoegel noeit ni zing op de grond zitten. Attoyd geer omhoeig, scheirp afgetieked teigen de locht die al 'n betjen begost t' oevertrekken van de kant van 't Kapelleken-Beik. 't Es mor veil loter da 'k geweitten hem dat denne regevoegel foytelèk ne meerloon was. Mor in dienen toyd 'n zoagde geh gin meer- lonsj in 't stad hein. De die zoaten allien op den booiten. En ik die peisden dat den dienen spesjool nor 't stad kwamp ver dor op die hoeige tèk gon zitten te flooiten. Ver teige moy te zeggen: zeg kleine kadei, pakt a gerief binnen. A trantjen en a schipken en aal annen anderen bicht... want 't zal gon regenen.... Op aal die joren es denne zwerte voegel, van in 't stad, ghielzeikes al wel doezjed kieren groeitvader geworren. En heit 'n gezérgd ver doezjed ander regevoegelkes, allei ja, meer- lonsj. En zu geren as da 'k in de joren van lank geleen, denne regevoegel zag op die tèk zitten, zu noyg hem ek hier al die meerlonsj ver- wensjt... Want woor da 'k hier naa woein, 'n komme ze nimmer allien as 't er regen op 't dèk zitj, nie ze zèn hier milledju ne ghielen dag. En nimmer ienen allien zee, mer meh ghiel bréssen, 't Es al 'k weit ni hoeveil jore lein da 'k nog ien kèzze moeten opeiten hem van mèn bumken, of 'n peer. Want 't es nog ni royp of ze zen der al meh schippes! Ribbedebie. Kèzzen? Ge moetj insj kommen. Van as ze 'n betjen beginnen te bloezen schiete z'er heer op en ne pik alhier en ne~pik aldoor en de rest lote ze liggen. Es da na pier ver mensjen te koenjonei- ren, want honger 'n kenne ze ni hemmen. Want as ek meh gès afroyn zitte z' al te wachten en as ek nog mor rès gedoon hem ziede ze dor al teerlingen en van alle ander bizjekes van tisse krabben én binnespeilen. Eite genoeg peis ek. En toch zing ze nog d'okkozje van die ienegte bosèrbeiskes die 'k verleide joor geplant hem, vlak va verren mennen neis sadoot te maoken. En 't es ni dat die bosèrbeiskes nie 'n groeien zee. Zelfs mier as veil. Want van dad ien plantjen, dad azoei in eh klein blompotjen stond, loeipen die scheiten naa al a goosj en a drwaot. Eh ghiel peirk hem ek dor al af. Aanja, as ge dor eh stéksken moetj van hem me zee, komt er mor om, 't stekt ni naas. Mor van die schoein roei bosèrbeiskes, die geel zing as ze nog groen zèn, door 'n moet ek er ni veil va proeven zee. De meerlonsj, want naa 'n noem ek die biesten gien regevoe- gels nimier, zitten van in menne kèzzeleer, meh heer steikend' oeigskes te sjoeren. En van as z' iveranst 'n betje roeid gepierd hemmen, nog strawer as ne Stuka, dooik, en ze zèn der meh weg. En as binnen 't kért menne pereleer verom zal gon beginnen te draogen, tèn be gin tj, da spelleken door oeik verom. 'n Peer begintj lanst den iene kant 'n betjen royp te werren en ze zèn door zee. Ze pikken 't stelken af, de peer roefelt nor beneen, de meerloon dor achter en hè begintj te pikken. As ze goe gemassakreird es, vliegt 'n verom den boeim in en hè goot hem 'n ander holen, 'k Hem er al ne kier stikken blik en allemienejom ing'han- gen, ver heer benaad te maoken.azoei hooin ze meh gezeid. Ge moetj insje kommen. Ze zoaten der heer milledju in te spiegelen... en moy ooit te lachen.... Hoe da ne mensj kaan veranderen hein... en hoe da nen ienzaome, schoein schoyfelende regevoegel kaan veranderen in nen hoeip stin- kors va meerlonsj DOLF. De diskussie tussen voor- en tegenstanders van het nieuwe monument van Jan De Lichte, dat ter ere van L.P. Boon zou opgericht worden, komt pas goed van de grond. Op woensdag 27 mei jl. zorgden de Vrienden van L.P. Boon voor een perskonferentie te Brussel. Daar werd o.m. het woord genomen door Bert Van Hoorick, voorzitter van de vzw, die zich tot op heden opvallend afzijdig gehouden heeft in de ganse dis kussie. Veel nieuwe dingen wer den op de perskonferen tie niet gezegd, tenzij dat de vereniging zich «mo reel» borg stelde voor 40% van de kostprijs van het nieuwe monument, zijnde 5 miljoen. Zoals bekend zouden de overi ge 60% moeten betoe laagd worden door de Dienst voor Monumen ten en Landschappen van het Ministerie van Kuituur. Nogmaals werd 'gezegd dat het verzet tegen het nieuwe monument niet gericht is tegen de figuur van Jan De Lichte maar wel tegen de persoon van Boon zelf. Anderzijds werd ook vernomen dat de Boonvereniging nooit de opdracht gaf aan beeldhouwer Roel D'Hae- se om een beeld van Jan De Lichte te maken. De kunstenaar heeft deze fi guur zelf gekozen en de- heer Van Hoorick be klemtoonde dat zulks be hoort tot het domein van de vrijheid van de kunste naar. Zoals bekend organiseert de vereniging op vrijdag eerstkomende een grote Louis Paul Boonherden king, waar o.m. het woord zal gevoerd wor den door Minister Mare Galle, Guido Lauwaert, die een verslag vao het proces van Jan De Lichte zal voorlezen en door Hu- go Claus, die er in we reldpremière zijn gedich tenbundel Jan De Lichte zal voordragen. PVV-jongeren In een standpunt ver schenen in het jongste nummer van Blauw-Jonk delen de Aalsterse PVV- jongeren mee dat zij van mening zijn dat het kunstwerk van Jan De Lichte «zeker geen plaats mag krijgen op de Grote Markt». Men apprecieert wel het werk van Roel D'Haese, maar men vindt het ongepast L.P. Boon te vereremerken met de bandietenleider Jan De Lichte. «Moest L.P. Boon dit alle maal horen, hij zou nog uit zijn graf komen» Daarom stelt men voor een borstbeeld van de beroemde schrijver te plaatsen in het Kultureel Centrum «waar Boontje als schrijver een grote eer kan aangedaan worden». Anderzijds vindt men het ongepast vele miljoenen uit te geven voor monu menten en kunstwerken in deze bittere krisistijd.

De Voorpost | 1981 | | pagina 3