OVERHEID EN KAPITAAL GAAN DIKWIJLS HAND IN HAND TENTOONSTELLING «HEDENDAAGSE KUNST» IN ST.-JOZEFSKOLLEGE AALST MILIEUVRIENDELIJKE «KADEES» GEWOON GESABOTEERD! GROOTSE A.C.W.-JUBELVIERING TE AALST HOFSTADE KRIJGT NIEUW BPA WLA hield perskonferentie over nijverheid en leefmilieu Het gebeurt niet zo vaak dat de Werkgroep Leefmi lieu Aalst, lid van Raldes, een perskonferentie geeft, maar wanneer dit dan gebeurt worden dikwijls zeer behartenswaardige dingen gezegd. Afgelopen maandag werd aldus op een terras van 't Apostelken het probleem van de nijverheid en leefmilieu uiteen gezet. Het was WLA-voorzitter noodzakelijk. Vooreerst Frans De Saedeleer die dient men te komen tot de inleidende beginse- een drastische vermin- lopvattingen uiteenzette, dering van het aantal zo- Hij wees er onmiddellijk nes. Enkele grote indus- op dat de problematiek trieterreinen per arron- van de nijverheid op dit dissement zijn volgens ogenblik in het Aalsterse de bekende leefmilieuve- zeer aktief is. Bedrijven reniging voldoende. De als Lambrechts, Copal, bestaande ongunstig ge- De Geyndt en Arcair zijn legen zones zouden best de jongste tijd bijna niet afgebouwd worden tot ze uit het nieuws ver- volledig verdwenen zijn. dwenen. Tenslotte meent WLA dat Gemeenschap er binnen elke industrie- In het begin van de jaren zone ook een differentia- zestig kende de slogan be moet komen, zowel «Werk in eigen streek» naar de gebieden voor een enorme opgang. Te- KMO s als naar deze voor recht, zo merkte deheer polluerende en niet pol- De Saedeleer op, want luerende industriën. arbeiders zijn geen zigeu- De nijverheid heeft vol- ners. Maar deze slogan 9ens WLA ook plichten leidde volgens hem tot *en opzichte van de ge- buitenissige situaties. Zo fieenschap en dit niet al- kreeg bijna iedere ge- 'een °P bet gebied van de meente zijn eigen indus- werkverschaffing (wel- trieterrein. Soms waren vaart) maar ook op het deze ver van elke bewo- gebied van de milieuzorg ning gelegen, maar dik- (welzijn), wijls ging het ook ge- Hierbij is men van oor- woon om het intekenen deel dat de nijverheid zelf van bestaande fabrieken een vrij grote schuld binnen de bebouwing als draagt aan het minder industriële zone. Vaak goed gaan der ekonomi- gingen ook veel land- sche situatie. Enerzijds bouwgronden en natuur- was er een gebrek, aan gebieden aldus nutteloos vooruitzicht inzake ver- verloren. nieuwing op termijn en Daarom is volgens WLA door onwil of onkunde een totaal andere aanpak op het gebied van de ken nis van nieuwe markten, nieuwe produkten en nieuwe produktiemetho- den. Anderzijds is men van oordeel dat er een gebrek is aan onderne mers met de nodige on- dernemerskapaciteiten. Ook de overheid werd op de perskonferentie niet gespaard. WLA meent dat de overheid sedert de zestiger jaren volkomen in gebreke gebleven is. Hier ontbrak een visie op de toekomst, en ontbrak het ook aan politieke moed. De overheid denkt volgens WLA enkel aan het heden, waarbij uit sluitend belang gehecht wordt aan enkelingen en niet aan de gemeen schap. Dit resulteerde in een jarenlange methode van het «lijmen van ge broken potten». Het leid de ook volgens WLA tot toestanden waarbij de overheid voor alles en nog wat door de knieën ging en daarbij nalaat wetten en reglementen toe te passen. Hierbij sprak men ronduit over de «korruptheid» van be paalde overheids- mensen. Lambrecht Om deze algemene ba sisbeginselen met enkele voorbeelden uit Groot- Aalst te illustreren, be lichtte WLA drie hangen de dossiers. Vooreerst is er dit van de melkpoeder- fabriek Lambrecht uit Herdersem, waar sinds jaren niets konkreets te gen de milieuhinder ge daan wordt. Volgens WLA moeten daarom aan enkele konkrete eisen voldaan worden. Zo zou den geen uitbreidings werken meer mogen ge beuren, en zouden deze die in het verleden on wettelijk gebebrden die nen bestraft te worden. «Nooit zullen wij enige vorm van regularisatie aanvaarden» aldus de WLA woordvoerder. Te vens wenst men een her lokalisatie van het bedrijf en dit binnen een redelij ke termijn. Hierbij werd de houding van het Aal- sters stadsbestuur, die een vroeger aangegane overeenkomst zelf niet naleeft, aangeklaagd. Wat de geluidshinder be treft, wenst men een nieuw K.B. met duidelijke geluidsnormen. De pro- duktie zou moeten verbo den worden 's nachts tus sen 20 u. en 7 u. evenals op zon- en feestdagen. Tenslotte wenst de Aal sterse milieugroep dat de exploitatietermijn zou te ruggebracht worden van 1996 tot 1985. Tegen de ze datum zouden herlo kalisatie een feit moeten zijn zoniet zou het bedrijf elke aktiviteit moeten stoppen. De Geyndt Ook over de perikelen rond het bekende bedrijf De Geyndt op de derde Erembodegemse indus- Een inderdaad unieke tentoonstelling van werken hedendaagse kunst in privé-bezit was het vorige week-end een der vele merkwaardige aktiviteiten in de brede waaier georganiseerd ter gelegenheid van het Jubileumjaar. Uiteraard een op het eer- turnzaal, de huidige ref- ste zicht eerder hetero- ter, waar een negentigtal geen aandoende verza- schilderwerken van aller- meling van diverse wer- lei pluimage waren geëk- ken allerhande, spontaan sposeerd. Keurig gepre- na een eenvoudig be- senteerd op panelen van richtje zonder enig aan- de stad, de provincie en dringen door ouders en een bankinstelling en leerlingen, oudleerlingen daarenboven efficiënt en simpatisanten aange- verlicht. Ten geleide he boden. vorderde een «voorlopi- Strikte, vaak artificieel ge» rangschikking alles- aangebrachte aflijningen zins het inzicht in de worden momenteel eer- strekkingen die deze vele der ervaren als uit den werken al dan niet ver boze. Zelfs in het Parijse tegenwoordigen. Onder «Centre Pompidou» han- deze werken gewrochten gen vele werken zomaar van zeer bekende ondereen zodat U van de meesters als bvb. van ene verwondering in de Schelck (liefst voor andere valt en een rond- 800.000 fr. verzekerd) gang evolueert tot een maar ook van quasi on ware belevenis waarbij bekenden waarbij als uit- de kijker zich quasi nood- schieter en revelatie een gedwongen aktief betrok- zeer sterk werk van Kort- ken voelt. rijknaar A. Van Coillie Ruim een 700-tal bezoe- «De Vlucht», kers kwamen een kijkje Zevenentwintigfamilies nemen in de vroegere uit Aalst, de Aalsterse re gio maar tevens uit het Brabantse en West- Vlaanderen, stelden graag de in hun bezit zijn de werken tentoon als hun persoonlijke bijdrage in de festiviteiten van dit merkwaardig jubileum jaar. Het impressionisme was er vertegenwoordigd, het poëtischrealisme met o.m. werken van Aalste- naar Le Compte en zeer vele werken uit het ex pressionisme met als blikvangers Permeke, Sa- verijs en Schelck. Enkele werken hoorden thuis bij de fantastische kunst, de cobra-kunst en de naïeve kunst. Nieuwe figuratie was flink vertegenwoordigd en bij het surrealisme waardeerden we alles zins wegens de nieuwe inbreng de werken van de Werviknaar A. Van Damme. Hyperrealisme kwam aan bod met een paar uit schieters van R. Goeters, «De optocht der gebrek- kigen», en «Röntgen- schilderij van een gede- koreerde». Werken die blijk geven van kreativi- teit en vernieuwende technieken. Uiteraard kwam ook abstrakte kunst aan bod doch dit kan wellicht niet door ie dereen, als leek, worden gewaardeerd. Alleszins een enige ten toonstelling die we niet zo vlug herhaald zien en die representatief was voor wat de laatste de cennia in Vlaanderen bij onze schilders gaande is. De kollegegemeenschap zelf had gezorgd voor een typisch eigen in breng met skulpturen volgens de verloren-was- methode en keramiek van leraar Luc De Block en schilderijen van M. De Backer, A. Heyvaert en C. Stokx. I H De vijfde «Wandeltocht van de Sport» door W.S.V. «De Kadees» Aalst georganiseerd in het kader van de Sportweek werd niet wat ervan werd verwacht. De opkomst, circa 230 stappers, was zowat ver gelijkbaar met analoge organisaties waarbij «De Kadees» zich wel konden verheugen in de deelna me van heel wat Aalster se jeugd en families. Een drietal ploegen waren zelfs nogal talrijk opgeko men zodat WSV Wette- ren, WSV Welle en de Gentse Postwandelaars de groepstrofee mochten in ontvangst nemen. Er was tevens gezorgd voor een spiksplinternieuw brevet en ook de medail les vonden gretig aftrok. Het weer viel alleszins mee en het uitgestippeld parkoers langs Nieuwer- kerken en Erpe, 10 of 20 km, was veelbelovend. Wel teleurstellend, ont moedigend voor de orga nisatoren was het feit dat de inspanningen die voorzitter Mare De Wolf en zijn medewerkers zich hadden getroost om het hele gebeuren zo milieu vriendelijk te laten verlo pen als maar enigszins niettkon, niet naar waar de werden geschat. Beter zouden we schrijven dat de organisatie werd ge saboteerd. Niet alleen door kinderen die menen dat ze hiermee even de grapjas kunnen uithan gen maar spijtig genoeg ook door volwassenen. In de plaats van de pijlen gewoon op de straat keien te verven en het milieu nog een supple mentaire bevuiling te be zorgen hadden «De Ka dees» het hele parkoers uitgepijld met papieren en houten pijlen die ach teraf zouden weggeno men worden. Liefst met de ladder omhoog ge hangen op een twee me ter hoogte. «Veilig» dach ten de Kadees. Als echter niet een zeven tal mensen die de pijlen op woensdag hadden ge hangen voortdurend op donderdag op het par koers waren geweest dan was het inderdaad een ware katastrofe gewor den. Pijlen werden omge draaid, verwijderd of ge woon op een andere plaats gehangen. Echt vandalenwerk waarbij een fair-play en sportivi teit absoluut geen sprake meer was. De ganse dag werden dan ook vooral de meest kritische pun ten in 't oog gehouden doch de organisatoren zouden er praktisch moe ten gaan bij staan want voortdurend waren er pij len zoek. Het kwam zelfs zo ver dat mensen die ingevolge de verkeerd gelopen beweg wijzering ver van het par koers waren verdwaald met de wagen moesten worden opgehaald en «op het rechte pad» ge bracht. Als zulks dan maar even kon want lang niet alle wegeltjes langs- triezone werd uitvoerig ingegaan. Veel nieuwe zaken die wij in dit week blad nog niet vermeld hadden, werden daarbij niet verteld. Wel werd er onmiddellijk door de woordvoerder van het aktiekomitee Driehoeksstraat op gewe zen dat de tewerkstelling slechts 32 man bedraagt daar waar men bij de in planting steeds scherm de met een tewerkstel ling van 120 man. Nogmaals werden alle feiten, sinds de brand van de bedrijfsgebouwen De Geyndt te St. Katarina Lombeek kronologisch op een rijtje gezet. Daar bij werd vooral gewezen op het feit dat het bedrijf kon bouwen zonder bouwtoelating en zelfs met onjuiste bouwtoela- tingen. De dubieuse rol, die staatssekretaris Ak kermans bij dit alles speelde werd uiteraard ook uit de doeken ge daan, en hierin werd de oorzaak gezien van het feit dat de CVP-oppositie te Aalst haar oppositierol in de gemeenteraad niet kon en mocht spelen. Het aktiekomitee Drie hoeksstraat kloeg ook, met konkrete gegevens, de taktiek aan van het bedrijf om de tegenstan ders te intimideren. Zelfs de rol van de Inter- kommunale Land van Aalst, die bedrijven naar het industrieterrein lokt met valse beloften, werd aan de kaak gesteld. Men was zelfs van oordeel dat deze Interkommunale doelbewust geen BPA liet opmaken van de indus triezone om de handen vrij te hebben. Vervolgens werd nader ingegaan op de nieuwe exploitatievergunning die het bedrijf kreeg, en waarin heel wat onregel matigheden zitten. Hier op komen wij later nóg terug. Het besluit was wel dat onwettelijkheden en on regelmatigheden bij de aflevering van de vergun ningen bewust be schermd worden door burgemeester D'haese- leer en Staatssekretaris Akkermans. In dezelfde lijn werd ge wezen op de onregelma tigheden die gebeurd zijn bij de uitbreiding van een ander bedrijf op de in dustriezone, de firma Ar cair waarover wij het reeds vroeger in dit weekblad hadden. Copal De volgende spreker op de perskonferentie was de afgevaardigde van het aktiekomitee Ninove- straat-Broeder de Swaef- straat uit Erembodegem- Terjoden die de jongste tijd protesteerde tegen il legale opslagtanks van de firma Copal te Ter joden. Zoals bekend bestaat er een K.B. van 13.6.1980 waarbij de uitbatingsver gunning van de firma voor de illegale tanks van ongeveer 4 miljoen liter wordt geweigerd. Op 24.3.1981 bracht de burgemeester een be zoek aan het bedrijf en aan de omwonenden. Volgens hem zou het vroegere gemeentebe stuur van Erembodegem de grootste schuld dra gen aan de huidige toe stand maar dit wordt door de omwonenden nu ontkend. Men bezit im mers een brief van 21.11.1975 waaruit blijkt dat de exploitatievergun ning toen reeds geregeld diende te worden bij Ko ninklijk Besluit, zodat het gemeentebestuur geen beslissing terzake meer kon treffen. In maart 1981 werd dan op een perskonferentie op het stadhuis medege deeld dat de tanken] gen 31.3.1981 dien* leeggepompt te wol op bevel van het hdl van de arbeidsinspef van Oost-Vlaanderenjj was nodig tenelnd< kunnen overgaan tol 1 verzegeling. Nadien het dossier overgem van worden aan de dien het< van stedebouw tene ras i de tanks te laten slop ma Volgens een telefoo «wi sprek van 14.5.1981 het hoofd van Arbeidsinspektie zijn tanks nu nog niet v< was geld. Alles blijkt zich mers af te spelen op nog hoger vlak. Bij dit alles werd WLA nog medegediden dat volgens haar de >en gemeester terzake qe rr de op te treden, z< Hel kon hij bij een even! en 1 ongeval mede vei t gi woordelijk gei worden. Stuk voor stuk bi WLA alleszins dosjde v aan bod, waarvan einde beslist nog nil zicht is. En dat er in ;lubl daad één en ander beurt te Aalst waa men liever wenste di achtergronden het licht niet zouden fijn hoeft ook geen beto< ritei ten het were ge tl hel lête de uiter ener bezt de Pall ring die tyillei wor vo onde jeuc skrai met Iste 90 jaar «Rerum Novarum» en 60 jaar A.C.W. werden Op zondagvoormiddag groep «Arbeid en Ku te Aalst rond Hemelvaartdag plechtig gevierd. opende A.C.W.-voorzitter en een muzikaal «Oi In zijn Rerum Novarum-toespraak had Willy D'Havé Jozef De Smet een merk- Ons» met de fanfare, het te Tielt over de dwingende plicht van de huidige waardige tentoonstel- der doorlopende generatie in te leveren waarbij uiteraard de sterkste ling, dit in aanwezigheid van takken en diei schouders de zwaarste lasten moeten torsen. Komaf van talrijke prominenten ACW, diavoorstelling moet eveneens worden gemaakt met de fraude, waaronder volksverte- demonstraties handv zowel de fiskale als de sociale. Rerum Novarum blijft genwoordiger Roger Ot- volgens spreker de «gist van de vruchtbare veran- te, provincie- en gemeen dering». 2 teraadsleden Kris Lie- vens-Borms en Raymond Uyttersprot, raadslid Henri Van der Veken, ACV-voorzitter de Voorde, ACV-sekreta- «Pastoor» Theo Van ACW-sekretaris Hektor Petit, CCOD-voorzitter Hi- A.C.W.-Verbondssekreta- Belotting ris Clement Prieels stelde Op vrijdag ging dan in de dat Rerum Novarum nog Bar-Kelder van «'t Groen niets aan zijn aktualiteit Kruis» een «A.C.W. Prijs- heeft ingeboet en roept kaarting» door met op tot waakzaamheid om 10.000 fr. prijzen, onder zowel de geestelijke als leiding van A.C.W.-on- de materiële belangen dervoorzitter Hilaire Lie- van de arbeiders te be- vens. Er waren liefst 88 hartigen. kaarters opgekomen Spreker schetste verder voor deze grootse belot- de groei van het A.C.W. ting. Hierbij de uitslag en beklemtoonde de drie van de eerste vijfentwin- burgerlijke grote opdrachten van het ig- Leo Van de Velde °00raan'staanden A.C.W.: (4688), Jozef Van den het koördineren van Steen (4653), Désiré De de aktie van de diverse Smet (4518), Gilbert takken, ACV, CM, KAV, D'Haeseleer (4329), Elza KWB, KAJ en VKAJ. Schockaert (4282), Willy het behartigen van de Brems (4277), Maria Van belangen van de leden de Velde (4264), Jan door BAC, Volksverzeke- Meert (4240), Philomene ring. Vakantiegenoegens. De Block (4198), Jozef Im- het vertegenwoordi- pens (4196), René Schol gen van de arbeidersbe- laert (4186), Richard De In de grootse happening hobbytechnii ,et v o.l.v. Maria Coppens. ^h, Een flinke opkomst een aangename s f|de met tussendoor uiter Wee een hapje en een drai je|<e Voor de eerste maal uen t OCMW-raadslid Piet de nog niet afgewe^jn Rousseau, OCMW-raads- polyvalente zaal op djg lid Armand De Veylder, eerste verdieping vai CM-sekretaris René Van Groen Kruis» gebr deer ris Piet Van Tittelboom, seghem, tevens «Del kade (van Arbeid wijdde ze ïn Ki eers met laire Lievens en andere voordrachtstuk over va «Land der Vlaminj (E gevolgd door Paul lendi Na de gelegenheidstoe spraak door Clement - Prieels en het geestelijk woord door proost E.H. gers met «Wij bouwe oger Met een middeleeu26 m cluyte, «Nu Noch», herrr bracht door Theo akte Van Der Meeren was er Gijseghem, Paul Sej itreii een rondgang door de al- Zoë Schollaert en Hu ere leszins geslaagde ten- Van Geert, voorafgej Ban I toonstelling gevolgd door een vendeloptrq, Dit door een receptie. van dansgroep «lalt h dam» werd deze ha omn ning plechtig afgeslo nse weging naar de politiek Koninck (4170), Roger De waarbij alle takken aan yoov <je muzikanten eqd toe. Schrijver (4114), Etienne KrtH In de geest van «Hand in De Loose (4101), Frangois Hand» riep hij verder op Galle (4092), Emilie Pan- bod kwamen werd het de dag echter nog ije een diversiteit van aktjvi- ten einde... iverii teiten allerhande. Een poppenkastvertoning met «'t Kapoentje», een foto-zoektocht in het tot eendrachtige aktie. nekoek (4092), Theo De Opening der festiviteiten Meyst (4086), Pierre In de St.-Martinuskerk Schotte (4082), Florent werd verleden woensdag Kindermans (4081), Frans stadscentrum, 'een bal- 27 mei een Jubileumeu- Van Dorpe (4079), Erik lonwedstrijd op de Hop- charistieviering opgedra- Vermeir (4075), Jozef markt, het optreden van gen opgeluisterd door Rubbrecht (4068) en Er- het KBG-Zangkoor, een het K.B.G.zangkoor, het nest Mees (4055). optreden van de toneel koor van de Katholieke waar werd gestapt waren met de wagen bereik baar. Alleszins geen loon naar werken voor de ijverige «Kadees». Die beginnen zich dan ook vragen te stellen over wat men vol gend jaar wil realiseren. Is het sop de kool nog waard? Is het nog moti- veerbaar dergelijke in spanningen van een heel organisatorisch team te vragen als men weet dat de resultaten ontmoedi gend zullen zijn? Nog wel dat de stappers zelf het langs de sportie ve kant opnamen. Anders waren er zeker incidenten geweest. «De Kadees» denken dan voor volgend jaar aan een «geleide tocht in groepsverband» met gid sen vooraan en hekken sluiters achteraan. Tenware de mentaliteit tegen volgend jaar vol doende zou zijn geëvo lueerd om milieu-vrien delijke bedoelingen naar waarde te schatten. Bond van Gehandikapten o.l.v. dirigente Lea Calle- baut. In de homilie be klemtoonde E.H. Deken Constant De Vos de bete kenis van Rerum Nova rum in de huidige tijd. De .bver erl3jj aansluitende nieuwe of vernieuwde Bijzondere Plannen van het oprichten van I kerkdeuraktie «Wereldso- Aanleg (BPA's) volgen elkaar met een regelmaal werken en uitrust so lidariteit» bracht 31 202 van een Uok op- ^P88 keurde de gemeenteraad die komplem fr op ruim 9000 fr méér 6011 nieuw ontwerp plan goed voor het BPA nr. 1 dienstverlenend zij Winnaars van de waai wedstrijd werden f gren Van Dorpe uit Erembmaat gem en Amand De oor der uit Aalst. Ze wi net: elk een minitrip van tvoei gen naar Zwitserlanc ma's Proficiat! van de t op; tot 1 de var iren, ipen Ttmu dan vorigjaar. Rerum Novarumkonsert De Koninklijke Fanfare «Kunst en Vermaak» bracht dan, o.l.v. Dirigent Albert Veldeman, een fel geslaagd volkskonsert van Hofstade «Denderland en Industriezone» ge naamd. Dit BPA werd reeds goedgekeurd bij Ko ninklijk Besluit van 6 juli 1964 en werd herzien bij K.B. van 6.7.1974. In feite gaat het hier om een gebied met een op- gesmaakt pervlakte van 120,89 open ha. In het noordwesten behoeve van de triële bedrijven bank-, wis handelsagentschap D. Ter hoogte keurd gewestplan. Het Diip8kom het f "«er beoogt in zijn herziene door de de 1 versie een globale be- gesitueerde Mole stemmingsgelijkenis te tot een parkzone w *n lucht. Op deze zachte wordt het BPA begrensd vertonen met het goed- bestemd [?an mei-avond werden stre- door de dorpskom van gekeurd gewestplan. E Noordoostelijk lende melodieën van Hofstade en de steenweg Inhoudelijk kunnen vol- een zone van ope nut gereserveerd ing c Walter Kollo, Cole Porter van Aalst naar Dender- gende punten worden j en uit de operette «In 't monde (RW 60). In het aangestipt: het de opri(« Witte Paard» alleszins ten noordoosten wordt de A. Het ontworpen tracé van gg^ water zeerste geapprecieerd, grens gevormd door de van de gekanaliseerde ringS- en verbram oninh Bij de daverende slot- voormalige gemeente- Dender werd overgeno- jnstallatie art mars, de «Florentines grens met Gijzegem. men, en dit volgens het p Het bestaand wo'blad mars» van Fucik, kwam Zuidoostelijk zijn de plan B.3.6709 van het bied gesitueerd aa het dan ook een alleszins ver- Dender en zuidwestelijk Ministerie van Openbare Koningshof komt et ho diende ovatie. Voorzitter de Hendrik Conscience- Werken tendeels nog enk i var Remi Van Vaerenbergh straat de limieten van B. Parallel aan de Den- aanmerking vooi zuive en ondervoorzitter Kris dit bijzonder plan der situeert zich een in- selijke invulling oi pij ei Lievens-Borms zorgden Volgens het departe- dustriezone. vulling. Op hot ogt I van voor een bloemenhulde ment van openbare wer- C. Ter hoogte van de van het openbaar o an. T en nadien was het gezel- ken is dit BPA volledig Doorstoeklaan wordt zoek hopen wij o inger lig samenzijn in «'t Groen konform aan het bij K.B. een industrie-dienstver- nieuw BBA uitgebi de g Kruis». van 30 mei 1978 goedge- lenende zone gepland tot te kunnen terugko ijke ïren; te e: expl ak va

De Voorpost | 1981 | | pagina 8