m lofstade. gijzegem ZUIVERINGSSTATION HOFSTADE: ENKELE CIJFERS QUETE DUIDT ISTPUNTEN AAN SAMEN EEN BOEK ATERZUIVERING RIDISCH iü •sv. mm Toeristen moeten over informatie beschikken HET El VAN COLUMBUS TEGEN VISSTERFTE? Ml <vir* OPENBAAR CENTRUM VOOR MAATSCHAPPELIJK WELZIJN AALST kenl lien) tol* zijn t vt dchL op gi In aansluiting met het artikel: «Zuiveringsstation ëne en Epidemiologie be- Hofstade tegen 1985 in gebruik» dat eind vorig jaar sluit dat gebleken is dat in dit weekblad verscheen werd het dossier, dat de Dender en zijn bijrivie- opnieuw bereidwillig ter beschikking werd gesteld ren in al hun vertakkin- door de Heer Eddy Dierickx, kabinetsmedeweker van gen aan soms zeer zware Minister Mare Galle, nogmaals ter hand genomen verontreiniging onderhe naar aanleiding van het pas verschenen rapport over vig zijn. Wetende dat de de jongste stand van zaken. waterbevoorrading van van de vorige keren dat aandacht werd besteed letgeen reilt en zeilt onder de jeugd van Hofsta- as dat om te wijzen op een zekere lustloosheid, malaise die blijkbaar kon worden onderkend. el in de laatste maanden meer en meer riteiten op stapel werden gezet, toch groeide er en aantal jonge mensen een zekere onrust, of het ontevredenheid? ^was de reden waar- uit naar instuif en muziek. >erd besloten om als Die instuifruimte (café) ie tot het maandblad wordt door een meerder- het jeugdhuis een heid als gezellig bes- lêteformulier te ver- tempeld. Toch vindt nog d den waarop al wie 40% die plaats ongezel- sen of het ander had lig, zelfs rommelig. merken, dat kwijt Het aantal terugge- TWISTPUNTEN itjlen formulieren werd Men is het er over eens genoeg bevonden dat af en toe een t-dan- de er uit getrokken sant mag georganiseerd uiten de weerspiege- worden. De muziek is te kunnen noemen echter steeds een van de ie verzuchtingen van punten geweest waar- snen die regelmatig over de meningen nogal ii( bezoek brengen aan uiteenliepen. In de en- n :lublokaal. Het bleek quête is dit opnieuw aan de meeste mensen bod gekomen. Evenveel Pallieter komen om personen vinden de mu- met de vrien- ziek eenzijdig, ofwel goed iring te vermaken, aangepast en evenwich- rijn er een paar aktie- tig. De tweestrijd houdt die zich daadwerke- hier dus aan. Tegenover V villen inzetten, maar een leeshoek of een worden dan wel een kaarthoek staat men nog- voorwaarden aan al negatief. Dnden. Zo wil men Meer dan 90% spreekt jeugdhuis met be- zich uit tegen het plaat skrachten, aange- sen van een televisie met vrijwilligers. De toestel. Wat het groeps- tste aandacht gaat werk betreft (zeefdruk, voetbal, fotoatelier...) schijnt het in de lijn van de verwachtingen te lig gen dat het zwakke ge slacht niet geestdriftig opkomt voor de sportma nifestaties. De sportieven staan minder positief tegenover bijvoorbeeld hun handwerk. Toch wordt geen enkele aktivi- teit op zichzelf als on waardig bekritiseerd. Ten slotte nog iets over het clubblad «Pik». De vorm ervan wordt goed bevonden, nodigt uit tot lezen, maar geeft soms een ongeordende indruk. De artikels worden door de lezers gewaardeerd om hun bewustmakende inhoud, maar ze zeggen te weinig over Pallieter zelf. Diegenen die de vra gen hebben opgesteld wijzen er echter op dat de bijdragen voor Pik van de leden zelf moeten komen en dat is tot nu toe nog niet al te veel het geval geweest. Een «dossier» wordt wel aanvaard op voorwaarde dat er ook andere zaken verschijnen zoals veel humor, plaat- en filmbesprekingen en rubrieken over de eigen aktiviteiten. A.D.B. lienjj I Hing w indv hm< ,et van 26 maart 1971 richtte drie waterbekken- derde stap werd uiteinde- 3ns- tschappijen of waterzuiveringsmaatschappijen lijk gezet door het Ko- mst een voor het kustbekken, het bekken van de ninklijk Besluit van 17 a- s ïlde en dat van de Maas. De maatschappijen van pril 1981 (Belgisch 'teriwee laatstgenoemde bekkens zijn gestrand op Staatsblad 19 mei 1981). draifceke vete en hebben derhalve nooit het licht Dat de statuten van de terwijl er niets in de weg stond voor de Vlaamse Waterzuive ringsmaatschappij vast stelt. Wat betreft de maatschappelijke zetel wordt alleen bepaald dat die in de provincie Oost- Vlaanderen is. Het insti tuut Van Meesen werd in dat verband reeds genoemd. A.D.B. aal ewe :hting van de maatschappij van het kustbekken, oPfedjg Vlaams gewest. jebr decreet en twee Ko- van de Waterzuiverings- 7an ijke besluiten zijn in maatschappij van het Del kader van belang. Ki eerst is er het de- iet van 23 december andere, het grondgebied iver van de Vlaamse van het administratief ar rondissement Aalst. Een nin< (B.S. 26/2/1981), aul lende aanvulling van uwe ogervernoemde wet Ieeu26 maart 1971 op de :h», terming van de op- akte wateren tegen Se| «reiniging met bij- i Hi ere bepalingen ei- fge< aan het Vlaamse Ge Auteurs in spe, schrijvers van korte verhalen, of mensen die zich tijdens de stille avonduren durven >ptre Dit «decreet Galle» wagen aan het op papier zetten van pozië, die alt hoofdzakelijk dat krijgen nu de gelegenheid om de vruchten van hun Lcin ®nmg' een de arbeid te zien gedrukt worden. Welke scheppende executieve kunstenaar koestert in zijn diepste binnenste niet maat- het verlangen om zijn werk aan het brede publiek metje te delen? Dat is ten andere het wezen zelf van de ware kunst. le ïn wis I a] Kustbekken. Het wer kingsgebied omvat onder 2slo nse ten egd besluit, log ppijen voor afvalwa- ivering kan oprich- de waarvan hij de ge in I grenzen bepaalt, emb maatschappijen zijn De oor hun gebied be- wi net: 1) het opstellen ran (voeren van de pro- lanifma's voor de zuive- van het afvalwater ie openbare riolen, t opzicht hebben ze tot taak: a) de be lde zuiveringsinstal- van de openbare jren, instellingen Dpenbaar nut of in- rÜL mmunale verenigin- >ver te nemen, aan ~ustssen' te verbeteren; lem P'annen voor nieu- istallaties op te ma- doen opmaken en ren; c) deze instal- te exploiteren of te exploiteren, te on- y' uden of te doen on- ïet j uden- Verder be de taak er in toe- l()|e uit te oefenen op de w en van afvalwater .aan vergunningen worpen zijn en elk ak van waterveront- jgi-d ing op te sporen. Pric ten ater oninklijk besluit van art 1981 (Belgisch 1 wefblad 3 april 1981) het decreet Galle omt, et houdt de oprich- k i van een Vlaamse ,<k>/ zuiveringsmaat- 9 of pij en tevens bepa- og< van haar gebieds- iar o in. Tevens worden ój o ingen aangebracht gob de gebiedsgrenzen gko Een dergelijke unieke ge- dewerking te verlenen legenheid wordt thans aan wat genoemd wordt geboden door een initia- dit schriftelijk taalgebruik tief dat uitgaat van het bevorderend projekt, jeugdhuis Pallieter in de worden uitgenodigd con- Zijpstraat. Enkele men- tact op te nemen met de sen sloegen daar de han- verantwoordelijken van den in elkaar met het het jeugdhuis Pallieter in doel om in eigen beheer de Zijpstraat 7 te 9308 een kleine brochure uit te Hofstade, telefoon 053/ geven waarin teksten zul- 78.82.62. Wanneer deze len gebundeld worden brochure van de persen van de hand van inwo- komt is het niet absoluut ners van Hofstade, on- uit te sluiten dat na ver- geacht hun leeftijd. Zelfs loop van jaren een der al zou de publicatie het auteurs die thans zijn me- gemeentelijk vlak niet dewerking verleent, blijkt overstijgen, dan nog vin- naam te hebben gemaakt den de initiatiefnemers in de schrijverswereld, het de moeite waard om Wie weet! Het komt er zich voor deze doelstel- dus bijgevolg nu op aan ling metterdaad in te er bij te zijn en de gebo- zetten. <jen kans niet zonder Er werd reeds een post- meer te laten voorbij bus gehuurd maar tot gaan. nog toe bleven de inzen- 1 I Op de plaats waar het zuiveringsstation komt. (KDC) Aan de basis van het gan- dichtheid van het Den- de Dender hoofdzakelijk se dossier ligt een studie derbekken gemiddelde afhankelijk is van de wa- van het Instituut voor Hy- 343 inwoners per km2 terafvloeiing via de bijri- giëne en Epidemiologie vindt men in het Aalster- vieren, moet men derhal- (I.H.E.) dat een kaart op- se met 886 inwoners per ve ook ingrijpen tegen de stelde van de biologische km', en de industrie is er verontreiniging van deze kwaliteit van het Dender- belangrijk. Het is juist de- laatsten, zo stelt het rap- bekken. Een dergelijke ze bevolking en die in- port. Er wordt op gewe- studie is noodzakelijk om dustrie die samen verant- zen dat waar de bijrivie- een gecoördineerd en woordelijk zijn voor de ren niet bij machte zijn overzichtelijk beleid te hoogste relatieve en ab- door natuurlijke zelfzui- kunnen voeren. Uit dit lij- solute cijfers inzake wa- vering de afvalwaters vige document lichten terverontreiniging in de van huishoudelijke en a- wij datgene wat voor ons zone Aalst. Vanaf Aalst grarische herkomst tot van belang is, want het tot Dendermonde aan een zeker stadium af te gehele Denderbekken zijn monding, aldus het breken, een aantal voor heeft een oppervlakte I.H.E., verkeert de Dender zieningen noodzakelijk van 1330 vierkante kilo- praktisch in een volledige zijn. In vele gevallen zal meter met als grootste verrottingstoestand. het slibuitbaggeren of lengte 65 kilometer en als Daarvoor worden meer- het vergroten van de na- grootste breedte 27 kilo- dere oorzaken aange- tuurlijke beluchtingsmo- meter. Ongeveer 2/6 van duid: 1) de afvalwaters gelijkheden leiden tot het bekken ligt in de pro- van de steden Aalst en zeer goede resultaten. De vincie Oost-Vlaanderen. Dendermonde, 2) aan- degradatie van de Den- Met gemeenten van de voer van vuile waters van der is, zoals gezegd het arrondissementen Aalst, talrijke verontreinigende hoogst tussen Aalst en Dendermonde en Oude- zijbeken, onder meer de Dendermonde. De zuive- naarde. De zone Aalst zelf Bellebeek, Molenbeek, heeft een oppervlakte Vondelbeek, 3) lozing van van ongeveer 175 vier- organische afvalstoffen kante kilometer. van talrijke bedrijven: De bedoeling van de stu- Aalst: Teinturia, Amy- die van het I.H.E. was, lum, De Wolf-Cosyns, De door een gedetailleerde Gheest, Wieze: Van Roy opname van de biologi- via riolering Gijzegem: sche toestand van de wa- Denderland en Martin Lambert Van de Sijpe (CVP) had op de jongste teren, een duidelijk beeld Processing via de Porre- raadszitting zomaar eventjes drie interpellaties inge- te verkrijgen over de her- beek; Oudegem: Ver- schreven, waarvan twee betrekking hadden op een komst van de verontreini- enigde Papier en Karton- leefmilieuaspekt, terwijl de derde een toeristisch ging. Zo werden in totaal fabriek, via riolering. onderwerp behandelde, op 144 plaatsen stalen genomen van het water. Besluit De heer Van de Sijpe had schikbare toeristische in- imi„w„w De grootste bevolkings- Het Instituut voor Hygi- aldus vastgesteld dat er formatie naar de ingang p'eiT^w^ès e'r^nóg verder tijdens de maanden bui- van het stadhuis zou op jat van :u|j tot -jg ten de grote vakantie brengen, «zodat de toe geen toeristische infor- rist toch tenminste iets ring van de afvalwaters van steden, gemeenten en belangrijke bedrijven in deze sector, wordt dan ook prioritair genoemd om enige verbetering van de Dender te reali seren. Stand werken Het rapport dat de toe stand van de plannen weergeeft op datum van 1 maart 1981, geeft een omschrijving van het ge bied en van het kollektor- net, die voor het goed begrip hierna wordt over genomen. De gemeenten die tot de zone Aalst behoren zijn: Groot Aalst, Erpe-Mere en gedeelten van de ge meenten Lede, Asse, Dendermonde (Schoon- aarde), Lebbeke (Wieze). De plaats van de zuive ringsinstallatie is, zoals bekend, een terrein gele gen ter hoogte van de grensscheiding Gijze- gem-Hofstade op de lin keroever van de Dender. In een eerste fase wordt uitsluitend aandacht be steed aan de studie van de koliektoren op de lin ker Denderoever. (Koliek toren verbinden het riole- ringsnet met het zuive ringsstation). De koliek tor I heeft een lengte van 7 kilometer en voert de rioolwaters af van Erem- bodegem, Aalst linkeroe ver, Nieuwerkerken en Hofstade. De persleiding vanuit Gijzegem (koliek tor IV) zal het voorwerp uitmaken van de volgen de uitvoeringsfase. Van de overige koliektoren, te weten II (rechteroever), III (Erpe-Mere), V (Herder- sem Wieze, zal het juiste trace in een latere fase bestudeerd en vastge legd worden. De veront reinigingsvracht van de zone is berekend op een totaal van 140.000 inwo nersequivalent. Een I.E. vertegenwoordigt de hoeveelheid biologisch oxydeerbare stoffen die gemiddeld per dag en per inwoner worden ge loosd, namelijk 150 liter. Het gezuiverd water wordt geloosd in de Mo lenbeek. De monding van de molenbeek in de Den der gebeurt afwaarts de sluis te Denderbelle. De voornaamste werken worden uitgevoerd door het stadsbestuur Aalst als opdrachtgevend be stuur. De technische dienst van de stad Aalst maakt de ontwerpen op en wordt voor het ont werp van de rioolwater zuiveringsinstallatie (RWZI) bijgestaan door de waterzuiveringsmaat schappij van het kust bekken. Koliektoren Uitgevoerd: grondme- chanisch onderzoek van het tracé van koliektor I, 2.224.000 fr.; in uitvoer ing: grondmechanisch onderzoek van het terrein van de RWZI wordt ge bouwd 1.054.000 fr.; aan besteed: koliektor I sec tor A-B, 55.295.000 fr.; planning: het vooront werp van koliektor I is goedgekeurd. In 1981: het ontwerp van koliektor I, sector EF, is goedge keurd op de gemeente raad van 28 januari 1981. De raming van de werken bedraagt 279 miljoen. Dit werk kan in de loop van het tweede semester aanbesteed worden. Het ontwerp van koliektor I, sector B, kan klaarkomen in het derde semester 1982. Ontwerp perslei ding Gijzegem (Koliektor IV). De RWZI wordt ge bouwd in twee fasen, de eerste voor 80.000 I.E., en de tweede voor 60.000 I.E. H.et ontwerpdossier voor de eerste fase zal klaarkomen tegen 15 sep tember 1981. De werken kunnen geraamd worden op 480 miljoen frank. De aanbesteding van de RWZI kan plaatsvinden in het tweede semester van 1982. A.D.B. een budget voorzien van 100.000 fr. voor het druk ken van folders. Op dit ogenblik wordt trouwens gewerkt aan de opmaak van nieuwe folders en stadsplannetjes. De sche- september een toeristi sche informatiedienst in- matie beschikbaar was in kan krijgen». De politie- gericht werd in het ge en rond de Grote Markt, man van dienst zou dan Tijdens de weekends en deze informatie kunnen fórt7~De "schépen hotTpTe op de feestdagen is het bezorgen aan diegenen dat men in de toekomst bureel in de Kattestraat, die erom vragen. Deze in- jn ^it gebouw tot een waarna verwezen wordt, formatie hoefde voor de bestendige dienst zou trouwens gesloten. Het interpellant niet steeds k„nnpn komen raadslid had aldus op 2 dure folders te zijn. Elk jaar opnieuw, rond deze periode, wordt in de mei een aantal Franse Schepen van Kuituur media de aandacht gevestigd op massale vissterfte toeristen gezien, die zich Herman Roels (VU) die voorstel financieel niets die zich op bepaalde plaatsen van de Dender, meer teneinde raad bij de ook het toerisme onder kostte gezien men er en- stroomopwaarts voordoet. Om dit fenomeen tegen «planton» op het stad- zijn bevoegdheden heeft, te gaan werd, in samenwerking met het instituut huis aanboden om infor- stelde dat er steeds een voor Hygiëne en Epidemiologie een experiment ge- matie. Daar bekwamen groot gedeelte van de be- waagd op de Dender. Weliswaar gebeurde dit te zij enkel een stadsplan, schikbare informatie over Overboelare - Geraardsbergen maar de Aalsterse met alle straten van Aalst en omgeving aan- hengelaars zullen er met niet minder belangstelling Aalst, en een gestencilde wezig was in de «plan- kennis van nemen. lijst van alle hotels. Ver- ton». Hij wees er noch- n« wicctorfto der bleek er niets be- tans op dat het stadsbe- sorake wordt vernnr- vergadenng me!. de b"r~ schikbaar. De heer Van stuur op dit ogenblik be- 9emeester van Geraards- <je gijpe stelde dan ook perkt was ingevolge de voor dat men buiten de financiële toestand, zomermaanden alle be- Nochtans wordt dit jaar dingen uit. Daarom werd het besluit genomen om het projekt op een grote re schaal uit te werken bij de aanvang van het vol gende schooljaar, onge twijfeld in de veronder stelling dat de zomer en de vakantie een positieve weerslag zullen hebben op de inspiratie zodat de muze meer op bezoek zal komen dan dat zulks thans het geval schijnt te zijn. Teksten kunnen worden ingezonden naar postbus nummer 60 te 9308 Hof- stade. Diegenen die er belang in stellen hun me- A.D.B. veroor- gemeester van Geraards- zaakt door de zogenaam- bergen, brandweercom- de waterbloei die ont- mandanten en vertegen- staat door de geweldige woordigers van de hen toename van de algen in gelsport, werd besloten het water die een ideale een experiment te wa- voeding vinden in de ni- gen. Met behulp van wa traten en de fosfaten af- terkannonnen werden komstig van de land- fonteinen omhooggespo- bouwmeststoffen die af- ten zodat daar waar het vloieien. Algen gebruiken water neerviel op veel zuurstof, vooral tij- plaatsen aangeduid door dens de nacht (vergelijk de hengelaars die weten met de kamerplanten die waar de vis kan zitten in de ziekenhuizen 's een zuurstofrijke plek nachts in de gang wor- ontstaat die de vissen den gezet), zelfs in die moet aanlokken om daar mate dat de zuurstof de gevaarlijke periode te praktisch uitgeput wordt, overleven. Het idee op Het gevolg is dat de vis- zichzelf is simpel, maar sen 's morgens dood aan men moet er aan denken, de oppervlakte drijvven. Daarom dat de betrokke- De algen sterven op hun nen spreken van het ei beurt hetgeen op het wa- van Columbus. Mocht ter een zwarte, rotte en blijken dat de proef gun stige resultaten ople- vbert, dan kan die in de biedshuisje van het Bel- Interpellant Van de Sijpe herinnerde eraan dat zijn kei moest voor zorgen dat de politieman van dienst op het stadhuis over de nodige folders zou beschikken. Volgens hem diende men alles zins niet alles te axeren op het toeristisch hoog seizoen zelf. VEHE stinkende vlek geeft. ALARM Te Overboelare werd een meetpost geïnstalleerd die voor de algengroei waarschuwt en onlangs de zuivere Dender werd aan die post alarm overbruggen, geslagen. Op een spoed- toekomst worden her haald. Op dit ogenblik komt het er in hoofdzaak op aan de periode vóór te De Raad van het Openbaar Centrum voor Maatschappelijk Welzijn van de stad Aalst heeft bij het administratief personeel, het werkliedenpersoneel en het verplegend en verzorgend personeel respektievelijk volgende betrekkin gen opengesteld: Secretaris van het O.C.M.W. - Aalst Bijzonder geschoolde elektricien - Sanitaire helpster Gebrevetteerde verpleegster Gegradueerde verpleegster De kandidaturen moeten bij ter post aangetekende brief worden gestuurd aan de Voorzitter van het O.C.M.W., Gasthuisstraat 40, 9300 AALST en dienen met de bewijsstukken uiterlijk op maandag 22 juni 1981 ter bestemming te zijn. Overeenkomstig de bepalingen van titel V van de wel tot economische heroriëntering van 4.8.1978, genaamd anti-crisiswet, zijn de opengestelde betrekkingen toegankelijk voor mannen en vrouwen tenzij het uitdrukkelijk anders is voorzien. Bijkomende inlichtingen zijn op dat adres te verkrijgen op de perso neelsdienst. (Tel. 053-21.23.93 - binnenpost 102)

De Voorpost | 1981 | | pagina 9