w hof stade, gijiegem K.V.L.V.-LEDEN DENKEN AAN HUN TESTAMENT AFVALWATER NIEUWE OCIALE VERKAVELING OFSTADE ZAL ORENSVELDBEEK ERVUILEN HEKELEERTJES VADERKENSDAG... DE TUIN VAN HET LYCEUM ren, Tinr Pert uien Melcj ht. iem, ickstj huh zb. de jongste raadszitting van de gemeenteraad s iedereeen het eens met het tracé van de aan te gen verkeerswegen in de nieuwe sociale verkave- Torensveld te Hofstade. Het betreft hier de lisatie van het gelijknamig woonuitbreidingsge- td, dat opgenomen werd in het gewestplan van 1st van 30.5.1978. Het gaat hier meer bepaald om gedeelte gelegen ten noorden van de Torens- De verkavelingsaanvraag, ingediend door de erkommunale Land van Aalst voorziet de verkoop sociale kavels na aanleg van de wegenis. dit agendapunt uitte •raadslid Julien Vinck ter zijn bezorgdheid ir het feit dat alle af- waters van de nieuwe n de Torensveld- zullen terecht ko- n. Volgens het raads- zou deze beek, die nu relatief zuiver is in de i de vone n de if de is L. RD-GA 28 do 18 rbekq Nadat voor de KVLV-Hofstade de regeling van de erfenissen uit de doeken was gedaan werden eveneens door de heer Wijnants de testamenten behandeld. De testamentaire erfenis is die welke in de vorm van legaten vervalt volgens de wil van de erflater die uitgedrukt is in een testament. Het testament heeft voorrang op de wettelijke regeling van een erfenis, want deze laatste is alleen van toepassing als de erflater geen testament heeft gemaakt. Maar niets belet dat er voor eenzelfde overlijden zowel testamentaire als wettelijke erfop volging zou zijn. Dat komt ten andere vrij veel voor, in de gevallen namelijk waarin het testament niet alle goederen verdeelt. kortste keren kunnen ver anderen in een stinkende beek. Het raadslid vroeg dan ook welke oplossing voor dit probleem voor zien wordt. Schepen van Openbare Werken Jan De Neve (VU) wees er vooreerst op dat men in dezelfde loolfeest gemeentelijke lagere school van Hofstade organi- rt haar schoolfeest op zaterdag 20 om 18 uur en dag 21 juni 1981 om 15 uur. De leerlingen uit het i'en 3" leerjaar brengen liedjes uit de hitparade": 1. ers en cijfer 2. The soud of Music 3. Dromenland inderen voor kinderen, 5. De vogeltjesdans, de pauze door de leerlingen van 4' 5' en 6" leerjaar kindermusical: «Het vreemde songfestival» the- zal de burgemeester erin slagen zijn bevolking spanning te bieden ondanks alle moeilijkheden tegenkantingen van Dr. Kwikzilver, of zullen ze Is gewoonlijk naar de stad trekken? het kinderfeest: Volksspelen: fancy-fair: potten- pen, ballon prikken, ringwerpen, vogelpik. Natio- gerechten uit Nederland, Frankrijk, Hongarije, otland en Rusland verkrijgbaar in het restaurant. BtsGemeenteschool, Zijpstraat 49, Hofstade. gang: volwassenen 40 fr. kinderen gratis. ibto tuinfeesten 13, 14 juni 1981, kasteel Hofstade, Zijpstraat, rdag 13 juni 1981. norgens wandel-jazz parade met'Ska'n Toebak - alfene. Kinderanimatie vanaf 16 uur in de tuinen het kasteel. Tea-room vanaf 16 uur. uur. Ray Franky en Orkest; 22 uur: Bodega inis Aalst met Jos Martin aan het hammondor- 24 uur: trekking van de ingangskaarten. dag 14 juni 1981 0 uur: Aperitiefconcert door de socialistische monie «Hand in Hand» uur: doorlopend restaurant en tea-room aan locratische prijzen 0 uur: wielerwedstrijd voor W.A.O.D., eerste s 2' reeks om 16.15 uur 0 uur: koffieconcert door de Koninklijke Harmo- De oude garde» iur: Radio Saturnus Drive-in show. iur: Bodega Kiwanis met Jos Martin aan het !l. i's en dia's prijsuitreiking van de foto- en diawedstrijd zal tsvinden op zaterdag 13 juni 1981 om 20 uur in aal van het patronaat te Gijzegem. I ellevink i Istrijden in het lokaal De Uil, Stationstraat 62 te ïgem. Aanvang 9.30 uur, laatste inschrijving te uur. irdag 14 juni 19817* rit kampioenschap - 1.000 fr. 11 z0 ruit. Grote prijs De Wolf Frans. eden-herbergiers: maandag 15 juni 1981 in café 0 al. Stationstraat 100 te Gijzegem. 1* rit tweedaag- II 50 fr. vooruit, begin 18.30 uur. gemeenteraad het totaal rioleringsplan zou goed keuren. Het vroegere Hofstade beschikte niet over een dergelijk alge meen rioleringsplan. Ver der deelde de schepen nog mede dat de sociale woonwijk Torensveld die gelegen is tussen de Kor- tenhoekstraat en Vijver straat te Hofstade 67 ka vels zal tellen, welke pas zullen verkocht worden na de aanleg van de we genis. Fiets- en voetgan gersverbindingen zullen aangelegd worden met de sociale woonwijk, die in aanleg is ten zuiden van de Torensbeek. Wat deze wijk betreft laakte de schepen het feit dat de sociale bouwmaatschap pij de nieuwe woningen bouwt zonder het stads bestuur te konsuiteren over de investeringen, die de stad Aalst zal moe ten doen voor riolerings werken. «Wij hebben hier een last van 8,5 miljoen weliswaar met maksima- le subsidiëring» aldus schepen De Neve. Nor maal zal echter deze rio lering klaar zijn tegen de tijd dat de verkaveling zal gerealiseerd worden. Nadat de heer Vinck ge wezen had op het feit dat nog andere afvalwaters zelfs van grote apparte mentsgebouwen in be ken terechtkomen, vroeg zijn partijgenoot Robert De Pauw of niet onder zocht kon worden hoe de verkavelaar juridisch kon gedwongen worden om zelf een oplossing te zoe ken voor de afvalwaters. Tevens drong hij aan om prioriteit te verlenen aan dergelijke werken en dit in het belang van de in woners van de Hofstaad- se dorpskom. PVV-er Marcel Lorie, ex- schepen van openbare werken van het vroegere Hofstade, herinnerde eraan dat de plannen voor de nieuwe woon wijk dateren van het be gin van de jaren zeventig. Toen en dit tot aan de fusie verplichtte men Hofstade niet om te be ginnen met een totaal rioleringsplan. Ander zijds was ook hij van oor deel dat het afvalwater van Torensveld niet in de beek zal terechtkomen op het ogenblik dat de nieu we huizen er zullen staan. Tot slot herhaalde ook Raymond Uyttersprot (CVP) dat de stad Aalst niet diende op te draaien voor de kosten van riole ringswerken als gevolg van nieuwe woonwijken. VEHE oals onlangs in dit weekblad vermeld werden in de Hoogstraat te Aalst een onse reeks huizen gesloopt, die reeds jaren leeg stonden. Deze huizen ihoorden tot het Koninklijk Lyceum, en de bedoeling is volgend jaar over te gaan t de bouw van een gans nieuw schoolkomplex. ndertussen werd dank zij de slopingswerken de enig mooie binnentuin van het oegere Herenhuis De Vits uit de Pontstraat zichtbaar. Ook op de binnenkoer )n het vroegere Theresianenklooster zijn nog enkele prachtige bomen behouden tbleven. Hopelijk blijft dit passief groen met de realisatie van de nieuwbouw ihouden. Volgens de wet is een testament een akte waar bij de erflater, voor de tijd dat hij niet meer in leven zal zijn, over het geheel of een deel van zijn goe deren beschikt. Een testa ment hangt uitsluitend af van de wil van de erflater. De gevolgen ervan wor den uiteraard uitgesteld tot zijn overlijden. Tevens kan het testament altijd gewijzigd worden en ten slotte is het een zoge naamde plechtige akte. De geldigheid ervan is streng gebonden aan be paalde voorwaarden waarvan het geschrift het voornaamste is. Een mondeling testament is dus nietig. In principe kan iedereen die gezond van geest is volledig vrij zijn testament maken. Opge merkt moet echter wor den dat een minderjarige die geen zestien jaar oud is, geen testament kan maken. Is hij wel zo oud, dan kan hij een testament maken voor de helft van de goederen waarover hij zou kunnen beschikken moest hij meerderjarig geweest zijn. Soorten Een eigenhandig testa ment is er een dat de erflater zelf heeft opge maakt, d.w.z. in de vorm van een onderhandse ak te. Op straf van nietig heid moet het helemaal met de hand van de erfla ter worden geschreven. Typen mag niet. De aard of de vorm van het ge schrift heeft geen belang. Met pen op papier is evengoed als met krijg- krijt op een schuurdeur. Het moet ondertekend worden met «een eigen handig geschreven teken waardoor de erflater zich gewoonlijk aan derden kenbaar maakt». Een tes tament ten voordele van haar kleinkinderen dat grootmoeder zou onder tekenen met «grootmoe» is dus niet geldig. Een laatste voorwaarde is de dagtekening. De plaats waar die wordt aange bracht heeft geen belang. Gaat een eigenhandig testament verloren dan is dat geen beletsel voor de uitvoering ervan, maar diegene die de uitvoering vraagt moet aantonen dat het verlies te wijten is aan toeval of overmacht, dat het testament geldig was en dat het die be paalde beschikkingen be vatte. Verlies is uitgeslo ten bij de tweede soort testamenten. Een openbaar testament wordt verleden voor één notaris in tegenwoordig heid van twee getuigen of voor twee notarissen. Het wordt gedikteerd aan \de notaris die het per soonlijk opschrijft. Na dien wordt het voorgele zen, ondertekend en ge dagtekend. De derde soort, de besloten of ge heime testamenten ko men zelden voor. Algemeen legaat In zijn testament maakt de erflater legaten en dit kan op verschillende ma nieren gebeuren. Het al gemeen legaat is de tes tamentaire beschikking die de legataris in een toestand plaatst die kan vergeleken worden met een wettelijke erfge naam, door hem gans het aktief en alle passief tctè te kennen. Zijn bijvoor beeld algemene legaten: het legaat van gans de nalatenschap; het legaat van alle roerende en on roerende goederen. Het is best mogelijk dat er, voor één nalatenschap meerdere algemene le gatarissen worden aan geduid, met of zonder aanduiding van parten. De algemene legataris kan aanvaarden, al dan niet onder voorrecht van boedelbeschrijving, of verwerpen. Aanvaardt hij, dan moet hij het pas sief betalen en de legaten onder algemene en ten bijzonderen titel uitkeren. Het kan zijn dat de alge mene legataris daarvoor alle aktief moet gebrui ken zodat hij eigenlijk niets meer overhoudt. Het legaat onder algeme ne titel heeft als voor werp: hetzij een deel van de nalatenschap (1/2, 1/3, hetzij alle roerende of onroerende goederen hetzij een deel van alle roerende of een deel van alle onroerende goede ren van de erflater. De legataris onder algemene titel wordt dus geroepen tot een denkbeeldig deel van de nalatenschap en hij heeft dezelfde drie voudige keuze als de al gemene legataris. Bij aanvaarding betaalt en draagt hij het passief en de bijzondere legaten naar evenredigheid van zijn aandeel. De legataris van een bij zonder legaat ontvangt bepaalde goederen, bij voorbeeld een som geld of een meubelstuk. Hij kan aanvaarden of ver werpen. Omdat hij geen schulden van de overle dene moet betalen, heeft aanvaarden onder voor recht van boedelbeschrij ving voor deze legataris geen zin. Legaten kunnen steeds worden herroe pen, bijvoorbeeld door een nieuw testament te maken of door na het op maken van het testament het goed dat er in gelega teerd werd te verkopen. Sterft de legataris vóór de testamentmaker, dan is het legaat niet herroe pen maar vervallen. Her roepen en vervallen lega ten komen ten goede aan degene die er de last had moeten van dragen als ze wel uitwerking hadden gehad. Voorbehouden en be schikbaar deel De wet voorziet ten bate van sommige wettelijke erfgenamen (de ascen denten en de afstamme lingen) in een voorbe houden erfdeel. Dit is een bepaald deel van de goe deren van de overledene dat niet kan worden ver minderd door schenkin gen of legaten die de overledene heeft gedaan. Tegenover het voorbe houden erfdeel staat het deel van het patrimo nium waarover hij vrij heeft kunnen beschikken en dat het beschikbaar gedeelte heet. (Werden er meer giften gedaan dan het beschikbaar ge deelte toelaat, dan moet hetgeen geschonken werd teruggegeven wor den en worden de lega ten niet uitgekeerd. Dat is de inkorting die geheel of gedeeltelijk zal zijn). De voorbehouden erfgena men kunnen hun voorbe houden deel alleen maar opeisen als zij effectief tot de nalatenschap ko men. Aldus bijvoorbeeld heeft een kind dat de na latenschap van zijn vader verwerpt hierin geen voorbehouden deel meer. Een grootvader die niet van zijn zoon erft omdat die zoon zelf kin deren heeft kan geen aanspraak maken op een voorbehouden deel in de erfenis van zijn zoon. Het theoretisch bedrag van het beschikbaar ge deelte en, vandaar, van het voorbehouden deel, verschilt volgens het aan tal en de hoedanigheid van de reservataire erfge namen van de overlede ne. Laat hij één wettig De missietentoonstelling in de meisjesschool te Hofstade. (KDC) kind na dan is het be schikbaar gedeelte de helft, het voorbehouden deel van dat kind is dan de andere helft. Zijn er twee kinderen dan is een derde beschikbaar en elk kind heeft een derde voorbehouden. Bij be staan van drie of meer kinderen: een vierde be schikbaar en de kinderen verdelen de drie vierden die voor hen voorbehou den zijn. Laat de overle dene geen kinderen maar ascendenten achter, dan is hun voorbehouden deel vastgesteld op een vierde per lijn. Het be schikbaar gedeelte is dus de helft of drie vierden, naargelang er onder de erfgenamen van de over ledene ascendenten in beide lijnen (vaderlijke en moederlijke) zijn of slechts in een enkele lijn (de vaderlijke of de moe derlijke). Het voorbehou den erfdeel komt in iede re lijn toe aan de ascen dent van de naaste graad en, indien ze met ver scheidene in gelijke gra den staan, verdelen ze het onder elkaar bij hoofden. Zijn er geen re servataire erfgenamen, dan is de ganse nalaten schap beschikbaar. Massa voor berekening Nu volstaat het niet te spreken over 1/3 of 1/4, als er niet wordt aan toegevoegd op welke ge heelheid het wordt bere kend. Het beschikbaar en het voorbehouden erf deel wordt berekend op een massa die bekomen wordt door de som te maken van de nagelaten goederen, van deze som de schulden van de nala tenschap af te trekken en er (fictief) de goederen bij te voegen die de overle dene heeft weggeschon ken. Laatstgenoemde goederen worden gere kend voor hun waarde op de dag van het overlij den. Heeft de overledene meer weggeschonken dan het deel waarover hij mocht beschikken, dan moet het teveel worden ingekort. Daartoe worden de giften in volgorde van hun datum gerangschikt en de oudste schenking wordt het eerst op het beschikbaar deel toege rekend. Is het beschik baar deel na deze eerste toerekening niet opge bruikt dan wordt de twee de gift op de rest toegere kend, en zo verder tot het beschikbaar deel volledig uitgeput is. Is dat het ge val dan blijft er niets over voor de legatarissen. Is er na de toekenning van alle schenkingen wel nog iets over, dan gaat het naar de legaten. Bleef er niet genoeg voor alle legaten, dan worden die evenre dig verminderd, tenzij de erflater heeft gewild dat een bepaald legaat bij voorrang boven de ande re moet worden voldaan. Kleine nalatenschappen De wet van 16 mei 1900 heeft voor kleine nalaten schappen (d.w.z. vpor de nalatenschappen die voor het geheel of voor een gedeelte, onroeren de goederen omvatten waarvan het globaal ka dastraal inkomen niet meer bedraagt dan 24.000 frank) een reeks bijzondere bepalingen in gevoerd om de versnip pering van die goederen te beletten. Deze bepalin gen houden voorname lijk het volgende in: 1) een recht van overne ming voor iedere erfge naam in de rechte lijn en voor de noch uit de echt, noch van tafel en bed ge scheiden langstlevende echtgenoot, als die me- deëigenaar is (recht van overneming van het huis dat werd bewoond en van de goederen die wer den uitgebaat door de overledene). 2) het vermogen voor de langstlevende echtge noot om zich het vrucht gebruik te doen toeken nen van het huis dat hij samen met de overlede ne bewoonde, evenals het meubilair van dat huis, zelfs wanneer de waarde van die goederen meer bedraagt dan die van het erfelijk vruchtge bruik van de medeëcht- genoot. Langstlevende echtgenoot Wanneer de overledene zijn medeëchtgenoot achterlaat samen met wettige erfgenamen die de nalatenschap aan vaarden, dan krijgt deze medeëchtgenoot van de wet geen erfdeel in ei gendom. Daarentegen kent de wet hem in dat geval een recht van vruchtgebruik op de nala tenschap toe. De belang rijkheid van dit vruchtge bruik verschilt volgens de hoedanigheid van de erf genamen met wie de me deëchtgenoot opkomt. Voor de verkrijging van dit erfelijk vruchtgebruik geldt nochtans als voor waarde dat men niet uit de echt of niet van tafel en bed gescheiden is. Dit vruchtgebruik in een ge woon erfrecht en is aldus gesteund op de vermoe delijke wil van de overle dene (maar er is geen voorbehouden erfdeel voorzien ter vrijwaring ervan) en dus kan deze laatste aan zijn echtge noot het wettelijk vrucht gebruik geheel of gedeel telijk ontnemen door ont erving. De langstlevende kan zich naar keuze het vruchtgebruik doen toe wijzen 1) van het huis dat hij met de overledene be woonde 2) van de huis raad van dat woonhuis 3) van heel het landbouw bedrijf van de overledene of van een deel ervan. In principe bedraagt de kwotiteit van het recht van vruchtgebruik dat de langstlevende echtge noot op de goederen van de overledene heeft, de helft. Laat echter de over ledene alleen gewone zij verwanten achter, dan slaat het vruchtgebruik op de geheelheid. Inge val de overledene kinde ren of afstammelingen uit een vorig huwelijk achterlaat, dan slaat het vruchtgebruik van de langstlevende op een ge deelte van de goederen van de vooroverledene dat gelijk is aan dat van het wettig kind dat het minst ontvangt, met maximum van een vier de. Tenslotte is het nog zo dat de langstlevende zijn erfelijk vruchtgebruik maar kan uitoefenen op de goederen die het be schikbaar gedeelte van de nalatenschap van de overledene uitmaken erv waarover deze laatste^ niet heeft beschikt. 14 juni: vaderdag... In het juni-nummer van het maandblad K 13 - Bond zonder Naam van de V.Z.W. Bond zonder Naam, Lange Klarenstraat 24, Antwerpen, las ik een «vader- hymne» die ik deze week wil opdragen aan alle «De Voorpost» lezers die tevens vader zijn en aan wie zondag een gelukkige «vaderkensdag» toegewenst wordt. Ik kursiveer: «Een gewone, goede vaderl dat is onbetaalbaar!»... Het gaat ons niet om de viering van een kommercië- le «vaderkensdag» in maart of in juni! Het gaat ons om de her- lijkse afbetalingen en waardering van de man, zwoegen als 19e eeuwse die een gewone goede proletariërs om zich vrij vader is! te kopen. Nawerken, Een gewone goede vader overuren doen, in 't zwart is geen patriarch, die al- werken en karweitjes op- les dikteert en geen knappen, om de grote tegenspraak duldt. Een welvaartsdroom afbe- gewone goede vader is taald te krijgen. Ze heb niet die onmisbare kost- ben geen tijd meer over winner of de altijd uithui- om een gewone goede zige afbetaler. Vele man- vader te zijn. nen zitten soms leven- Een gewone goede vader slana vast aan maande- is een man. die samen met zijn vrouw, van een appartement, een huis óf een hut een thuis maakt, waar het leven warrp wordt aangevoeld, waaf men ruzie maakt en even later lacht en waar men helemaal zichzelf kan zijn. Een gewone goede vader is de man, die een kans op promotie laat varen om meer thuis te kunnen zijn! Een gewone goede vader is de man, die met zijn klublied de baby in slaap wiegt, die de borden van de kinderen moet leeg eten, die met de kinderen kan spelen, die kan koken en afwassen en met rust gelaten wil worden als hij een heel slechte dag heeft

De Voorpost | 1981 | | pagina 11