%m m 4,858 MILJOEN LENINGEN VOOR ERELONEN OVERBEWEEGLIJKE KINDEREN ZE KUNNEN NIET STILZITTEN André De Winter op Hallebedevaart verongelukt 4a De parking aan de keizershallen: niet bepaald een toonbeeld van netheid! (KDC) De vernieuwde ingang van de keizershallen. (KDC) Het was enkele maanden geleden dat er nog een aantal leningen goedgekeurd werden op de Aalster- se gemeenteraad, maar op de zitting van 26 mei jl. werd de schade enigszins ingehaald met een reeks van 12 leningen, die vooral betrekking hadden op erelonen. Onmiddellijk stelde raadslid Bogaert dat de CVP zou tegenstemmen, ook al trof men enkele leningen aan in verband met punten waarvoor de CVP eerder al pleitte. Hij wees erop dat zijn partij bij haar basisprincipe bleef dat men eerst de prioriteiten moest vast leggen. Wat de erelonen betrof werd aldus vooreerst een lening goedgekeurd door de meerderheidsleden van 1,8 miljoen voor ver- beteringswerken aan de Putstraat, Hoogstraat, e.a. te Meldert. Het ging hier om een eerste voor schot, en het was meteen de uitvoering van een ge meenteraadsbesluit van 29.3.1979. Voor verbeteringswerken aan de Ninovestraat te Erembodegem werd een tweede voorschot op het ereloon van 112.000 fr. aanvaard. Hier nam de gemeenteraad reeds een besluit op 20.12.1979. Voor het eerste voor schot op het ereloon van de ontwerper voor verbe teringswerken aan de Meerstraat te Gijzegem diende 297.000 fr. ge leend te worden. Hier da teerde het gemeente raadsbesluit van zomaar eventjes 29.6.1977. In uitvoering van een ge meenteraadsbesluit van 26.4.1978 werd een twee de voorschot op het ere loon van 92.000 fr. voor verbeteringswerken aan de Molendreef te Aalst geleend. Punt 10 van de agenda voorzag een lening van 1,569 miljoen voor erelo nen voor het opmaken van bijzondere plannen van aanleg en het struk- tuurplan van Aalst. De gemeenteraad nam de beslissing tot het opma ken van deze plannen op 30.5. 1979, en het ging hier om een tweede schijf van 20%. Raadslid Etien- ne Bogaert (CVP) merkte terzake op dat het struk- tuurplan aan erelonen al leen reeds 7 a 8 miljoen zou kosten. Schepen van Openbare Werken Jan De Neve (VU) antwoordde hem dat het niet alleen om erelonen voor het struktuurplan maar ook voor een aantal BPA's ging. Volgens hem zal het struktuurplan binnen de twee jaar af zijn. An derzijds wees de schepen er ook op dat reeds jaren een stedebouwkundige in het personeelskader van de stad Aalst voor zien is, en dat wanneer deze zou aangeworven worden de kosten voor het opmaken van BPA's meteen zouden dalen. De reeks van erelonen werd vervolgd door een lening van 807.000 fr. voor de tweede faze van de restauratie van het Belfort. Hier betrof het de uitvoering van een ge meenteraadsbesluit van 28.5.1980. Het laatste ere loon had betrekking op een bedrag van 181.000 fr. voor het inrichten van de gemeenteraadszaal in het Belfort. In feite ging het slechts om een voor schot van een totaal be drag dat vastgesteld werd in de gemeenteraad van 25.1.1978. Andere leningen lokten dan weer enige reakties uit. Dit was bv. het geval met het punt 11 waarbij 648.000 fr. geleend werd voor de aankoop van een partij betonbuizen. Raadslid Bogaert vroeg hierbij naar een efficiënte kontrole op de in- en uit gaande materialen in het stadsmagazijn. Deze kontrole gebeurt, al dus schepen De Neve, maar eerder cynisch merkte hij op dat men het raadslid noch tijdens de kommissiezitting noch tijdens het bezoek aan het magazijn gezien had. Hij gaf wel toe dat er overal mogelijkheden zijn tot misbruik, en dat daarom een dubbele kon trole per komputer nood zakelijk was, zodat men niet alleen wist wat er buiten ging, maar ook wat er werkelijk verbruikt werd. Vondelbeek Een lening van 1.227.000 fr. voor ruimingswerken aan onbevaarbare water lopen en grachten, lokte bij CVP-fraktieleider Ghis Willems de vraag uit of er momenteel nog grachten gekuisd worden nu de gewassen aan het groei en zijn. Indien het ant woord positief was, wen ste hij onmiddellijk de stopzetting van deze wer ken. De fraktieleider vroeg ook of de grachten wel planmatig gekuisd werden. De burgemees- MEER JONGENS DAN MEISJES LIJDEN AAN HET HYPERKINETISCH SYNDROOM Men zou er echt het hoofd bij verliezen, soms wordt het werkelijk wat teveel... Je kind lijkt erg lastig en is moeilijk op te voeden. Het is ontzettend aktief, luidruchtig en bestraffingen of beloningen halen niets uit. Het is erg onhandig, heeft voortdurend kleine ongelukjes en doet steeds maar dezelfde handelingen of spelletjes opnieuw. Het kind is erg afleidbaar, concentreert zich heel moeilijk of is toch dikwijls heel verstrooid. Vooral als het al naar schoolgaat hoor je daarover klagen: het brengt hopen huiswerk, extra-taken en vooral straf mee naar huis. Het is normaal begaafd en toch... het leest slecht, heeft een erbarmelijk geschrift en soms is rekenen ook een groot probleem. Als ouder van zo'n kind word je op een bepaald moment erg onzeker, je stelt jezelf een berg vragen zonder ergens een antwoord te horen. Het kind bespeelt de toppen van je zenuwen en de hele situatie waarin je als ouder met je kind leeft gaat uit de hand lopen. Hyperkinetische kinderen... (fotograaf pieter van san) ter en schepen De Neve gaven toe dat dit ingevol ge het slechte weer wel nog mogelijk was, doch dat de werken weldra beëindigd zouden zijn. PW-raadslid Marcel Lo- rie merkte in dit verband op dat er problemen rij zen met de Vondelbeek te Hofstade. Hij vroeg terza ke een onderzoek aan de hand van de nota, die hij aan de schepen overge maakt had. Dit onderzoek zou volgens hem dienen te gebeuren vóór de wer ken verder gezet werden. CVP-raadslid Van de Sij- pe vroeg op zijn beurt dat men niet met mechani sche middelen tot bij de bronnen van de beken door te dringen daar men op die wijze veel groen zou vernietigen. Het ge volg was immers dat veel bomen afgezaagd wer den en veel groen verwij dert, zodat de grachten brede en diepe kuilen worden, aldus het raads lid. Hij pleitte meteen voor het manueel uitvoe ren van kuisingswerken aan de bovenlopen. Schepen voor leefmilieu Annie De Maght (PVV) verzekerde Van de Sijpe er op dit ogenblik door haar diensten een plan uitgetekend werd met de verdeling van die gedeel ten van beken die ma nueel dienden gereinigd te worden en van die ge deelten waar de reiniging mechanisch kon gebeu ren. In dit verband werk ten de diensten van leef milieu en openbare wer ken trouwens intens samen. Allerlei De overige leningen had den betrekking op de meest diverse onderwer pen. Zo diende 650.000 fr. geleend te worden voor gerechtelijke ontei geningen aan het Bos veld te Aalst, 13,7 mi'joen voor de aanleg van een verbindingsweg tu .sen de Denderbrug en d» in dustriezone Wijnga trd- veld. Het betreft hier het stadsaandeel in de tor ale kosten. 964.000 fr. diende ge leend te worden voor i it- breidingswerken aan Ie openbare verlichting n de St.-Jorisstraat en M i- chelsesteenweg te Baa - degem, terwijl de laatsi lening van 700.000 fr. bt - trekking had op de leve ring en plaatsing van rol trappen in het Kultureel Centrum. Het ging hier om een herziening op ba sis van de eindafreke ning. VEHE Het hyperkinetisch syn droom Een mogelijke oorzaak voor dit gedrag kan te zoeken zijn in wat men in het Engels een «Minimal Brain Dys function» (MBD) noemt, een lichte hersenfunktie- stoornis. Vermits, in het geheel van het gedragspa troon, vooral de overbe- weeglijkheid central staat omvat de term «huperkine- tisch syndroom» evenwel de volgende kenmerken die, de een al meer dan de andere, doch gekombineerd moeten voorkomen: over- beweeglijkheid, impulsief handelen, zwakke aan dacht, concentratiemoeilijk heden, onberekenbaarheid, emotionaliteit, zwakke (oog-hand) motoriek, leer moeilijkheden. Het is evenwel normaal dat kinderen in bepaalde fasen van hun groei erg beweeg lijk zijn. Zo kan een vierjarige heel aktief zijn: de schurk breekt dingen, loopt weg, is emotioneel uitbundig en lawaaierig. Iets gelijkaardigs treedt ook op achtjarige leeftijd op. Ouders, leer krachten en vele betrokke nen moeten zich van deze turbulente groeifasen be wust zijn en deze niet per sé als afwijkend of hyperaktief gedrag bestempelen. Waar het om gaat kan misschien het beste aangetoond wor den door een moeder zelf aan het woord te laten. Een moeder van een hyper- kinetisch kind vertelt... Tom was een lastige baby, dronk slecht, eiste voortdu rend je aandacht op en zijn dutjes waren kort en on rustig. Zijn ontwikkeling ging normaal verder, in de box zat hij altijd te huilen en eens een jaar oud wipte hij Zaterdagnacht 6 juni is André De Winter (30 jaar) op de bedevaartvoettocht naar Halle verongelukt. Hij was leraar aan het Vrij Technisch Instituut, en zijn naam zal blijvend verbonden zijn aan de K.S.A. te Erpe en aan het jeugdhuis Dido. Het is een jaarlijkse ge woonte, dat op de pink stervooravond een groep jongeren van jeugdhuis Dido op bedevaart, te voet, naar Halle trekt. Reeds meer dan tien jaar neemt André de leiding ervan op zich. Nu was de groep wel kleiner dan ge woonlijk. Zaterdag waren er slechts een tiental, ter wijl anders gemakkelijk 40 tot 50 jongelui mee- stappen. Te Meerbeke, omstreeks 11 u., werd André gegre pen door een van-achter- komende wagen, die een inhaalmaneuver uitvoer de. Twee bedevaarders werden licht geraakt, maar André werd ver meegeslingerd. In het ziekenhuis te Ninove stel de men de dood vast. Heel Erpe is erg geslagen door dit tragische gebeu ren. Sinds jaren is André De Winter immers ge kend als trekker en inspi rator van de jeugdbewe ging KSA Sint-Martinus, waarvan hij verscheidene jaren bondsleider was. Hij had er een ontegen sprekelijk groot gezag. Tot februari '81 was hij tevens voorzitter van de vzw Intercommunale Jeugdwerking, die het beheer heeft over de lo kalen van de KSA en over jeugdhuis Dido. André heeft nagenoeg de hele geschiedenis van Dido meegemaakt. Zijn inzet en werk voor dit jeugd huis is niet te meten. In '73-'74 hielp hij mee aan de bouw van het nieuwe gedeelte van het jeugd huis en in de jaren '78-'79 is hij de leidende en mee werkende kracht voor de bouw van het KSA-lokaal aan de Botermelkstraat. Ook in andere initiatie ven, zoals de inrichting van het Palokespad te Er pe en de natuurbeurzen in Dido, heeft hij een be palende hand. Het dage lijkse gebeuren in het jeugdhuis werd tot nu toe met zijn enthousiasme en kordaatheid geleid. «Het jeugdhuis dankt zijn be staan tot nu aan André» wordt in Dido met pijn gezegd. Aan het VTI was André De Winter gekend als een voortreffelijk en streng leraar. Hij was ervan overtuigd, dat de jonge arbeiders dank zij stiel kennis, en vooral dank zij inzet en arbeid, het ver kunnen schoppen. André was voor hen levend voorbeeld. Om in dankbaarheid af scheid te nemen, is er zaterdag a.s. 13 juni om 8.30 u. een afscheids- plechtigheid gepland in jeugdhuis Dido. Er is ge legenheid om hem een laatste groet te brengen. De begrafeniseucharistie heeft plaats in de paro chiekerk te Erpe op zater dag 13 juni om 10 u. De redaktie van dit blad biedt aan de familie haar oprechte blijken van deelneming aan, dank baar om wat André tij dens zijn jonge leven mocht betekenen. (wh-pd) In 197,' stapte André De Winter eveneens op kop van een grotere groep bedevaarders. (KDC) er zich uit. Hij kon moeilijk in slaap komen, kwam meer maals uit bed of riep me. Soms trok hij de overgordij nen open, trok zijn bed af, laadde de kasten uit, klom op een stoel en speelde met het licht. Ik klaagde bij mijn moeder dat Tom een «zenuwslo pend» kind was, maar ze zei dat ik vroeger ook van geen kleintje vervaard was, het kwam van geen vreemde. Toch kon ik niet uit mijn hoofd zetten dat mijn kind anders was, zijn manier van doen was steeds als het uiterste wat een mens ver dragen kan. Het begon langzaam tot me door te dringen dat mijn houding tegenover het kind niets aan zijn ongemanierdheid en onbeheerstheid veranderde. Dus het lag toch aan de manier waarop ik hem op voedde! Ik begon'mijn man verwijten te maken dat ik er altijd alleen voorstond en dat hij er geen idee van had hoe zijn kind was. Ik begon de oorzaak bij mezelf te zoeken en werd radeloos. Ik zag het niet meer zitten. De kinderarts verzekerde dat ik me geen zorgen hoefde te maken: er waren wel meer lastige kinderen en het zou er wel uitgroeien. Mijn huisarts gaf me de raad maar zelf eens naar een psychiater te gaan: niet het kind, maar Uzelf heeft hulp nodig mevrouw! De konflik- ten in ons gezin namen toe, ik werd steeds meer depres sief en ging enorm gebukt onder schuldgevoelens. De idee dat Tom bijna oud genoeg was om naar de kleuterschool te gaan gaf mij moed. Ik verheugde me er op eindelijk enkele uurtjes zonder het kind te kunnen doorbrengen. Na de eerste veertien schooldagen kwam zijn kleuterleidster bij ons aan huis: «Mevrouw, ik sta al jaren in het onderwijs, maar nog nooit heb ik een kind als Tom gekend. Hij is werkelijk onmogelijk! Hij is voortdu rend in beweging, doet niets mee, dingen die hij graag doet houdt hij niet langer dan vijf minuten vol. Hij plaagt de kinderen, doet ze pijn, gooit hun blokketoren omver en stoort voortdu rend de klas. Straf of aanmoediging halen niets uit, geef ik hem een op dracht dan reageert hij gewoon niet. Ik heb er gewoon geen vat op, dit is me nog nooit overkomen. Doet hij dat thuis ook zo? Ik heb de indruk dat U dit kind alles toegeeft, gewoon slecht opvoedt. Moest het mijn kind zijn, hij zou zich wel gedragen! Opnieuw een trap in mijn schuldgevoe lens doch eigenlijk was er toch iemand die zei dat mijn kind anders was dan de anderen. Toen dachten we aan een kinderpsychiater maar die vind je niet apart in de telefoonboek. Vrienden gaven ons een adres van een huisarts die verder psychiatrie studeerde, dus wij daarheen. Deze schreef ons kind kalmeermiddelen voor: dat vonden wij toch het laatste en wij wisten ook wel dat dèt geen oplossing kon zijn, we wilden weten wat er aan de hand was. In het jaar dat daarop volgt lag Tom tweemaal in het ziekenhuis: hij had altijd kleine ongelukjes, prutste aan alles zodat ook elektrici teit hem niet vreemd was. Toen hij drie was verhuis den we naar een rustiger omgeving en wonder boven wonder: zijn nachtrust werd er beter door. We vertelden 's avonds een verhaaltje en Tom ging rustig slapen voor dertien uur aan een stuk. Overdag ging het ook wat beter: Tom had een fiets gekregen waarmee hij uren na elkaar in hetzelfde krin getje kon rijden. De onge lukjes bleven echter voort duren: hij verbrandde zijn handen, dronk vergif zodat een maagspoeling nodig was, een auto-ongeluk werd op het nippertje vermeden. Toen kwam er een broertje bij dat hij wonderwel ver troetelde. Toch vertrouwde ik hem niet, zijn hutneur veranderde soms aanleiding, hij krei driftbuiten en slot schopte daarbij. 0[ ogenblikken zou je ren hebben met een h sche gek te make i j hebben. Op het eind van de klJvo klas werd Tom door (on onderzocht schoolrijp bevondenjeti scheelde evenwel iets zijn gehoor zodat w verder in een revalidati trum lieten onderzo Daarvoor moest hij stilzitten en zich com ren en het was ogenblik dat we iets men over hetgeen er aan de hand was: een hyperkinetisch kirLa een kinderpsyd o« schreef een beham p voor. Zijn gedrag vei maar ondanks alles Tom anders dan 'oc lC' e-1 ui 3> üc iii loc ai ioi kinderen. Ik deed altijd VH best om hem tafelman te leren, onze maa 111 werden altijd verstoort de troep die hij maak ar beet gaten in zijn klei verslond balpennen, en uitkleden is een vre opgave en vooral 's gens ontstaan vaak st Ik tracht deze te voor! door hem gedeelte helpen of door klare a en ken te maken: hij do ch broek en hemd aa knoop vast. Hij doet Ic lei en schoenen aan, ik s ijn vast. In het sociaal ktimi wordt hij gemeden; h lig de kinderen echt sarr oo overtreedt voortduren spelregels. We lieten toetreden tot een jeu 'ar weging en elke wet 'eri nieuw is er een drerr "ei overwinnen doch ko aa dolgelukkig weer thu problemen zijn nog ni de baan maar we l< met ons kind om te ga onze verwachtingen passen. Vooral het met andere ouders geval heeft ons <£a' enorme steun gegeven nt{ 5e illt ïr ilk igh yi rel Wat kunnen ouders do jgt Het kind laten onderz et en wellicht kan mi (voorlopig) het bestelea kinderpsycholoog, psychiater of kindfer voor raadplegen, immers zo dat de oori nog niet tot de eerste gezondheidszorg huisartsen) zijn doorgr gen, laat staan dat het publiek op de hoogt gr'c zijn. Blijkt het kind netisch te zijn, dan van de ouders veel en geduld gevraagd moeten zorgen voo un rustige omgeving er lac regelmatige, duidelijke indeling zodat het kim waaraan zich te ht Verder kan het kim geneesmiddelen ge worden doch dit uiterst voorzichtig ren. Goede hulpmii zijn zeker oefeninger aandachtskoncentratii voor fijne psycho-mc waarvoor men in re\ tiecentra terecht kan. is buitengewoon one aangewezen, maar a kind voldoende bega en positief op de middelen reageert is h te raden gewoon ond te proberen. In het wijs zou het ideaal kleine klassen, met ve lende niveaus aan en lesmateriaal te werken. Van groot bel ook de houding leerkracht die, event ouders, zijn stempel kind zal achterlatei dienen te zorgen vcx warm sociaal-emot leerklimaat, deze kir kunnen soms zeer aa kelijk zijn. Zwak ond eist het hyperaktieve stil te zitten een lange complexe taken bove mogelijkheden af te w Belangrijk is zowel ouders als leerkrachtt zij het kind in zijn kanten prijzen en aa digen 'Het kind moe vaard worden en wachtingen moeten eenkomstig worden j past. tul H

De Voorpost | 1981 | | pagina 12