faluintjes EVEN NAKAARTEN. EL SALVADOR AVOND KADETTENSCH00L MARCHEERT DOOR AALST VOOR GEHANDIKAPTEN «Eendracht Meldert» eens te meer in de kijker over Louis-Paul Boon, Jan... en andere lichten V0N(C)KJ] MEIVISK0P1ES 14 - 12.6.1981 De Voorpost HUGO CLAUS «Het beeld moet er ko men! Daarom ben ik hier vanavond. Normaal doe ik dit soort dingen nooit. Maar dit is belangrijk ge noeg. Vraag me niet om Salvador of Afganistan- avonden te steunen, dit zijn dingen waar je toch konkreet niks kunt aandoen. Dit hier is gewoon konkreet... het idee, en het zal konkreet vorm moeten krijgen. Daarom mijn konkrete bijdrage. Aan deze gedichtency clus werk ik zowat een goede drie maand. Het groeide naar deze avond toe Het Jan De Lichte-beeld is een uitzonderlijk kunstwerk... en spot goedkoop voor een naam als Roel D'Haese. Het was een geslaagde avond.een fantasti sche avond. Maar het is de enige keer dat ik heb meegedaan. Ik doe het nooit meer. Ik hoop dat deze avond geen druppel op een gloeiende plaat is ge weest. Voor de handel- wijze van de tegenstan ders maar een woord: IDIOOT!» ROEL D'HAESE «Reeds twintig jaar lang houdt dit «De Lichte» the ma mij bezig. Ik zie geen associatie tussen Jan De Lichte en Louis Paul Boon. Voor mij is het als een gezamenlijke inspi ratiebron. Ik heb Louis Boon wel van jongsaf ge kend. Wij hebben zeker als kinderen nog voor Jan De Lichte gespeeld. Het was een figuur die tot de kinderlijke verbeelding sprak. Wat is er ons eigenlijk bekend over Jan De Lich te. Wij kennen hem al leen uit zijn proces, en wat processen waard zijn. Hij was inderdaad een bandiet. Géén bendelei der echter. Men zou hem een «Voyons Campag- nard» kunnen noemen. Als moordenaar was hij echter geen unicum. Moord behoorde, om zo te zeggen tot de dagelijk se kost in die tijd. Dat Jan De Lichte in de overleve ring een belangrijke plaats is gaan innemen moet wel liggen aan iets bijzonders dat, waar schijnlijk door de toe schouwers van de te rechtstelling werd erva ren. Het kan misschien zijn jeugdige leeftijd ge weest zijn. Tenslotte was hij pas 23 jaar. Of mijn Jan De Lichte beeld in de plaats moet komen van de «Zwarte man»? Ik ben al tevreden als hij een plek krijgt er vlak naast, in de buurt van de belfortkelder waar Jan De Lichte opge sloten zat. Dat zou eigen lijk een droomplaats zijn, vlak bij het belfort, met de kelder... Het verder afwerken van het beeld hangt daar van af of er al dan niet geld komt. Of vijf miljoen niet te veel is en wat ik krijg? Wat ik zelf krijg weet ik niet... Veel zal er niet overblijven want voor een beeld van dat gehal te is alleen reeds voor de uitvoering, materiaal en werktijd, vijf miljoen een belachelijk laag bedrag. Als men de kostprijs van het, overigens aartselij- ke standbeeld van Dirk Martens in onze huidige muntwaarde zou omreke nen dan zou men zien dat men voor beeldhouwer Geets destijds heel toe geeflijk was. HERMAN DE CONINCK Waarom ik hier meedoe? Wel, ik ken Ro^l D'Haese en Marcel V ters... en er is de syi. athie voor Boon. De afwijzing door sommigen lijkt zó on voorstelbaar.... Het is alsof men reakties uit een andere tijd hoort. Er gens ben ik wel blij met dit dispuut.... Het brengt tenminste leven in de brouwerij. Boon kwam nauwelijks nog in aanmerking om enige kantroverse uit te lokken. Hij was nage noeg een geintegreerd deel van het bestel ge worden... Bijna geofficia- liseerd door een Nobel prijs. Gelukkig is hij weer de steen des aan stoots geworden. Ik brand straks een dikke kaars voor dat raadslid hier Met de polarisatie ben ik dan weer niet gelukkig. Kuituur is geen ideologi sche aangelegenheid. Als er moet gepolari seerd worden dat de poli tici het dan op hun ter rein doen. Daar is deze polarisatie een dringen de noodzaak... het is één grauwe boel geworden daar. Vandaar dat zij dan aan polarisatie bui ten him eigen territorium gaan doen als zij ergens op zoek zijn naar een pro fiel of de behoefte voelen om een profiel te hebben. BERT GHYSELS Het gieten van een der gelijk beeld vergt een heel grote investering. Het werk, het gieten van het beeld zoals het er nu nog onvolledig bij staat zal minstens een half jaar in beslag nemen. Met de uiteindelijke eindafwerking en het monteren zal er zo'n twee jaar gaan op zitten. Ik vindt vijf miljoen zeer laag als kostprijs, voor als als men rekening houdt met de faam van D'Haese. Het is een gunstprijs! Het idee zal nauwelijks vergoed wor den. Het zal al meevallen als men er uit de materi ële kosten mee geraakt. Het lijkt er naar dat ik als bronsgieter van D'Haese nu eenmaal voor mezelf sta te pleiten, maar niets is minder waar. Noteer gerust dat ik, ook daar buiten, geheel achter dit initiatief zou staan. Nu ik er bij betrokken ben zal ik alles doen op dat het er zou komen vooral voor Hugo en Roel, en voor Boon, en ook voor Jan De Lichte. GUIDO LAUWAERT Waarom ik meedoe? Om dat ik er geld voor krijg, dat is nogal duidelijk! Hoeveel? Heel veel! Maar dat gaat u niet aan! Het vonnis!? Ja. Het was van mijn hand. Ik heb hetzelf opgesteld en uitgevoerd ook nog! Ik sta daarnaast geheel achter het initiatief. Ik ben er bij betrokken. Het gaat uit van een gedach te goed waar ik zelf ook deel aan heb. Het is de zelfde gedachten- groep.... Maar verder wil ik er niets mee te maken hebben. Ik ben hier om voor het vervoer te zorgen naar deze kafee, omdat ik over een «camionette» be schik... Ik ben hier als simpele bakkersgast met zijn «camionette». Die mannen die ertegen zijn!? Weet je wat Willem Elsschot zijn vader ver telde toen deze zijn pen sioenuitkering werd af genomen: «Vader» zei hij «ga eens met de burge meester spreken en sla eens op tafel. En als dat niet helpt, sla hem dan op zijn gezicht»? Of ik ruzie heb gehad met de kuituur schepen? Nee! Hij met mij! Ik kwam hem storen terwijl hij afwezig was volgens zijn sekreta- resse. En hij heeft mijn heer «Lauwers» tegen mij gezegd terwijl ik hem bij zijn goede naam heb genoemd: «Mijnheer de schepen». MARCEL WAUTERS Het beeld van Roel D'Haese is opzichzelf reeds schitterend. Als Aalstenaar ben ik niet weinig fier dat mijn va derstad een dergelijk kunstwerk van een van de grootste beeldhou wers van deze tijd zo maar cadeau krijgt. Over het onderwerp van het monument, de figuur van Jan De Lichte hebTik mijn inleiding vanavond uitvoerig gesproken. Het is niet zozeer datgene wat De Lichte echt was, wat belangrijk is, in de veronderstelling dat men inderdaad kan nagaan wie en wat hij precies was, maar veeleer dat gene wie en wat hij in de geest van Boon had kun nen zijn. Maar zoals ik al zei, los daarvan is het beeld van Roel reeds de moeite waard. Ik kan geen begrip op brengen voor de reaktie van de oppositie hier in Aalst. Het lijkt eens te meer op een dorpspoli tieke diskussie. Ik ken dat slag mensen. Hun wijze van reageren begint en eindigt bij het stellen van ultimatums gestaafd door zogeheten morele bezwaren. Dit laat géén ruimte voor discussie vermits zij er van uitgaan dat zij het gelijk in pacht hebben op morele grond. Dat alles wat rond dit initiatief doende is van links-poli tieke inslag zou zijn moet ik nuanceren. Men zou veeleer van een linkse intellektuele strekking kunnen spreken! Maar zelfs als men zich daar niet mee vereenzel vigen kan dan blijft er nog het beeld als refe rentiewaarde voor een auteur van bij ons. En literatuur is gemeen schappelijk kuituur bezit. BERT VAN HOORICK Ik vindt deze polarisatie spijtig! Guido Gezelle was een priester en een groot dichter. Daarom is hij als dichter niet het eigendom, het uitslui tend bezit van de katho lieken. Ik beschouw Ge zelle evenzeer als een stuk van mijn eigen kul- tuurgoed. De vrijzinni gen wijzen Gezelle niet af omdat hij levensbe schouwelijk andere waarden voor stond! Ja, ik geloof dat het de Vereniging zal lukken om die nodige 2 miljoen te vergaren. Wij hadden een oplage van 2.000 penningen voorzien. Er zijn er reeds 500 ge slagen. Het zou al te mooi wor den als wij ook de reste rende 3 miljoen medetijd zouden kunnen bij passen. Het beeld is het eigen idee van de kunstenaar. Als wij dachten aan een Boom-gedenkteken dan is het huidige Jan De Lichte monument het antwoord van Roel D'Haese daarop. Het be hoord tot de artistieke Het Frans Masereelfonds organiseert op vrijda 19 juni een El Salvadoravond in zaal en café Landhuis». Om dit aktueel en groot problee deden zij beroep op de gevatte en vlotte spreki Jozef Pontseele (socioloog en broer van e< verbannen priester). Tevens zal er een boekei stand en een hele rits van informatie ter b schikking liggen en wordt er tevens een filr vertoond. Aanvang is 20 uur en de inkom volledig gratis. Warm aanbevolen! (dl vrijheid van de beeld houwer om hier zijn ei gen zienswijze te volgen. Wij van onze kant heb ben echter niet de minste moeite gehad met deze zienswijze. Het idee erachter is dat van de blijvende en voortdurende kontes tatie. Als De Lichte een dichter was geweest dan had den wij hem nu, net als Frangois Villon, terugge vonden in onze bloemle zingen. Er speelt ook het begrip held en anti-held mee. Zowel Boon als De Lichte staan voor de anti held. Zij het dan dat Boon, uiteraard, een deel is van progressief Vlaan deren dan mag dit niet hierbij beperkt blijven. Boon moet het gemeen goed worden van g ffl ons taalgebied. Of i\ monument i plaats van Dirk Mar o! dient te komen, Roel D'Haese graag zien, laat ik voor ziji K kening. Voor mij Dirk Martens niet vei n zen naar een «bet plaats zoals Roel zeg u herinner mij echter nog dat destijds, a! nog schepen van kul was, de CVP met voorstel kwam in schepenkollege om tens. Dirk dus, naar stationsplein te vei j zen omdat het st< beeld op de toen nog verkeersvrije Markt, het verkeer zeer zou gehin hebben. De Koninklijke Kadettenschool wil de intrede van Leopold I, anderhalve eeuw terug, niet ongemerkt laten voorbijgaan. De historische tocht De Panne- Laken wil ze inderdaad in een vijfdaagse voettocht afleggen. Onze stad Aalst komt daarbij eveneens aan bod als eindpunt van de vierde en beginpunt van de vijfde dagtocht. Via een infocar, zal aan het geheel een ruime aandacht worden ge schonken en wordt alle mogelijke informatie ver spreid. Anderzijds zoeken de deelnemers voor hun af gelegde kilometers spon sors waarvan de op brengst zal worden be steed aan de Werken var Koningin Fabiola voor de gehandicapten. Gestart worot na een nul de aan het monument van Koning Leopold I en een receptie op het stad huis te De Panne op vrij dag 19 juni met de eerste dagtocht op zaterdag 20 van De Panne over Veur- ne en Nieuwpoort naar Oostende (35 km.). Op zondag gaat het van Oostende over Brugge naar Sijsele (37 km), op maandag 22 van Malde- gem over Eeklo naar Gent (33 km) en op dins dag 23 juni van Gent naar Aalst (29 km). Ge start wordt te 8.30 u aan de oprit E 5 te Gentbrug- ge en rond 14.30 u is een hulde voorzien aan het standbeeld van Koningin Astrid te Aalst waarna aankomst op de Grote Markt rond 15 u. en ont vangst. Op woensdag 24 juni wordt voor een trip van 29 km te 5 uur vertrokken aan de ring te Aals wordt na een halte te te Asse Brussel be rond 11 u waar hulde het monument van ning Leopold I voor Koninklijk Kasteel te ken zal gebracht wori 'r Scholen, groeperir en simpatisanten hartelijk welkom om men met de kadetten één of meerdere mar gen deel te nemen, lunchpakket is te zien. Wordt dit het volgende Aolsterse monument? (KDC) De ingang von de parking aan de achterkont van de keizershallen. (KDC) Lukken de voetbalfestiviteiten te Meldert traditio- het er uiteindelijk ruim neel steeds zeer goed, de «Vlaamse Kermis met achthonderd. Eten schijnt Eetfestijn»ten voordele van «Eendracht Meldert» in te Meldert wel biezonder de hovingen van Frans De Bondt, Hoogstraat, groei- in de smaak te vallen den uit tot een voltreffer van formaat. want het was nu reeds Niettegenstaande de taurant waar kipfilets, S?w?ekdeend0dltndVe0lMeï dru lenge regenval van steaks en tomaat-krevet- dertse keukenprinsessen verleden vrijdagavond te werden geserveerd eens te meer de voeten werden de feestelijkhe- Een ware overrompeling elders onder de tafel kon den ingezet met een ge- werd het echter op zon- den steken, dit na slaagde wipschieting op dagmiddag wanneer hele de festiviteiten van de Nyee wippen waarvan slierten en volledige fa- Pw in de Putstraat en éen gratis. Niet minder milies in dichte drommen van de Scouts in het Pa. dan 54 schieters zetten er kwamen aanzetten waar- rochiecentrum inderdaad hun beste bij het keukenpersoneel Bij de T.Dansant met DJ beentje voor. en de bediening lastige Radio Satumus had de Het dansfeest met de uurtjes doormaakten om d zich rendez.VOUs cll u. Tn ?any t a'emaa' «erwer- gegeven en ook dit on. Fabry lokte veel belang- ken Waar, naar options- de?dee| van de he|e festi. stelling evenals het res- tische vooruitzichten viteit kmid met de voor ee" 0Pk°mS,' van trekking van de tombola, een zeshonderdtal eet- werd een waar vreugde- Vdfl maandag 24 tut zaterdag IUS,lJe sympatlsanten (ees, 29 augustus heeft in het Pro- werd geopteerd, werden LH vinciaal Trefcentrum «Baljuw huis» te Galmaarden een stage traditionele volksmuziek plaats. De stage wordt georga- nizeerd door het Algemeen Nederlands Zangverbond, waar men ook alle nuttige in- heidstraat 30-32 hns"^1! ^nrvi 0p zaterda9 27 juni huwen tamboer-majoor Ingrid Antwerpen) (tel C 031^an ^en ®ossc^e en drummer Erik De Wolf te 10 u in 37.93.92). de Herdersemse parochiekerk. Van 16 tot 17.30 u. receptie in feestzaal Sportpaleis te Wieze en te 20 u. Van 12 tot 15 september serenade aan de jonggehuwden door de Kon. Har- heeft in Keulen de 23ste Spoga monie. tentoonstelling plaats. Deze tentoonstelling is gewijd aan Harmoniefeesten sportartikelen, tuinmeubelen Deze topper van het zomerseizoen heeft plaats op uongerengemeenschap Eerstvolgende aktiviteiten van de Jongerengemi s schap «Evangelisch Leven» Meldert-Baardegem ®i na de bedevaart naar Halle van verleden zaterdag voorbereidingsvergadering bij Greet Boel op 11 j' de deelname aan 10 jaar Oxfam-Wereldwinke J Vorst op woensdag 24 juni, de samenkomst vai 9 kerngroep op 26 juni te 20 u in de parochiezaal ei 09 algemene bijeenkomst op vrijdag 3 juli te 20 u ii gt parochiezaal met als thema «Vakantie». ich Muzikaal huwelijk campingbenodigdheden Vorig jaar waren op deze ten toonstelling niet minder dan 216 firma's uit 21 landen aan wezig. zaterdag 4 en zondag 5 juni in de gemeentescholen. Grote Baan. Majoretten Reeds geplande provinciale kampioenschappen: Brabant: zaterdag 27 juni te Schaarbeek Vun Vrijdag 3'juli tol zondag 5 W.-Vlaanderen: zaterdag 4 juli te Diksmuide juli heeft in het vormingsccn- Luxemburg: zondag 25 augustus te Ethe (Virton) trum Destelheide te Dworp Luik: zaterdag 29 augustus te Neuville-en-Condroz een meerdaagse kursus huis- Limburg: zondag 30 augustus te Lanaken muziek plaats. De kursus Namen: zaterdag 5 september te Walcourt. wordt ingericht door de Volks- Nog niet gekend voor de eigen Oostvlaamse provin- danscentralc voor Vlaanderen. cje Nationale individuele majorettenkampioen- ênainTchnrij'v0mgacnC kan b"ko" gappenhebben plaats op zaterdag 19 september te meu. Het adres: VDCV. Sint- Phllippeville. Vincentiusstraat 26a te 2000 Antwerpen (tel. 031/30.75.80). Meiviskopautozoektocht Eenvoudige en aangename toeristische autozoek tocht door de Denderstreek volgens formule C van Oxfam-Wereldwinkel Voor deelname te Vorst kan u terecht bij Hei c" Lelie, Hilde Wouters (Meldert), Joske Schock ec Geert Callaert en Erik Fieremans (Meldert). Met VTB naar de molens Met de plaatselijke VTB-afdeling wandelen naajtivi Hekelgemse molens en de Kluiskapel o.l.v. Her Crabbe op zondag 14 juni. Afstand 8 km. Vertrel de abdij te 14.30 u. Gust De Boeck ten grave gedragen In de leeftijd van nauwelijks 61 jaar overleed te in de O.L.V.-kliniek op woensdag 3 juni Gus Boeck, hoofdtreinwachter met pensioen, oud-i pen van de gemeente Baardegem, voorzitter va muziekmaatschappij «Tot Heil des Volks», stuurslid van de Baardegemse Volksunieafdt gewezen beheerder van de WV «De Faluir streek» en lid van talrijke andere vereniginge genootschappen. Op pinkstermaandag werd hij, geleid door de fanfare «Tot heil des volks», ruime belangstelling ter aarde besteld. Ook deze weg bieden we de familie onze blijken deelneming aan. VAB op zondag 28 juni te Wieze. Alles ter plaatse oplosbaar. Start tussen 13 en 14 aan café «Sportpaleis», Aalstersestraat 136. Di merecht bij voorinschrijving tot 20 juni op prk 0918005-94 van Dendria te St.-Amands: 250 fr. leden 225 fr. Daarna 25 fr. meer. Meerdere insd vingen per wagen mogelijk, doch niet verplicht. Iln<; elke deelnemer een prijs van de prachtige prijzei Dendria waardig. Hoofdprijs: frigo «Bosch» terw de van 13.800 fr. Organisatie: Jean-Paul Co| Alfons De Cockstraat 85 te 9390 Herdersem Kontrole: Freddy Du Bois. Tel. 052/21.52.58. Wandelspeeltocht Op zondag 14 juni wandelspeeltocht voor kind tot 12 jaar ter gelegenheid van Rita-kermis, georih seerd onder de auspiciën van de Kuituur- en S|Cr€ raad Wieze. Vertrek op het Wiezeplein te 13.30 uad elc Wandelen ju Wandelen in het groene Waasland te Puiveldi1^ zondag 21 juni. Vertrek aan de kerk aldaar te 13.! i Idi Naar de Ijzerbedevaart Op zondag 28 juni met eigen wagen naar de Uzi devaart. Samenkomen te 10 u aan restaurant Stfrdi aan de IJzerbrug. Na de bedevaart naar zee. Daguitstap naar Monschau Per autocar naar Monschau op zondag 5 juli. NI middag boswandeling in de omgeving, 's Mid irdi pik-nik of warm eetmaal. Prijs 300 fr. voor vervi fooi. Start te Wieze te 6.40 u. Jé en

De Voorpost | 1981 | | pagina 14