Als een inbreker. Waaslandse trek naar worst, frieten en bier Iet had ook anders kunnen zijn... iCnnoFC cc rnnocc n i Beker van België ïen t r. nog ddend Patrick Van Veirdeghent: profkontrakt Patrick Van Veirdeghem werd door de ta lentzoekers van SC Lokeren uit Evergem weg gehaald. Deze beloftevolle jonge voetballer zal volgend seizoen als prof op het stadion aan de Daknamstraat voetballen: hij ondertekende onlangs een kontrakt voor de duur van twee jaar. (m.v.h.) Aktueel De ordehandhavers van dienst hadden heel wat moeite om de grote trek naar de Heizei in goede banen te houden. Vooral toen de autobestuurders de nabijheid van het groene Heizelgras roken werd de eindeloze sliert hoe langer hoe zenuwachtiger. Een paar Japanners probeerden al van in Wemmei een plaatsje langs de kant van de weg te vinden. Achteraf bleek dat dit een gelukkig initiatief was. De rest van de rusteloze bende, ook wij, moesten nogal wat toertjes maken vooraleer we van achter het stuur konden kruipen. Je kan moeilijk beweren dat het niks is, zo een bekerfinale op de Heizel. Vooral wanneer twee echte cupploegen op het terrein te verwachten zijn. De stroom voetbalfanaten vloeit naar de poorten van het stadion. Gehaast, al zal het nog meer dan een uur duren voor scheidsrechter Ponnet zijn eerste fluitsignaal zal laten horen. Veel petjes, veel sjaals, minder toeters en ratels. Mensen van alle slag. Mannen en vrouwen, de laatsten dikwijls met een pet. Ouderen en jongeren. In de kuip is er al heel wat stemming. Nagenoeg halfvol, een uur voor de aftrap. Dat betekent een goede 20.000 toeschouwers voor de vrouwen die op het terrein ook al aardig tegen het ronde ding staan aan te trappen. De groenzwarte vrouwtjes van Brug ge zijn duidelijk de sterksten. De stand is trouwens reeds 2-0 in hun bekerfinalepartij tegen Scherpenheu- vel. Lang genoten we niet meer van dit vrolijke vrouwelijke gedartel op het frisse groen. Cercle krijgt de beker, het applaus en de kommentaar van de nu ongeveer 30.000 voetbalsupporters. Er wordt nu gezongen, de Luikenaars kennen het uitgebreidst repertorium. Zij doen trouwens al langer mee in grote cupduels. Opmerkelijk hoeveel Luikse Lim burgers, op de Heizel hadden postgevat. Limburg laat dus Luik niet los. Een kwartier voor de aftrap is de zaak volzet, een goede 45.000 toeschouwers verwacht heel wat van deze finale. Daar verschijnen de hoofdrolspelers. Gejoel, gehuil. Ponnet geeft de aftrap en het begin belooft voor de rest van de wedstrijd. Een Rouche, naderhand blijkt het een IJslander te zijn, moet reeds na vijf minuten naar de kleedka mers. Een Waaslander zal wel de schuldige wezen. De wedstrijd boert verder. Met kansen voor Loke ren, maar na twintig minuten toch duidelijk roodwit overwicht. Het is aan de supporters merkbaar, hun stemming verandert. Dan vreugdedansen en Weense walsen bij de Standaardaanhang. De temperatuur in de wed strijd en in het stadion stijgt. Rust. Voor de spelers, niet voor ons. De winnende groep supporters huldigt nog maar eens haar balgooche laars. Ook Ernst Happel komt in een couplet voor. En de voetballers. Die druppelen een voor een opnieuw op de grasmat. Snel kunnen de Luikenaars en Limburgers opnieuw hun vreugdenummertjes opvoeren en weinig later is het opnieuw zover. De Waaslanders schijnen meer geneigd hun pet en sjaal op te bergen maar dat is niet zo gemakkelijk. De beker zal hier tot op de bodem moeten gedronken worden. Die laatste slok tegenslag krijgen de Lokerse supporters in de allerlaatste minuut wanneer de Turk Onal voor de vierde maal naast doelman Hoogen- boom in de netten besluit. De zegevierende suppor ters willen al dat mooie tot op het einde meemaken. Overhandigen van de beker, ereronde van de spelers met de beker en met hun afscheidnemende trainers. Het is mooi geweest voor hen, ook voor de neutrale waarnemer. Niet voor de Waaslanders. Eens buiten de poorten van het stadion laten de meesten alle leed echter van hun schouders vallen. Ze vinden troost bij een worstje, een zak frieten of bij een laatste pint. van het voetbalseizoen 1980-1981. Hugo Aerts De Voorpost - 12.6.1981 - 19 voel me als een inbreker die de middagrust van duizenden Vlamingen 'P". terwijl ik over de provinciale banen scheur naar Lokeren-city. De vliegen verschrikt op en de wagen zuipt benzine alsof het zijn laatste rit Als een drenkeling bid ik om bijstand. «Automobilisten allerlanden, een eind aan deze solovlucht.» roep ik uit. En de wonderen zijn op 'sren inderdaad de wereld niet uit. Nauwelijks schoot mijn gebedje de in of zwaarbeladen auto's dringen zich in mijn gezichtsveld op. Even lik de karretjes meestal jappetjes verbijsterd aan. De bestuurders I m blijkbaar de verwarming opengegooid en de sjaals buitengehangen. I erken de vrouwen de vaat verder af en hangen «de doekjes» te drogen? ar de wetten der zwaartekracht eisen mijn frank op. Heel Lokeren trekt nrlijk naar Brussel! De meest fanatieke chauffeurs zijn reeds op pad, ïen die de bus nemen zitten al boterhammetjes te kauwen en diegenen die i t -j óf geen auto óf geen bus kunnen veroorloven, stelen wel een voertuig. elke overtuigde Belg «pak» ik de bus. Samen met de Testerianen tn we het op een akkoordje met de politie, en bots er knots op familie. De 1 is klein en Lokeren is daar een voorbeeld van. Meisjes met buishoeden kanariegele discohozen huppelen de Sporting-rock. De Madam van den houdt het bij een knalgele superroos op een witzwart strepenveld, haar din verkiest uitgangszwart en thuisblijvers wit. Een keurige dame naast loost zelfs onder een pas aangeschaft hoedje en een potige jongen in de voor mij hing thuis de sjaals rond de Kristustorsus. «Als Lokeren et dan heeft mijn pro-Beveren-vrouw de kaarsen uitgeblazen» voorspelt uwelijks stoot ik het hoofd tegen het bagagerek of een of andere ex-prins aval zet luidkeels de «Het is moeilijk bescheiden te blij ven»-strofe in. In )uits klinkt het iets plakkerig... Rondom ons neemt de uittocht halluci- 6 vormen aan. Autobussen versperren eikaars weg al in Lebbeke, menwagens wringen zich als mieren doorheen de zwartwitgele massa! de eerste maal in mijn leven droom ik van een zestigduizend meter lange ipping. Overal staan supporters zegevierend te zwaaien, de pret en het "isme kunnen niet op... Oog in oog met de ziedende Luikenaars koelt het irtrouwen evenwel. «Miljaarde, we zijn hier niet alléén.» schrikt iemand het Heizelstadion staat de sfeermeter op maximum. Links golft een witte zee, met woelig vlaggeschuim, op en neer. Rechts is Waasland iets togener, maar toch aktief. Ik giet het fruitsapje bijna over mijn kleren als •ondsman de Lokerse wimpel hijst. Het lijkt meer een kamerbreed tapijt ^rren ïen vlag en indien het stevig gaat waaien dan vrees ik een mastbreuk (ik ?er Dnnet al een mast strijken). 'at verwacht je in een verliezende kleedkamer? derdaad, een beeld van ontmoedigde voetbal die lusteloos traag hun voetbalplunje uittrek- en slenterend o zoek gaan naar het stortbad om toch even alleen te zijn met hun emoties en overdenkingen. Dan even heen en weer lopen, ontmoedigde blik, toch een glimlach tussen- en het klassieke nakaarten. :n voorzitter en een vice-voorzitter, een mana- de trainers en de spelers, allen met een aparte op de zaken, ieder met een standpunt opge- wd vanuit de eigen gezichtshoek. één punt waren wel eens. De beste had gewonnen, de cijfers lagen hoog en.het had kunnen zijn. Haesaert: «De wedstrijd is in en- zinnen samen te We waren vast- om het spekta- maken en daar een half uur lang Door die werd onze ka- echter gebroken en niet echt meer terugkomen. altijd hoofd- van onbe- kwam de Lokerse opnieuw los. is het mogelijk? nochtans alle- uitstekend en we zelfs onze Ongeluk afwerking hield van een voor- Een kwestie van juiei«i"s hield ons van de beker. we in zo'n ogen- tot scoren ko- komt Standard meer langszij. Nu doelpunt langs kant. Tijdens had iedereen er moed in, verdween naar- de wedstrijd vor derde. Bovendien zijn we zeker niet gelukkig met de scheidsrechter,» ging de Lokerse trainer voorzichtig en met ge dempte stem verder. «Het is trouwens de eerste keer niet dat we die man tegenhebben. Alleen al wat het toeken nen van strafschoppen betreft heeft hij duide lijk met twee maten en twee gewichten geme ten. Ik ben akkoord dat die fout van Mommens een penalty waard was, maar dat was minstens evenzo bij de duw van Plessers toen Larsen fla grant onder de bal door geduwd werd. Maar toen kwam hij er niet.» Enigszins opgewon den geraakte hij als reaktie op de vraag of de opstelling van Lubanski in deze cupfinale wel een verantw'oorde keuze was. «Dat Lubanski zou spelen of niet hing enkel van het feit af of Bob Dalving voldoende fit was of niet. Ik heb dat zaterdagavonf met Bob zelf besproken en uitein delijk de beslissing ge nomen te kiezen voor de speler die zijn vorm de voorgaande week bewe zen had en dat boven ie mand die reeds verschei dene weken geen kom petitieritme meer kon ervaren. Al die berichten in de pers hebben mij hoegenaamd niet be ïnvloed. Dat kan de ka pitein Maurits De Schrij ver getuigen. Hij was bij de bespreking be trokken.» Bob Hoogen boomdie als naar gewoonte geen blad voor de mond nam, zag het evenwel anders: «De voorbije kompeti tie hebben we mee rmaals bewezen het best aan onze trekken te ko men met slechts twee spitsen en Bob Dalving, een man die vertrouwen geeft achteraan, in de ploeg. Dan vraag ik me af waarom vandaag opeens met drie man vooraan moet geprobeerd wor den. Volgens mij heeft de trainer zich door de persberichten laten be ïnvloeden en heeft hij het niet aangedurfd om, na de lof over Lubanski, terug te grijpen naar twee spitsen. En waar om eigenlijk? Zogezegd om het spektakel te ma ken. Nou, dan win ik liever een bekerfinale met 0-1 zonder show, dan met 4-0 de boot in te gaan met de zoete herin nering dat we toch pro beerden om spektakel te maken. Twee extreme stand punten, die ook na ver loop van tijd moeilijk verenigbaar bleken. R. COREMANS De beker ging niet mee naar Lokeren. Toch werden de ongelukkige finalisten gefeliciteerd door bondsvoorzitter Wouters, ondervoorzitter van de KBVB (links van de h. Wouters) en Sportingpraeses Rogiers, die fier mag terugblikken op het prachtseizoen van zijn poulains. (dm) Preud'homme, beschermd door Renquin, gooit zich op de bal. Lubanski is kansloos (Standard-SC Lokeren 4-0) (dm) is sneller dan Gerets en Plessers, maar scoren doet de kalende Poolse internationaal niet (Standard- ten 4-0) (dm) Terwijl de goden op het terrein verschijnen davert den Heizel op zijn verstevigde grondvesten (grondjassen bestaan niet). Vijftigduizend man, gevarieerd met heftige supporterinnen, stoten allerlei klanken het stadion in, dat bijna barst als een geforceerde long. Wat een energie, en maar klagen over krisis... Supportersenergie is wel milieuvriendelijker dan atoomenergie, doch allebei kunnen ze ontploffen... Nooit in mijn kort bestaan zag ik duizenden mensen naar het weke hart grijpen wanneer eerst Lubanski bijna scoort en even later Larsen tegen de paal kopt. Langgerekte «ooohs» gevolgd door symfonische «aaah's». Pijnlijk, heel pijnlijk. Nog pijnlijker wordt het wanneer roodwit een doelpunt aantikt. Goden en duizend andere onschuldige Mielen worden aangeroepen en verantwoordelijk gesteld voor de gang van zaken. In de tweede helft wordt het nog prangender. Slungel Daerden kaatst de bal tegen de onderkant van de deklat, zwart schaap Ponnet Alexis onder Waalse vrienden schenkt een strafschop weg en op de valreep trapt gastvoetballer Onal het leer tegen het net. De Lokerse aanhang zwijgt als vermoord. Ik durf te wedden dat het in Lokeren al even stil is. Niet alleen omdat de cup tussen de vingers wegglijdt, maar ook omdat heel Lokeren op de Heizel aanwezig was. In de kleedkamers word ik gekonfronteerd met hemel en hel. Bij Standard vloeit de kostbare kwaliteitswijn als een beek van onder de deuren terwijl het schoonmaakpersoneel van Brussel reeds aan het schuren is in dé Wase kleedkamer. Bruine zeep met oververhitte tranen... het schuim spat hoog op. In de bus hangen de hoofden als loodzware atomiumbollen neerwaarts. Wat eens een opgewekte exit was geweest kon nu best vergeleken met een plechtige uitvaart van de betreurde koning voetbal. Ademloos worden de flitsende naamwoorden van Jan Wouters opgevangen: «Een vaak warrige leiding van ref Ponnet,» besluit hij. Enkele supporters ballen wanhopig de vuisten. Na Beveren, nu ook Lokeren taboe voor de Brusselse drukker? Het zal er niet drukker om worden. De aanhangers van Standard jagen met vunzige bewegingen de Vlaamse fans op stang. Wanneer ik een hakenkruis bemerk slik ook ik even van ingehouden woede. Ten eerste omdat Standard bevolkt wordt door Vlaamssprekende voetballers, ten tweede zijn we hoegenaamd geen fascisten en ten derde kuieren de Walen overal rond met Vlaamse subsidies... Ik kan me echter bedwingen en vergeef mijn broeders zonder verpinken (met zwavelzuur of zoiets). Eenmaal terug in de thuishaven duikelen de supporters de Metro in, de diskussies en de gesprekken waaien hoog op, na de zoveelste pint wordt er zelfs gelachen en iedereen is er rotsvast van overtuigd dat de klub een puik Een sprong van Larsen, ballen tegen de paal, coun- seizoen achter de rug heeft. Trouwens, uitgesteld is lang niet verloren. De ters van Standard: 4-0, een onrechtvaardig vonnis. Lokerse star wordt in de feesttent opgevolgd door die van Emily, wie danst de Vandaar de ontgoocheling. Niet alleen bij de spe- Durmeklub v >lgend jaar de finale in? Iers... (dm) P.d.M.

De Voorpost | 1981 | | pagina 19