Je bent niet verplicht er keiharde kompetitie van te maken IjysMijj Jean De Bondt: knokken in Limburg Etienne De Wilde, Etienne Van der Snickt en Erank Van Impe winnen Zo gaat dat bij Zwemklub Neptunus Aalst 28 - 12.6.1981 - De Voorpost Zwemmen is gezond. Drie woorden die samen meer dan een slogan vormen. Gewoon omdat het de waarheid is. Je kan op je eentje naar het bad. Of met een paar vrienden. Doch aansluiten bij een autentieke klub, kan voor velen een «goeie vondst» zijn. In het land van Dender, Durme en Schelde leven en werken verscheidene verenigingen. Zonder enige voorkeur voor een of andere Vlub, doch gewoon om belangstellenden te informeren over de werking van zo'n zwemklub, gingen we een kijkje nemen achter de schermen van Neptunus Aalst, die reeds verscheidene jaren bestaat en met de zusjes Permentier de jonge De Bruecker ook naar buiten komt. Hoe is Neptunus gestruktu- reerd? Wie is wie? Laat ons meteen met de deur in huis vallen. Zwemschool Deze trekt jongeren aan tussen 5 en 9 jaar en heeft als doelstelling jongens en meisjes het zwemmen aan te leren. Dit gebeurt in de onderscheidene zwemgroe- pen begeleid door bevoegde monitoren, onder de alge mene leiding van een gedi plomeerd zwemtrainer. Ko men zij volkomen wateron- schreven worden op de financiële rekening van Z.N. A. het nummer: 068-0635480-60 van Zwemclub Neptunus Aalst te Aalst. De Aspirantengroep Hier worden de jongeren opgenomen die de Zwem school doorlopen hebben evenals de nieuwe leden die genoeg zwemkunst bezitten om de trainingen bij te wonen en die iets meer willen bereiken in de zwem- sport. Natuurlijk kunnen de ook de mogelijkheid de jongeren te bestuderen en naar waarde te schatten, voor de jeugd is dit al vaak een aanloop geweest tot een degelijke start in de grote kompetitie, zij proe ven trouwens reeds de sfeer van deze kompetitie. Kortom de zwemmer/ster is nog volledig vrij maar leert toch reeds naar een echte wedstrijd toe te leven. Naast de zwemschool is de Aspirantengroep voor de Zwemclub van levensbe lang, willen wij de toekomst degelijk voorbereiden dan dienen wij daaraan dag aan dag te werken en te sleute len. Wanneer traint de Aspiran tengroep? 1. tijdens de uren van de zwemschool 2. iedere donderdag van 18.30 tot 19.30 u. 3. iedere zaterdag van 17.30 tot 18.15 u. kandidaat. Het gaat hier vooral om de inzet, het doorzettingsvermogen en de natuurlijke aanleg. De tijden gesteld voor toegang tot de trainingsgroep zijn vaste tijden waarvan niet mag worden afgeweken en dit om verschillende re denen: om het kind zelf te bescher men tegenover een té zware opgave die het nog niet aankan; om het niveau van de speciale trainingen op peil të houden; om de kandidaat zelf te motiveren, het willen berei ken en de voldoening uitein delijk bereikt te hebben waarvoor men gewerkt heeft. Eenmaal de streeftijd be reikt, komt men op proef in de trainingsgroep. Nu wordt door de hoofdtrainer een definitieve tijd voorop gesteld die men dient te lukken (binnen het jaar) wennig in de eerste groep terecht, zo verlaten zij groep 4 als jongeren die de 4 zwemwijzen doorlopen heb ben om deze, naargelang van hun eigen inzet en talent, te beheersen. Goede elementen worden ge vraagd over te gaan naar de Aspirantengroep om uitein delijk bij het kompetitie- zwemmen te belanden. Een andere keuze, onderworpen aan bepaalde voorwaarden is het Jeugdwaterpolo. Wie toetreedt tot de zwem school wordt automatisch lid van de Zwemclub en betaalt dus naast het lesgeld ook lidgeld. Voor kinderen onder de 6 jaar kost het lesgeld 1.000 fr. Voor kinderen ouder dan 6 jaar, bedraagt dit 600 fr. Komt daarbovenop; het lid geld dat jaarlijks 400 fr, bedraagt, hetzij een totaal van 1400, respektievelijk 1.000 fr. De lessen worden gegeven: maandag van 17.30 u. tot 18.30 u., woensdag van 18.30 u. tot 19.30 u. en vrijdag van 18.30 u. tot 19.30 u. Tijdens de schoolvakanties worden de lessen opge schort. Het lesgeld is éénmalig, b.v kan een kind in de loop van één jaar niet zwemmen door allerlei omstandigheden bv ziekte, ongeval enz. dan dient niet opnieuw betaald, wel zal het lidgeld jaarlijks eisb3ar zijn. (400 fr.), de periode van onderbreking speelt dus helemaal geen rol, ook al duurt zij maan denlang. Voor de zwemschool kan men inschrijven op de da gen en uren van de lessen dus maandag, woensdag en vrijdag op de gestelde uren. De inschrijvingen gebeuren bij voorkeur bij de Direkteur van de Zwemschool de Heer Hugo Bijl die steeds aanwe zig is tijdens de lesuren. Zoals voor alle nieuwe leden kan er ook ingeschreven worden op het Secretariaat van Zwemclub Neptunus op het bureau van het Stedelijk Zwembad, men kan er ook telefonisch alle verdere in lichtingen krijgen (tel. 053/ 21.41.62). Zowel het lesgeld als het lidgeld kan overge- jonge zwemmers niet direkt overschakelen naar de ak- tieve kompetitie zij dienen stilaan naar dit stadium te groeien. Om ingeschakeld te worden in deze groep moeten de jongeren natuurlijk een mi nimum aan zwemkunst ver worven hebben, hetzij via de zwemschool, hetzij als nieuw lid in de Club. Bij de Aspiranten worden dan de eerste noties bijgebracht van het eigenlijke Sport- zwemmen: afstandsritme, zwemstijlen verbeteren, fa voriet-stijlen aanmoedigen en bevorderen, tijd-zwem- men, starten, korrekte keer punten nemen, eventueel verbeteren van 2e, 3e en 4e zwemstijl, bijschaven verbe teren, kortom, de knepen van het vak worden beetje bij beetje verder aangeleerd. Wordt hier de basis gelegd, dan hebben de Aspiranten twee mogelijkheden om het aangeleerde in praktijk om te zetten: 1tijdens voorbehouden wedstrijden die speciaal voor deze jongeren worden ingelegd vóór of tijdens een gewoon zwemfeest over eerder beperkte afstanden, 2. de wedstrijden van de laatste donderdag. De kin deren kunnen zich laten inschrijven om een bepaalde stijl te zwemmen over een door hen bepaalde afstand. Op die avond (éénmaal per- maand, de laatste donder dag) is er een interne wedstrijd waarin zij, precies zoals in een echte wedstrijd hun zelfgekozen stijl en afstand dienen te zwemmen volgens de regels van de kunst: aantreden, starten, keerpunten nemen, aantik ken met tijdnotering. Dit soort wedstrijd is zeer be langrijk en wij willen ze aan alle zwemmers aanbevelen, na de wedstrijd wordt hen gewezen op eventuele fou ten, verkeerde startwijze, slechte keerpunten, stijlfou ten, slecht aantikken enz. De uitslagen van deze wed strijden evenals de opmer kingen worden steeds op genomen in het Clubblaadje dat 3-maandelijks verschijnt voor de leden. Deze wed strijden bieden verder aan de verschillende trainers 4. iedere zondag van 11.30 tot 13.00 u. Natuurlijk moet men niet steeds komen, er is een gamma van mogelijkheden, iedereen kan zelf een keuze maken. De trainings- of elite-groep Na het basis-onderricht in de zwemschool, de bijscho ling in de aspirantengroep bereiken de besten uiteinde-' lijk de trainingsgroep. De trainingen van deze groep zijn volledig afgestemd op het kompetitrezwemmen. Wij menen met fierheid te kunnen terugblikken op de laatste 10-12 jaar waarin de elites van de trainingsgroep prachtige uitslagen hebben weten te behalen. Talrijke Belgische rekords werden door onze zwemmers/sters scherper gesteld. Wie zal ooit kunnen beschrijven wat al opofferingen aan dergelij ke uitslagen zijn voorafge gaan, niet enkel van de zwemmers zelf maar van al dezen die de zwemmers naar de top'hebben bege leid. Inderdaad, het kost al heel wat inspanning om in de trainingsgroep te geraken. Er is een aanlooptijd gesteld tijdens dewelke de kandida ten dienen te bewijzen dat zij werkelijk de wilskracht en het doorzettingsvermogen kunnen opbrengen om ver der door te dringen. Hoe komt men in de trainingsgroep? Wanneer de trainers jonge ren opmerken die zekere zwemgaven bezitten en de ze ook bereid zijn om verder te willen gaan in de zwem- sport, wordt hen een streef tijd aangewezen door de hoofdtrainer; een tijd die zij dienen te lukken over hun favoriete stijl en afstand. Deze streeftijd kan verschil lend zijn voor zwemmers van dezelfde leeftijd en dezelfde zwemstijl, dit is een norm die voordien als alge meen gold maar die nu, bij wijze van proef vervangen wordt door de limiettijden gesteld voor de Jeugdkam pioenschappen of de Bel gische kampioenschappen dit volgens de leeftijd van de vooraleer men definitief op genomen wordt in de trai ningsgroep. Topzwemmer worden is ze ker geen gemakkelijke op dracht het vergt veel door zettingsvermogen. Minstens éénmaal per dag dient zeer hard getraind en zoals wij reeds leerden bij de aspirantengroep: zwemmen is een individuele sport, de faktor spel is er helemaal niet bij. De enige waarde meter is de onverbiddelijke chronometer. Bij de toppers worden geen geschenken uitgedeeld voor elke secon de, soms ieder tiende van een seconde dient ge zwoegd EN HOEMI Wij willen dit vooral klaar stellen aan de kandidaten zodat zij zich daar ten volle van bewust zouden zijn vooraleer eraan te begin nen. Zwemmen is nochtans niet alleen een heerlijke sport, het is tevens een eerlijke sport, geen trucjes, geen val vals spel enkel kracht, inzet en stijl bepalen de resulta ten. Toch hebben wij reeds bij herhaling bij oudere zwemmers geleerd dat deze «zwoegperiode» voor hen een prachtige ervaring was, een ervaring waaraan de echte sportman of sport vrouw een massa voldoe ning en ambitie overhoudt. Wanneer trainen? maandag 19.30 u. - 21.00 u. dinsdag 19.45 u. -21.00 u woensdag 19.30 u, - 20.30 u. donderdag 19.30 u. - 21.00 u. vrijdag 19.30 u. - 21.00 u. Al deze trainingen worden georganiseerd en geleid door de hoofdtrainer, of, volgens zijn voorbereidings plan door een assistent. Tijdens de vakantie-periode wordt zelfs 2 maal per dag getraind tijdens de uren vooropgesteld door de trai- Stages Voor zover de financiële toestand van onze Clubkas het toelaat worden ook trainingsstages ingericht dit m?t als doel de aktieve voorbereiding van de grote kompetitie d.i. de Belgische kampioenschappen en de jeugdkampioenschappen. Voor de jongere zwerhmers richten wij reeds sedert jaar en dag een trainings- en vakantiekamp in te Nieuw- poort, tijdens dit kamp worden de jongeren dichter bij het echte kompetitie- zwemmen gebracht in aktie ve en doorgedreven trainin gen natuurlijk steeds vol gens de persoonlijke moge lijkheden van ieder deelne mer. Deze stages staan ook steeds onder de technische leiding van de Hoofdtrainer of een van zijn eerste adjuncten, terwijl er ook gezorgd wordt voor alge mene begeleiding door een ouderpaar dat instaat voor de materiële beslommerin gen van de deelnemers. Het is inderdaad de bedoeling de deelnemers in de best mogelijke voorwaarden, bij na zoals thuis te verzorgen en tot rust te laten komen. Zij die reeds vroeger aan dergelijke stages deelnamen en er zijn er tientallen kunnen U zeker hele verha len vertellen over hun bele venissen tijdens deze sta ges, zij blijven steeds een hoogtepunt in onze jaar werking. Het is zeker niet de bedoe ling van deze uiteenzetting over de elitezwemmers om gebeurlijke kandidaten af te schrikken, wij willen hen echter niet in het ongewisse laten, zij moeten precies weten waaraan zij begin nen, een verwittigd man (ook vrouw) is er twee waard, en al dezen die denken dat het volstaat een beetje talent te kombineren met een beetje inspanning om aan de top te komen, kunnen gerust iets anders gaan denken. De top bereiken zo maar... vergeet het maar!!! Waterpolo Wij kunnen ook vandaag nog niet zeggen, helaas, dat waterpolo een populaire sport is, alhoewel een van de mooiste ploegsporten. Het is een sport die van de beoefenaars een diepgaan de inspanning vraagt. Het waterpolo vereist een bijna perfekte zwemtechniek naast een uitstekende li- chaamskonditie en een komplete teamgeest. Het spreekt voor zich zelf dat de elementen die over al deze gaven beschikken niet zo maar voor het rapen zijn. Daarom is het bouwen van een waterpoloploeg een werk van jaren. De logische weg voor zwemmers van klein naar groot is wel: zwemschool, aspiranten groep, trainingsgroep en de kompetitiesport. Nu is het echter ook mogelijk na de zwemschool de bijzondere opleiding tot waterpolospe- ler te krijgen natuurlijk mits streng omlijnde voorschrif ten: minstens 2 maal per week een training volgen van de kompetitiezwem mers, dit om de zwemkunst nodig bij het waterpolo volledig onder de knie te krijgen en tevens de kondi- tie aan te kweken, nodig voor een alles-eisende sport, daarbij komt een specifieke training voor wa terpolo 1 maal per week. Met deze voorschriften wil len wij enerzijds degelijke zwemmers aankweken voor het waterpolo en anderzijds willen wij toch voorkomen dat dezen die uiteindelijk toch niet aan waterpolo zouden toekomen terecht kunnen in de kompetitie- sport en dit zonder veel persoonlijke schade. De specifieke trainingen - wa terpolo zijn erop gericht de jongeren (zowel jongens als meisjes) te trainen op het technische vlak evengoed als het taktische, hef gevoel voor groepsspel, de balbe handeling en de werptech- niek. Ook in deze tak van de zwemsport geldt dat het enkel dezen zijn die werke lijk kunnen «afzien» en doorzetten het tot iets kun nen brengen, ook hier is geen plaats voor halfbakken sportlui, men doet het, of men doet het niet, er is geen tussenweg. Wanneer trainen? Trainingsuren voor de jong- sten: maandag van 18.30 u. - tot 19.30 u. donderd. van 18.30 u - tot 19.30 u. zaterdag van 17.30 u. - tot 18.15 u. ten minste twee van deze drie trainingen dienen ver plicht bijgewoond om toe gelaten te worden tot de polo-training voor de jong- sten die doorgaat op zon dagmorgen van 8 u. tot 9 u. De eigenlijke polotrainingen voor gevorderden zijn: dinsdag van 21 u. tot 22.30 u. vrijdag van 21 u. tot 22.30 u. Desgewenst ook de zon dagmorgen te 8 u. Dit volgens de beslissing van de trainer coach.. Wie graag meer verneemt over waterpolo kan steeds terecht tijdens voormelde trainingsuren (waterpolo) of bij de trainer-coach, de Heer Backaert Iwein (Juwelier) Koolstraat, 155 Aalst. Na tuurlijk kan U ook terecht op het secretariaat in het Ste delijk Zwembad of via de telefoon op nummers: 053/21.03.92 (heer Ba ckaert) 053/21.41.62 (Secretariaat). Groep: kunstzwemmen - waterballet Kunstzwemmen is ritmi sche gymnastiek en dans in het water waarbij een per fekte beheersing van alle zwemstijlen een eerste noodzaak is tot degelijke uitvoering. Na het aanleren van de verschillende voor geschreven figuren worden deze aaneengereigd en ge- kombineerd werkelijk be werkt tot een geheel van fraaie uitvoeringen waarbij iedere beweging gedragen wordt door de begeleidende muziek. Balletzwemmen veronder stelt niet alleen een gedegen zwemtechniek maar ook en ik zou bijna zeggen vooral een gevoel voor rythme en klank. Waar het balletzwemmen jaren als een soort zijtak van de zwemsport werd be schouwd werd deze on langs tot een volwaardige zwemtak omgevormd door erkenning voor de Olympi sche spelen Een betere hulde kon zeker niet worden gebracht aan de pioniers van deze heerlijke sporttak die het technische, het sierlijke en het spectakulaire in één vorm verbindt. Voor wie? Voor meisjes en ook jon gens die er behoefte aan hebben zich gracieus te bewegen in het water, die als het ware een roei voelen naar het klasj ballet. Het is een volwaj ge opvang voor al dezen zich minder aangetrok voelen tot het sublieme van seconden en me die de relatieve hard van het waterpolospel s wen en die toch in prachtige en gezo zwemsport willen blijver id: De Groep kunstzwerm staat open voor alle Ie 6 van Z.N.A. De trainingen van het b hebben plaats ie 1 woensdag van 16 u. to u. en iedere zaterdag va u.tot 14u. Balletshow Wie zo hard werkt in bepaalde tak, wil zijn wijding ook wel eens kretiseren in een wedsi Er worden in België natie Ie kampioenschappen g g ganiseerd, waar de elen ten en de clubs zich on ling kunnen meten. Ve zet Z.N.A.-balletzwemi ieder jaar meestal in de van de maanden april of in Aalst een showavond ie waar de meisjes en jone hun kunnen demonstrf^3 aan iedereen die ook belangstelling heeft vt dat andere zwemmen. m I£ Een aantal ouders die re matig hun kin< vergezelden naar trainingen van Z.N.A. den het geduldig afwaï op de rand van het z\ bad blijkbaar oerverv» Ze wilden er iets aan en tevens wilden zij eigen lichamelijke koi aanscherpen. Zij stak» koppen bij mekaar en den een eigen groep: 2.L. In deze groep, waarbij leeftijden verenigd zijn spel, turnen, lopen en delen. Ziet U er tegenop om al iej aan sport te doen, vcx 1C) zich lichamelijk niet me goed en heeft U de rr om te proberen er iets te doen dan kan U in groep terecht voor groien spel in een degelijk ges Li tureerd geheel. irt Di LIEFHEBBERS Jean De Bóndt zocht het in de afgelopen da gen op Limburgse we gen. Hij neemt het er op tegen onder meer Eric Van der Aerden en Nico Emonds. Geen simpele opdracht. De Bondt kwam uit de eerste rit als nummer twee maar moest nadien optornen tegen een al te sterke koalitie toch kon hij zich in de spits van het ge beuren handhaven. Ook Ronny Mettepen- ningen nam met wisse lende kansen deel aan deze «Ronde van Lim burg». Walter Ongenae was in Daknam derde en 13de in Hamme. Voor Ronald Van Avermaet werd het in Berlare een vierde prijs. De Zeelse Hammenaar ging bo vendien mee met de blauwe garde naar het Franse Vailly. Hij reed er zowat 110 km. in de spits, doch viel achteraf een beetje terug. Slechts dertig renners bereikten de streep. Ronald was na een verdienstelijke pres tatie 17de. Beno Michiel8, vierde te Schepdaal, Eric De Wilde, zesde in Berlare, Tony De Ridder, vijfde in Steenhuize-Wijnhui ze, Patrick Van de Voor de, vijfde te Sint- Amands en tiende te Berlare, Peter Van Huf- fel, vijfde te Berlare, Ro bert Van Oostende, zes de in Schepdaal, Daniël Schuddinck, zevende te Daknam, Patrick Mette- penningen, zevende in Hamme, Etienne Van Braeckel, achtste te Steenhuize-W ij nhuize Rudi Baeyens, negende te Schepdaal en Johan Van Uffel, achtste in Bottelare en elfde te de in Sint-Amands, Rik Van Impe 15de te St» err Schepdaal, deden het Van den Neucker negen- huize en Luc Van C igl uitstekend. de in Sinaai, Frankie 14de in Lessen en l|rei André Van de Voorde, Spaerkeer 13de te Berla- te Steenhuize, dit seizoen terug van re, Johan D'Hollander weggeweest, was twaalf- 14de in Berlare, Rudi BEROEPSRENNERS De profs uit het land van Dender en Schelde hebben zich niet onbe tuigd gelaten. Frank Van Impe won een krite- rium in Bitche, was der de in Ninove en Neuf- chateau en kwam in Brussel als vierde over de streep. Etienne De Wilde be haalde te Ganshoren een duurbevochten voor- sprongzege en Etienne Van der Snickt kon voor de eerste keer in zijn profbestaan armen- zwaaiend door de finish bollen. Dat was in Zin- nik. Van der Snickt was voorts 26ste te Gans horen. Voor Etienne Van der Helst werd het een vier de prijs in Brussel. Wil liam Tackaert, die ro deert voor de Tour, werd het een zesde prijs in Boechout en een 19de plaats te Ganshoren waar Etienne De Beule als nummer tien over de eindstreep fietste. Dirk Heirweg won de nationale puntenrittitel en was in Ninove acht ste. Luk Colyn, 16de in Ganshoren, Luc De Grauwe 17de in Ninove, Oscar Dierickx 23ste in Ninove, Johny De Nul 23ste in Vosselaar en 25ste in Boechout, kwa men eveneens met één of meerdere prijzen naar huis. M. i'i Etienne De Beule: verdienstelijk, (a) Frank Van Impe wint Frank Van Impe ging op de kriteriumtoer in Frankrijk, waar mini- koersjes werden georga- nizeerd in de steden waar de «Ronde van Eu ropa» voor amateurs ar riveerden. In Bitche won Frank en in Neufcha- teau was hij derde. De Wazenaar Johnny Van der Veken finishte als nummer drie in Bour- bonne les Bains, en als derde in Mettet. (m.v.h.) Jenny ,.D De Smet: F zilver Jenny De Smet ha de finale achtervolj bij de vrouwen. Ze p evenwel naast de l Tussen haar en G Sieren8, die het zegf baar mocht maken, het verschil echter miniem: minder dan sekonde. Hoopgei voor Jenny, die we lang uit de bewef bleef na een val, stilaan weer «de o\ wordt. (m.' em D» Cai trol

De Voorpost | 1981 | | pagina 28