WERKLOOSHEID: ACHTERUITGANG TOERISTISCH SEIZOEN 1981 TE AALST VRIJE tribune uw woord ZANDSTEENT1ES R00S1ES EN DOORNTJES De redaktie is niet verantwoordelijk voor de inhoud en heeft het recht de teksten in te korten. NAAR DE STAD!!! Iedere week krijgt men een copy over de verkeerspro blemen. Twee richtingen - één richting - maar welke dan? Gaat het nog over wat goed is of over wat deze of gene WIL? Ondertussen zitten wij, «de geadopteerden, van de bui tengemeenten» met onze problemen. Meldert, een kleine entiteit van het Grote Aalst. Stadsvervoer: zero, leerlin genvervoer, van de scholen uit ASSE ja, van onze Aalsterse scholen NIETS; verbindingsbussen voor de dorpelingen, kom om te lachen. Op hoorzittingen veel kabaal over straatbedekking; asfalt - beton - kasseien? Het dossier ligt jarenlang gereed om tot aanbesteding over te gaan. Maar, geen geld, dus blijf in je dorp. De Aalsterse dreef blijft 2,50 m. breed de meest gebruikte weg van ons net, de ideale verbinding naar het druk bezochte Affligem; ook de ideale verbinding voor onze schoolgaande kinderen naar DE STAD. Tientallen kinde ren fietsen er iedere dag 's morgens naar de school, 's namiddags huiswaarts. Fietspaden onbestaande. Ontwerp ja, maar geen geld dus... Driekwart van de tijd rijden zij in het pikkedonker stads- waarts - doodsbang voor de vele auto's die naast hen doorrijden; want ja: «mijn auto mijn vrijheid», voorrang op alles. Op twee meter vijftig breedte, wagens uit beide richtin gen, levensgevaarlijk, achkom, het zijn maar dorpe lingen... Zware vrachtwagens, zwierende aanhangwagens, spring maar kindjes, spring voor je leven. Waarom geen verbod voor alle zware wagens? Waarom geen éénrichtingsverkeer? Waarom? Waarom heeft men ons verteld dat we waardige stadsgenoten zouden worden? Waarom hebben wij geen recht op normaal verkeer? Waarom studies over winkelstraten? (terecht misschien) Waarom geen aandacht voor de gewone dorpeling die gaat boodschappen in de stad, die gaat werken in DE STAD, die school loopt in AALST, de oude keizerlijke stede. Piet Heymans OMTRENT «DE WEIDE» «De Weide» is één van die onafhankelijke schoolprojekten met een eigen opvoedingsopvatting zoals er naar ons weten op dit ogenblik in Vlaanderen zo een vijftal bestaan op het gebied van het basisonderwijs. De mensen die achter het projekt staan dit zijn leerkrachten en ouders, en die HUN opvattingen niet alleen met hun entoesiasme maar ook financieel grotendeels op eigen schouders nemen zijn ongerust, en terecht. Ze vrezen namelijk dat de rationalisering vanhet secundair onderwijs ook naar het basisonderwijs zal verder worden doorgetrokken, en dat ze daardoor verplicht zullen worden zich aan te sluiten bij een bepaalde richting om nog verder op subsidiëring te kunnen rekenen, wat dan meteen hun onafhankelijk bestaan alle zin zou ont nemen. Ze ver plichten zich in te schakelen in een scholengemeenschap met een bepaald karakter is hen gewoon de fundering van onder de voeten nemen. Of men ze nu alternatieve, ervaringsgerichte of metodescholen noemt, één ding staat vast: ze zijn anders. En hoewel wij fervente voor standers zijn van het onderwijs onder de bevoegdheid van de staat, de provincie of de gemeente, menen wij dat deze ervaringsgerichte projecten zoals «De Weide» niet alleen bestaansrecht hebben maar tevens een nuttige en waardige schakel betekenen in de scala van gans ons onderwijssisteem. Ze huldigen enkele basisprincipes die ons recht naar het hart gaan: het even groot belang dat wordt gehecht oan sociale gevoels- en motorische ont wikkeling als aan intelektuele, het groepswerk, de totale inspraak van de ouders, de verdediging van de kleinscha ligheid, het weren van het sisteem van straf en beloning, het totaal verbinden van de school met de wereld, het respekt voor het kind als kind. In die zin spelen zij meteen een voorname rol bij het eksperimenteren van vooruitstre vende vernieuwingsrichtingen in het basisonderwijs, en lopen zij als het ware het Vernieuwd Lager Onderwijs (VLO), zoals het met veel moeite doordringt in de andere scholen, enkele passen voorop, al was het alleen maar omdat het keurslijf waarbinnen ze moeten werken veel minder spant en omdat de leerkrachten uiteraard er met meer entoesiasme en inzet tegenaan gaan. Om al deze redenen menen wij dat het bestaan van deze «onafhan kelijke onderwijsprojekten» moet gewaarborgd worden. Er is een lichtpunt gekomen in de rationaliseringsplannen voor het secundair onderwijs in die zin dat de «metode scholen» nu niet meer zouden verplicht worden zich tot één of ander karakter te bekenen maar onder mekaar een scholengemeenschap zouden kunnen vormen waardoor hen het wettelijk recht op subsidiëring en uitbouw zou worden verzekerd. Dit moet ook naar het basisonderwijs worden doorgetrokken. De onafhankelijke projekten zoals «De Weide» doen er best aan uiterst oplettend toe te zien en zich liefst vooraf in één front te verbinden met de kollega's van «De Appeltuin» te Leuven, «De Buurt» te Gent, «Het Speelhuis» te Heule-Kortrijk, en eventueel anderen. Samen sterk voor een onderwijsopvatting die het waard is, moet hun devies zijn. Op onze sympathie en steun kunnen ze alvast rekenen. Jos De Geyter WEER OVER DE BEGRAAFPLAATSEN Of wij het nu kerkhof moeten noemen dan wel begraaf plaats is ook al een twistpunt geweest in de gemeente raad. Officieel spreekt de wet nog alleen van begraaf plaats. Men mag er mij dus niet van verdenken, zoals dit reeds is gebeurd, dat ik door het gebruiken van die wettelijk voorgeschreven term (en niet de benaming kerkhof) de intentie zou hebben de zaak te willen ontkristeiijken Ik heb het grootste respect voor ieders overtuiging welke die ook moge wezen. Derhalve is het mijn betrachting op de begraafplaatsen elke burger en ingezetene gelijkwaardige mogelijkheden te bieden zodat om het even wie volgens eigen overtuiging en in alle sereniteit kan worden bijgezet of begraven. Een begraaf plaats kan of mag geen monopolie zijn van een bepaalde geestelijke of vrijdenkende strekking - sommigen - en niet in de minst enkele gemeenteraadsleden denken daar duidelijk anders over, want met de regelmaat van een klok krijgen wij in de gemeenteraad interpellaties en zelfs aanvallen op het beleid van de begraafplaatsen. Die aanvallen (meestal op basis van onverdraagzaamheid) zijn toch wel typerend voor bepaalde personen. Wij hebben al interpellaties gehad over de bouw van gemeen schapsgebouwtjes - over de beplantingen - over de columbariums en tijdens "der laatste raadszitting ging het over de uitbreiding van de begraafplaats Moorsel - steeds weer rijzen er twijfels over dé noodzaak van deze uitbreiding. Persöonlijk ben ik voorstander van één grote begraafplaats Then zou deze te Nieuwerkerken kunnen aanleggen - maar wegens de enorme kosten zullen wijdit initiatief niet kunnen uitwerken. Een middelgrote begraaf plaats voor de linkër? en voor de rechteroever is een praktisch alternatief. Momenteel beschikken wij te Aalst over 9 begraafplaatsen waarvan er 3 te klein zijn gewor den en binnen afzienbare tijd geen plaats meer zullen bieden om er te begraven - deze zijn Aalst - Meldert en Erembodegem. (Het cruciaal probleem Meldert hopen wij kortelings te kunnen oplossen.) Zulks betekent dat wij al de nodige maatregelen moeten treffen om zeker binnen het jaar klaar te zijn teneinde aan de nu al te voorziene moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden. Zoals bekend mag elke inwoner van de stad (groot Aalst) vrijuit kiezen waar hij wenst begraven te worden zo kan bv. iemand van het vroegere Herdersem de wens uitdruk ken om in Erembodegem te worden bijgezet. Maar in de nabije toekomst (en die is dichter dan men denkt) zullen wij noodgedwongen de inwoners van het voormalig Aalst naar een van de begraafplaatsen van de deelgemeenten moeten overbrengen - weliswaar naar keuze van de betrokken familie - maar dan vooral naar Nieuwerkerken waar wij aan uitbreiding toe zijn. Hetzelfde probleem stelt zich voor de inwoners van Erembodegem. Daarbij moeten wij vooral zorgen dat de afstanden niet te groot worden - zo is het aangewezen de Dender als scheidingslijn te nemen en de inwoners van de linkeroever te laten kiezen tussen de begraafplaatsen Nieuwerkerken of Hofstade en de bewoners van de rechteroever te Moorsel laten bijzetten. Het is inhet" vooruitzicht van deze dwingende noodzaak dat nu de nodige voorbereidselen worden getroffen tot spijt van sommige mensen die aan hun klokketoren zijn blijven hangen - en oordelen over zaken die zij niet kennen of niet willen kennen. Edgard Hooghuys Schepen SCHONE SLAAPSTERS Waar is de tijd van de Aalsterse koude oorlog tussen enkele zogenoemde progressieven en een bedrijfsleider die in een vrije tribune van een stadstijdschrift een medium zag om allerlei beleidsinstanties de ogen te openen voor de concrete problemen van zijn sector. Die bedrijfsleider beet toen roemloos inhet zond en een vrije tribune klapte dicht. Een gesprek over loonkosten en... een waarschuwende vinger waren toen nog taboe, zeker voor hen die inmiddels geleerd hebben het mati gingssyndroom tot een deugd te verheffen, al was het maar om de Staat - zichzelf dus! - niet te moeten beschuldigen en om de wonden van hun collectivistisch geknoei niet bloot te moeten leggen. Zo'n gekibbel over een vrije tribune is me normaal geen pennetrek waard, maar één enkele maal zat dat onbegrip me hoog. Ik vroeg me luidop af waarom die Aalsterse kritikasters - sommige met belangrijke lokale ambtsbe voegdheden hun energie niet beter kwijt konden in een sociaal beleid of een gezinsbeleid, waar ze immers verantwoordelijk voor waren. Ik hekelde het kerkhofbe- leid, enkel omdat het de enige, weinig georganiseerde (aldus besprekingen in de rood), maar des te duurder uitschieter was van een beleid dat anders veel minder creatief was dan dat waarop ze hun grauw-groene gevoelens botvierden. Sociale zaken en gezin legden aldus maar één gewaar deerde realisatie voor, maar vergaten de levende mensen, de ouderlingen, de gehandicapten en de gezinnen, die hooguit met wat «zachte goedwil» gesust werden. Maar luisteren was er niet bij. «Sociale Zaken behoren tot het O.C.M.W.», zei een schepen-would-be-jurist, terwijl hij de zestigplussers in één of andere pretpark om de tuin leidde. Dat is nu alleszins de mening van vele gepensio neerden van Aalst die, in de durvende morgen, de «Week van de Derde Leeftijd» veel te braaf vonden. Prettig sociaal gedoe hebben vereenzaamde mensen zo hard nodig als brood. Ze zijn de beide schepenen dankbaar. Maar de mensen hebben talrijke andere concrete noden die zij t.o.v. de hogere overheid en de publieke opinie terecht willen bekendmaken. Zullen de soezende schone slaapsters nu wakker schieten, nu er nog effen tijd is? Inmiddels is een andere schone slaper verzonken in diepe dromen over het structuurplan Aalst-Centrum, met 365 verkeersvrije Topdagen per jaar en met de Zoutstraten als de nieuwe «spinazieboulvard». Tonnen papier, plan nen bij de vleet, geen nieuwe parkings en een chaotisch verkeer dat op meerdere plaatsen door bottlenecks wordt geloond tot grote angst van de bewoners... En inmiddels blijft de schone slaper instemmend knikke bollen over «knelpunten» om een grote visie de kop in te drukken. Tijdens een dagje-uit ontmoette ik een Aalsterse midden stander van de wallenring die me zei: «ledereen wil teveel voor eigen deur vagen. We moeten in een helicopter stappen en héél Aalst bekijken, want zo liggen de oplossingen voor de hand». De slapende schoonheid heeft het altijd over de functies van de binnenstad. Wanneer stapt hij in die helicopter om eindelijk eens te begrijpen dat de city in haar geheel een functie heeft voor de periferie en voor de honderddui zenden die de stad in leven houden? Tot zolang ziet hij het centrum enkel in functie van zichzelf! En wil hij toch de woonfunctie in het winkelcentrum bewaren (het is er 's avonds en 's nachts rustig), dan bestaan daar andere en betere middelen toe. Maar om dat te zien moet men eerst ontwaken. Of dat lukt, is een ander paar mouwen. Maak zo maar een consumentgericht commercieel beleid voor het winkelhart van Vlaanderen! Willy Van Renterghem Volksvertegenwoordiger Na een goede jaarinzet gehad te hebben, en een gunstige trend gedurende het eerste kwartaal van dit jaar, is de positieve evolutie onderbroken gedu rende de maand april 1981. Dit verschijnsel is zowel op nationaal als op arrondissementeel vlak waar te nemen en het zijn vooral de mannen die getroffen worden door deze achteruitgang. Tabel 1: volledige werkloosheid arr. Aalst: april Arbeidsgeschiktheid Mannen Vrouwen Totaal Normaal 4.022 6.029 10.051 Gedeeltelijk 762 836 1.598 Zeer beperkt 603 664 1.267 TOTAAL 5.387 7.529 12.916 Andere verplicht ingeschrevenen 170 352 522 ALGEMEEN TOTAAL 5.557 7.881 13.438 Waarvan -25 jaar 1.453 2.418 3.871 Tabel II: gekontroleerde volledig werklozen Gemeente Mannen Vrouwen Totaal Lede 203 299 502 Impe 28 40 68 Oordegem 48 70 118 Smetlede 21 26 47 Wanzele 22 49 71 LEDE 322 484 806 Erpe 93 116 209 Mere 131 116 247 Aaigem 43 36 79 Bambrugge 20 41 61 Burst 53 84 137 Erondegem 42 63 105 ERPE-MERE 382 456 838 Aalst 853 1.250 21.03 Baardegem 26 37 63 Erembodegem 185 309 494 Gijzegem 37 65 102 Herdersem 42 79 121 Hofstade 77 131 208 Meldert 47 56 103 Moorsel 101 135 236 Nieuwerkerken 172 230 402 AALST 1.540 2.292 3.832 leken met de gegel van 30 april 1981 teltl een stijging van 7ï eenheden of 25,6%. Arrondissement Aal Op 30 april 1981 bed het aantal uitkering kende volledig werk |a< 12.916 eenheden, van 5.387 mannen 7.529 vrouwen, dit is,./ meer dan op het van de maand Procentueel uitgedri dit een stijging 1,64%. Deze stijging rug te vinden zowel mannen 138) al |a, vrouwen 71). Nationaal Op 30 april 1981 bedroeg het aantal uitkeringtrek- kende volledig werklozen op nationaal vlak 376.885 eenheden, waarvan 158.205 mannen en 218.680 vrouwen. In ver gelijking met de maand voordien was dit 2.421 eenheden of 0,6% meer. In verhouding tot de ak- tieve bevolking bedraagt de werkloosheidsgraad 9,1%. Voor de maand april valt op te merken dat de stij ging van de volledige werkloosheid zich vooral voordeed in de drie vol gende nijverheidstakken: de konstruktie van trans- portmaterieel 1.259), de bouw 2.787) en de diensten 1.810). An derzijds werd in de hore- casektor en in het aantal jongeren, toegelaten op basis van het studies, respektievelijk een daling van 752 en 2.720 eenhe den genoteerd. Onder de 376.885 uitke- ringtrekkende volledig werklozen telt men 127.018 jongeren van minder dan 25 jaar oud (48.906 mannen en 78.112 vrouwen). Het aantal volledig werk lozen einde april 1980 be droeg 299.959 eenheden (109.489 mannen en 190.470 vrouwen). Verge- Gpti Ten opzichte van d tieve bevolking bed 12,09% tegenover voor het Rijk. Wat or wekkend is voor streek, is dat de evi van deze koëfficien gatiever is dan de nale gemiddelden, betekent dat het dissement relatief h getroffen wordt dor achteruitgang dan paalde andere gewe De toename van de loosheid was voor vinden bij volgend roepsgroepen: laars (+80), bedie (+58), kleermakers schilders 19), timers lieden 13) en wari rt handelaars 11). Brieven waarvan de afzender niet aan de redaktie bekend komen niet voor plaatsing in aanmerking. De redaktie behoudt zich het recht voo. de tekst te bekorten. Publikatie betekent niet dat de redaktie achter de inhoud staat '9! In het gebiedshuisje van het Belfort, Grote Markt, wordt andermaal een toeristisch informatie- en dokumentatiebureau ingericht vanaf 1 juli tot en met 13 september 1981. Het is toegankelijk op werkdagen van 9 tot 12u3ö en van 13u30 tot 17u30. Op zaterdagen van 13u30 tot 17u30 en op zondagen van 10 tot 12u30 en van 13u30 tot 17u30. U kan het telefonisch be reiken via 053-77.11.11, toestel 240. Geleide bezoeken op aanvraag, folders, doku- mentatie, prentkaarten, affiches, herinnerings medailles van Dirk Mar tens, St.-Martinuskerk en Akademie voor Schone Kunsten, wandelwegen, enz. In dit bureau kunnen kaarten worden bekomen voor volgende voorstel lingen van het Festival van Vlaanderen: 8 september: Bream Consort, huis, Aalst 19 september: lands Kamerorkest, Stad huis, Aalst 22 september: Franz Liszt Kamerorkest, St.-Marti nuskerk, Aalst 29 september: Duo Crommelynck, VTI, Aalst 2 oktober: Quatac- kerkwartet, St.-Margare- takerk, Baardegem De Grote Markt zal be- vlagd worden met heral dische vlaggen. In juli, augustus en sep tember is er elke vrijdag avond vanaf 20 u. beiaardkonsert. Aalst-Kermis heeft plaats Julian Stad- Neder- van 5 tot 19 juli. De «12e Pikkeling» heeft plaats van 24 tot 26 juli te Meldert op hoeve Van Cauwelaer, Nieveldries- weg 26. vrijdag 24 juli: geleide wandeling, opening en bekroning van de ten toonstelling van schilde rijen met als thema het oogstgebeuren of de lan delijkheid en opening van het bloementapijt te Moorsel aan de Gudula- kapel. zaterdag en zondag 25 en 26 juli: traditionele pikfeesten met tal van at- trakties vanaf 15 u. De Faubourgjaarmarkt te Baardegem met folkloris tische stoet heeft plaats op dinsdag 25 augustus. Verder zijn er de «Kunst en Ambachtenmarkt» op de Grote Markt vanaf 20 u. op 5 september, de tentoonstelling «Beel dende Kunsten» in de Belfortkripte en -zaal van 5 tot en met 27 septem ber en de expo «Retro- spektieve Etienne Le Compte» van 4 tot en met 28 september. LH ijn Waarde Redaktie, g Wanneer ik wandel langs de Pasbeek, die kronl ior tussen boomgaarden, weiden en bossen de grens 't van de Noordelijke Falluintjes, sta ik even stil or'e kikvors voorrang van rechts te verlenen, luisterent 'de het gezang van een lijster. Steeds kom ik onder de all van deze charmante streek. Op de rechter beekkanl t j< een eeuwenoude olmenhaag, links bomen en knoti Hij wat verder een rij struiken. Lang zal ik deze meandf we beek niet meer kunnen bewonderen, zij wordt re trokken, verbreed en grotendeels gebetonneerd wac te het schone wat hier groeit en leeft vernield gaat w< e In de vele jaren die ik aan de Pasbeek woon heb ik de wateroverlast gezien, behaivë aün een poor te 00 duikers; toch zal de beek gekanaliseerd worden w; 'e werd het gepland. Langsheen de beek is in de loop der eeuwen zulkt ''jk rijkgevarieerde plantengroei ontstaan, waarondefns zeldzame kruiden, als maar zelden mogelijk is. Rc de beek is hettevens een paradijs voor vogels. In de 'ar houtkanten naast de beek wonen zulks een on«er aantal vogelsoorten dat het onmogelijk ware ze o ve vernoemen. re' Waar gaat dit alles zich later nog kunnen han( !n> wanneer dit hier geofferd gaat worden aan een groots opgevat - en honderden miljoenen kostend dat bovendien totaal nutteloos is en waarbij men riskeert de beste cultuurgronden van gans Europa Je' deloos te maken door watertekort. Is er dan nog niet genoeg landbouwgrond ho en begraven onder beton dat men nu aan de beken beginnen knoeien. Voor het hier een eenzaamverlaten vlakte gaat vi nodig ik iedereen graag uit om samen met f en ongekend maar enigmooi gebied te komen bewo es tijdens een wandeling langs de Pasbeek. Hoogachtend, Uw lezer Rog a< ka Ee De weg die wij wijzen Het Vlaams Blok heeft van bij zijn ontstaan en versagen de valse profeten in de Vlaamse Bewegi °p de vinger gewezen. n Het was een van de redenen waarom wij niet door de beroeps-anti-fascisten op alle mogelijke rrv werden geboycot. vg Om het zacht uit te drukken werden wij o.m. [r ook door het A.N.Z. scheef bekeken. ev Dit scheef bekijken is trouwens nog niet afg 3n Vermits heel wat volksvertegenwoordigers voor e lg plaats werden uitgenodigd, maar Karei Dillen uitdr Df Kloosterschool Schoolfeest van de Vrije Gesubsidieerde Klooster school morgen zaterdag 13 juni vanaf 15 u. Tentoon stelling, attrakties, pannekoekenfestijn. Dansen Dansen in de Katholieke Kring op kermiszondag 21 Parochiecentrum Ontvangen u dit week-end Pia en Roger Callebaut- Hanssens. Scouts De viering kende groot sukses. Op zaterdag waren er ruim 50 kaarters opgekomen en op zondag werden 350 maaltijden geserveerd. Schoolfeesten Meldertse scholen houden hun traditioneel school feest: op zondag 14 juni in de meisjesschool en op zondag 21 juni in de jongensschool. In de meisjes school kunt u vanaf 15 u de kleuters en meisjes zien optreden, frieten en lekkere broodjes smullen, je kans wagen en genieten van een fris pintje bier. Dit doet echter niets af aan onze vreugde o gelukte zangfeest. Voor ons is immers zelfs het Vlaams Blok slee! middel om het doel te bereiken. Wij kunnen ons dus oprecht verheugen ook v mensen die ons scheef bekijken een duidelijke stap in de richting van het doel. Vlaamse onafhankelijkheid, los van België, I Wallonië, is een der pijlers waarop het Vlaarr wezenlijk steunt. Wij stellen dus met evenveel vreugde vast dat Sn door de druk van de basis verplicht is voorzie stellen dat het inderdaad met België niet meer mo '(01 en het dus wel zonder België zal moeten gaan. In alle eerlijkheid kunnen wij anders dan vostste zij die ons zo dikwijls hebben nagewezen lannti verplicht worden te wijzen in de richting die wij aangetoond. Is het dan aanmatigend hierin een bewijs te zills de stelling dat de oprichting van het Vlaams B absolute noodzaak is geweest, en een aanmoedic ons onontbeerlijke rol met verdubbelde inzet te sp)elen. Hoog< William 1 O.V. Vlaai Arrondissemer erl ifri

De Voorpost | 1981 | | pagina 2