Henri De Block: te oud voor een kleine klub, goed genoeg voor de top Van FC Temsica naar Daring Brussel 32 - 12.6.1981 - De Voorpost Henri De Block in aktie tijdens een wedstrijd tussen Temsica en Vigor Hamme in 1938 'In het naoorlogse voetbal heeft Temse niet veel potten gebroken. De twee vooroorlogse ploegen FC Temsica en SK Temse versmolten na de bevrijding beloftevol en ambitieus tot KSV Temse. De klub kende een goede opmars in zijn eerste bestaansjaren en verbleef kortstondig in de bevorderingsreeks, maar tuimelde nadien terug in de provinciale afdelingen, waaruit ze nooit meer is weggeraakt. Al meer dan 30 jaar lang neemt KSV de lift van tweede naar eerste provinciale en terug. Individueel heeft de Scheldegemeente nochtans aardig wat talent in de rangen gehad. Drie Temsenaren schopten het zo ver dat zij in 's lands hoogste afdeling belandden: Roger «de kleine Janssens», een flitsend linksbuiten, speelde verscheidene jaren voor Union St.-Gillis, Franpois Verheyen, doelman en geneesheer, verdedigde de kleuren van SK Charleroi en Henri De Block, eveneens doelwachter, kwam vier seizoenen uit voor Daring Brussel. In afwachting dat wij «leven en werk» van Francois Verheyen en Roger Janssens belichten, volgt hier de merkwaardige story van Henri De Block, een klassekeeper die te oud bevonden werd voor het provinciaal voetbal en daardoor... in de hoogste nationale afdeling terechtkwam. Henri De Block werd geboren in Temse op 25 februari 1914. Zijn va der oefende het beroep Van mandenmaker uit, dat typisch was voor de streek. Henri's levens wandel volgde het spoor dat zovele bewoners van Temse en omgeving volgden tussen de twee wereldoorlogen in: 14 jaar oud verliet hij de schoolbanken en werd hij nagelhitter op de Boelwerf. In 1929 werd hij aldaar overgeplaatst naar de smederij, waar hij eerst als helper, daarna als voorwerker werkzaam was. Gemobiliseerd in 1940 kon hij pas in 1941 op nieuw aan het werk, en wel in de hoefsmederij van de Quarantaine- stallen in Antwerpen. Reeds enkele maanden later eind 1941 werd hij werkzaam op de scheepswerf St.-Pie- ters in Hemiksem, waar hij al na een paar jaar bevorderd werd tot meestergast in de snje- derij. In 1977 ging hij met pre-pensioen Dat Henri De Block beroeps halve meer dan een goed vakman was, moge blij ken uit het slot van dit artikel. Hij huwde in 1938 met Jeanne De Wilde en hun huwelijk werd met twee zonen gezegend: Mare is burgerlijk ingenieur, Luc politie-inspekteur. Henri De Block is intus sen ook al vijf maal Van Sparta naar FC Temsica Via Temsenaren die in Engeland studeerden werd de voetbalsport in het begin van deze eeuw in de Scheldegemeente geïntroduceerd. Dat leidde in 1906 tot de op richting van FC Temsi ca. Als gevolg van de té dominerende rol van de geestelijkheid scheur den zich in het begin der twintiger jaren een aan tal spelers af en dat leid de tot de oprichting van SK Temse. De rivaliteit tussen beide klubs werk te uiteraard stimulerend op het plaatselijk voet- 'J#lieven en bevorderde de belangstelling, vooral van de jongeren, die in die. tijd maar weinig ont- spanningsmogelij khe- den hadden. In Temse waren rond 1920-1930 vooral turnen, voetbal en worstelen «in». Twaalf jaar oud wilde Henri De Block reeds lid worden van SK Temse, maar hij mocht niet van zijn vader, die oordeelde dat hij nog te jong was. Zoonlief sloot dan maar aan bij turnkring «Wil len is Kunnen». Wel was hij voetbalaktief bij de straatploeg Sparta van 't Hollands Gelaag, waar hij als doelverdediger in de kijker liep. Aanslui ten bij SK Temse bleef echter de betrachting, vooral omdat men inge val van toetreding échte voetbalschoenen kreeg... Toen Henri tewerkge steld werd op de Boel werf vond zijn vader hem oud genoeg om bij SK aan te sluiten, en dat het hij zich geen twee maal zeggen. Met Frans en Bernard De Winter, Paul en Edmond Se- ghers verliet hij de Spar- tarangen en bood hij zich bij SK aan tijdens een training. De verwel koming aldaar was ech ter een koude douche. Bestuurslid Leon Lis- sens, die blijkbaar geen te beste ervaring had met jongeren, snauwde hen bitsig toe: «Dien bucht hier van 't plein, w'hebben hier al bandie ten genoeg!». Ontmoe digd trok het vijftal dan maar naar de konkur- rent, FC Temsica, die de zelfde avond eveneens training hield. Daar werden zij met open ar men ontvangen door Henri De Clercq en FC Temsica was meteen hun klub. In de jaren 1928-1930 telde FC Temsica drie doelwachters: Jef Suy, Henri Osselaer en Au gust Maes, Témses hui dige burgemeester. De 14-jarige Henri kwam aanvankelijk uiteraard niet aan de bak in de eerste ploeg, maar zijn belangstelling klauterde zo steil de hoogte in, dat hij met een ongewone ij ver en inzet aan de weg begon te timmeren. Hij trainde veel alleen, ging vaak naar voetbalwed strijden kijken, en dank zij Albert De Nayer had hij de mogelijkheid ook internationale matchen bij te wonen. Hij vatte dan altijd post achter het doel, kwestie van het speelgedrag van de keeper te kunnen bestu deren. Toen Henri Osse laer (de -Rif van Des» zegt men in Temse) in 1930 een kwetsuur op liep en uit het Temsica- doel verdween, nam de 16-jarige Henri De Block zijn plaats in. Wat als een tijdelijke vervan ging werd voorspeld, re sulteerde in een defini tieve opstelling, Henri De Block demonstreerde zijn talent inderdaad zó kwistig, dat de oudere doelwachters het veld moesten ruimen. Beze ten door het heilig vuur verzorgde hij zich uit stekend en om een opti male lichaamskonditie te bekomen ging hij «culture physique» (zoals men het noemde) volgen bij Europees wor stelkampioen Jan Roo- sen. Toen Boelbaas Frans Boel begin van de jaren dertig erevoorzitter werd van FC Temsica en zijn financiële en orga nisatorische talenten in dienst stelde van de klub, betekende dat een ingrijpende spoorslag voor deze vereniging, die haar mogelijkheden op verscheidene vlakken zag toenemen. Zo werd Gentenaar Corin als trainer naar Temsica ge haald. Het was deze man, die Henri De Block wees op de Engelse na tionale doelman Swift, een klasbak die naar lengte en gewicht erg veel gelijkenis vertoon de met de Temsenaar. Henri De Block begon het keepgedrag van de Engelsman te bestude ren en zou heel wat van hem opsteken, o.m. de schitterende opstelling in het doel. FC Antwerp klopt aan Aangevoerd door ere voorzitter-burgemeester Frans Boel en voorzitter Jean De Ryck kende FC Temsica in de dertiger jaren een ongewone pe riode van hoogkonjunk- tuur. In enkele jaren tijd werkte de klub zich van derde, provincie naar bevordering, een door braak die in ruime krin gen weerklank vond. Toen Henri De Block in 1934 zijn dienstplicht vervulde, werd hij opge steld in het voetbalteam van de kompagnie, een goed draaiende ploeg die het zowel tot kampioen van het regiment als van de divisie bracht. Nadat hij in 1936 voor zes we ken op militair kamp was getrokken en met zijn ploeg tweede was geëindigd, in het divisie kampioenschap, werd hij geselekteerd voor de nationale legerploeg. Met het Belgisch mili tair elftal versloeg hij Frankrijk met 2-0. De Temsenaar genoot alge hele lof voor zijn presta tie en Temsica-trainer Désiré Bastin, ooit links buiten van FC Antwerp én internationaal, bena derde hem om toe te tre den tot FC Antwerp. Het eerste seizoen ver- Henri De Block voelde liep voor Henri De Block daar wel wat voor en rimpelloos, maar tijdens kreeg van Temsica de het seizoen 1946-1947 toestemming om met de liep het mis. Na een uit eerste nationaler een oe- gestelde partij in de win- fenwedstrijd te spelen, terperiode, vernam hij Dat werd Feyenoord - hij plots niet meer in Antwerp, door deze laat- ^6 eerste ploeg was op- ste met 0-1 gewonnen. gesteld. Toen hij naar FC Antwerp wilde de 0611 verklaring vroeg, Temsenaar voorgoed kreeg hij als antwoord: tussen de palen en vatte "Dat is onze zaak!». Ont- onderhandelingen aan goocheld legde de toen met Temsica. Overtuigd 33-jarige Henri De van de waarde van zijn Block zich bij dit verdikt doelman verzette het be- neer Hij pakte zijn Henri De Block met een schaakspel dat hij zelf beeldhouwde, (rdg) 33-jarige een 33-jarige gezifte doelman van een provin ciale ploeg onder de arm te nemen, maar het ver- hem uiteindelijk uit het fanionelftal én uit het voetbal halen. De kom petitie was enkele maan den oud, toen Daring op bezoek ging bij Tilleur. Bij een ongelukkig kon- takt met Pannaye ont wrichtte de Temsenaar zijn knie en dat beteken de twee maanden ver plichte rust. Terwijl «de witte» Speeckaert zich in het doel waar maakte, werd de Temsenaar zoals zovele spelers op leeftijd die na een kwet suur herbeginnen on zeker in zijn optreden, hij miste durf en zelfver trouwen. Bezorgd om zijn gezin, denkend aan de mogelijkheid dat nog wel iets erger zou kun nen gebeuren op het veld, en overtuigd dat Daring met Speeckaert een uitstekende doel man had, besliste Henri, na nog vier maal met de reserven te zijn aange treden, de shoes aan de haak te hangen. Het sei- Akademie en Vaktek school gevolgd (teke en technisch tekent een aktiviteit die hij gens zijn stijgende balinteresse had mot laten varen. De krej ve drang wa steeds in hem aanwej gebleven, óók al zijn beroep van dat vaak zijn pingskracht had proefd. Bij zijn opruststellj dacht hij er eerst zich de benodigdhej van kunstsmid aan| schaffen, maar de zvij financiële invest* weerhield hem daan Een aanverwante het beeldhouwen, hem echter evenzeer fl en omdat de budgtti weerslag daarvan wat draaglijker koos hij voor deze tieke bedrijvigheid, benodigdheden hij trouwens kado j zijn werkmakkers, I hij met rust ging. trouwen van trainer 20611 1950-1951 was Vlaeminck en Salembier 10611 noS niet halfweg. werd niet beschaamd Henri De Block bewees dat de tijd geen vat op Daring Brussel trachtte hem achteraf nog bij zijn veteranen- hem had gehad en wed- team te laten aantreden, strijd na wedstrijd be- maar Henri De Block ging niet op het voorstel in. Zijn afscheid van het voetbal was definitief. Nooit heeft hij sinds dien nog als keeper op een terrein postgevat. Hij heeft zelfs nauwe lijks nog een wedstrijd bijgewoond. Slechts op zijn mocht hij de rei t.v. keek en kijkt hij af taten van deze laatbli en toe nog eens naar de er onder ogen krijgei sport, die hem zovele 67 jaar is hij nu. |st uren van zijn leven heeft gezondheid is zoals altijd is geweest: opp best. Met een kaï }ra. vracht herinnering n aan een suksesvi geboeid.. Van doelman tot beeldhouwer Toen Henri De Block en dit niettegenstaande een voortreffelijke op volger stond te trappe len: de «Witte» Spee ckaert. Een kwetsuur zou voetballoopbaan m lj („de Rie„ zegt men in fc1h^hc«fd „m<? Temse) in 1977 met pre- »»ugUJke ba dp pensioen ging, keek hij louwaren voor de uit naar een bezigheid om de vele vrije tijd nut tig te kunnen besteden. Een oude liefde borrelde weer in hem op. Van 1930 tot 1934 had hij vestigde hij zijn wat uiteraard ook voor hem een enorme voldoe ning betekende. Daring kende een ge weldig seizoen 1947- stuur zich echter tégen «aiosn En verast 1948 en werd kampioen de transfer, met als ge- H^V definitief. Toch zou Dat betekende meteen volg dat Henri De Block het v°etbal hem niet los- een ticket naar de hoog- in Temse bleef. De kans laten. Integendeel. ste nationale afdeling, dat de toen 23-jarige hel- Werkzaam op de Ook daar zou Henri De pgp ijl de smederij van de scheepswerf van Hemik- Block uitstekend zijn Boelwerf in de hoogste sem had Henri als werk- man staan. Nog twee nationale voetbalafde- makker Charles Salem- seizoenen lang vatte hij ling 2ou aantreden was hiereen Hammenaar, ononderbroken post in meteen verkeken. die hij Daring Brussel het Daring-doel, en ook Bij FC Temsica was speelde. Met tuitende toen hij zijn vierde jaar Henri De Block een ge- oren aanhoorde deze bij de klub aanvatte vestigde waarde en een laatste hoe de Temse- (1950-1951), was hij on gevierd keeper. Met zijn naar was «uitgespeeld», danks zijn 36 jaar nog stoere figuur (1,81 m. Overtuigd dat Henri De steeds eerste doelman groot, 85 kg.) en handen Block ook op zijn 33ste *'*4' 1 al 8 koolschoppen, maak- noë> 6611 hes te doelman te hij indruk op tegen- was; en gezien keeper strever en toeschouwer. Badjou s karrière bij de Zijn tussenkomsten op Brusselse klub toch ten het veld waren nochtans einde liep, stelde Salem- niet erg spektakulair hier voor dat Henri De van aard. Hij was eerder Block naar Daring zou sober in zijn optreden, komen. De Hammenaar Zijn voortreffelijke op- he zaak bepleiten stelling maakte sensa- hij trainer Honoré Vlae- tionale safes vaak over- minck, met wie hij goed bodig. Zijn opstelling, bevriend was. Informele lenigheid, spelinzicht, kontakten mondden uit intuïtie, pakvastheid, en in officiële onderhande zijn durf en keihard hngen en uiteindelijk schot maakten hem des- vonh in lokaal «'t Hol- alniettemin tot een at- iands Hof» de onderteke- traktie op het veld. Hen- nin& plaats van Henri's ri De Block was een per- overgang. Transfersom soonlijkheid in het doel, 80.000 fr. bijna onklopbaar op de Ambitieus en vastbe- hoge ballen. Bovendien rahen vatte Henri De was hij een échte klub- Block het seizoen 1947- speler. 1948 aan tussen de pa len van de Brusselse top- Naar ploeg, die op dat ogen- Daring Brussel blik in tweede nationale De jaren kwamen en afdeling aantrad. Voor oololliail fclflw/u v 11 gingen, de oorlog be- DaringMvas het natuur- Peersman, Alfons De Winter en Benoit Van Remoortele. vroor het veremgmgsle- "Jk een halve c-ok om ven, en toen in septem ber 1944 de bevrijding een feit was, duurde het maanden eer de molen van het gewone leven opnieuw op zijn ver trouwd ritme maalde. In Temsese voetbalkringen heerste opwinding: er werd toenadering zocht om tot een fusie te komen. En zo ver kwam het ook. 1945 betekende het einde van FC Temsi ca en SK Temse en het begin van KSV Temse. De fusie bracht onver mijdelijke ongemakken met zich mee, o.m. op het vlak van de ploegen- samenstelling (hoeveel spelers van Temsica, hoeveel van SK?ï. Anno 1981 beeldhouwen tuinieren en biljartei— de voornaamste vr tijdsbesteding van He De Block, en het gezegd worden dat hi als late roeping be houwwerk levert mag gezien worden, oud-akademieleraar beeldhouwer Alois D zaliger, j( an 80 mag Temses sul ste doelwachter een knipoog naar verleden de toekoin fier en rooskleurig te13 r moet zien. lr,d rd FC Temsica rond 1934. Staande v.l.n.r. trainer Désiré Bastin, Edouard De Ke Louis Mys, Henri De Block, Albert De Bondt (gehurkt), Aimé Goossens en Pt Peersman. Zittend v.l.n.r. Gerard Van Overloop, August De Wilde, Paul

De Voorpost | 1981 | | pagina 32