KRIJGT BOON ZIJN STANDBEELD OF NIET? PVV-FRAKTIELEIDER RICHARD DE GOLS VERVANGEN DOOR ANDRE DOOMS MILIEUPOLITIE MAG NIET STEEDS OPTREDEN TEGEN FIRMA DE GEYNDT STEENBERG DOORN IN OOG VAN OPPOSITIE TEXTIELSEKTOR KAN REKENEN OP STEUN NU ZONDAG DAENSDAG! Op passende wijze herdacht, maar... Gemeenteraad Erpe-Mere PI Maandkalender V.V.V.G. Federatie Groot-Aalst Vervolg van pag. 1 Want Boontje rust nu al ruim twee jaar op de be graafplaats van zijn Aalst, de stad die hij toch altijd trouw bleef, de stad waarvan ook wij ondanks alles hartstochtelijk blij ven houden. Geen Heilig Boontje Het ligt niet in onze be doeling om aan helden verering te gaan doen of mee te werken aan de heiligverklaring van Boon, want Lodewijk Paul Aalbrecht Boon was geen held, en zeker geen Heilig Boontje. Hij was gewoon een mens met een groot hart, boordevol liefde voor zijn vertrapte medemens. Hij is er bovendien in zijn hele oeuvre voortreffelijk in geslaagd om zijn ge voelens op een eenvou dige en begrijpelijke wij ze te verwoorden. De Nederlandse schrijver Willem Frederik Her mans, gewoonlijk eerder karig met zijn lof, schrijft: «De eenvoud van Boons tema maakt dat hij een der werkelijk grote au teurs is die toegankelijk flle literaturen van de he- we houden niet van war me, overvolle zalen, waar je nauwelijks wat lucht kan happen. In de verte horen we Mar cel Wauters de aanwezi gen verwelkomen op zijn bedaarde, hartelijke wij ze; minister Galle leest een telex voor van Joop den Uyl, die beloofd had te zullen komen, doch daar de regeringsforma tie in Nederland niet in de mogelijkheid verkeerde om naar Aalst te komen. «Nacht van de Poëzie»- organisator Guido Lau- waert leest het proces voor van Jan de Lichte en museumkonservator Jan Hoet spreekt met Roel D'Haese en Bert Ghysels over het omstreden mo nument. Dichter en joer- nalist Herman De Co- ninck had in «Humo» al eerder een gesprek met Roel D'Haese, waarin ons naast enkele opmerkelij ke uitspraken over racis me vooral dit frappeerde: «Er zijn zoveel mensen die op de universiteit hun broek verslijten en alles leren over taal en wat weet ik allemaal en die een sukkelaar, die uit pu re miserie handelde? Het kan voor sommige men sen erg belangrijk zijn, maar het is waarschijnlijk nooit meer te achterha len wat er in werkelijk heid gebeurde. Over de balk Wat er in 1981 gebeurt is echter louter muggezif- terij, een tipische uiting van de kleinzielige men taliteit, die ook nu nog het reuzedorp Vlaande ren teistert. Louis Paul Boon verdient een monument. Cyriel TEMMERMAN Hugo Claus las in wereld première zijn gedichten cyclus Jan De Lichte, waarvan we de tekst eer lang hopen te publiceren. VOLGENDE WEEK: FERNAND AUWERA: EEN PLEIDOOI VOOR DE «RANDGEVALLEN» IN DE LITERATUUR. Een zicht op de eivolle feestzaal. (KDC) Vervolg van pag. 1 Maar wellicht hadden de drie PW-onderhande- laars zonder de waard gerekend. Want zowel burgemeester D'Haese- nog steeds ingeschreven in de bevolkingsregisters van Kerksken (Groot- Haaltert) waar hij jaren lang burgemeester was. zijn voor de velen». En kritikus Pierre H. Dubois noemt Boon «iemand voor wie het schrijven wel degelijk een roeping was», «een ware gedre vene». Dit in een periode dat het schrijverschap meer tot een beroep dan tot een roeping was ge ëvolueerd. Maar Boon is dood, en momenteel ontwaart men enkel nog wat heu vels in ons literair land- schap Een nieuwe lich- Bee|dhouwer Ie wereld kennen, en dan kom je daar zo'n verver tegen, en die schrijft «De Kapellekensbaan». Daar heb ik geen woorden voor van bewondering. Dat kan bijna niet, zo'n personage als Boon, dat dat echt waar is. Nu zou den ze er van alles willen van maken, een groot schilder, een groot dich ter, alsof het niet meer dan genoeg is dat hij Louis Paul Boon is.» ting Vlaamse schrijvers noemt zichzelf veelbete kenend «De stille gene ratie» Herdenking Stilte allerwegen... maar in de zaal wordt druk geroezemoesd, ze stroomt boordevol men sen. Vele onbekende ge zichten eisen een plaatsje op, ze willen horen en zien wat hier vanavond gebeurt. We laten ons mijmerend naar de ach tergrond dringen, want Roel D'Haese, een Aalstenaar die men hier ook al niet schijnt te kennen, speel de al jaren met het idee om de figuur van Jan de Lichte in een beeld te ver eeuwigen, Kranten en tijdschriften vullen nu al wekenlang hun kolommen met be schouwingen over de rol zich onwetend voordoet. Aldus wordt door ande ren dan weer beweerd dat CVP'er Willy Michiels, die onlangs het Water kasteel te Moorsel als «buitenverblijf» aan leer, als schepenen De kocht, zich kandidaat zou Maght en Van den Eede stellen bij de volgende Een ander verhaaltje dat en ex-schepen Gilbert gemeenteraadsverkiezin- de ronde doet is dat de Bourlon, die zijn come- Qen, na zich in Groot- huidige SP minister Mare back aan het voorberei- den is, zouden zich tegen deze besprekingen verzet hebben. Naar men verder vertelt zou één van de gevolgen geweest zijn dat PW-gemeenteraads- lid Richard De Golsont- slagdiende te nemen als fraktieleider of vrijwillig ontslag nam omdat hij het oneens was met deze gang van zaken. Dat hij ontslag nam is ondertus sen een feit. Aalst gedomicilieerd te Galle ernstig kandidaat hebben. Op dit ogenblik zou zijn voor het goever- is betrokkene immers neurschap van Oost- Vlaanderen. Aldus zou hij zijn zieke partijgenoot gouverneur De Kinder opvolgen, die pensioen zou nemen. Indien dit in derdaad het geval zou zijn, zou deze benoeming ongetwijfeld ernstige problemen opwerpen voor de Aalsterse SP, vermits Mare Galle langs alle zijden reeds getipt wordt als lijstaanvoerder bij de volgende gemeen teraadsverkiezingen. In hoeverre al deze ge ruchten stroken met de waarheid is op dit ogen blik onmogelijk na te va do gaan, en op gevaar af dit weekblad zou vervL' ten worden een «r( delkrant» te zijn, hebb wij het toch nuttig geo deeld onze lezers hierv op de hoogte te stelli Misschien zullen velen oktober 1982 terugd< ken aan wat zij nu leze vei r Ondertussen doen ook andere geruchten de ron de, en in hoeverre ze met de waarheid overeen stemmen laten wij hier in het midden. Het kunnen evengoed roddelpraatjes zijn gelanceerd door af gunstige tegenstanders. Want het is een feit dat Reeds in het nummer van verleden week behandel- hoewel een dergelijk den wij de jongste perskonferentie van de Werk- groenscherm gevraagd groep Leefmilieu Aalst. Hierbij werd uitvoerig inge- werd in een petitie, die gaan op de perikelen rond het bedrijf De Geyndt, door 1022 mensen uit gelegen op de derde industriezone te Erembode- Erembodegem-Terjoden gem. Dit bedrijf, dat langs heel wat omwegen in het getekend werd. Verder bezit geraakte van de wettelijke bouwvergunningen, ontdekte het Aktiekomi- funktioneerdeook reeds lang vooraleer de noodzake- tee nog dat er geen enke- lieupolitie geen toezicht zouden gebeurd zijn do de dienst leefmilieu de provincie Oost-Vlai deren terwijl ook het nisterie van Openba lijke exploitatievergunning in haar bezit was. Ie precisering vermeld werd nopens het onder houd van ketel, de schouw en de filters. Nochtans dient een schouw van dergelijke omvang toch minstens die de Velzekenaar Jan iedereen die ook maar de Lichte in de Aalsterse van dicht of van ver met geschiedenis speelde, deze «verhaaltjes» ver- Was hij een bandiet, een bonden is alles honderd vulgaire moordenaar? Of ten honderd negeert, of Zoals reeds vroeger in dit Deputatie van Oost weekblad vermeld is het Vlaanderen een vergun- plaatselijk aktiekomitee ning afgeleverd voor een Driehoekstraat, dat sinds proefperiode van twee de aanvang het verzet te- jaar. In deze vergunning gen het bedrijf organi- komen heel wat onregel- éénmaal per jaar gekuist seert, alles behalve ge- matigheden voor en op te worden lukkig met de inhoud van de perskonferentie van Het toppunt is ongetwij- de nieuwe uitbatingsver- WLA werden de voor gunning, in die mate zelfs naamste ervan op een dat men denietigheid van rijtje gezet, de vergunning zal aan- Vooreerst bemerkte het mag houden op de wateroverlast, het afval water noch de riolerings voorschriften. Enkel inza ke lawaaioverlast en stof- Werken reeds ter plaa weerslag mag zij even- opmetingen zou verrii tueel optreden. En dit werd expliciet in de uit batingsvergunning ver meld. Blijkbaar een uni cum in de geschiedenis. Wat de lawaaihinder be treft antwoordde de afge vaardigde van het Aktie komitee op vraag van één van de aanwezige journalisten nog dat er feld de vermelding dat de tot op heden reeds drie- beroemde Aalsterse mi- maal geluidsmetingen hebben. Het besluit was dan dat de exploitatievergi ning tekst genoeg bev maar dat men de k( van de zaak in het on wisse gelaten had. bedrijf doet veel beloft om aan de milieuhim te verhelpen, maar er weinig daden» zo op de perskonferer van WLA gezegd. doch wat een paar rooi lijnplannen betreft ko men er opmerkingen vanwege CVP-fraktielei- der Van Laethem. Het gaat hier echter om tech nische details. Het rooi lijnplan voor de weg aan sluitend op «Prinsdaal» wordt tussen meerder heid en oppositie bespro ken (Van Laethem-De Grave-De Wolf) en men besluit uiteindelijk het huidig rooilijnplan defini tief te aanvaarden, maar eveneens een beslissing te nemen om geheel het gebied te ontsluiten met het inzicht alle aanpalen- den voldoening te kun nen geven. De Ommegangstraat te Mere Over een afstand van on geveer 300 meter moeten hier verbeteringswerken uitgevoerd worden. De oorspronkelijke raming bedroeg 2.800.000 fr. maar thans bedraagt ze ruim 900.000 fr. meer. Daarom vraagt raadslid Vindevoghel of de aanne mer van de Diepestraat (waar de werken blijven aanslepen) niet kan ver antwoordelijk gesteld worden en of er geen ver baal kan ingediend wor den. Schepen De Grave is echter van oordeel dat dit onmogelijk is, aangezien het uit te voeren werk nooit aan hem werd toe gewezen, om reden van zijn financiële moeilijkhe den. Dezelfde schepen doet dan ook een voor stel om het bundel goed te keuren met aanvraging om betoelaging door de hogere overheid. Raads lid Van Durme beweert niet gelukkig te zijn met het huidig voorstel want het betreft een dossier dat reeds sinds 1979 aan sleept. Hij stelt boven dien voor dat de werken onmiddellijk zouden aan gevat worden zonder het aanvragen van toelagen. Schepen De Wolf ziet die mogelijkheid niet zitten vermits dat het hier om een werk gaat dat meer dan 2.300.000 fr. zal kos ten en bijgevolg het ge meentebestuur verplicht is hiervoor toelagen aan te vragen. Om toch tot een oplossing te komen doet hij een tussenvoor stel om het huidig voor stel goed te keuren en de aanbesteding te verrich ten met een beperkte of ferte, een voorstel dat unaniem aanvaard wordt. Verden werden goedkeu ringen verleend voor ver- beteringwerken in Eron- degem (Ganzendries, He- melvelddreef. Binnen straat), plan en bestek voor vernieuwing van de brug over de Molenbeek (Erpe-Honegem), oprich ten van een energiecel in het gemeentehuis te Vervolg van pag. 1 Mere. Gemeenteleningen wer den aanvaard voor ver beteringswerken aan de Kerkhoflaan te Aaigem (5.148.000 fr.), een radio installatie voor de politie diensten (309.000 fr.) en het gemeentelijk aandeel in de verbeteringswerken aan de weg van groot verkeer m. 134 te Aaigem (19.629.000 fr.). Toen een subsidieregle ment aan bod kwam ten voordele van jubilarissen werd een voorstel ge daan door raadslid Den Herder om de bedragen enigszins op te trekken. De door hem voorgestel de verhoogde bedragen werden unaniem aan vaard en zullen in de toe komst als volgt uitge keerd worden: 5.000 fr. (50 jaar), 7.500 fr. (60 jaar) en 10.000 fr. (65 jaar). De laatste punten waren deze i.v.m. Steenberg en namens de CVP heeft raadslid Van Laethem uit eengezet dat de fraktie geen punt zal goedkeu ren inzake «Steenberg». Men baseerde zich hier voor op «recente gebeur tenissen» doch meer uit leg werd niet gegeven tenzij door burgemeester De Lat die beweerde over een koninklijk besluit te beschikken i.v.m. even tuele wijzigingen in Steenberg. vragen bij de Koning. Op 19.12.1980 werd door de firma De Geyndt een eerste aanvraag inge diend voor het uitbaten van een fabriek voor het vervaardigen van houten deuren en ramen met een totaal machinepark van 945 PK. Hierbij blijkt onmiddellijk dat het bouwplan en de aan vraag onvolledig zijn. Op 19.1.1981 wordt reeds een nieuwe aanvraag in gediend ditmaal voor 50 motoren met een totaal vermogen van 1268 PK. Steeds is het protest massaal, en ook de Werk groep Leefmilieu Aalst diende ten gepaste tijde bezwaar in. Op 21 mei 1981 wordt dan door de Bestendige Aktiekomitee Driehoek straat dat de vergunning afgeleverd werd voor 974 K.W. of 1323 PK zijnde meer dan er ooit aange vraagd werd en meer dan er trouwens in de fabriek aanwezig is. Naar het Ak tiekomitee schat zijn er bij De Geyndt immers slechts motoren aanwe zig voor een totaal van 1200 tot 1250 PK en hier onder bevinden zich dan nog reservemotoren. De bestendige deputatie gaf ook een vergunning tot het exploiteren van een mazouttank van 25.000 liter, alhoewel ook iets dergelijks niet aange vraagd werd. Het bedrijf wordt ook niet verplicht van een groen scherm aan te leggen, al- Teneinde de werkgevers van de textielsektor en tevens alle andere belangstellende in te lichten over de inhoud en de mogelijkheden die het Textielplan bieden, heeft het Subregionaal Tewerkstellingsko- mitee van Aalst een voorlichtingsvergadering inge richt die doorging op 2 juni laatstleden. Als gastspre ker werd de heer M. Baecker uitgenodigd, die direk- teur ekonomische zaken is van Febellex en dus zeker de geschikte persoon om de nodige uitleg te geven. De Daensdag valt dit jaar samen met de verja ring van het overlijden van priester Adolf Daens. Ook enkele dagen na het overlijden van Gust De Boeck, oud-schepen te Baardegem en Vlaams strijder die verleden maandag te Baardegem onder ruime belangstelling ten grave werd ge dragen. Het programma ziet eruit als volgt: 9.30 u: bloemenhulde op het kerkhof 10.00 u: plechtige herdenkingsmis in St.- Martinuskerk met optreden van het St.-Marti- nuskoor en homilie door E. Pater Aernouts uit Antwerpen. 11.00 u: optocht naar het Daensmonument met de -muziekmaatschappij «Tot Heil des Volks» die zopas haar voorzitter Gust De Boeck verloor. Korte toespraak door H. Landuyt, bestuurslid van het Fonds. 11.45 u: Tocht naar het nieuw sekretariaat in de Korte Nieuwstraat, 12. Daarna receptie in de trouwzaal van het stadhuis met toespraken door Schepen van Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening Jan De Neve en slotwoord door Fondsvoorzitter Luc Delafortrie. LH Het was de voorzitter, de heer De Turck, die de tal rijke aanwezigen verwel komde in naam van de leden van het komitee, alsook in naam van de direktie van het Geweste lijk Bureau van de R.V.A. te Aalst. Vervolgens merkte de heer Burge meester van de stad Aalst, L. D'haeseleer, op dat op het ogenblik dat hij de brief van de heer De Turck ontving er even eens plannen in die zin bestonden op het stad huis. Het Textielplan is, aldus de Burgemeester, absoluut noodzakelijk in Aalst, maar in vergelij king met het staalplan en de Waalse hulp kan het textielplan eerder mi niem genoemd worden. Volgens de heer Baecker bestaan de objektieven van het Textielplan erin, een ekonomisch leefbare industrie te bekomen en te behouden met behoud van 100.000 werknemers. Dit betekent een afvloei ing van 25.000 personen, maar er dient duidelijk gesteld te worden dat zonder het plan de te werkstelling in de textiel sektor zou teruglopen tot ongeveer 25.000 te werkgestelde personen. Men zou dit trachten te doen via de aanmoedi ging van kommerciële akties, het gezond maken van de kostenstruktuur van de ondernemingen alsook het gezond maken van hun financiële struk- tuur. De overheidstussen komst zou bestaan uit in terventies met kommer ciële aard en andere met een financieel karakter. De hulp op het kommer ciële vlak zou bestaan in het recht trekken van de zwakke punten onder an dere door produktinno- vatie en het bevorderen van sterke punten z(far» de kwaliteit en flexi teit. Aldus zou er tev een dienstcentrum op richt worden om de dernemingen raad te ven in verband met d ign, marketing, promo speurwerk en beroe vorming. De financ tussenkomsten liggen op het vlak van| investeringen, het drijfskapitaal en de firl ciële struktuur van de derneming. Vervolgens werd door heer Baecker nog overzicht gegeven ofn. de modaliteiten van financiële tussenkor de sociale begeleiding aai afvloeiing van persof &ni en de rol van de ondei mingen zelf. G .in Uit het uitgebreid aktiviteitenprogramma het V.V.V.G. Federatie Groot Aalst, pikten w voor alle belangstellenden, volgende same komsten: Zaterdag 13 juni 1981 te 15 uur in «De Ijze ai Gentsestraat, Aalst: op uitnodiging van V.D. ar nogmaals de film «De Kleine Rivier» en (d0o klankdiamontage «V.O.S. Verleden en Toj^ji komst». Zondag 14 juni 1981: Priester Daensdag: H. N in de St. Martinuskerk te 10 uur. Donderdag 25 juni 1981: vaderfeest in de za «Madeion», Grote Markt, Aalst te 14u30. n (d.ibi iat

De Voorpost | 1981 | | pagina 4