VAT IS ER VAN DE KOSMETIKA? ARNAVAL-NIEUWS \Jieuw: Arömetratments hier in Aalst Chemische kosmetika is een ;J)p de huid regelrechte aanval hoonheidsverzorging is nog lang géén professio- branche en er zijn jammer genoeg veel te veel I die het zó willen houden; het zogenaamde f essionele onderwijs produceert per jaar wel r dan enkele honderden kommerciële verlengs- |es van de kosmetische industrie... en dan verge- «ye maar best die klungelaars die het altijd bést Hi, maar in feite noch van toeten noch van sn weten. België is eigenlijk maar een heel on- stisch land, als je het over kosmetische verzor- hebt. Kijk maar 's naar Zwitserland, ja, kijk zelfs r eventjes over de grens naar onze Noorder- Ihet woord is Paul Denijs, schoolheidsspecialist. |al ons wegwijs maken in een voor velen onbe- s wereld van de kosmetika. Twintigste eeuw en de kosmetika. Velen kunnen of sche studie en direkt kon- willen niet zonder. Maar is het wel allemaal zo mooi en netjes? We moeten toegeven, we weten eigenlijk maar bitter weinig over de 'goedjes' die we dagelijks mild over ons gelaat strijken. Ja, reklameaanbiedingen maken je duidelijk dat je niet zonder kunt of je bent niet 'in', maar verder dan schitterende superlatieven gaat men nooit. Soms durft men wel eens in minus- kule lettertjes de schadelijke stoffen, die in het toch zo fijne zalfje vermengd zitten vermelden... Het is duidelijk: met het grootste reklamebudget ter wereld slagen de nochtans pientere reklamebonzen er niet in de konsument eerlijk en behoorlijk in te lichten over de kosmetika. Of wil men het soms niet? Of is het zó erg dat de konsument van niets wil weten? takt met verzorgingen aan voorafgegaan. jm gingen we eens n met een echtpaar ;eds jaren in het vak i een volledige eigen vaart. Het echtpaar s uit de August Mar- aat. Een modern ge lat het blijkbaar naar n heeft in deze we- van kosmetika. Of niet volledig want verd ons al snel dui- dat dat ganse we- van de kosmetika ilijk maar één grote n is; prik je er door- dan merk je dat er naai niets meer ach- eekt... hadden een lijstje vragen opgesteld, daar kwam niet a' 'van in huis. 'Man en /erv^y' Denijs zijn im- geboren babbe- die vakkundig le- tus en van die zaken. Nü hebben alle échte profes sionele verzorgers inge zien dat het hoog tijd wordt dat de esthetische persoonsverzorging ge ïntegreerd wordt in het geheel van alle verzor gende disciplines. En dat we daar nog lang niet aan toe zijn, is zo klaar als pompwater. Daarvoor bestaan nog te veel rem mingen van baatzuchtige aard, om het netjes uit te drukken. Maar we gaan de goede richting uit, ook al kunnen wij misschien maar 10 of 100 mensen kwalitatief helpen... En hoeft het nog gezegd dat we dit alleen maar met natuurlijke middelen en natuurlijke methodes geo doorheen het laby- kunnen doen? ierv telli ;len igdi leze VEI* mackers «Small is beauti- Natuurlijk, de chemie is ful». Wij produceren niet één van de koninginnes- om nadien (met alle mo- tukken van het menselijk gelijke middelen) te ver- vernuft... maar je doet kopen. Wij produceren me met die vraag aan iets eigenhandig naargelang heel ridikuuls denken, in de werkelijke vraag en de Frankrijk bestaat een offi- werkelijke behoefte en cieel labo, belast met de daarbij wordt geen moei- systematische analyse te gespaard om het kom- van alle planten, waarvan pleetste wat de 'natuur' men de medikinale mo te bieden heeft in Aróme- gelijkheden vermoedt en treatments te integreren, aanneemt, met de bedoe- Zo kan je zeggen dat Ar- ling die eigenschappen ómetreatments geba- dan synthetisch te rekon- seerd is op een associa- strueren! Maar de natuur tieve inspanning van vele kan je niet in al zijn kon mensen, w.o. erg be- stituanten splitsen, een roemde namen, die we- plant ga je niet 'dissece- ten welke rijkdommen de ren' om er het zogezegde natuur (nog) te bieden aktieve element in op te heeft voor de mens, op sporen, laat staan het na- het randje van de 21e dien scheikundig te imi- eeuw. teren. En zo wordt ook Natuurlijke kosmetika heel w8t ?an 'nageboot- wordt wel eens verward s}e natuur onder natuur- Die doordringing van de met 'naieve' kosmetika, ''jks benaming aan de verschillende huidlaaqjes Hoe gedraagt Arömet- reatments zich dan in de verzorging? De belangrijkste vraag is voor ons altijd geweest: Hoe kan je bepaalde ver zorgende, hier in dit ge val fyto-biologische ele menten, veilig huidaktief maken? Het volstaat he lemaal niet om zo maar planten onder één of an dere vorm op de huid aan te brengen opdat die dan huidkorrektief zouden gaan werken. Vergeet dus maar je lieve kom kommerschijfjes, en an dere leuke ideetjes! Plan ten, net als andere biolo gische stoffen, worden pas écht huidaktief, wan neer ze gaan inwerken op het niveau van de huid- kiemlaag. Ze kunnen nu juist tot zover doordrin gen door de aanwezig heid van de etherische essenties. Die essenties 'normaliseren' ook via die weg bepaalde lic- haamsfunkties, die dan weer de oorzaak waren van huidprobleempjes. nen uit... koemest! En het resultaat. Hoe de huidmechanismen wer kelijk funktioneren, daar van weet men echt nog maar een klein gedeelte. Hoe intensiever je bij de huidverzorging betrok ken bent, hoe meer je ervaart dat heel wat 'schijnresultaten' worden geprovokeerd. Een che misch antimycoticum doet ekzeem niet écht verdwijnen. Acnea ver dwijnt niet door antibioti- ka, vaccins, of door 'ver branding' met koolzuurs- neeuw. Cellulitis lost men niet op met multi- injekties van thyroxine, heparine, cortison; die behoren tot het arsenaal van de fameuze 'gewicht- dokters'. Ook in het kos- metisch métier voor zover zoiets bestaat zijn het de dwazen die het luidst roepen. De konsu ment verlangt het asperi- ne-effekt, onmiddellijk. Planten werken anders. Het zijn de Chinezen die beweren, 5.000 jaar gele den al in de Nei King: «De energie is de enige werkelijkheid. De materie is de zichtbare en tastba re manifestatie van de energie». Klachten, on volmaaktheden, ziekten zijn niets anders dan een verstoring van de 'ener gie-huishouding' in de mens. De onzichtbare energie van de plant, even 'tastbaar' in haar geur, kan dat oneven wicht herstellen. an in c ti de kosmetika En nu en dan lokje kruidenthee, ir natuurlijke midde- laien de plak in het irlenijs. To ii H. M Ie zi (D.l van nkoi din{ a< srsoi ndei taat het anno 1981 G kosmetische ver- .8? osmetische verzor- zoals die gebruike- aan een dringen- oriëntering toe. Zij funktioneel wor- in dit wil meteen ggen zonder elitai- jzen of verborgen kuleer' op de sta- Kan je 'Arómetreat- ments' wat nader om schrijven? Arómetreatments heb ben we gestart op aan dringen van enkele pro fessionele verzorgers, omdat wij persoonlijk al enkele jaren theoretisch betrokken waren bij een internationaal studiepro- jekt over 'aromato-kos- metologie'. Daarom ook kan je Arómetreatments helemaal niet zien als een zuiver 'kommerciële be doening'. Het funktio- neert zo wat volgens de principes van E.F. Schu- niet? Tja, dat heeft sowieso met de opkomst van de chemie te maken. Op een bepaald ogenblik is men de totale 'natuur' als naief gaan beschouwen, met alle gevolgen van dien. Stel je voor! Daar om is er jammer genoeg bij velen, misschien wel definitief, een breuk met die kollektieve kennis van de vegetale wereld, die steeds voor de mens, doorheen zovele machti ge kuituren die de na tuur voortdurend als een opperste goed be schouwden van een onschatbare waarde is gebleven. De natuur zet je niet over boord of je doodt jezelf. En als je nu die natuurlij ke kosmetika naief gaat noemen, nou mij goed. Ik heb zeker geen mi nachting voor die zeer oude kosmetische recep ten, zoals die bijvoor beeld in de Egyptische kuituur voorkwamen, zoals die door de alche misten werden uitge werkt... integendeel! Maar er bestaat inder daad een hedendaagse 'naieve kosmetika', zowat volgens grootmoeders recept, die nu op een mo- detrent aan het herleven is. En die kosmetika is voor de échte verzorging van geringe waarde om dat ze essentiële kosme- tologische realiteiten over het hoofd zien... en daar heb ik het verder nog wel over. Maar je kunt toch niet ontkennen dat de chemie ook heel wat positieve kanten heeft; in de che mische kosmetika zie je ook hoe langer hoe meer 'natuurlijke' bestandde len opduiken? man ot de vrouw ge bracht. Voor de kosmeti ka volstaat het wettelijk om een klein percentage olijfolie bijvoorbeeld bij te voegen, om die kwalifi- katie te kunnen dragen. Op die manier zijn recent in Frankrijk zelfs enkele bekende 'natuur'-namen kontrovers komen te staan... Is dan géén natuurlijk materiaal aanwezig? Toch wel, maar hoe ver dat gaat weet ik ook niet bepaald. Maar het zou te pretentieus zijn zo maar te beweren dat de che- mo-kosmetologie zelf niet zou weten hoe zin loos het is bepaalde de aktiefste) natuurlijke stoffen met zuiver chemi sche ingrediënten te mengen. Chemische kos metika is een regelrechte aanval op de huid!; men kan de inwerking door een minutieuze dosering beperken tot de 'dode op perhuid', dan bekomt men een vermooiend 'poolish'-effekt op het huidoppervlak, zonder diepere korrektie. Verbind je aan die chemi sche kosmetika vegetale komponenten met een hogere indringings- kracht, dan verhoog je ook gevaarlijk het risiko op reaktie, irritatie, huid vergiftiging... Dus zo gek zullen ze dan zeker niet doen, maar soms loopt het wel uit de hand. En dan komen jullie met Arómetreatments zo maar? Neen, niet zo maar, daar is heel wat kosmetologi- is anders helemaal niet zo eenvoudig en dat is maar best ook - veron derstel dat er van die che mische rommel in het huidmetabolisme terecht komt, dan heb je pas goed problemen. Met zuivere stoffen in een perfekte dosering zitten we wél veilig. Zuivere en natuurlijke stoffen en hoe ver reikt het resultaat? Arómetreatments is to taal plantaardig, vanaf zijn excipiënt (plantaardi ge lipaciden) tot zijn werkstof (vegetaal kom- pleks aromessence). De planten waaruit die gewonnen worden, be antwoorden aan strikt biologische normen. De herkomst want net zoals de wijn is elke plant en kruid grond én streek én klimaatgebonden is duidelijk gekontroleerd, zodat de 'medikinale' kwaliteit streng be schermd wordt. De aro- messenas zijn de beste (ook de duurste) ter we reld en staan volledig on der kontrole van de we reldberoemde Dr. Valnet. Omdat deze aromessen- ces zulke kostbare essen ces zijn (uit 100 kilogram kamillebloempjes distil leert men nauwelijks 1 gram essence), worden zij koerant vervalst of synthetisch geprodu ceerd. Of dit verschil uit maakt? Je kan misschien best zélf de konkluzie trekken, als je weet dat de (dure) rozenolie ofwel uit miljoenen rozenblaadjes wordt getrokken ofwel industrieel wordt gewon- Planten werken niet al leen antiseptisch en anti biotisch waar het moet; sedatief, stimulerend, celvernieuwend enz. waar het hoort. Planten korrigeren ook negatieve gevoelens, kompleksen, psychologi sche situaties; planten verhogen het zelfvertrou wen, doen timiditeit afne men, verruimen de ma nier van denken, leiden agressiviteit en arrogan tie om naar positief han delen... Planten openen totaal an dere mogelijkheden in de persoonsverzorging. De resultaten reiken zo ver als men zelf gèèn wil. Kan je, liefst konkreet dan, enkele essentiële voordelen aanwijzen voor het gebruik van planten in verband met cherotherapeutische middelen? Onze verzorging heeft noodzakelijk wel raak vlakken met de genees kunde. Dat is althans het geval voor korrektieve esthetika. Ik ben geen ge neesheer en ik beoefen ook geen parallele ge- neesvormen. Over beide heb ik een persoonlijk oordeel, maar ik ben niet de énige om in die rich ting te denken. Wil ik konkreet op uw vraag antwoorden, dan moet ik ook vertellen hoe ik over de geneeskunde denk. Voor mij zit de chemothe rapie en de analytische manier waarop officiële geneeskunde te werk gaat, in de meeste geval len, kapitaal fout. Maar waar de natuurgenees kunde te fanatisch uit de hoek kan komen, is dit principieel even ver keerd. Waar het nu meer bepèald om gaat is dat de arts finaal maar al te graag teruggrijpt naar Paul Denys: «Anders gaat ook...» (KDC) gesynthetizeerde antibio tica, diuretika, hormonen dié uiteindelijk door akkumulatie in het orga nisme degeneratieve aandoeningen (zullen) oproepen, waaronder ook kanker... De volgen de anekdote is misschien wel tekenend voor de manier waarop sommige medici zijn (durven) gaan denken: od een interna tionaal kongres voor der matologie, drie of vier jaar geleden in Brussel, werd de hormonale acné verzorging bij meisjes 'aangeprezen'. Wel werd er terloops gewaar schuwd voor het moge lijk provokeren van 'n goedaardige borstkan ker, nadien probleemloos te verhelpen door chirur gie. Zonder kommentaar. Planten gedragen zich anders in het menselijk organisme dan syntheti- ka. Het organisme ge went niet aan planten, net zomin als er gewen ning zal zijn aan biologi sche natuurvoeding, be rglucht of een hydrokuur; hun inwerking is kon- stant en neemt niet af met de tijd. Het menselijk organisme gewent bij voorbeeld wel aan che mische tranquillizers, enz. Gewenning aan ver valste voeding, aan scha delijke en toksische bij voeg- en genees(?)stof- fen duurt net zo lang tot de organische herstelref- leksen zijn uitgeput. Het valt op dat je met de kosmetika niet zo hoog oploopt. Hoe kijk jij pro fessioneel tegen kosme tika aan, publiciteit voor kosmetika, verkoop van kosmetika, schoonheids instituten, allerlei 'gekke' verzorgingen die me een dure bedoening lijken? Wat ik vooral erg vind, is dat je voor de mensen altijd onder een 'etiket' moet te vinden zijn. An ders komen ze je nooit opzoeken. Wij zitten dus wel onder het etiket 'kos metika', wij werken met wat ze ook kosmetika noemen, maar wij noe men het werk dat we doen; persoonsverzor ging. Reklame voor kosmetika? Niemand gelooft werke lijk in die reklame, maar in feite maakt het zowat de enige keuzenorm uit. De reklame wordt nu wel op onwaarheden gecen sureerd, maar de rekla- mepsychologen zitten in tussen wel met andere handigheidjes klaar om er het pubiiek te laten intuinen. Wil je met één voorbeeld weten hoe het kosmetisch métier er bin nenshuis uitziet? Een Bel gisch licentiehouder moet van zijn Amerikaan se baas zijn jaarproduktie met 25% naar omhoog krijgen. De depositair moet zijn aankoopcijfer evenredig verhogen en zijn 'verplichte' aankopen dan maar de deur weten uit te werken. Daar be staan verkoopstechnie ken voor; die gaan van de klantvriendelijke infor matie tot de laagste per soonlijke aanval zo van 'he' ft men je nog nooit verteld, mevrouw, hoe jij er feitelijk wel uit ziet!?'. Is de klant zwak en gaat hij door de knieën, dan zal de reklame zijn of/ en haar eigendunk wel weten herop te poetsen, vanaf dat ogenblik be hoor je tot de élite, die alleen maar X gebruikte. X heeft dit jaar 25% be- rhoging gemaakt door, volgens eigen zeggen, nu ook aan kantoormeisjes te verkopen. Aan schoonheidsinstitu ten worden 'voorge bouwde verzorgingspak ketten', apparatuur, schoonheidsprodukten 'aangesmeerd': hoe in- kompetenter de praktijk hoe meer 'voorgebouw de' verzorging je voor mooie en dure centen krijgen kunt... Er is geen enkel métier dat méér op écht vertrou wen zou moeten geba seerd worden, en je krijgt een kettingsituatie van stress-situaties. Dat heb ben échte professione len, zowat overal gelijk in Europa doorzien. Ze zijn het anders gaan doen. Wat wij doen is een on derdeel van die grotere Europese beweging voor een ander 'kosmetisch' verzorgen. Laat het pub liek nu ook maar een in telligent zijn. (jdb) er van Karnaval '81, de drie eerste dolle dagen aart zal wel al bijna overwonnen zijn... maar aat de gekke draad van karnaval een gans jaar 'door Aalst. Denk maar even aan de bals, ingen van allerhande pluimage enz. ep het semes- ten mee te delen, tijdschrift van Prin- Data voor hQt seizoen irnaval Oost-Vlaan- '81-'82 der Prins- en Prin- onze redaktie bin- sessen-karnavalverkie- n weet ons volgen- zingen in Oost-Vlaande- eressante aktivitei- ren: Provinciale Prins, Aalst, 14 november 1981 Prins van België, Deurle, 19 december 1981 België - Prins en Prin ses 3e leeftijd, Olsene, 8 januari 1982 Provinciale Prinses, Olsene, 9 januari 1982 Provinciale Prins en Prinses, 3e leeftijd, Zotte- gem, 23 januari 1982 Nationale Jeugdprins en -prinseé, St.-Amands- berg, 30 januari 1982 Provinciale Jeugd prins en -prinses, Zulte- Olsene, 13 februari 1982. Verder worden er nog steeds verenigingen 'ge zocht' die graag een kar- navalmarkt willen hou den om hun overbodig materiaal te verkopen of een tentoonstelling (of dia- en filmavond) willen organiseren. Inschrijvin gen en inlichtingen op de redactie van het tijd schriftje, O. De Smet Sas- straat 62, Lede of telefo neer 053/21.02.11. Ook wordt er melding ge maakt van een 14-daagse van de Verzamelaar, in gericht door «De Kunst- beroepen» in het Han delscentrum, City-2, Nieuwstraat 1000 Brus sel, van 14 tot en met 26 september 1981. Inschrij vingen tel. 02/217.95.29. Tevens kan je er met je karnavalsgroep nog 's op uit trekken; op het pro gramma staat een op tocht met verklede groe pen ter gelegenheid van de Braderij te Evere, en dit tijdens het 1e Wee kend van september 81 voor de eerste editie van deze stoet. Nadere inlich tingen en deelneminas- voorwaarden bekom je op volgend adres; Mr. De Roover F., Kerkhoflaan 49 te 3070 Kortenberg of telefoneer tussen 17 en 19 uur op het nr. 02/ 538.40.00 toestel 171. Wie het Londens Karna val wenst bij te wonen of zelfs in de grandiose Ka- valkade wenst op te stap pen, kan alle inlichtingen bekomen op het secreta riaat. Tenslotte vestigt het tijd schriftje onze aandacht op een Hobby- en Karna- valtentoonstelling te Aalst, en dit op vrijdag 18 en 19 september '81. in het restaurant-feestzaal Werf 8 te Aalst. Men fluistert reeds over volgende ronkende eretitels, Koning-karna- val van België, Keizer- karnaval van Europa, Eu ropaprinses en -prins van de 3e leeftijd. Wie wordt Jeugdkeizer in de orde van de Dikkenekken???»

De Voorpost | 1981 | | pagina 5