JoP sff m abelle en Julien Vinck met eigen zuivelprodukten olgens oud, beproefd sisteem B.L.0.-INF0DAG IN DON B0SC0 WERD SUKSES! *0> \KET 12-B ervolgverhaal - deel 3) HELA IS NIET MEER PLOSSING RAADSELS ORIGE WEEK A e; ADSEL VOOR ZE WEEK ZE ZEGGEN: ECHT GEBEURD GEZIEN en oase van groen, in de Binnenstraat, midden uitbating wordt geruild tegen specialisatie wil Julien drukke buurt, vinden we Julien Vinck, «den Vinck met zijn echtgenotetrachten een gesmeerde yen boer», en echtgenote Isabelle die de produk- boterham te verdienen op een kleinere oppervlakte, van de eigen boerderij, in aansluiting met de hierin uiteraard door de ligging van het bedrijf rsende retro-trend, verwerkt volgens de «formu- gekonditioneerd. ntiqua renovata». en periode waarin meestal algemene landbouw- n w at muj To. ever mor. sens krijgt Tim bericht van David dat hij onmiddellijk beneden moet komen. Tim hoort plots een geruis en een enorme knal. Wat kan dat wezen? Hij meldt het 1 de kontrole op aarde, doch alle kontakt met de aarde rbroken. ilpschakelaars helpen Nu gaat Tim verder beneden waar David ïegd op hem zou iten Hij gaat één voor e ijzeren trappen af. Hij de deur open en ziet bewusteloos liggen. naar David toe. plots klapt de deur hem toe. Hij draait srtoei)rn en z'eteen man met rood reflekterend pak j n met op zijn borst een maan. Hij overhandigt ci W* Tim een gasmasker. Tim daarentegen, niet wetend wat er is gebeurt, zet het op en voelt zich plots verzwak ken. Hij wil zich verzetten maar hij heeft met genoeg krachten meer en bezwijmt. De man bindt hen beiden vast aan de motoren, gaat naar boven en sluit de deur achter zich, goed en stevig. De reis ziet er verder voor onze twee astronauten niet zo rooskleurig uit. Als David terug bij bewustzijn komt, ziet hij Tim hulpeloos liggen. David, die dokter is, ziet dat Tim een fantastische over dosis gekregen heeft en wel nog een tijdje onder zwijm zal liggen. Wat nu gedaan, denkt hij. Hij ziet dat met een kamera hij door drie gestalten in de gaten wordt gehouden. De ene draagt een blauw reflekterend pak, de tweede een rood, zoals hierboven reeds beschreven en de derde eenzelfde pak, maar dan gans in het geel. Op de borst van deze drie kerels prijkt ook hetzelfde kenteken: een halve maan. (wordt vervolgd) Wouter TACK ij hadden nu eens een echt reptiel in huis. Ja, in huis is gezegd, wij hielden het in onze tuin als het zomer was i de kelder tijdens de wintermaanden. Als wij U Hen dat ons dier gekenmerkt was door het bezit van eer zwaar pantser uit been- en hoornplaten, waar het ichaam in schuil gaat, dan weet U natuurlijk al dat het over onze schildpad met de lieve naam Shiela. ige zaterdag, in de vond, is zij plotseling onder iets te zeggen len. Ik heb er warem- kojen traa bij gelaten, snik. Daar de weers omstandigheden het niet toelieten hebben wij haar maar dadelijk naar de stede lijke vuilniszak gedragen. Heel plechtig en zeer traag, zoals zij het ook deed. Heel jenu etter II w. iditie acht. Je De ar n< eluisi nor I imst' emin Ie C insvil uur a «Va Iedere pianist, want geen enkele pianist kan hem tijdens het spelen afzetten. Omdat er meer gewone paarden zijn. een muis Water Hoogmoed. Iemand met een onafbetaalde muts op zijn hoofd. Omdat hij ze er niet kan aflekken. Een haan: hij heeft altijd een kam bij zich. Een zeester. Aan naaldbomen. W.T. remb ng val» het iur, estau de Ie >r Aki Tiuzie urant tal T langzaam. Meer dan veer tien maanden heeft zij bij ons gewoond. Hoeveel ke ren zij van de trappen die onze koer van de tuin scheiden is afgedonderd, is niet te tellen. Zij deed het met plezier. En haar dikke schelp heeft nooit een barst vertoond. Groot was zij niet, dik ook niet. Over haar schoonheid zullen wij het niet hebben. Over smaak en kleur kan men blijven twis ten Maar het was «mijn» schildpad Tomaten met sla was haar lievelingsgerecht. Met de voorkeur voor het eerste. Ze is nooit ziek geweest. Deze winter had ik een mooi overwinteringshuis voor haar gemaakt Een kartonnen doos op het gepaste foimaat met daarin een beetje mondvoorraad, veel stro en krantenpapier er bovenop Zij heeft een winterslaap gehouden van wel vijf maanden. Elke dag ging ik eens kijken. Sliep zij? Of deed zij dat ze mij niet zag? Ik Weet het niet. De gedachten van een vrouwe lijk wezen kan men nooit doorgronden, zei eens een groot man. Hij zal wel gelijk hebben ook Nakomelingen had zij met. Het enige wat van haar is overgebleven is een foto Jammer genoeg kunnen wij ze niet afdruk ken, het is er eentje in kleur en allesbehalve goed gelukt. Maar toch heb ik de foto in mijn album geplakt als eeuwige herinnering voor het nageslacht. Zoals mijn Shiela, mijn schildpad, was er maar één. Wouter TACK hc Welke rozen hebben geen doornen maar laren? Vertel mij eens: «hoe kan het toch, dot er altijd gort is in trog? Er is een jager die heel goed schiet, doch op jacht gaan doet hij niet. Wie is het? Welke hamer timmert wel, maar wordt nooit door een timmerman gebruikt? Wat heb je aan je voet als je de trap opklimt? er geen Pasen was, wat zou er dan meer niet zijn? Wat wordt groter als je eriets afhaalt? Welk paard kan niet lopen en ook niet hinniken? Welke koppen zijn volledige dieren? Welke kop heeft geen oren en geen ogen? W.T. Toen een vriend van mijn broer, genoemd Jens, ne gen jaar oud was, werd hij thuis door zijn moeder betrapt op het roken van een sigaret met filter. «Zijt gij niet verlegen,» riep zijn moeder. «Ik zal het tegen je vader, je peter, je broers en overgrootvader zeggen.» Hierop antwoordde Jens al spottend: «Hmm, moe der, daar geef ik niet om! Ik heb zelfs al eens een school vriendinnetje gekust.» Toen werd de moeder heel boos: «Wie was dat? Ik wil haar naam weten!». Jens lachte er mee en terwijl hij zijn filtersigaret in de asbak doofde, zei hij: «Liefste moeder, ik weet haar naam niet meer, ik was te bedronken. Een vijfduizendtal leg kippen! Alhoewel het klassieke gewone boerenbedrijf, naar familiale traditie, zo wel langs de kant van de vrouw als van de man, in ere werd gehouden zij het dan in verkleinde di mensie, werd de richting legkippen kordaat inge slagen. Twee hangars, elk 25 bij 15 m, werden opgetrok ken achter de woning en erinkwamen 5 a 6.000 legkippen. De eieren von den gretig aftrok bij de bevolking zelf. Naar vei lingen moest met de eie ren niet worden gegaan. Ze werden allen thuis aan partikulieren verkocht of verzet aan winkeliers of melkventers. Niet alleen omdat Julien Vinck een simpatiek figuur is waar aan de mensen blijkbaar iets hadden, - de uitslag van de gemeente raadsverkiezingen in 1976 heeft dit trouwens ten overvloede bewezen - maar ook wegens de kwaliteit van de eieren. A-eieren komend van met het beste voeder ge kweekte leghennen. A- eieren wat een regelmati ge kontrole impliceert waarbij het aantal licht bevuilde of geblutste tot een absoluut minimum moest worden herleid. Die werden er trouwens uit verwijderd en vonden gretig aftrok bij pastei bakkers of jeugdvereni gingen. Ook bij partiku lieren, die zelf «advo- kaat» maakten. Er was trouwens regelmatig een diversiteit van eieren aanwezig zodat ieder er aan zijn trekken kwam. Vinck zorgde er inder daad steeds voor tegelij kertijd jonge «poelen», halfwassen en volwassen leghennen te hebben zo dat alle formaten eieren uit de sorteermachine kwamen en elk zijn ga ding vond. Helaas, de tijd dat de kip pen gouden eieren leg den duurde niet lang. Al lereerst was er de over produce wegens het feit dat heel wat mensen van ladbouwersafkomst na hun uren elders op het werk thuis een hangaar- tje zetten en zich ook op de eierenproduktie wier pen. Ook al wegens de opkomst van de «batte ries», hokjes waarin de kippen quasr onbeweeg lijk werden geplaatst, zo dat er in dezelfde ruimte een veelvoud onderko men vond van wat er an ders als scharrelkippen in huisde. Eveneens afgang wegens de belastingen waarbij het ene jaar wel door de officiële diensten werd toegegeven dat er bvb. een 60-tal franken jaars per kip verlies werd gemaakt (vermenigvul digd met 6000 is dat niet niets!) maar waarbij, als er toevallig het volgend jaar een positief resultaat kon worden genoteerd, wél hier op belasting moest worden betaald zonder rekening te hou den van het deficiet van het vorige jaar. Niet te vergeten dat bouwen van hangars destijds reeds een zaak van miljoenen was, geïnvesteerde som die nauwelijks rendeerde zelfs wanneer men zoals het echtpaar Vinck, alle eieren in absoluut gun stige omstandigheden aan de man kon brengen. Dergelijke uitbating ver eiste ook hulp van buitenuit en voor deze hulp een werkman offi cieel inschrijven met alle gevolgen van dien zat er echt niet in. Wat de eierboeren echter de das definitief omdeed was de opkomst van de BTW zodat ook Julien Vinck besloot het geweer van schouder te verande ren. Wel werden en wor den nog steeds een 1500- tal kippen in de beste om standigheden gehouden, gevoederd met meel van eerste kwaliteit, zodat U nog steeds ultra-verse eieren in de Binnenstraat nr. 151 kan vinden, maar een van de hangars werd verhuurd aan een dis count zodat de massale produktie aan eieren ver leden tijd is. In niet gerin ge mate gaven ook tal van meelfabrieken de doodsteek aan kwekers. Werken tegen een klein uurloon, zonder eigen zelfstandigheid, voor de gelijke instellingen lag de meeste kwekers niet. Ook Vinck niet. Daarbij kwam dat het oude gezegde «Een haring is zo duur als een ei» niet meer aktueel was want de verhouding waarin ei en haring wa ren duurder geworden lag inderdaad helemaal verschillend. Ten nadele dan van het ei. Melk, boter, botermelk, plattekaas! Overgeschakeld werd dan op intensieve pro duktie van melk. Een tien- twaalftal melkkoeien, geselecteerd en van ei gen kweek, zouden hier voor instaan, zulks op een weide van ruim 8 hektare in één blok voor bij «Levensvreugde» gelegen. Minder renderende koei en worden verwijderd en getracht wordt te komen tot een aantal zeer pro- duktieve exemplaren die melk afleveren van de beste kwaliteit. Een 150 liter per dag zo ongeveer. De morgenmelk wordt, bijna onmiddellijk vers van de koe, aan de vele partikulieren die de deur van Vinck dagelijks plat lopen, verkocht. Met uit zondering van zondag en de wekelijkse sluitdag donderdag kan u er in derdaad voor melk en ei- gengefabrikeerde zuivel produkten van 's mor gens tot 's avonds te recht. Gewoon langs de poort. Niet alleen Aalste- naars vinden er hun weg. Ook mensen uit de hele regio en zelfs van ver daarbuiten. Ook Turken zijn vaste afnemers. Die maken er immers voort durend youghurt van. De avondmelk wordt dan geboterd. Volgens de ou de methode. Zonder eni ge voorafgaande afro ming gewoon te dikken gezet. Toevoegen van om het even welk che misch produkt komt hier bij zeker niet van pas. En kel wordt gezorgd voor de gewenste tempera tuur. Machinaal wordt dan geboterd, tegelijker tijd gekneed en gewas sen. Allemaal taken voor Isabelle die haar tijd ver deelt tussen de behande ling van de melk en het voortdurend gerieven van de klanten. Voor de verpakking is men over geschakeld op eigentijd se machinerie doch Isa belle maakt door de ja renlange ervaring de pak jes van 250 gr. even snel met de hand. Deze ultra- verse en degelijke hoeve- boter vindt gretig aftrek en ook hierbij staat de uitbating onder voortdu rende inspektie en kon trole. Kontrole die voor Isabelle wel niet noodza kelijk is want zij bezit zelf nog het gevoel om enkel iets degelijks af te leve ren. Een gezonde fierheid op de eigen produkten. De uit de karnen voortko mende karnemelk, ner gens anders van dezelfde kwaliteit als op de hoeve zelf te koop, wordt even eens thuis verkocht. Een zeer verfrissende drank die gezond is, geen vet stoffen bevat en naar de mening van talrijke medi ci heilzaam tegen allerlei kwalen als nier- en le verkwalen. Dat botermelk bovendien goed is tegen kanker werd reeds her haaldelijk door eminente professoren gepubli ceerd. Ook met de ver koop van botermelk zit men bij Vinck dus op het goede pad. 's Zomers vindt de boter melk steeds voldoende afnemers maar in koude re perioden is er soms te veel. Geen gevaar. Isa belle maakt er gewoon plattekaas van. Platte kaas prima classa. Bij ons bezoek stonden trou wens een tafel vol allerlei potten en bokalen, ge woon te wachten om bij de eerstvolgende pro duktie van plattekaas te worden gevuld. Recipiën ten niet van Vinck maar van klanten die niet graag naast deze lekker nij zouden grijpen en dus hun voorzorgen nemen. Totale verwerking dus van de melk naar oude recepten en in alle moge lijke facetten. Voor de verwerking staat quasi al leen Isabelle in. Ook voor de verkoop. Julien Vinck sinds de laatste verkiezingen als raadslid vertegenwoordi ger van de landbouwers en aanverwante takken in de Aalsterse gemeente raad, heeft nog wel ande re katten te geselen. Pro fessioneel staat hij in voor verzorgen en mel ken van de koeien maar ook voor het embryo van algemene landbouwuit- bating met toch nog zo wat een hektare aardap pelen, aanplantingen van voedsel voor de koeien als maïs en bieten en ook graan als vruchtafwisse ling. Een dus nog steeds gemengd bedrijf. Voor het onderhouden van de grote groententuin en voor het bereiden van de dagelijkse maaltijden hebben noch Julien noch Isabelle de tijd. Daarvoor zorgen dan wel behulpza- Juiien Vinck doet het nog op de traditionele manier! (KDC) me familieleden. Zowel Julien als Isabelle komen trouwens uit de boeren stand (niet minder dan 5 broers van Isabelle zijn momenteel nog melkventers in de Aals terse regio) en samenho righeid en behulpzaam heid zijn er nog geen ijde- le woorden. Uiterst aktief in besturen van allerlei landbouwor ganisaties en in het paro chiaal leven van «zijn wijk» heeft Julien tal van verplichtingen waaraan hij zich liever niet wil ont trekken. Ook dat is trou wens een deel van beider leven waaraan ze trou wens heel wat plezier beleven. LH De Infodag in het Don Bosco-lnstituut en de St.- Kamielstraat te Aalst groeide uit tot een waar sukses voor het Buitengewoon Lager Onderwijs. Het was trouwens de eerste info-dag sinds de oprichting van de sekundaire afdeling BuSO die nu dit weekend aan bod komt met o.a. een Oude Ambachtenmarkt m.m.v. de Marnixring op zaterdag 13 juni van 10 tot 19 u. De opkomst van ouders Het Don Bosco-lnstituut en familieleden van verzorgt opvoeding «op B.L.O.-leerlingen was maat». Kinderen die het zeer groot zodat de turn- gewone basisonderwijs zaal, voor de gelegenheid niet aankunnen zijn nu door de oudste leerlin- niet meer gedoemd om gen omgetoverd tot een het hele verdere leven heuse feestzaal, dra te verstoken te blijven van klein bleek en het aan- lezen, schrijven, rekenen, schuiven geblazen was. Moeilijk lerende kinderen Ouders van het dinami- van 6 tot 14 jaar worden sche ouderkomitee en er immers opgevangen ook ouders van oud-leer- en voelen zich evenwaar- lingen hadden de handen dig en rustig. Speciaal vol met het bakken van opgeleide leerkrachten pannekoeken en het op- trachten deze kinderen dienen van frisse pinten, de basistechnieken eigen Ondertussen trachtte te maken. Werken in klei- klein en groot zich een ne klasgroepen (circa 10 prijsje te verzekeren in de leerlingen) of zo nodig in- moderne doch ook de re- dividueel, hebben daarbij tro-spelen als bvb. het gunstige gevolgen. Het «blikken gooien» en kind wordt naar de eigen draaide de «altijd-prijs- mogelijkheden behan- tombola» op volle deld en werkt op eigen toeren. tempo. Kinesitherapeu- Tussendoor kregen ou- ten en logopedisten bie ders en leerkrachten de den bestendig hulp waar gelegenheid wederzijdse nodig. Het oefenen van ervaringen uit te wisse- levensnoodzakelijke len en zorgde de diamon- technieken wordt afge- tage «Het leven in het wisseld met een wekelijk- Don Bosco-lnstituut» se gratis duik in het voor de nodige illustratie, stadszwembad, waar hen de beginselen van het zwemmen worden bijge bracht. Om een zo groot moge lijk rendement te realise ren wordt nauw samen gewerkt met het gespe cialiseerd P.M.S., Lange- straat 12. Op die manier blijft dan ook «opvoeding naar maat» geen ijdel woord. Uit een studie blijk trou wens dat oud-leerlingen in het arbeidsproces evenveel worden betaald als hun makkers uit de basisschool. Ook dat de baas over hen tevreden is. Alhoewel het uiteraard momenteel moeilijker is aan de slag te gaan ge zien de ekonomische te ruggang kan niet worden gezegd dat de industrie diskrimineert. Integen deel! In «De Volksmacht» ver scheen dan ook laatst een treffende passus: «Bravo voor het B.O. Een neef werkt nu als vol waardig arbeider bij de NMBS. Niemand had dat ooit verwacht!» Voor nadere inlichtingen kan u op de school te recht tijdens de school uren en in de vakantie op zaterdagvoormiddag. LH Ter gelegenheid van het huwelijk van Walter Callebaut en Liliane Sneppe op 5 mei I98l te Moorsel, hadden de buren het ouderlijk huis in de Holkstraat feestelijk versierd. (KDC)

De Voorpost | 1981 | | pagina 7