lUIM 260 KRUISBOOGSCHUTTERS TE AALST Drie paarden in laan JLOKTIJD, iCHOONSTE TIJD /AN HET JAAR? Raket 12-B (vervolgverhaal - deel 4) Vakantie in buitenland Raadsels voor deze week Oplossing raadsels aan vorige week KLEINE LIEVE PANDABEER! AKTIVITEITEN IN JEBRON De Voorpost - 19.6.1981 - 11 teedzame invasie van ruim 260 kruisboogschutters De Aalstersë Verbroede- grleden zondagmorgen te Aalst. Elk gewapend met ring der Balboogschut- i of meer wapens. Kruisbogen van allerlei allooi, ters met voorzitter Vlas- i eigen makelij of meer gesofistikeerd, traditione- schaert viel inderdaad de I «wapens» of internationaal erkende «trophy-ap- eer te beurt de organisa- kratuur». tie op zich te nemen van prachtigste boog op het tornooi in de keizershallen; op tafel de ontspanner. (Lp) de «Uniedag van de Kruisboog». Zulks impli ceerde enerzijds grote ruimte en die was er in de Keizershallen en ander zijds medewerking van het stadsbestuur en die konden we konstateren zo op de Grote Markt als bij de prijsuitreiking in de feestzaal van het stad huis waar het stadsbe stuur eigen prijzen had gevoegd voor de lau reaten. Is Aalst de stad waar de balboogmaatschappijen furore maakt en met niet minder dan drie klubs, St.-Servatius, De Ware Vrienden en de Klau- waerts, bezwaarlijk kan toch worden gezegd dat hiermede het thema «kruisboog» is afgehan deld. Tal van andere dis ciplines werden inder daad door leden van liefst 39 verenigingen uit Vlaanderen en 13 uit Wal lonië gedemonstreerd. Van in de morgen wer den de zware kruisbogen inderdaad opgespannen met apparaten ad hoe en werd geschoten in de rui me Keizershallen op doelwitten in mode- leerklei met meestal zelf gemaakte kruisbogen. Dit op afstanden van 6, 10 en 20 m. Met match wapens in trophytoestel- len werden loden doel witten aangepakt op 10 en 30 m. Dit zowel dan door heren als door da mes. Zelfs door jeugdi gen want bij de prijsuit reiking werd de elfjarige André Deketelaere van «Ambiorix» uit Merksem speciaal met een ereprijs bedacht. Is de kruisboog het nor maal gebruikt wapen in onze kontreien, de trophy die er zich van onder scheidt door o.m. monte ren van een vizier en an dere pijlen en ook we gens de zeer grote trefkracht, is het interna tionaal wapen bij uitstek, door alle federaties als volwaardig aangezien. Met hun aantal proef- schoten, variërend vol gens aard en afstand, en dan de toegelaten tellen de schoten hadden de ve le deelnemers de ganse dag meer dan hun werk. Er kwam zelfs verdaging bij van ruim een uur. Dit kan ook wegens het uitlo pen van de balboogproe- ven waarvoor men aan het Belfort de nodige ap paratuur had aange bracht. De balboogschut ters van Aalst maar ook van Brussel, Tienen, Oos tende en Hemiksem schoten er met hun zelf gemaakte loden kogels naar een staand doel op 18 m hoog. Alleszins spektakulair en geregle menteerd qua veilig heidsvoorzieningen met afsluitingen en opvang- korf. De kruisboog is een wa pen dat reeds in de XVIe eeuw werd vermeld. Al leen destijds voor militai re doeleinden. Het spor tieve gebruik ervan da teert uit de XVIIIe eeuw. De lange lijst van laurea ten in de verschillende disciplines en op de ver schillende afstanden, lau reaten die in het stadhuis mooie herinneringsge schenken mochten in ontvangst nemen van de nationale voorzitter De Raedt, geassisteerd door vleugelvoorzitters Apers en De Clerck en de Aal- sterse voorzitter Vlas- schaert van de Aalsterse Verbroedering, wil ik U besparen. Om een einde te stellen aan ongezonde rivaliteit tussen Aalsterse klubs werd, dertig jaar terug, de «Verbroedering» op gericht met o.m. Albert Liebaut voor «De Klau- waerts», Robert Van den Broeck voor «St.-Serva tius» en Maurits De Valck van «De Ware Vrienden». Eén stichter ervan is nog steeds aktief, Alfons Veil- lefon, voorzitter van St.- Servatius. Hij werd dan ook speciaal met een ge schenk bedacht. Laureaten bij de Aalster se Balboogschutters wer den Philemon Vlas- schaert van «De Ware Vrienden», De Clerck van «De Klauwaerts», Daele- mans van «De Ware Vrienden». Beste senior werd De Mayer «Ware VriendenW», beste junior Huylebroeck en beste ploeg «De Ware Vrien den». Prijzen van de stad Aalst gingen naar de Aal- stenaars Ph. Vlasschaert, De Clercq en Daelemans. Alleszins een hoogdag voor de zo merkwaardige kruis- en balboogschut ters. LH >en wij vorige week ons journalistiekoor op de speel- oats te luisteren legden moesten wij ons de bedenking aken: «gaat nu iedereen in verlof naar het buiten lid?». En waarlijk zes op tien van mijn leeftijdgenoten ekken met ouders, broer of zus naar de «warme» nden. Elk zijn goesting. Maar mij niet gezien. Ik hou it bij ons noordzeestrand met zijn blonde duinen. En iegt er dan eens een blauwvoet en is het storm op zee, g it neem ik er graag bij. ok kwam ik tot de bevin- spraak gemaakt met de ng dat veel reislustigen agent van een groot reisa- genlijk niet wisten waar zij gentschap en deze vertelde •nlijk naartoe trokken, mij wat meer over al die - in irom heb ik een af- de boekjes - toch zo prach- ger sai tige streken en landen. Ik wil mijn klasgenoten en de vele grote, kleine, jonge en oude Kranterkranten iets meer vertellen over hun reisdoel. Ik begin met de Costa Brava in Spanje. De ze kust met haar woest en ruw uitzicht strekt zich uit van de Franse grens tot bij Barcelona. Het klimaat is er aangenaam en de warmte nooit ondragelijk. De rotskreken en de stranden met zand of keien zorgen voor een zeer grillige kust lijn. De Costa Brava is op toeristisch gebied een der meest gezochte en levendi ge plekken van Spanje. Ve len trekken ook naar Costa del Sol, eveneens Spanje, deze costa (kust) behoort tot Andaloesië, het land van de flamenco. Uitge strekte stranden, baaien en exotische planten. Als wij onze zegsman mogen gelo ven, en waarom zouden wij dat niet, schijnt er de zon 300 dagen per jaar. De Kanarische Eilanden schijnen ook dit jaar nog in trek te zijn. Vooral Teneri- fe, U wel bekend van het liedje, het grootste en mooi ste van de groep van zeven eilanden. Men vindt er exotische planten, groene valleien en ook nog een uitgedoofde vulkaan van bij de 3.720 meter hoogte. Na tuurlijk mogen wij de Balea ren met trekpleister Mallor- ca, niet vergeten. Wonder bare zandstranden en vis sersdorpen. Onze zegsman had het ook nog over de Algarve in het uiterste zui den van Portugal, over Ita lië, Tunesië en het nu sterk in zwang komende Ro^ne- nië. Ik zal het hier maar bij houden. Tenslotte ben ik geen verkoper van reisbil jetten. Ik hoop alleen maar dat de Kinderkrantersnu ook weten waar zij eigenlijk heen «vliegen» of rijderfJ Wouter TACK s wij deze regels neerschrijven telt het schooljaar 180-1981 nog maar tien dagen. Menslief wat is dat ,r sde studiejaar van de basisschool vlug voorbij ge- an. Nog een paar dagen zeer hard studeren en ik heb jn eerste diploma op zak. Wees maar gerust ik heb ote zakken en dus kunnen er nog veel bij. Ik hoop I aar dat ik de zak voor de buizen nooit zal moeten >Juimelen. Maar kom, daar spreken wij nu niet over. Iter zien wij dan wel. is wel een zaak die mij de die zon nu zoveel kracht jn tl uithangt en dat is dat heeft, zoveel zelfs dat het Geloof het of geloof het niet. Wat ik vorige week vrijdag in de namiddag heb meegemaakt is ongelovelijk maar waar. Het heeft in geen enkele krant gestaan, ook niet op de gewestelijke bladzijden bij het plaatselijk nieuws. En toch is het echt gebeurd. 1. Ik weeg altijd hetzelfde, of ik nu groot of klein ben Wat is dat? 2. Ik ben iets wat iedereen heeft gezien, maar wat niemand ooit terug zal zien. Wat ben ik? 3 Wie heeft tanden, maar kan toch niet eten? 4. Welk deel van Londen vind je ook in Frankrijk? 5. Wat is de sterkste dag van de week? 6. Jurgen en Wouter gaan allebei van Aalst naar Parijs. Als jurgen fietst loopt Wouter, en als Wouter loopt fietst Jurgen. Wie is het eerst in Parijs. 7. Met de naam van deze Belgische stad kun je ook iets sluiten. Wat is dat? 8 Wat heeft een staart en is toch geen dier, want het is gemaakt van dun papier? 9 Met Z zit het in het eten, met H komt het van bomen, heel gewis, als je nu ook nog met F wilt weten, welnu dan is het zeker mis! Wat Is dat? 10. Naar welk beeld wordt nooit gekeken, noch vroeg, noch laat, welk beeld is nog nooit bezweken, hoe hard men er ook op slaat? W.T. 1 matrozen. 2. omdat «gort» en «trog» dezelfde letters hebben. 3. een soldaat die jager heet. 4. de hamer van een klok. 5. schoenen. 6. paasvakantie. 7. en «gat» in je kous. 8. een zeepaard. 9 spinnekoppen. 10. een kop om uit te drinken. W.T. op mijn studeerkamer zo maar eventjes achtentwin tig graden is. Maar wij zul len doorgaan. Over een paar dagen zijn wij toch aan twee maanden verlof toe. Het spreekwoord zegt: voor wat, hoort wat. Dus zullen wij maar in het zweet van ons aanschijn verder de blokbeest uithangen. Als ik de grote mensen mag geloven is de bloktijd voor hen de mooiste tijd van het jaar. Negen kansen op tien is het dan toch goed weder. Of dit de zaak maakt van de «blokbeesten» vragen zij zich natuurlijk niet af. Grote mensen zijn toch altijd een beetje egoistisch en zullen het ook wel blijven, vooral tegenover het kleine grut dot wij, Kinderkranters toch zijn in hun ogen. Na de bloktijd, dus de va- kantietijd. Als ik de uitstal ramen van de tientallen reisburelen die onze stad bezit, voel ik mij al voor een groot deel in verlof. Wat er allemaal aangeboden wordt grenst aan het onge lofelijke. En alles spotgoed koop??? Ik vraog mij soms af, als het toch allemaal zo goedkoop is, waarom de mensen hier nog een gans jaar blijven wonen? Blikvangers als ap partementen en studio's aan de zeedijk, speciale promotieprijzen, een unieke vakantie-ervaring, een ak- tieve vakantie in het land der duizend bergen, bestel nu voor acht dagen en U krijgt er vijf gratis, schijnen het nog steeds te doen. De mensen willen er eens op uit. Wij ook, maar na de bloktijd, en hopelijk blijft het in juli en ougustus ook mooi en «schoon». Wouter TACK Bewuste vrijdag omstreeks zeventien uur kwamen er op de Kapucijnenlaan, ter hoogte van de Karei Van De Woestijnelaan, drie ras echte trekpaarden de «bou levard» opgestormd. Netjes achter elkaar in draf-spurt tempo. Het verkeer dat op deze laan altijd zeer druk is, en zeker op een vrijdag-in de-valavond, viel plots ijzig stil. Voetgangers liepen door de aanbeplantingen van de voortuintjes die de bewoners van de huizen op de Kapucijnenlaan, prak tisch allemaal hebben. Fiet sers en brommers op de middenberm sprongen van hun voertuig en liepen ver schrikt naar de overkant van de laan, aan de kant waar de huisnummers paar zijn. En de drie paarden liepen maar door. Dat paar den de wegcode niet ken nen, daar kan ik bijkomen. Maar ik kan niet goed pra ten dat zij op de verkeerde De kleine, lieve Panda lijkt erg op een tot leven gekomen speelgoedbeertje waar alle kleuters en ook de ouderen dol op zijn. Zijn «groot» succes heeft dan voornamelijk te danken aan de dierentuinbezoekers, waar groot en klein voor het eerst met hem kennismaakten. Met zijn lief gezichtje en donkere ogen is hij onge veer een halve meter groot. Eigenlijk komt hij uit de licht-beboste hellingen van de Himalaya. In onze die rentuinen leven zij van ge wone groenten en fruit. Ook voor een lekker hapje vlees trekken zij hun neusje niet op. De panda beer heeft ook geen zweetklieren. Eigenlijk is hij een beetje longs de luie kant. Als het even kan rust hij graag uit in een boom, dit vooral als het warm is. De kleine panda is een zeldzaam dier gewor den. De grote broer van de panda de reuzenponda ge noemd, anderhalve meter groot en zeer sterk gelij kend op bruintje de beer, komt men praktisch niet meer tegen. De reuzenponda of beter zoals in de volksmond ge kend: «de witte beer» werd in de tweede helft van de vorige eeuw ontdekt door een Jezuïetenpater Armand David. Pas in 1937 lukte men er in een witte beer levend te vangen. Het werd een ware sensatie voor de New-Yorkse dierentuin. Hij werd vlug even populair als de beroemdste filmsterren van die tijd. Pas na de twee de oorlog komt de panda in de Europese dierentuinen zijn opwochting maken. Het was de dierentuin van Londen die met een omha ling bij de dierenliefhebbers het nodige geld wist bijeen te brengen om een echte «panda» te verwerven. Als onze panda niet slaapt speelt hij graag. Hij stoeit als een kind met zijn eigen poten, met een bal, en met de bamboebladeren die hij als voedsel krijgt, kan hij zich verkleden zoals dat slechts een echte Aalste- naar doet met karnaval. Natuurlijk bleek het vlug nodig om de panda onder bescherming te stellen. Er werd te veel op gejaagd en onze panda was al een zeldzaamheid in zijn oor spronkelijk leefgebied. Breng ook eens een bezoek aan onze dierenparken. Met de panda is de pret verzekerd. W.T. rijstrook liepen en dan ook nog in de verkeerde rich ting, het aankomend ver keer te gemoet. Waarschijnlijk moeten deze dieren ook plots beseft heb ben, dat wat zij deden niet helemaal katoliek was. Want ze hadden slechts een goede honderd meter op het betonnen parcoers afgelegd en zij namen de eerste zijstraat rechts, na melijk de Marktweg, rich ting rusthuis. Met een veer tigtal zijn wij ze nog achter na gelopen. Maar zij had den meer paardekracht en adem dan wij. Ik heb nog getracht te achterhalen wie de eigenaar was, doch alle pogingen waren vergeefs. Een paar dagen later heb ik ook de plaatselijke reklame- bladen nagepluisd. Onder de rubriek «verloren gelo pen» heb ik niets gevonden. En toch is dit alles waar gebeurd. Ik zweer het op het hoofd van mijn grijs rode papegaai. En voor zij die blijven volharden in de boosheid, dat zij het maar eens gaan vragen aan de plaatselijke bevolking. Wouter TACK Beste Kinderkranters, Deze week geen vervolg op ons spannend vervolgver haal «Raket 12-B». De reden hiervan ligt wel voor de hand. Als laatste jaors van de basisschool had ik in de voorbije week tijd te kort om het vervolg voor jullie neer te schrijven. Ja, ik kan er ook niets aan doen, de fout ligt bij de peilproeven en de meester. Maar vast beloofd, in het volgend nummer van de Voorpost-Kinderkrant krij gen jullie het vierde deel van het vervolgverhaal. Dus een weekje geduld. Natuurlijk nemen jullie het ons niet kwalijk! Daag! Tot volgende week. W.T. Na de ideeën-instuif verleden vrijdag en het Taizé- gebedsmoment verleden dinsdag komen nu de volgende aktiviteifpn aan bod: getuigenisavond van de Dekenij op het Begijn hof morgen zaterdag 20 juni te 20 u. verloofdenkursus op zondag 21 juni van 9u30 tot 17 u. 10 jaar wereldwinkels in Vorst-Nationaal op woensdag 24 juni met Mikis Theodorakis, Ernesto Cardinale e.a. Inschrijven in Jebron. Bij voldoende belangstelling wordt een car ingelegd. Zoniet gaan we met wagens. planningsweekend in St.-Lievens-Esse op vrijdog 26, zaterdog 27 en zondag 28 juni voor het werkjaar 81-82. Eveneens inschrijven in Jebron. open huis op vrijdag 3 en zaterdag 4 juli vanaf 19.30 u. LH

De Voorpost | 1981 | | pagina 11