Nestspel basis van Quiévrainsuksessen ilené Verbeke, Pierre Schiettecatte, Alfons Spanoghe, Karei Van De Voorde, Albert Roggeman, Roels-Bayens: mikken met de jonge duiven in Noyonroos Geert Brondeel, Maurits De Bijcke Julien l ooi. Antheunis- Van Goethem, Alfons Jacobs: De halve fondlaureaten f DUIVEN: Jozef Uyttersprot uit Lebbeke: DUIVEN WAAS Georges Van Vllerberi en Willy Van Hoye Wase Noyonwinnaars 22 - 19.6.1981 - De Voorpos) Het weduwschap is taboe bij Quiévrainkampioen Jozef Uyttersprot. Aan de Nayerstraat wordt het systeem uit grootvaders tijd, namelijk het nestspel, toegepast. De Lebbekenaar vraagt zich terecht af, waarom hij zou moeten veranderen, als men het overgrote deel van het seizoen de weduwschapspe- lers de daver op het lijf jaagt, is er geen reden om van taktiek te veranderen. De snelheidsspecialist Straffe kost past het nestspel in zijn Zonder evenwel zijn dui- meest eenvoudige vorm ven op te pompen met toe. Geen tierelantijntjes eten, geeft Jozef zijn of geforceerde truukjes, duiven een sterke geva- alles wordt op zijn be- rieerde voeding. De loop gelaten. De duifjes kampioen verduidelijkt mogen hun instinkt het waarom van zijn naar believen beleven bij principe: Uyttersprot, misschien «Het duivenspel is mijn één der redenen dat ze vrije tijdsbesteding. Van het zolang volhouden bij de eerste vlucht uit aan de top. Ninove tot de laatste no- Het is vanzelfsprekend vembervlucht uit Quié- dat de melker bestendig vrain tracht ik er bij te attent moet blijven en zijn. Het is klaar dat in- dagelijks de ogen de dien over een zo lang kost moet geven over de seizoen mijn duiven op gedragingen van de de honger moesten spe- luif. Als we de presta- len, hun bobijntje vlug es van de Uyttersprot- zou af zijn. Ze krijgen olonie van naderbij be- maar een korte tijd tus- ijken, komen we tot de sen twee seizoenen om te .ststelling dat vele ek- recupereren. Dus per- mplaren bekwaam manent straffe kost is n om de kop te vlie- noodzakelijk om hun re- 7-- n. Alhoewel ieder ge- serves intakt te houden. cht per nest Daar komt nog bij, dat - ximaai twee weken ze als nestvliegers meer- ■it knjgt, zijn het in dere keren een koppel enstelling tot de we- jongen groot brengen, vnaars toch niet al- wat een bijkomende fak- dezelfde duiven die tor is om goed te voede- ekorfd worden, maar ren Een gans jaar door h staan er wekelijks krijgen ze dezelfde sa- ttersprotvliegers in menstelling van voe- kop van de uitslag. ding. De duiven voede ren, waarmee op nest gespeeld wordt, vergt veel aandacht. Het is noodzakelijk zijn duiven te kennen en weten welk koppel of welke duif wat moet bij gevoederd wor den of er andere zijn, die het met wat minder aan kunnen. Per week wordt slechts één maaltijd overgeslagen en dat is de zaterdagnamiddag. Tot de zaterdagmorgen van de inkorving wordt er nog gevoederd». Hygiëne en hokakkomo- datie Jef zorgt er voor dat de hokken zo proper moge lijk worden gehouden. Daarom gaat hij na de dagtaak eerst naar het duivenhok, vooraleer hij aan tafel komt. Hij schenkt bijzonder veel aandacht aan de nest schotels, die bestendig aanwezig zijn op het hok. Ze worden dan ook zo rein en gezond moge lijk gehouden. Ze krij gen ieder keer een gron dige onderhoudsbeurt met bleekwater en voor aleer ze op het hok ko men, worden ze onder aan bespoten met een middel tegen insecten. Een ander pluspunt zijn de zolder hokken, die al le eigenschappen heb ben, die specialisten toe schrijven aan een ideaal duivenhok. Een zeer droge houten bodem, ma ar de Boomse pan- nenbedekking zorgt voor een perfekte lucht- cirkulatie en voldoende zuurstof. De hokken zijn op de zolder inge bouwd, wat nog een bij komend voordeel is. Wat ons verder opviel, is de mogelijkheid om gans het jaar door een be stendige temperatuur aan te houden. Onder de hokken staat de verwar mingsketel, zodat het er ook in de koude winter maanden goed om leven is voor de duiven. Een ideale omgeving, een melker die veel geeft om zijn duiven en daar tussen geweven de goe de origine, wat kan er dan nog misgaan? Jef Uyttersprot blijft, on danks zijn heel knappe suksessen, de pretentie loze kampioen, die zijn eigen sterke stam op bouwde met origines uit zijn eigen omgeving. Het begin werd gefunda- menteerd met duiven van Jan Begems Bor- nem, Remi Govaert Le de, Frans Van den Ab- beele Lebbeke, Raymond Van de Steen Lebbeke. Achteraf kwamen er nog de namen bij van Karei Goossens Londer- zeel, Desiré Eeckhoudt Lebbeke, Bernard Van Verre Lebbeke, Paul Van Nieuwenhuize Lebbeke, Leon Tonnelier Lebbeke. Het was uit afstamme lingen van die rassen dat Jozef zijn eigen ster ke neststam opzette. Hij heeft de duiven a.h.w. naar zijn hand ge kweekt. Hij wil tamme duiven, die ongedwon gen op het hok rondlo pen en niet bij het min ste gerucht in alle hoe ken vluchten. Rust op het hok is belangrijk. Ook met jonge duiven speelt Jozef op nest en hij gelooft niet zozeer in het fabeltje van duiven «kapot» te spelen. Zijn mening staaft hij met een voorbeeld: «Vo rig seizoen speelde ik met een jonge duif, die drie nesten opbracht en iedere week present was voor de dikke prijzen. Nu als jaarduif vloog ze reeds vijf kopprijzen, waaronder een eerste prijs en ook kwamen er reeds jongen in het nest. Een goed verzorgde en gezonde duif, zal men niet zo vlug uitblussen, door er mee te spelen. Ik geef bij de voedering af en toe wel een vitamine- tje, als opkikkertje, maar dat wordt mis schien wel overal toege past. De gezondheid ligt bij mij in de nesten. Ik beoordeel konditie en gezondheid aan de hand van de uitwerpselen van de piepers in de pan. Als Jean Uyttersprot wacht rustig de komst van zijn nestduiven af. (c) er rond de nestschotels kleine ronde bolletjes te vinden zijn, ben ik gerust »m Zijn benadering van het duivenspel, kan hij sta ven met jaarlijks een heel pak eerste prijzen, een groot percentage prijzen en uiteraard een reeks kampioenentitels. We zouden het durven stellen als de eenzame nestspeler, tegen de overmacht aan weduw- schappers, maar een be vestiging dat men met dat systeem nog hoge toppen kan scheren. Prestaties: In Verbroedering Lebbe ke, is Jozef Uyttersprot zeker één der beteren. Vooraleer hij de Quié- vrainvluchten naar zijn hand zette, heeft hij op Ninove en Lessen vluch ten al heel wat eerste prijzen behaald. 8.3: 55 oude: 1 8 13 (4); 28 jaarl.: 14 7 (3); 15.3: 65 oude: 2 3 5 7 9 11 12 14 15 18 (11); 20 jl: 1 2 3 (3); 22.3: 118 oude: 2 17 31 32 40 42 44 (10); 74 jl.: 3 11 21 (4); 12.4: 260 oude: 6 9 21 47 48(8); 250 jl.: 1 10 lfi (5); 20.4: 65 oude: 1 3 10 (10); 71 jl.: 3 4 C 26.4: 268 oude: 2 6 55 84 88 (12); 240 jflei 31 70 (4); 1.5: 65 oude: 7 8 lfcel 17 18 19 (12); 37 jlm 11 O); 3.5: 222 oude: 2 3 5 12 17 19 20 24 30 72 (15); 165 jl.: 1 3 24 (6); 7.6: 173 oude: 4 17 ^ge 28 35 36 40 45 51 211 jl.: 18 19 30 (4 )u F> mi Te Berlaxe- Wanzele klokte René Verbeke de snel ste jonge duif voor Julien Van Hecke (2de en 3de), Richard Roggeman, Jan Tackaert, Roland De Wil de (6de en 8ste), Petrus De Bock (7de en 9de), Daniel en zn. De Pauw. Bij de oude duiven ging de lste prijs naar De Geest-LJdens voor René Van den Hof, Petrus Seymortier (3de en 8ste), Alfons Ras se haert, Modest Van Hauwe, Serge Van Assche en Petrus De Greef, en René Van Nuffel. Bij de jaarlin gen de lste en 8ste prijs voor Jozef Vercauteren. Goede prestaties voor Georges Van de Wielle, Mau rits Uyttendael (3de en 8ste), Serge Van Assche, Frans Sichien, gebr. V enne man, Urbain Vermeiren en Alfons Rasse haert. Te Zele De Snelvliegers haalde Pierre Schiettecatte de kop voor Gustaaf en Marcel Antheunis, André Van Hecke. Alfons Van Driessche, Kamiel Famaey, Quintelier en zn., Pierre Vergeylen, Cesar Chris- tiaens. Jozef Vercauteren en Benoit Maes. Bij de oude duiven won Jozef Vercaute ren de vlucht voor Cyriel Van Hecke (2de en 10de), Maurits De Maesschalck, Kamiel Heirman, .Ferdi nand Roels, Adolf Baetens, Benoit Maes, Willy Chris- tiaens, Vercauteren-Moe- renhout. Bij de jaarlingen de lste en 2de prijs voor Pierre Vergeylen, de 3de en 7de voor Jozef Vercauteren en vroege duiven voor Ka miel Heirman, en Frederik Christiaens (5de en 8ste), Adolf Baetens, De Schoen- maecker en zn., Vercau teren. Te Buggenhout, Baasro de, Sint-Amands, Sint-Gil lis was het Karei Van de Voorde die de vlucht met de jongskens won voor Frans Meert. Het hok in de kijker was dat van Theo Saeys met de 3de, 4de, 5de, 10de prijs. Vroege duiven voor Van Damme, Adolf Broothaerts, Gilbert Van den Abbeele en Frans Van Keer. Bij de ou de duiven won Louis Van Hoorebeeck voor Pierre Al- brecht met de 2de en 3de. Vroege prijzen voor Frans De Vijlder, Constant Hooft, Robert Bosteels, Jean Bec- qué, Maes en zn., De Sao ger. Petrus Van Steen. Bij de jaarlingen de lste prijs en 4de prijs voor Robert Bosteels en kopduiven bij D. Bessems, Jean Van Keer, V. Jacobs (5de en 7de), Van Weyenberghe, J. Van Geert, P. Van Steen en Van Landeghem-Jacobs. Te Overmere klokte Al- bert Roggeman de snelste jonge duif voor Gilbert Maes, Albert De Messe- maecker, Roger Devriese en Michel Boone Bij de ou de duiven haalde Maurits Arbijn de kop voor Adolf De Beule, Gaston De Wael, P. Vermeiren, Leopold De Bock, Roger De Baere won bij de jaarduiven voor Fred dy D'Hondt met de 2de en 4de, Maurits Arbijn en Al- bert De Mesmaecker. Te Lebbeke Verbroede ring troonde L. Vermeiren boven aan bij de jonge dui ven voor Tilburg en zoon, (2de en 3de), Van Nieuwenhuyze, P. Ra- vijts, R. Van Biese, F. Wal- raevens, Frans Verdonck, en D Van den Abbeele (10de en 11de). Frans Moens won bij de oude dui ven voor A. De Plecker met de 2de, 5de en 6de prijs. Vroege vermeldingen voor F. Walraevens, August De Proft, Frans Bourgeois (7de en 8ste), J. Saerens en G. Van Biesen. Bij de jaardui ven stond G. Van Biesen op kop voor A. De Plecker, Cooreman, J. Beeckman, 4de, 7de en 9de, J. Van Nieuwenhove, R. Ver donck, Cleemput, P. Wal raevens. Te Appels, Dendermonde, Grembergen, Hamme, Ou- degem was het Alfons Spa noghe die in de reeks jonge duiven de knappe winnaar werd. Een goed resultaat noteerden we voor Francois De Schrijver (2de, 3de en 7de). Vroege duiven voor Dhanis, Peelman, Vinck en zoon, Gabriel Van Lamber gen, Veranneman, Teir- linck. Bij de ude duiven was de hoofdprijs voor Cesar Boon, die Vinck en zoon, Roelandt, Georges Roels. André Van Acker, Jozef De Donder, Charel Geerinckx, René Cooreman, Gustaaf Verberckmoes en Cyriel Ab- beloos voorafging. Bij de jaarlingen won Paul Mat- thijs voor Omer Van Haut- te, Franpois De Schrijver, Jozef Van den Branden. Charel De Geest, René Coo reman, Vinck en zoon, Gus taaf Verberckmoes (8ste en 9de), Lutz-Fierens. In het samenspel Zele, Lo keren, Schellebelle, Uitbe rgen zetten Roels-Bayens de eerste prijs achter hun naam voor Pol De Baere, Eddy Tackaert, Theo De Vleeshouwer. Troch-Ru- pus, August Vion, Aviel De Gucht, Lucien De Kerpel (8ste, 10de, 13de) Bij de oude duiven won Maurice De Rijcke voor Julien De Winter (2de en 3de en 8ste). Vroege prijzen voor Frans Vrijdag, Theo De Vlee- schouwer, Van Hauwe en zoon, Julien, Benoit Van Hespen. Bij de jaarlingen mikte Julien Callewaert in de roos voor Jozef D'Hollan der, Robert Crombeen, Cy riel Van Hecke (4de en 88te), Benoit Van Hespen, De Vuyst-Ras8chaertGus taaf Van Hespen, Lucien De Kerpel en August Vion. BENO Te Berlare-Wanzele was het Geert Brondeel, die de vlucht uit Corbeil bij de ou de duiven won voor Oscar Bosseman. Een opgemerkte uitslag voor Gustaaf Ver meulen (3*. 4* en 8*). Vroege duiven voor Maurits Cop- pen8, Marcel Smekens, Henri Van Kerckhove, R. Middernacht, André I na- pensBij de jaarlingen haalde Gilbert Van Assche de kop voor Urbain Vermei ren, Florent Walgraeve, Emiel De Smet, Marcel Smekens, Maurits Cop- pens, Kamiel De Bruyne, Hector Van Wesemael, Vic tor Blondeel, Proeper Pap- paert. De Corbeilvluoht in het ver bond Zele-Lokeren-8chelle- belle werd bij de oude ge wonnen door Maurice De Rijcke voor Cyriel Piens. Gustaaf Van Holewinckel met de 3°, 6" en 7" kreeg ze best thuis. Vroeg duiven voor Richard Van der Straeten, Gustaaf Van Hes pen, Richard Van Hecke, .Georges Roels, Philips en zn. Bij de jaarlingen was de ereprijs voor het hok van Femand De Waele, Gilbert Van Miegroet kwam met de 2°, 9' en 14" goed aan bod. Vroege duiven verder voor Petrus Melis, Van Imschoot en zn, Gaston Bettens (5° en 6"), Gustaaf Van Hole winckel, Georges Roels, R. De Maesschalck. In De Ware Dendervallei triomfeeerde Julien Cool bij de oude duiven met de 1", 2' en 17" prijs. Bij de oude noteerden we vroege besta- tigingen voor Frans Van Geet, Theo Saeys, Alex Put- teman, gebroers Bruys, Marcel Van Haesendonck, Jos. Annerel, Philip Van Lambergen en Francois Van Herreweghe. Aan de 12* prijs haalde Frans De Vis- scher de mieze tot 1000 bin nen. In de kategorie jaar lingen was de snelste duif van R.M. De Maet voor Maurits Luyckx, Philip Van Lambergen, Frans Ca- luwaerts, Dr Van Caeter, De Clercq en zoon, gebroe ders Peersman, Kamiel Schockaert, Jos. Philips en Jean Pierre Lemmens met de 10" en 11" prijs. Bij de duivinnen won Frans De Visscher voor Gaston De Visscher, Gustaaf Lenssens (3", 6" 7"), Jean De Clercq en Mare Van Hauwe. Te St. Gillis Waas waren het Antheunis - Van Goethem die zich de beste toonden uit Dourdan voor André Trou- bleyn, Alfons Van Remoor- tel, Hilaire Van Gysel, Hu- go Van Huffel, WUly Van Vlierberghe, Gustaaf Mar tens, Norbert Van der Lin den (8" en 9") en Alfons Christiaens. Bij de jaarlin gen won Constant Preven- ier voor Willy Van Vlier berghe, Pierre Vergeylen; Alfons Van Remoortel, hok Segers (5" en 9°), Norbert Van der Linden, Jo Antheu nis en Frans Van Mieghem. Te Lokeren-Zevenekei !rt ren Dhuyvetter - De Ek eens de uitblinkers vi Sc) Dourdan vlucht. Bij itc de duiven de 1", 4', 1( aaf de jaarlingen de 1" ei ent bij de duivinnen. V 1 k oude duiven voor 15taj Gyselinck, Marcel h Pr water, Romain Baetenien Kegel-Wieme, gebro ei Dhaese, Desiré Acke ne thur en zn Dumez. 1 Sw winnaar volgden b B jaarlingen Dumes e; eew Marcel Meulewater, I 5°': Acke, Roger De Vries broeders Helskens, Van Houtc, Georges 1 ra gers (8* en 10"), Helle ers Verschueren. k. In Union Waasland I eep Alfons Jacobs bij de Em duiven met een goed ^ey dan resultaat op de pen. Hij klokte de 1' prijs voor Plaquet en 1 jers Van de Wiele Anth Van Goethem. M. Ott, Pauw, Marcel Noens, era Aerts en Coppens Le' Schepper. Bij de jaarl f e mikte Roger Aerts roos voor R. De Pauw n pens - De Schepper, e Caluwe, Jo Van Goe n f L. De Block, A. Vlaen e 01 De Meester-Genbrugj Bu Verschueren en Rob«ere Roos. 0! tot, n 9 1- hm Jc Vader en zoon De Backeraltijd prezent op Quiévrain en Noyon (c) aJ De tandem De Praetere-De Lausnay: knap op de Chateaurouxvlucht (c) Te St.-Gillis Waas klokte Te Stekene mikte Georges Van Vlierberghe Van Hoye in de Noyc de eerste bij de jonge dui- met de jonge duiver s ven voor Jozef Hooft. Een Alfons Van Vlierberg V knappe uitslag voor Willy de 2e, 3e en 5e priji Van Vlierberghe met de 3e, zijn rekening nam. V a 4e en 6e prijs. Vroege dui- duiven voor Hector Cr ven ook voor De Wit - Van Boxelaer. Bij de oud i\ Bunderen, Robert Stevens, ven won Frans De ji Leonard Van Overmeire, voor Walter Van I Edwin Van Bunderen en broeck, Omér De «W Willy De Potter. Bij de oude Hubert Vercauteren, duiven ging de zege naar ttieunis Bij de jaan Armand Cappaert voor Ma- kregen Van Wabel rin Dullaert, Willy De Pot- zoon, Elza Braem, ter, Tieleman - De Rij bel Van Puyenbroeck, Oi Achiel Maes (5e en 7e), Jo Winne en Frans De Antheunis, Albert Van Dae- de meest aandacht. Ie, Albert De Block en Geor ges Vercruyssen. Bij de jonge duiven wonnen Hul- staert - Van Raemdonck de vlucht voor Marin Dullaert. Willy De Potter. De Loor en zn.. Leonard Van Overmei- ren, Marcel pe Block, Aben De Block, André Van Goe them en De Munck - Van Achter.

De Voorpost | 1981 | | pagina 22