EERSTE FAZE VAN STRUKTUURPLAN GR00T-AALST BEËINDIGD VETSWINKEL VIZIERT ADVOKATENFRAUDE Wijlen Albert Waegeman. oon brandweerkommandant Iwam om leven in brand op loorselbaan HOEVEEL Libit bETAAiD? Richtdoelstellingen van gemeente bestuur zijn vaag en weinig origineel meh pikkels SCHOEIN HEIN *art op wit stond't op een spandoek: «Wetswin- I klaagt belastingsontduiking advokatuur aan», stswinkeliers in advokatenplunje deelden er pam- tten bij uit waarin vooral opgeroepen werd een taalbewijs te vragen aan zijn advokaat. Eén en l°° der moet de fiskale fraude tegengaan, waaraan vokaten zich bezondigen (volgens BBTK-cijfers in l°°79: gemiddeld 192.796 fr./jaar). Met hetzelfde n9s ijdmotief werd de nacht van vrijdag op zaterdag 1 e fi veelzeggende affiche gelijmd op de huisdeur van rou ;e advokaat uit Aalst-centrum. (zie foto). Hiermee ruik de kous echter niet af. Een scherp toezicht op rretyduieuze (en dus onwettelijke) praktijken wordt /0° het vooruitzicht gesteld. 3tie ooit werd allemaal op een ven de 14 miljoen, het Gcx tbijtperskonferentie ontbreken van een ver- vas egedeeld, om begrij- mogenskadaster en nog 3ud ijke redenen op een andere elementen be- ooi t al te ochtendlijk tijd- voordeelt volgens Wets- iop Tussen het gegrin- winkel diegenen die 't al de< om de eerste opge- breed hebben, szeiigen reakties (advoka- Men twijfelt sterk of de da die gauw-gauw met huidige eerste minister endi aardappelmesje pa- enige verandering inzake Itui rrepen van hun voor- het fiskaal beleid zal tref t schrapen, en veel brengen. Niettemin wijst i tijJerling getelefoneer), men op een aantal reeds s ir rd duidelijk het «waar- wettelijke beschikkingen ✓ustvan het opzet ge- ter bestrijding van fiskale 3beild. Wetswinkel wil niet fraude en bescherming :eni :el aan individuele (ju- van de kliënt (van de ad- zon sche) hulpverlening vokatuur, waartoe men dez in, maar wil ook «flag- het werkterrein om prak- ede te onrechtvaardighe- tische redenen wil be- nbtii in ons rechtsbestel perken), i, q|i de kaak stellen». Zo heeft men bij elke be- r. D luit de Wetswinkel- taling recht op een ge- ;leg ktijk stoot men mo- nummerd kwijtschrift nge nteel erg veel op pro- (fiskale strook). «Meest- doimen die niet zozeer al», zegt Wetswinkel, zijt rechtsbijstand op «wordt dit betaalbewijs n di i te maken hebben, niet afgeleverd». Gevolg: jwe i wel met de juridische de kliënt heeft geen enkel toe pverleners zelf de verhaalrecht, hoeveel hij fokatuur dus). Nogal ook betaald heeft. En: de lericl mensen komen kla- advokaat krijgt de kans i over hoge tarieven, om in 't zwart te werken feit dat ze geen beta- en nog meer te frau- sbewijs ontvingen, deren, jjj eEen informatiestencil ,eek ainig rechten, maar met allerhande tips om- op uw recht!» tr®nt w'l7e van betaling Smi imokratie», stelt men, en rechten van kliënten, ronderstelt dat alle in- 's «ratis I...) in Wetswin- lens en bezittingen kei te verkrijgen, i ALLE burgers op de- Verdere aktie de wijze geregistreerd Hoewel men de aange- belast worden. Bij klaagde feiten (te hoge n- en weddetrekken- tariefiëring, en het niet izijn de inkomsten tot afleveren van een betaal de laatste frank ge- bewijs) vrij algemeen d door patroon en vaststelt, wil men niet al- ït, zodat fraude hier Ie advokaten over dezelf- atie erg moeilijk wordt, de kam scheren. Bij de ddede zgn. «vrije beroe- plakaktie heeft men even: i u is dat anders. wel geen uitzondering f d >r een gebrekkig fis- willen maken; gehoopt tcerl beleid zijn tal van wordt dat advokaten die i b( bruiken mogelijk, de wet^wel toepassen de Ikajir dan de loon- en aktie niet kwalijk zullen hi Idetrekkenden moe- nemen. voor opdraaien. Zo'n Om meer konkreet «de /EH miljard wordt mo- handel en wandel van de iteel ontdoken, d.i. Aalsterse advokatuur te van de belastingen kunnen opvolgen» zal aan de staat gestort voortaan gebruik ge- Jen. Wetswinkel maakt worden van «eva- ;ludeert dat zonder luatiefiches». Op die wij- belastingsontdui- ze wil men een gedetail- er geen staatsdefi- leerd beeld krijgen van zou zijn. Méér nog: de mistoestanden terza- arbeider zou onge- ke, namen inbegrepen. 5.000 fr., een be- Dat het niet om een ge- de ongeveer 16.000 'isoleerde aktiviteit gaat, linder belasting moe- bewijzen o.m. recente ak- at betalen!» ontbreken van een gisting op het fortuin, 3n degressief zijn van de |ksl( mensbelasting bo- ties in Gent en Antwer pen. Met een motie - mo menteel in ontwerp - wil men overigens binnen kort diverse Aalsterse or- c e braderij in de Moorselbaan, die het afgelo- ,11, sn weekend gehouden werd, begon eerder op r agische wijze. Zaterdagochtend omstreeks ,l( il0 brak immers brand uit in een appartement ,r oven de filiaal van de Kredietbank, gelegen ,0in de Moorselbaan, 148. Het was voorbijgan- 0:r TonyBruylandt die het eerst de vlammen u g. Toen de brandweer ter plaatse kwam, lt|aren de vlammen reeds zichtbaar door het 3t inster en even later kwam een ruit met een k irde klap naar beneden. Bij het balkon achter- pe n troffen de brandweerlui later de 32-jarige j inny Lissens aan, die er alleen woonde. On- ol inks het feit dat hij in allerijl naar het nabijge- m!Jgen ziekenhuis gebracht werd, kwam alle ilp te laat. invankelijk geloofde men dat er zich nog c idere personen in het appartement bevonden, z aar dat bleek gelukkig niet waar te zijn. De n ler Lissens was tevoren wel met enkele vrien din thuisgekomen, maar deze waren reeds >trokken. Men vermoed dat de bewoner daar- al rokend in slaap gevallen is. schade aan het huis is zeer groot. Beide r rdiepingen brandden volledig uit. Ook de 5 nkfiliaal eronder leed schade, alsmede een ,g kgoot van een naburige beenhouwerij. De „ibijgelegen apotheek kon eveneens van de ammen gered worden, maar de eigenaar be- afde wel de schrik van zijn leven. Toen de ieiotheker thuis kwam zag hij in de verte (immen, en dacht dat zijn winkel in brand 'jjOnd. Dit bleek gelukkig voor hem niet het v val te zijn. I n tragische bijzonderheid bij dit alles is wel ,r t het slachtoffer de zoon is van de brand- eerkommandant van Dendermonde. ir tals gebruikelijk werd onmiddellijk een onder- ek ingesteld om de ware oorzaak van de and te achterhalen. VEHE \LL< U A<" ganisaties bezoeken om tot een gezamenlijk on derschreven standpunt te komen. Illustratiemateriaal... Wetswinkel is in het bezit van een vertrouwelijk rondschrijven vanuit de Dendermondse balie met de «minimumtarieven» (deze zijn niet gelijk voor gans het land en «maximumtarieven» be staan niet). De circulaire is intussen al wat verou derd, maar 500 fr. voor een mondelinge raadple ging zonder opzoeking (minimumtarief dus) be tekent toch nog wat in deze inflatietijd. 10fr./km. (nu reeds 12 fr.) wordt zelfs tot 40 fr. opgetrok ken in de praktijk bij som migen. Betreurd wordt dat zo'n rondschrijven niet in de wachtzalen te kijk hangt, en - sowieso - dat zoiets om zgn. «deon- tologische redenen» ver boden wordt. Enigszins lakoniek, wordt opgeworpen dat de Wetswinkelaffiche steeds bekomen kan worden door advokaten die ze in hun wachtzaal willen ten toonstellen. Ook organi saties en andere partiku- lieren kunnen er halen. Aan de bevolking wordt gevraagd: «Kom uw avonturen met advoka ten vertellen» en dat kan in de Wetswinkel (Hop markt 11), iedere vrijdag (19 tot 22 u.) en zaterdag (10 tot 12 u.). «Samen tegen de fraude, samen tegen de krisis» heet het. Waar behangerslijm al niet goed voor is... Reaktie Behalve enkele automati sche antwoordapparaten vonden we toch één ad vokaat die de telefoon hoorn zelf opnam. CVP- volksvertegenwoordiger Ghis Willems (tevens fraktievoorzitter in de Aalsterse gemeenteraad van zijn partij) keurde duidelijk de aktie af. Het besmeuren van deuren vond hij weinig eerzaam, en ook de achterliggende motieven kon hij niet bij treden. Eén en ander werd door hem gesi tueerd in een hetze in «kringen zoals Wetswin kel» tegen de vrije beroe pen. Willems onder streepte dat omwille van de essentie van het be roep «advokaat», dit noodzakelijkerwijze «vrij» behoort te zijn. Een tarifiëring, van hoger hand opgelegd naarge lang de uitgevoerde pres taties, wees hij van de hand. Anderzijds vond hij wel dat «de eerlijkheid ge biedt een kwitantie te ge ven», maar meende hij dat dit ook meestal het geval is. De misbruiken. Elke advokaat uit het Aalsterse stadscentrum vond zaterdag ochtend zijn voordeur «versierd» met een dergelijke affiche. (KDC) waar Wetswinkel op doelt, zijn volgens hem slechts uitzonderlijk. In dergelijke gevallen kan de kliënt, die zich tekort gedaan acht, zich wen den tot de zgn. «arbitra gekommissie», die weke lijks dergelijke gevallen behandelt (nvdr. Wets winkel raadt af, zich tot deze kommissie te wen den, aangezien ze enkel uit advokaten bestaat en haar uitspraak bindend is. Volgens Wetswinkel trek je best naar de rech ter). Volgens Willems is een nationale regeling (bv. via wetten) slechts noodzakelijk, als zou blij ken dat de huidige mid delen om «casuïstisch» misbruiken tegen te gaan, niet degelijk funk- tioneren. Voor hem is dit duidelijk nu niet het geval. In de loop van het ge sprek wordt ook nog ge wezen op de weinig be nijdenswaardige positie waarin «stagiair-advoka- ten» verkeren. In tegen stelling tot Wetswinkel - die stelt dat de stagiairs onrechtvaardig behan deld worden door hun patroons (vb. van een maandinkomen van min der dan 15.000 fr. werden aangehaald) - mag vol gens Willems ook hier niet veralgemeend wor den uit uitzonderlijke mistoestanden. Hij denkt trouwens zelf met dankbaarheid terug aan zijn stagiair-tijd. Het wachten is nu op wat de evaluatiefiches zullen op leveren. Wat uitzonder ing en regel is zal dan wel blijken... (P.D.) In de jongste gemeenteraad van einde mei 1981 werd het belangrijk agendapunt over het struktuur- plan Groot-Aalst naar een volgende zitting verwezen teneinde alle raadsleden de mogelijkheid te geven het richtplan dat opgesteld werd door de ontwer pers nader te bestuderen. Dit richtplan omvat de krachtlijnen voor een ruimtelijk beleid in Groot-Aalst en bevat tal van zogenaamde richtdoelstellingen die vastgesteld werden door het gemeentebestuur. In feite gaat het om een 45 bladzijden tellende studie, die opgemaakt werd aan de hand van een enquête bij de bevol king en bij zogenaamde bevoorrechte getuigen, en na inspraak van de administratie en van ge meentelijke overlegorga nen zoals de adviesraad voor Ruimtelijke Orde ning. Op basis van deze studie zal de gemeente raad de grote opties voor de toekomst op ruimtelijk ordening vlak in Groot- Aalst dienen vast te stel len waarna de ontwer pers zullen kunnen over gaan tot de volgende fa zen die een struktuurplan omvat. In de tweede faze wordt aldus een onder zoek verricht naar de be staande toestand waarna de derde faze ingezet wordt met een vooront werp van struktuurplan, om tenslotte uit te mon den in een definitief ont werp van struktuurplan. Over de inhoud van het eigenlijke richtplan, dat ons dank zij een gunstige wind bereikte, zullen wij het later nog zeer uitvoe rig hebben, maar op dit ogenblik kan reeds ge steld worden dat hierin weinig of geen ophefma kende dingen gezegd worden. Hierbij blijkt on middellijk dat vooral de richtdoelstellingen van het gemeentebestuur braaf en vaag geformu leerd werden. Slechts zelden of nooit wordt afgeweken van het standpunt van de over grote meerderheid van de bevolking en de be voorrechte getuigen, en wanneer dit dan toch ge beurt blijkt men de met formulering nog alle kan ten uit te kunnen. Enkele voorbeelden zul len dit verduidelijken. Al dus is het gemeentebe stuur van oordeel dat het resterend groen en het resterend landelijk- en dorpskarakter van de deelgemeenten moet be waard, hersteld en herge- waardeerd worden. De volgende richtdoel- stelling zegt dat het ge meentebestuur het goed vindt dat de milieu-hin der en de milieu-ont waarding onder al hun verschillende vormen be streden worden. Als men dan konkreet moet zijn wordt echter vermeld dat: «het gemeentebe stuur van oordeel is dat de bestaande in het cen trum gelegen milieu on vriendelijke bedrijven een andere vestigings plaats moeten krijgen». Blijkbaar is er nochtans geen haast mee gemoeid want het gemeentebe stuur meent dat de hin derlijke industrieën zich «op termijn» dienen te herlokaliseren zonder daarbij het natuurlijk evenwicht van de nieuwe lokalisatiegebieden te ontwrichten. Bij sommige richtdoel stellingen kan men zich werkelijk de vraag stellen of daarvoor werkelijk een dergelijke (dure) studie noodzakelijk was. Zo wordt over verkeer o.m. gezegd dat het gemeen tebestuur vindt dat om reden van verkeersdege- lijkheid en verkeersveilig heid van alle weggebrui kers, meer aandacht moet besteed worden aan, signalisatie en be wegwijzering, strengere kontrole op de overtre dingen (o.a. snelheidsbe perkingen) en onderhoud van de wegen. Over fietspaden wordt gezegd dat het gemeen tebestuur vindt dat er maatregelen moeten ge troffen worden om een volledig en veilig net van doorgaande en plaatselij ke fietspaden uit te bou wen de bestaande fiets paden te verbeteren en te onderhouden en aan elke nieuwe verkeersweg fiet spaden te voorzien. Een ander staaltje van een «gedurfde richtdoel- stelling»: Het gemeente bestuur is het ermee eens dat de parkeerpro blemen van vooral wa gens, fietsers, bromfiet sers en vrachtwagens dienen opgelost te wor den, en dat deze parkeer problemen vooral be staan in het centrum en in Klein-Aalst. Alsof men zoiets nog niet vroeger wist! Hierbij blijft natuur lijk de hamvraag hoe men deze parkeerproble men zal oplossen. Deze reeks kan aange vuld worden met ontel bare andere voorbeel den, maar zoals vermeld komen wij hierop later te rug. Het ziet er alleszins naar uit dat de gemeente raad nog een belangrijke taak zal hebben om deze richtdoelstellingen bij te schaven en aan te vullen. VEHE Gelék as ons goevernement meh ons gezondhèd inzitj? Pier omdammen minder zolle gon smoeiren en minder zollen gon drinken, hemme ze gepeisd van de sigaretten en de wiskie of de vollegrood agaa mor eh pak op te sloon. Ajja, ze peizen dammen domei minder zelle gon smoeiren^én ons minder eh stik in ons zjilei zeilen drinken... Of 't woor èt da 't allemol mooilentrèkkeroy was. En daz' in heeroygen-zich-zelven zeggen: jonges, pakt ajjer nog intjen en paft er mor op los dad es verom al zuveil mier sengskes in ons kas... woor dat den boeim ooit es! Mor zojje peizen da ze zeer da peizen? 'k Peis ni, peiz'ek. Want da zèn ierlèkke jonges zee. Zu goed de die Frans klappen as de die die Floms klappen. En ze kommen toch zu goed oeverien... as 't er 't op oonkomt van ver here zak te zérgen... Mor voesj van de rest teive ze ne kier riezje maoken... ajja, ze moeten toch ne kier iet doeng ver heer kiezers nog ne kier op heer doeng te peizen, newoor! Mor meh aal da, zitteme wajjer hier ghielzeikes al in 't kostelèkste lanjeken van ghiel Euroepa. En meh de mieste weirkloeizen. Mor dad es 't minsjte van heer bekommernissen! As ze mor op toyd en stond ne kier op den teivei kenne kommen, ne kier van here jan maoken en oever heer kenne lote klappen. En da z' in ons voer floms klappen en in bachten-de-kuppe lanst de kant va Mienen frans, dad es dor zjust goe veir... Dormei werd er oever 't ander gezweigen! En as 't er meiren verom nen antrepreneur fajit goot en dat er domei weiral ienegte doppers mier zèn, ja dad es spoyteg... mor wa wijje der on doeng? En as men meiren verom ne kier zolle moeten gon kiezen, tèn kenne men toch ni anders as weiral ne kier ver de zélde doeng newoor? Omda doppers belangrèk zèn! En hoe da 't komt of ni, mor 'k moen hier in iene kier peizen op aal die kwèddelen die der de lésten toyd geweist hemmen oever da stampeldj ver Lowieken Boein. Den ienen es 't er veir, den anderen es 't er teigen. Nie, ni da ze zollen eh stambeldj zetten ver Lowie zee, door zen ze 't allemol oever t' akkoerd... mor of dat mag 'n beldj zèn van Jan de Licht. En ghiel de Veirpost stond er verleide weik oever vol. Pro en kontra, gelèk as ze da zeggen. En tèn hemme 'k ik dor nog niet oever gezeid. Of de familje va Lowie, gelék as Zjanneken en here Jo. Dedie loeipe ze verboy. En ze looisteren liever nor imand die allicht Lowie van hoor of plooim gekost heit en die dor ieveranst en stikt papier ooit 't archief van 't stad opgevist heit en da komt veireleizen. Ver loten te zing da Jaan de Licht echt ne vagger, nen brigang en nen bézzesnoyr was. En da menier Lowijk Boon beiter verdindj as da! Mor na ne kier ierlèk gezeid: ik die Lowie gekost hem en der veil irkes meh versleiten hem, binsjt den oerlog en noor den oerlog (woor dat 'n toch mor zu schoein en zu zjust oever geschreiven heit, peis ek, al es 't er dor naa ienen die zjust 't kontrore zeit) awel ik peis hein, da Lowie van geer iveranst van woor dat er nog nimmani veromgekommen es, zitj te grimmelen. En dat 'n in zèn oygen zeit: mor jonges toch, hoe es 't va goesj meigelèk? Ikke, die aal meh leven geprobeird hem van in aal mèn boeken de mensjen ne schip teigen heer kont te geiven omda ze ne kier zollen heer verstand lote weirken en ne kier heerschellevisoeigen oepentrèkken, ikke 'n vroag ni beiter as ne Jaan de Licht in brons te lote gieten. En door op te zetten da ze domei met'nienen ne kier zolle peizen op da Boentjen dad op 't leste van zenne kleinen oerlog geschreiven heit, schipt de mensjen eh geweikten... Mor doed a iest ne zworen bottin oon, dagge ne goeien dreivel kentj geiven! Want z' hemmen 't vandoeng. Of zollen die mensjen die der naa teige zèn, liever g'had hemmen hooi Lowie geleefd in den toyd van Jaan de Licht. Da z' hem ver zen boeken oeik kosten in 't oepenboor, op de groeite mért, brandmeirkeirken, gieselen en perslot va reikenink in stikke kloppen? Mor ja, doe gè da naa ne kier meh imand die ze twie kieren veiregedreigen hemmen ver den Nobel- proys... En dorboy, door zol naa te veil over geklapt werren. En naa dat den teivei bestoot, zollen der dn te veil mensjen zing... en der 't heer va peizen. En dad es attoyd ni goed ver de kommende kiezingen... En on Roel d'Haese, die 'k oeik nog kaan va kinsjbien af, al pertank dat 'n hoy moy ghielzeikes nimmer 'k kaan, zeg ek in 'n stoyve rappeghèd: zeg Roel, maan, as ge van ah beldj ni vanaf 'n gerokt, awei, ge meig'het in mennen hof komme zetten,... getieked. DOLF Verleden zaterdag werd onder massale belangstel ling de heer Albert Waegeman begraven, die de zondag voorheen op 70 jarige leeftijd overleed. De heer Waegeman had tijdens zijn leven een enorm palmares bijeen vergaard. Als licentiaat handelswetenschappen werd hij per- soneelshoofd van de NV Filature et Filteries Réunies (FFR) te Aalst. Dat hij steeds zeer nauw verbonden bleef met dit bedrijf wordt bewezen door het feit dat hij bestuurslid was van de Vriendenkring en van de afdeling Onze Gedekoreerden van deze bekende firma. Ook in de politiek heeft hij zich een karrière opge bouwd die bij weinigen navolging kreeg. 18 jaar lang was hij immers PW- gemeenteraadslid van klein Aalst. In onze archieven vonden wij nog de uitslag van de raadsverkiezingen van oktober 1964. Hierbij bleek dat de heer Waege man toen 300 stemmen achter zijn naam vergaar de, zijnde amper 7 min der dan de huidige sche pen van financiën Gaston Van den Eede en meer dan de andere twee ver- kozenen Kamiel Rombaut en notaris Breckpot. Her inneren wij eraan dat toen reeds de huidige burgemeester D'haese- leer de ongekroonde kop loper was met zomaar eventjes 3121 stemmen. Ook in het feestkomitee was Albert Waegeman zeer aktief. Voor de eer ste maal lid in 1946, zijn de 35 jaar geleden, bleef hij deel uitmaken van de ze stedelijke adviesraad tot bij zijn dood. Een bij na voltallig feestkomitee bracht hem dan ook een passende hulde door aanwezig te zijn op zijn begrafenis. Ook op kultureel vlak had wijlen de heer Waege man een zeer aktief leven achter de rug. Zo was hij erevoorzitter van de to neelkring Voor Taal en Vrijheid waar hij trou wens menigmaal ook als toneelspeler op de plan ken stond. Albert Waege man was tevens erebe- stuurslid van het Konink lijk Nationaal Toneelver bond van België en ere- ondervoorzitter van de afdeling Oost-Vlaande- ren van dit verbond. Se dert meer dan 25 jaar was hij ook muzikant bij de «Oude Garde», offi cieel Koninklijke Harmo nie Les Vrais Amis Con stants genaamd, waarna hij tot bestuurslid verko zen werd. Zijn palmares kaa verder- gezet worden met de ver melding dat hij tevens erevoorzitter was van de Verbroedering der Ko ninklijke Balboogmaat- schappijen St. Servatius, De Clauwaerts en De Wa re Vrienden. In de mate van het moge lijke nam wijlen de heer Waegeman ook steeds deel aan alle vaderlands lievende plechtigheden die in Aalst plaatsgrepen. Het feit dat hij reserveof ficier was en oud-strijder en oud-krijgsgevangene 1940-'45 zal daar zeker niet vreemd aan geweest zijn. Om zijn verdiensten terzake werd hij trou wens vereerd met ver schillende militaire en burgerlijke eretekens waaronder deze van rid der in de Kroonorde. Een groter hulde aan zijn persoon dan deze op somming van de ontelba re funkties die de heer Albert Waegeman in zijn leven presteerde kan men zich moeilijk in beelden. VEHE

De Voorpost | 1981 | | pagina 3