PIKKELING 1981 VEELBELOVEND BUS0 DON B0SC0 MET OUDE AMBACHTEN Vervolg van pag. 1 Beslist werd dan ook in dezelfde stijl te blijven, uiteraard wel met een ander tema. Het tapijt wil nu inderdaad een médaillon, zoals het vroeger door de dames werd gedragen, voorstel len. Het aantal te verwer ken bloemen zal afhanke lijk zijn van de heersende marktsituatie zonder dat echter tekort zal worden gedaan aan de realisatie van het geheel. Getracht zal tevens worden in ze kere mate de kapel in het geheel te integreren, er mee wel rekening hou dend dat het kaatsplein voor kompetitie moet vrijgehouden worden. Een even groot sukses als vorige jaren wordt al thans betracht en... ver wacht. Een dertigtal tentoonstellers Reeds voor de zevende keer organiseert de V.V.V. een tentoonstel ling van schilderijen met als thema het oogstge- beuren, het eigen schoon van de Faluintjesstreek of de landelijkheid tout court. Dit jaar komen wel licht een dertigtal deelne mers opzetten want op het ogenblik als we deze regels schrijven meldden er zich reeds juist geteld 26. Onder hen reeds als vroegere laureaten Geor ges Teugels, André Ver schelden en Gustaaf Van de Perre. Zoals steeds koopt de V.V.V. als aanmoediging het werk aan dat ze be kroont. Daarmede breidt ze dan telkens haar patri monium uit. Zo heeft zei reeds een driespan van Jan De Ridder uit Opwijk, een vlegeldorser van Georges Teugels uit Leb- beke, een pikker van An dré Verschelden uit Ham- me, een wetter van Ka- miel Van de Velde uit Op wijk, een schafttijd van Gustaaf Van de Perre uit Meldert en een Rochus- kapel van E.H. Joris De Clercq uit Haringe. Aan de deelnemers werd de raad gegeven liefst andere onderwer pen dan de reeds be kroonde te kiezen. Onder leiding van stadsarchivaris Karei Baert, kunstschilder Teu gels pas terug uit Ier land waar hij ons land op een tentoonstelling ver tegenwoordigde en on dervoorzitter Raymond Van der Borght worden de werken keurig opge hangen in een typische schuur op de hoeve Van Cauwelaert. Werken die nen te worden binnenge bracht op bedoelde hoe ve op donderdag 23 juli van 10 tot 12 of van 14 tot 18 uur. Formaat naar keuze. De tentoonstelling wordt geopend op vrij dag 24 juni te 20 uur waar ook dadelijk de bekro ning van de laureaat zal plaatshebben. Gastronomie Met de bedoeling van het jaar van de gastrono mie oude streekgerech- ten uit de vergetelheid te halen of te eren, is de V.V.V. «De Faluintjes streek» reeds tien jaar voorop op het program ma en de spijskaart. Fa- luintjesvla hoefde niet meer mee te dingen. Dui zenden bezoekers heb ben ze bij herhaling ge proefd en geprezen. Liefst met 25 testen per keer, en ieder jaar wordt steeds het onderste uit de pot gehaald. Uiteraard zijn er ook de eerbiedwaardige wor sten en de koude kop. En Herdersem leerde ons hoe een eenvoudige pan- nekoek een toversmaak krijgt door het toevoegen van snippelingen van een bermplant, het boeren- wormkruid. Boeren- wormkruidkoeken van vandaag die aansluiten bij een oude traditie van onze lieden te lande. Onvolprezen blijven de hete ovenkoeken, met smout besmeerd en sinds enkele jaren belegd met «geregeld» gezieden in passende kruiden. Voor de bezoekers blijkt dit steeds de grote gas tronomische verrassing. Wellicht zijn de Faluint- jes de énige plaats in ons land waar de ovenkoek dergelijke furore maakt. Ongetwijfeld gaat de platte ovenkoek terug naar de meest elementai re broodvormen uit onze beschaving. En telkens weer verrast ons bij het zien van dokumenten over primitieve volkeren en kuituren het bakken van broodgraan in soort gelijke vormen. En in de ze vorm wordt brood warm gegeten, wel hoogst ongewoon doch des te smakelijker. Wedden dat ook de landbouw-archeologie met tuigen en machines ook nog eens een natio naal thema wordt? Het machinepark Sinds een paar jaar schenkt de V.V.V. inder daad meer aandacht aan oogst- en dorsmachines. Op het korenveld wordt gereden met een pikmachine met aftegger, de eerste machine om de oogst in te pikken. Scho ven moeten hierbij nog met de hand worden ge bonden. Op de boomgaard wordt gedorst met een pinmolen aangedreven door een juweeltje van een stationair dieselmo tortje. Nauwelijks tussen de grote machines opval lend, verdient deze kleine dorseenheid alleszins aandacht. Daarnaast dan de oude dorsmolen, dit jaar weer door een stoommachine aangedreven. Het was met dit type dorsmolen dat met het paard van boerderij tot boerderij werd getrokken. Meestal werd hij er elektrisch aan gedreven. Dan nog de grote dors machine waarmede loon werkers, juist vóór de op komst van de pikdorser, van boer tot boer trok ken. Dit jaar wordt deze machine door een diesel aangedreven. Bijna luidop dromen de organisatoren van een pinmolen aangedreven door een paardenman- ège. Die blijkt echter moeilijk te vinden. Ook wordt gehoopt eens een oude graanmolen te la ten werken zodat we het op het veld geoogste ko ren op de hoeve in de oven kunnen bakken en de reeks kompleet wordt. Wipschieting Voor de eerste maal werd in 1980 door onze betreurde beheerder Fons Scheerlinck aan de volksspelen een wip schieting toegevoegd. Veel deelnemers kwa men erop af en het werd een schot in de roos. Wipschieten kadert totaal in de optiek van de VVV en in het leven van de landelijke bevolking. Origineler zou zijn ge weest de wipschieting te organiseren op een staande wip naar het voorbeeld van de aloude gilden. Dit bleek echter technisch niet haalbaar, gezien het ambulant ka rakter van de onderne ming. Er werd dan, nood gedwongen, geopteerd voor het spel op de lig gende wip. Betreurd werd evenwel dat dit spel heel wat aan originaliteit heeft inge boet. Boog en pijl kenden de laatste jaren immers dergelijke evolutie dat van het oorspronkelijke kanselement niet zo veel rest. Houten pijlen van weleer werden vervan gen door fiberschichten terwijl de oorspronkelijke boog gemaakt uit diverse op elkaar geplakte hout soorten, over het Zweeds metaal heen evolueerde naar een syntetische sa menstelling. De gedraaide koorden pees werd sinds kort ver vangen door een vier dubbele koord gevangen in allerlei vliegwieltjes. Aan de voorzijde van de booglat wordt dan nog een al dan niet verlicht vizier gemonteerd zodat de huidige gesofistikeer de boog begint te gelij ken op een geweer. Wat de trefkracht alleszins ten goede komt maar het spel op zichzelf kansar mer maakt. Komt daarbij nog dat de meer gegoeden zich nu de betere apparatuur kan aanschaffen en met een wordt duidelijk dat ook hier onze welvaart staat verwoestend heeft ingegrepen. Toch blijft de wipschie ting een demokratisch Vlaams spel dat thuis hoort op een Faluintjes- feest. Dat de VVV daarbij aantrekkelijke prijzen heeft voorzien maakt de zaak alleszins nog aan lokkelijker. Volkszangers Nieuwe inbreng wordt alleszins het optreden van volkszangers. Liedjes uit grootmoeders tijd die bij winteravond thuis of aan de tapkast wer den gezongen en meestal slechts via de overleve ring bekend zullen nu aan bod komen. Uiteraard geen kunst met grote «K», maar wel gezangen die in de landelijke sfeer die telkenjare rond de Pikkeling wordt gescha pen kaderen. Misschien een eerder bescheiden start waar van verdere opbouw vol gend jaar alleszins zijn vruchten zal Het programma Donderdag 23 juli 19 uur: toeristische pro motie op de Grote Markt te Aalst: vlegelen. Vrijdag 24 juli 15 uur: geleide wande ling naar 't Kravaalbos 19 uur: inhuldiging bloe- mentapijt aan Gudulaka- pel te Moorsel 20 uur: opening en be kroning van schilderijen tentoonstelling op de hoeve Van Cauwelaert, Nieveldriesweg 26 Meldert. Zaterdag 25 en zondag 26 juli 15 uur: verzameling aan de hoeve en vertrek naar korenveld (wipschieting - enkel op zondag) 16 uur: schafttijd op het stoppelveld. 16u30: volkskunstgroep «'t Schurend Schar- nierke» 17 uur: de oogst wordt binnengereden, hoeveak- tiviteiten, dorsen op de boomgaard, demonstra ties met oude machines, volksspelen. 17 uur: animatie voor de jeugd met Bob Davidse Faluintjesspecialiteiten. 17u30: De Geuzen 18 uur: volkskunstenaars uit de streek en Anna van de Kuiper 18u30: 't Schurend Een stoommachine op de Pikkeling. (LH) Scharnierke 19 uur: vrij podium voor de jeugd 19u15: Vlegeldans met «De Faluintjeskapel» 20 uur: De Geuzen 20u30: 't Scharnierke 21 uur: doorlopend prog ramma met Bob Davidse, Anna van de Kuiper, de Faluintjeskapel en... Schurend dans. 22u30: feestvuur op weide geanimeerd De Geuzen en Davidse. Vervolg van «De koperslager - Daar zijn veel slaagen toe vandoen, i (KDC) staanden uit de onder wijswereld en tal van le den van de serviceklub Marnixring met meester De Gols en Jan De Mey als trekpaarden. Een vleugje geschiedenis Direkteur BuSO Albrecht' De Vos bracht na een welkomst- en dankwoord een korte schets uit het leven van dit instituut. Waar vroeger minderbe- gaafde leerlingen in het traditioneel onderwijs naar de laatste bank wer den verwezen met de op dracht de andere zo wei nig mogelijk te storen kwam het schoolpakt van 1959 met nieuwe moge lijkheden. Reeds lang had men inderdaad ingezien dat kinderen met leer moeilijkheden bleven hangen en hun kansen tot ontplooiing in de maatschappij miniem werden. In september 1959 werd dan ook met B.L.O. ge start, één klas in de St.- 't werkstuck komt tot zijn fatsoen» dig en bewees enkel en alleen reeds door dit feit dat ze aan een behoefte voldoet. Na een eerste vorm van rationalisatie wordt de B.L.O. van Erembodegem overge nomen en die van de Moorselbaan gesloten. Sindsdien is ze gehuis vest in de St.-Kamiel- straat, in de gebouwen van de vzw katholieke school graaf Camille Liénart. Mede door de bemoeiin gen van het N.V.K.B.O. kwam niettegenstaande de «scholenstop» op 1 september de BuSO-af- deling waar de onder- wijsmaterie wordt aange past aan de mogelijkhe den van de leerling met uiteindelijk als objektief volwaardige integratie in de maatschappij. De direkteur mag terecht trots zijn over de resulta ten tijdens het eerste Bu- SO-jaar behaald. Het on derste werd inderdaad uit de kan geschraapt en dit wegens een voortref felijke geest van samen- «De glasschilder - Al wat het oog belieft, is 't prinsepaal nog niet.» (KDC) Jozefsschool en één op de Moorselbaan. Via hun instelling aan de Ge- raardsbergsestraat na men de zusters van Gijze- gem het volgend jaar reeds beide klassen over. Op 1 september 1966 werd het Don Bosco-ln- stituut dan als autonome school boven de doop vont gehouden en de kleine school werd door de St.-Martinusparochie overgenomen. De school groeide gesta- «De kuiper - Soo 't niet en sluit, het leckt'er uit.» (KDC) werking in alle geledin gen. Resultaten die te be kijken waren in de ten toonstelling van de wer ken der leerlingen waar uit reeds een zekere be heersing van tal van tech nieken duidelijk bleek. Buiten het meegeven over een drietal jaren van een weliswaar waardevol getuigschrift stelt het Bu SO zich vooral ten doel de studenten op te leiden tot volwaardige krachten die hun man (vrouw) staan in de samenleving. Het oude ambacht Voorzitter van de Marnix- ring-Aalst Jan Van den Berghe vindt het positief dat aktuele noden niet al leen worden onderkend doch dat er nog steeds mensen worden gevon den die zich tot leniging ervan willen inzetten. In konkreto de Marnixring die zich belastte met de organisatie en de spon soring van de zeer ge slaagde ambachten markt. Spruitend uit de nostalgische retrotrend komt het ambacht, dat steeds iets persoonlijk impliceert, momenteel weer fel in trek. Men ver wijst zo graag naar «de goede oude tijd», al be wijst de historie dat «De gereedschappenmoaker - staat.» (KDC) Vlaanderen einde XVe eeuw veel welvarender was dan de volgende vijf eeuwen tot na de wereld oorlog. Noch het retro- element noch het kon trast van het ambacht met de industrialisatie zijn echter primordiaal. In de waarde van het am bacht, dat momenteel ge deeltelijk gebruik maakt van de verworvenheden van de industrie, schuilt echter steeds iets per soonlijks, iets artistieks, iets kreatiefs dat de waar de ervan bepaalt. Deken De Vos, ziel van het instituut, door VTI-le- raar Louis Persoons in zand prachtig gekonter feit, heeft het dan hier op de grond van de oudste katholieke school van heel België, o.m. over de school van «Sukske Fix», Mr. Van Heuverzwijn wiens dorpsgenoot (Bra- kel) Mr. De Waegeneer de Vrije Vakschool te Aalst zou oprichten, school waarmede dit In stituut nauw samen werkt. «Het is steeds onze plicht geweest te zorgen voor marginalen», zegt de De ken in zijn gloedvolle, op de hem eigen humoris tisch gespekte manier ge brachte toespraak. Daar om deze school voor leerlingen die vroeger kansarm bleven. De school is ondertussen te klein geworden waarbij echter niet de kompassie van de medemens voor deze leerlingen moet worden opgewekt doch wel getoond hoe door hun eigen werk deze kin deren uitgroeien kunnen tot volwaardige elemen ten in het werkelijk leven van elke dag. Bezoekers kregen mooi uitgegeven broi re in de handen gestdl over «Oude Ambachta I Van elk vertegenwa 1 digd ambacht, en er ren er heel wat, vindt U L een beknopte uitleg oi j het principe van de t niek en een korte hij I riek. Naar gedetaillea I beschrijving van ie< I ambacht afzondei f werd niet gestreefd. een bibliografische I wordt U er verwei naar meer gespecii seerde werken. Naast Marnixring die zorg j voor de nodige kontakt en een ruim budget vi het werk van deze mal en van de brochure z vooral het werk van oi - heidkundigen Ann Ro baut en Hilde Christian Wc van kunsthistorikus han Van Lierde en binnenhuisarchitekt I Schoukkens. Bij de rondgang vo t men er smeden, verf- ners, schoppenmakJ Ks marqueterie, houtsi Rj werk, kuiper, klompi K maker, spinster, kantkk werk, gareelmaker, l bewerker, tekenaar glas, pottenbakki stoelenvlechterij, imh en last but not lea: Persoons met zijn zai pijL Vooral de stands wil men zich niet bepaal tot het louter tonen v de afgewerkte produl maar waar men akt doende was en der streerde lokten voori belangstelling. Slechts één kleine vri nog. Zou het samem len van de opendeur gen van VTI en HRIT0 die van RIBTO en Bi slechts een toeval «De Smit - Besteed

De Voorpost | 1981 | | pagina 6