itaatssekretaris Akkermans: Vlaamse werklust is onze troef WLA IS VOORSTANDER VAN L.P. B00N-B0S FIFTY-ONE DEELT GELD UIT AAN DON B0SC0INSTITUUT EN BESCHUTTENDE WERKPLAATSEN wamsmes^ Een vergeten hoek van Aalst... Waarom Boon's wens niet vervullen? is i is gt is een publiek geheim dat de ondernemingen in gt algemeen en tevens de middenstanders het in de Qj üidige ekonomische situatie niet gemakkelijk heb- >n. Teneinde de middenstanders een inzicht te gven in de huidige toestand heeft het Nationaal hristelijk Middenstandsverbond Afdeling Aalst een vergadering georganiseerd onder het thema Middenstandsproblemen in de huidige ekonomi- ihe situatie». Als gastspreker was Staatssekretaris gul Akkermans uitgenodigd. Deze vergadering had laats op 11 juni laatstleden. pag De Voorpost - 19.6.1981 - 7 oor een volle trouwzaal het stadhuis te Aalst, aaronder een afvaardi- ng van het Centrum tor Middenstandsoplei- ng en -volmaking ■MOV gaf Volksver- genwoordiger Ghis illems voorafgaandelijk overzicht over de estaties en de loop- lan van Paul Akker- P ans. Nadien was het oord aan de Staatssek- laris die, naar hij zelf geen akademische il gebruikte, maar wel wone dagelijkse om- ingstaal. eerste ekonomische oblemen deden zich or in 1972, maar de ote moeilijkheden na- »n slechts een aanvang 1974 met de ineenstor- ig van de overeenkom- i van Bretton Woods, oliekrisis en de op- mst van de ontwikke- gslanden. Dit wat be ft de internationale as- kten van de krisis. ^5 i nationaal vlak hebben j, aldus Akkermans, al- samen gebouwd aan overlegekonomie en ird er gewerkt aan de ichting van een «loon- en aan hetzelfde op het gebied van sociale voordelen. Aldus heeft men gedurende 35 jaar gebouwd aan die «paleis situatie» die nu geleid heeft tot een gemiddeld uurloon van ongeveer 600 fr. per uur. De Belgi sche situatie is de beste op wereldvlak, dit zowel op het gebied van de lo nen als van de sociale voordelen. In vergelijking met de Belgische lonen zijn de Franse lonen slechts 63%, de Duitse 92%, de Oostenrijkse 52%, de Amerikaanse (U.S.A.) 53% en de Engel se 43%. Eerst is men begonnen met het strikte minimum op sociaal vlak, maar langzaam zijn we tot uit wassen gekomen, waar van we ons kunnen afvra gen of we niet te ver ge gaan zijn. Elkeen heeft daaraan meegewerkt en bovendien werden er 700.000 gastarbeiders aangetrokken. De uitda ging van vandaag is dat niemand meer bereid is de hoge loonkost te beta len. Men zoekt andere uitwegen, waaronder het zwart-werk, het zoge naamde parallel circuit. Een tweede zware hypot heek op de Belgische ekonomie bestaat in de grote misbruiken die er zijn op het vlak van de sociale zekerheid. Maar belangrijk is, aldus Akker mans, dat deze misbrui ken niet kunnen bestaan zonder medewerking van degenen die aan de an dere kant van de barrière staan. De onwil om nog langer de hoge kost nog te dragen is onaanvaard baar na een opbouw ge durende 35 jaar. We moeten samen optreden om de nodige korrekties aan te brengen aan het huidige systeem. Over het principe is elkeen wel akkoord, maar in de reali teit is het niet uitvoer baar. Het wordt echter noodzakelijk de sociale vrede te bewaren alsook de sociale welvaart, maar daartoe moet samen ge werkt worden, in overleg met mekaar. Samen moeten we de misbrui ken wegknippen en des noods afstoppen. Een ander probleem is dat er telkens verwezen wordt naar de «golden sixties». Dit is volgens de staatssekretaris echter geen realiteit, want die zijn er nooit geweest. Het waren ten hoogste wilde jaren. Iemand die toen voldoende werklust had kon toen slagen. De koopkracht van de bevol king was toen zo groot dat het niet zo veel pro blemen stelde om te sla gen. Tegenwoordig gaat illeei re l an oi Woorden zijn overbodig s wi epaal len v odukl af demi aoral menv Een laatste stuk ongerepte natuur, deur RIT0 I De «unicus vulgus cardonem virgonis het slecht, maar toch zijn er in elke sektor toch nog mensen die geen proble men kennen. Dat wijst erop dat men het nog steeds kan, maar met veel meer inzet dan vroe ger. Het is opvallend dat er nu veel zijn die het te gemakkelijk nemen, die niet voldoende inzet meer hebben. Uit de jaren zestig is er een soort triomfalisme gegroeid, waar alles ge makkelijk ging. Zo heeft men onder meer theater paleizen, sportpaleizen, muziekpaleizen opgericht die zeer veel kosten, maar die strikt gezien niet nodig zijn. In elke sektor is alles groots opgevat, zodat men absoluut moet gaan versoberen om de eenvoudige reden dat dit alles zeer veel geld kost. Maar het afbouwen zal zeer veel moed vragen. Op korte termijn zal het ook zeer moeilijk zijn, aangezien de ekonomi sche zwakke vleugel in ons land het voorbeeld heeft overgenomen van de ekonomisch sterke vleugel die gedurende decennia triomfalistisch opgetreden is. De kapitaalvlucht onder meer naar Spanje, is bru taal en onaanvaardbaar. De Belgische kapitalen vloeien naar het buiten land, terwijl er in eigen land niet voldoende mid delen meer aanwezig zijn. Dit resulteert in de verplichte opname van zeer dure kaskredieten, zodat de intresten alleen reeds bijna ondraaglijk zijn. Ook zien we dikwijls dat lange-termijn projek- ten gefinancierd worden met korte-termijn kredie ten, wat op een bepaald ogenblik onhoudbaar wordt. Er bestaan, aldus Akker mans, nog een reeks oor zaken voor onze proble men. Vooreerst zijn de loonlasten in België te hoog. De Belgen zijn on betaalbaar geworden. De energiekost ligt in België ook veel te hoog. Deze worden in ons land nog nodeloos verzwaard door de overheid. De verzeke ringskost, evenals de fis- kale lasten liggen te hoog. De oorzaak van het ver trek van veel multinatio nals is te vinden in het te groot sociaal passief. Be langrijke korrekties op dit gebied zijn nodig. Er dient een vriendelijker klimaat geschapen te worden waarbij de veilig heid en de geborgenheid in het ondernemingsge zin blijft bestaan en het privé-vermogen van de ondernemers niet te veel gehypothekeerd wordt. Er werden in het verleden ook een aantal beleids fouten gemaakt. Zo be stond er een gebrek aan bescheidenheid bij de ondernemers. Op het ge bied van de fiskaliteit worden door de KMO's eveneens fouten ge maakt. Door een gebrek aan kennis van de fiskale wetgeving betalen de KMO's te veel belasting. Ook worden er veel ver keerde financieringen ge daan. Zoals reeds gezegd gebeurt het dat investe ringen op lange termijn gefinancierd worden met middelen op korte ter mijn. Dit betekent de on dergang van veel onder nemingen en dit met me deplichtigheid van de fi nanciële instellingen. Niet alleen op het niveau van de ondernemingen worden fouten begaan, maar ook door de over heid. Zo werden veel ver keerde staatstussenkom- sten gedaan. Mensen die met eigen middelen ge slaagd zijn, worden ont moedigd door het toe kennen van staatsgelden aan anderen. De over heid zou moeten optre den tegen het zogenaam de parallel-circuit dat do dend is voor België. Het overzicht van de hui dige toestand gegeven door Staatssekretaris Ak kermans was tot hier zeer negatief. Men mag ech ter, eveneens volgens Akkermans de positieve punten niet vergeten. De Vlaming vergeet tegen woordig wat hij waard is. Er zijn nog steeds buiten landse bedrijven die in Vlaanderen investeren omwille van de arbeids- produktiviteit en de werk willigheid in Vlaanderen. Nergens ter wereld is er zoveel werklust als in Vlaanderen. Wij moeten ons terug organiseren en we moeten opnieuw ge loven in onze «brains». Spijtig genoeg hebben we de brain-drain mee gemaakt, wat echter zou moeten belet worden. Hoe moet de midden stand nu reageren? in de middenstandskringen moet er ook een mentali teitsverandering komen. Men moet komen tot de stopzetting van de one- man-shows in de kleine ondernemingen. Binnen de firma moet men over gaan tot het uitdelen van verantwoordelijkheden. Buiten de onderneming moet er eerder gedacht worden aan samenwer king tussen verscheidene bedrijven in dezelfde sek tor, ondermeer op het ge bied van de fiskaliteit, produktieplanning en marketing. Tot slot van zijn voor dracht gaf Staatssekreta ris Akkermans nog enke le opdrachten mee aan de ondernemers. Voor eerst moet er spaarzaam omgesprongen worden met de grondstoffen, het milieu, de natuur en het kapitaal. Vervolgens moet er meer beschei denheid betracht worden in het ondernemingsle ven en minder onmiddel lijk voordeel. Ten slotte moet er meer menselijke samenwerking georgani seerd worden in het ka der van de K.M.O. G.D.B. In de jongste infokrant van de Werkgroep Leefmilieu Aalst wordt een zeer origineel voorstel geformu leerd. In plaats van een monument op te richten ter zijner nagedachtenis, wenst de werkgroep immers naar L.P. Boon's eigen wens dat men een bos zou aankopen of scheppen dat zijn naam draagt. Toen aan de beroemde Aalsterse schrijver inder tijd gevraagd werd wat hij met de Nobelprijs let terkunde zou aanvangen, indien men hem die toe kende zei Boon zelf: «Ik zou er een bos voor kopen!». Welnu dan, waarom Boontjes wens niet ver vullen? vraagt WLA zich af, eraan toevoegend dat hij dit liever zelf zou ge had hebben dan een mo nument. Dit nieuwe bos kan zelfs aangekocht worden voor minder dan 5 miljoen, zo meent de werkgroep leef milieu. Dit L.P. Boonbos zou toegankelijk moeten zijn langs alle kanten en een stoei-, vrij-, vecht- en wandelbos kunnen worden. «Stel je voor; met een pak wilgen, of eiken en met massa's bramen, vlier, kamperfoelie en tin gelen erin» zo schrijft WLA verder. Hierin zou den de kinderen dan hun «Kleine Oorlog» kunnen spelen, of hun «Jan De Lichte» en de volwasse nen «Blauwbaartje, of Ondineke of Mieke Maai ke». Men meent trouwens dat Boontje zich zou verkneu kelen bij een dergelijk idee. En het standpunt van de bekende groene jongens besluit met de volgende paragraaf: «En als Roel D'Haese toch Jan De Lichte wil vereeu wigd zien: spreek Hugo Claus aan. Die clevere ke rel zal wel een gulhartige freak met kluiten vinden. En volg de raad van Je roen Brouwers: zet het monument op de grens tussen België en Neder land... met zijn kont naar Vlaanderen gekeerd». Ray De Smet Ook in het jongste num mer van 't Ajuintje, het maandblad van de Aal sterse Kommunistische Partij, mengt KP-voorzit- ter Ray De Smet zich in het Boon-debat. «Ik ben voor het behoud van het Dirk Martens-standbeeld op de Grote Markt te Aalst» aldus stelt de heer De Smet onmiddellijk. Wel is hij van oordeel dat Willy De Turck onzin uit kraamde met zijn stand punt over Jan De Lichte. Hiervoor verwijst hij naar de ontelbare standbeel den, die voor gekroonde en ongekroonde schur ken werden opgericht. Hieronder behoren mas samoordenaars, die zo wel via het slagveld als bij kinderarbeid in fabrie ken en mijnen als bij het aanleggen van spoorwe gen in Kongo duizenden mensen lieten kapot gaan. Ray De Smet is niet ak koord met het verande ren van het monument op de Grote Markt omdat Dirk Martens volgens hem geen foorkramer is, en omdat men hem voor Priester Daens (die ande re grote Aalstenaar) ook niet verhuisde. Hij is evenmin akkoord met een verplaatsing omdat er elders nog plaats ge noeg is, omdat de keuze van plaats niet ten allen prijze tot de rechten van de kunstenaar behoren, en tenslotte «zijn WIJ het die in Aalst wonen en wat bescheidenheid zou HEM ongetwijfeld dienen», hiermee doelend op Roel D'Haese. Ray De Smet meent eveneens dat de tegen standers van het Jan De Lichte monument blijk baar een kort geheugen hebben, en hierbij ver wijst hij naar de inkwisi- tie toen bv. «geestelijke oversten mensen in kerkmuren deden inmet selen». Toch spreekt dit volgens de auteur van het artikel de socialisten niet vrij van schadelijke overdrijvingen. Volgens hem doen het overdre ven groots opzet en de heftigheid van de SP- kampagne onaangenaam aan. «Is het aan volks mensen dat men peper dure steunpenningen te koop aanbiedt of aan een bepaalde bovenlaag? Waar zaten die volks mensen op de Boon avond?» zo vraagt Ray De Smet zich af, en hij heeft hierbij de indruk dat mensen zich aan die gan se kampagne willen op trekken of een atmosfeer scheppen die andere plannen en objektieven moet dienen. Wel blijft de heer De Smet erbij dat Louis in Aalst zijn monument moet krijgen «al was het maar voor de stukjes ge weten die hij rechts EN links geschopt heeft». Maar alles dient volgens hem in de mate, in ver houding te gebeuren. «Na al die slechte ge woonten, die we bij en door al die vreemde be zetters geleerd en ge kweekt hebben, is dat broodnodig» aldus Ray De Smets standpunt. Zaterdagavond had in de bovenzaal van 't Apostel- gelijk zou besteed wor- ken de officiële overhandiging plaats van twee che- den voor de verdere uit- ques aan enerzijds de vzw Beschuttende Werkplaat- bouw van de school, sen van Aalst en anderzijds het Aalsterse Don Bosco Namens de Beschutten- Instituut, door de Fifty-One International, één van de de Werkplaatsen was het talrijke serviceklubs die Aalst rijk is. schepen van Financiën In zijn welkomswoord vergeleek voorzitter De Jonge Van den Eede die een het werkingsjaar van de service klub met een school- cheque van 70.000 fr. in jaar. Het begint in september, eindigt in juni en ontvangst mocht nemen, wordt traditioneel besloten met een prijsuitreiking. Hij wees erop dat derge- lijke giften zeer welkom 51 is een typische man- 51-klub georganiseerd zjjn omcjat de uitbating nenklub, zo ging de voor- had, en direkteur De Vos van de Beschuttende zitter verder, maar op de van het Don Boscoinsti- dames wordt wel gere- tuut toonde zich mede in Werkplaatsen nog steeds kend «als er te werken naam van de direkteur negatief is, ondanks het valt». Daarom prees hij van de lagere afdeling feit dat het Aalsterse deze dames, die talrijk van deze BLO-school ui- stadsbestuur reeds ge- aanwezig waren op de terst tevreden met het deeltelijk de lasten en de prijsuitreiking, voor hun bedrag. Hij beloofde dat schulden van de vzw aktieve medewerking aan het samen met de 40.000 overnam. Indien de uit- de recente tentoonstel- fr. die reeds vroeger bating verder negatief ling en verkoop van Bali- overhandigd waren, de- blijft, bestaat er bij de nese kunstwerken, die van 23 tot 31 mei ji. geor ganiseerd werd in het Apostelken. In zijn met humor door spekte toespraak merkte de voorzitter op dat men tijdens de tentoonstelling gehoopt had op slecht weer, maar dat dit vooral tijdens het verlengde O.L. Hemelvaartweekend wel anders uitgevallen was. Hierdoor was de belang stelling voor de tentoon stelling in het begin wel zeer groot, maar zwakte deze naar het einde toe af. Hierna werd overgegaan tot de overhandiging van twee cheques, enerzijds één van 30.000 fr. aan het Don Boscoinstituut en anderzijds 'één van 70.000 fr. aan de Beschut tende Werkplaatsen. De eerste vertegenwoordig de de opbrengst van het jaarlijkse Gala-bal dat de beheerraadsleden zelfs de vrees dat men tot de sluiting van deze we:k- plaatsen zou dienen over te gaan. Gelukkig, aldus nog de schepen, erfde de vereniging onlangs, sa men met het RIBTO, een appartement van een ou de dame alsook de in houd van haar bankkluis, waarvan het juiste be drag nog niet gekend is. Deze erfenis zal niettemin toelaten om voorlopig het hoofd boven water te houden. De avond werd besloten met de klassieke drink tussen de leden van de dynamische Fifty-One klub en de genodigden. John Massis plooit zware spijkers met zijn tanden! (KDC)

De Voorpost | 1981 | | pagina 7