VERZINKT BELGIE IN «BROEKSEL», EEN MOERAS? BREVETTEN VOOR 146 JEUGDVERKEERSBRIGADIERS Daensdag te Aalst in teken van verdere uitbreiding 8 - 19.6.1981 - De Voorpost Op de Daensdag, verleden zondag te Aalst gehou den, werden eens te meer de Daensistische grond- opvattingen in de kijker gesteld: solidariteit met de evenmens, ontplooiing van het Vlaamse volk, de- mokratisering van de samenleving en doorbreken van verzuiling op alle gebied, aktiepunten waarach ter zich voorzitter Luc Delafortrie in zijn slot- en dankwoord volledig stelde. Het Priester Daensfonds is een instelling met een maatschappijvisie die haar opvattingen, los van elke partijpolitieke gebonden heid in een sociale, kulturele en opvoedende aktie wil verspreiden. Het Daensistisch erfgoed wil het Fonds aktualiseren en als leidraad nemen voor de toekomst. Na een bloemenhulde op het kerkhof ging E.H. De ken C. De Vos in de St.- Martinuskerk voor in een eucharistieviering met teksten van Aleidis Die- rickx en muzikaal opge luisterd door het St.-Mar- tinuskoor. In deze her denkingsmis, dag op dag samenvallend met de da tum van afsterven van priester Adolf Daens, zorgde de Antwerpse Pa ter Aernouts voor een door de bomvolle kerk aandachtig beluisterde homilie. Vlaanderen gaat er biologisch op achteruit en wat repressie noch ar moede niet konden berei ken kan de welvaartstaat wél. Er is, vooral in de stad, bijna géén Vlaamse jeugd meer. In Antwer pen zitten in klassen soms vaak 80% kinderen van buitenlanders. Als tweede stelling poneerde de gewijde predikant dat door dinamische naas tenliefde tal van struktu- ren moeten worden doorbroken. Er zijn al te veel diensten waar dienstvaardigheid (nog) een ijdel woord is, waar materialisme hoogtij viert en stevige muren de bureaukraten afscheiden van het volk. Tenslotte kunnen we van Daens de doorgedreven aktie ge schraagd door een vol hardende wil meedra gen. Wél doen zonder om te zien! Na de mis ging het door de zonovergoten Aalster- se straten naar het Daensmonument op de Werf. Op kop het trom- petterskorps van de Vlaams-Nationale Jeugd en de muziekmaatschap pij «Tot Heil des Volks» o.l.v. dirigent Albert Vel- deman, muziekmaat schappij die pas enkele dagen te voren haar voorzitter, ere-schepen Gust De Boeck, naar zijn laatste rustplaats te Baar- degem had begeleid. Achter de vlaggen van Daensistische verenigin gen een heel lange sliert simpatisanten waaron der we o.m. herkenden senator Germain De Rouck, volksvertegen woordiger Jan Caudron, schepenen Jan De Neve en Marcel De Bisschop, raadsleden Arseen Car- lier en Willy Van Mosse- velde, schepen van Erpe- Mere Malfroy met raads lid Julien Van Laethem, OCMW-raadslid Piet Hey- mans, prominenten uit de Daensistische bewe ging en vele anderen. Aan het monument hield Hugo Landuyt, redaktie- chef, de gelegenheids toespraak. Meer en meer wordt duidelijk dat de stroming, nu gekend on der de naam Daensisme, meer was dan een plaat selijk strovuur, dan een alledaags fait-divers. Het Daensisme, een ontwa ken van de massa, ont stond in het spannings veld tussen de oude krachten die de politieke macht wilden behouden voor de elite en de jonge demokratie die de massa metterdaad in het politie ke spel wilde betrekken. Daensisme dat inspeelde op een algemeen onge noegen dat zich te Aalst kristalliseerde in 1894 en over heel Vlaanderen zich verspreidde met de Vlaamse Christene Volks- De Daensistische harmonie «Tot Hal des Volks». (KDC) voor pater Voordeckers en voor vele anderen. Daensisme wil dan ook volledig staan achter on derdrukten, uitgestote nen, marginalen, hier en elders, en bouwen aan Hugo Landuydt aan het monument op de werf. (KDC) partij. Het Daensisme is dan ook geen lokaal, geen regionaal feno meen doch is betekenis vol voor heel Vlaanderen. Ook nog vandaag heeft de Daensistische bood schap betekenis. Zijn een aantal programmapun ten als kiesrecht en socia le wetgeving gereali seerd, achter deze pun ten stond centraal het fundamenteel respekt voor de medemens. Is er voor de arbeiders in de 20e eeuw geen honger noch uitgestalde ellende, toch zijn de problemen lang niet opgelost. De problematiek is wereld omvattend geworden. Overal staat de Daensist naast deze die verdrukt wordt. Radikaal partij kie zen werd priester Daens fataal. Even fataal werd het voor Mgr Romero, een wereld waarbij ieder een recht heeft op vol waardige ontplooiing en menswaardig bestaan. Officiële openstelling Na tionaal Sekretariaat Raad van Beheer van het Daensfonds De Neve sprak namens het stads bestuur de waardering uit voor het Fonds. Hij belichtte de figuur van Daens als een strever naar een meer rechtvaar dige maatschappij, streefdoel dat ook nog vandaag het onze moet zijn. Het stadsbestuur zal dan alleszins zeker niet raken aan de minstbe deelden, ook niet in deze tijd. Verder wil de Schepen ijveren voor opfrissing van het grafmonument van de gebroeders Daens. Verder ziet hij sa menwerking van stads bestuur en priester Daensfonds als absoluut noodzakelijk waarbij wordt verwezen naar het Archief van de Vlaamse Sociale Strijd en het Waar het Fonds zich vroeger moest behelpen met een hulpsekretariaat te Boortmeerbeek is er nu te Aalst, meer bepaald in de Korte Nieuwstraat 12, een nationaal sekreta riaat waar reeds twee maanden Carina De Lan ge en Leen De Loof ten dienste staan van ieder een. Voorzitter Luc Dela fortrie was dan ook ten zeerste gelukkig dit nieuw sekretariaat, hoe bescheiden dan ook, offi cieel te kunnen open stellen. Schepen Jan De Neve Schepen en lid van de Daensmuseum. Het Priester Daensfonds breidt zich verder uit Het Daensfonds, dat zijn algemene vergadering houdt in oktober, breidt zich verder voortdurend uit. Er is niet alleen de oprichting van dit be stendig nationaal sekre tariaat maar zowat overal schieten Daenskringen als paddestoelen uit de grond. Onlangs nog te Lede en in het Waasland en in de heel nabije toe komst ook te Antwerpen en Gent. Te Moorsel komt in oktober een hul diging aan de heer Cau dron en dat het «Bulle tin» voortaan op 16 pagi na's zal verschijnen is een teken van deze groei. Het Daensfonds wil zich aktief inzetten voor min derbedeelden in nauw kontakt met gelijkgerich te verenigingen. Het spel van de politieke partijen leidt naar de on dergang in plaats van naar een evenwichtige Luc Delafortrie, voorzitter van het Priester Daens Fonds, bij plechtige opening van het secretariaat van dit fonds. (KDC) struktuur waarvoor wij in Europa en in de wereld onze man kunnen staan, beklemtoont Luc Delafor trie. «Brussel» komt van «Broeksel», een moeras, en in dat moeras kan Bel gië verzinken! Delafortrie wil dan ook ijveren voor een zelfstan dig Vlaanderen, sociaal- vooruitstrevend, radikaal demokratisch en waar geen enkele ideologische strekking de andere urt dwingt. Het Daensfondle roept dan ook op tot eer uw dracht voor éénheid in dj B eindvisie. Walen franstaligen, van welÉeie strekking ook, staan eeirga drachtig als het over Wa tira lonië gaat. Vlaanderejt d blijft hopeloos verdeeli Doorbreken van de tuele verzuiling noen Delafortrie dan ook eejn a must. iet< ge Dat het experiment met de «klaarovers» in het schooljaar 79-80 eerder bescheiden in een paar scholen gestart, sukses kende bewees de bomvolle feestzaal van het stadhuis waar juist geteld 146 klaarovers uit de handen van burgemeester D'haese- leer, schepen van onderwijs Herman Roels, hoofd- kommissaris Cottijn en politiekommissaris Buyle, belast o.m. met het verkeer.hun officiële erkenning als jeugdverkeersbrigadier mochten ontvangen. Het trommelkorps van het VNJ. (KDC) In de zaal zelf ook tiental len ouders en onder de prominenten volksverte genwoordiger Ghisleen Willems en schepen An- ny De Maght. Een eerder ongedwon gen gebeurtenis in deze plechtig aandoende feestzaal. «Een buiten- bêentje», noemde de burgemeester zulks. Dat, zoals vroeger werd beweerd, 12 14-jarigen nog geen verantwoorde lijkheid zouden kunnen dragen nam de burge meester niet. In tal van landen zijn de jeugdver- keersbrigadiers inder daad reeds een eeuw oud en de kleine Louis D'hae- seleer fungeerde destijds ook als jeugdbrigadier. Hij kan het dus weten. De resultaten van het experi ment werden immers zo bemoedigend dat een groot aantal scholen voor de zaal gewonnen bleek. In de onberispelijke vol voering van hun verant woordelijke taak brengen deze klaarovers, meisjes en jongens, als een voor beeld dat beter inslaat dan heel wat theoretisch gebazel. Ideaal ware ui teraard dat alle school gaande kinderen het brengen tot jeugdver keersbrigadier. Het brengt hen verantwoor delijksbesef bij, zelfdisci pline en een beter begrip van de taak van de poli tieman. Na een diareeks waarbij deze leerlingen werden gekonfronteerd met ste delijk en landelijk schoon van Groot-Aalst doch ook met heel wat problemen gerezen o.m. wegens de fusie brachten een paar vooraanstaanden uit de dagelijks schoolpraktijk hun evaluatie. Direkteur Swaelen van de Rijksbasisschool Erem- bodegem beklemtoonde de opvoedende waarde van dergelijke verkeers opleiding. Ook heilzaam voor heel wat volwasse nen al schijnt niet elke volwassene zulks te ap preciëren. Anders zou men op een bepaald mo ment te Erembodegem 's morgens geen zwart- overschilderde zebrapa den hebben gevonden. Provisor Hees van het St. Maarteninstituut schetste beurtelings wel en wee van deze realisatie. Is het aantal liefhebbers in het lager onderwijs groot, in de eerste huma- nioraklas was dit niet het geval. Van de 190 studen ten meldden er zich slechts een tiental maar deze waren dan wel van het goede soort want winterweer, ontij noch lichaamskwalen konden hen niet van hun moeilij ke taak, elke dag aan twee uitgangen midden het drukke stadsgewoel, afbrengen. Voor werd overgegaan tot het plechtig uitreiken van de brevetten kwa men twee klaarovertjes van St.-Vincentius, voor aan met een dankwoord voor de burgemeester en erbij horende bloemen, van een aangrijpend mo ment dat ook vele ouders beroerde gesproken. Volgende leerlingen ont vingen danhun brevet: Gem. Lagere School Her- dersem Roger Boemans, Christ'l De Corte, Maddy De Meersman, Brenda De Wit, Christel Doolaege, Chantal Jansens, Kathy Lorie, Marnix Pieters, Pa trick Schepens, Mario Van Goethem en Kris Vonck. Gem. Lagere School Hof- stade: Christophe Dutilleux, Hans Lanckman, Michaël Lievens, Wim Mornae, Carli Redant en Wim Van Wesemael. Gem. Lagere School Meldert: Kurth De Gieter, Hans De Gols, Harry De Smedt, Koen Doorns, Mare Mer- gan en Gilbert Van Keer. Rijksbasisschool Erem bodegem: Elsie Barrez, Helga Bal- lius, Patrick De Schrijver, Inge D'Hondt, Jurgen Meert, Patrick Paere- wijck, Pascale Pijck, Bru no Stockman, Mare Swaelens, Kathleen Van Damme, Kris Van Den Bergh, Tamara Van Der Eist, Dirk Van Drogen- broeck, Nathalie Van Mol en Noël Vervaecke. St.-Jozefskollege Aalst: Tom Baele, Peter De Vis, Lieven Du Caju, Bart Gar- deyn, Pascal Persoons, Wouter Tack, Kris Van Berlamont, Jo Van den Borre, Raf Van den Borre, Peter Vanderhasselt, Hendrik Van Hauwermei- ren, Jos Van Herrewe- ghen, Wim Wauters en Paul Willems. St.-Maarten Esplanade Aalst: Dirk De Coninck, Erwin wels, Daniëlle Sadones, Veerle Sergant, Jan Sie- rens, Linda Steen, Bart Streulens, Erik Tackaert, Peter Verbeiren, Daniëlle Verhulst, Elsie Verleysen en Wim Vermeir. St.-Maarteninstituut Raf- felgemstraat Aalst: Lieven Baeyens, Peter Buyle, Paul De Neve, Ka- rel De Troch, Stany Gee- rinckx, Oswald Jooris, Werner Kinoo, Mare Le grand, John Meuleman, Bart Scheerlinckx, Erik Vanderplas, Kristof Rossem en Wim St.-Vincentiusinstituut Aalst: Ellen Arts, Marie Ann Cornand, Graeve, Annick De lozen, Myriam De Eva De Vos, Ann poel, Nancy Frangoise Peynsaei mine Philips, Sofie en Anniek Troffaes Proficiat! De Coster, Karei Dehoux, Geert De Kegel, Emma nuel De Leenheer, Antho ny De Smet, Gunther De Wolf, Bart Gosseye, Koen Govaert, Lee Po Sang, Hans Maes, Reinout Maus, Stijn Meuleman, Michel Millet, Alain Pare- wijck, Chris Permentier, Mario Redant, Pascal Rin- goot, Jos Schokaert, Luk Schokaert, Henk Siben, Gert Sneyers, Peter Ste vens, Uvin Gert, Patrick Van Biesen, Wim Van der Biest, Yves Van Neder- velde. Peter Vanvolsem, Pieter Veillefont, Koen Vinck en Bart Vonck. St.-Maarteninstituut Hu maniora Esplanade Aalst: Gunther Broeckaert, Pas cal Corthals, Raf Janse- gers, Bruno Macharis, Dirk Philips, Steven Raes, Geert Schollaert, Chris Van der Eecken, Willem Van Hecke en Pascal Van Renterghem. St.-Maarteninstituut Moorselbaan Aalst: Jurgen Adam, Geert Boel, Lieve Coppens, Veerle Cornand, Daniëlle De Bondt, Isabelle De Troyer, Bart De Vroe, Geert Dhaeyer, Antoon Keymeulen, Marijke Pau- Kunstschilder Tony Aelbrecht in het Cultureel CentrumPQ' Affligem. (KDC) der

De Voorpost | 1981 | | pagina 8