arpe.mere 11 JULIVIERING KRIJGT VORM SPECIALE ALGEMENE VERGADERING G.K.R. ERPE-MERE Wereldwinkels programmeren Mikis Theodorakis en Ernesto Cardenal IJFTIEN JAAR VERKEERSVEILIGHEID De Voorpost - 19.6 1981 - 9 De Guldensporenherdenking werd vroeger jaren in verschillende entiteiten van Erpe-Mere gevierd. Ge woonlijk was het één of ander vereniging die voor de organisatie zorgde doch op medewerking van ande re kon men nauwelijks rekenen. Zo gebeurde het dat men vaak twee of drie vieringen had in een omtrek van enkele kilometers. lor de vakantie werd door de G.K.R. van Erpe-Mere een bijzondere algemene vergadering belegd nog enkele adviezen trachten te formuleren, |oral in verband met het multifunktioneel Centrum enberg» een buurthuis te Burst en een speel kin in de wijk Groendal te Mere. )en aei voorzitter opent de rgadering met enkele enblikken ingetogen- id te vragen als mede voor de onlangs rongelukte voorzitter n jeugdclub Dido, de ïamische André De nter. urthuis te Burst mok eerste punt betrof de eeijuw van een buurthuis Burst, aangevraagd eèor de vereniging 'elk leierskouter». In de eei gadering legde men Wa oral de nadruk op het ere I dat het buurthuis zal sell leten openstaan voor als verenigingen en het geenszins de werking eejn andere groeperingen weg mogen staan Chiro). Enkele for- ileringen werden ids door de G.K.R. ge- akt i.v.m. een huis- udelijk reglement dat, ik zij een eventuele rantwoordelijke, stipt moeten nageleefd rden. Nochtans werd vraag gesteld waarom iet voorrang gegeven rden aan een jonge eniging daar waar an- •e groeperingen sinds Vajen een lokaal aanvra- ^ei i en tot nog toe in de zijn blijven staan, wwens, men oppert het argument dat het des nergens nog zou dienen vermits in de rieenteraad hierover ds een beslissing zou m genomen. Schepen .Wolf verklaart, als af- l 'aardigde van het ge- %ntebestuur, dat :hts een buurthuis be id werd en dat al- n principieel beslist d om onderhandelin- i aan te knopen met desbetreffende vere- - ing. De schepen -i igt trouwens aan om i iraak te hebben met lerzijds begrip. Dat e vereniging de voor- krijgt is een gevolg het feit dat daar de het hoogst zou zijn. Verder zou het de bedoe ling van het gemeentebe stuur zijn «zeer beschei den te bouwen». Boven dien zou de uitbating aan een «vzw-Meierskouter» overgelaten worden. Dat ook in andere wijken een dergelijke noodzaak be staat had heel wat dis cussie tot gevolg. Vol gens schepen De Wolf moet men ook in andere deelgemeenten vzw's trachten te zoeken om deze verantwoordelijk te stellen en hij drukt er vooral op dat alles moet openstaan voor alle vere nigingen. Terloops komt nog een intermezzo over bepaal de brieven die door het gemeentebestuur niet beantwoord werden, waarmee vooral de per soon van de aanwezige schepen bedoeld werd. Deze laatste beweert met scheldbrieven te doen te hebben en geeft als oor zaak «dat hij niet altijd uitgenodigd wordt op de Commissie van Biblio theek, Monumenten en Landschapszorg». Deze Commissie is van oor deel dat toch alles wat beslist wordt, naar de Al gemene Vergadering moet ter goedkeuring zo dat zij de schepen niet nodeloos willen overla den met werkvergade ringen. Speelplein Groendal en Materiaaldienst Aan de hand van geïllus treerde brochures i.v.m. de aanleg van speelplei nen tracht voorzitter D. Erpels enkele ideeën voor te leggen aan de Alg. Vergadering om tot een formulering van ad vies te komen. Volgens hem heeft er niet zoveel tot het uitbouwen van een degelijk speelplein, daarbij zich steunend op natuurlijk materiaal dat niet duur is maar toch duurzaam. Voor de uit voeringsmodaliteiten dringt men in de verga dering aan om toch een degelijke studie te maken tot de uitbouw van een goedkoop maar deugde lijk speelplein in een wijk met jonge gezinnen. Wat de gebeurlijke oprichting van een materiaaldienst betreft opteert men voor een vervoerdienst omdat de aankoop van materia len te duur zou uitvallen. Nochtans heeft de ge meente nood aan ten toonstellingsmateriaal dat vaker zou gebezigd worden dan een kiosk e.d.m. De uitbouw van een ver voerdienst zou in grote lijnen gelijken op deze welke men te Aalst reeds vroeger opgericht heeft. Voor het ontlenen van materiaal verwijst men naar andere verenigin gen of moet men gaan aankloppen bij Staat of Provincie. Bibliotheek De openbare gemeente lijke bibliotheek biedt nog heel wat problemen doch uit een vraag om zich kandidaat te stellen voor een vaste advies commissie van het bi bliotheekbeheer is duide lijk gebleken dat er van wege de Erpe-Merenaren maar weinig interesse aan de dag wordt gelegd. Slechts een vijftal kandi daturen waren binnen- gestuurd en daarvan wa ren drie kandidaten uit Aaigem. Uit enkele systemen tot het samenstellen van een adviescommissie werd uiteindelijk met grote meerderheid geopteerd voor een zgn. «gemengd systeem». Hierdoor werd verstaan dat de commis sie zou samengesteld worden uit leden van de gemeenteraad (die toch uiteindelijk de beslissin gen neemt), gewezen bi bliothecarissen, gebrui kers en leden van alle politieke gezindheden. Het was dus duidelijk dat iedereen akkoord was om te streven naar een zo ruim mogelijke samen stelling, een systeem trouwens waar omzeg gens iedereen bij betrok ken wordt. Niemand vroeg zich echter of waarom men in Burst wilde starten, een deel gemeente die toch zeker niet centraal gelegen is. Bovendien rijst nog een veel grotere vraag, voor al in het kader van de besparingen, nl. of men ooit tot de uiteindelijke uitvoering van het veel besproken dekreet zal ko men want het grootste gedeelte zal in ieder ge val door de Staat moeten gefinancierd worden. Nogmaals Steenberg De twee laatste adviezen die moesten gegeven worden, golden de aan leg van een openbaar park en verbeteringswer- ken rond 't Steenberg enerzijds en de aanleg van beplantingen van de toegangswegen ervan anderzijds. Daar het moeilijk advies uit te brengen is als men niet weet waarover het gaat werd aan schepen De Wolf gevraagd om enige uitleg te willen verschaf fen. Aan de hand van kaarten over het betrok ken gebied illustreerde de schepen het plan van aanleg: met de eerste fa se van de bouw van het administratief centrum is men reeds bezig en het overige zal afhangen van de nationale toelagen. De vijver zal behouden blij ven met de bedoeling er zelfs te laten vissen, en daarnaast werd een park met rustbanken voorzien. Naast het aanleggen van parkings zouden er ook twee voetbalvelden ko men met piste. Het «park» vindt men niet erg opportuun omdat Er pe-Mere toch een lande lijke gemeente is en ge noeg groene zones be vat. De algemene trent van de Algemene Verga dering kwam hierop neer dat men het Steenberg graag even mooi zou wil len zien zoals het dertig tot veertig jaar terug was. Misschien is er een wei nig nostalgie mee ge moeid door de plaatselij ke bevolking doch men wil hét mooi en dat was het tot op het ogenblik dat het uit zijn verband gerukt werd bij de aanleg van de autostrade! De Algemene Vergade ring komt echter tot de vaststelling dat het moei lijk is advies te geven om dat er geen ramingen ge- maaktwerden en ook om dat voor dergelijk soort advies veeleer specialis ten ter zake vereist zijn. De voorzitter van de G.K.R. drukt hierbij nog maals de wens uit dat het bestuur zou moeten tijdig op de hoogte gesteld worden telkens om ad vies gevraagd wordt, dit om de problemen op voorhand te kunnen on derzoeken wat het be stuur zou toelaten met konkrete voorstellen op de vergadering te komen en aldus veel tijd van ie dereen uit te sparen. Dokumentatiemap Voor de aanvang van de vergadering werd aan de aanwezige leden van de Algemene Vergadering een zeer gedetailleerde dokumentatiemap ter hand gesteld. Hierin vin den de verenigingen al les over de statuten, het huishoudelijk reglement van de G.K.R.; het pun- tenstelsel dat gebruikt wordt voor het bereke nen van de gemeentelijke toelagen en daarbij een ledenlijst. In een tweede gedeelte wordt enorm veel infor matie verstrekt over het hoe en wanneer men al lerhande tentoonstel lingsmateriaal kan lenen (met eventuele voor waarden), toneelrekwi sieten, didaktisch mate riaal met voorwaarden en reglement, films en sportmateriaal. Uit dit studiemateriaal blijkt duidelijk dat het be stuur van de G.K.R. meer doet dan alleen maar een Alg. Vergadering leiden, maar daarnaast ook de verenigingen wil helpen bij de uitbouw van hun werking. Deze lijvige do kumentatiemap zal zeer behulpzaam zijn bij het opstellen van een jaar programma en zal daar bij veel moeilijkheden voorkomen bij het inrich ten van een manifestatie. J.D.V. Na de fusie is daar echter verandering in gekomen en sinds de oprichting van de Kulturele Raad van Erpe-Mere is het een traditie geworden dat elk jaar een comité samen gesteld wordt. De leden zijn vrijwillig afgevaar digd en behoren tot ver schillende politieke of maatschappelijke strek kingen. De levensbe schouwingen staan hier achter éénzelfde doel: een Vlaamse herdenking die in Erpe-Mere moet uitstralen tot een groots feest en moet aantonen dat slechts één groot be lang te verdedigen is, nl. dat van Vlaanderen. De spil van de organisa tie voor deze manifesta tie ligt dit jaar in handen van de Vlaamse Kring Ot- tergem - Vlekkem - Eron- degem. De feestviering zal trouwens plaats vin den in de laatstgenoem de gemeente, voorname lijk in de zaal «De Klok» op het dorp. Sinds de acht gemeenten gefusio neerd zijn is het traditie dat elke gemeente aan de beurt komt als organise rend dorp. Erondegem is dus nu aan de beurt na Mere (2 maal), Burst en Bambrugge. Elk van de deelgemeenten van Er pe-Mere wordt op die manier in het daglicht ge steld en is gedurende één dag het centrum van be drijvigheid en de Vlaam se gedachte. Dit is echter slechts mogelijk dank zij de samenwerking tussen de verschillende kulture le en sociale verenigin gen die zich daadwerke lijk inzetten om deze her denkingsplechtigheid de nodige glans te be zorgen. Een Guldensporenvie- ring organiseren is ook op geen paar dagen in kannen en kruiken. Daar om is men sinds enkele weken met de voorberei dingen bezig. Enkele werkvergaderingen heb ben er voor gezorgd dat het programma stilaan de gewenste vorm aan neemt om tot een goed resultaat te komen. Bo vendien mocht men nu reeds vaststellen dat tal rijke verenigingen hun medewerking verlenen. Hiervoor was trouwens een werkingsprincipe vastgelegd, d.w.z. hetzij deelnemen als een wer kend lid, hetzij enkel als steunend lid waarbij be doeld wordt, een finan ciële bijdrage te leveren voor de onkosten der or ganisatoren te dekken. Dit systeem bestaat sinds enkele jaren en blijkt de goede oplossing te zijn. De hoofdschotel van het programma is reeds vast gesteld, nl. de feestrede. En als men weet dat deze zal gehouden worden door een eminente spre ker als Clem De Ridder, algemeen voorzitter van het Davidsfonds, dan is het zeker dat ook de feestzitting op een hoog niveau zal verlopen en de aanwezigen zullen van deze man kunnen horen hoe het werkelijk met ons Vlaanderen gesteld is en waar men met ons te recht wil. De feestavond zal verder aangevuld worden met een programma dat sa mengesteld zal zijn door «Vlaams Kulturele Pro- dukties». In het spoor van de vorige jaren zal ook aan deze herdenking een «vlaggenaktie» verbon den worden. Deze vlag- genverkoop, zich base rend op het sukses van vorig jaar, wordt georga niseerd door het comité zelf, dit met het doel zo veel mogelijk leeuwen vlaggen te zien wapperen aan de huizen. Deze vlag gen kunnen trouwens besteld worden bij comi té-lid Lieven Coppens, VAB-VTB vertegenwoor diger. De laatste faze van het programma behelst het inrichten van een autoka ravaan, een 11 julipam- flet en een affiche. Sa men met andere techni sche punten zal dit alle maal vastgelegd worden in een volgende vergade ring. In ieder geval laat de werking vermoeden dat de Guldensporenher denking dit jaar niet zal moeten onderdoen voor de vorige uitgaven. Het comité geeft alleszins blijk van samenwerking en dynamisme, de goede fundering om iets ern stigs te bereiken. J.D.V. Zaterdagvoormiddag door het Aalsterse marktge woel lopen. Dat is o.m. Wereldwinkelmensen tegen het lijf lopen, die je bezweren vooral niet «24 juni» te vergeten aankondigen. Vorst Nationaal moet vollo pen. die avond, 't Wordt het hoogtepunt in de «10 jaar OXFAM-Wereldwinkelsfeestvreeugde». 't Ge beurt immers niet alle dagen dat Mikis Theodorakis (zie foto) en Ernesto Cardenal komen concerteren op 30 km. van huis. dijk werd fundering van de vereniging gelegd in 5, op initiatief van enkele ouders die zelf reeds kind verloren hadden in een ongeval. Hun doel uiteraard hun kinderen te beschermen op de ds drukker wordende wegen. De talrijke slacht- rtjes die jaarlijks het leven laten zijn, juridisch en, zelf verantwoordelijk voor het ongeval en vooral heeft de mensen aangespoord om naar rnatieven te zoeken. was dan-in 1966 dat nitief de V.O.B.K.W. eniging van Ouders de bescherming van anderen op de We- in het leven werd ipen. Het was vooral impuls van de -achters K. Ver en O. Van Cauter, lals L. Fiers de toen- je kommandant van ijkswachtbrigade Er- lere. Deze mensen weldra de hulp een gans lot mede- :ers die daadwerke iets wilden presteren hun nakomelingen, ging hen niet louter een gevoelskwestie om de nuchtere teit onder ogen te of te doen zien. De jB.K.W. begon alvast de kern van de zaak: inderen zelf voorlich- n hen beter opvoe- dan de andere weg- fuikers zelf. |r kon men dan beter iht dan in de scho- Gelukkig waren ook verantwoordelijken rum|®9e gewonnen voor dergelijke aktie. Het werkingsplan van de ver eniging omvat o.a.: het verschaffen van didak tisch materiaal, het voe ren van campagnes voor veilig verkeer, het inrich ten van wedstrijden i.v.m. verkeersveiligheid, fietskontrole uitvoeren, onderzoek van plaatselij ke onveilige toestanden van de wegen, leveren van technisch materieel om de veiligheid te be vorderen; kortom, alles trachten in het werk te stellen om de kinderen zo veilig mogelijk (en vooral zonder ongelukken) in onze razendsnelle maat schappij te laten opgroei en en hen voorbereiden om een welopgevoede verkeersvolwassen per soonlijkheid te worden. Verwezenlijkingen De afgevaardigden van de V.O.B.K.W. zijn zoals duizende anderen uit het verenigingsleven onbe zoldigd en offeren ook heel wat vrije op om deze maatschappij in stand te houden en steeds te ver beteren. Dat het geen pa pieren vereniging is, blijkt duidelijk uit de pres taties die zij gedurende vijftien jaar geleverd heb ben. De bijzonderste ver wezenlijkingen zijn o.a. opstellen van de «wegco- de van de scholier», waarvan er liefst 2,5 mil joen uitgedeeld werden, ontwerpen van een di daktisch en magnetisch bord met miniatuurau to's; aanpassen van die borden met verkeerste kens door K. Verlaeckt en L. Fiers; de vereniging lag aan de basis van de wet op het verplicht ver- keersonderricht in de ba sisscholen. Niet alleen de plaatselijke politie draagt veel bij tot deze baanbrekende vere niging want de spil en de administratie ligt bij voorzitter F. Sergeant, se- kretaris R. Van der Hey- den en enkele impulsieve bestuursleden. De V.O.B.K.W. beschikt over een mobiele ver- keerspiste, analoog aan deze van de rijkswacht, welke ongeveer om de veertien dagen uitge leend wordt. Sinds 1967 organiseert deze vereni ging een veertiendaagse voor de verkeersveilig heid van het basisonder wijs te Erpe-Mere. Hier aan zijn zelfs waardevolle prijzen verbonden die bij de kinderen zeer in de smaak vallen en een enorm. enthoesiasme verwekken. Aan de aktie worden ook wisselbekers verbonden: van de Hoge Raad voor Verkeersvei ligheid Via Secura; van het Ministerie van Nationale Opvoeding; van het Ministerie van Nederlandse Cultuur. Ook de gemeente Erpe- Mere schonk een wissel beker aan de school die het beste gemiddelde be haalt. Dan is er ook nog een aktie speciaal voor de allerbeste «Jonge Rid der van de Weg». Veertiendaagse te Erpe- Mere In de fusiegemeente Er pe-Mere is men reeds aan de vijftiende uitgave toe van de verkeersveilig heid voor de kinderen. De mobiele verkeerspiste wordt gratis ter beschik king gesteld van alle scholen in de deelge meenten en het praktisch onderricht gebeurde met de opstelling ter plaatse op iedere speelplaats der scholen. Daar konden de leerlingen van het vierde, vijfde en zesde leerjaar van het lager en bijzon der onderwijs in praktijk omzetten wat ze in het teoretisch onderricht ge leerd hadden. Enkele uitslagen Individueel: 1. Martine Mertens, Erpe; 2 Geert Carnonez, Eron degem; 3. F. Baltus, Er pe; 4. Hans Van de Putte, Erpe; 5. Griet Neiric, Me re; Patrick Schalck, Erpe; 7. Peggy Van Goethem, Erondegem; Erwin Goey- vaerts, Mere; 9. Sabine De Cock, Mere; 10. Ann Van Rampelberg, Mere. Wisselbeker Gemeente bestuur 1. Jongensschool, Mere; 2. Meisjesschool, Aai gem; 3. Lagere School, Burst; 4. Meisjesschool, Erpe; 5. R.L.S. Erpe; 6. Meisjesschool, Mere; Meisjesschool, Burst- Bambrugge; 8. Sint-Ap- pollonia, Erpe; 9. R.L.S. Bio, Erpe; 10. School, Erondegem. Wisselbeker Verkeersvei ligheid 1. Meisjesschool, Erpe; 2. R.L.S. Erpe; 3. Meisjes school, Mere; 4. Sint- Apollonia Erpe; 5. School Erondegem; 6. Meisjes school Aaigem; 7. School Burst; 8. School Burst- Goedkoop is anders (kaarten kosten 300, 400 of 500 fr.), maar het unie ke karakter van het con cert praat veel goed. Zullen er zijn: Mikis en ensemble, samen met Maria Farantouri, Petros Pandis en het honderd- hoofdig Sankt Jacob's Chorus uit Stockholm. Ze brengen - in exklusiviteit voor België, de Canto General van Pablo Neru- da. Emesto Cardenal (Lat ij ns-Amerikaans schrijver en momenteel kuituurminister in Nica ragua) zal er enkele van zijn gedichten voorlezen. Present zullen verder de BRT-radio en de BRT- RTBF-televisie zijn. De Canto General (het grootste epos van de Chi leense dichter Pablo Ne- ruda, over de bevrijding van Zuid-Amerika) werd door Mikis Theodorakis in samenspraak met zijn Chileense vriend, op mu ziek gezet. De première in Santiago de Chile kon niet doorgaan, wegens de staatsgreep die enke le dagen voor het concert plaatsvond. Bij de bevrij ding in Griekenland van het kolonelsregime; werd 't in Athene uitge voerd in een voetbalsta dion voor zowat 12.500 mensen. Sedertdien werd er verder aan ge werkt, vorig jaar werd 't voltooid, deze maand wordt de volledige versie in een Europese toer nee in wereldpremière ge bracht. De Wereldwinkels willen met dit concert én met het aantreden van Ernes to Cardenal, zichzelf symbolisch op het po dium brengen. In 10 jaar tijd zijn ze uitgegroeid tot een beweging van 65 Vlaamse WW's, en ze herkennen hun wezen in de geëngageerde muziek en woorden van beide lamst enaars. Kaarten o.m. te bekomen in: Wereldwinkel, Hop markt 11, 9300 Aalst. (pd) Volksmuziek als politiek wapen... Bambrugge; 9. Jongens school Mere; 10. R.L.S. Blo Erpe. Wisselbeker Nationale Opvoeding 1. School Erondegem; 2. Meisjesschool Aaigem; 3. Meisjesschool Mere; 4. Jongensschool, Mere; 5. Meisjesschool Bambrug ge; 6. Sint-Apollonia Er pe; 7. R.L.S. Erpe; 8. School Burst; 9. R.L.S. Blo Erpe en Meisjes school Erpe. Wisselbeker Min. Nederl. Cultuur 1. School Burst; School Aaigem; 3. School Mere; 4. R.L.S. Erpe; 5. R.L.S. Blo Erpe; 6. School Bam brugge; 7. Meisjesschool Mere; 8. School Sint- Apollonia Erpe; 9. Meis jesschool Erpe; 10. School Erondegem. J.D.V.

De Voorpost | 1981 | | pagina 9