hofstade. gijzegem TENTOONSTELLING WERD DEGELIJK UITGEWERKT SCHOOLFEESTMUSICAL WERD KNAPPE PRESTATIE Gratis fiets- en autocontro VERKEERSWEEKEINDE GEEFT MASSA'S TIPS HEKELEERTJES 12 - 26.6.1981 - De Voorpost Het schoolfeest van de Gemeentelijke Lagere School van Hofstade vond vorig jaar nog plaats in een onafgewerkte feestzaal. Ondertussen werd die vol tooid zodat het feest van zaterdag 20 en zondag 21 juni 1981 in een zeer verzorgd decor kon plaatsvin den. Een avond vol afwisseling en spektakel stond op het programme en dit werd door de leerlingen zelf ingeleid en voorgesteld. Het werd een feest tij dens hetwelk de muziek en de zang alle belang stelling kreeg. Twee de len werden aan het talrij ke publiek aangeboden. De eerste drie leerjaren brachten om mee te be ginnen «Lettertjes en cij fertjes», een vlotte men geling van een aantal speelse melodietjes. Voor enkele leerlingen zal de avond iets bijzon ders geweest zijn in die zin dat ze voor het eerst als solist achter de micro en voor het voetlicht stonden. Dat was het ge val voor Dirk Amelinckx met «The sound of mu sic», Tom De Saeger die «Kinderen voor kinde ren» vertolkte. Peter Lie- vens met «Dromenland». Geen van hen toonde een spoor van plankenkoorts. Ook enkele van de laatste nummers van de hitpara de werden vertolkt. «Ik heb zo waanzinnig ge droomd», kon het koor er uit volle borst tegenaan gaan, net genoeg om de hoogste noten er uit te krijgen. Dode momenten voor het verwisselen van het decor waren er zo goed als niet. Voor de Vogeltjesdans werd op gevoerd, een kreatie van de leerlingen van het tweede leerjaar, ging het doek nauwelijks open en dicht Musical De grote hoofdbrok werd gevormd door de musi cal «Het vreemde song festival» die op de plan ken werd gebracht door het vierde, vijfde en zes de leerjaar. Het thema waarrond de muziek werd samengebracht kan als volgt worden geresu meerd. De burgemeester van het dorp ziet met le de ogen aan dat de inwo ners hun vermaak en ont spanning in de grote stad gaat zoeken. Om het volk in het eigen dorp te hou den moeten initiatieven genomen worden. Een grote hinderpaal die de vlotte verwezenlijking van de plannen in de weg staat is het feit dat de kas van de gemeente leeg is. (Voor de duidelijkheid en om alle eventuele mis verstanden van in het be gin de kop in te drukken, moet er worden gezegd dat elke gelijkenis die er eventueel zou bestaan met levende personen of bestaande toestanden, op louter toeval berust). Zonder kosten te moeten maken en zonder een le ning te moeten uitschrij ven, wordt er een song festival georganiseerd. Alles zou nog vlot zijn verlopen ware het niet dat een zekere Kwikzilver, een kruidendokter, stok ken in de wielen kwam steken. Dat het precies een songfestival moest worden is niet toevallig. Het kwam het musicaal aspekt ten goede. Er werd evenwel niet mee overdreven. Slechts daar waar daarvoor in het ver haal plaats was werden liedjes ingelast. Allemaal originele nummers en stemvast gebracht. Prestatie De leerlingen leverden, dat moet worden gezegd, een knappe prestatie. Carle Redaht in de rol van Dokter Kwikzilver speel de zijn rol overtuigend, evenals Ivan Keymeulen die zijn personage, de burgemeester, gestalte wist te geven. Er werden weliswaar slechts een paar van de voornaamste akteurs vermeld, maar het werk was van elkeen even degelijk. Dat is ten andere niet te verwonde ren als men weet dat aan de voorstelling, niette genstaande het feit dat die slechts tweemaal zou worden opgevoerd, een gans jaar werd gewerkt, voorbereid en ingestu deerd. Dat het bewuste feest voor de uitvoerders een echte hoogdag zal geweest zijn, waar ze naartoe geleefd hebben, spreekt voor zichzelf. Het applaus na afloop was zo daverend dat het niet uit sluitend kan worden toe geschreven aan de om standigheid dat het pu bliek in zaal overwegend was samengesteld uit ou ders en grootouders die hun kinderen en kleinkin deren aan het werk wil den zien in de uitvoering van een musical waarvan ze al ongeveer tien maan den de mond vol hadden. Het verhaal ontwikkelde zich uiteraard in de rich ting van een goede af loop maar niet nadat Geert Dierix nog een knap staaltje zang- en danskunst had weggege ven, gesteund door het koor van alle leerlingen van de drie hoogste ja ren. Zijn «act» bestond in een meeslepende en op windende zigeunerzang die in die mate de geest drift van de toeschou wers wist op te wekken dat men zich in de zaal niet kon weerhouden van een tussentijds applaus. Volksspelen Om buiten op de speel plaats een verfrissing te gebruiken had het weer wel iets zachter mogen zijn. Maar ondanks deze kleine onvolkomenheid waren er voor de talrijke volksspelen die op de speelplaats vermaak bo den genoeg liefhebbers. Er kon aan ballonprikken worden gedaan, wie ge luk had in het werpen van ringen kon een fles schuimwijn winnen, en de behendigen konden proberen om in de roos van de vogelpik te gooien terwijl het evenwicht moest worden bewaard op een fiets. Op een pau ze na van iets minder dan een half uur, heeft het showprogramma een drie uur lang geduurd. Ondertussen was het in het restaurant, zowel als in de verbruikzaal tame lijk rustig. Van een gezel lige drukte daar was er wel sprake na afloop van de musical. Het liep er tamelijk vlug vol met fijn proevers die kennis wil den maken met een van de talrijke nationale ge rechten die op het menu stonden, al dan niet over goten met een glas rode wijn. Voor de jeugd kwam er wat later op de avond nog een discobar in aktie zodat er ook van die kant geen reden tot ontevre denheid zal geweest zijn. A.D.B. De tentoonstelling ter gelegenheid van de verkeers- achterstand op de andere tweedaagse te Gijzegem kon zich door de degelijke landen van Europa moet uitwerking verheugen in een grote belangstelling, inlopen. Om dat mogelijk Een flink deel van de zaal werd ingenomen door het te maken werd de Raad eigen werk dat door de leerlingen werd gepresteerd, voor Jeugd en Wegver- De twee eerste leerjaren hadden onder leiding van keer opgericht met de be- Mevrouw Dierickx een maquette gebouwd op basis doeling de bevolking van een verkeerssituatie die aanleiding was geweest wakker te schudden en tot een echt verkeersongeval. de overheid aan te zetten j -j tot echte daden. De doel- geleerd worden door stellin zijn de v0, middel van het spel. Hier- M J a- bij zelf het gevaar van het verkeer herkennen en kunnen ze er hun Het tweede leerjaar had zich ingespannen om een inzicht te krijgen in de toestand van de verkeerstekens die eigen zijn aan een rond punt. mogelijk daarvoor een cijfer te noemen. Toch beloopt het eveneens in de miljarden. In een land waar geen ongelukken voorkomen zijn er in prin cipe geen autoverzeke ringen nodig. Hoe veili ger het verkeer in België wordt, hoe goedkoper de polissen worden. Een en Dit kaderde in een projekt drang misschien op uit waarbij tevens een in- testen. Vooraleer het spel zicht werd verkregen in de handvaardigheid van de ontwerpers. Het derde en het vierde iaei van nei &pei. nier- de; drjngende eisen for- ander heeft de Raad voor leren de deelnemers mu|eren aan de ministers Jeugd en Wegverkeer tot van Nationale Opvoe ding, Openbare Werken en Justitie, opdat dezen zouden luisteren naar ge motiveerde mensen; een sociologische basis kennis opgedaan. De leerjaar hadden een be- spelen die op de tentoon- zoek gebracht aan de stelling te zien waren, brandweer en aan de waren aangepast aan de diensten van de 900. Op verschillende graden van basis van de daar opge dane ervaringen is men gaan kijken naar het ge vaar in de eigen gemeen te. Is die gevaarlijk? Om omdat er op sociologisch daar een idee van te krij gen werden tellingen ge daan van het verkeer in zijn tussen de verschil de richting van en naar lende leeftijden. Zo heeft Aalst. Zo konden de leer lingen vaststellen dat ve le auto's door het rood licht aan de Damkouter rechts terwijl een scholier reden, en dat ook volwas- uit het zesde leerjaar al zelf te ontwerpen werd VOQr n d de VQOr. door de studenten vooraf s,e||en Hyan de Raad kracht van wet krijgen en worden uitgevoerd. En kele van die voorstellen zijn de volgende: de we gen jeugdvriendelijk ma ken, strenger optreden tegen de verkeersover- treders zonder dat men zich laat leiden door het probleem van het moge lijke verlies aan stem men; de professionele rijopleiding geloofwaar dig maken en financieel bereikbaar maken iedereen. Verkeersongelukken zijn duur, beklemtoont de Raad. De ongelukken het lager onderwijs. Dit is noodzakelijk, aldus de Heer Van Hout die ons zijn ontwerp toelichtte. pedagogisch gebied grote verschillen kunnen een kind van vijf jaar nog moeite met het uit elkaar houden van links en het besluit gebracht dat het wegverkeer in ons land ten minste zestig miljard te veel kost. Wie meer informatie wenst over de Raad of een eventuele aansluiting overweegt kan zich steeds wenden tot voor noemde Raad, Parklaan 15 te 2700 Sint-Niklaas. Via Secura Via Secura trok samen met de Hoge Raad voor Verkeersveiligheid nog maals de aandacht op de veertien zware overtre dingen. Vroeger waren het er slechts 13 maar het niet naleven van het ver keersbord C24 (verboden voor toegang voor voertuigen die bepaalde gevaarlijke goederen vervoeren) werd er aan toegevoegd. Via Secura bracht een senen meer dan eens de reglementen met de voe ten treden. Al de vaststel- ment moet hebben, lingen werden op grafiek De leerkracht en de ou- gevorderde begrippen van het verkeersregle- kosten aan de gemeen- paar zaken waar men ge- schap jaarlijks 45 miljard. Bovendien hebben veel woonlijk niet bij stilstaat in herinnering. Zo geven mensen individuele zwa- weinig autobestuurders gebracht en de burge- ders konden aldus kennis re kos,en bii ongelukken er zich rekenschap van meester werd op de maken met een totaal an- hoogte gebracht van het dere benadering van de probleem dat het meest verkeersopvoeding. De dringend was, namelijk ontwerpers hebben de dat van de oversteek- hoop om de diverse spe- plaats aan de uitgang van len in produktie te bren- de school. De burge- gen, maar vermits hun meester antwoordde om het mogelijke te zullen waaraan ze zelf schuld dat tussen het zien van hebben. Omdat die kos- een gevaar (bijvoorbeeld ten echter nooit echt te berekenen zijn is het niet een kind dat plots de weg oploopt) en het begin van het remmen een lar tijd verloopt dan mer denken. Dat is de re< tijd waarvan de schommelt van per tot persoon. De ge delde reactietijd is 0, conden. Tegen een heid van 80 km legt dus 11 meter af voor het remmen begint, daarbij een remaf van ongeveer 64 en dan blijkt dat eer dernis binnen ong 75 meter bijna niet te vermijden is. Wi wenste kon ter pl zijn eigen reactiesni laten meten. Autogordels hebbei grootste belang. Ni leen om ernstige g gen te vermijden, ook voor de gevolge er na een rechtszaak nen aan verbonden In verscheidene sche vonnissen slachtoffers die hun del niet om hadder dele zelf verantwo lijk gesteld voor schade. De rechter deelt dat wie zijn g niet omdoet door schuld de risico's zwaard en dat dus di goeding waarop hij heeft minder moet z In de loop van d> dag werd een verk film verscheidene n afgedraaid om ook o manier op een aani me manier een hoogst belangrijke dragsregels in te pre werk tot stand is geko men in de Rijksinstelling doen. Gans de aanpak waar zij studeren, is het had een dubbel gunstig produkt van hun inzet tot effekt. Vooreerst waren nog toe eigendom van de de leerlingen gemoti- Overheid. Nochtans werd veerd om zich snel met het verkeersreglement vertrouwd te maken en eventuele verkoopprijs de ouders zelf werden de 1.500 frank niet te bo- met deze aktie met het ven gaat. ledereen kon gevaar van de dagelijkse zich ervan overtuigen dat In het totaalprogramma van de Gijzegemse ver- den om de tentooi keerstweedaagse was op zaterdag voor de fietsers ling te bekijken. Wii de gelegenheid voorzien om hun rijwiel door de wenste kon in een v< rijkswacht te laten nazien. Het lag deze keer niet in klassen de uiteenz< alles marktbewust ge- de bedoeling van de mannen der wet om bekeurin- volgen van het Bel maakt en zodanig dat een gen ujt te delen. Wel werd er daar waar zulks nodig kampioenschap wii werd geoordeeld goede raad gegeven aan de talrijke nen voor de beroef weggebruikers, bijna zeventig, die hun fiets aan de controle kwamen onderwerpen. werkelijkheid geconfron teerd. Produktontwikkeling In het bijzonder de didac tische verkeersspelen voor kinderen van het la de elementen die een spel moet hebben in de ontwerpen reeds werden verwerkt. Ze waren rea listisch door de kleur en Geharrewar was er niet. ger te vermijden. Tegelij- Alles verliep integendeel kertijd werd het CO ge- zeer gedisciplineerd. Het halte van de uitlaatgas- uitgebreide nazicht van sen gemeten om na te de fietsen ging over elf gaan of het wettelijk toe- ger onderwijs genoten de speeldingen waren de belangstelling van al wie weergave van wat er in met dit onderdeel van de de wereld van de volwas opvoeding begaan is. Er senen omgaat. Door waren ontwerpen te zien kreatief aan het spel deel van studenten en studen- *e nemen moeten dank zij ners. Er was een kle toestel geplaatst, het koersverloop vó wedstrijd was moeil volgen omdat er commentatoren zate de indruk gaven m< weten dan de sporti teurs zelf en die ell andere mening ha te verkondigen. Oi koers was het er Het verkeersweekeinde in de Gijzegemse gemeente school aan de Damkouter gaf aan wie er oog voor had een massa nuttige tips en informatie. Zo werd de aandacht van de talrijke bezoekers gèvestigd op het feit dat er elk jaar zeer veel ongevallen gebeuren met kinderen. Het aandeel van alle ongevallen in de mortaliteit en in de morbiditeit VINDT zijn hoogte punt in de leeftijd van vijf tot negen jaar en neemt daarna geleidelijk af. Terwijl in de leeftijd van een tot vier jaar deze on gevallen nog voorname lijk in privé ongevallen bestaan, hebben in de andere leeftijdsklassen de verkeersongevallen de bovenhand. Juist kin deren staan door hun on voltooide groei in ontwik keling bloot aan gevaar lijke ongelukken. Kinde ren zijn immers geen vol wassenen in zakformaat. Een kind moet opgevoed worden en het meet le ren hoe het zich veilig kan gedragen in het ver keer. De ouders spelen hierbij een belangrijke rol. Begeleiding is nodig om ervaring op te doen om later alleen op de weg te kunnen gaan. Het goede voorbeeld van de ouders is van in het begin een eerste vereiste want een kind tracht steeds het gedrag van volwassenen na te bootsen. Ook de school moet een juist ge drag helpen bevorderen en de spelregels van het verkeer aanleren. Denken we nog maar alleen aan de talrijke verkeersbor den. Het begrip daarvoor is niet aangeboren en de betekenis ervoor moei aangeleerd worden. Een ander aspekt is nog de onvolkomen verwerking van de zintuigindrukken. Kinderen hebben meer moeite met het lokalise ren van geluid. Daardoor worden ze door nade rend geluid minder ge waarschuwd dan de vol wassenen. Ook het ver schil tussen links en rechts weet het kind pas na zijn vijfde of zesde le vensjaar. Het schatten van afstanden en snelhe den waarmee het verkeer nadert en het afwegen van de tijd die zij zelf voor het uitvoeren van een be paalde beweging nodig hebben, leren ze pas na dat ze de nodige jaren ervaring hebben kunnen opdoen. Zien ze iets aan de overkant van de straat dat hun aandacht trekt, dan denken ze aan geen verkeer. Om al die redenen is het nodig rekening te hou den met het volgende: Een kind van minder dan tien jaar oud is nog te jong om alleen op straat te komen. Na die leeftijd zijn de meesten in staat om alleen aan het ver keer deel te nemen. De kinderen moeten steeds in het oog worden ge houden wanneer ze bui ten spelen en ze langs een drukke straat wonen. Vermeden dient te wor den dat ze vlak naast de rijweg spelen met rollend speelgoed. Kleuters laat men best alleen gebruik maken van een autoped, driewieler of een trapau to als men er zelf bij is. Geef die kleuters ook de nodige uitleg over de ver keersregels en maak ze attent op de fouten van de andere weggebrui kers. Krijgt een kind een fiets dan moet die aange past zijn aan zijn gestalte en aan zijn mogelijkhe- de vormgeving en de verschillende punten die gelaten maximum van elk op zichzelf van belang 4,5 niet werd overschre- zijn om in zo veilig moge- den. Bleek dat wel het lijke omstandigheden geval te zijn dan werd de aan het verkeer te kun- motor op staande voet nen deelnemen. Zo bij- bijgeregdd zodat hij Tren voorbeeld de hoogte van weer milieuvriendelijk de ^êl/fn oenoemde het zadel. Dit moet zoda- controle kon verlaten, nig geregeld worden dat De ganse voormiddag wanneer de fiets stilstaat, hadden de verantwoor de fietser met de punt delijken van het ouderco- van de voet nog zonder mité hun hart vast ge- moeite aan de grond kan houden want de weers- raken. Meer dan eens omstandigheden zaten in diende er door de rijks- het geheel niet mee. Het wachters op gewezen te water gutste op bepaalde worden dat het rood ach- ogenblikken uit de he- terlicht zuiver en goed mei. Het turn- en zang zichtbaar moet zijn. Het- feest moest dan nog zelfde geldt voor de re- plaats hebben evenals de flector. Deze laatste moet bekwaamheidsproeven bovendien horizontaal voor de fietsers voor het geplaatst zijn. Vanaf 1 ja- behalen van een brevet, nuari 1978 moeten fiet- Na de middag hield het sen vooraan voorzien zijn regenen op maar gezellig van een witte reflector en om buiten te zitten was moeten de pedalen van het niet bepaald. Het oranje of gele reflectoren turnprogramma werd voorzien zijn. Deze wette- weliswaar afgewerkt lijke bepalingen zijn want de ouders zien hun reeds geruime tijd van kinderen nu eenmaal den. Kijk die fiets regel- heid geboden aan alle kracht, hetgeen niet be- graag aan het werk, maar matiq na en laat alleen volwassen weggebrui- 'ette dat er m de controle er werd geen tijd verlo- ■- nog fietsen werden aan- ren. Desondanks was het getroffen die op dat punt geboden programma ze niet voldeden. ker genietbaar. De Autocontrole syncronisatie bij de ritmi- De ganse zondagvoor- sche oefeningen liep wel middag, van 9 tot 12 uur wat mank maar dat wierp tinnen van het Nationaal Hoger Instituut voor Bouwkunst en Stede- bouw, richting produkt ontwikkeling - Antwer pen. Verkeersspelen, al dus Mej. Declercq die ons uitleg verschafte, zijn zeer belangrijk want spe len vormt het belangrijk ste deel van de denk- en aktiviteitenwereld van de kinderen. Het veilig kun nen deelnemen aan het verkeer kan daarom aan- de fantasie de vragen en antwoorden loskomen die een inzicht scheppen in een bepaald probleem. Spelenderwijs wordt dan de informatie opge nomen. Raad voor Jeugd en Wegverkeer Deze raad, een vzw was aktief op de tentoonstel ling aanwezig. De vzw is er zich van bewust dat België ophet gebied van de verkeersveiligheid een dan fietsen als het kind de verkeersregels goed kent. Observatie van een alleen gaand of van een alleen fietsend kind kan fouten die het maakt aan het licht brengen. Neem een peuter alleen mee op een fiets wan neer er een degelijke kin derzit op gemonteerd is met goede voetsteunen. Let op de kleding want een lange sjaal of losse kleding kunnen gemakke lijk ergens klemmen. Het verdient aanbeveling dat het kind tijdig van huis weggaat zodat het zich niet moet haasten en het nemen van onnodige risi co's wordt vermeden. Be vindt uw kind zich aan de overkant van de straat roep het dan niet. Anders zou het blindelings de rij weg kunnen oplopen. Uit het voorgaande mag blijken dat het belangrijk ste is de kinderen een goede verkeersopvoe ding mee te geven. Een kind moet de spelregels van het verkeer aanleren en ze grondig kennen al vorens aan dit spel deel te nemen. Toch blijft voorzichtig- kers als ze kinderen nade ren. Ze kunnen dan nog zo goed de regels ken nen, maar een kind blijft een kind. Het kan in mo menten van opwinding - en roekeloosheid plotse- was het de beurt aan de geen schaduw op het ge ling vergeten wat het ge- automobilisten. Een haal. Schaduw was er ten ploeg van Touring We- andere toch niet, zodat genhulp stond op de niet weinig leerlingen er Damkouter klaar om de in hun T-shirts, een ge- aanschuivende file te ver- schenk van het ouderco- werken. De stand van de mité, maar kouwelijk bij- troffen worden in het tijd- lichten werd nagezien en stonden. Na de sprongen schrift voor sociale ge- waar nodig op de juiste op de turntoestellen was neeskunde. wijze afgesteld om ver- daaraan al in grote mate A.D.B. blinding van de tegenlig- verholpen. Na het buitenprogramma aarzelde het publiek dan ook niet om dadelijk naar de turnzaal te gaan waar ze nu rustig de tijd had- leerd heeft omdat het nog niet altijd conse quent is in zijn gedrag. Deze en nog meer nuttige wenken kunnen aange- zoëven genoemde hendigheidsproeven start gegaan. Bekwaamheidsproef Deze proef werd men door Via Securi de bekwaamheid va jonge verkeersdei mers op de proef te len. Om te slagen, daarvoor waren 75 ten op 100 vereist, di zowel de kennis va voornaamste verk borden bewezen te den als het bewijs een zekere handighei stuurvastheid op de Die behendigheid wa ker vereist in de waar het er op aan lo tussen een aantal k< te rijden die slechts derhalve meter var kaar stonden opges Wie soms de indruk gehad hebben dat h speels aan toe ging vergist zich. Er was duidelijk bepaald da volstrekt eerlijk maa vens onverbiddelijk optreden. Wie 74 pu totaliseerde moest op rekenen dat hij puntje bijkreeg omd toch zijn best ge had. Dat zou niet a oneerlijk geweest tegenover de a deelnemers, maar zou tevens de w< van de afgeleverde vetten in het ged hebben gebracht, e laatste is iets waa Secura zich ongetw zou tegen verzet het Pallieter Op 4 juli 1981 maakt het jeugdhuis Pallieter, een uitstap naar het popconcert te Werchter. Een bus zal worden ingelegd. Inkom 400 fr. bus 150 fr. Program ma: TC Matic, The Undertones, Toots and the May- tals, Elvis Costello, Robert Palmer, Dire Straits. In CMBV Zomerreis Na de uitstap naar Versailles gaat de aandacht CMBV uit naar de jeugd. Alle leden en sympat ten, maar in het bijzonder de kinderen daarom uitgenodigd voor de zomerreis naar schrijven in Pallieter en betalen voor de toegangs- jaanland in Lichtaart. De verzekering werd ge; kaart. De bus wordt bij het vertrek betaald. dat er heel wat te zien en vooral té beleven Westernstad, sprookjespark, treinen, auto's, pa Fotoclub en voora| de Bobbejaanshow die begint te 13 Op vrijdag 26 juni 1981 wordt in de" Zijpstraat 7 Datum vertrek: maandag 6 juli 1981 om 8 sti| Hofstade, om 20 uur een informatieavond georgani- het gemeentehuis. Men kan een pick-nick meen seerd over fotografie met het vooruitzicht op de maar wie er de voorkeur aan geeft, kan ter p vakantiemaanden. Op 27 juni 81 is er buizen T- een middagmaal gebruiken. De aandacht wordt Dansant op 28 juni een pick-nick op de Grote Markt te gevestigd dat alle kinderen moeten vergezeld Aalst. Samenkomst in de Zijpstraat te 13 uur den door een volwassene.

De Voorpost | 1981 | | pagina 12