gpooMede RALDES: VOORSTELLING INVENTARISATIE GROENPA TRIMONIUM mm FEESTELIJKE OPENING 1ae KERMIS WIJK «KLEINE KOUTER» OP KOMST IN LEDE OP KOMST IN LEDE Vredesduif op het stadhuis RAKET 12-B (vervolgverhaal - deel 4) Oplossingen raadsels vorige week Raadsels voor deze week 14 - 26.6.1981 - De Voorpost in het weekeinde 19, 20, 21 juni was het kermis in de nieuwe sociale woningenwijk «Kleine Kouter» in Lede, een realisatie van «Veilig Wonen». De vrijdag werden de feestelijkheden ingezet met o.a. een kaartwedstrijd in de tent, die tegen de verwachtingen in van de organisatoren een onver wachte belangstelling genoot. 's Zaterdags werd op de vijver van de wijk het kampioenschap hengelen van Lede georganiseerd. Na de officiële opening van de kermis door burge meester Grepdon en de afgevaardigde van de maat schappij Veilig Wonen, de heer Nijs, mocht de burgemeester de winnaars van de hengelwedstrijd feliciteren en hun trofee overhandigen. Wijkkermis Aanvankelijk was ge pland dat minister Rika De Backer de kermis fees telijk zou openen. Omwil le van haar werd ook dit weekeinde voorbehou den voor de feestelijkhe den, eigenlijk een slechte datum, want die valt sa men met de paardenom- megang en de Mariale Processie in het centrum van Lede. Uiteindelijk kwam mevrouw de mi nister iet opdagen en ging de eer om de wijk kermis officieel te ope nen naar de burgemees ter, Pons Grepdon. De voorzitter van het Wijkko- mitee. Dank zij dit komi- tee is het wijkcentrum, de verschillende verenigin gen en uiteindelijk de wijkkermis er gekomen. De burgemeester be dankte iedereen die be trokken is geweest en nog is bij al deze realisa ties. Een speciaal bloe metje ging naar het ge meentebestuur voor de steun, materieel en mo reel. Hij stelde de ver schillende aktiviteiten voor die door het komi- tee op het getouw wer den gezet en somde op welke plannen nog alle maal in de la liggen. Heel delikaat, maar gepast, deed hij een oproep tot de inwoners van de wijk Zaterdag 27 juni CMBV-Smetlede: uitstap naar zee SCJV Jonge mutualisten: uitstap naar Brugge. Zondag 28 juni Ijzerbedevaart Diksmuide: vertrek om 8u30 aan «De :Ras». Met bezoek aan Rode en Zwarte Berg. Inschrij ven bij De Ras. Wielrennen: Beroepsrenners Nieuwstraat. Maandag 29 juni Kristelijke Bond der Gepensioneerden: Halve dagreis naar de haven van Antwerpen. Vertrek 12u30 aan De Ras. De Glansmerel: uitstap. Zondèg 5 juli Om 10u30 in de Sint-Denijskerk te Impe, traditionele Guldensporenmis, met nadien gelegenheidstoe spraak door Jozef Van Overstraeten, erevoorzitter VTB-VAB, op het Dorpsplein. Na de feestelijkheid, gelegenheid tot middagmalen in zaal «Hofsmeer», Langehaag te Impe. Gymkana: behendigheidswedstrijd voor landbouw- traktoren te Overimpe. om het leefmilieu netjes te houden. Hij wees hen allen op hun zin voor ver antwoordelijkheid. Hier na nodigde hij de heer Nijs uit om in naam van de maatschappij «Veilig Wonen» eveneens het woord te nemen. De heer Nijs was kort en schetste de geschiedenis en groei van deze wijk die onder tussen uitgegroeid is tot een waar dorp. Hij ook deed een oproep tot de inwoners om het milieu in deze intense leefge meenschap «netjes» te houden. Het slotwoord viel te beurt aan burge meester Grepdon die in weinig maar uit het hart komende woorden de di- rektie van de maatschap pij, het bestuur van het wijkkomitee en de talrijke medewerkers proficiat wenste voor deze realisa tie en hen het beste wen ste met de wijkkermis. Aan schepen Minnebo, schepen van feestelijkhe den, viel de eer te beurt om de voorzitter van het wijkkomitee een ge schenk vanwege de ge meente aan te bieden: een prachtige penteke ning van de kerk van Le de, een kunstwerkje dat zeker niet zal misstaan in het sober en praktische wijkcentrum. Blijkbaar uitermate tevreden en gelukkig met deze feest dagen nodigde de voor zitter van het wijkkomitee dan de aanwezigen uit op een gelegenheids- drankje. Uitslag viswedstrijd De vijf eerste win naars: 1. Colpaert G. 1650 gr., tevens alge meen winnaar. 1ste ju nior en 1ste Ledenaar. 2de Mareels Johan, Waasmunster, 1.530 gr. 3. D'Haese Oktaaf, Lede, 980 gr. 4. D'Haese Johan, Lede, 900 gr. 5. Van Lim- bergen A., Lede, 870 gr. In het voorjaar van 1979 werd duchtig huisgehouden in het groenbestand van de fusie Lede. Naast het vellen van tientallen kanadapopulieren was het opvallend dat knotwilgen onder de knot afgezaagd werden, wat meteen het einde of dan toch een zware verwonding betekent voor de bomen. Hierdoor ontstaat een traag voortschrij dende, doch goed zichtbare groenverarming en visuele verschraling van het Leedse landschap. Aanleiding voor Raldes om in de loop van 1980, in het kader van een BTK-projekt, een groeninventarjs van Lede op te maken. Niet zonder enige fierheid kon Raldes-sekretaris Siegfried Van Nuffel, zaterdag 20 juni in zaal «Den Bonten Os» te Lede getuigen dat het de eerste maal is dat op zo'n gedetailleerde wijze het groenpatrimonium voor een hele fusiegemeente in het Raldes-werkingsgebied op kaart werd geïnventariseerd. Het basisonderzoek liep van 24.5.80 tot 23.6.80 en werd verricht door Luc Wellens, ^andschapsarchi- tekt. Dank zij zijn deskun dige inzet kon het projekt tot een goed einde worden gebracht. Het dagelijks toe zicht berustte bij Anton Mertens, lid van de Raad van Beheer van Raldes, uit Lede. Vanuit de BTK-lei- ding werden de werkzaam heden gevolgd door Frans de Sadeleer. Praktische be geleiding werd verschaft door Siegfried Van Nuffel. Door de bereidwilligheid van het gemeentebestuur van Lede, kon de heer Wellens beschikken over een werklokaal in het oude gemeentehuis van Smet- lede. Gelet op het te bestuderen objekt was deze ligging ideaal. Ook vanuit de tech nische dienst kwam hulp door het ter beschikking stellen van de kadasterkal- ken. Uiteraard was het onmoge lijk om binnen de tijdsspan ne van één maand dit thema af te werken, gelet op het dagelijkse terreinwerk van de BTK-er. Daar deze echter onmiddellijk na het beëin digen van zijn werkperiode in Raldes op het gemeente bestuur van Lede als BTK- er werd ingeschakeld voor één jaar, kon hij af en toe aan dit deelprojekt verder werken, met de goedkeu ring van het Kollege. Hier door kon het werk slechts beëindigd worden begin 1981. Onderzoeksmethode de gemeente over weinig gegevens beschikt aan gaande het «groen» in de gemeente. Enkel wat de gemeente in eigen beheer heeft is in beperkte mate op plan gebracht door het gemeentebestuur. De stu die is dan ook veel ruimer opgevat en omvat heel «Groot Lede» met inbegrip van het privé-groen dat het grootste gedeelte van het groenpatrimonium omvat. Als basis van de studie zijn de kadasterkaarten geno men, omdat deze het groot voordeel hebben gemakke lijk hanteerbaar te zijn op het terrein en ook vrij goed de perceelsgrenzen weer geven. De voornaamste vormen van vegetatie wer den afzonderlijk opgeno men. Onderscheid is gemaakt tussen loofhoutbossen, naaldhoutbossen, lijnbe- plantingen, hagen, solitaire bomen, houtwal of hakhout en waardevolle tuinen. Al deze gegevens werden na dien van de werkkaarten op kalk gebracht, zodat repro- duktie ervan mogelijk werd ook het verkleinen werd hierdoor mogelijk van een schaal van 1/2500 werden de kadasterkaarten ver kleind tot 1/5000. Deze verkleiningen zijn dan sa- mengepast zodat één kaart werd verkregen van «Groot- Lede». Op de afdruk van de samenstelling zijn de gege;. vens van de inventarisatie bijgekleurd zodat er een visueel beeld is verkregen van wat er aan groen is binnen de gemeente Lede. 2flNi**'~ :2jfi De inventarisatie van het Bespreking van de resulta- groenpatrimonium Is vooral ten terreinwerk geworden daar Wanneer we de inventarisa- Sinds enige tijd heeft het kabinet van de schepen van openbare werken een top-ambtenaar. Het eer biedwaardige hoofd van het beeld dat de voorgevel van dit kabinet siert, doet immers op dit ogenblik dienst als veilige, doch originele broedplaats van een lieftallige duif. Geruchten als zou het hier om een vredesduif gaan, zijn natuurlijk volledig uit de lucht gegrepen. Er hangen immers nog geen ge meenteraadsverkiezingen in de lucht (KDC) Het staat vast dat deze mannen niet van de aarde komen. Je zou beter zeggen van Jumbo als je hun oren bekijkt. Over de afkomst van deze dat betekent dat hij langs drie personen kunnen we de kamera niet meer kan beter later nog wat verder gekontroleerd worden. Hij zoeken. Maar nu hieruit ko- neemt de rode stekker en men, zonder dat vreemde zwarte stekker stevig vast mannetjes je ontdekken als en verwisselt de twee stek- ze je met een kamera be- kers van plaats, gaat lang- loeren. Eerst en vooral zaam weg en telt af. Vijf, moet ik de kamera vernieti- vier, drie, twee... een... nul, gen denkt David. Hij gaat krsst..., tschich..., krrt. Een recht op de kamera af en geweldige kortsluiting. Het gaat eronder staan. Dus kameraglas springt en de 1Een gat 2. De dag van gisteren 3. Een zaag of een kam 4. De letter «N». 5. De zondag, alle andere dagen zijn «week dagen. 6. Jurgen 7. Luik 8. Een vlieger 9. zout, hout, fout 10. Een aambeeld. W.T. 1Wie zou zijn eksterogen niet willen missen? 2. Waar hebben de rivieren nooit water? 3. Achteraan een dier, daar vind je mij, onthoofd me dan en ik word een lekkernij. 4. Welke maand van het jaar heeft altijd 25 dagen? 5. Wanneer eten de meeste mensen als ze jarig zijn? 6. Wat heeft vier poten en kan vliegen? 7. Wat is het begin van het einde? 8. Wat gebeurt er als je in zee valt? 9. Wat loopt van het Station Aalst-Noord naar het station Brussel-Zuid zonder zich te bewegen? 10. Welk aas wordt nooit door vissers gebruikt? W.T. lens breekt op de grond en is kapot. Nu mag hij absoluut geen argwaan wekken. Hij neemt kontakt op met de wezens via de TV-radio. David zegt dat hij niet weet wat er gebeurd is en trekt een heel onschuldig ge zichtje. Gelukkigwei trap pen de ruimtewezens erin. Doch zo'n vijf minuten na dien gaat de deur open. De man met het rode en de man met het gele pak ko men te voorschijn. De rode daalt de trap af en de gele houdt van boven een lazer pistool op David gericht. De rode gaat dichter bij de ka mera en onderzoekt hem heel nauwkeurig. Hij be merkt dadelijk dat David de kortsluiting moet hebben gepleegd. David begrijpt niet hoe ze dat te weten komen. Als je even na denkt, weten jullie wat dat zal betekenen. Die mannen hebben een hogere bescha ving als de onze. Aan Tim die op dit ogenblik begint te ijlen wordt geen aandacht meer geschon ken. Ze grijpen David bru taal vast en sleuren hem mee naar boven. Bovenge komen trekken ze de trap in. Tim komt bij en ziet nog net wat er met David ge beurt. Hij staat op en be kijkt de kamera. Dat is beslist het werk van Tim denkt hij. Opeens spreekt de stem uit de mi- kro: «probeer maar niet te ontspannen of je vriend gaat eraan». Plots hoort hij de stem van David: «ze menen het Tim, ze breken desnoods je botten». (wordt vervolg) Wouter TACK tie bekijken, moeten wij vaststellen dat het groen in de fusiegemeente Lede sterk versnipperd is. De grootste stukken bos liggen in het noorden van de fusiegemeente Oordegem. Deze bossen zijn ook op het vlak van de samenstelling het belangrijkst: zij sluiten aan bij de Serskampse bossen die op het vegeta tieve vlak zeer waardevol zijn. Het vrij schaarse naaldhout dat zich in de gemeente bevindt, moet in de Oordegemse bossen ge lokaliseerd worden. Voor het overige gedeelte van het geïnven tariseerde gebied, vinden wij op vrij regelma tige afstanden populieren- bossen. De populier is welk de voornaamste boom in de streek, dit is vooral te danken aan de snelle hout- produktle en aan de afzet die er vroeger was voor de lucifersnijverheid. Verder is voor de streek ook de lijnbeplanting karakte ristiek langs tal van weiden en akkers vinden we knot wilgen en knotpopulieren. Het zijn vooral deze lijnbe- plantingen die momenteel sterk te lijden hebben van de houtwoede. Vele van deze bomen worden ver minkt doordat ze tot op 1 meter boven de grond afge zaagd worden, wat een grove inbreuk op het milieu behoud is. Er zijn ook tal van bomen die verwaar loosd wordennormaal worden de knotwilg en de knotpopulier om de 3 4 jaar geknot, doch veel van deze bomen krijgen niet op tijd hun beurt, wat leidt tot het scheuren van de kruin doordat het gewicht van het takkengestel te zwaar wordt. De fruitboomgaarden vor men in onze streek natuur lijk ook een vertrouwd beeld. In de inventaris werden vooral de hoog- stammige fruitbomen op genomen. De hoogstam- men vormen een grotere variatie aan vruchten en fruitsoorten dan de laag- stammigen. Spijtig genoeg verdwijnen met de hoog- stammige fruitbomen tal van fruitvariëten. rep. Terwijl Oordegem rijk is aan bossen, vindt men in het centrum van Lede talrijke waardevolle privé-tuinen. Dit zijn vooral oude kasteel tuinen, die door hun ouder dom een zeer rijke bomen- bestand bezitten, ook de meest waardevolle bomen zijn in deze tuinen terug te vinden. Het was vrijwel onmogelijk om deze tuinen botanisch te gaan ontleden daar dit vrij veel determina- tiewerk mee zou brengen. Daarenboven zijn deze tuinen privé-bezit en dus niet vrij toegankelijk. Voor het behoud van deze tuinen is er dan ook een reglemen tering van het bomenbe- stand nodig, zodat ze ver der kunnen behouden blij ven in hun huidige toe stand. Denk aan het «sneu velen» van een unieke se quoia in de Nieuwstraat in Lede. De houtwallen zijn in min dere mate aanwezig, bv. langs de spoorwegen, ze zijn echter ook van belang in het landschap, zowel visueel als voor het nut van de dieren die in deze dichte bestruikingen hun toe vlucht zoeken. Hierbij moeten worden ge voegd de hagen, die vooral bestaan uit cataegusplan- ten en ligustrum. Op het plan zijn ook de meest waardevolle bomen gemerkt. Hierbij werd vooral rekening gehouden met de ouderdom en de ermee samengaande om vang van de bomen. Ook zeldzame eksemplaren werden genoteerd: zo be vindt zich o.a. op het grondgebied van Impe een Ginkgo biloba en op het grondgebied van Oordegem een zeldzaam wordende moerbezieboom. Raldes zal ervoor zorgen dat deze studie bezorgd wordt aan het Kollege van Burgemeester en Schepe nen van Lede. Het laatste woord i.v.m bescherming rust dan bij hen. Mocht een beplantingsver ordening aangenomen wor den door de gemeente raad, dan zou hét de kroon op het voorbereidende werk zijn en het konkrete beveili gen van al zo weinig groen in de gemeente. Raldes toonde hier nog maals aan dat het zich niet alleen bezighoudt met het voeren van milieuakties, n.a.v feitelijke wantoe standen. doch ook, ten zeerste bekommerd is om meer fundamentele gege vens en ideeën ter beschik king te stellen van de bevolking en het beleid, binnen de beperkte moge- lijkheden en het beleid, binnen de beperkte moge lijkheden van een vrijwilli- gersvereniging a.M. Voorzitter Van Goethem, de bezieler van het Setok-gebeuren, zorgde (zoals naar goede gewoonte) ervoor dat niet alleen de vergadering van vorige vrijdag, maar ook het ganse liefhebbersvoetbalgebeuren perfekt verliep, (lp) 17 Sporttrofeeën Setok. Marc Van Bocxelaer: de sympathiekste speler Jozef Comelis: de sportiefste speler Tripoli: setokkampioen AZ 77: setokbekerwinnaars Tripoli: setokbeker tweede plaats (lp)

De Voorpost | 1981 | | pagina 14