EERLIJKE PREMIERE DRIJFWERK TUDIO NETWERK Claerhaegse Toneelfeesten medio augustus De klokken luiden weer AALSTERSE BIG-BAND SLUIT JAZZSEIZOEN '8<H'81 VOOR CRAZY BOL JAZZ CAFE First Experience, Cancer en Hustler samen in één rockavond? Powebis met debuutproduk- tie in Netwerk fillemsfondslustrum met neel te Burst )mmelig maar gezellig... unstschilder ieorge Steel De Voorpost - 26.6.1981 - 15 Netwerk aanvankelijk enkel «ruimte» wou en zeli geen aktiviteiten zou inrichten, is blijk- verandering ingetreden. Onder de titel-slogan perk Studio Netwerk» wil dit onafhankelijk reel centrum maandelijks (op vrijdag of zater- voor degelijke animatie zorgen. Verleden vrij- was Netwerk aan haar première toe. Een fijn ramma waarin heel wat kunstvormen aan bod nen (visueel, plastisch, auditief, eksperi- kon het honderdvijftigkoppige publiek drie ang boeien. En als je daarbij weet, dat je gratis naar binnenglippen, mag Lijfwerk Studio rerk een prima eksperiment genoemd worden, irogramma was to- Wel kunstvormen die Aalsters; de Aalste- aanleiding geven tot na- Jan De Nijs, de Aal- denken en praten. Theaterwerk- We vroegen ons af hoe het Aalsterse Car- een dergelijke avond er anche en tenslotte uit zou zien op een tradi- Aalsterse muziek- tionele première: dus «He Bit Me». met Vlaamse heren in sfeer en gezellig- nette smokings en even- troef. Geen ingestu- veel dames in dure kle- showpirouetten, ren? Nu, hier waren er wel goedlopende gretige kijkers én luister- erse geesteskinde- aars, die spontaan ap- iie wel nogal eens plaudisseerden als ze ngerig waren, maar het écht goed vonden, steeds voldoende Het was dus gezellig s lieten om er je ei- warm, en meermaals mening naast te klonk er applaus maar sen en te verge- niet van dat 'beleefd' handgeklap. Voor we odium met mensen iets meer over het pro- et eeuwenoude stra- gramma schrijven, laten van dekor-spelen - we eerst Netwerk zelf ling - zaal - publiek aan het woord: ilaus vaarwel zeg- «De opkomst is meer dan n ook de kleurig en bevredigend. Zo'n 150 verpakte theater- mensen uit 'verschillen- resoluut de rug de invalshoeken' en dat ren- is ook onze bedoeling. De waaier zo breed moge lijk, we moeten het zicht krijgen van een bijenkorf en dat wordt het beslist wel. Wij willen tevens bewij zen dat Aalst wel nog wil warmlopen voor dergelij ke aktiviteiten, wat er ook moge gezegd of ge schreven worden. Wel moet de passiviteit door broken worden. Daarom wordt er voelbaar op het publiek ingespeeld en ook zo ruim mogelijk be nadert. Wij willen zo'n groot en oergezellig café worden, waar je gratis kan bin nenlopen, en binnenin is er 'n groot klokkenhuis, een ruimte dus waar je wat mag vertonen. Een der wat, want wij willen iedereen een kans ge ven, maar we willen wel de voorkeur leggen op Aalst. Ten tweede wordt het publiek aangespro ken vanuit verschillende ervaringen. Het is dus duidelijk dat we geen elitair publiek en eveneens geen kun stenaars, waarvan iede reen weet dat hij goed is, zijn. Nee, zowel het publiek als de artiesten moeten zich thuisvoelen in Net work. De kultuurdrempel verlagen blijft onze be langrijkste zorg...» Het programma voor de ze première-voorstelling was meteen raak; geen klinkende namen, maar wel mensen van eigen bodem, die best wat be wondering verdienen en bijvoorbeeld beslist nog geen knieval willen doen voor de verderfelijke mu ziekindustrie. Zij bleven graag uit de buurt van de 'groten'. Eerst wat over de hek kensluiter van de avond: He Bit Me of bijtende mu zikale evokatie zoals het programma aankon digde.. In ieder geval ging er voorheen een rare op winding als je meemaak te hoe de band zich door het repertoire speelde. Geen onbenullige melo- dién of hol gitaarge- dreun, maar wel muziek die in elkaar stak met de precisie van een Zwitser se horloge. De groep had geen opvallend nummer in haar rangen wel steeds degelijke gelui den met een heel sugges tieve tekst. Daarbij veel aandacht voor sfeer, melodie en goede stemmen. Ook opteerden zij meest al voor krachtige arran gementen, waarin verder heel wat plaats was vrij gelaten voor persoonlijke originaliteit. Kortom: korte, krachtige songs, met bijwijlen een knipoog naar de muziek van de jaren 60 en verder vrij simpele maar onge wone 'deuntjes' (die ge zien sommige instrumen ten nogal kabaretachtig aandeden) die resulteer den in een vrij ongewoon optreden, maar wat had je anders gedacht... Hun dus bisnummer was oververdiend. Dan was er ook nog Theaterwerkgroep Aalst met onder andere Gus- taaf De Meersman: het programma betitelde Gustaaf als dichter, strij der, biefstukkensocialis- me. In ieder geval thea ter met een aanpak waar wij en ook het publiek in het begin geen raad mee wisten, het was dus wel even wennen. Gustaaf wou vooral be werken dat het publiek mee hielp om theater op te bouwen en daar is hij in geslaagd. Hij serveer de theater met een hele boterham symboliek. Hierbij stelde hij vooral de inkonsekwentie van de linkse bewegingen aan de kaak. Hij toonde dat de linkse beweging er louter was, meer niet. Op het einde schotelde hij echter geen alterna tief voor. Hij noemt zijn werk zelf: «socio-politie- ke animatie». Nieuw en sympathiek was dat hij theater speel de en ook het vrij enthoe- siaste publiek theater liet spelen, waardoor het thema dieper kon in werken. Tenslotte was er ook nog Carte Blanche of een op treden tussen toneel, voordracht en doodskist! Beslist een goed optre den, op haar manier even gewaagd en riskant als Gustaaf De Meers man en dus ook voldoen de plaats voor fantasie en spirit. Alles was wel afgestemd op eigen speeltrant, en daarom duurde het wel een tijdje vooraleer het stuk een ei gen gestalte kreeg. Een stuk, dat niemand kon en kan koudlaten en geken merkt is door een menge ling van ingrediënten. Negatief is wel dat je aanvoelde (onderhuids) dat er méér stof inzat, waarschijnlijk te veel zo dat het allemaal wat in de bedoelingen bleef ste ken en waaronder dit stuk blijkbaar ook bedol ven was. En toch is dit het toneel waar we naar op zoek moeten gaan: toneel dat door zijn kwaliteit weer echt maatschappelijk meetelt. Theater dat de eer geniet in aanmerking te komen voor censuur. Tussendoor kon je tevens genieten van een ten toonstelling van Jan De Nijs, een schilder en ver zamelaar. Niet de ge bruikelijke verzamelin gen, maar wel doorleefd materiaal met een eigen gezicht en persoonlijk heid en daarom mis schien ook wel met een minder afstandelijk ka rakter als besluit. De en- thoesiaste reakties van een aandachtig en vol daan publiek bewezen dat Netwerk deze inge slagen weg verder moet bewandelen. De verwar de én verwarrende in druk dat de avond wel eens wou schenken na men we er graag bij. Dus vanaf nu maande lijks wat 'anders' waarbij gestreefd wordt naar openheid en kansen bie den aan minder bekende uitvoerders en genres. Het is dus duidelijk dat het samenbrengen van dingen die op de eerste plaats niets met elkaar te maken hebben, hele maal niet wordt uitge sloten... Hier nog een laatste nieuwsje van een ander kaliber: In Netwerk vrij dagavond 26 juni (20 uur - inschrijvingen 19.30 u.) Grote kaarting 2.000 fr. vooruit inleg (40 fr.) Allen eveneens steeds welkom... Jo De Bruyn De Meldertse «Claerhaegse Comedie» plant haar jaarlijkse toneelopvoeringen op vrijdag 14, zaterdag 15 en zondag 16 augustus e.k. en dit op «Nèzzenshof», Klaarhaagstraat te Meldert. Op het programma als voorspel «De Cluyte van 't Wijf» (25 minuten) en als hoofdbrok de toneel bewerking door Fons De Koninck van het be kende werk van Hendrik Conscience «Baas Gansendonck» (1.45 u.). Op vrijdag wordt gespeeld te 21 u., op zaterdag te 15 en te 21 u. en op zondag te 19 u. Op zondag 16 oogst is er een voetrally m.m.v. de BGJG en VTB-VAB van Hoeve Nèzzenshof naar de abdij Affligem en terug via de Faluin- tjes naar Nèzzenshof.. Deze rally, begiftigd met talrijke prijzen, wordt dan gevolgd door de avond ver toning te 19 u. Restauratienieuwigheid wordt de Faluintjes- barbecue. Toegangsprijs: 120 fr. In voorverkoop 100 fr. 65- plussers en minder dan 10 jaar: 50 fr. Inschrijving voor de voetrally bij F. De Koninck, Dorpstraat 68 te 9392 Meldert-Aalst (tel. 052- 35.64.20): 80 fr. Leden BGJG en VTB-VAB betalen 70 fr. en een gezinskaart kost 200 fr. Nadere details volgen te gepaste tijde. LH Hemelse klanken worden deze zomer opnieuw gul rondgestrooid door onze beiaardier Petro De Smedt in de omgeving van onze beiaard. Het hart van Aalst zal weer gedompeld worden in een wereld van pittige, puntige, speels en dartele, maar ook po ëtisch en mijmerende klanken. Meestal blij en fees telijk jubelend, maar soms echter somber en droef geestig klagend. groepering die zichzelf respecteert houdt haar ardagen in ere. Is de stichting een hele gebeur- dan is een jubileum weinig minder want «en die aktief meewerkt is gelukkig dat toch •ereikt werd en dat de inspanningen bijgedra- ïebben tot ontspanning en ten bate van de lenschap. heeft het Willems- Erpe-Mere een eer- ijlpaal bereikt want staan nu vijfjaar. Dit een reden om terug te blikken op oorbije aktiviteiten eerste lustrum met ligheid te besluiten, laatselijke afdeling doen met een to- oorstelling in de pa- ale zaal te Burst op 28 juni a.s. gemeente werd :ht uitaekozen om dat op dat gebied zo wei nig gebeurt in de deelge meenten, uitzondering gemaakt voor Mere waar een lokale toneelkring bestaat en waar geen nood is aan toneel. Voor deze twee toneela vonden heeft het Wil lemsfonds echter beroep gedaan op de Koninklijke Rederijkerskamer «Het Boeck», met haar toneel afdeling «De Kunstvrien den» uit Brussel. Deze beroepsakteurs brengen een blijspel op de plan ken van Burton Graham «Ontbijt met Julia» en de rollen worden gespeeld door Malou De Langhe, Jozef Van Praet, Robert Mosselmans en Jacqueli ne Coremans. Het geheel staat onder de regie van Pierre Leeten. Hetzelfde gezelschap bracht dit toneelwerk reeds in de KVS te Brus- sel waar het buitenge- Aalsterse jazzklub doet muzikanten uit eigen stad waarborgd de échte big- woon sukses oogstte zo- eer aan door' na een welgevuld seizoen met een bandsound en swing dat men ook te Burst ho- ri^e Pro9ramm<:rtie vcm jazzorkesten uit binnen- en welke de ouderen onder ge verwachtingen mag buitenland, de Aalsterse Big-Band uit te nodigen het u zich vast herinneren uit stellen en men zal kun- slotItoncert te verzorgen zondag 28 juni om 20 u. in na-oorlogse jaren. De nen rekenen op een kul- Mal 'f KaPeUeke, Meuleschettestraat alhier, tureel sukses van het Wil lemsfonds Erpe-Mere. Met deze aktiviteit zal de- Onze stadsbeiaardier Pierre De Smedt aan het klavier. (JDB) Aalsterse Big-Band kiest zijn repertoire voorname- Midden juni 1976 werd tem zelfs werd voorzien liit „jf Colln, Bo!.i6 R„ deze Aalsterse Big-Band in een «crooner», Albnck opgericht onder impuls Frank (Frangois Steen- ze groepering niet 'bij de van d® balster- hout) is in deze organise- .7 1 ca drummer f-zve*An Tio aan mot nnvorHionota. lijk uit Count Basie en Duke Ellington komposi ties, alsook Stan Kenton en Bert Page-nummers de 'stschilder George Steel stelde tentoon in «Den iten Os» te Lede. Deze kunstschilder leeft te nada in Spanje, maar is steeds te bereiken via stgalerij «'t Palet», Frans Courtensstraat 33 te idermonde, tel. 052/2.46.10 (KDC) de nabije toekomst. Nog dit jaar, in novem- pakken blijven zitten.wel <»-•- een nie, onverdiens,e- integendeel; ze koeste- Sdiellmck. woorbi, de Ujk zanger van ever- steeds weer 'ac rar, orooteo oUonmuzikale leiding van greens en standards. - - - de nehiie meetaf ferm ter hand ge- Ter volledigheid hierna nomen werd door de de huidige who's who even Populaire Octaaf van de ABB: dirigent: Oc- ber~ zal in Erpe-Mere de Boone' jarenlang bedrij- taaf Boone; trompetten: viering plaats grijpen van a^s orkestleider en Alex Mortier, Patrick «130 Jaar Willemsfonds een door vele Vlaamse Mortier, Honoré Verstrae- in Vlaanderen». Reeds nu boroemdheden uit ons ten. Piet Kieckens en weet men dat dit groots showbisswereldje ge- Wolfgang Van Impe; opgezet plan zal uitge- "atrdeerd arrangeur (Jo trombones: Albert voerd worden in «De To- Leemans, Annie Ander- Amant, Pierre Van den rengalm» te Aaigem en 5°°; Jacques Raymond, Broeak, Etienne Clap- schaarse) opfredens dat de viering zal in het Will Tura e.a begeleid- paer, en Raymond He, herhaald, au ,s teken staan van Julius de ook nog Freddy Quin Merckx; saxofoons: Adolf een TJlukki initiatief Hoste en tevens van de ?P 5rlylaFn' Eml1® V™ de vanwege The Crazy Bol beginjaren van het Wil- De Big-Band werd sa- Velde, Francois De Cock, - lemsfonds in Vlaanderen, mengesield met leden af- Odilon Mortier, Rik Peer- komstig uit voormalige linck en Felicien Van de De toneelvoorstellingen nog, bestaande Aal- Voorde: piano: Franz An te Burst eisen voorlopig ZOa«de u g 1*°" echter alle aandacht op 5°L, fe, rfL v^^h r- ?"S went nol, hv Band, Actif Club enz.: Vidts: drums: Gaston stuk voor stuk geroeti- Schellinck. neerde «muziekratten» U hebt ze goed geteld, maar nog steeds behept een twintig man sterke met het heilige vuur en formatie dus; of nog een aangevuld met enkele verzameling twintig ster- beloftevolle jonge talen- ke mannen brengen u ge- graag ge hoorde Glen Miller-items te vergeten! Na de eerste repetitie (ju ni '76) traden zij hetzelfde jaar reeds naar buiten ter gelegenheid van de bra- derij Zoutstraatpoort, sukses meteen verzekerd en sindsdien in stijgende lijn bij elk van hun vol gende (eigenlijk Misschien een tikkeltje klagend omdat niet steeds voldoende waar dering bestaat voor deze enige en warmmenselij- ke muziekinstru menten Maar ongetwijfeld wordt jullie aangesproken door de vrolijke klokkenklan- ken en zullen jullie iets wijzer gemaakt worden in dit misschien voor ve len onbekend terrein van klokjes. Verleden vrijdag reeds waren heel wat geïnter esseerden komen opda gen voor een uitgelezen programma. Ook deze vrijdag (en alle doorop- volgende vrijdagen) behalve in de rustperio de 25 juli tot 14 augustus worden jume uitgeno digd. Plaats voor af spraak: parking van de Kapellestraat. Aanvang 20 uur. Hopelijk komen jullie ook genieten van een uitge lezen en zeer prijzens waardige kollektie klan ken, die lang blijven na zinderen. Dergelijke hoogstandjes worden steeds zeldzamer in onze 'barbaarse' wereld. En deze delikatesse wordt dan nog gratis aange boden! In onze volgende editie een boeiend interview met onze stadsbeiaardier Petro De Smedt. Alvast al veel luisterge not deze vrijdag 26 juni? (jdb) want ook het toneelsei zoen is zo goed als ten einde. J.D.V. Jazz Cafe vzw deze Aal sterse Big-Band nog eens in het middelpunt van de belangstelling te plaat sen bij gelegenheid van het afsluiten van een rijkgevuld jazzseizoen '80-'81. Als jullie er alsnog wil len bijzijn die zondaga vond 28 juni in 't Kapelle- ke, Meuleschettestraat volgt hierna een lijst adressen waar kaarten in voorverkoop te beko men zijn aan 100 fr. per stuk (kassa 130 fr.): Shakespeare Pub, Kerk straat, Aalst. daarom niet minder aan- PVBA Repsound, Nestor trekkelijk en innemend, de Tiere straat 32, Aalst. Hoogtepunt is beslist de Telcona, Kattestraat 74, Deze drie groepen. First Experience, Cancer en groep Hustler (20 uur) die Aalst. Hustler samen zijn nieuw, maar toch niet meer zo heel vlot klinken, alhoe- Solbemol, Sluierstraatje, onbekend in onze kontreien. Zij hebben allen reeds wel je aanvoelt dat alles Aalst, afzonderlijk enkele optredens verzorgd, die zeker goed bestudeerd is. The Crazy Bol Jazz cafe, positieve elementen bevatten. En nu ze samen op Dus afspraak voor de een Geraardsbergsestraat één affiches prijken kan het niet mislopen. Zij zullen degelijke portie luister- 84, Aalst, er een echt rockfeest van maken, dus een aanrader voer gebracht door 3 for- Studio 12, Lange Zout- VOO, musieltfans. den nummers wagen, die maties van Groot Aalst Sr°a,'.Aa's'- her.ht in a! Wrr op zondagavond vanaf 18 Cafe t Str< Afspraak zondagavond vanaf 18 uur in zaal St. Anna, Roklijf, St. Anna. Eerst kruipt First Expe rience op het podium: de- Stretje, Sluier straatje, Aalst. hecht in elkaar zitten en beslist goed in het oor "ur r„ liggen. Een toegangkaart (40-50 Weekblad De Voorpost, Omstreeks 19 uur is het *s ze^s een verant_ Pontstraat, Aalst en ver- de beurt aan Cancer die woorde uitgave, zelfs in der bij alle leden van de ze erg jonge groep zal wel minder verteerbare deze moeilijke tijden.... zich aan energiek gela- produkten aflevert, maar (idb) Aalsterse Big-Band. W. Schuyten Dit weekend opnieuw een interessante akth teit in zaal Netwerk, De Ridderstraat 28, Aalt Powebis, pop en spel werkgroep van Jongeren- gemeenschappen vzw, brengt haar debuutpro- duktie op zondag 28 juni te 20.15 uur in zaal Netwerk. De voorstelling is gratis en bedoeld voor een publiek vanaf 15 uur. Een woordje uitleg bij dit debuutstuk «kleurvast». Kleurvast is een*kompositie van klanken, mu ziek, licht, poppen, mensen, gevoelens.... Er worden geen woorden in gesproken omdat elke zin hun bedoelingen kan verdoezelen, erger nog: verkrachten. «Uiteindelijk hebben wij dan toch een zin no dig, toevallig net dezelfde die jij op dat moment aan ons wil zeggen», aldus hopen Powebis. En als deze dynamische vonk overspringt, heb jij «Kleurvast» begrepen op jouw eigen typische manier. Maar om daarover verder te praten, moet jij eerst «Kleurvast» zien. Nogal raadselachtig, maar beslist de moeite waard om de noot te ontbolsteren.... Tot zondag in Netwerk. (jdb)

De Voorpost | 1981 | | pagina 15