Weekl Editie Aalst van Denier Darme - e& lihiMistrii >abrina De Korte en Greta Van Nieuwenborgh eredames aardenommegang n processie, oogtepunten n Maria-beleving e Lede Een ring te veel... Alle gifvaten op stort Herdersem niet verwijderd JMBERGEN NADINE COLIN NIEUWE HOPPRINSES 11 AAR JAARLIJKSE TRADITIE: WM Juwelendieven te Baardegem klemgereden WLA is boos De Voorpost VRIJDAG 26 JUNI 1M1 T JAARGANG NR. 26 - 21 F een uitgave van UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 933C' 'endermonde Tel.: 65221.40.60 Bankrek. KB 442-8601481- BRUIDSLIJSTEN Prijs voor los 1.170 F 6 maand 600 F 3 maand 310 F Verantwoordelijke uitgever DE CUYPER Redaktie - Pontstraat 64 9300 Aalst Tel. 053/70.41.19 Hoogstraat 28 AALST .Tei. 21.23.22 Kattestraat 73 Tel. 21.56.00 AALST Het was precies 2 uur in de morgen toen het Maar voor de uiteinde- jprinseskroontje van bezitter veranderde. Lieve lijke uitslag bekend werd ich, Hopprinses 1980, duidelijk ontroerd en een gemaakt, moest er eerst jtje «down» omdat het mooie lied van 365 dagen nog een lange weg afge- mbodegemse ambassadrice volledig uit was, legd worden. Omstreeks iatste toen het fel begeerde kleinood het tien uur was de kermis- iontje, teken van macht, waardigheid en gezag... tent op de speelplaats op het verwarde hoofd van Nadine Colin. Ver- van de Erembodegemse «Aard, want Nadine kon het blijkbaar niet geloven gemeenteschool zowat at zij deze spannende nek-aan-nek-race had ge- voor drievierden gevuld. ronnen. En meteen ging voor haar een levenslange En dat is wel heel wat room in vervulling. Een jaar lang zal zij in het volk voor het halfslapen- uddelpunt van de belangstelling staan en trachten de Erembodegem. laar rol tot in de puntjes uit te voeren. En daar Vrije Radio Caroline wijfeit geen mens aan. zorgde voor animo in de tent. Deze jongens deden hun uiterste best om le ven in de brouwerij te houden, maar dat wou in het begin zo maar niet lukken. Het hele gedoe leek op een doodgewone dansavond uit te draaien, want van een verkie zingssfeer was er niet veel te merken. Dus geen dolle supporters die hun mening onthulden via borden, vlaggen, span doeken en andere attri buten... De dansvloer werd nooit overbezet, zo dat de temperatuur nooit tot de echte gezellige hoogte steeg. Toch niet voor elf uur. Maar vanaf het ogenblik dat Stella en Bianca op het podium huppelden, kwam de schwung er in de tent. Deze twee lieve zusjes en ex-Dream Ex- pressers waren prima op elkaar ingespeeld en wis ten met hun funky en dis- cogetinte geluiden de toehoorders en toe schouwers het oog wil ook wat, niet? volledig in te palmen. Eigenlijk nog best iets geniet baars, zo'n play back op treden. Die zangeressen konden zich volledig op het podium uitleven en dat viel best in de smaak bij het wakkergeschoten publiek. Zo omstreeks midder nacht brak het grote mo ment aan voor de drie kandidaten. Slechts drie meisjes vonden het de moeite waard de enorme prijzenpot die het bestuur van Dekenij Dorp zo ijve rig bij elkaar had ge schraapt. Allerlei prijzen voor een globale waarde van meer dan 60.000 fr. Je zou voor minder mee dingen naar de titel. Dus moet er toch iets scheef zitten bij de organisatie of het stramien van de wedstrijd... Presentator Koen, een man die van wanten weet om het publiek te amuse ren en de spanning op te drijven, gaf zich volledig. Hij was niet weinig fier het geheel te mogen aan elkaar praten. Lees door pag. 4 uem wm t in de Mis ga ■HB fondag 21 juni, de start van de «zomer», was in Lede de van de Paardenommegang en van de Mariale rocessie. de dag waar de hele Leedse bevolking slkenjare opnieuw naartoe groeit. En weer vroegen wij ns af hoe de afspraak was tussen de organisators en de o/3a teermaker: de vroege ochtend ging vochtig van start, ok de paardenommegang werd lichtjes besproeid maar eqen het moment dat de Mariale stoet van start moest aan was de lucht betrouwbaarde Paardenommegang Jad er zich doorgeslagen en voor de Processie was er e ieen vuiltje aan de lucht. Het jaarlijkse novene-program- J^P' ia kon zoals gepland, zijn normale verloop halen. giet zoals de vorige acht de weg. De tocht gaat vanaf W7U a^en kwamen 00k van" he' dorP verder door de laag (zondag 21 juni) tal- feestelijk versierde straten paardenzegening plaats vindt. Het twijfelachtige weer was er wel oorzaak van dat er enkele tientallen minder paarden waren dan vorige jaren. Zoals elk jaar werd de Paardenommegang ge opend door de uitgebreide Leedse Ruitersklub en de groep ruiters van firma Georges De Ras. De stoet bood een gevarieerd maar ordelijk totaalbeeld. Met variaties in vorm. grootte en MKÊBÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊBÊÊÊ^ÊÊÊmmmÊm Verleden zaterdagavond vanaf 19 u. stond Baarde gem in rep en roer. Een paar juwelendieven werden er inderdaad door de rijkswacht klemgereden waar na klopjacht werd gehouden op een van beide inzittenden die erin gelukt was op het ultieme moment het hazenpad te kiezen. Achtervolgingsaktie waarbij de Baardegemse bevol king zich verre van onbetuigd liet. )e heilige Jozef, druk doende als timmerman te Nazareth. (KDC) 3un >a< djn ren, v< ni in nu Jitgfr; 1 ut aef >t v< bi ele hou Hi i ti ens De Het mirakuleuze beeld van Lede. (KDC) ras van paarden. Mooie luksepaarden, lieve pony's en stoere Vlaamse boeren paarden. Van jaar tot jaar raakt deze laatste groep meer en meer uitgedund. En in Lede en omgeving blijken nogal wat eigenaars van die luksepaardjes te zitten. Blijkbaar knaagt de recessie nog niet aan de kuiten van het luksepaard. De vaste klanten, pracht- spannen en prachtkaros- sen, waren opnieuw van de partij en trokken de aan dacht. Alle mogelijke varia ties van gespannen waren erbij: met paarden van alle slag: van kniehoge pony's tot het grote rijpaard en het stoer geblokte boeren paard. Gespannen met twee paarden of met één. gewo ne karretjes, rengespannen, boerensjeezen en prachtige antieke paradestukken die O.L.V. van Zeven Weeën van best in een museum thuis horen. Een streling voor het oog waren al die gespan nen, schitterend opgeblon ken. druk bezet met blin kend koper. Het is duidelijk dat de paardenommegang meer en meer evolueert naar een kleurrijke paarden- show. een rijk schouwspel voor het talrijke publiek dat zich langs de weg opge steld heeft. Net zoals vorige jaren stellen wij ons de vraag «Waar blijven de zwre boerenpaarden van wel eer?» Wat blijft er over var de originele bedoeling van de paardenommegang, een vraag die wij ons eigenlijk ook kunnen stellen i.v.m. de Mariale Processie. Lees door pag. 6 Toen ik toevalligerwijze te Baardegem aan de kerk mijn wagen parkeer de werd ik er inderdaad aangesproken door een zeer gehaaste jongeman in een wagen die me vroeg waar hij de politie kon vinden. Daar ik kort bij de vroegere «vliegto- .ren» een rijkswachtcom bi had gezien verwees ik hem daarheen nadat hij me gevraagd had of ik geen vluchtende jonge man had gezien met ble ke broek en lichtbruine lederen jekker. Nauwe lijks een minuut later werd ik er aangesproken door een andere, even eens zeer haastige auto mobilist die, vergezeld van een rijkswachter, eveneens informeerde naar een vluchtend per sonage. Toen ik, vol vra gen, terugreed naar huis kwam ik dan nog een rijkswachtcombi met knipperlichten aan tegen. Wat was er gebeurd? Bij juwelier Tony Roo- broeck te Dendermonde in de Brusselsestraat kochten verleden zater dag in de vooravond twee «klanten» een klei nigheid. Mevrouw Roo- broeck, die hen had be diend, stelde na het ver trek echter vast dat zes gouden ringen met een gezamelijke waarde van circa 400.000 fr. waren verdwenen. Ogenblikkelijk werd klacht neergelegd bij de Dendermondse rijks wachtbrigade die kontakt nam met Aalst. Het ging allemaal vliegensvlug. Ondertussen was me vrouw reeds op achter volging en zulks was eveneens het geval met Manu De Landtsheer uit Buggenhout, haar toe komstige schoonzoon. Waarschijnlijk was dit de jongeman die me eerst aan de kerk kontakteerde. Lees door pag. 4 De Werkgroep Leefmilieu Aalst is boos op de over heid, en blijkbaar niet ten onrechte. Deze leefmilieu vereniging, die de jongste tijd zeer aktief is, ontdekte immers zopas dat het gifstort gelegen op de wijk Aard te Herdersem niet helemaal ontmanteld werd zoals de wet voorschrijft. oze bedevaarders afgezakt Lede De hele lange •Ommegang» was één lan- |e sliert biddende mensen, iet de paternoster tussen Ie vingers. Aan elke kapel ïordt halt gehouden en de 'aditionele tientjes gebe- Kénnissen worden anop afstand begroet met en knikje. En terwijl de re ledevaarders hun beeweg fwerken komen de eerste il laarden in de gemeente Uit alle richtingen. >ndanks de druilerige re- he |en vee He >e Paardenommegang •angzaam zette de stoet ich in beweging (rond 8 30 Met de vaandeldrager in de Leedse ruiterklub De Ras» voorop Ondertus- en bidt een priester in een nicrowagen voor en vraagt zegen over de deelne- ners en het publiek langs Ie en langs de bevlagde en versierde huizen. Evenals die vele jaren voorheen hebben ook nu weinigen de oproep van de inrichters om het Maria-beeld voor het raam te zetten en de blauw-witte mariale vlag uit te hangen niet opgevolgd." Rustig gaat de tocht via de Kasteeldreef. de Kleine Ommegangweg. de Omme- gangweg en de Grotekapel- lelaan naar de Grote Kapel waar een plechtige open luchtmis opgedragen wordt. Alle ruiters en ge spannen. het een al aan trekkelijker dan het andere, stellen zich op in de Grotekapellelaan, een weg die best afgesloten kan worden voor dergelijke ge legenheden Na de H. Mis, met toespraak, nodigt de pastoor de deelnemers uit om de «ommegang» verder te zetten en allen naar de kerk te komen waar dan de Ondanks een verminderde belangstelling, waren er toch één 270-tal ruiters komen opdagen voor de ruitersommegang. (KDC) Zoals bekend kwam dit stort in de aktualiteit dank zij een interpellatie in de gemeenteraad van CVP-raadslid Paul Stockman. Ongeveer ter- zelfdertijd publiceerde de Werkgroep Leefmilieu Aalst een persmedede ling waarin het bestaan van dit illegaal stort be kend gemaakt werd en waarbij meteen vermeld werd dat uit een onder zoek in een laboratorium bleek dat de stortplaats giftige stoffen bevatte. Onmiddellijk na de be kendmaking ervan, werd het stort door Burge meester D'haeseleer ge sloten en werd door het stadsbestuur een onder zoek gevraagd aan de provinciale leefmilieu- dienst. Deze bevestigden grotendeels de bevindin gen van WLA, vermits achteraf, eveneens in de gemeenteraad, medege deeld werd dat het stort giftige stoffen zoals Perchlooretyleen, Tal- lium en Kwik bevatte. De eigenaar werd trouwens verplicht de giftige afval te Herdersem te laten verwijderen door een ge specialiseerde firma en dit op zijn kosten. Op 17 april jl. begonnen de op- ruimingswerken en ter- zelfdertijd werd medege deeld dat de a(gegraafde afval naar Frankrijk zou gevoerd worden. Naar de Werkgroep Leef milieu Aalst zopas uit wel ingelichte bron vernam zou de afgraving zelf slechts een korte tijd ge duurd hebben. Nadat de graafmachine enkele plastiek vaten met ge vaarlijke stoffen had opengebroken, zou in stilte besloten geworden zijn de resterende afval ter plaatse te laten liggen en aewoon af te dekken met aarde. Anderzijds vernam men eveneens dat het gespe cialiseerd bedrijf uit Ant werpen, dat met de ont ruiming belast was, de weggehaalde vaten en aarde niet naar Frankrijk, maar naar een ander pri vé stort in de provincie Antwerpen zou vervoerd hebben, met het gevolg dat dit stort ook diende gesloten te worden. Vol gens WLA zou het stads bestuur en de provinciale diensten van deze praktij ken op de hoogte zijn, maar zouden zij alles lie ver met de dekmantel der stilte willen omhullen. De Aalsterse leefmilieuvere niging kan zich hiermee dan ook niet akkoord ver klaren, en eist dat de oor spronkelijke maatregelen onmiddellijk uitgevoerd zouden worden. Tevens vindt men het noodzake lijk dat alle afgedekte storten in Groot-Aalst of verkavelingen die op aangevulde grond wer den opgericht door mid del van grondmonsters zouden onderzocht wor den op mogelijk gif. VEHE

De Voorpost | 1981 | | pagina 1