Dirk Heirweg rijdt geen Tour KANSOM BELGISCH BLAZOEN OP TE POETSEN... LERN0 VOERT HEIRWEGH NAAR ZEGE IN «GROTE PRIJS VAN TERJODEN» Dr u AKTUEEL ROGER DE VLAENIINCK, EEN MOOI KAMPIOEN PROFS WAASLANDSE PROFS TOONDEN ZICH IN BELGISCH KAMPIOENSCHAP Ronde van Frankrijk 1981 Is gestart Nieuw meesterschap voor Bernard Hinaull? w w 20 - 26.6.1981 - De Voorpost De Zeelse prof, die in de maand juni zijn gemist voorseizoen goedmaakte met drie overwinningen en een nationale pistetitel, zal niet aan de start van de Ronde van Frankrijk verschijnen. De Bostonbazen hadden nochtans graag hun huidige beste propagandist aan het vertrek gekregen, maar anderzijds pleit het voor het begrip ten overstaan van hun renners. Dirk Heirweg had een openhartig gesprek met de heer De Boe en sportbestuurder Robert Lauwers en Dirk Heirweg kreeg vrijheid van handelen in verband met zijn naseizoen-programma. De Zeienaar geeft grif toe dat hij dit seizoen niet stond te popelen om een toerselektie af te dwingen: «De ronde is zeker het evenement van de juli maand en voor een prof kan het roem, erkenning en een kontrakt betekenen. Ik ook heb al de ambities op gebracht om naar een ritze- ge te dingen, maar op dit moment moet ik bekennen niet klaar te zijn voor het Ronde-avontuur. Ik meen dat men zowel fysisch als mentaal klaar moet zijn. Het voorseizoen was voor mij, wegens allerhande li chamelijke miseries een mislukking. In de juni maand had ik twee doel stellingen nagestreefd. Eerst en vooral het Bel gisch kampioenschap pun- tenrijden en dat betekende een eerste nationale titel en ik had opnieuw mijn zinnen gezet op het Belgisch weg- kampioenschap. Om klaar te komen tegen 21 juni moest ik mijn voorberei ding in versneld tempo op voeren. Het verüep naar wens, ik won de Halse Pijl en reed meer dan voortref felijk in De Panne. Toch mis ik nog het ritme en de kilometers om de Tour te rijden. Ik ben van oordeel dat men minstens één ron de vooraf moet gereden hebben en dat heb ik niet gekund. Daarenboven ben ik geen specifieke klimmer en dit seizoen heb ik nog geen berg gezien. Als men er het Tourschema bij neemt, komt men tot de vaststelling dat men onmid dellijk het hooggebergte in trekt en er dus geen gele genheid is om tot een aan loopperiode te komen. Als ik start in een ronde, wil ik zoveel mogelijk diensten verlenen aan de ploeg en mij honderd procent ge ven. Ik meen dat dit voor mij in de huidige omstan digheden moeilijk zou ge weest zijn en voor dat standpunt hebben mijn werkgevers begrip opge bracht.» Een dag later Dirk Heirweg kon het te Putte niet waarmaken, één plaatsje dichter te eindigen dan vorig jaar. Hij reed een verdienstelijk kampioen schap en eindigde op een zucht van de tenoren, met een 15de plaats als resul taat. «Ik verwachtte vrij veel van het kampioenschap. Aan de titel dacht ik niet, maar meespelen in de fina le was mijn opzet. Ik moet in alle eerlijkheid toegeven dat ik de 200 eerste kilome ters niet zo denderend reed. Op dat moment dat de beslissing moest vallen was ik paraat. Ik zat be stendig vooraan en kon me mengen in de uitvallen, maar het kruciaal moment viel voor mij wat onver wacht en op geen goed mo ment. Ik had pas zelf ge probeerd om een ontsnap ping op gang te brengen. We zaten, samen met Jean- Luc Van den Broucke, pas in het peloton, als er van achter ons werd gedemar reerd. Even verrast en dan toch efkens uitblazen en het was gebeurd. Ik moet ook bekennen dat ik nog maar eens door de twijfel werd gegrepen en die enke le sekonden deden mij dan de goede trein missen. Ploegmaat Benny Vermeu len sprong dan mee en dan was het niet meer aan mij om de reaktie te helpen op gang brengen.» De zware titelren aan een hels tempo had geen sporen nagelaten bij de Ze ienaar. Maandag stond hij te Erembodegem aan de start. In een zeer levendige wedstrijd, waarin hij bes tendig mee het gebeuren kontroleerde, toonde hij zich dfe laatste 30 kilome ter veruit de beste uit het lot. «Onze ploeg trachtte wel een stempel op de wed strijd te zetten. Met de streekgenoten Lucien en Frank Van Impe, Willy Teirlinck en Jan Nevens was het normaal dat wij, voor de zege zouden kam pen. Als Patrick Lemo op 30 kilometer voor de finish nog maar eens demarreer de heb ik geen moment geaarzeld. Ik ben er naar toe gesprongen en ben di- rekt doorgegaan. Het was een lastig parkoers. Ik voelde me goed. In die ul tieme inspanning kreeg ik de indruk dat ik opnieuw zo sterk rijd als in mijn beste amateurstijd. Op de hellingen had Patrick het dan ook lastig om te vol gen. Ik was echter niet ge rust om met hem naar de spurt te gaan. De laatste kilometer kon ik hem de leiding opdringen en ik kwam niet meer uit mijn gunstige positie, zodat ik hem in de beslissende me ters kon remonteren.» Op 1 juni de eerste over winning en op 23 juni staat Heirweg met drie overwin ningen (Koersel, Halle, Erembodegem) en een Bel gische titel puntenkoers achter zijn naam. Die waardemeters wil hij ge bruiken om in het nasei zoen nog enkele exploten te verwezenlijken. BENO Hij is geen topper/ maar mag gerust tot de sub top gerekend worden, de guitige Klingenaar Benny Vermeulen die vriend en tegenstander aange naam deed opkijken tij dens het profkampioen schap van jongstleden zondag te Putte. Toen de beslissende ontsnapping onder impuls van een ze vental renners tot stand kwam reageerde Benny Vermeulen (want daar over gaat het) op het ge paste moment en kreeg in de reaktie twee uitste kende kompagnons mee, met name Frank Hoste en «oudje» Herman Van Springel. Met hun drie tjes overbrugden ze in minder dan geen tijd de kloof en beveiligden al dus hun kansen. Benny reed zeer gezwind mee en deed zijn deel aan de leiding. Toch had hij, zoals hij ruiterlijk toe geeft steeds last toen ze de Beerzelberg over moesten de enige moeilijkheid overigens in het parkoers. Het was dan ook bij die laatste beklimming dat Vermeu len uit de wielen moest en in zijn eigen tempo weer aansluiting kreeg met zijn vluchtgenoten, die echter wel De Vlae- minck en Verlinden had den moeten laten gaan. Op dat moment keek, vol gens Benny iedereen naar iedereen zodat enig initiatief tot een stevige achtervolging uitbleef. Van deze rivaliteit maakte hij dan ook gebruik om drie kilometer voor de fi nish op zijn beurt het ha- zepad te kiezen en zo de bronzen medaille in de wacht te slepen. Meteen weet heel het land dat de 24-jarige grensbewoner een mannetje met klasse is. Gebn onmiddellijk ge volg van de prestatie, maar wel goed om weten is dat Benny voor de tweede keer deel uit maakt van de Bostonfor matie voor de Ronde van Frankrijk, die als U deze lijnen leest reeds van en toch scheelde het maar 37' 1 KAMPIOEN' VICE-KAMPIOEN!! BIJNA-VICE-KAMPIOEN!'! Voor De Klinge was Vermeulen de favoriet maar Benjamin pakte de 2 vluchters net niet' start is gegaan. Zijn eer ste hoop is het nu iets langer uit te houden dan verleden jaar toen hij reeds in de tiende rit moest afhaken, en indien hij zonder kleerscheuren de Pyreneeën overraakt sluit Benny zelfs een rit- zege niet uit. Duimen maar. Naast Vermeulen kwa men ook drie andere streekgenoten op het voorplan in de titelrace. Eerst en vooral Frangois Van Vlierberghe, die van bij de start in de voorste gelederen verbleef en nooit hieruit verdween, omdat hij voor zijn kop mannen de koers moest gesloten houden. Toen er rond de veertig ste kilometer dan toch een achttal renners vrij geleide kregen, nestlede de Puiveldenaar zich ste vig in hun gezelschap als enige vertegenwoordiger van de ploeg Driessens. Verder behoorde ook Ghislain Van Landeghem tot dit achttal en bewees aldus dat zijn zege van jongstleden week in Zwijndrecht geen toeval streffer was. En last but not least was er Franky De Gendt, die niet min der dan honderd kilome ter in het offensief was, want nadat zijn zeven ge zellen reeds gegrepen waren, ploegde de Tielro- denaar in zijn eentje on verdroten door en lever de zodoende een zeer op gemerkte prestatie. Een ander hoopgevend nieuwtje voor Franky is zijn aanduiding voor de Tour: een bekroning dus voor een toegewijde wielrenner, die in zijn drie seizoenen aktiviteit bij Peter Post een deelm me aan dit grootse ge beuren steeds voor zijn neus zag voorbijgaan nu uiteindelijk in zijn vijf de profseizoen een stille wens vervuld weet. diezelfde ploeg, van sportbestuurder Rogei Swerts gaat ook Temse- naar Jan Bogaert voor zijn vuurdoop mee, ter wijl Ronald De Witte bij Sche Driessens en Mare Die-^P'' rickx bij Fred de BruyneSP01 voor respektievelijk d« 8ecJe achtste en tweede kee aan de start van dit groti[-uk avontuur. Voor Francois Van Vlier berghe en Ronan Onghe|jen na tenslotte is er geer plaats in de Tourkaranels vaan, hoewel ze beiden *as voor dit karwei werdei111^ getipt maar in extremi valsl ook gewipt. Man D,rk echt talri Zoals een popelend kinderhart weken van tevoren verlan gend uitziet naar Sinterklaas- of Sint-Maarten, zo kijken de wielerliefhebbers lange tijd verlangend uit naar de start van de Tour de France. De Ronde van Frankrijk, waarschijnlijk neen, zeker het grootste cirkus ter wereld. Op donderdag 25 juni was het dan zover, start te Nice van 's werelds grootste wielerhappening. Het groot ste verschil met het kinderfeest is het feit dat in Frankrjjks slijtageslag geen geschenken worden uitgedeeld. Wel in tegendeel. Of kunnen we de talrijke en grote prijzenpot als geschenken beschouwen? De vrees van het overgrote deel van deze prijzenpot naar één ploeg, naar één renner zou gaan is niet denkbeeldig. Men veron derstelt immers dat de Ronde van Frankrijk van begin tot einde zal gedomi neerd worden door een renner. Zijn naam? Bernard Hi- nault. Na wat de wereld kampioen tijdens de laatste Dauphiné liet zien twijfelt niemand nog langer aan een nieuwe rondeoverwin ning voor Hinault. Wie zou hem kunnen bedreigen? Grote renners Het is een feit, Hinault staat op dit ogenblik op een eenzame hoogte. Onbe- dreigbaar. Er zijn buiten Aem precies geen grote ren ners meer. In de Ronde van Italië waren de renners zo aan elkaar gewaagd dat ze na drie weken wedstrijd in de ultieme slottijdrit moesten beslissen wie nu als overwinnaar van de Gi ro de geschiedenis zou in gaan. Ondanks de spanning die hieruit voortvloeide wa ren de meeste volgers dui delijk ontevreden door het gebrek aan enkele grootse /dingen in de Giro. Met weemoed dacht men terug aan het tijdperk van Coppi, Merckx en aan een renner als Bernard Hinault, de laatste van de groten. Inmiddels vreest men dat de komende tegenstanders voor Hinault snel in het Tourmeesterschap van de Bretoen gaan berusten. Dan zou men terugvallen in een situatie van een tiental jaar geleden toen niemand het kon en wou opnemen tegen een grootse Eddy Merckx. Het zou dus best een saaie bedoening kun nen worden. Tegenstand Want wie zal voor de nodi ge tegenstand zorgen? Kui per en Zoetemelk schijnen stilaan de pensioenleeftijd te bereiken. Hun prestaties in de voorbije korte ritten- wedstrijden was absoluut onder de maat. Bij de jon geren vinden we gelukkig wel een paar nieuwe ronde namen maar waarschijnlijk zijn renners als Roche, Martinez en enkele Zwit sers te onervaren om met sukses tegen Hinault in het strijdperk te treden. De meeste tegenstand komt misschien nog van Bemaudeau, voorheen eer ste luitenant van Hinault of van ouderdomsdeken Joa chim Agostinho. Hij is bij na veertig maar eigende zich in de Dauphiné toch nog maar eens een ere plaats toe en daar bovenop kreeg hij van de organisa toren de premie van de strijdlustige renner toege wezen. Nog maar eens een bewijs voor de zwakke si tuatie van de hedendaagse beroepswielersport. En de Belgen Wat kunnen we in deze Tour nu verwachten van onze landgenoten. We ma ken ons sterk dat zowel Ludo Peeters in de ploeg Post als Eddy Schepers bij De Bruyne in staat moeten geacht worden een plaats tussen de eerste tien te be machtigen. Vooral Eddy Schepers bewees dat zijn overwinning in de toekomstronde, nu al vier jaar geleden, geen toeval was. En nu herinnert men zich plots dat Eddy toen mannen als Van de Velde en Visentini achter zich liet. Ook Polentier en De Muynck blijven in de goede afloop van hun Tour gelo ven en Lucien Van Impe tenslotte probeert zo wei nig mogelijk dagbladschrij vers te ontmoeten. Hoe het met zijn konditie gesteld is blijft dus voorlopig een raadsel. Voor onze streek- renners, vooral voor Wil liam Tackaert dan, blijft een ritzege een te verwe zenlijken wensdroom. Het aantal landgenoten dat in deze Tour van start ging is groot. De kwantiteit Vla mingen is er dus, of dat ook de kwaliteit garandeert blijft een andere vraag. We z|jn de laatste jaren in het rondedomein weer fel te ruggevallen. Het is nu de hoogste tijd om ons blazoen terug een beetje op te poet sen. Gebeurt dit in deze Tour? Maandag werd te Erembodegem voor de zestigste maal de 'Grote Prijs van Terjoden' betwist. Twee Denderrenners speelden indeze jubileumuitgave de hoofdrol. De man uit de wedstrijd werd Patrick Lerno, nog steeds op zoek naar een eerste zege. Ook ditmaal werd het voor sympatieke Patrick geen eerste plaats. Die werd hem aan de eind streep door Zeienaar Dirk Heirwegh ontnomen Slechts 43 deelnemers, zon der echt grote namen. En toch werd het een meer dan genietbare wedstrijd. Reeds in de eerste ronde noteerden we een ontsnap- Hugo Aerts ping van Jan Baeyens sa men met Johnny De Nul en toen ook reeds Patrick Ler no. De grote groep wou echter niet onmiddellijk in het verweer gedrukt wor den en reageerde heftig. Een volledige hergroepe ring was het gevolg. Niet "oor lang want een ronde verder kregen we zes nieu we leiders. Het waren Scheers, De Nul, in goede doen, de gebroeders Van Impe, Willy De Smet en opnieuw Lerno. Diezelfde Lerno had een ronde ver der pech en werd door het grote pak gegrepen. Het leidend groepje bleef voor uit rijden tot in de vijfde ronde. Hun maksimum voorsprong bedroeg lmin. 10. De jagende groep kwam echter ook nu weer terug en halfkoers was alles te herbeginnen. Uitblinker Lerno probeerde het dan nog maar eens. Eerst met Nevens en Lucien Van Im pe. Daarna met Dirk Heir wegh. En deze laatste po ging bleek de goede te zijn. Het duo Lerno - Heirwegh kreeg van het peloton een weinig vrijheid en bouwde zijn voorsprong stelselma tig verder uit. In de finale liet Dirk Heirwegh een niet versagende Lerno werke lijk alle werk doen. De Sa- firrenner wou hier ten kos te van alles een ereplaats, liefst natuurlijk de over winning in de wacht slepen. In de eindspurt voor de bloemen echter werd het zoals verwacht heel een voudig voor Dirk Heirwegh om een van de kop vertrok- Half Jan i nts' ken Lemo gemakkelijk «loha vloeren. Voor Lemo biet n< alleen de wetenschap da rucj. hij de beste man uit dtümei wedstrijd was geweest. DiJan derde plaats ging uiteinde nj< lijk naar Willy Teirlinck die jpori in de slotkilometers nog ui □en de groep wist weg komen. Hugo Aertfyobl De uitslag 1Dirk Heirwegh de 48 kisE^> in 3.36 uur, 2. Patrick Ler- k.""[ no, 3: Willy Teirlinck op 3l sek., 4. Willy Sprangers 40 sek., 5. Walter Dalgs (It) op 1 min., 6. Jo; Devidts, 7. Paul De Kej zer, 8. Eddy Cael, 9. Marii Van Vlimmeren (NI.) 10. Carlos Cuylle 12312 245 Arr De man gesk iet v :n k Krijgen onze streekrenners ook wat van de Ronde-tafel of lukken ze zelfs een KRACHTTOUR? "jZate Stek Toen we hier, eind april, de balans opmaakten van het voorbije wielergebeuren citeerden we Roger De Vlaeminck als de man van het klassieke voorseizoen 1981. Zonder klassieke overwinning evenwel. En daar had de Eeklonaar zo naar getracht. Voor hem waren in verschillende grote eendagswedstrijden slechts dichte ereplaatsen weggelegd. Volgens eigen zeggen vaak door eigen schuld, door zenuwachtig heid. Zondag, na afloop van het Belgisch kam pioenschap te Putte, zagen we uiteraard een geluk kige De Vlaeminck. Twaalf jaar na Mettet werd Roger er immers voor de tweede keer wegkam- pioen. Reden om uitbundig te doen. Niet voor De Vlaeminck. Hij heeft in zijn twaalf jaar profrennerij daarvoor al te veel meegemaakt. In zijn streven naar de perfektie wou Roger zich al te vaak niet neerleggen bij de bestaande normen. Hij kwam zodanig in botsing met personen en instanties. Hij werd er echter ook bijzonder geliefd door bij het grote publiek. Hij bouwde een imago op, verwierf een populariteit waar zijn kollega's slechts kunnen van dromen. Van De Vlaeminck moet men als supporter meer kunnen verdragen dan van enig welk ander renner. Zijn houding in de laatste Ronde van Zwitserland zou menig ander renner verschrikkelijk veel boe-geroep hebben opgeleverd. Niet voor De Vlaeminck, men begrijpt Roger. En kijk, zijn keelpijnhistorie groeit uit tot een tweede nationale titel. Voor De Vlaeminck een pleister op de grote wonde van het voorseizoen. Zo zal Roger het wel niet zien. Wel kan deze nieuwe triomf enkele nare ervaringen uit het voor jaar doen vergeten. Maar De Vlaeminck heeft zich op deze wedstrijd voorbereid als op een klassieker, zonder dat het kampioenschap nu precies de waarde van een klassieker krijgt. Ook voor De Vlaeminck zelf niet. Hij kent als geen ander de waarde van de wielerwedstrijden. De Vlaeminck was in het kampioenschap zoals in de klassiekers de beste renner in koers. Ook nu zou hij echter zijn kansen hebben opgeofferd voor een ploegmaat. Ditmaal voor Ronan De Meyer. Geluk kig voor Roger kreeg de wedstrijd in de finale' een andere wending^ Zo kon hij zelf zijn eigen kansen verdedigen. En kon hij eindelijk als beste renner ook eens de beste plaats veroveren. Want zo is en blijft Roger. Sportief en loyaal. Bereid ploegmaats tot het einde toe te steunen. Ook in een kampioen schap. Veel renners uit het profgild zouden daar niet toe bereid zijn. En dat maakt Roger een mooi kampioen, hij maakt het wielrennen menselijk. Met hem kunnen we meevoelen. Diepe miserie na een onverdiende nederlaag, intense vreugde na een mooie overwinning. Hugo Aerts iaat; rers won ler nel" leel Nas Is I ers 'an no[ orr Dan fan 1ew Ier over mee nim broe mas beel mei indi ;en; Ver! jjr Vaa

De Voorpost | 1981 | | pagina 20