Judoklub Sumo Kwai propageert judosport Sint-Gillis (Dendermonde) Tien jaar op de Tatamï bod en die zullen met eeniste reeks demonstraties de ver- schillende judotechnieken ebt aan het publiek tonen. De rail feestvierders zijn tevreden dot ze op hun jubileum ^ar voorstelling de bondssekre n.z Dat zijn ze dan allemaal: de leden van Sumo Kwai uit Sint-Gillis. (Piet Hermans) Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad vooraleer er te Sint-Gillis een judovereniging van de grond kwam. Het tiing en het hangt nog altijd af van de goodwill van enkele doorzetters om een gevechtssport, die afgestemd is op zelfverdediging, in de Dendermondse deelgemeente boven water te houden. Het behalen van de zwarte gordel door Pierre Deror was de aanleiding en in feite de voorwaarde om in 1971 van start te gaan. Een nieuw op te richten klub moet een zwarte dan aan de leiding hebben. Dat is een conditio sine qua non om te mogen starten. Pierre De Rop, geboren en getogen Sint-Gillissenaar, heeft zich bijzonder hard ingespannen om de hoofdvoorwaarde in te lossen. Maar zonder de financiële inbreng van Francois De Ridder en Theo De Rop, die er voor zorgden dat er tatami's beschikbaar waren, was de start er nooit gekomen: Aanvankelijk deed het zaaltje De Kuiper in de Breestraat als dojo of oefenzaal dienst, maar één jaar later was de heer Straetman zo bereidwillig om de jonge klub in zijn fabriek een eigen oefenzaal te laten inrichten. De klubleden hebben door hard werken hun eigen tehuis omgevormd tot een aangename en nu goed ingerichte dojo. In 1980 werd de vernieuwde zaal geopend. Pierre De Rop: de veelzijdigheid Jn persoon Zonder de verdiensten van de andere bestuurs- en klubleden te willen minima liseren, zal elkeen die te Sint-Gillis met de judosport begaan is, beamen dat trai ner - sekretaris - schatbe waarder Pierre De Rop een voorname rol speelt in de ontbolstering en het vol wassen worden van deze jonge vereniging. Pierre De Rop, een ge kend turner, kreeg in 1965 de smaak van judo te pak ken en sloot aan bij Lebbe- ke, dat toen aangesloten was bij de Libelka judo- bond. De verschillende ju dobonden zijn ondertussen oefusioneerd en ressorteren - Xriiemaal onder de Vlaamse j dofederatie. In juni 1971 .aaide Pierre zijn zwarte dan en in oktober 1971 startte' hij te Sint-Gillis zijn d-oom, met een judoklub. Ook op de tatami was hij ren gerenommeerd kamper •:o tijdens een organisatie van zijn vereniging in 1972 ■e Dendermonde behaalde nij de zilveren medaille alle kategorieën. Vroeger, in 1967, was hij interprovin ciaal kampioen geworden in de reeks minder dan 71 kg. In 1974 behaalde hij het Bloso-diploma van monitor en in 1976 werd hij regio naal scheidsrechter. In 1977 behaalde hij zijn tweede dan en momenteel ^neemt hij deel aan de 'shiai's voor derde dan. Niettegenstaande hij reeds 15 jaar het overgrote deel van zijn vrije tijd opoffert als ambassadeur van de ju dosport, blijft hij momen teel nog altijd even erg van bezeten als na zijn eerste kontakt met de mat. Pierre De Rop ondernam als het ware een pelgrimstocht door de streek met de judo- vlag in de top. In 1971 stichtte hij te Hamme een judovereniging. De aanlei ding waren de Natuurvrien den en de Jeugdklub Gi- boets, die na een demon stratie in het Volkshuis te Hamme aan Pierre De Rop de taak opdroegen een klub te stichten. De vereniging kwam vlot van de grond en in 1980 had Pierre te Ham me vier zwarte dans ge vormd, zodat hij de leiding aan de nieuwe mannen op droeg, om zelf al zijn krach ten te wijden aan de afde ling Sint-Gillis. Zijn eerste en dringend ste opdracht, die hij zich had gestéld, was in Sumo Kwai, hetgeen kracht-ge meenschap betekent, een zwarte dan te vormen, die hem kan bijstaan om de opleiding van de verschil lende kategorieën te ver zorgen. Momenteel staat trainer Pierre De Rop twee dagen, dinsdag en vrijdag, reaktie. «Het helpt de mens schoner, lichamelijk en fy siek beter worden. Het is een komplete discipline, die eens men ze onder de knie heeft het lichaam tot volle dige beheersing kan laten komen. Hoe harder er wordt getraind, hoe rustiger men wordt, want na een inspanning heeft een judo ka de mogelijkheden om zich direkt te ontspannen. Dat er ernstig geoefend wordtziet men zo. (Piet Hermans) van 19 uur tot 20 uur (- 14 jaar) en van 20 tot 21u30 14 jaar) in de oefenzaal om de aangesloten judo ka's de begrippen van een technisch niet gemakkelij ke, maar gedisciplineerde sportak bij te brengen. Daarnaast volgt hij regel matig de provinciale trai ningen om punten te sco ren voor zijn derde dan. Bevredigende opgang In 1971 toen Sumo Kwai werd gesticht, werd de lei ding waargenomen door voorzitter Paul Verstraeten, public relations Theo De Rop, ondervoorzitter Fran- gois De Ridder, kommissa- ris Frans De Saedeleer en sekretaris - schotbewaarder - trainer Pierre De Rop. De klub startte met 15 leden, waaronder ruim de helft jongeren, hetgeen wel een positief begin was. Mo menteel telt men 50 judo ka's en 35 werkende leden. Sumo Kwai is een gemeng de klub met 35 jongens en 15 meisjes. Voor het huidig moment is 50 aangesloten leden het maximum dat men kan verwerken met een dojo van 65 mJ. Door een aantal organi saties wil Sumo Kwai zo veel mogelijk propaganda maken, omdat iedere ge meente zijn eigen judover eniging zou hebben. De meest in het oog springen de organisaties waren in 1972 de organisatie van de Belgische kampioenschap pen in het atheneum te Dendermonde. In 1976 na men ze de inrichting van de provinciale scholenkam pioenschappen op hun ak- tief. In het jaar van hun tweede lustrum willen ze opnieuw een kampioen schap voor hun rekening nemen. Ditmaal zijn het de dames die aan de bak ko men en krijgen de De Rop- sisters de gelegenheid om op 24 oktober 1981 in de Sporthal te Sint-Gillis voor eigen publiek een provin ciaal schildje te behalen. Kompetitiedeelname Het is geen gemakkelijke opdracht om judoka's op te leiden, die bekwaam zijn om in kompetitie uit te ko men. Dit wordt evenwel in de nabije toekomst het doel dat de Sint-Gillisse judover eniging zich stelt. Trainer Pierre De Rop heeft met monnikengeduld jeugdju- doka's gevormd. Hij kreeg niet altijd loon naar werken. Het is geen sinecure om de jeugd blijvend te stimuleren om hard te trainen, want dit vergt judo zeker, weken, maanden, soms jaren wer ken op de tatami om de echelons van de verschil lende fazes door te maken, vergt ook een sterk karak ter en dat brengt niet ieder een op. Als men dan be perkt is in kwantiteit wordt het bijzonder moeilijk om een ploeg judoka's klaar te stomen voor de verschillen de kompetities. In de komende seizoenen wil Sint-Gillis dat nu toch verwezenlijken. Trio De Rop De naam De Rop loopt wel als een rode draad door de organisatie van Sumo Kwai. Met Pierre als duivel doet al, broer Theo als de man die de public relations verzorgt en diens kinderen: Jozef, Maria, Josée, die het op de tatami waar maken, is dit niet verwonderlijk. Die drie jonge krachten geven momenteel de stimulans aan hun mede judoka's om er onverdroten mee door te gaan. Het zijn ook die zus sen en broer, die voor een zekere uitstraling naar bui- tenuit zorgen. De 18-jarige Jozef De Rop, die het in 1976 tot provinciale scholenkam pioen bracht is momenteel hard aan het werken om zwarte gordel te worden. Nonkel Pierre hoopt harts tochtelijk dat hij daar in slaagt, want hij moet het afiossingspunt worden om de opgong van Sumo Kwai waar te maken. Maria De Rop, 19 jaar en juniore, werd in 1980 provinciale kampioene en in 1981 2de in de kategorie 72 kg. Ze eindigde ook tweede in de trofee van de Vlaamse Liga in 1981. Josée De Rop be hoort tot de reeks beloften en ook zij is een goede judoka en bewijst dit in haar kampen. Het moeilijkste probleem waarmee Sumo Kwai te kampen heeft is het heilig vuur om door te zetten en te blijven aanwakkeren, maar hun degelijke organi satie is een borg om het voor elkaar te brengen. Schoonste sport Bij oningewijden of men sen die de judo maar van op afstand kennen, wordt nog al eens met gefronste wenkbrauwen gekeken naar die kracht- of ge vechtssport, zoals officieel staat aangestipt. We vroe gen aan zwarte dan Pierre De Rop zijn antwoord en eventueel zijn verdediging, ten voordele van de judo sport: «Het is de schoonste sport,» was zijn spontane ontplooiing beseffen dat het beste middel tot uitstra ling naar buitenuit, de kom petitie is. Volgend seizoen zal men dan ook zoveel ling; sekretaris-schatbe- waarder en trainer Pierre De Rop, commissarissen Pierre Van Nuffel en Eu- geen De Vriendt, public re- mogelijk trachten om deel lotions Theo De Rop. te nemen aan de officiële De oefenzaal is in de provinciale kampioen- Breestraat nr. 18 en het schappen, zowel indivi- lokaal in de Koning Albert- dueel ols per ploeg. Men zal straat 82. Sumo Kwai is ook trachten om deel te erkend door het Bloso en lid nemen aan de kompetitie van de Dendermondse voor groen-blauwe gordels, sportraad. Die weg is men momenteel aan het bewandelen en de Tweede lustrumyieri goede sfeer en verstand- Het tienjarig bestaan van de klub wi! men vieren met Het sterkt de geest. Als zelfverdediging is het het wapen dat de mens meer zelfzekerheid geeft. Judo zal door de beoefenaar die naam waardig nooit aange wend worden als aanvals wapen. Het is zeker niet gevaarlijk want men leert door voortdurende training de gevaren kennen en heeft in die zin de mogelijkheid ze te omzeilen. Het is een di scipline die van jongsaf kan getraind worden. Kinderen van 7 jaar kunnen zonder gevaar deze sport beoefe nen, uiteraard niet in kom- petitieverband, maar een aangepast trainingssche ma zal hen zeker helpen en ze leren al spelende judo te beoefenen. Onze sport vraagt van de beoefenaar discipline zowel naast als op de tatami en dit is een eigenschap die zeker in het dagelijkse leven van pas komt. Men mag zich niet laten afschrikken door de Japanse termen en uitdruk kingen. Dit wordt door het beoefenen als een automa tisme aangeleerd. Een judo ka moet veel kunnen trai nen. Hij krijgt dan meer vertrouwen op de mat. Zelfzekerheid en overtuigd zijn van de eigen mogelijk heden, zijn faktoren die door het trainen van judo worden ontwikkeld. Judo ka's zijn zeker geen vech tersbazen, daarvoor zijn onze regels te eerlijk en te streng. Die muur moeten we soms nog wel doorbo ren, in brede kringen, maar de stijgende opgang van deze Japanse sport toont wel aan dat de sensibilisatie niet meer tegen te houden is. Ik durf dan ook aan elkeen de judo aanbevelen als een middel om lichame lijk en geestelijk tot ont plooiing te komen.» houding door de Sumo Kwai loopt, is een zeker- heid, dat men dat streef- ludodemonstrat.es. Om 14 doel bereikt. Verschillende uu'heeft er in de aefenzoal sportmensen met het hart «n ontvangst plaats en op de echte sportieve ™n°fl 5 uur komen de ka- plaats hebben zich reeds detten en de miniemen van tien jaar ingezet om het Hamme, Wieze en Sint-Gil- hoofd boven water te hou- "s °P de tatami om aan de den. Ze hopen dat de klub aanwezigen in kompetitie- nu eindelijk in eigen ge- vorm hun mogelijkheden te meente de waardering demonstreren. Het wordt krijgt waarop ze recht een test voor de toekomst- heeft. Inzet op sportief en mogelijkheden van de drie organisatorisch vlak was klubs, die met elkaar op geen ijdel woord en de bes- vriendschappelijke en spor- tendige zorg om de financi ële eindjes aan mekaar te krijgen, heeft de verstand houding in eigen midden nog opgedreven. Perfekte leiding Uit de pionierstijd van Sumo Kwai staat nog altijd een kwartet onverdroten medewerkers in de bres. Theo De Rop, Frangois De Ridder, Frans De Saedeleer en Pierre De Rop vragen niet om bewierookt te wor den voor hetgeen ze deden en nog zullen doen. Maar ze hopen alleen maar met het huidige bestuurskomi- tee een goede ploeg te vor men om de judosport te Sint-Gillis-Dendermonde verder te sensibilizeren. Het bestuur bestaat mo menteel uit ere-voorzitter Frans De Saedeleer, voor zitter Jean-Pierre De Cos- ter, ondervoorzitters Fran- gois De Ridder en Annie Van den Broeck, afgevaar- digde van de domesafde- Een trainer uit een blok. tieve voet leven. Na aie jeugdkampen komen oudere kategorieën bod en die zullen met reeks demonstraties de schillende aan het i dat ze op hun voorstelling de taris-generaal van Vlaamse Judofederatie, h. Plovier, mogen verwelko-fceci men. De heer Plovier is een ^do belangrijke figuur in defhri Vlaamse judosport. houder van een vijfde Sumo Kwai zet zijn programma in het van de se van mee dragen ze ook steentje bij om sport te pageren. Voor zichzelf moet eerste faze van hun staan als klub een stuk zijn, dat een moet krijgen in een als judo, die ze voluit doordrukken. Het bestuur bij de oprichting van Sumo Kwai te Sint Gillis 1971. (bvw) De judoka's die in 1971 Sumo Kwai boven de doopvont hielden, (bvw) Doorbraak in eigen gemeente De verantwoordelijken van judoklub Sint-Gillis hebben in de voorbije tien jaar een lange weg afge legd. Maar ze beseffen maar al te goed dat ze nog niet aan het einde van hun opdracht zijn. De Dendermondse deel gemeente heeft een judo vereniging, maar de verant woordelijken geven zich re kenschap dat het grootste deel van hun medeburgers daar nog geen weet van hebben. Ze hopen door een aantal organisaties en in zonderheid ter gelegenheid van hun tienjarig bestaan, die erkenning te krijgen waarop ze op basis van hun inspanningen, recht hebben De personen die Arthur Goossens deed met het eerste schot de hoofdvogel tuimelen tijdens instaan voor de technische koningsschutting te Zele. Igb)

De Voorpost | 1981 | | pagina 22