Panters Baasrode twintig jaar op de basketbalbrug Intensieve jeugdwerking moet toekomst veilig stellen! Koszen Een 20-jarige sportloopbaan is uiteraard doortrokken met ups en downs. Dit is ook het geval met een sportklub en de Baasroodse basketbalklub maakt hierop geen uitzondering. Het heeft in die 20 kompetitieseizoenen meerdere keren een overstapje gemaakt van het provinciaal naar het nationaal basketbal. De onbetwistbare hoogtepunten in hun basketbalgeschiedenisboekje waren de promotie naar derde afdeling in het seizoen 1972-73. Een heel gebeuren voor een bescheiden ploeg met beperkte mogelijkheden. De tweede voltreffer was het behalen van de nationale titel bij de kadetten in 1979. Een belangrijke eigenschap van Panters' beleidsmensen in de voorbije 20 jaar is hun onverzettelijkheid en hun ongebreidelde ambitie, met als hoofdbetrachting de ontbolstering op sportief vlak van de Baasroodse jeugd. Stichting De basketbalmikrobe die André Veyt tijdens zijn schooltijd aan het Athe neum te Oostende te pak ken kreeg, droeg hij later over op enkele Baasroodse kameraden. De aanleiding was een wintertraining van de plaatselijke kanoklub. Om in de niet-kompetitie- 1961 kwam Panters' vijftal voor het eerst aan de op- worp tegen Ebes Gent. Plankenkoorts en gebrek aan kompetitieërvaring leidden naar een 70-23 ne derlaag. Maar trainer An dré Veyt werkte hard en ondertussen deed de klub met Alfons Eeraerts zijn eerste transfert en de ne- sprong legden ze beslag op de titel en stootten door naar het nationaal basket bal. De ploeg die het voor elkaar bracht, geven we graag nog even mee: Cyriel Hiel, Herman Gerard, Ka- rel Van Beveren, Jean Pierre Daman, Jozef Piron, Eric Dieleman, Karei Van Belle, Sylvain De Corte, tot een minimum beperkt, maar na het seizoen 1978- 79 tuimelde het na een test match tegen Wasocub Waasmunster opnieuw naar le provinciaal. De ad ministratieve plichtplegin gen hebben Panters de laat ste seizoenen wel eens par ten gespeeld. Normaliter degradeerde Wasocub, maar het kreeg in extremis twee punten bij omdat Koekelare te laat de bonds- rekening betaalde. In het voorbije seizoen verloor Panters 4 punten om de zelfde reden en het ver speelde daardoor zeker de promotie naar bevordering en de gelegenheid om het twintigjarig klubkampioen- schap met een kampioe- sen, maar ook op organisa torisch vlak is het een hoogvlieger. Het grenst aan het ongelovelijke wat men voor elkaar bracht en dit allemaal onder het mot to: het ontspannende (aan gename) paren aan het nut tige (het financiële). In de moderne sportbeoefening is het sponsorschap een be langrijk onderdeel. Panters Baasrode is de voorbije 20 jaar haar eigen sponsor geweest. De Brasfeesten, die later de Pantersfeesten werden, waren niet weg te denken uit het ontspanningsleven van de streek. Het inrich ten van de «Gouden Mi cro», een nationale kompe titie voor popgroepen, was beslist een blikvanger. Tij dens hetzelfde seizoen speelde op het Baasroodse Dorpsplein het Vijftal van het Jaar met Steveniers, Eygel, Miel Van den Broeck, Scholliers. Hillen tegen Antwerpse. In 1967 werd het eerste Miss Pan- ter-concours ingericht met Monique Verhelst als eer ste Miss. De «Ontdek de Ster»-kompetitie, bracht Panters veel zaad in het bakje en voor de eerste laureate Liliane Dorekens, werd het de aanloop naar een grote internationale carrière. De Baasroodse Handelsfoor ontsproot ach ter de bestuurstafel van de basketbalklub en startte in 1976. De handen uit de mouwen steken heeft de Panters sporthallen instaat, blijft Baasrode zeker in de kou staan. Zoals het in het verleden reeds meermaals gebeurde, nam de klubleiding het recht in eigen handen. Mo menteel is een Pantersge- zinde technische ploeg on der de leiding van Frans Moens bezig, om een op slagplaats om te bouwen in een «eigen» Panters bas ketzaal. Tegen 1 september wil men klaar zijn en de nieuwe kompetitie aanvan gen tussen de vertrouwde gemeentegrenzen. Een droom waar men bijna 20 jaar op wachtte zal dan in vervulling gaan. Het spelen in eigen zaal zou wel eens kunnen samenvallen met het behalen van een nieuwe promotie naar het natio naal basketbal. Panters be schikt over de kern die dit kan waarmaken. Alhoewel er in de laatste transfertda- gen nog wat kan verande ren, mag men aannemen dat de grondvesten van newlook-Panters zal liggen' bij de eigen jeugd: Geert Moens (2m), Guido Ver stappen (2m), Rudy Ver- meersch (1,94 m), is een trio dat shotkracht, aan technische vaardigheid en rebound-kracht paart. Qois Dierick, een postspeler met enorme mogelijkheden, verder Mark Verstappen, Dirk Peelman. Vijf spelers uit de trikolore kadetten- ploeg staan paraat. De jeugdkern kan rekenen op 28 - 26.6.1981 - De Voorpost Geert Moens en Rudy Vermeersch, twee eigen produkten die het tot internationaal kadetten brachten, (c) nationale kadettenploeg die de Europese eindronde te Istanboel speelde. Ook dit jaar was Panters Baas rode opnieuw vertegen woordigd in de nationale kadettenploeg die in Duits- Jubileumviering De beheerraad VZW koos zaterdag uit om het 20 jaar b van de club met de Pantersgemeenschap vieren. Vanaf 16 uu Panters Baasrode in 1969 met het nr. 5 de Tsjech Jaroslav Krivy. (bvw) de kanovaarders voor bas ketbal als komplementaire sport. Die bijkomende sportbeoefening is uitein delijk uitgegroeid tot een basketbalklub met allure. André Veyt voelde de noodzaak om op eigen ge meente een klub uit te bou wen en zijn zoektocht naar medewerkers werd positief beantwoord. De man van het eerste uur, tot over zijn oren verliefd op basketbal en altijd begaan met zijn klub, vond als eerste volge ling Pierre Collaert, wiens ouders een café uitbaatten en meteen had men een lokaal, dicht bij de dorp plaats, waar de gemeente een terrein liet aanleggen. Als André zijn agenda uit het beginjaar 1961 uit de lade haalt, citeert hij de stichtingsvergadering op 23 april 1961 en de eerste trai ning op 6 mei 1961. Een voorlopig bestuurskomitee, bestond uit Roger Vertoiy gen, de vader van de Bras^ feesten, Pierre Collaert, Gerard Collaert, Robert Collaert, de man die de naam Panters voorstelde, die hij ontleende aan een biersoort van de plaatselij ke brouwerij. De jonge klub wilde van meet af op •tevige grondvesten ge bouwd worden en men be- sioot een vzw op te richten. De beheerders van de sportklub stelden zich tot doel de morele en lichame lijke opvoeding van de ^jeugd te bevorderen door het beoefenen van de bas- ketbalsport. De initiale be- stuursploeg bestond uit: voorzitter Gerard Collaert, onder-voorzitter Jean Huyck, sekretaris Georges Tas, schatbewaarder Pierre Collaert en de bestuursle den Staf De Clerck, Isidoor Calbrecht en Roger De Troetsel. In de beheerraad zetelden verder André Veyt, Leon Goossens, Ce- sar Van Cleempoel. Kompetitie Als nieuwkomers was hun - 'jerste kompetitiejaar een eerder bescheiden, maar toch aangename- verste ning. Op 10 september tegen Bavo Moerzeke werd een eerste overwinning. De eerste spelerskern van de piepjonge klub bestond uit André Veyt, Staf De Clerck, Alfons Albrecht, Jan Wauters, Isidoor Cal brecht, Roland Peeters, Hubert De Clercq, Pierre Janssens, Karei Van Beve ren, Georges Tas en de getransfereerde Alfons Ee raerts. Vrij vlug kreeg de ploeg klasrijke jongeren als versterking. Het is mis schien wel interessant om een vergelijkingspunt te maken met de huidige nor men. Daarom willen we het aantal punten nog even doornemen, die de Pan- ters-spelers uit het eerste seizoen scoorden: Alfons Eeraerts 117, André Veyt 90, Alfons Albrecht 66, Isi door Calbrecht 38, Willy De Rijcke 30, Jan Wauters 22, Roland Peeters 20, Ka- rel Van Beveren 9, Hubert De Clercq 5, Staf De Clerck 4, Jan Jacobs 4, Pierre Janssens 2, Georges Tas 2. Vlugge evolutie De ingesteldheid van de klub was gericht naar pro motie en vooruitgang. Be stuur en spelers waren am bitieus. Op 28 april 1962 telde de klub reeds 25 aan gesloten spelers. Admini stratieve strubbelingen bij B.B.C. Dendermonde re sulteerde voor Panters in twee grote transferts: Jozef Piron, de huidige trainer- coach en Sylvain De Corte, de eerste trainer. Dit duo versterkte het potentieel zodat na drie seizoenen de eerste kampioenstitel werd behaald en Panters een eer ste provinciale ploeg werd. Het Panters-bestuur bleef niet op het verworven suk- ses teren. De ploeg werd uitgebouwd en kreeg meer routine met Eric Dieleman van Hermes Sint-Niklaas en Herman Gerard van Ge- ranimo Bornem. Ook Wil- fried De Cock van Hermes St.-Niklaas kwam als jon gere over. Het seizoen 1966-67 was het jaar van Panters Baas rode. Met een straat voor- Borremans, Wilfried De- cock. Trainer was Herman Gerard en coach Dolf Quisquater. Om in bevordering tot geen meelopersrol gedoemd te zijn, lijfden de geelblauwen de Wase internationaal Benny Dhooghe in. Het eerste seizoen werd afge sloten met een zeer ver dienstelijke vijfde plaats. Panters bleef een ploeg met aanzien en in het seizoen 1969-70 hadden ze de Tsjechische meester-verde- diger Krivy in hun,rangen. De hoogkonjunktuur bleef aanhouden -en na het sei zoen 1971-72 won Panters het tornooi van de tweede geklasseerden en promo veerde naar derde afdeling. Rimelago Aarschot en Mercurius Antwerpen kre gen geen schijn van kans. Het Baasroodse effektief: Guido Bieseman, Van Zeg- broeck, Cois Boevkeqs, Jan Goossens, Florkin, Willy Van den Broeck, Cy riel Hiel, Benny Dhooghe en Jozef Piron, was uitge sproken de betere. De clubleiding hoopte de Tsjech Alexander Gjuric in te lijven maar hij geraakte niet uit zijn land. De re boundkracht werd verste vigd met de komst van Ka- rel De Block en Noël Colpin. Na 10 jaar van grote bloei kreeg men plots te maken met de keerzijde van de medaille. Stond de ploeg op haar hoogtepunt of was ze te snel gegroeid, vragen die men zich in Pantersmid- dens Stelde. In 1973-74 en ook het vol gende seizoen 74-75, on danks de inbreng van de Antwerpse internationaal Miel Van den Broeck, de gradeerde Panters, zodat het aan het begin van het seizoen 1975-76 opnieuw een eerste provinciaier was geworden. De klub had on dertussen het geweer van schouder veranderd en bouwde naar een toekomst met eigen gevormde jeugd. André De Beule is sedert 1976 de enige transfert, die nog gebeurde. Het verblijf in eerste provinciaal werd Nationale kadettentitel: mijlpaal De nationale titel bij de kadetten die Panters tij dens het seizoen 1978-79 behaalde, werd aangezien als het exponent van het jeugdbeleid dat de klub ge durende 15 jaar voerde. In 1965-66 werd voor het eerst aan de jeugdkompetities deelgenomen met een ka dettenploeg en uit die ploeg putte de klub later haar kapitein Willy Van den Broeck. De meeste sei zoenen trad Panters met 4 jeugdploegen in kompeti tie. De enorme inspannin gen die een onbaatzuchtige bestuursploeg samen met de ouders, jeugdtrainers en begeleiders voor elkaar brachten, is het sterke wa pen van de klub en in die optiek is de nationale titel in 1979 wel een mijlpaal. Die ploeg had van bij haar debuut kampioenenbloed in de aderen, want van het seizoen 1972-73 tot 78-79 werd het een ononderbro ken reeks reekstitels en daaruit sproot een enorme routine, zelfzekerheid en maturiteit voort. De kern die op nationaal vlak schitterde werd geput uit: Geert Moens, Rudy Vermeersch, Mark Ver stappen, Dirk Peelman, Paul De Decker, Eddy Mannaert, Guido Verstap pen, Louis Veldeman, Dirk Van Hoey, Peter Meers man, Karei De Cock en coach Jan Stevens. Alle aandacht en hoop wordt op de jeugd gesteld. Dat de klub altijd over goede jeugdploegen beschikte, bewijzen de ontelbare kampioenendiploma's die in het lokaal ophangen.' Een belangrijke faktor in het intensief opgezet jeugd beleid, is zeker dat men steeds met de grootste zorg de trainers uitkoos voor de jeugdploegen. Een flinke en stevige basis is belang rijk. Organisatorische hoogvliegers Niet alleen op sportief vlak mag Panters een voorname plaats in de provincie opei- De Panters-ploeg die in 1964-1965 de eerste titel binnenhaalde, (bvw) land speelde, met Guido Verstappen. Vroeger schreven we eens dat het nationale selekties waren omdat het niet an ders kon. Inderdaad, men moet als lid van een provin- cieploegje heel wat meer kunnen om een plaats bij de selekties te krijgen. Het duurde lang vooraleer de officiële instanties het adres van het Panters' sek- retariaat vonden. Nu zijn die spelers niet meer weg te denken en hun goede oplei ding zal in de toekomst ze ker nog van pas komen. nooit ofte nimmer afge schrikt. Toekomst ligt in Baasrode De viering van het 20-jarig bestaan betekent niet dat Panters op haar lauweren gaat rusten. De leiding op sportief en administratief vlak is in handen van voor zitter Gerard Collaert (20 jaar voorzitter), onder voorzitter André Veyt, se kretaris Gustaaf Ver meersch, schatbewaarder Pierre Jacobs, leden: Jozef Stevens, Dolf De Braeke- leer, Pierre De Smet, Luc Wouters, Frans Moens, Marcel Leys, Francois Ver meersch, Andre Meersman en Pierre Mertens. Trainer- coach: Jozef Piron, kadet ten: Rudy Vermeersch, mi niemen: Francois Dierick, pupillen: André Veyt, da mes le ploeg: Geert Moens en meisjes miniemen: Jan Stevens. De dames die vo rig seizoen voor het eerst in kompetitie aantraden de den het verre van slecht, zodat Panters nu ook in die richting verder kan bouwen. Tergelegenheid van de vie ring van hun tweede lus trum stelde Panters als toe komstgericht perspektief: een eigen zaal en blijvend geloof in eigen jeugd. De jeugdopleiding, daar voor zorgden ze zelf, en met sukses. Een zaal in Baasrode dat is een ander paar mouwen. Als deelge meente van Dendermonde, werden ze op dat vlak heel stiefmoederlijk behandeld. Baasrode, de gemeente met het meest indooraktivi- teiten, moest uitwijken om kompetitie te spelen. Pan ters vond een thuisterrein in de Grembergse Sporthal en dit had alleszins een ne faste invloed op de suppor- tersschare en het verloor een beetje zijn eigen, ty pisch Baasroods imago. Daar het Stadsbestuur wel te St.-Gillis, Grembergen, Appels en Oudegem voor de routine van Jan Stevens, André De Beule, Willy Van den Broeck, Dirk Moens, om naar de titel te dingen. Internationale spelers Panters Baasrode, deed in het verleden beroep op de internationalen Benny Dhooghe en Miel Van den Broeck, om hun ploeg meer aanzien te geven. Momenteel lopen in de Panters' spelerskern drie authentieke internationals rond. Vorig jaar werden Geert Moens en Rudy Ver meersch opgenomen in de er in Zaal Casino e< tal festiviteiten do< huldiging heeft pla 16.30 u. Vanaf 17.3 er doorlopend koud en om 20 uur een samenzijn. Wat ze langrijk is, komende dag zal Panters tei ken op 20 jaar bask ven. De mensen uit nierstijd zullen er fronteerd worden huidige Panters, lig basketbalbabbel herinneringen aan en denken aan komst. hertrouwde gezichten in de golfbiljartwereld: de mannen von de Koszen, gekend o goed spel én schalkse humor, (lp)

De Voorpost | 1981 | | pagina 28