TIEN JAAR W ELEWAAL DENDERLAND Rolschaats- kampioenschap te Mere RUKKE EINDEJAARSWEEK IN TINNENH0EKSCH00L ERKEERSHOOGDAGEN OP GIJZEGEMSE DAMKOUTER «DE TERJ0DENAREN» aalsterse flitsen lis veie andere groeperingen en verenigingen van de daden te kunnen rea- ling en terecht want zoals Ik pluimage ze ook zijn, is de Wielewaal Dender- geren. Ook werd reeds het winterkoninkje is de el eveneens toevallig tot stand gekomen: eigen- over en weer gepraat Ze Wielewaalafdeling dig genoeg begon alles te Mere, waar de basis over de toekomstige wer- Denderland tot een ijveri- v« «gd werd tot het stichten van deze natuurgroepe- king, het kiezen van een ge groepering uitge- bestuur, het maken van groeid. Een e. Zi ;ndt >vli de la im i m ti li 'aan j( 3 otex het iniqu eerw D1? i Dek< zerd en d torenvalk. Het is ons onmogelijk in dit overzicht een volledi ge lijst te geven van alle aktiviteiten die jaarlijks door deze ornithologi- menwerking met natuur- gerichte organisaties; daarnaast nog ruim een vijftigtal andere aktivitei ten (I) met bovendien meerdaagse uitstappen Stichting toekomstige voorzit- Dr. Luc De Bondt, in kontakt met na- i rliefhebber Urbain jjauvlieger uit Mere ir ze bij een wande- in het prachtige iwbos, Raf Sienaert noetten. Deze drie isen (zij niet alleen) len elk afzonderlijk tls voor natuurbehoud de bescherming van wild, fauna en flora, genoemde Blauwbos sinds geruime tijd werkterrein om te erveren en daarbij te ieten van al het ais dat deze omge- te bieden heeft. Sa- maakten deze men- verschillende tochten het bosrijke gebied de Molenbeek te e. Vaak hadden ze het de Wielewaal die in Aalst verschillende n telde maar in de Igemeenten nog n vaste grond onder 'oeten kreeg, al liet de idee om een iling van de Wiele- I in het Aalsterse te iten het niet los toch het louter toeval dat zo vlug zou gebeu- einde 1970 hadden jtwee Merenaren een jadering belegd in «Mereland». Er was ike dat men een ge- te van het Blauwbos gebruiken als stort- ts voor huisvuil van plaatselijke gemeente, twee natuurbescher- s wilden daar tegen lesteren en nodigden de geïnteresseerden Aalst uit op hun bij- :omst. Ondanks deze nproviseerde verga dering waren toch een tiental natuurliefhebbers komen opdagen waaron der vier «Wielewalers»; U. Schauvlieger, R. Sie naert, L. De Bondt en W. Roggeman. Het was trou wens op die bewuste ver gadering dat eigenlijk be sloten werd met een nieuwe Wielewaalafde ling te starten in het Aal sterse, vooral met de be doeling «om met meer gezag te kunnen ijveren voor de bescherming van het Blauwbos». De Wielewaalafdeling zou er beslist komen, maar ook het stort kwam er en niet alleen tegen de zin van de Wielewalers... ook andere natuurlief hebbers vonden het zeer spijtig dat een dergelijk gebied (met soms unieke fauna en flora) zo maar prijs gegeven werd zon der enig protest van an dere groeperingen zoals een vissersclub die toch in de onmiddellijke om geving haar aktiviteiten beoefende. Op initiatief van Raf Sie naert werden alle Wiele waalleden van de Den derstreek bijeengeroe pen door een «initiatief- nemend comité» op 12 mei 1971 vooreen «infor matieve vergadering» welke doorging in Open Kring te Mere, boven de herberg 't Mereland. Daar zou beslist worden of al dan niet een nieuwe afdeling zou opgericht worden. Het was de wens van elke aanwezige om een auto nome afdeling te stichten in de Denderstreek om op die wijze in elke enti teit op natuurschennen- wandeltochten in de na tuurrijke streek van de Dender en vele andere plannen werden reeds gesmeed. De ruim twin tig aanwezigen - een suk- ses voor een stichtings vergadering - besloten al vast een uitstap te maken in het Blauwbos te Mere om beter met elkaar ken nis te kunnen maken. De volgende definitieve stap werd gezet op Pink stermaandag, 31 mei 1971, toen in «Het Mere land» een gloednieuw bestuur gekozen werd: Luc De Bondt (voorzitter), Raf Sienaert (sekretaris), Urbain Vanderpoorten (penningm.), Erik De Block, Norbert De Meester en Walter Rog geman (leden). Met ongeveer vijftig na- tuurwandelaars werd de eerste aktiviteit aange vat: wandelen door het enig mooie natuurgebied van het Blauwbos en de Molenbeek, waar een verscheidenheid van bloemen, planten en vo gels de meest verwende natuurkenner nog kan boeien. Een eigen tijdschrift Tijdens hun menigvuldi ge wandelingen en ob- servatietochten in het Blauwbos, daarna ook el ders, werden telkens op vallend veel winterko ninkjes waargenomen. Dat was dan ook de oor zaak of de reden waarom op een der eerste be stuursvergaderingen de titel «'t Koninkje» aan hun pas opgerichte tijd schrift gegeven werd. Meer nog, het werd zelfs het symbool van de afde- Tijdens de «trek» en de broeitijd, wordt een echte Wielewaler de natuur in gezogen en verwerkt aantekeningen, obser veert kolonies of «enke lingen», telt, ringt, foto grafeert, maakt nestkast jes en doet zoveel dingen meer wat hem boeit in de natuur. Tien jaar aktief Een van de grootste akti viteiten, reeds een jaar na de stichting, was het ijve ren voor het behoud van de Wellemeersen. Deze waardevolle, vochtige el- zenbroekbossen, een uniek moeras in onze streek, lag de Wielewaal zeer nauw aan het hart. De aktie «Red de Welle meersen» was bedoeld om een natuurgebied te redden en te voorkomen dat er enkele lagen huis vuil zou op gestort wor den. Deze Wellemeersen, met belangrijke biologi sche en wetenschappelij ke waarde, moesten een natuurreservaat worden. Daarom werden meerde re groeperingen hierbij betrokken en er werd zelfs een betoging geor ganiseerd om deze er kende groene zone te be schermen tegen de vuil nisbelt-voorstanders. Een andere aktiviteit van de impulsieve Wiele waal-vereniging was het verwerven van het be heer over het Kravaalbos, waar tussen berken en eiken de meest variëren de bloemensoorten voor komen en waar men kan luisteren naar zanglijster, koolmees, fitis en veel andere vogels die er thuishoren zoals de bui- sche vereniging georga niseerd worden. Elk jaar stijgen én de aktiviteiten én het ledenaantal. Er zijn geplande veldbiologi- sche uitstappen, geleide natuurwandelingen, bus- uitstappen in binnen- en buitenland, voordrachten tijdens de wintermaan den hetzij met film of dia- projektie en vooral de «gidsendienst» waarbij verschillende ecologen zich inzetten om wandel groepen te begeleiden om de gewone leek iets bij te brengen over na- tuuropvoeding. Deze jonge afdeling, die het Denderland bestrijkt, mag een van de ijverigste genoemd worden van heel het Vlaamse land, vooral als men het jaar verslag 1980 overloopt, waaruit blijkt dat er aan initiatieven geen nood is en de ruim 200 leden kunnen kiezen uit een waaier van natuuruit- stappen en studieavon den. Een greep uit dit jaarverslag: floristische inventarisatie van Den derland; inventarisatie van Blauwbos (Mere) en Osbroek (Aalst); mede werking aan het uitstip pelen van wandelpaden en het opstellen van brochures; geven van voordrachten; leiden van natuurwandelingen voor al gericht op fauna en flora; deelname aan in ternationale tellingen van watervogels en steltlo pers en deelname aan georganiseerd fenolo- gisch onderzoek, studie van de vogeltrek; mede werking aan internatio nale en regionale natuur- beschermingsakties; sa- naar Terschelling, Argon- ne, Flevopolders, Kaap- Griz-Nez en kampeer- weekends in de Hoge Venen. Om deze talrijke aktivitei ten tot hun volle ont plooiing te kunnen uit bouwen heeft men in de schoot van de vereniging verschillende werkgroe pen opgericht die spe ciaal bezig houden met: planten, natuurbehoud, insekten, vogels en een winkel (natuurboeken waar van de winst be steed wordt aan de huur of aankoop van natuur gebieden). Het is verheugend vast te stellen dat sinds de op richting deze vereniging zoveel gepresteerd heeft en dat de Wielewaal-Den- derland zoveel bijgedra gen heeft tot de natuur bescherming en de zo zeldzaam geworden bio topen in onze gewesten. Het bestuur van het eer ste uur, thans aangevuld met enkele zeer aktieve leden, kan in een volgend lustrum nog heel wat ver wezenlijken want de strijd voor het behoud van waardevolle leven sgebieden is nog lang niet gestreden in het Denderland waar dage lijks natuurverminkingen worden vastgesteld en waar de natuur het nog altijd moet ontgelden voor moderne «kreaties» die naar men zegt «tot nug van 't algemeen» zouden zijn doch uitslui tend gericht zijn «tot nut van wie 't belangt» en ten profijte van een paar en kelingen. J.D.V. Nadat Jan Van der Veken reeds ontslag nam als SP-fraktieleider in de Aalsterse gemeente raad, heeft hij eveneens om gezondheidsrede nen ontslag genomen als partijvoorzitter voor Groot-Aalst. In afwachting van een nieuwe voorzitter neemt het oudste bestuurslidPhile mon Roelandt, het ambt ad interim waar. De milieupolitie van Aalst heeft korte tijd geleden een einde gemaakt aan een illegaal stort dat te Hofstade was ontstaan. Het ging hier om een terrein van zowat 2 ha a 3 ha groot, dat gedeeltelijk in een groenzone gele gen was. Tegen dit stort kwam vooral protest van de konkurrentie. Andere containerfirma's uit Aalst waren immers van oordeel dat de Hofötaadse firma door illegaal te storten onder de prijzen kon werken, die men normaal aan de kliënt aanrekent. De konkurrentie dient immers voor het kunnen storten van hun afval te Vlierzele of te Voorde een vastgesteld tarief te betalen dat ze natuurlijk doorrekenen aan de kliënt. De illegale storter diende dat niet te doen, waardoor konkurrentievervalsing ont stond. In Mere is men van alle sporten thuis maar voor de eerste keer worden pas nu rolsschaatswedstrijden georganiseerd door de VTB-VAB, afdeling Meren, in samenwerking met Sportine (Erpe), Faber en De Regenboog (industrieterrein). Op 5 juli a.s. zullen de kinderen tussen 8 en 15 jaar kunnen strijden voor een kampioenstitel van Erpe-Mere op de rolschaats. schoolfeest verleden zaterdag in de stedelijke tevisschool Tinnenhoek-Moorsel, reeds aan zijn de uitgave toe, was eigenlijk de inzet van een T23 tke feestweek in deze school. ring bine b week immers Roels op slalomtocht ihten de leerlingen naar tal van soortgelijke het 5e en 6e leerjaar festiviteiten en school bezoek aan de zetterij hoofden Frans Hereman De Voorpost» te van Baardegem, Louis De ioop dermonde en de Meyst van Herdersem en teei Jcerij te Zele. Woens- Kamiel Langendries van was er de prijsuitrei- Meldert. voor de kleuters en^Met bewegingsoefenin- d Jaag gaat die door'gen waarbij zelf klim- en J de basisschool. A.s. tuimelwerk te pas kwam fe is ndag dan reizen de openden de allerklein- ïvrij^egraadsleerlingen sten het welgevuld prog- het vermaakpark ramma en oogstten met libi» en op dinsdag hun merkwaardige pres- ini wordt het school- taties dan ook een dave- afgesloten met een rend applaus, imis en een af- Grotere kleuters evo- lidsfeestje. lueerden met een ei in gend regenweer, een lepel wat heel wat rbij bij de inzet enke- behendigheid impli- ruppels vielen, evo- ceerde. rde gelukkiglijk naar De leerlingen van de ba- prachtweertje zodat sisschool zouden het dan iolhoofd Fred Van tegen elkaar opnemen in en ouders, kinderen een «Spel zonder gren- 'ens heel wat sim- zen». Zes ploegen meld- nten die de kinde- den zich hiervoor aan: kwamen aanmoedi- Kruisabeel en Eerdegem mocht verwelko- met «Kruiseerdebeeld», Onder de aanwezi- Hollestraat, Van der schepen Herman Nootstraat en Boekveld- baan met «Hollanoot- boek», Spruithoek en Hoeksken met «Spruit- hoeksken». Herbe rgstraat, Tïnnenhoek en Varentweg met «Herberg bij Tinne», Langeroot, Lievevrouwstraat en Ploegstraat met «Lange Vrouw-ploeg» en tenslot te Bredestraat en Kok straat met «Bredekok». Bedenken van deze na men en kreëren van de jokers was een kreatie van de leerlingen zelf. Tijdens de estafettespe- len waaronder kruiwa genlopen, steltlopen, touwtrekken en bal- en hoepelspelen ging het er alleszins spannend aan toe. Uiteindelijk haalde de Lange Vrouw-ploeg het met 46 punten vóór de «Brede Kok» met 45 p., Hollenoothoek met 36 p., «Herberg Tinne Va rent» 33 p., «Kruiseerde beeld» 32 p. en «Spruit- hoeksken» 31 p. Na de pauze brachten de leerlingen van de derde graad sprongoefeningen waarbij Anja Van Acco- leyen met een sprong door een met papier dichtgeplakte hoepel meest applaus oogstte. Tenslotte kwam nog een spel zonder grenzen tus sen vier ploegen: de meisjes van de 3e graad, de jongens van de 3e graad, een ploeg ouders en een ploeg leerkrach ten. Niet zo veel scholen zullen dergelijk initiatief op hun aktief nemen, me nen wij. De jongens haal den het met 29 p., ge volgd door de ouders (23 p.), de leerkrachten én de meisjes elk met 14 p. Tijdens het schoolfeest had ook in elke klas een tentoonstelling plaats. Onder impuls van de kan tonnaal inspekteur Zen- ner wordt immers reeds een paar jaren aan pro- jektonderwijs gedaan en de resultaten hiervan werden dan ook ge- ëksposeerd. In het eerste leerjaar was dat in ver band met «de trein», in het 2e met «vissen», in de 2e graad «de brouwe rij» en in de 3e graad «de krant». Ook wat gepres teerd werd tijdens de les sen handvaardigheid kon worden bewonderd. de officiële opening van het verkeersweekeinde iijzegem, werd het woord gevoerd door twee leseleers. Eerst door de Heer D'haeseleer, voor- r van het oudercomité van de gemeentelijke en en door de Heer L. D'haeseleer, burgemeester de stad Aalst. De voorzitter schetste in het kort nanier waarop dit weekeinde is tot stand geko- Het oudercomité werkte samen met de trachten aan het samenstellen van een diareeks de verkeersopvoeding van de leerlingen. ideweg kwam men ns het werk tot de •telling dat er in Gij- m, zoals overal el- trouwens, meerdere leemsituaties op sersgebied bestaan, lemen waaraan ger achteloos werd bijgegaan. Het ou- omité bleef echter bij de pakken zitten r nam het besluit om problemen te inven- eren en ze in het ko mende weekeinde te on derwerpen aan de aan dacht van de kinderen, de ouders, de automobilis ten, de inwoners en de overheid om zodoende tot een totaalvisie te komen. Is het in Gijzegem dan zo gevaarlijk zo werd de vraag gesteld? Gelukkig zijn er maar weinig onge vallen, maar zonder dat men het weet bestaat het gevaar toch. Bij nauw keurig toezien, aldus de voorzitter, merkt men hoeveel handigheid er in het verkeer vereist is en aan welke moeilijkheden men het hoofd moet bieden. Preventief Het zou verkeerd zijn niets te doen omdat de gevaren niet altijd duide lijk zijn, of omdat men rekening houdt met de «chance». Initiatieven moeten genomen wor den vooraleer de onge lukken zich voordoen. De nadruk werd er op gelegd dat het bewustmaken van zeer groot belang is. Rond dat bewust zijn draait alles en daar was de aktie op gericht. Ten tweede is er de informa tie en het uitwisselen er van. Het oudercomité zelf was er over verwonderd wat er op verkeersgebied aan informatie beschik baar is en hoe weinig daar soms maar van ge kend is. Daarom werd ie dereen bij het probleem betrokken. De kinderen van vandaag zijn de ver keersdeelnemers van morgen, aldus nog steeds de voorzitter, maar deze drie dagen zul len op zichzelf geen vei ligheid brengen. On danks al het werk dat reeds geleverd werd blijft er nog steeds veel te doen. Verkeersopvoe ding vraagt veel tijd en een permanent vormen de werking is daarbij noodzakelijk. Het ver keersweekeinde is dan ook de start van die blij vende aktie. In het kader van de uitge werkte projekten werden exploratietochten ge houden. De eerstejaars trokken op studiebezoek naar Aalst waarbij een treinrit Aalst-Dender- leeuw en terug werd ge maakt. Het 2E ging op tocht naar het Donkmeer te Overmere en naar de vissershaven en de vis mijn te Nieuwpoort. De 2e graad vond het in de «brouwerij De Geest» te Aalst en de derde graad brengt dan een bezoek aan ons aller «De Voor post», zetterij en druk kerij. Bij de Prijsuitreiking maakte Paul Van Ros- sem, pedagogisch advi seur, de ouders enigszins wegwijs in de taak van de kleuterschool i.v.m. de initiatie tot de lagere school en tijdens de uit reiking van de prijzen aan de leerlingen van de ba sisschool kunnen de ou ders genieten van een diavoorstelling waarbij zij hun kinderen in de loop van het schooljaar kunnen aan de taak zien. Maandag 29 gaan de der- Burgemeester Op zijn beurt onder streepte burgemeester D'haeseleer het belang van de aktiviteiten die twee dagen lang werden ontplooid, en die hij be langrijker achtte dan men zich op het eerste zicht zou voorstellen. Zeker plaatste hij ze niet op een rij met de vele andere aktiviteiten die overal in groot-Aalst plaats vin den. Om het belang van het weekeinde duidelijk te maken, werd het gesi tueerd in het kader van het gehele bestuursge- beuren van nieuw Aalst na de fusie. Het was voor de burge meester een uitgemaakte zaak dat het oudercomité met het verkeersweek einde alle vroegere vor men van inspraak ver overtreft. Hij vond het vanzelfsprekend dat hij het initiatief zeer gene gen is en dat alle ideeën die naar voor gekomen zijn stukjes van een grote puzzel zijn. In samenwer- degraadsleerlingen dan naar «Walibi» waarvoor ze een gratis inkomkaart konden bemachtigen voor de ganse klas via een wedstrijd van fris dranken. Naast de me nigvuldige attrakties be kijken ze er de tentoon stelling «Energie 2000». Een alleszins druk einde schooljaar waarvoor de leerlingen, de leerkrach ten die inspelen op ei gentijds onderwijs, schoolhoofd Fred Van Biesen die zijn school up to date houdt, en niet het minst het ouderkomitee dat volle steun verleeft mogen worden gefelici teerd. Voorzitter Frangois Van Biesen mag terecht fier zijn op de inzet van het hele komitee met sekre taris Michel Verhelst, penningmeester Wilfried De Ridder en leden Ro bert Van Langenhove, Marcel Van Damme, Luc Podevijn, Cecile Van Brempt, Alfons Van der Borght, Kamiel Beulens, Tita De Dobbeleer en Guido Vinck. LH king met de afdeiing ver keer en de verkeerscom- missie zullen deze gron dig bestudeerd worden, aldus nog de Heer D'hae seleer, die het ook be langrijk vond dat het weekeinde werd omka derd door allerlei aan trekkelijke aktiviteiten zoals de gratis fietsen- controle, de projektie van verkeersfilmen, de auto controle door Touring Wegenhulp, de gym- en zangvoorstellingen, de verkeersbehendigheids- proef afgenomen door Via Secura. De voortreffelijke vorm van samenwerking voor de verwezenlijking van het totaalprogramma werd benadrukt. Burgemeester D'haese leer vond het alleen spij tig dat de pers ter plaatse niet aanwezig was, maar. hij verloor even uit het oog dat De Voorpost al tijd overal aanwezig is daar waar iets belangrijks aan de gang is. A.D.B. De wedstrijd is dus uit sluitend voorbehouden voor de jeugd en de scholen van Erpe-Mere en gaat door op het in dustrieterrein tussen 14 en 18 uur. Aan de. firma Faber zal men kunnen rij den over verschillende afstanden naar gelang de ouderdom, dit van 125 m voor de kleinsten tot 500 m voor de oudsten. Aan alle wedstrijden zijn heel wat waardevolle prijzen verbonden en het is nu ai zeker dat elke deelnemer een aandenken aan dit kampioenschap zal over handigd worden. Boven dien is er ook een specia le prijs, een beker voor zien voor het best geklas seerde team van een school: dit wordt de tro fee van het gemeentebe stuur Erpe-Mere. De inschrijvingen en het afhalen van de rugnum mer gebeurt reeds van 13u30 af. De deelname prijs (verzekering inbe grepen) bedraagt 30 fr. voor de kinderen tot 11 jaar en 40 fr. voor deze ouder dan 11 jaar. De kin deren van VTB-VAB-le- den krijgen echter 10 fr. vermindering. Dit eerste kampioen schap kan alvast een start worden óm aktief en massaal aan rolschaats- sport te doen. J.D.V. De Fanfare «De Terjodenaren» heeft ter gelegenheid van «Trèjes-Kermis» twee opgemerkte prestaties weggegeven. Ontegensprekelijke bewijzen van ver nieuwing en verjonging. Bij het begin van de ker mis op zaterdag 11 bege leidde de Fanfare de jubi lerende Koninklijke Wie- lerklub van Terjoden die reeds 60 jaar aktiviteiten erop zitten heeft. Met een aantal nieuwe marsen en moderne schlagers bracht zij snel de goede sfeer bij de jubilarisse die te dier gelegenheid de geesthoed hadden opgezet. Op zondagmorgen was de fanfare weer present, echter met een heel an dere opdracht. De paro chie St.-Jozef Terjoden bestond inderdaad 75 jaar en de Fanfare wilde dit dan ook passend be klemtonen. In de erbij ho rende processie werden de traditionele processie marsen op zij gelaten en werd geopteerd voor en kele negro-spirituals en tevens voor het alomge- kend Hosanna van «De Paradijsvogels». Dit in een bewerking van diri gent K. L. De Schrijver. De processie kreeg inder daad met daarnaast «The house on the rising Sun», «Alleluia», «Jericho» en het «Vredeslied uit de 9* van Beethoven een mo dern eigentijds tintje zon der het godsdienstig ka rakter ervan enigszins te schaden. Integendeel. Met het Russische «Sten- ka Rasin» werd inder daad het wereldomvat tend ideaal van vrede en liefde onder de volkeren des te meer geaccen tueerd. Met het aanstellen van een nieuwe dirigent is de Fanfare dus klaarblijkelijk een andere weg opge gaan nadat Rochus De Decker, die gedurende drie decennia het diri geerstokje belangloos had gehanteerd, de taak aan een opvolger over liet. Met K.L. De Schrijver heeft het bestuur blijk baar een schot in de roos gelukt. Een kunstenaar in hart en nieren, niet alleen muzikaal doch ook in de plastische kunsten. Met zijn bewerkingen van moderne schlagers naar van de beschikbare muzi kanten wist de nieuwe chef de repetities elke vrijdag in de «Rubens» leer attraktief te maken wat trouwens de resulta ten ten goede komt. Alleen nog het slagwerk valt wat mager uit. Ook daaraan wil het wakkere bestuur echter een mouw passen. Een jonge eerste prijs slagwerk van het konser- vatorium start in juli een reeks lessen met fanfare trommelen, drumbespe ling in een orkest en zelfs sylophoon. Belangstel lenden kunnen zich hier voor melden' bij het be stuur bestaande uit ere voorzitters Albert De Ker- pel en Alexis Van Impe, voorzitter Robert Van der Stockt, ondervoorzitter Marcel De Waegeneer, sekretaris Désiré Van den Brueelle, penningmees ter Paul Vernaillen, diri gent K.L. De Schrijver en leden Jean-Paul Van den Spiegel, Rudy De Maese- neer, Oscar De Ridder, Eddie De Decker, tevens hulpdirigent, Herman Van Impe en Paul Geerts. Hiermede staan «De Ter jodenaren» weer in de bres voor intesifiëring van het artistieke, het folkloristische en het kul- turele leven van Terjo den, een entiteit op zich zelf. LH

De Voorpost | 1981 | | pagina 5