EERSTE FASE STRUKTUURPLAN GROOT-AALST OMVAT INLEIDINGKRACHTLIJNEN VOOR RUIMTELIJK BELEID IEDEREEN VOELT NOOD AAN PARKINGS AAN Aalst heeft tekort aan sportinfrastruktuur vooral op wijkniveau Nutsvoorzieningen voldoen uitgezonderd telefooncellen eife openbare toilette EENDAGSREIS Struktuurplan Groot-Aalst Struktuurplan Groot-Aalst Struktuurplan Groot-Aal^ 8 - 26.6.1981 - De Voorpost Zoals reeds verleden week in dit weekblad vermeldt, zijn wij zopas in het bezit gekomen van een studie van 40 bladzijden, waarmee de eerste fase van het struktuurplan Groot-Aalst afgesloten wordt. In dit stadium van de struktuurplanning dient het stadsbestuur van Aalst zijn inzichten te formuleren in verband met de verdere ruimtelijke en deels maatschappelijke ontwikkeling op lange en halflan ge termijn van de gemeente. Door de bevolking en de voorwaarden. De bevoorrechte getuigen draagkracht hiervan zal werden tijdens de eerste 'n feite maar na het einde inspraakronde als ant- van het Gericht Onder- woord op een vragenlijst zoek, zijnde de tweede fa- meningen geuit en sug- se van het struktuurplan gesties gedaan, waarvan kunnen bepaald worden, de meeste eenzelfde ge- Op dat ogenblik zullen dachtenlijn volgen, ande- bepaalde richtdoelstellin- re dan weer minder of 9®n eventueel moeten bijna helemaal niet. Nu is aangepast worden, het de taak van het be- Het gericht onderzoek stuur om de richtdoel- kan ook aanleiding geven stellingen (zijnde de tot een meer nauwkeuri- krachtlijnen) te bepalen, 9® formulering van zeke- namelijk deze die het re doelstellingen. Zoals beste én de belangen van uit de studie blijkt hou- de gemeenschap én deze den heel wat doelstellin- van de enkeling dienen. 9en verband met elkaar Bij de uitwerking van het soms overlappen ze richtplan werd rekening zelfs elkaar. In het alge gehouden met bepaalde meen hebben zij echter uitgangspunten en rand- eenzelfde basis: de be kommernis om het leef milieu, de wil om de posi tieve kwaliteiten van het landelijk en dorpskarak ter van de gemeenten, en de eigenheid van de stad te bewaren, alsook de wil het gemeenschapsleven te bevorderen. Uit de inspraakprocedure bleek dat de bevolking bijna unaniem haar goedkeuring hechte aan elk streven naar een her stel van het evenwicht in het leefmilieu. De sensi bilisering tegenover alle vormen van milieuhinder in de jongste tien jaar is hier zeker niet vreemd aan. Methode Zoals de meeste Aalste- naars zich nog wel zullen herinneren werd de eer ste fase van het struk- tuurplanningsproces van de fusiegemeente inge zet met een eerste in spraakronde bij middel van een vragenlijst. Er hebben 781 gezinnen en 50 verenigingen en per sonen (bevoorrechte ge tuigen) op deze inspraak mogelijkheid gereageerd door het invullen van een uitgebreide vragenlijst. De uitslag van deze twee enquêtes werd in de stu die uitvoerig belicht en vormt zowat de basis van de richtdoelstellingen van het stadsbestuur. Naast het verzoek om antwoord op de enquête werd aan elk gezin ook gevraagd om de straat van zijn woonst op te ge ven. Dit gegeven is om verschillende redenen belangrijk. Aldus is men het best op de hoogte van de problemen die de onmiddellijke omgeving aangaan. Vaak denkt een persoon trouwens in de eerste plaats aan wat hem aanbelangt. Bepaal de vraagstukken van ruimtelijke ordening en milieuhinder zijn tenslot te erg gelokaliseerd. Deze knelpunten werden per facet op lijsten gegroe peerd en ook op kaarten gebracht met symbolen. Voor het rangschikken van de gegevens van de bevolking werden 12 hoofdgebieden onder scheiden zoals Aalst Lin ker- en Rechteroever, en 8 gebieden volgens de 8 deelgemeenten. Sommi ge gebieden werden ge durende het opnemen der gegevens nog verder ingedeeld in kleinere en titeiten volgens wijken, maar uit de antwoorden bleek evenwel geen dui delijk verschil tussen de ze verschillende wijken, zodat de resultaten kon den worden samengevat. Meer duidelijke verschil len kon men vaststellen tussen bv. de bewoners van de fusiegemeenten en deze van de stad, hoe wel de resultaten meestal gelijklopend waren. Voor de bevoorrechte ge tuigen werden 4 groepen onderscheiden; met na me verenigingen uit de deelgemeenten, vereni gingen uit Klein-Aalst, partikuliere personen uit de deelgemeenten en de ze uit Klein-Aalst. Bij het overlopen van de lijst met verenigingen mag men wel zeggen dat er een ruime verschei denheid van groepen vertegenwoordigd was; politieke partijen, milieu groepen, buurt-/wijkko- mitees - belangengroe pen (dekenijen) scholen, sporten kulturele vereni gingen. Hierbij dient wel de nadruk gelegd op het feit dat de resultaten van de uitgevoerde enquêtes slechts als een richtlijn mogen aangezien wor den. Volgens de studie zijn de resultaten mis schien wel representatief wat het aantal ant woorden betreft, maar zeker niet wat de aard van de inwoners betreft. Men kreeg dan ook veel eer een inventaris van problemen en opinies dan een gewicht aan de ze problemen. «Een keu ze tussen de doeleinden mag dan ook niet uitslui tend gebeuren op basis van de cijfers» wordt te recht in het richtplan op gemerkt. Wij zien echter dat dit bij de richtdoel stellingen van het stads bestuur meestal wel het geval is. Ook werd in de vragen lijst naar prioriteiten ge vraagd. Deze prioriteiten maken het voorontwerp uit van een dokument be staande uit een tabel met een daarbij aansluitend kommentaar. De doelstellingen werden vooral gefundeerd op de uitslag van de enquête. Dit wil nochtans niet zeg gen dat in alle gevallen werd ingestemd met de meerderheid van de lijst- invullers. Daarna werden ze besproken in de ge meentelijke overlegorga nen. De adviesraad voor Ruimtelijke Ordening gaf aldus haar advies in de vergaderingen van 18.11.1980, 25.11.1980 en 27.1.1981. Samen met de Kommissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening werd het richt plan dan nog besproken in de vergaderingen van 2.2.1981 en 9.2.1981. Randvoorwaarden Tot de randvoorwaarden behoren o.a. de principes en de geest van het struk tuurplan van Aalst-Cen- trum welke met eenpa righeid van stemmen door de gemeenteraad van 3 juni 1976 werd aan vaard. Het betreft hier o.m. een wens tot koördi- natie van de funkties, het bevorderen van de fraai heid en rekreatie in het centrum, het behoud van de menselijke schaal in zake bebouwing, het kre- ëren van ontmoetings plaatsen, het ontnemen van het verkeer van zijn doorsnijdend karakter, het uitbouwen van een optimaal openbaar ver voer en bij de parkings de vraag en aanbod met el kaar in overeenstemming Zoals elders in dit weekblad vermeld, is het de bedoeling elk hoofdstuk van het richtplan, zijnde de eerste fase van het struktuurplan Groot-Aalst uitges breid te belichten. Hierbij wordt vooral aandacht geschonken aan de zogenaamde richtdoelstellingen van het stadsbestuur, zijnde de opties die het stads bestuur voor Groot-Aalst wenst te nemen. Onder het hoofdstuk «Gemeenschapsuitrus ting» wordt aldus ge sproken over de sportin frastruktuur. Opvallend is het feit dat de bevolking met 42% ja tegen 8% neen van oordeel is dat er belangrijke tekorten zijn in Aalst inzake ge meenschapsuitrusting met als voornaamste te kort de sportinfrastruk tuur. Ook de zogenaamde be voorrechte getuigen zijn dezelfde mening toege-* daan. Hierbij wordt wat de mindervaliden betreft de nadruk gelegd op het verbeteren van de toe gankelijkheid. De adviesraad voor Ruimtelijke Ordening van haar kant stelt dat er fi nancieel haalbare initia tieven dienen genomen worden in de verschillen de kernen zoals buurt, wijk of deelgemeente. Tenslotte meent de Kom missie van Openbare Werken van de gemeen teraad dat op grond van een gericht onderzoek vooreerst de leemten die nen te worden onderkent in de bestaande infra- struktuur, waaraan dan dient te worden verhol pen. Pas nadien kan wor den gedacht aan verdere uitbreiding en/of over koepelende infrastruk- tuur. Ook het stadsbestuur meent dat een dergelijke studie noodzakelijk is. Dit gericht onderzoek zou dan als basis dienen voor het vaststellen van priori teiten en de mogelijkhe den van de bestaande ge meenschapsuitrusting, waar belangrijke tekorten te onderkennen zijn. Hier bij moet aldus het stads bestuur wel rekening ge houden worden met de specifieke problemen van mindervaliden, be jaarden, jongeren, enz. Zoals elders nog vermeld wordt, stelt een grote meerderheid van de be volking dat de eigenheid van de deelgemeenten prioritair moet worden gesteld t.o.v. de éénheid van Groot-Aalst. Ook de oartafCTpersvm het struk tuurplan menen dat steeds moet uitgegaan worden van de basis en dit is de buurt, wijk, deel gemeente en Groot- Aalst. Uit deze resultaten van de enquête formuleerde het gemeentebestuur als richtdoelstelling dat eer stens de bestaande infra- strukturen optimaal moe ten worden benut en/of aangevuld op het niveau van buurten, wijken, deelgemeenten en dat pas daarna, indien daar toe de noodzaak bestaat, gecentraliseerde gemeenschapsuitrusting op het niveau van Groot- Aalst kunnen overwogen worden. Het onderwijs werd te vens in dit hoofdstuk be handeld. Hierbij zien de bevoorrechte getuigen het verdwijnen van de buurtschalen als een be langrijk tekort. De Ad viesraad voor Ruimtelijke Ordening opteerde in dit verband voor volledige stopzetting van scholen uitbreiding en/of nieuwe vestigingen in het stads centrum, en voor de her waardering van het lager onderwijs in de onderge schikte woonkernen. De Kommissie van Open bare Werken onderkende deze optie alleen voor kleuter- en lager onder wijs, waarvoor een streekgebonden oplos sing dient te worden ge zocht. De ontwerpers sluiten zich op hun beurt aan op de optie van de Adviesraad van Ruimte lijke Ordening en dit we gens een te grote druk op de bestaande entiteiten. Als richtdoelstelling for muleerde het stadsbe stuur hierover enkel dat de scholenuitbreiding of het inplanten van nieuwe onderwijsinstellingen moet worden afgeremd in de historische kern en het centrum van de stad Aalst. Waarom men niet meteen voor een totale stopzetting opteerde blijft ons een raadsel. Gemeenschapsleven Wat het gemeenschaps leven betreft meent de bevolking dat deze dien de bevorderd te worden, waarbij dan vooral dien de gedacht te worden aan plaatselijke initiatie ven, en de daartoe nood zakelijke infrastruktuur. De ontwerpers gaan nog een stapje verder en stel len dat het beleid daartoe de nodige steun moet verlenen. Het stadsbestuur besluil uit deze gegevens dat de plaatselijke initiatieven en tradities moeten gesti muleerd worden en waar nodig uitgebreid. De overgrote meerder heid van de bevoorrechte getuigen stelt dat Aalst een bovengemeentelijke funktie vervult op het ge bied van de gezondheids zorg, rekreatiekultuur, handel, onderwijs en sport en dat deze boven gemeentelijke funktie moet worden gestimu leerd. De ontwerpers sluiten zich bij deze mening aan voor wat betreft gezond heidszorg en brandweer doch ze menen dat op andere gebieden een evenwaardigheid moet bestaan tussen een bo vengemeentelijke funktie en de eigenheid der on dergeschikte kernen. Het stadsbestuur sluit zich in haar richtdoelstel ling volledig aan bij zo wel de mening van de bevolking als bij de op merking van de ontwer pers zodat ook hier niets onverwachts uit de bus komt. Waarom moet bv. de bovengemeentelijke funktie van Groot-Aalst op rekreatievlak verder gestimuleerd worden? Zijn er nog geen dan cings genoeg? Moet Aalst ook zijn rekreatie- park krijgen, zoals De Ga vers te Geraardsbergen, De Ster te St.-Niklaas, Wachtebeke, enz. enz.? Allemaal vragen die na het richtplan nog open blijven. VEHE Het laatste hoofdstuk van het richtplan voor Groot- Aalst wordt gewijd aan het parkeerprobleem. Hier wordt vermeld dat zowel uit de enquête bij de bevolking en bij de zogenaamde bevoorrechte getui gen blijkt dat beiden van oordeel zijn dat er vooral parkeerproblemen bestaan voor personenwagens, fietsers, bromfietsers en vrachtwagens. Voor de bevolking variëren de positieve antwoorden tussen 63% voor wagens, aiover 41% voor fietsers en 39% voor bromfietsers en 37% voor vrachtwagens. Bij de bevoorrechte getuigen worden de problemen iets minder groot ervaren, vermits 52% antwoordde dat er parkeerproblemen bestaan voor wagens, 34% zowel voor fietsers en bromfietsers en 28% voor vrachtwagens. Bij bussen en taxi's zijn de negatieve antwoorden talrijker dan de positieve. De bevolking specifieer- de hierbij dat die parkeer problemen vooral be staan in het centrum (60% ja en 5% neen) en in Klein-Aalst (50% ja en 16% neen). In de deelge meenten zouden geen dringende parkeerpro blemen bestaan. De be volking stipte tevens eventuele oplossingen aan door het aanleggen van ondergrondse par kings of parkeertorens. Velen meenden ook dat er een oplossing te zoe ken was in een goedko per, beter gespreid en uitgerust openbaar ver voer, of in een kombina- tie van ringparkings en direkte buslijnen vandaar uit naar het centrum. Op basis van deze resul taten formuleerde het stadsbestuur als doelstel ling dat de parkeerpro blemen van vooral wa gens, fietsers, bromfiet sers en vrachtwagens «dienden opgelost te worden», en dat deze parkeerproblemen vooral bestaan in het centrum en in Klein-Aalst. Hoe men de problemen wenst opgelost te zien, wordt er niet bij vermeld. Wat de gebruikers be treft, dit zijn zowel bewo ners als bezoekers en werkenden meent de be volking dat allen door de parkeerproblematiek be nadeeld worden. De ant woorden varieerden wel in funktie van de sektor waarin ze werden opge tekend. Dezen van het centrum ervaren dat er eerder een probleem is voor de bevolking, dezen van de periferie leggen meer de nadruk op de problemen van bezoe kers en werkenden. In de bespreking met de gemeentelijke overlegor ganen over de katego- rieën van gebruikers werd hierover het vol gende gezegd. De bezoe kers blijken thans in het centrum over voldoende parkeermogelijkheden te beschikken gedurende de week en dit tengevolge van het plaatsen van par- keermeters. Voor de wer kenden is er wel nog een tekort aan langparkings, terwijl de bewoners ten slotte over te weinig ga rages beschikken zodat deze thans benadeeld zijn door een teveel aan parkeermeters in bepaal de woonstraten. Wat betreft de maximum loopafstand voor de ver schillende kategorieën weggebruikers moet vol gens de bevoorrechte ge tuigen gemiddeld gere kend worden op een af stand van 200 m. voor bewoners, 300 m. voor bezoekers en 400 m. voor kort en lang werkenden. In verband met de par keertijd vonden de be voorrechte getuigen dat vooral permanent- en langparkeerplaatsen ont breken. In mindere mate wordt de nood aan half lange en korte parkeer plaatsen aangevoeld. De bevoorrechte getui gen meenden dan weer dat de meest geschikte plaatsen voor het parke ren, in de eerste plaats ondergronds was, ge volgd door een parkeer- gebouw, achterliggende gronden en pleinen. Deze kategorie van onder vraagden was van me ning dat de straat niet bijzonder geschikt is om als parkeerzone dienst te doen. Zij maakten ook geen onderscheid welke kostprijsformule te ver kiezen is: zowel parkeer- meter als parkeerauto maat hebben ongeveer dezelfde bijval, maar er is wel iets meer voorkeur voor de parkeerschijf. Op basis van al deze ge gevens was het stadsbe stuur het er tenslotte mee eens dat er een onder scheid moet gemaakt worden tussen de ver schillende kategorieën van parkeergebruikers (bewoners, bezoekers en werkenden) en dat dient rekening gehouden te worden met de specifieke noden van elke kategorie i.v.m. loopafstanden, tijdsduur, plaats en kost prijs en dat het parking- potentieel rechtmatig over de verschillende ka tegorieën wordt ge spreid. Ook hier is de richtdoelstelling dus even vaag als voorheen en wordt niets konkreets over de oplossing van het probleem vermeld. Uit de bespreking met de gemeentelijke overlegor ganen bleek dat het par keerprobleem ook ver band houdt met de funk ties. Men is daarbij van mening dat vooral ver- keersaantrekkende funk ties zoals scholen en han del niet nodeloos mogen worden gestimuleerd binnen het centrum. Door de centrumfunktie te benadrukken worden parkeerproblemen ge schapen. Enigszins wonderlijk is wel dat het gemeentebe stuur het ermee eens is dat het parkeerprobleem ook dient opgelost te worden door de city-vor ming af te remmen en de concentratie van funkties te stimuleren o.a. voor handel en scholen, admi nistratie, enz. VEHE trachten te brengen. Als andere randvd»» waarden worden aanW stipt: het gewestplan,! BPA met een KB, de ov[ heidsprojekten inzake frastruktuurwerken voorziening, de lijst geklasseerde monumnbe ten en landschappen, wetgevend kader, enz 9 e arm Identiteit onz Wij willen deze algem n v inleiding op het richtffr b besluiten met enkele fergegevens te veri den over de identiteit fhte de invullers. In totaal waren er invullers uit Klein-Afors (60%) en 310 (40%) ui i. I deelgemeenten. In I uig ver de bevolking wi 9®^ buurten heeft on,r scheiden is niet duidj"^ uit te maken. Tot de antwoorders hoorden 570 of 73% ria8r nen en 211 of 27% vfnd wen. Slechts 3% was ger dan 20 jaar, 44% een leeftijd tussen 2( 40 jaar, 37% was tu!eöt 40 en 60 jaar oud, te( de resterende 16% ders was dan 60 jaar. e"[d. Vertrekkend van dit i iSje formuleerde de Aalst als eerste richtdncïp stelling dat de geme* n van oordeel is dat ruimtelijke en maatschappelijke ning dient te worden paald op basis van struktuurplan. Over verschillende faceim(_ van het richtplan heb ge|c wij het in aparte dragen. VI «rol leic de kee 1 rdt d kee PJkkin lole m rde irhe fen lenn ifdf Bij de vragenlijst over het struktuurplan Groot-A werden ook enkele vragen gesteld over de opent JVV nitsvoorzieningen. Uit de antwoorden van de be <je king kan opgemaakt worden dat deze de nutsv rare zieningen in algemene zin als positief beschouw on 2 De bevoorrechte getui- woorde maatstaven. Wl gen men anderzijds dat De uitbreiding van 1 er verbeteringen dienen fooncellen moet gesc aangebracht te worden den naar ratox van inzake rioleringswerken behoeften en de rent DarJ en koördinatie van wege- liteit, terwijl het stad niswerken. Ook dienen stuur ook meent uitbreidingen overwogen openbare toiletten v 1 te worden inzake open- selijk zijn, weliswaai n9' bare toiletten telefoon- leen voor wat het vo. cellen en de inplanting trum van de stad beti ®rK ervan, moeten voldoen Opvallend is wel dat i aan de bestaande be- richtplanstudie bij hoeften en niet moet be- hoofdstuk ook gespri rekend worden op basis wordt over sluiksto van ekonomische senta- alhoewel dit veeleer biliteit. leefmilieuprobleem Op basis van deze gege- dat elders behan vens is het stadsbestuur wordt. De bevol »e" van oordeel dat in het meent in dit verband algemeen de nutsvoor- de kontrole op sluik! zieningen voldoen aan de ten versterkt dient tei behoeften. den, terwijl de Adi Inzake wegeniswerken en raad van oordeel is het aanleggen van nuts- men inzake sluiksto voorzieningen moet ge- om praktische red( streefd worden naar een andere oplossii zo groot mogelijke koör- wenst dan het vo< dinatie bij de uitvoering steld gebruik van ko van deze werken. Het be- ners. Het gemeenl stuur meent ook dat de stuur formuleert in I n uitbreiding van de ener- doelstelling enkel dat giesektoren zoals gas en zake sluikstorten strei stoom maksimaal moet moet worden o| worden nagestreefd, zij treden», het wel «binnen finan- v cieel en technisch verant- at. De Mannenbond Nieuwerkerken organiseert o| terdag 29 augustus '81 een uitstap naar Bellewa met attractie- en safari-park. Vertrek om 7u30 aan café «Olympia», Kerkstraat Nieuwerkerken en terug omstreeks 23u30. Tijdens de terugreis Er is ter plaatse ruim e d wordt 'n dancing aange- legenheid om te i uui daan en er worden te- maar men kan eve|cipi vens enkele afstapplaat- zelf zijn pick-nick sen voorzien. nemen. Deelnameprijs: leden 220 Het wordt alvast eeijouc fr.; niet-leden: 250 fr„ zellige uitstap met exclusief toegangsprijs leute en plezier. I tot het domein 200 fr waerde kan wel de VI Inschrijvingen vóór 15 lijking doorstaan augustus in het lokaal of Fantasialand in Brüh bij de bestuursleden, met De reisleider voor onmiddellijke betaling uitstap wordt de van het inschrijvings- Pierre Braem. geld. line Hen t ste 0 en stel te ha arcl i. afzi.

De Voorpost | 1981 | | pagina 8