«S0F0RT PRESS Topdag in Aalsters Atheneum jOmwonenden Hof Ter Leeuwergem vragen herziening verkavelingsplan 81 en toch met de fiets naar zee Orpheus in Land van Aalst Editie Aalst DROOGKUIS SNEL EN VOORDELIG! 1 UUR er* h ld Varkensmarkt AALST Sa Kamiel en Gabriëlle in aktie De Voorpost VRIJDA6 3 JULI 1981 34' JAARGANG NR. 27 - 28 F UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 0 Dendermonde I Tel.: 052/21,40.60 Bankrek, KB 442-8601481-36 Prijs voor los nummer 26 F I Jaarab. 1.170 F 6 maand 600 F 3 maand 310 F Verantwoordelijke uitgever DE CUYPER Redaktie Pontstraat 64 j 9300 Aalst Tel. 053/70.41.19 Akademische zitting topdag K.A. Aalst. (W.M. Als opening van de Topdag liep de tot feestzaal getransponeerde turnzaal van het Aalsters Konink lijk Atheneum verleden vrijdag bomvol. Prominen ten allerlei waaronder we o.m. herkenden minister van de Nederlandse gemeenschap Mare Galle, oud- leerling, volksvertegenwoordiger Van der Niepen, ere-volksvertegenwoordiger Bert Van Hoorick, sche penen Eddy Monsieur, Anny De Maght, en Edgard Hooghuys en vele anderen. Oudleerlingen, oudle raars, sympatisanten. Misschien ook een unicum: drie prefekten in levende lijve naast elkaar: J. D'Hooghe, die de geschiedenis van het atheneum schreef tot 1950, voorganger Borghijs en de huidige studieprefekt Alois Van den Bossche in optima forma. «Is een voorzitter door- vindt zijn presidentiële gaans een beklagenswaar- taak bij de Vriendenkring dig man?» stelt schepen mede door de inzet van Edgard Hooghuys, hij zelf allen, inzonderheid dan van het dagelijks bestuur, allerprettigst. In zijn wel komstwoord kan hij dan ook de komst melden van a newborn baby, het eerste nummer van het tijdschrift «Atheneum». Historiek De «Ecole Primaire Su périeure de l'Etat» kern van de huidige school, da teert uit 1843, 138 jaar te rug. Uiteraard zit daar de reden van de huidige vie ring niet. In 1850 werd ze verheven tot «Middelbare School» en in 1881 kwam er een atheneumafdeling bij, echter afgeschaft we gens te gering aantal leer lingen in 1885. Nadat ech ter in 1912 een vierde jaar uitgebreid handelsonder wijs erbij was gekomen kwam voor de tweede maal, en nu blijkbaar defi nitief, de atheneum afdeling terug. Afdeling die zich sindsdien aanzien lijk heeft uitgebreid zowel qua leerlingenaantal als mogelijkheden en aange paste akkomodatie. Eerste sektie VSO-gediplo- meerden verlaat de schooi In een gloedvol betoog zet studieprefekt Alois Van den Bossche dan de diver se redenen tot vieren uit een. Gloedvol en voor de vuist. «Wie weet wat hij wil en gelooft in wat hij zegt heeft geen geschreven tekst nodig,» zegt de prefekt. Als eerste reden voor de ze viering geldt dan ook dat bij de aanvang van de ze vakantie de eerste sektie VSO-gediplomeerden het Atheneum verlaat. Lees door pag. 4 PROTEST KOMT LAAT Er bestaan in de stad Aalst dossiers waaraan blijk baar geen einde schijnt te komen. Typisch voorbeeld daarvan is dit van het kultureel centrum. Maar ook het dossier van de gronden De Biolley gelegen in de omgeving van de Hof Somergemstraat en de Immer- zeeldreef is bijna zo oud ais de straat. Pas nu schijnt er definitief schot in de zaak te komen. Zoals bekend betreft het hier een nieuwe sociale woonwijk, met een oppervlakte van ongeveer 17 hektaren, die de stad Aalst zelf wenst te realiseren. Het projekt De Biolley bevat twee delen; enerzijds het gedeelte dat «De Cluyse» genoemd wordt en dat 4,5 ha omvat, en anderzijds het deel «Hof ter Leeu- wergem» genaamd dat de overige oppervlakte beslaat. Het is dit laatste deel dat nu volop opnieuw in de aktualiteit kwam, vermits op de gemeenteraad van dinsdag jongstleden zo maar eventjes drie agen dapunten betrekking hadden op dit projekt. Vooreerst dienden de raadsleden zich uit te spreken over de goed keuring van het tracé der aan te leggen verkeers wegen. Het betreft hier de realisatie van een ge deelte van een woonuit- breidingsgebied gelegen tussen Hof Somergem- straat-Hyacintenstraat en de rekreatiezone Zand berg. De raadsleden dienden zich ook uit te spreken over het stadsaandeel in de staatswerken betref fende de wegen en riole ringswerken en de aan leg van de waterleiding van de nieuwe wijk. Uit de memorie van toelich ting kan men opmaken dat het Bestuur der Ge subsidieerde Werken te Brussel de eerste fase der wegenwerken in aanbe steding legde en reeds toewees. Alhoewel het hier staatswerken betreft dient voor een bepaald gedeelte eveneens een stadsaandeel in deze werken gedragen te wor den. Er wordt verwacht dat de wegenwerken zul len aanvangen in sep tember 1981 op voor waarde dat de stad Aalst zich akkoord verklaarde met de toewijzing der werken en de opname van het stadsaandeel, welke voorlopig vastge steld werd op 1.562.897 fr. Ook het definitief ont werp van het huisves- tingsprojekt Hof ter Leeu- wergem diende door de gemeenteraad goedge keurd te worden. Het be treft hier twee types waarvan het vooront werp goedgekeurd werd in de gemeenteraad van 2 juli 1980. Behoudens enkele niet voorziene werken zoals o.m. de be vloering der slaapka mers, behelst het ont werp de volledige afwer king. Op het ogenblik dat wij dit artikel schrijven ken nen wij nog niet de reak- tie welke deze agenda punten op de gemeente raad teweeg brachten. Wel weten wij dat heel wat omwonenden van de nieuwe sociale woonwijk ondertussen een brief schreven naar het stads bestuur waarin zij protes teerden tegen de voorzier ne inplanting van de nieuwe woonhuizen. Openbaar onderzoek Tot 27 juni jl. had er im mers een openbaar on derzoek plaats betreffen de de bouwaanvraag van de stad Aalst tot het op richten van 101 éénge zinswoningen op de wijk Hof ter Leeuwergem. On middellijk nadat dit open baar onderzoek uitgepakt was vormden een aantal inwoners, vooral uit de nieuwe redisentiële ver kaveling aan de Zand berg, een aktiekomitee om te protesteren tegen het nieuwe projekt. Hier bij werd niet alleen be zwaar geuit tegen het feit dat de realisatie van de nieuwe woonwijk, die op het gewestplan aange duid is als woonuitbrei- dingszone, een zoveelste schending betekende van een prachtige open ruim te tussen de wijk Hof So- mergem en het Kluisbos, maar tevens werd er de nadruk op gelegd dat op dit ogenblik meer dan voorheen de nadruk diende gelegd te worden op inbreiding i.p.v. uit breiding. Daar het aktiekomitee zich wel realiseerde dat haar protest wel enigs zins laat kwam, werd in een protestschrijven aan het stadsbestuur dat ge tekend werd door 145 in woners en een bundel bevatte van 75 brieven, vooral bezwaar geuit te gen de geplande vorm van woningbouw. Men was immers van mening dat de voorziene inplan ting, zoals op de plannen getekend, een totale af breuk deed aan het lan delijk karakter van de wijk Hof Somergem en de nieuwe naastliggende verkaveling. «In zijn hui dige vorm betekent dit een overdreven aantal woningen op een beperk te oppervlakte, waarbij de bouwnormen en de Lees door pag. 4 wr— Jammer van het slechte weer! (KDC) ALEXANDER LAGOYA: Op amper één kilometer van Jefken-mén-Hoeiken, kranige 84-er die nog dagelijks het stalen ros be stijgt, op tocht naar allerlei verenigingen doch zich tot korte tripjes beperkend, woont aan de Gentse steenweg «de sterkste man van Aalst», Kamiel Van Goethem, officieel «Petrus», 81-er die met zijn bijna dertig jaar jongere echtgenote, Gabriëlle De Spiege- leer, een Herzeelse «struise boerendochter», dage lijks zowat een 70 80 km per fiets aflegt. Zo maar voor de pret. Op Zo vermoeid waren ze na familiebezoek of gewoon de toch nu ook weer niet op rondrit. Altijd samen, want het eerste wat ze Beiden met een dames- thuis deden was, nog fiets. «Makkelijker om er voor het eten of te drin- uw been over te leggen», kenr een flikker slaan in zegt ons Kamiel. de keuken. Gewoon voor Het eerste dat men dan de lol. Optimisten tot en ook bij het binnentreden met. ziet zijn de beide fietsen, Van kleins af reed Ka- zusterlijk naaste elkaar in miel, geboren Aalster- de woonkamer. Fonkel- naar (Botermelkstraat) Toen ik jong was, leefde ik in de waan dat kunstenaars wereldvreemde mensen zijn, opgeslo ten in hun ivoren toren, ver van de grijze-massa, uitsluitend bezig met zichzelf, hun talent, hun do mein, het najagen van een illuzie. Maar enkele direkte of afstandelijke kontakten met musici heb ben me anders geleerd: René Clemencic, wereldbe roemd specialist in middeleeuwse en renaissance muziek, bleek een doodgewoon mens te zijn en een kleurrijk verteller; Sigiswald Kuijken, een autoriteit in de benadering van de barokmuziek, bleek een zichzelf relativerend, lachgrage man van vlees en bloed; de leden van I Musici, mondgemeen als ideale vertolkers van Vivaldi en zijn Italiaanse tijdgenoten, bleken naief-dankbaar om een geluk wens van de man uit de straat. Zo ook Alexander La- digheid. Maar die is bij goya: geen stroeve, af- mensen als Segovia, Ye- standelijke ik-sprokke- pes en Lagoya zo intens laar, maar van bij zijn aanwezig dat ze onop- verschijnen al een mild, vallend verscholen ligt warm en bescheiden in de interpretatie. Met man, en van bij zijn eer- de gitaar en dat geldt ste maten op de gitaar niet uitsluitend voor dat een authentiek kunste- instrument kan je via naar, een poëet. Authen- truukjes en snufjes van ticiteit en poëzie: voor technische virtuoze aard mij twee essentiële kwa- je publiek bespelen, liteiten van een musicus, maar daar blijft het dik- Vanzelfsprekend ver- wijls bij. Een deel van eist een instrument als het gehoor voelt zich op- de klassieke gitaar een getogen, bijna in trance, grote technische vaar- En inderdaad, het noten beeld komt er perfekt uit, de muziek echter blijft achterwege. Lagoya daarentegen is een au- tentiek kunstenaar. Bij hem is er geen sprake van verdachte toegevin gen aan de slechte smaak. Hij is een poëet. Bij hem geen sprake van extroverte bluf. Integen deel, de hele avond heeft hij als het ware ver groeit met zijn instru ment een verstild weefstuk door van innig heid, een vertolking van binnen uit die de muziek dient en louter de muziek. Naar de avond zelf nu. De nieuwe zaal van de. Generale Bankmaat- schappij is een aan winst, Ze is sober, ietwat koel en voldoet wat de akoestiek betreft. Uiter aard zou een of andere Romaanse crypte uit Au- vergne of de Provence sfeervoller zijn maar je kan Kiwanis, de organi serende service-club, er toch niet toe uitdagen dit dekor voor ons te toveren. Van geen enkel instru ment ik heb het niet over etnologische muziek kan je zeggen dat het vast verbonden is met een of andere streek of kuituur, behalve van de gitaar. Die is zo sterk ver groeid met Spanje dat Lagoya's programma uit sluitend in die sfeer zit. Daar zit een risiko in na melijk dat de muzikale ommegang wat mono toon wordt. Maar daar over straks. «De geschiedenis van de mensheid, zegt Goe the, lijkt op een grote fu ga waarin de stemmen van de volkeren zich, de ene na de andere inzet tend, pas langzamer hand laten waarnemen.» Ook op de muziekge schiedenis kan men deze vergelijking toepassen. En slechts laat hoort men de stem van Spanje. Net zoals in Vlaanderen (van de gouden tijd van Jos- quin en Lassus naar de romantiek van Benoit) zit er in Spanje een breuk: er is een leemte, een kale vlakte bijna tussen de Victoria en de school van Albeniz, Granados en de Falla. Over het programma van Lagoya hangt de sfeer die men proeft in de Spaanse dorpen van het bruingeblakerde binnen land: een felle zon, wit- stille huizen, een weelde van bloemen, een roes van vreugde vaak ge mengd met diepe me lancholie, dansritmen in het bloed. Deze muziek is doordrenkt van de volks muziek, veredeld maar even kleurrijk, dansach- tig en sterk geritmeerd. Dit impliceert meteen dat de stemming in de diver se stukken gelijkaardig Lees door pag. 4 meuw. Zonder versnellingsap paraat. «Dat heb ik niet met de fiets en nam zelfs deel aan welgeteld twee koersen voor beginnelin- nodig», zegt Kamiel. En gen. Twee koersen die hij Gabriëlle reed tot voor dan ook Won. Verder enkele weken gewoon koersen werd hem echter met een mini-fiets. Ook thuis verboden en Kamiel de tocht naar de kust, begaf zich dan maar aan Aalst Gent - Eeklo - Brug- andere sporttakken. ge - Oostende en terug legden ze samen af met ^et de eerste ploeg van een oudere fiets en de £als' sPaflde h'J °P de vrouw met de mini. In Houtmarkt groot rrvdden nauwelijks zestien uur heen en terug. «Niet zo denderend» hoor ik u zeggen na een vluchtig rekensommetje. Wel merkwaardiger als men weet dat het paar te Aalst te 5 uur vertrok en te 20.45 u. terug te Aalst was nadat aan zee ruim schoots was gepauseerd. De knapzak werd er aan- en van het boksen heeft hij een gebroken neus- beentje overgehouden. In quasi alle sporttakken was hij destijds een uit blinker. Vanaf zijn elf jaar werkte hij in de tabakfa- briek, nog aan een half frankske per uur en na derhand werd hij auto chauffeur bij Wielemans- Ceuppers en te Aalst bij gesproken en uiteraard Geest, wilde het koppel ook naar Nadat zijn echtgenote, het strand. Het tepelland- waarmede hij een doch- schap dat zich daar voor ter had, was overleden hen uitspreidde kon hen trad hij in de echt, een echter niet bekoren en zestal jaar terug, met Ga- besloten werd dan ook briëlle die het met haar maar weer naar de Ajuin- eerste echtgenoot min- stad te trekken. der had getroffen. Gabriëlle die graag in de voormiddag het huishou den verzorgt en er 's na middags op uit wil trek ken, bracht hem terug aan het rijden. Op de fiets. Samen leggen ze elke dag wanneer het we der het enigszins toelaat zo'n 80-tal km af. De hele omgeving doorkruisen ze. Liefst zonder hier of daar af te stappen. Wel als het kan, nemen ze al les mede en piknikken in openlucht. Ziek zijn is niets voor Ka miel. De dokter kan aan hem weinig verdienen tenzij regelmatig, uit voorzorg, een bloed proef. Alkohol is voor hem taboe doch een si garetje lust hij wel. Pri mordiaal voor hem blijft de beweging, het fietsen dat hem fit houdt niette genstaande zijn toch reeds hoge ouderdom. Rond nieuwjaar werd een val hem wel bijna fataal doch naar 't zeggen van de dokter, kwam hij er waaraan een ander zou zijn ten onder gegaan, toch weer bovenop. Verleden week werd het echtpaar dan ook ten stadhuize ontboden en werden een paar kiekjes met de burgemeester ge maakt. «Voor de rest stond het gebeuren al daar in het teken van be zuiniging», zegt ons Ka miel Van Goethem. Of Kamiel met deze pres tatie nu goed is voor op name in het «Guinness Book of Records» is nog an other question. LH

De Voorpost | 1981 | | pagina 1