rpe.mepe groot.lede Stuurgroep NOG MAAR EENS IEENBERG JE GEMZEN»: grUURWANDELING NAAR -tLMTHOUTSE HEIDE «POLDER VAN BENEDEN-DENDER»: RALDES ZET ZICH SCHRAP DAGJE UIT MET DERDE LEEFTIJD! -euws van wijk Jeine Kouter» Speelstraten in Groot-Lede He, ga je mee naar de speelmolen? FIETSBERGPLAATSEN F£r )P KOMST IN LEDE De Voorpost - 10.7.1981 -11 ïte gemeenteraad voor het verlof werd volle- lomineerd door het geval STEENBERG, 'vorige gemeenteraad had de oppositie ge- oortaan te zullen tegenstemmen als het over terwerp gaat omwille van «bepaalde feiten», (de oppositie-leider Van Laethem deze «be- [feiten; toelichten. elichting, samen antwoorden van eester De Lat en chepen De Wolf 'meer dan de helft duur van de ge- aad in beslag, iver Steenberg ei- geen enkel punt dagorde stond. In tg pleidooi stelde Iktieleider Van n dat het «sche- ege zijn toevlucht ezocht tot onwet- en onredelijke en» om het dos sier Steenberg er toch door te krijgen. Zelfs het woord «smeergeld» viel tijdens zijn betoog. Het de laatste tijd o zo populaire gewestplan werd volgens spreker «op een onwettige ma nier» gewijzigd, zodat de nieuwbouwwerken van het administratief cen trum wederrechtelijk worden opgetrokken. Burgemeester De Lat re plikeerde dat men niet één schepen moet vise ren, vermits het voltallig schepenkollege solidair is. Hij stelde daarenbo ven dat geen enkel lid van het kollege, noch het kollege zelf betrokken is bij enig geknoei aan het gewestplan. Hij zei te vens samen met het kol lege volledig ter beschik king te staan van het Hoog Komitee van Toe zicht. Schepen De Wolf stelde dat voor hem het dossier afgehandeld is. En alhoe wel de beschuldiging van «smeergelden» een zwa re beschuldiging is, wen ste hij daar niet verder op in te gaan. Hij deelde tevens mede een klacht neergelegd te hebben tegen dhr. Pode- vijn (voormalig eigenaar van het domein Steen berg) wegens eerroof. In een persbrief, die de afgelopen weken in enke le kranten is verschenen, beschuldigt dhr. Podevijn de schepen ervan op het gewestplan het gedeelte van het kampeerterrein een andere kleur te heb ben gegeven en dus van bestemming veranderd te hebben. Na nog enig over en weer gepraat, waarin onder andere de CVP-ministers geciteerd werden, die de ze zogenaamde onwette lijkheid hebben toegela ten (o.a. mevr. Rika De Backer-Van Ocken en on ze huidige premier Eys- kens) kon de raad dan toch overgaan tot de ei genlijke dagorde. Was het door de te lange intro of sloeg de vakan tiestemming reeds toe? In elk geval werd de dag orde kwasi probleemloos afgehandeld. Openbare Werken Er werden overwegend punten behandeld in ver band met openbare wer ken. De openbare verlichting zal verbeterd worden langs de Oudenaarde steenweg (gemeentelijk aandeel 34.851 fr.), langs de weg van groot verkeer nr. 702 - Jeruzalemstraat, Broekstraat, Diepestraat - zal om de twee palen een armatuur worden aange bracht. Ook de kruispun ten zullen verlicht wor den wat 756.107 fr. gaat kosten. Het waterbedelingsnet langs het Molenveld, Ot- tergemdorp. Broekkou- ter, Hofveldstraat en Klei ne Steenweg zal verbe terd worden, kostprijs 300.758 fr. Deze relatief kleine be dragen verzinken in het niet tegenover de 7.200.000 fr. die het her stellen van betonvakken gaat kosten in de wegen Schoolstraat, Steen straat, Oostdorpstraat, St. Annastraat, Ratmo- lenstraat, Langemunt, Kuilstraat, Zevekoot- straat en Nerenbroek- straat. De groenaanleg en de wegenis in de omgeving van de gemeenteschool Burst zullen 8.800.000 fr. kosten. Een groot deel van dit bedrag is echter subsidieerbaar. Aanplakzuilen Naar het voorbeeld van Aalst zal de gemeente Er- pe-Mere materialen aan kopen om verspreid over de fusiegemeente aan plakzuilen te kunnen op richten. Deze zullen dan ten dien ste staan van het vereni gingsleven om hun akti- viteiten aan te kondigen. Dit ontlokte een opposi tielid de opmerking dat de VU dan de wachthok- jes aan de haltes van de autobus niet meer zal hoeven vol te plakken. Columbaria Reeds in een vorige ge meenteraad werd een princiepsbeslissing ge nomen op de belangrijk ste gemeentelijke be graafplaatsen columba ria op te richten. Aldus stelde de gemeente zich - weliswaar laattijdig - in orde met de terzake gel dende wetgeving. De columbaria zullen zeer eenvoudig zijn een gemetselde muur met nissen om de urnen te plaatsen - en zullen met eigen personeel opge richt worden. De aankoop van de beno digde materialen werd unaniem goedgekeurd. J.V.M. De burgemeester van het Dorpsplein te Erpe, Paul De Backer, en de burgemeester van Erpe^Mere, Prosper De Lat. (kdc) a 5 juni organiseerde de Leedse natuurgroep sportieve aan net aange- 3 Temzen» een uitstap naar de Kalmthoutse name parend. Hierbij no- De weermaker was de natuurminnende groep teren de mensen van «De ar gunstig gezind want na die resem dagen Gemzen»: ledereen gaat ■■"^triestig weer was de zon van de partij. Rond wel eens iets van zijn trok de bus richting Kalmthout. Wie nog nooit krachten vergen, maar is B kalmthoutse Heide is geweest moest verwon- dat niet eens nodig: je ijn over dit prachtig duinenlandschap, zo ver opgekropte spanning gens het multifunktioneel karakter van het gebied: landbouwgebieden, na tuurgebieden, reservaat- gebieden, woongebie den, industriegebieden, gebieden voor openbaar nut, rekreatiegebieden, enz. Negatief voor ernstig derd van de zee. hijnt bewezen dat enkele paartjes na die oor ons en onze hier ongestoord in het uders de zee tot malse zand liggen te ram en zand afzet- stoeien, zijn wij, moede wandelaars, de rustver stoorders in dit stukje rustige natuur. Buiten het krijsen van de meeuwen en het gekras van een roek is hier niets dat je aan de bewoonde wereld terug doet denken. En dat blijkt te zijn wat de natuurgroep «De Gem zen» zoekt: de natuur on verstoord in al haar pracht te mogen betre den. Als het ware het «Zonder geomorfologische grond en niet-demokra- stap achteruit in ons de- tisch» zo kan je de kritiek samenvatten, die de mokratisch herstel», leefmilieuvereniging RALDES heeft op de vorming Multifunktioneel van een «Polder van de Beneden-Dender». De voor- karakter genomen samensmelting en uitbreiding van de Pol- Meer nog. De werken die der Denderbellebroek, de Polder Gijzegem-Mespela- door de polderbesturen re en de Polder Beldermeersen tot «Polder van de kunnen uitgevoerd wor- Beneden-Dender» vindt geen genade. den (art. 80 tot 89 van de Aan het College van Bur- bevat, die nooit op de wet) zijn niet enkel voor gemeester en Schepenen vroegere getijde-Dender eigenaars belangrijk. De van Aalst werd een be- veroverd zijn, kouters en ganse samenleving van zwaarschrift in die zin beekdelen dus, die de streek heeft ermee te overgemaakt. Wat op het geomorfologisch niets maken. Een evenwichtige eerste zicht een admini- met een echte polder te belangenafwerking tus- stratieve vereenvoudi- maken hebben. sen landbouw, bosbouw, ging is, een rationalisa- Enkel grote eigenaars natuurbehoud, rekreatie, tieplan, blijkt uit RALDES' RALDES kiest voor een e a- kan volgens RALDES kritiek helemaal niet zo bestuur door demokra- enkel door een openbaar ^oi^dt gedacht aan vesti- onschuldig te zijn. tisch verkozen lichamen, bestuur. Dit is beslist het «Polder»: groot vraag- Gemeenteraden dus, te- geval voor de Polder van ,eken meer daar door de fusie da Beneden-Dender, we- «Het begrip 'polder'», grote gemeenten ont- groenbeleid Tenslotte meent men dat tiereglement van de pol ders van 30 januari 1958 dat een vergunning no dig is voor het beplanten van o.m. dijken en- wegen. Om al deze redenen vraagt RALDES het Kolle ge en de Raad een on gunstig advies uit te brengen over deze op richting. Integendeel zou moeten aangedrongen worden op afschaffing van de polders langs de Dender. De bevoegdheid het voornemen ook een voor de werken, zoals in stap achteruit is in een de wet voorzien, moet bij gemeente, die een ern- openbare besturen blij- stig groenbeleid voert of ven: de gemeentebestu- poogt te voeren. Daarbij ren, de landelijke Water- ging van nieuwe erf dienstbaarheden en las ten. Zo bepaalt het poli- tont heuse duintoppen datin opnieuw ver lener, de zanderige elijke bodem achterla- ermitijd begroeide dit oodat het een echt sfalwdschap werd met psgei, zanderige zachte de ïi en begroeide zijni, die nu reeds se- r de bossen zijn. Het ieds i dat hier de toerist ilen I van zijn krachten Assegd wordt, want od ert d verwerken; energie op doen om de werktaak van ITS-ï; de volgende week aan te zegt RALDES, «slaat op staari zijn (AalstDender- kunnen». Daarom zoeken ingetikte gronden die op monde, Lebbekel, «die de mensen van de na- de zee en de aan het 9e,ll he' °b|dkt van de werlï" tuurgroep «De Gemzen» onderhevige rivieren zijn zaamheden van een pol die oases van rust en vre- veroverd.» Verwezen darbest™' v°'d°®nde dg OD wordt naar art. 1 van de aankunnen». Polderbe- wet van 3 juni 1957 op de sturen daarentegen Weer eens was het dui- polders. Wegens de ka- werpt RALDES op - heb- deliik dat dieqenen die er nalisatie is de Dender ben een algemene verga- In samenwerking met de Adviesraad voor de Derde niet bij waren ongeliik 9een getijde rivier meer, dering waar enkel grote Leeftijd organiseert het Aalsters stadsbestuur op hadden En de mensen zodat «het oprichten van eigenaars deel van uit- maandag 24 augustus een reis voor alle gepensio- nieuwe polderbesturen maken. Dat deze van de neerden van Groot-Aalst. Een gebeuren dat stilaan anakronistisch is». Opge- belangen van zichzelf én uitgroeit tot een traditie, merkt wordt trouwens van de kleine eigenaars kunnen bepalen, noemt Dit jaar gaat de tocht naar ronduit «een het safaripark en ont spanningsoord van de Beekse Bergen te Hilva- dienst of een interkom- munale naargelang het geval. pd van «De Gemzen» leggen zich neer bij de situatie want, zo vinden zij: wij leven in een demokra- dat het voorgesteld terri tisch land en dat betekent torium eveneens stukken nALUES dat iedereen doet wat hij wil. Of niet soms? waar we vergast worden middagmalen in de rui me restaurants of in een zeer praktisch ingerichte zelfbedieningszaak. De reis wordt dermate opgevat dat een mini mum aan inspanning door de deelnemers dient te worden geleverd. De bussen voeren ons door het safaripark en al- op een geurige tas koffie Ie attrakties en vermake met een typische bikse lijkheden zijn bereikbaar tus wordt een kinderna middag georganiseerd in het Wijkcentrum met de Aalsterse marionetten- renbeek in Nederland. De deelnemers worden in de eigen deelgemeenten op gehaald en er 's avonds teruggebracht. Plaatsen en uren van de haltes van de cars zullen koek. Daarna volgt een verbluffend bezoek aan het wilde dierenpark. De stad draagt niet alleen de organisatiekosten met de treintjes. Lange afstanden te voet zijn dus uitgesloten. Voor deze organisatie re kent het stadsbestuur op Zoals vorige jaren gaat de gemeente Lede geduren- wppkhla- spelers «Klak» (15.00 u.). je de vakantieperiode beperkingen opleggen aan worden medeae- l.v.m. de wijkkermis van ^et verkeer in sommige straten, die voor het door- het volgende jaar wordt gaand verkeer van ondergeschikt belang zijn, door ^Me'^ bussen vertrekken metVatis gebruik van de ken Edgard Hooghuys tot maar past per deelnemer de diverse bonden, zoveel bij dat de prijs Wie echter niet bij een of voor de car, het bezoek andere bond is aangeslo- aan het safaripark, de ten kan zich rechtstreeks koffie met koek en de toe- laten inschrijven bij de gang tot alle attrakties schepen voor sociale za- n ndigden het al eerder in ons blad aan dat het aan een aangepaste da- ze om te vormen tot speelstraten. imitee van de wijk «Kleine Kouter» na de turn gedacht en de attrak- rech kermisviering, die dit jaar toevallig samen viel ties zullen worden uitge- Uit een opiniepeiling ge- e Leedse Mariale Ommegang, over zou gaan breid. Het is dus duidelijk houden in mei 1980, oer i verkiezing van een definitief bestuur en dat dat deze nieuwe ploeg bleek dat ruimte. 70% vond dat het pro- gezamenlijk in Aalst-Cen- trum te 8.30 u aan de parkeergelegenheid van een werkingsprogramma opgesteld zou :m9 in voor de komende jaren. item Berlifmis is een sukses nieuw in de wer- ier ist over de hele lijn. kingsploeg opgenomen, in ziaf voor de belang- Enkele personen zijn van nan,organisators. Met- de lijst verdwenen o.a. de I. Oüerd overgegaan tot voorzitter van het Leedse ied ifinitieve verkiezing Sportkomitee Willy Van ienvën wijkkomitee dat Rooyen. Dit alhoewel hij .78).fc>orlopige zou ver- best zijn part heeft ge in of niet bij de pakken blijft zitten. jekt zeker mocht herhaald de Pontstraat. De aan- worden komst te Hilvarenbeek aanvullen. Wat daan in het hele feestge- verwachtingen lag, beuren van de wijk. En beurd. Het meren- meteen gaat de nieuw pe 87% van de bewoners word, voorzien rond 11 u. vonden dat de straat in gnalisatie de vorige vakantie veel was gebruikt als speel- doende was minitreintjes slechts 225 uiterlijk 17 augustus, fr. bedraagt. Mensen van de deelge- De deelnemers kunnen meenten kunnen hiertoe ofwel in een aangename elke voormiddag in de omgeving de eigen knap- dienstcentra terecht, zak aanspreken ofwel LH vol- fan de werkers van verkozen ploeg van start, (erste uur zijn op- Al op zondag 30 augus- Speelmolen, Ge meentelijk Sport- Speelplein, Watermolen straat te Wanzele-Lede, opent opnieuw zijn deu ren van 1 juli tot 28 au gustus van 9 tot 17 uur. Voor een gezonde, ver antwoorde en attractieve vakantie is de Speelmo- rai 'ia' juli Soul Sound en dj Lucien. Isdag 15 juli ractiviteiten - liefhebbers, ingericht door de rvrienden Wanzele, Wanzeledorp. 65% had de indruk dat de bestuurders zich zelf een snelheidsbeperking oplegden. In een van de laatste nummers van het bulletin van Door het invoeren van Vragen en Antwoorden van de Kamer van Volksver- speelstraten wil het kolle- tegenwoordigers, werd een vraag aangetroffen die ge tegemoet komen aan werd gesteld door de Heer Van Renterghem in het gebrek aan speel- verband met de fietsenbergplaatsen van de NMVB. ruimten voor de kinde- Hierna geven we de vraag weer zoals ze werd De bijdrage per dag be- ran. Het blijkt echter een gesteld, gevolgd door het antwoord zoals het werd draagt 45 fr., 40 fr. voor beperkte oplossing. Een gegeven. van deze treinreizigers kinderen die 's middags speelstraat biedt daaren- Vraag maken gebruik van de thuis gaan eten. In deze boven ook kansen voor Naar verluidt zal de Na- huidige fietsenstallingen, prijs zijn begrepen: ver- volwassenen, er kunnen tionale Maatschappij die zoals trouwens de he- zekering, materiaal, twee z'ch nieuwe vormen van voor Buurtspoorwegen Ie binneninrichting van - drankjes en een versna- sociaal leven gaan ont- aan verschillende sta- het gebouw, hopeloos d® pering. Boterhammetjes wikkelen. De speelstraat tions in ons land, nieuwe, verouderd is. In dit ver- zelf meebrengen. Kinde- zou ean leefstraat moe- kosteloze, onbewaakte band had ik graag van de ren jonger dan 3 jaar en ten worden. en overdekte fietsenberg- achtbare heer minister ouder dan 13 jaar worden Het kollege van Burge- plaatsen oprichten. De vernomen: niet aanvaard. meester en Schepenen bouw van deze fietsen- Welke criteria de Na- Het speelplein is erkend vraagt de autobestuur- stallingen zou ten laste tionale Maatschappij door het Bestuur voor ders, motorfietsers en vallen van Verkeers- voor Buurtspoorwegen van het fietsers om rekening te wezen. aanwendde tot bouwtoe- evenwel ook van belang - zijn: de electrificatie van die voor het plaatsen van fietsenbergplaatsen? ®en 'Ün' de ophoging van deze bergplaatsen in aanOf deze beslissing al sporen, de vernieu- merking komen zou dan niet definitief en of wing van het stationsge- reeds opgesteld zijn. eenmalig is? bouw, bijkomende toe- Nochtans is het bij de Of het gezien ingevol- gangsmogelijkheden, de NMBS niet onbekend dat ge het klasseringsbesluit aan'e9 van een parking vanuit het station van voor het Aalsterse station 9 van een autobussta- Aalst dagelijks duizenden er momenteel toch infra- bon... personen pendelen rich- struktuurwerken aan de ting Brussel of Gent. Vele gang zijn en gezien het A.D.B. dag 11 juli reel Centrum, Markt Lede: tentelijke 11-juliviering. Gastspreker: Luk Dela voorzitter van het Priester Daensfonds. Poëzie 'en de Oplossing voor uw ng rond 4 Vlaamse figuren door de familie De kind. Dagelijks kan het en zang door Luk De Mot. Drink aangeboden ongestoord spelen onder Jeugdvorming sociaal-culturele raad van Lede. begeleiding van gebre- Ministerie van Nationale houden met de spelende Een lijst van de stations wijzingen van bedoelde Zlin ractiviteiten - liefhebbers, ingericht door de vetteerde monitoren en Opvoeding en Neder- kinderen en hun snelheid iigde Vrienden, Grafmaker, Molenbergstraat, monitricen. Voetballen, landse Cultuur, alsook aan *e passen. pleinspelen, zwemmen, door de Nationale Dienst Van de andere kant moe verkleedpartijen, bosspe- voor Openluchtleven en ten de ouders verzocht len, knutselen, volksdan- de gemeente Lede. In- worden om hun kinderen sen, speeltuin werkelijk lichtingen en inschrijvin- te vragen geen misbruik alles is mogelijk. Voor de gen bij mevr. Grepdon, te maken van de speel- kleuters zijn er aparte Watermolenstraat 20 te straat om het toch nog voorzieningen en is er te- Wanzele, tel. 091/ a'tijd wettelijk toegelaten vens aparte begeleiding. 69.20.57. verkeer te hinderen. grote aantal pendelaars fietsers - niet wenselijk zou zijn het station van Aalst eveneens in aan merking te nemen voor de bouw van nieuwe fiet senstallingen? Antwoord Voor het opstellen van het programma voor stallingen nabij de sta tions werden de lokale behoeften en de materië le mogelijkheden als voornaamste criteria aangenomen. Bijzondere omstandigheden kunnen

De Voorpost | 1981 | | pagina 11