Raoul De Jonckheere, «Ie duivenkoning uit Aals %r 1 VNJ Octaaf De Bruyn en Frans De Jaegher schitterend uit Barcelona Albert EeckhoutÊ® en Frans Pauweie Frankrijk-wiiinirc Leon Coppieters: le prijs jonge duiven te Lokeren Aviel De Gucht: Noyon primus in L o k e r e 11 - 7 e v «m e f 20 - 10.7.1981 - De Voorpost In onze Belgische duivenwereld is Raoul De Jonckheere uit Aalst een begrip geworden. Hij zette zoals velen in deze sport zijn duiven in op de vitessevluchten, maar al vlug schakelde hij over op de halve fond en thans is hij een groot kampioen op de fondvluchten. Ondanks zijn suksessen in de duivensport is Raoul een bescheiden mens gebleven. Hij is met beide voeten op de grond gebleven en heeft nog een goed woord over voor zijn kollega's. Hij benijdt nie- mands sukses omdat hij goed weet dat er hard moet gewerkt worden om in de duivensport te slagen. De tijd dat de duivensport een spel was voor de man uit de straat, is voorgoed voorbij. Vandaag is het keihard knokken om in de kop te blijven. Daaren boven is een rol van meeloper in de duivensport een dure zaak geworden vanwege de oplopende kosten voor het onderhoud. Daar komen de afhoudingen op de prijzen bij. Voor velen blijven slechts enkele kruimels over. duiven: 15, 39, 48, 69, 147, 174, 222, 307, 342, 366, 398, 471, 486. Met de oude werd het op 12/5 uit Noyon (468 ou de): 54, 120 en 441 jaar lingen: 23, 48. Corbeil (354 oude): 23, 71, 74, 97, 115 - (253 jaarlin gen) 2, 10, 48, 62. Etam- pes (511 oude): 69, 70, 88 - (194 jaarlingen) 14, 16, 41, 55. Bourges na tional, L.V.A.: 105 oude: 53; 81 jaarlingen: 12, 13. Brive nationaal, L.V.A.: 42 duiven: 3de, F.C.D. 181 duiven: 5de. Provinciaal: 731 duiven: 428te. Nationaal: 5.555 jonge duiven). Kam pioen jaarlingen op de fond. Asduif jaarlingen fond. 4de kampioen jon gen fond. In het F.V.O.V.: 4de al gemeen klassement (lste 2de afgegeven). 3de kampioen met de oude. In de Belgische ver standhouding Fond kampioenschap 16de (lste en 2de afg.). Op alle vluchten 11de fond kampioenschap, 20ste kriterium der azen. 11de zesdagen met maat per lottrekking, en 9de met maat gekozen. noeg heb en nog wat jon gen te veel, zijn ze aan een liefhebber toege zegd. Ik kan die waarde volle vogels toch niet do den. Het zou zonde zijn, zeker wanneer we weten welke rassen op het hok zitten en die elke liefheb ber op slag een stevige basis kunnen bezorgen. Tal van kampioenen staan daar borg voor. We denken aan zijn Flash-duiver aan die an dere cracks de «Marseil le» of de vale Cahors en zijn «skymaster». Stuk voor stuk duiven die naam verwierven, In zijn nette woning aan de Ledebaan vertelt de koning van het Land van Aalst ons zijn ver haal, af en toe gekruid met een kwinkslag. De Jonckheere is afkom stig van Wervik, het dui- vendorp in West-Vlaan deren waar hij Van Hee, nog een groot kam pioen, onder zijn vrien den had. Raoul De Jonckheere heeft zijn eigen visie op de duivensport. Naar de naam alleen wordt niet gekeken. De duiven moeten het bewijzen. Het zijn niet de kapi- Caalkrachtigsten die aan de top staan in de dui vensport. Nog een geluk ook, want anders was de pret er af. Over de vermeende ken ners, die menen er de «goede» zo maar uit te pikken, heeft hij zijn mening, en wie zal hem tegenspreken wanneer Raoul zegt dat diezelf den een massa weduw naars zitten hebben, waaronder ze met hun «scherp oog» de beste vo geltjes zouden dienen te behouden en de slechte te verwijderen? Hij bekijkt het nuchter en weet dat niet alle schoten roos zijn en ver wijst ons naar de vele duiven die hij zich aan schafte en die hij nadien van de hand moest doen omdat ze gewoon niets waard waren. Stuk voor stuk dure vogels die hij testte maar die waarde loos bleken. Natuurlijke voeding De Jonckheere houdt het bij een natuurlijke voeding met veel groen en verder wat elke lief hebber op zijn hok heeft: mineralen en grit. Voor al de strenge zifting leidde tot sukses. Daar bij krijgen zijn duiven ook verplicht vliegen met een vlag die wappert boven het dak. De stren ge selektie valt op, maar ook de zorg die besteed wordt om het kweekhok te bevolken spreekt tot de verbeelding. Een voorbeeld uit de vele: de wonderbare «Argenton- duivin» vloog drie fond- vluchten, werd uitgeroe pen als asduif en Raoul zette ze prompt op het kweekhok. Met de me thode «goed op goed» te zetten, weet hij zijn ras verder uit te bouwen tot de wonderbare kolonie die we thans kennen. Wanneer een kruising lukt is het gebogen niet verder te gaan zoeken waar het niet te vinden is, want dan loopt men dikwijls van de drop in de regen. Een van de oudste stam- duiven is de «Rode Hengst», de vader van de Argentonduivin.. Ja ren zit het koppel reeds bij elkaar en veranderen doe ik niet. Waarom ook, er komen goede uit, kampioenen. Raoul De Jonckheere ging met de volgende rassen van start: Prof. Van Grembergen wiens ras verspreid is over het ganse land en ver daar buiten, De Norre en zoon, Gaston Slots, Courteyn, De Bruyn, Bosseman en kleinzoon, Roelandt, Cobbaut, Van Cauwenberghe. We heb ben de opkomst van de man van de Ledebaan in de duivenwereld meege maakt. Een intrede langs de grote poort op een manier die ieder met verstomming sloeg. Brokken maakte hij in 1971 dat het jaar van de doorbraak mag ge noemd worden. Met ze ven oude en drie jaarlin gen in dubbeling speelde hij een massa prijzen en telkens begon hij aan de kop van de erelijst. Palmares In 1972, 2de algemeen kampioen in het Land van Aalst. In 1973, koning in het Land van Aalst en asduif halve fond. In 1974 werden het weer een massa prijzen: 8 eer ste prijzen boven Parijs met het koningschap in het Land van Aalst. In 1974 behaalde hij ver der nog heel wat prima resultaten: Met oude en jaarlingen: knaluitslagen op Noyon, Etampes, St.-De- nis, Dour dan, Orléans. We pikken er enkele uit: Noyon 22/6 met 1.690 De rassen van De Jonckheere zitten goed verspreid, en mensen die er mee aan hun trek ken komen, zijn bij ons Van der Sijpe (Lede), Rutsaert (Lede), Schol- laert (Aalst), De Wolf (Aalst) en Slots (Lede). Het was ons aangenaam nog eens met die grote kampioen gesproken te hebben. Kennis met hem te maken. Bij De Jonckheere zit het beste wat een duiven melker zich zou kunnen indenken. Stuk voor stuk het resultaat van streng doorgevoerde se lektie. ANDRE Raoul en André: de kampioen en de reporter. 9, IC le di mjnon erep C te G Westvlaamse idealist: eerlijk duurt het langst. kdc De Barcelonavlucht in «Het Land van Aalst» werd afgerond met een schitterende overwin ning van de uiterst sym pathieke voorzitter Oc taaf De Bruyn. Het zo veelste plaatselijk suc ces voor een man die sinds jaren de hoogste toppen scheert in het fondgebeuren en van wie men zonder schroom mag zeggen: «Op dit hok huizen de echte, de wa re, de sterkste onover winnelijke fondduivels eigendom van een man die ondanks de kritiek van sommigen op zijn persoon of lokaal steeds een «mens» blijft die door zijn eerlijkheid en openhartigheid als het ware een voorbeeld blijft voor vriend en tegen strever. Ook de glansprestatie van Fransken De Jae gher uit Mere verdient eens dik in de verf te worden gezet want dui ven die driemaal Barce lona vliegen en boven dien winnen zitten er niet zo dik. In 1979 een negende prij 8vlieger en in 1980 werd deze fameuze klep per derde en tweemaal zeer vroeg nationaal. Als klap op de vuurpijl briefjes van vijPde kwam deze kampioen dit aan zijn m jaar als derde uit de bus, hangen wat ni^n maar zwaar geladen als de definitieve mmfl hij ditmaal was zullen er back» van de «kit deze keer wel ettelijke Mere bevestigd, r— SC De St. Denis vlucht voor jonge duiven in Dendervallei werd gewonnen door Frans 1ÖL die ook nog 6e werd. Vroege duiven vi Limbergen, Muysewinkel en zn., BazieW^ Frans De Visscher, Alfons De Clerck, JozfP* rel, Ver ley en en André Peeters. s De Corbeil vlucht te Berlare-Wanzele wa4b jonge duiven een succes voor Albert Eeckht de le en 2e prijs, Dierickx-Vissers met de deed het goed en ook Maurits en zn. Vanen klokten twee duiven in de eerste toen met mge 10e prijs. Vroege duiven voor Arthur Boor1" Sj Brondeel De Pauw en Laurent De Maesch.,And de oude duiven en de jaarlingen was prestatie voor het hok Octaaf Brondeel de keer de overwinning. Uedc Vroege duiven voor Jozef Roggeman, Paul Burn Berghe (3e en 8e), Vermeulen - Uyttenhovesn 8 VandereeckenGustaaf Van Herreweghpen Van Huffel en Gustaaf Vermeulen met de 9? W( De ereplaatsen bij de jaarlingen voor Mau.,eck pens, Paul Van den Berghe, Mare De Cos taaf Vermeulen, Henri Van Kerckhove, Raemdonck; René Vërbeke, Maurits Uyttei^saci Alfons Rasschaert. acht lijn Raoul Dejonckheere. (kdc) Een massa kampioentjes. duiven: 175ste. Argen- ton: LVA (163 oude): 3, 25, 47 - (152 jaarlingen) 1, 11, 24. Dat dan wat het jaar 1974 betreft dat zowat bekend staat als het beste uit zijn begin periode. Nadien volgden andere knappe prestaties over alle afstanden. Gaan we even dichter én nemen we 1979, nog een sei zoen dat in Aalst opgete kend staat als dat van Raoul De Jonckheere. Op zijn hok was de pri mus zijn fameuze jaar ling «Skymaster», een duif die hij kweekte uit de rassen De Raedt, Van Grembergen en Paere- wijk. Knalresultaten waren er met de volgen de uitslagen Bourges 26/5: lste. FCD: 4de nationaal. 23/6 Argenton: 16de. FCD: 442. 14/7 Limoges: 27ste. FCD: 58ste provinciaal, 305 nationaal 750ste. 4/8 Argenton: lste FCD. lste prov., 6de natio naal. 18/8 Bourges: 2de FCD, 15de Prov., 95ste Nat., 402de. Zijn behaalde kampioen schappen in 1974: in Fondklub Denderstreek koning fond (meeste prijzen met oude, jaar lingen en jonge). 7de kampioen jaarlingen (lste 2de afg.). lste kampioen jaarlingen (meeste prijzen). Kam pioen jonge (meeste prij zen). Ploegenkampioen- schap lste. In het Land van Aalst werd het: koning op de fond (meeste prijzen en lste en 2de afgegeven oude en jaarlingen en In Kuregem Center: 13de kampioen fond en grote fond (lste en 2de afg.) op Cahors, Barcelo na, St.-Vincent, Mar seille. In 1980 ging het verder met: koning van het Land van Aalst op de fond (lste en 2de afg.), 2de algemene kampioen fond meeste prijzen alle kategorieën. Kampioen oude meeste prijzen (lste en 2de afg.). Kam pioen jaarlingen lste, 2de, 3de, 4de afgegeven duif. 2de halve fond kampioen met de jonge lste en 2de. 2de kam pioen oude lste, 2de, 3de, 4de afgegeven. .Kampioen meeste prij zen jaarlingen lste en 2de afgegeven. Kam pioen jaarlingen lste en 2de en 3de afgegeven. Asduif jaarlingen. Daarbij mogen we een lange reeks van uitsla gen vermelden die tot de verbeelding spreken op alle fondvluchten in 1980. Ondanks zijn faam is De Jonckheere er de man niet naar om ieder jaar met verkopingen uit te pakken. Voor Raoul is het in de eerste plaats om de duiven te doen en aan het plezier dat er aan verbonden is. Hij be schikt over een grote ren waarin zijn d ui vin nen zijn ondergebracht. Ook de jongen leven in ruime hokken. Raoul is steeds bereid anderen met zijn rassen te helpen om het op hun beurt in de duivensport waar te maken. Een 15-tal jongen wach ten op hun nieuwe eige naar. Nu ik duiven ge- die er voor zorgden dat de naam De Jonckheere is blijven nazinderen. Nadat hij met slaande trom zijn intrede gedaan had in de duivenwereld werd door sommigen meewarig geglimlacht. Men dacht dat het wel eens een ééndagsvlieg zou kunnen zijn, maar de suksessen bleven du ren en De Jonckheere werd gerangschikt bij de groten. Raoul De Jonckheere kan uren over zijn dui ven vertellen. Hij doet dat rustig. Zoals hij leeft. Zoals hij ademt. We hebben hem ook even anders gezien dan we van hem gewoon zijn. Op de dag van ons be zoek moest zijn dochter vertrekken naar Zaïre. Daar het ook inkorving was kon hij haar niet naar het vliegveld bren gen. «Waarom houden we eigenlijk duiven?» zegt hij, terwijl hij dro mend voor zich uit- staart. «Voor het geld moet ik het niet doen. Mijn dochter vertrekt voor een paar jaar, ik was er graag bij ge weest». Het is hem aan te zien dat het hem pijn doet. Reuzeseizoen Dit jaar is hij weer aar dig op weg om weer een reuzeseizoen te laten op tekenen en zijn meest besproken uitslag is die van Brive met volgend resultaat: 1, 3, 6, 8, 13, 17, 18, 22, 26, 29, 32, 52, 62. In FCD was het volgende uitslag: 2, 7, 16, 17, 27, 35, 24, 27, 65, 79, 83, 128, 131, 144 In «Eerlijk moet Nie mand Vrezen» ging de le prijs bij de jonge dui ven naar Leon Coppie ters voor Willy Van de Velde, gebroeders Van Hille, Hop Apere, Jules Caluwaert, Jaak De Beu- Ie (6e en 7e), Eddy en zoon Smet, André Cor nells. Rudy Consérière met de 10e, 18e en 19e kwam goed aan zijn nri i fes C ;-Imj trekken en won met de serie van vier aangedui de een varken. Bij de ou de duiven en jaarlingen was Piet Mariman zeker de uitblinker met de le en 2e prijs bij oude dui ven en de le, 3e, 9e, 16e bij de jaarlingen met 4 duiven. Vroege oude duiven voor Poppe-Raes, die tot 1.000 wonnen, José De Vos, Paul Cop- De pieters, Gaston e le, Etienne De verd Jaak De Beule, Ji dee< Beule. Bij de jaamet waren er erepPP1 voor Jules CaP?.rt Jaak De Beyle 1 le), Leon Saey-Verstraete%gh( Consérière, Rudfe pj rière. e di man Jai «esn ■erde gene Aviel De Gucht klokte met zijn jonge duiven de le prijs in het samenspel Lokeren - Zeveneken uit Noyon voor Aimé Consé rière, die ook nog de 15e prijs won. Vorige dui ven voor Theo Verniers, Jerome Smet (4e en 5e), André Swartele, Adhe- mar Lerno, Cyriel Buyst, Geer8 - De Pauw (9e en 10e). Bij de oude duiven won Maurice Aper voor André De Wil de, Richard Aper, Geers - De Pauw (4e en 6e), Van Daele - Schatteman, de jaarlingen de wt prijs voor Geeif°°r Pauw (2e en "e1^ Baets - Teirlinck?J^~ we en zn. Braen^f® 8®)- ide d t, M md I Aviel ue Uucht, eerste prijs uil Noyon te Lokeren. (bvw)

De Voorpost | 1981 | | pagina 20