r Reklamekonstrukties en aanplakborden degelijk gereglementeerd Verliezen Stedelijk Hospitaal stapelen zich op F NAT. FEESTDAG TE AALST VRIJE tribune Onze 9tC^/, woordvoerders «d* te Brussel f r uw woord i 2 - 10.7.1981 - De Voorpost De redaktie is niet verantwoordelijk voor de inhoud en heeft het recht de teksten in te korten. GROET AAN DE COMMANDANT Verleden zaterdag moest men geen brandweerman zijn om iets te voelen dat pijn deed. Erebevelhebber van de Vrijwillige Brandweer Aalst Philip De Paepe werd ten grave gedragen. Men besefte dat iets van het oude, vertrouwde Aalst werd weggedragen. De volkstoeloop was groot en al wie op een of andere wijze met het Aalsterse gemenebest begaan is, kwam minstens een vlugge groet brengen. De Oude Kerk leent zich voor veel soorten mensenbijeen komsten, ook voor een indrukwekkende begrafenis. In diezelfde kerk zag ik jaren terug met jeugdige ogen voor het eerst commandant De Paepe. Hij voerde verschillende pelotons aan van de Aalsterse Vrijwillige Brandweer. In het kleurrijke en sfeervolle gebeuren van de jaarlijkse Sacraments- en Half Oogstprocessie vormden de pom piers steeds het plechtstatige, gedisciplineerde, semi- officieel element. Elkeen keek er met ontzag naar op, niet in het minst naar de fikse commandant die onverstoor baar tussen de wemelende drukte met zijn troepen de kop van de stoet trok en voor de militaire eer zorgde. Tot bij het verbreken van het gelid, na terugkeer op de stadhuis- koer, hoorde men de scherpe bevelen van de Comman dant. Het was een Commandant die beluisterd en ge hoorzaamd werd. Maar ook bemind, want eenmaal de manhaftige taak uitgevoerd, zagen wij de andere mens: de goedhartige, de milde, die met zichtbaar groot genoegen een smakelijke Kriek van de Brouwerij De Kroon girig drinken in het lokaal van de Katholieke Middenstandsbond achter het Belfort. Iedere Aalstenaar zal een blijvende herinnering bewaren aan wijlen Philip omwille van zijn alom bekende initiatie ven: zijn Erewacht Aalst, zijn Kring oud-brandweerofficie- ren van België, zijn Afstammelingen Pauselijke Zoeaven, zijn Dekenij van de Molenstraat. Dat hij ook erg trouw lid kon zijn bewijst zijn erelidmaatschap van 't Land van Riem het toneelgezelschap en van de folkloristisch- religieuze Broederschap van O.L. Vrouw ter Druiven. Zijn goodwill tegenover de initiatieven die na hem ont stonden bewijzen zijn ruimdenkendheid. Hij gaf onzicht bare en delikaat-voelbare aanmoedigende schouderklop jes. Waarom schreef hij mij anders de nu piëteitsvol bewaarde brief om, naar aanleiding van de verkeersenqu ête van onlangs, niet te versagen en moed te houden? Alle vrienden van 't Land van Riem zagen zijn immer kaarsrechte figuur op de wekelijkse kaartavond maar allen wisten dat het voor hem over meer dan kaarten ging. Het was alsof hij met zijn trouwe aanwezigheid tot op het laatste ogenblik wilde zeggen: Riemers, vrije Aalsterse mensen, kristen-demokraten, strijders voor een realistische volksverbondenheid, doe voort. Commandant, wij doen voort. Wij vergeten U niet. Chis Willems ELK ZIJN VERANTWOORDELIJKHEID Zowat 13.000 werklozen telt ons arrondissement, iets minder dan 4000 onder hen zijn jonger dan 25 jaar. Volgens een berekening van het Planbureau kost elke werkloze gemiddeld aan de gemeenschap per jaar 489.000 fr., dit is de som van de uitkeringen, verlies aan inkomsten uit de sociale zekerheid en minder belastings ontvangsten. Naast deze rampzalige financiële aderla ting van de gemeenschapsgelden staat dan nog de morele weerslag zelf .op hen die werk willen en er geen kunnen krijgen. Ons arrondissement is op dit vlak heel erg getroffen en ligt met zijn werklozencijfer 3,8% boven het rijksgemiddelde. En wat doen de verantwoordelijken in ons arrondissement? Ze maken een onmogelijke ruzie over «Jan de Lichte», ze liggen te bekvechten over allerlei futiliteiten, ze vliegen van partij naar partij mekaar in het haar, maar vestaan zich in hun lijdzaamheid wonderwel om braafjes en volgzaam die politiek te gaan stemmen die het van kwaad alleen maar erger maakt, een politiek onder meer van geschenken zonder waarborg aan wel stellende multinationals en holdings die het gekregen geld gebruiken om nog meer mensen naar den dop te sturen en zelfs nog goed rendabele bedrijven te sluiten. Voor beelden? Er zijn er ir» overvloed en om één van de laatste in de rij en in onze nabijheid te noemen zie maar het geval Arbed dat zonder verpinken Produrac te Wichelen dicht gooit, Fan Grembergen in stervensnood brengt na van de gemeenschap geld te hebben gekregen dat er niet nodig was om Sidmar te steunen. Zo zien de heersers van onze industrie de belangen van de bevolking. En onze alomgeroemde verantwoordelijken, die als het past diepe zuchten slaken en zelfs wel eens een vuist durven ballen, gooien de armen in de lucht en leggen zich neer bij iets wat helemaal niet onvermijdelijk is. We hebben hen allemaal in ons gewest het K-P -antikrisisplan «Als je 't mij vraagt» bezorgd, een plan dat in sindikale en politieke kringen in Vlaanderen naar verluidt heel wat weerklank heeft gevonden om zijn degelijkheid en zijn aantonen van een «reële andere weg» uit de krisis. Alleen de plaatselijke weekbladpers en de Aalsterse Jongsocia listen hebben er in onze streek enige aandacht aan besteed. Vanuit politiek of sindikale hoek: niets. Zodoen de zijn er verschillende mogelijkheden voor onze plaatse lijke verantwoordelijken om hun totaal uitblijven van enige reaktie te verklaren. Ofwel vegen ze er hun kas aan, ofwel vinden ze het onbespreekbaar omdat net van de kommunisten komt, ofwel mogen ze niet, ofwel hebben ze schrik om met zichzelf konsekwent te zijn, ofwel kan het hen allemaal niet schelen zolang ze zelf maar buiten krisisschot blijven. Welke mogelijkheid men ook onder ogen neemt: het is een ontlopen van hun verantwoorde lijkheid. En dan maar jammeren en klagen en beloven en verder... alles laten lopen zoals het loopt. De KP heeft een ernstig alternatief plan tegen de krisis waarvan gij allen, verantwoordelijken van ons gewest, de grote lijnen wel licht kent. Gij wenst het zelfs niet te bespreken? Dan zeggen wij kordaat: nu elk zijn verantwoordelijkheid. Jos De Geyter 10 De gemeenteraad van 30 juni jl. keurde unaniem een aantal belangrijke wijzigingen goed aan de gemeen telijke bouwverordeningen en het algemeen politie- reglement van de stad Aalst. Beide reglementerin gen zijn weliswaar op elkaar afgestemd en in dezelf de uitgave opgenomen, maar maken toch het voor werp uit van twee afzonderlijke gemeenteraadsbe slissingen. De bouwverordeningen regelen aldus ondermeer de oprichting van rekla mekonstrukties en aan plakborden tegen gebou wen andere bouwwer ken. Het politiereglement regelt het aanplakken zelf. Ook het optreden te gen wildplakkerij gebeurt op basis van dit regle ment. Artikel 109 van dit regle ment bepaalt immers dat er een toelating van de Burgemeester vereist is om «aanplakbrieven, re- klames of- opschriften aan te brengen op schut tingen, al dan niet met dit doel opgericht; om het even welke reklamebord- jes te bevestigen door middel van enig draad werk aan openbare ver lichtingspalen, wegwij zers, verkeersborden en dies meer; zo deze bord jes een manifestatie aan kondigen mogen ze maximum 8 dagen er voor aangebracht wor den en moeten ten laat ste 8 dagen erna verwij derd worden.» In de praktijk levert de Burgemeester trouwens nog zeer weinig toelatin gen af voor het plaatsen van tijdelijke reklame- bordjes om reden dat er gewoonlijk misbruik ge maakt wordt van de ver leende toelating. Men staat vb. toe om op 10 plaatsen een bordje te plaatsen, maar vindt ze dan terug in gans de stad. Op 22 juni jl. stuur de de burgemeester trou wens een nota aan de Hoofdpolitiekommissaris waarbij deze opdracht werd gegeven om alle reklameborden te laten verwijderen waarvoor geen toelating bestond of deze verstreken was. Een aantal voornoemde bepalingen werden reeds opgenomen in de aanvul ling van het politieregle ment dat gestemd werd op de gemeenteraad van 28.1.1981. Op 30 juni jl. werden hier aan opnieuw aanvullin gen bijgevoegd en werd het politiereglement in overeenstemming ge bracht met de nieuwe tekst van de bouwveror deningen. Bouwverordeningen Wat de veiligheid voor zien in artikel 137 betreft werd de term «herber gen» uitgebreid in drankslijterijen en ver- bruikzalen. In de vorige tekst moest het plan van de inrichting ook enkel aan het advies van de brandweer onderworpen worden, bij de opening ervan. Thans ook na her opening zoals bij veran dering van uitbater of na verbouwingswerken. Art. 137/1 is een volledig nieuw artikel. In de toe komst moet bij elke bouwaanvraag een gede tailleerde raming van de kostprijs der werken ge voegd zijn en een bijko mend exemplaar van de plannen. Ook art. 137/11 is een vol ledig nieuw artikel. Bij bouwaanvragen betref fende meergezinswonin gen, industriële, kom- merciële of administra tieve gebouwen moet in het vervolg het advies «brandpreventie» van de brandweer gevoegd worden. Art. 138 heeft betrekking op de schuttingen bij de uitvoering van bouwwer ken. Naast de vroegere verplichting dat iedereen die langs de openbare weg bouwt, de bouwwerf moet voorzien van een stevige afsluiting, wordt nu bovendien gestipu leerd dat bij een bouw aanvraag een schets moet gevoegd worden van de plaatsing en'een nota met een oppervlakte van het openbaar do mein datde afsluiting zal innemen en een raming van de duur tijdens de welke zij zal geplaatst zijn. De artikelen 167/1 tot 167/ XI hebben betrekking op de reklamekonstrukties en aanplakborden en zijn ook volledig nieuw. De essentie ervan komt hierop neer dat het ver boden is zonder vergun ning van het schepenkol lege, publiciteitsborden. schuttingen, reklamekon strukties en lichtreklames te plaatsen. Verder bepalen deze arti kelen enkele plaatsen waar geen reklamebor den mogen geplaatst worden en de voorwaar den waaraan de borden moeten voldoen om een vergunning te verkrijgen. Politiereglement Artikel 1 van het gewij zigd politiereglement be paalt thans dat voorwer pen op de openbare weg mogen geplaatst worden niet alleen zoals vroeger mits vergunning van de burgemeester, maar bo vendien in overeenstem ming moeten zijn met de richtlijnen verstrekt in de toelating. Indien geen voetpad voorhanden is, zullen de stadsdiensten bepalen waar de voorwerpen mo gen geplaatst worden. Zaken die in overtreding staan zullen voortaan door de politie kunnen verwijderd worden op kosten en risico van hen die ze geplaats hebben. In artikel 109 dat betrek king heeft op aanplakkin gen is alleen toegevoegd dat reklame rechtstreeks aangebracht op gebou wen of andere bouwwer ken, zonder aanplakbord of enige andere konstruk- tie in alle gevallen verbo den is. Het feit dat geen vergun ning van de burgemees ter nodig is voor reklame of opschriften achter het vensterraam van het win kelpui is thans uitgebreid tot alle vensterramen (art. 110). Met deze wijzi- Op de raadszitting van 30 juni jl. werd de rekening 1980 van het stedelijk hospitaal, officieel St. Elisa- bethziekenhuis genaamd, goedgekeurd. In zijn me morie van toelichting stipte schepen van Financiën Gaston Van den Eede aan dat het tekort verleden jaar opliep tot 284 miljoen in de gewone dienst, een overschot vertoonde van 16 miljoen in de buitenge wone dienst en een overschot van 22,5 miljoen op de rekening voor orde. Ten overstaan van vorige jaren is het tekort van 284 miljoen bijna 17% hoger dan in 1979 en bijna 89% hoger dan in 1977. Dit heeft natuurlijk een rechtstreekse weerslag op de debetstand van de rekening-courant bij het Gemeentekrediet. Voor 1977 werd 12 miljoen be taald aan interesten op de kredietopening. Dit liep op tot 16 miljoen in 1978, 22 miljoen in 1979 en niet minder dan 29,213 miljoen in 1980 enkel en alleen aan in tresten op de kredietope ning. De rekening van de be- drijfsboekhouder sluit dan ook af met een ver liescijfer van 63,5 miljoen tegenover 42 miljoen in 1977 en 48,5 miljoen in 1978. Het verlies ligt evenwel lager dan dat van 1979, dat 64,5 mil joen bedroeg. Tenslotte wordt op de budgettaire rekening een tekort vastgesteld van 74,5 miljoen. Hierbij dient wel vermeld dat er nog 261,6 miljoen te innen was op het ogenblik dat de rekening afgesloten werd. Dit komt door de grote achterstand van de betaling door derden. Hier bleef immers nog 51,7 miljoen te betalen. Ook hier stelt men vast dat dit tekort steeds in stijgende lijn gaat. Tegenover 1977 betekent het immers een stijging met 51,5 miljoen of 224% meer. De schepen van financiën achtte het ook nuttig en kele vaststellingen te doen op basis van de cij fers geput uit het boek houdkundig verslag. De totale kostprijs van de keukens bedraagt aldus 367.765.048 fr. en dit voor 141.099 maaltijden. De kostprijs per maaltijd bedraagt aldus 260,89 fr. Het zelfbedieningsrestau rant kostte verleden jaar 6.001.414 fr. en dit voor 29.267 maaltijden. De kostprijs per maaltijd be draagt aldus 205,06 fr. Hierbij herinnerde de schepen eraan dat de tus senkomst van de genie ters van deze maaltijden slechts 60 fr. bedraagt. Een verhoging van slechts 10 fr. zou dus een meer-inkomen van onge veer 300.000 fr. bete kenen. Vervolgens kwam de wasserij aan de beurt. Het aantal verwerkte ki lo's bedraagt hier 268.344 kg. waarvan 145.456 kg. uitgegeven werd aan de VOV wasse rij te Erembodegem. De kostprijs per kilogram ei gen wasserij bedraagt al dus 71,35 fr. en de kost prijs in de wasserij van het VOV bedraagt slechts 30,75 fr. per kg. Wel werd opgemerkt dat de kost prijs van de eigen wasse rij t.o.v. 1979 daalde met ongeveer 5%. Het belangrijkste is na tuurlijk de kostprijs per verpleegdag. Deze be draagt boekhoudkundig 3.246 fr. per dag. Noch tans mag men hiervan slechts 2.567 fr. fakture- ren per dag aan de mu tualiteiten. Het spreekt voor zichzelf dat dit deficit van het zie kenhuis, waarvan de kos ten door de stad dienen gedragen te worden, een belangrijke financiële weerslag op de stadsbe- groting heeft. VEHE 1. Aalst-Stad 9.45 u: samenkomst van prominenten en ver enigingen op het binnenplein van het stadhuis. 9.55 u: optocht naar de St.-Martinuskerk 10.00 u: plechtig Te Deum gevolgd door optocht langs de Grote Markt, Molenstraat, Kapelle- straat. Esplanadestraat, Vrijheidstraat, Vrede plein met nederlegging van bloemen aan het gedenkteken van gesneuvelden en langs de Nieuwstraat en Grote Markt naar de binnenkoer van het stadhuis. Toespraak door de Burgemeester. Neerleggen van bloemen aan het monument van de onafhankelijkheidsstrijders van 1830. 11.15 u: Konsert door de Koninklijkhe Harmonie «De Oude Garde» op de Grote Markt. 2. Moorsel 9.15 u: samenkomst van prominenten en ver enigingen aan het ex-gemeentehuis 9.25 u: optocht naar de St.-Martinuskerk 9.30 u: plechtige mis gevolgd door Te Deum 10.30 u: optocht naar het monument aan de Stationsstraat en neerleggen van bloemen. Ver volg van de optocht via Klooster- en Beugem- straat naar het gewezen gemeentehuis. 3. Nieuwerkerken Plechtige H. Mis te 9.30 u op zondag 26 juli in de O.-L.-V.-Tenhemelopnemingskerk. De bevolking wordt door het stadsbestuur ver zocht de huizen te bevlaggen en aan de plech tigheden deel te nemen. LH Omvorming station Aalst Twee vragen kreeg de minister van Verkeerswezen, kort na mekaar, over het Aalsterse station. Zijn kollega Mare Galle wou konkrete informatie over de geplande omvor- mingswerken, en volksvertegenwoordiger Willy Van Ren- terghem vroeg naar fietsenbergplaatsen. Vernieuwing «Het stationsgebouw te Aalst voldoet inderdaad niet meer aan hedendaagse komfort- en exploitatie-eisen» bevestigde de Verkeersminister aan Mare Galle. Geen nieuws, want iedereen weet dat lange tijd gedacht is aan een nieuw stationskompleks, dat er zelfs al aanbesteed was voor die nieuwbouw. Het klasseringsbesluit van 19 juni '78 maakte een einde aan die plannen. Wat de heraanpassing van het behouden hoofdgebouw betreft, wordt erop gewezen dat deze slechts kan gebeu ren na ontruiming en tijdelijke opname van de verschillen de diensten in het dichtbijgelegen dienstgebouw. Dit laatste moet dus eerst aangepast worden. De omvormingswerken van het eigenlijke stationsgebouw zullen zeer omslachtig zijn, gèzien de precaire stabiliteit van detorens en de dakkonstruktie, die weinig verbou wing toelaat. Op korte termijn zal begonnen worden met de vernieu- Dat men met de se gemeenteraad" over één nacht wordt bewezen dc feit dat niet allei wat adviesorgan| spraak kregen, m; door het feit dat ging zal Jan Louies be slist gelukkig zijn. Het oorspronkelijke arti kel 110/1 dat stipuleerde waar niet mocht geplakt worden vervalt volledig, gelet op de toevoeging in artikel 109 en op het feit dat de bouwverordenin- werpen besprokeierd gen bepalen waar het ^e.n ',n verenigmnt verboden is om aanplak- V7'.1'*0 borden te plaatsen. 23.9.1980, de frakWej Ook het artikel 128/IV is volledig nieuw. Het be paalt de plaats, de uren en de soorten koopwaar 5.5.1981 van de Aalsterse vogel markt. zitters van 9.12.1titie 23.3.1981 en de file Ie kommissie t (P ge ei 1 t di -Bij Brieven waarvan de afzender niet aan de redaktie beket komen niet voor plaatsing in aanmerking. '9 De redaktie behoudt zich het recht voo. de tekst te bekorterften Publikatie betekent met dat de redaktie achter de inhoud stade wing van het sanitair. Tenslotte meldde de minister aan Mare Galle, dat de studie voor de modernisering volgens de huidige plan ning, voorzien is voor dit jaar. In de «erstvolgende jaren» kan dan met de uitvoering begonnen worden. Fietsen Willy Van Renterghem dacht inzonderheid aan de dui zenden pendelaars om aan het Aalsterse station de bouw van nieuwe fietsenstallingen te bepleiten. Er werd geantwoord, dat in het kader van de modernise- ringsontwerpen een fietsenstalling voor 350 tot 400 fietsen gepland is, kant Nijverheidsstraat. De huidige fietsenstalling in het eigenlijke stationsgebouw zal hierbij ontruimd worden, en de lokalen benut als lokettenkan- toor. (pd) -d d BLOEMENHULDE ger Bloemen van Vlaanderen, bloemen voor Diksmuk)n vanmorgen vroeg geplukt in zoveel tuinen h uit gras en serres liefdevol verzameld r en in hand van kinderen gegeven san die ze met grote warmte grafwaarts dragen. eer De ruikers en de kransen voor de doden 2.7* die langzaam tot herinnering verteerden, 9 v hier en op alle kerkhoven ter wereld, e h' jonge gevallenen voor zoveel vlaggen nde in zoveel uniformen en met zoveel toekomst fr- hadden ze vroeger, later mogen leven; dit de doden van dit jaar, de anoniemen 50-1 de weinigen die wij bij name noemen i d' bevorderd tot een andere staat van vrede ^ez< n Boeket van bijna zomer, zacht of hevig str. met kleuren die een enkel etmaal duren Buv\ waaraan wij zin verlenen en symbolen 'j°€ om onze liefde waardeloos te zeggen >nei een tolk van troost en tover, openwaaiend bi. of als een hart vertederd toegesloten *in( en aan het toeval van de wind gelaten 33 een looftak lenig, grote vlokken heide f®r en rozen, vele als uit zachte zijde e /erk Bloemen van Vlaanderen, bloemen voor Diksmuipt uit weiden en waranden saamgelezen dei en neergelegd tegen een poort van vrede (CV gekleurd verdriet dat onder lange regens 3k! verwelkt en voortbestaat in ons geheugen. her Hierbij de brief die ik ontving eind 1971, op de v CCOD in gemeenschappelijk front met ACOD^ tijdelijken te behouden. Enkele bedenkingen: Artikel Voorpost: C.C.O.D. verzetti tegen afdanking T.D. personeelslede C.C.O.D. heeft herhaalde malen gevraagd de I personeelsleden te behouden, via het dagelijksb het hoofdbestuur. Het was de tijd dat delikate kwesties gemeenscff besproken werden in één zelfde geest. Ik herinnt steun die ik mocht ondervinden van Z.E.H. Meeren, proost C.C.O.D. De politiek heeft er destijds anders over beslist enl het deed pijn dat sommige (T.D.) personeelsle» sindikale kommissie van 6 december 1971 werden deeld. C.C.O.D. heeft zich zeker en vast mets te maar omgekeerd en 10 jaar later staat het als boven water dat wij als C.C.O.D. op diezelfde stl onze collega's uit de besturen van A.C.O.D. I V.S.O.A. niet kunnen rekenen Gehuil en geschreeuw van wat ons zou ovJ zijn 10 en 23 jaar geleden, aldus Jozef (A.C.O.D.) Frans Van Geert (V.S.O.A). Ons arl wij als C.C.O.D. zien het personeel, zij de politie! munt). C.C.O.D. was en is de eerste vakbondsorganij er prat kan op gaan, het tijdelijk personeel (zeH van een andere vakbond) te hebben verdedigt wraak, geen fanatiek gedoe. Is het niet verwonderlijk dat op de personeelsrt 13 april 1981, Jozef De Wolf (ACOD) en Frans Vc (V.S.O.A.) de belangen van het tijdelijk personeel geschaad, is dat de taak van de afgevaardigderT personeelsraad of zetelen deze vrienden in naanf partij? Is het aan Jozef De Wolf, onze voorzittei Licoins te wijzen op artikel 2 van het protocol ove| inmenging of is Jozef De Wolf zo erg gedo» geworden aan de kabinetszetel van Minister Gall het onderscheid niet meer kan maken tussen werk en politieke drukte. Dat schepen Blommoert artikel 2. aanwend inmenging te neutraliseren is meer dan normac tans staat er niet vermeld dat er niet mag i worden over de afdankingen. Onze voorzitter Hilaire Lievens heeft dit beklemtoond en meermaals gevraagd de afdank te trekken (sindikale kommissie 21 april 1981). Het was ongepast onze CCOD-voorzitter re» te betrekken bij perikelen in de gemeenteraadszit maart 1981, waarbij zijn echtgenote Chris Liever de verdediging op zich nam van de bedreigde Personeelsleden. Als C.C.O.D. weten wij wat de plichten en de zijn verbonden aan de funktie van voorzitter t doet dit reeds jaren prima. Zijn echtgenote Chris Lievens-Borms heeft haar politiek-gemandateerde van het A.C.W. Wij C.C.O.D. volledig op haar steun kan rekenen, nog vele andere gemandateerden. Verdere insinuaties zijn overbodig en uit <Jen Een ding is zeker C.C.O.D. Verzet zich i tegen de afdankingen. De storm is geenzins geluwd. Ooit gehoord van «De stilte voor de storm». Bestej Sekretaris 0 De Cock!

De Voorpost | 1981 | | pagina 2