•POSITIE TEGEN HOF TER LEEUWERGEM LALT SLAG NIET THUIS Stad wil zelf 101 sociale woningen oprichten OLIETANKBEDRIJF C0PAL TERJODEN NOG ALTIJD NIET LEEG jJLDEN SPOREN- r'AARTING r'ERD STORMLOOP aalsterse flitsen ;iale woningen geraken niet meer verkocht Hof ter Leeuwergem komt er UO vuurpubl - IU.M30I - O i gemeenteraad van einde juni dienden de Jen zich uit te spreken over verschillende gunten die betrekking hadden op de nieuwe jvoonwijk «Hof ter Leeuwergem» in de om- yan de Immerzeeldreef, die op zichzelf een mt van het beter gekende projekt De Biolley. et protest tegen hem wel eens 3.250.000 we sociale wo- fr. kunnen bereiken, wat :on u reeds uit- hij geen sociale woning mher noemde. lezen verleden de voorpagina ;eekblad. Dit pro- "j op de gemeen- 3n m<*|f veruitwendigd °P ^P'er Robert De lij vroeg de ver- an de punten ge- openbaar onder- »r de sociale wo- jlaatshad van 11 7 juli 1981 en de sie van openbare •eeds vergaderde jli 1981. Andere iten pro de ver- Inbreiding of uitbreiding Hierna begon de eigen lijke diskussie tussen voor- en tegenstanders. Schepen De Neve ver zette zich aldus tegen de cijfers die de heer Uytter- sprot vooropzette. Vol gens hem omvatte de eerste fase slechts de bouw van 25 woningen en hiervan werd de kost prijs geraamd op 2,8 mil- ag hij in de geza- joen. Schepen voor "j klacht van 145 grondbeleid Anny De s in de prijs van Maght (PVV) bevestigde ^kt, en in het feit dit cijfer, en was trou- 'achten niet in de wens van oordeel dat bij sie besproken de aanbesteding de prijs Tevens vroeg hij wel eens met 20 procent delegatie van de zou kunnen gedrukt wor- tenaars van het den. Volgens haar was er schrift zou ont- in Aalst nood aan sociale I worden. Inspraak woningen ën dit werd be- Igens hem dan wezen door de lange dzakelijk. wachtlijst van kandida- het projekt zelf ten. Aan de stad Aalst involgens verde- alleen reeds bestaat er rd door Schepen een lijst van 150 valabele jenbare Werken kandidaten. Meve en door SP- Raadslid Lambert Van Jan Van der Ve- de Sijpe (CVP) vroeg hier- telde Raymond op naar het aantal onbe- »rot (CVP) dat het bouwde kavels en het lerdaad om een aantal onbewoonde hui- ging, vermits de zen in Groot-Aalst. Sche- ■nds lang eigen- pen De Maght ant- van de stad. Hij woordde hem onmiddel- ch af of het pro- lijk dat er een totale in- i doel niet zou ventaris bestaat van al schieten. Volgens deze percelen, en van alle g het niet om so- onbewoonde huizen. Zij ïningen, daar de beloofde alle inventaris- i uiteindelijk drie gegevens de dag na de zou bedragen. Hij gemeenteraad aan het op dat de bouw- raadslid op te sturen, lappijen hun so- Raymond Uyttersprot Dningen van 2,2 (CVP) herhaalde zijn tniljoen niet eens waarschuwingen door iraken en dit on- erop te wijzen dat zowel iebezde lange wacht- te Kerksken als te Gijze- eedeU van kandidaat- gem respektievelijk 12 en kunnen immers 17 huizen niet verkocht |een financiering geraakten. Nochtans ligt gen ofwel schrikken de kostprijs er 500.000 iaar a Voor de hoge 700.000 fr. lager dan die- einQ)gskosten, dit al- gene, die in Hof ter Leeu- zeer onze'cere wergem zullen gebouwd worden. Met een richt prijs van 3 miljoen richtte men zich volgens hem niet tot die sociale klasse waarop raadslid Jan Van der Veken doelde. Schepen De Maght be- Darystadsbestuur niet loofde alles te zullen •r w^e gegadigden doen om de prijs te druk- lijk) cen om de wonin- ken. Raadslid Van de Sij- jhaal. bezetten. Reke- pe leidde de diskussie is-tra^dend met de af" hierop naar een breder vuui[d van be keu- niveau door erop te wij- rekertm9 en het ont- zen dat de situatie op dit I avan de vloerbek- ogenblik niet meer de- Dp de bovenver- zelfde was als 15 jaar ge- een szou ,de uiteinde- leden, 'toen men de :te o?stpnis volgens woonwijk plande. De filo- de te n^is het oppositie- ,r d%g het stadsbe- u carte blanche bouw van 100 >n. De heer Uyt- vreesde dan ook sofie van de inplanting van woningen diende volgens hem herzien te worden en hij hield hier op een pleidooi voor in- breiding i.p.v. uitbrei ding. Tevens vroeg hij een beter bodembeleid om minder kwistig met gronden om te springen. Volgens hem waren vele sociale woonwijken in het verleden ook slecht ingepland, zodat men ook toen faalde. De in planting van het Hof ter Leeuwergem noemde hij dan ook ongelukkig op panoramisch en kultureel gebied. De omstaande villa's ontsieren evengoed het landschap aldus Jan Van der Veken die bekende zich ook zorgen te maken over de kostprijs. Hij was echter van mening dat hoe langer men uitstelde, hoe duurder de huizen zouden worden. PVV'er Oscar Redant was op zijn beurt van mening dat de inventaris van de onbe bouwde percelen weinig zeggend zal zijn daar mo menteel heel wat eige naars weinig geneigd zijn om hun grond te verko pen, gezien de wet op de meerwaarde. Ook hij was geschrokken door de prijs van de woningen op Hof ter Leeuwergem en hij vroeg welke de fiskale reperkussies zullen zijn voor de toekomstige ei genaars. Volgens hem zouden de woningen door de stad gebouwd alleszins een minder slechte oplossing zijn dan zelf te bouwen, dit gezien de kostprijs van de bouwgrond. «Ik huiver van de ra ming van 2,8 miljoen,» aldus Etienne Bogaert (CVP) op zijn beurt. Hij vreesde ook dat bij de aanbesteding tal van marginale aannemers zullen meedoen, wat dan later problemen zou scheppen. Hij meende wel dat Aalst behoefte had aan een zeker aantal woningen, maar pleitte toch voor een grote voor zichtigheid, dit gezien er nationaal nog een 400-tal sociale woningen zouden te koop zijn. Ook Willy De Turck (CVP) was het hier mee eens, maar hij vroeg vooral de verdaging ge zien de kommissie van openbare werken verga derde voor het openbaar onderzoek gedaan was. Hij vroeg dan ook maximale inspraakmoge lijkheden voor inwoners die reeds de tijd en de moed opbrachten van deze inspraakmogelijkhe den gebruik te maken. Klachten konden volgens hem niet vooraf weer legd worden. Lambert Ben irgei 0 z <k ?ien de CfP9 laatstleden werd in lokaal «Het Gulden Vlies» naar jaarlijkse gewoonte toetteen Sporen-kaarting georganizeerd. Voor de 84 te begeven plaatsen, erne n Z1C^ 'n totaal 136 spelers aan, zodat heel wat liefhebbers teleurgesteld van Qgkale reis terugkwamen. Eventueel kunnen de organisatoren er volgend jaar be< weedaagse van maken, (kdc) TW - Van de Sijpe vond het alles bij mekaar een inte ressante diskussie en bleef erbij dat de traditio nele bouwmaatschap pijen nog niet ingespeeld waren op de nieuwe filo sofie van inbreiding. Hij wenste ook te weten wel ke het aantal bewoonba re en lege woonpanden in Groot-Aalst was. Schepen De Neve (VU) was het eens met de prin cipes van de heer Van de Sijpe. In dit verband deel de hij mee dat er in Aalst reeds projekten goedge keurd werden in het ka der van de stadsrenova tie. Inzake Hof ter Leeu wergem zei hij voorzich tig te willen starten door slechts 7 hektaren te wil len uitvoeren op een to taal van 17 ha., en slechts te beginnen met 25 wo ningen. De schepen be loofde ten stelligste dat indien de aanbestedings- prijs hoger zou liggen dan 2,5 miljoen, hij de ganse bundel opnieuw voor de gemeenteraad zou laten brengen. De kri tiek van de heer De Turck weerlegde hij door erop te wijzen dat het de ge meenteraad was die de klachten weerlegde, ter wijl het schepenkollege enkel akte nam van de klachten. De verdaging zoals ge vraagd werd door de CVP-oppositie, werd ten slotte verworpen, en de meerderheid keurde het projekt goed. De CVP ont hield zich hierbij omdat, zoals Raymond Uytter sprot het zei, hij zelfs in de eerste faze van 25 wo ningen graag verschillen de huizentypes gereali seerd zag. VeHe De punten 23, 24 en 25 van de gemeenteraad van 30 juni jl. hadden alle drie betrekking op de realisatie van de nieuwe sociale woonwijk Hof ter Leeuwer gem, dat op zichzelf een deel is van het projekt De Biolley. Dit nieuwe projekt behandelden wij reeds uitvoerig verleden week in dit weekblad. Met de goedkeuring van het tracé der aan te leggen wegen, het ontwerp voor het huisvestingsprojekt, en de goedkeuring van het stadsaandeel in de werken werd het sein defini tief op groen gezet voor de realisatie van een eerste fase van 101 woningen. Zoals reeds gemeld werd het voorontwerp voorge bracht op de gemeente raad van 2 juli 1980. In totaal omvat het woon- uitbreidingsgebied, dat als dusdanig ingetekend is in het gewestplan on geveer 300 woningen. De inplanting van de wonin gen is zo opgevat dat ge tracht wordt een harmo nische verhouding te be komen tussen «bebouw de oppervlakte» en «leef- groen», zodat men een aangenaam leefmilieu wil scheppen. De inplan ting van de wijk omvat twee entiteiten van groe peringen van woningen, rond een centrale kern of plein. Het zuidelijk gelegen deel van de verkaveling vormt een park- en rekreatiezo- ne voor de bewoners. De inplanting werd doel bewust niet als «woon- erf»-vorm opgevat, maar wel werd intens getracht een verkeersarme wijk te verwezenlijken waar op ieder ogenblik de voet ganger voorrang heeft op het voertuig. Als over gang en aansluiting tus sen de bestaande woon wijk en de nieuw te ver wezenlijken wooneen- heid werden een zestal onbebouwde percelen voorzien die, mits inacht- mening van de voorge schreven stedebouwkun- dige verordeningen, be stemd zijn voor indivu- duele open bebouwing. Palen Uit de uitgevoerde son deringen is gebleken dat het noodzakelijk is de wo ningen op palen te fun deren. Deze woningen worden wel traditioneel ge bouwd, en niet in sys teembouw. De dakbedekking bestaat uit een asbest-cement leien. Alle ramen zijn voorzien in hout en alle beglazing is in dubbel glas. De woningen zijn op uitzondering van de vloerbekleding der bo venverdieping en de keu keninrichting be drijfsklaar. Vanaf de eerste verdie ping is een schouwpijp voor de aansluiting van een open haard voorzien. 3p de verdieping zijn drie slaapkamers, een badka- r ier en een nachthal voorzien en vanaf het bordes van de trap is een vierde kamer bereikbaar. De woningen beschikken tevens over een terras palend aan de living en een werkterras achter de garage en een afzonder lijke bergplaats voor tuingerief e.a. In de keuken zijn de nodi ge voorzieningen getrof fen, zodanig dat kan ge bruik gemaakt worden van elektrisch- of gaskon- fort. De voortuinstroken zijn volledig aangeplant. Als scheiding tussen de percelen zal gebruik ge maakt worden van beu kenhagen. In het kader van de uit rusting van de op te rich ten woonwijk «Hof ter Leeuwergem» werd een eerste lot wegenwerken aanbesteed aan aanne mer De Jonge te Aalst. Verdediging De goedkeuring van deze drie agendapunten ge beurde niet zonder slag of stoot. Het was raadslid Robert De Pauw (CVP) die de tegenstand inzette door de Verdaging te vra gen (zie elders in dit weekblad). Onmiddellijk werd hij van antwoord gediend door schepen van Openbare Werken Jan De Neve (VU). Deze stelde dat de gemeenteraad nooit de kan? ontnomen werd om zeer lichtzinnig over de klachten te oordelen. De ze klachten van omwo nenden omvatten het feit dat de wijk afbreuk zou doen aan het landelijk ka rakter van de omgeving, dit door een overdreven aantal woningen op een beperkte oppervlakte. De klachten wees sche pen De Neve van de hand, daar de omwonen den reeds vele jaren wis ten dat op de gronden de Biolley sociale woningen zouden komen. Het BPA Immerzeeldreef werd al dus reeds goedgekeurd op 27.12.1964. Ook in het Gewestplan werd het ge bied als woonuitbrei- dingsgebied aangeduid. Anderzijds werd het tracé der wegen reeds princi pieel goedgekeurd op 4.10.1978. Het feit dat de omwonen de villabewoners protes teerden tegen het over dreven aantal woningen weerlegde de schepen door erop te wijzen dat de dichtheid slechts 14 woningen per hektare voorziet zijnde minder dan het gewestplan toe laat. Daarbij komt het feit dat het projekt diffirentië- le woningbouw voorziet naast wandelwegen, speelpleinen, enz. SP-raadslid Jan Van der Veken huiverde van zijn kant omdat in de protest brief van de villabewo ners vermeld stond dat zij o.m. protesteerden omdat zij meenden dat hun eigen grond hier door in waarde zou ver minderen. Woningen noemde hij geen hinder lijk bedrijf, en ook hij was van mening dat de men sen zeer goed wisten dat er in de omgeving sociale woningen gingen ge bouwd worden. Hij steunde dan ook volledig schepen De Neve in zijn vraag om het projekt niet te verdagen. Hierop begon de diskus sie tussen voor- en tegenstanders pas voor goed, maar daarover kunt u elders in dit week blad meer lezen. VEHE De Aalsterse minister werkt in stilte ver der aan de verbetering van de milieuwetge ving. Aldus werd een ontwerp van dekreet opgemaakt dat het oude boswetboek van 1854 (dus bijna 130 jaar geleden) dient te vervangen. Anderzijds werd ook onlangs een Gewes telijke (Vlaamse) Adviesraad voor het leef milieu opgericht, waarin 25 leden zetelen, waaronder tal van experts op het vlak van het leefmilieu. Een man die in de Aalsterse administratie ongetwijfeld een blitzcarrière maakte, is nie mand minder dan ingenieur Rik Galle. Zopas werd hij immers door het Schepenkollege be vorderd tot hoofdingenieur-direkteur. In dezelfde zitting van 24 juni jl. bevorderde het Schepenkollege eveneens de heer Hugo Van Cauter tot hoofdkondukteur en de heer Paul Schande vijl en Maurice De Ridder tot onderbureauchef-tekenaars Wat deze bevorderingen aan de Aalsterse schatkist zullen kosten, werd door het sche penkollege niet medegedeeld. Onze kritiek in deze rubriek tegen het feit dat men in het blaadje van 't Land van Riem, uitgegeven door de v.z.w. Centrum voor de Middengroepen, Zelfstandigen en Kaderper soneel (CVP-strekking) gratis publiciteit maakte voor dit weekblad, sloeg blijkbaar in, want in het jongste nummer van dit twee bladzijden tellend maandblad is alle publici teit voor De Voorpost verdwenen. Integen deel bekritizeert men het feit dat twee van onze medewerkers tewerkgesteld zijn aan de stad Aalst. Dit vindt men deontologisch fout en vooral om wat ze schreven over Jan De Lichte en over de schepen voor leefmilieu Mevr. De Maght worden ze bekritizeerd. Het O.C.M.W. Aalst doet via de pers een oproep aan de Aalsterse inwoners die gedu rende de vakantieperiode moeilijkheden zou den ondervinden voor de bejaarden welke zij gedurende het jaar verzorgen, tijdelijk een oplossing te vinden, zich kenbaar te maken bij de dienst eerstelijnshulp van het OCMW, Gast huisstraat 40 te Aalst (Tel.: 053/21.23.93 bin nenpost 194). Het OCMW zal trachten voor de gesignaleer de gevallen een passende oplossing te zoeken. Op de maandelijkse perskonferentie deelde schepen van openbare werken Jan De Neve mee dat de richtdoelstellingen van het nieu we struktuurplan Groot-Aalst waarin in dit weekblad veel aandacht besteed werd in de afgelopen weken, nog niet besproken ge weest zijn door het Schepenkollege en door de Verenigde Kommissies van de gemeente raad. De inhoud ervan, die opgemaakt werd door de ontwerpers stemt dan ook niet volle dig overeen met wat het stadsbestuur wenst en wijzigingen eraan zijn nog mogelijk. AU alles verloopt zoals voorzien zal de gemeen teraad zich over deze richtdoelstellingen definitief moeten uitspreken eind augustus begin september. Op dit ogenblik wordt ook druk gewerkt aan het opstellen van een lijst van alle te klasseren monumenten en landschappen binnen de oude stadskern. Hieromtrent zijn reeds besprekin gen geweest met de kommissie van monumen ten en landschappen, en een diareportage werd samengesteld. Deze diamontage werd reeds getoond aan de leden van de adviesraden voor ruimtelijke ordening en leefmilieu en zal ook aan de leden van het schepencollege ge toond worden. In augustus, zal het stadsbe stuur hieromtrent een standpunt innemen, hierbij ook rekening houdend met de financië le reperkussies van mogelijke klasseringen. Daarna wordt ook een definitieve lijst opge maakt van ontwerp voor klassering van mo numenten en landschappen. Wat de klassering van het vroegere statio nsgebouw te Gijzegem betreft werd medege deeld dat dit voorstel, uitgaande van het ministerie van kuituur negatief geadvi seerd werd door het schepenkollege. Het voorstel tot klassering van dit groten deels vervallen gebouw kwam ook voor het stadsbestuur als een verrassing aan. Na het protestvuurwerk op kermisdonderdag te Erembodegem vernemen we uit betrouwba re bron dat Hofstade, Gijzegem en Nieuwer- kerken wél van een officieel vuurwerk zullen mogen genieten. Meer dan één jaar nadat bij K.B. van 13 juni 1980 besloten werd de vergunning van het bedrijf Copal gelegen aan de Ninovestraat te Erembodegem-Ter- joden met nieuwe opslagtanks van enkele miljoenen liters te weigeren, zijn de niet vergunde tanks die onwettig opgericht werden nog steeds niet leeg. Nochtans had Burgemeester D'Haeseleer enkele maanden geleden op een perskonferentie medege deeld dat tegen eind maart 1981 diende geledigd te worden, waarna de bevoegde ambtenaar van het Ministerie van Arbeid en Tewerkstelling zou over gaan tot de verzegeling ervan. Zoals bekend werd bij K.B. van 10 juli 1970 een vergunning afgeleverd aan dit olieopslagbedrijf (die loopt tot 20 augustus 1995) voor de exploitatie van 20.000 liter benzine in twee ondergrondse houders en 615.000 liter stookolie, waarvan vier bovengrondse houders van 10.000 liter elk, zeven bovengrondse houders van 25.000 liter elk en twee bovengrondse hou ders van 200.000 liter elk. Op 19 oktober 1977 dien de de eigenaar een aan vraag in tot uitbreiding van zijn bedrijf met 90.000 liter gasolie in twee bovengrondse tanks van 45.000 liter elk, voor 900.000 liter gasolie in één bovengrondse tank van 45.000 liter af valolie in twee boven grondse tanks van res pektievelijk 800.000 liter en 1 miljoen liter. Deze tanks waren ondertussen reeds gebouwd en ge bruikt. Deze laatste aan vraag werd ongunstig geadviseerd door het Aalsters stadsbestuur. maar de uiteindelijke be slissing lag bij het Minis terie van Arbeid en Te werkstelling. Het was dit ministerie dat tenslotte de weigering uitvaardig de. In samenspraak met Burgemeester D'Haese leer en de bevoegde technische ambtenaar, en na een bezoek ter plaatse, werd besloten tot sluiting van dit ge deelte van het bedrijf waarvoor een vergun ning geweigerd werd. Zover is men echter nog niet, en dit feit werd on langs nog aangeklaagd op een perskonferentie van de Werkgroep Leef milieu Aalst. Op de jongste perskonfe rentie van het stadsbe stuur vernamen wij terza ke dat de bevoegde amb tenaar van het Ministerie van Arbeid en Tewerk stelling nog op 29.6.1981 ter plaatse geweest is. Gezien de niet-vergunde reservoirs nog niet gele digd waren, heeft hij pro ces-verbaal opgemaakt. Tot een kwam het niet. Wel werd verzegeling echter nog ondertussen begonnen met de inkui- ping van de reeds ver gunde reservoirs aan de kant van de weduwe Tas. Het feit dat deze direkte buur onlangs opnieuw geplaagd werd door ma- zoutinsijpeling in haar tuin zal daar zeker niet vreemd aan zijn. Haar verzekeringsmaatschap pij spant trouwens een gerechtelijke procedure in om de nodige schade vergoeding te bekomen. VEHE

De Voorpost | 1981 | | pagina 5