NIEUWE SPEELTUIGEN IN GROOT-AALST II E Jl «DE HARMONIE» BLIJFT HAAR NAAM WAARDIG EERSTE GROTE PRIJS LAND VAN AALST Bezinning over Gezondheidsbeleid IN MEMORIAM PHILIP DE PAEPE Vinkeniers KERK ST. ANNA KRIJGT ORGEL IS' to 6 - 10.7 1981 - De Voorpost Het was een prestigieus Jaar-van-het-Kind-plan, om het bestaande speelpleinenarsenaal kwalitatief te verbeteren en uit te breiden. Voornamelijk om bud gettaire redenen - koken kost geld, spelen ook - kon het projekt niet zo vlug uitgevoerd worden als voorzien. Momenteel, - niet toevallig het begin van een zomervakantie - zijn een aantal speelpleinen klaar voor gebruik, aan andere wordt nog druk gewerkt. Fasegewijze wordt dus Het Gijzegems rekreatie- vorm gegeven aan een terrein is, behalve wat ontwerp, dat weloverwo- groenaanleg - waarvoor gen speelpleinen inplant het plantseizoen afge- over de Aalsterse deelge- wacht wordt - klaar. Dit meenten. Ruimtelijke, geldt eveneens voor 't spreiding, voornamelijk Slotje (Moorselbaan- in dichtbevolkte woonge- Aalst) en 't Klein Park. Bij bieden, is een hoofdak- dit laatste is een nieuwe sent. De speeltuigen op ingang gevormd, de pleinen zijn bewust in Het ravotterrein Biekorf - hout gekozen. waar enige tijd terug ka- Hoever staat het met die potte speeltuigen wegge- plannen? nomen zijn - heeft wat Het Stadspark heeft er grondwerken gekregen onlangs nog 'n paar tui- aan de tot nog toe braak- gen bijgekregen, zodat liggende kant. Bedoeling het momenteel klaar is. is dat daar, met nog aan Maandag II. kreeg het te- te planten groen, een vens een grondige on- parkuitzicht van komt. derhoudsbeurt om nood- Speeltuigen werden dit zakelijke kleine herstellin- jaar niet geplaatst bij ge- gen uit te voeren. brek aan financiële mid delen. In het domein aan de Brouwerijstraat te Nieu- werkerken is men bezig met ophopingswerken, putten opvullen, afwate ren, grasmaaien, e.d. Eind '81, begin '82 moet men daarmee klaar zijn. Het terrein aan de Schiet baan is z'n verwilderd uit zicht kwijt, door wat op- ruimwerken. In het najaar wordt verder gewerkt. Op Kerrebroek - waar de onteigeningen, die twee jaar aangesleept hebben, pas van de baan zijn - zijn grondwerken uitgevoerd, en worden dezer dagen enkele speeltuigen neer gezet. Het nu sterk ver grote speelplein is alvast een bijkomend attraktie- punt voor de vakantie- speelpleinwerking. Besluit: hoofdzakelijk grondwerken zijn uitge voerd, maar er is toch ook al een hoop speeltui gen ter bestemming ge bracht. (pd) «Derde keer, goede keer» werd ook voor de konsert- reeks van de Koninklijke Harmonie «Al Groeiend Bloeiend» bewaarheid. Op vrijdag 19 juni was er te Erpe in de tuin van «Ten Berge» wel veel belangstelling doch de temperatuur was op het randje af en wijselijk werd het program ma dan ook ingekort. De volgende week, aan «'t Apostelken» werd het een mislukking met de gutsende regenval doch verleden zaterdag, op de Grote Markt, werd het een voltreffer; aange naam zomerweertje in een mooi kader, veel be langstelling, een flinke bezetting en prachtige uitvoeringen onder lei ding van dirigent Leon Van den Bossche. «Al Groeiend Bloeiend» heeft dan ook een faam te verdedigen. Zij is toch te Aalst «dé Harmonie»! Reeds meer dan ander halve eeuw op de bres (gesticht in 1821) kreeg ze in de volksmond de benaming «De Jonge Garde». De kenspreuk «Waar eendracht bloeit» werd gewijzigd in «Al Groeiend Bloeiend», motto dat de Harmonie ten voeten uit tekent. Voorzitter Etienne Bo- gaert, ondervoorzitter Dr Schelfhaut en tal van be stuursleden, simpatisan- ten en molomanen kon den dan, vanop de terras jes, genieten van een ge slaagd konsert. Een flinke bezetting met uiteraard o.m. enkele «vaste waarden» die men zowat op elk konsert aan de lessenaar ziet zitten. Dat blijkt, in de stad al thans, niet meer te ont gaan. Anderzijds geeft het blijk van de solidari teit onder de muzikanten onderling en vormt het een stevige basis voor degelijke uitvoeringen. De nieuwe kiosk, zonder de zijschotten, leek ons qua akoestiek niet ideaal en zal, voor grotere be zettingen, eerder klein bemeten uitvallen. Wat tevens zeer storend werk te was het automatisch geklingel van de beiaard wat dan weer meestal sa menvalt met uiterst stille passages en dan ook ui termate storend inwerkt. Misschien wel te vermij den door het stilleggen van het automatisme voor de duur van het kon sert. Na de openings mars «Happy Two» van Freddy Van Laer die eveneens aan de lesse naar zat, volgde de ui terst veeleisende ouver ture van «Willem Teil» van Rossini. De houtsek- tie had er inderdaad een Zowel meerderheid als oppositie waren het tijdens de jongste raadszitting over eens om aan de kerkfabriek van St. Anna te Aalst mach tiging te verlenen tot het aankopen van een orgel voor de kerk. Bij de ingebruikname van het nieuwe kerkge bouw was de St. Annakerk niet uitgerust met een orgel. Wel werd als noodoplossing een klein harmonium gebruikt dat zelfs door een partikulier in leen werd gegeven. Een groep bewoners van de parochie hebben dan ook enkele jaren geleden een fonds opge richt om tot de aankoop van een degelijk orgel overte gaan. Dit fonds zou de ingezamelde gelden ter beschikking stellen van de kerkfa briek. Uit inlichtingen, inmiddels ingewonnen bij een gespecialiseerde firma is gebleken dat de beoogde uitrusting in totaal 1,5 miljoen zal kosten. Aangezien door het fonds ongeveer 1 miljoen ter beschikking kan gesteld worden en de kerkfabriek op dit ogenblik over geen bijzonde re middelen beschikt, werd aan de stad Aalst gevraagd om, naast het advies dat nodig is voor de machtiging tot aankoop, eveneens in over weging te nemen bij wijze van tegemoetko ming het tekort bij te passen. De gemeenteraad is van oordeel dat omtrent het verzoek tot aankoop geen bezwaar bestaat. Wat echter de geldelijke tussenkomst betreft, kon geen gunstige beslissing genomen worden omdat het hier een fakultatieve uitgave betreft en de stad zelf in financiële moeilijkheden verkeert. Tevens werden eventuele toelagen hieromtrent niet voorzien in de stadsbegroting. Zodat men kan besluiten dat de parochianen van St. Anna zelf voor het ontbrekende geld zuilen moeten zorgen. Ruim een zeventigtal personen kwamen in het kader van een verruimde beheerraad van de Kristelij- ke Mutualiteiten te Aalst samen om zich te bezinnen over ziekte- en invaliditeitsverzekering. Verbondssekretaris René Van de Voorde stelde dat de C.M. er moet voor zorgen dat de toegang tot de gezondheidszorg aan iedereen wordt gewaar borgd. Vier werkgroepen na men dan ook na onder ling overleg volgende standpunten in waarvan wij de voornaamste op ties hierbij weergeven. 3i<# de andere echtgenoot geleidelijke opheffing van de loongrens voor sociale zekerheidsinhou dingen waarbij de maximum-uitkeringen al- A JO leen aan de evaluatie van streveonaarkom het indexcijfer worden V de EEG-Kommii diende richtlijnq derlinge erkenr de registratie. Ziekenhuis- beleid vermindering aantal ziekenhu na ernstige evali| bevorderen thuisgezondheicfc algemene gezc opvoeding gste Uitkeringsbeleid aanpassing van ge waarborgd minimumin komen wat impliceert dat ook validen met een laag inkomen een levensmini mum wordt gewaar borgd. starten met de uit voering van de wetge- ken van ving inzake vakantiegeld middel voor invaliden handelsreklame rond het begrip «invalide geneesmiddelen kontro- met persoon ten laste» leren en beperken moet worden versoepeld rol en opdracht van door het optrekken van de apoteker hervormen de inkomensgrens van aangepast. Geneesmiddelen- beleid via bijsluiters bij de geneesmiddelen de pa tiënten-in voor hen ver staanbare termen infor meren over de kenmer- het genees- nfing trk. apparatuur werking ir re9'° meei - de t -van scheppen tot payoor menstelling var,,een stellingen en ditg^ tegenwoordige^0^ 'ikeui icyciiwuuiuiycit organiserende i^ de verbonden ren en medici ef tegenwoordigers ziekenfondsen. afwijzen van de door kluif aan en gaf blijk van virtuose akrobatie ge paard aan doorvoelde muzikaliteit. Ook de ba zuin toonde zich opge wassen voor de toege meten glansrol in vedette. Met Ketelbey vertoeven we dan enkele minuten in een oriëntale sfeer met weliswaar minder eisen de maar zeer typische ka rakterstukken als «In een kloostertuin» en «In een Chinese Tempeltuin». Misschien door de opeenvolging van twee soortgerichte morceaux wel iets van het goede te veel. «Lied en Hora» van M. Pauwels werd voor velen een aangename presta tie, mede door de minder bekendheid van het werk met beurtelings een me lancholisch mooi gehar moniseerde melodie en een vinnige czardas. Om van te snoepen. Deel I werd besloten met de bekende «Flieder- mars» van operetteko ning Nico Dostal. Deel II zou meer gewijd zijn aan muziek van ei gentijdse komponisten. Gestart werd met «Time is Over», een dinamische mars van Roland Cardon met een weelde aan breeknoten en een schalkse verwerking van een treffende melodie. Volgde dan twee werken van Ted Huggens. Wel van dezelfde komponist maar dan totaal verschil lend. «Pavane in Blue», eerder geschikt voor uit voering in een kleinere ruimte, is een charmant werkje waarvan de inter pretatie van de trompet solo zeer persoonlijk klonk en de alt-saxofoon een haartje onder de toon zijn interventie bracht. Met «Facinating Drums», een solo voor slagwer kers, kwam men op een heel ander terrein. Een gesakkadeerde melodie die de drummers alle mogelijkheden openlaat waarbij zowat alle moge lijke slaginstrumenten en verdere akkomodaties aan bod komen, auto- klakson inkluis. Met «St.-Louis Blues», een werk van W.C. Han dy, bracht de Harmonie ons een veropenbaring. Waar we meenden dat een ensemble met meer kopers en saxo's hier voor beter geschikt zou hebben geleken bracht deze typische bezetting van de harmonie een ge slaagde uitvoering. Moei lijk, eigentijds en in slaand. Alleszins een mooie prestatie. Dirigent Leon Van den Bossche, die alle eer haalt van zijn werk en samen met zijn korps door voorzitter Etienne Bobaert officieel werd gefeliciteerd met deze prestatie, besloot dan ook met een eigen kom positie «Feestmars». Welluidend en waardig slot van een konsert zoals er te Aalst niet zoveel worden gebracht. LH more Financiering 2ruc| ziekteverzekering^ de financiered, i Z.I.V. moet wom wi zien in funktie vifgel re doelmatigheideren zorgenverstrer da dienen medeveren delijkheid op te of Pas dan kan wc die dacht over de ve d van de bijdragm, remgelden. irker vooraleer nrede len te treffen nt wo den bekeken of orde der priority e moet worden he's voor de finran. kan ook worden/o Ir aan een voorh£en de toegevoegde'Pen' ld i Aalst, waar de zesentachtiger Philip De Paepe gebo ren en getogen en waar hij op zijn leeftijd nog lang niet «uit de circulatie» was, heeft een waardige, verdienstelijke telg naar zijn laatste rustplaats bege leid. Onder de vele aanwezigen in de dekanale St.-Marti- nuskerk tal van prominenten uit de politieke, de kulturele, de folkloristische de middenstands- en de volkskringen. Het Stedelijk Komitee voor Vrijetijdsbesteding Aalst organiseert in samenwerking met de elf Avibo- en Vimibel-Vinkeniersverenigingen zijn «Eerste Grote Prijs» en dit op donderdagavond 30 juli te 18.30 u. Er zal op de Aalsterse Grote Markt gespeeld worden in van elkaar uitlopende waaiervorm, dit teneinde te gemoet te komen aan de reglementen zowel van Avibo als van Vimibel. De Daensistische harmonie «Tot Heil des Volks» op de Grote Markt te Aalst, (kdc) De wedstrijd, te spelen in drie reeksen van elk 2000 fr. is bedoeld voor de ka- tegoriën assen, promotie en juniores. De inleg bedraagt 30 fr. en de prijzen 50 fr. Bloe men voor de prijswin naars. Daar de bloemen niet worden afgehouden van de inleg zal 5 fr. per vogel geschonken wor den ten voordele van de gezinsvervangende te huizen Levensvreugde en Schoonderhaae. De technische leiding be rust bij evenredig ver deelde vertegenwoordi gers van Avibo en Vimi bel en bij afgevaardigden van het Stedelijk Komitee voor Vrijetijdsbesteding. Inschrijving vanaf 17 u. en prijsuitreiking in café «De Koornbloem» bij Gaston Van der Eist, Nieuwstraat 2 te Aalst. Voor meer informatie kan u steeds terecht bij de Dienst Vrije Tijd, Katte- straat 33 te 9300 Aalst, tel. 053-77.11.11. toestel 283. Alle vinkeniers van harte welkom! Niet een lange slepende ziekte velde hem want tot quasi op zijn sterfdag was hij nauwelijks thuis in zijn riant appartement aan de Molenstraat te vinden. Steeds was hij, nog uitermate kras voor zijn leeftijd, de baan op en in «'t Apostelken» kon men hem 's voormiddags rustig zijn krant zien zit ten lezen. Steeds nog ge ïnteresseerd in wat er rond hem maar ook in het hele land en de we reld gebeurde. Vader van de in midden standskringen en tal van andere overbekende Pol De Paepe, flink van de tongriem gesneden en met een vlijmscherpe pen, van missionaris Luc en dochter Anny, en grootvader en zelfs over grootvader, was Philip steeds een zeer aktief man, begaan met zijn fa milie, zijn medemens, zijn stad. Een stuk van zijn jeugd, jeugd die en in de tijd van toen nog voor een groot deel op straat kon bele ven en waar maken, vin den we terug in zijn pu- blikatie «Volkstypen en Vaartkapoenen uit Aalst», waarvan een deel wel autobiografisch is. Na te hebben schoolgelo- pen bij de Dames van Maria, toen nog voor jon gens toegankelijk, en het St.-Jozefskollege, wilde hij advokaat worden. Een leraar raadde hem echter aan «in de commerce» te gaan. Dat scheen hem in derdaad goed te liggen. Hij trok dan ook naar Ant werpen naar de St.-lgna- tiushandelshogeschool doch na de «seconde B» stak wereldoorlog I een stokje achter de studie en werd Philip oorlogsvrij williger. Toen de wereld brand geblust was en Philip thuisgeraakte was vader inmiddels overle den en als oudste van zes kinderen moest hij thuis blijven. Aan het front, waar hij gans de duur van de oor log verbleef, uiteraard af wisselend van sektor en Itnie, was Philip nauwe lijks één dag ziek. Hij maakte er heel wat mee en was op 11 november 1918 als sergeant nog op patrouille. Officier werd hij, niettegenstaande zijn gedane studies, niet. Hij voelde er niets voor. Ten andere, twee zware han- dikaps zouden hem dit wel hebben belet: te jong en Vlaming.... Vier jaar later gehuwd met Philo- mena Roosen, stichtte hij te Aalst de eerste spe ciaalzaak in koffie. Zijn voorvaderen waren allen schippers geweest, doch vader was reeds in de koffiebranche en deze tal zou Philip dan maar eens flink laten floreren met hulp van zijn echtgenote die het klappen van de zweep kende. 10 mei werd hem, en de hele buurt van de Werf, echter fataal. Bij de be stoking van de door Duit se Stuka's brandden niet minder dan 110 huizen af, waaronder het zijne. Philip zelf zat op dat mo ment met zijn brand weerlieden in het stad huis waar ze van de En gelsen niet buiten moch ten omdat de vijand in de stad was. Ook de Werfka- pel brandde af en bij de heropbouw ervan speel de Philip een belangrijke rol. Van het beeld van O.-L.- Vrouw ter Druiven dat ook in de brand bleef had Philip wel foto's en een minutieuze beschrijving zodat men een volledig gelijkend beeld kon her maken. Beeld dat er trou wens nog steeds te zien is. Zelf kommandant van de Aalsterse Vrijwillige Brandweer was Philip de zoon van de stichter er van, stichter Polidoor, te Aalst via een straatnaam, de Polidoor De Paepe- straat voorbij de Bolle- weg en uitmondend in de Leopoldlaan, vereeu wigd. Hij die zovele bran den had helpen blussen had dus niet kunnen ver hinderen dat zijn eigen huis afbrandde. Tijdelijk verplaatste hij zijn zaak dan ook naar de Esplane- destraat doch keerde te rug naar de Werf waar zijn zoon Pol momenteel de zaak verder laat flo reren. Philip De Paepe stichtte dan ook als écht pompier de «Kring van oud-brand weerofficieren van Bel gië» en hij was erelid van de Koninklijke Belgische Brandweerfederatie. Van de Dekenij Molen straat, de tweede Dekenij te Aalst, de Kattestraat was de eerste geweest met Alfred Kelders was hij eveneens de stichter meer ook in de kulturele sektor was hij bedrijvig. Van het toneel gezelschap «Het Land van Riem» was hij onder voorzitter en enkele ke ren trad hij ook op als akteur, en in het Tijd schrift van de WAK, de Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon, publi ceerde hij af en toe. Ook de sport liet hem niet onberoerd en zelf speel de hij een tijd in de fa- nionploeg van Eendracht Aalst. Vasthoudendheid was een van de karakterei genschappen van de overledene. Toen hij voor een paar jaar op de Ijzer bedevaart stond in de gutsende regen en men hem voorstelde weg te gaan antwoordde hij la- koniek «Nog liever ver drinken!». Aan de Brandweer had hij echter zijn hart ver pand en toen de vrijwilli ge brandweer (ja, reeds toen) bedreigd werd met verdwijning na gekibbel met de «garde-civique» kwam Charles Woeste, weliswaar in de taal van Molière, hem onge vraagd ter hulp. Op diens vraag «Quel sont done ces hommes si beaux?» volgde prompt als ant woord «Ce sont des pom piers que l'on voudrait faire diaparaïtre».... De garde-civique verdween echter en de Vrijwillige Brandweer is er (nog) voorbeeld voor de huidi ge maatschappij. en. n O' ïslis In Philip De Paepe ver liest Aalst een dappere, aktieve en verdienstelijke zoon. Beginselvastheid was zijn parool en meest al bereikte hij dan ook wat hij wilde. Lichtend heb Een doodsprentje bij de vele anderen... i-|tej Ten jare negentien honderd eenentach^Qj negenentwintigste van de Zomermaand^ leed te Aalst, vrij onverwachts, de alom^g de De Paepe Philip. af, Ere-bevelhebber der stedelijke vrije bra^^, te Aalst en ere-voorzitter der «Erewacht»:j Vrij onverwachts... ja... maar niet onvoor qe| want wie Onze Commandant gekend weet dat hij een overtuigd kristen mer*— een Maria-vereerder, en steeds betrouw de patroonheilige St.-Barbara... It Het was een MAN uit een stuk. Daarnfcl MENS, de vriend, ja soms een vader. Ori - tor en veelzijdig als hij was, heeft hij zich»»» ingezet voor zijn gezin, de vele vriend IV verenigingen waar hij een leidende rol sj maar vooral voor zijn vrienden, de bran mannen. sed Strijden waarop hij en de anderen reiens hadden. Strijden en overwinnend. Dat tvan voor ons, de brandweermannen, zijn eritlaï ters en rechthebbenden. Hij de offici brandweer die tijdens de moeilijke me van 1940, de eerste was om de and^ helpen, terwijl hij zelf niet bij machte v?ie.r eigen have en goed te redden. Dat was Een keer hebben we hem zien wenen, tc met enkele brandweermannen vaststeld ook de kapel van O.L.Vrouw ter Druhirc let I br« woest was. Voor de Aalstenaars was hij een bekende'orzi geworden, en steeds zal ik hem, alsmede10 voor ogen hebben... ZIC' Een kloeke tachtiger, oud van jaren, maPr oud in gedachten, werken of organiserrie^ men hem in de straat zag wandelen, stor^n9J in bewondering. Fiere houding, flinke sti hoofd omhoog, de stok in de hand me eeuwige sigaartje in de mond. En tip9e' weinig, want steeds wilde hij er nog bij er iets te doen was. Reeds vroeg in de n^r®r was hij op de baan, een boodschap doen zieke vriend aan huis gaan bezoeken, kleine wandeling maken. Na de middd wandeling naar Mijlbeek, dan terug vrt v bezoeken in hospitaal of kliniek, om o m' vrienden op te zoeken voor het dagelijki09* letje belot. Dan bij avond naar huis, nge alleen leven van herinneringen, maar dai de goede, want klagen... NEEN... Commandant, ook uw naam zal prijken^ gulden boek der vrijwillige brandweer te» naast die van uw vader-stichter, die vele 1 genoten en al die vrienden waarover u P kon vertellen en schrijven. Deze enkele woorden als afscheid van tf91 wachters, rechthebbenden, oud-collega'£e r die brandweermannen en vrienden die 9 waren bij de teraardebestelling zoals «Goede oude tijd». Na het «breek het gelid» en een laatste egi een bloem, zijn we op het kerkhof wei. met een beetje weemoed in het hart,g°v afscheid van een vriend doet altijd pijn. c mandant, ik heb afscheid van u genoiTj.' stilte voor ons alleen met dat woordje dat' graag hoorde, «Dag Pa». ige sta 12 jl,

De Voorpost | 1981 | | pagina 6