;hepen van den eede 'EIGERT TUSSEN TE KOMEN EREMBODEGEMS JURWERK OPPOSITIE NIET AKKOORD MET STIJGENDE STADSSCHULD ATERLEIDINGSPROBLEMEN MERZEEL KRIJGEN OPLOSSING ROOILIJNEN EREMBODEGEMSE WILGSTRAAT EN ZWALMK0UTER VOORLOPIG AANVAARD R00IPLANNEN PERREK0UTER EN B00NYVELDWEG VOORLOPIG AANVAARD 1st zou beter to-formulieren invullen 'T ZEVENDE KNOOPSGAT Schepen van Financiën moet meer hakbijl hanteren uc vuuifjusi - IU./.I3Ö1 - II! iu jeze gste Aalsterse gemeenteraad eindigde op aarkomische noot. Hiervoor zorgde CVP-raadslid 9 v'an Vaerenbergh met zijn interpellatie over de en fing van het traditioneel Erembodegems irk. meer dan 50 jaar wordt de gemeentelijke rno-van Erembodegem besloten met een vuur- Voor de fusie werd dit vuurwerk betaald door \.rneente Erembodegem, nadien door de stad 'pok dit jaar was deze jaarlijkse traditie ver- 3 rSp het door het Aalsterse schepenkollege 'ikeurde programma, welke op een kermisaf- opdrukt werd. gen n. morgens reeds als spuiten» is. «In Erembo- grucht de ronde degem en in de andere 3rilVerd 's namiddags deelgemeenten vraagt erirgd. Om financiële men zich echter af hoe- wom werd het vuur- veel geld er reeds in Aalst ie vifgelast. Raadslid in de grond werd gespo- heicerenbergh wenste ten» aldus de interpel- strer dan ook nadere lant. jveren vroeg terzelf- i ts of ook' de vuur- Een reak,le blJ de Erem" wc die gepland zijn bo<teBemse bevolking Ie ve deelgemeenten ee n u' Zwarte Iragm, Hofstade en vlaggen werden uitge- rrkerken om bezui- hangen, en het vuurwerk nredenen zouden «erd ,ocb afgeschoten, i nt worden. dlt lot vreugde van de 0I honderden verontwaar- orjtgs er terloops op digde personen, die on- i hjfs een voorstel danks de regen toch het fjn?en tussenkomst spektakel niet wensten te derfo in de kostprijs missen. Vele krachtter- 3rh/an werd. Bepaal- men zouden trouwens gdepenen, die het op- aan het adres van het id over het af- Stadsbestuur uitgespro- van het vuur- ken geweest zijn. ^ftar meer inlichtin- Hoeg, waren hier- Remi Van Vaerenbergh zeerste verwon- was van oordeel dat de ^En zegden hem faktuur van het vuurwerk ®5n de maatregel af toch aan het stadsbe- en. Het scheen stuur kon voorgelegd n ook een éénzij- worden, vermits zij eerst ïslissing geweest haar goedkeuring hecht te. «In Erembodegem vraagt men zich terecht i vraagteken ge- af wat zij misdaan heb- hebben achter de ben en stellen zich de J— Jliteït binnen het vraag of beter Aalst Ker- Ea®*lkollege, betwij- mis niet zou worden af- iarmet raadslid dat geschaft; iedereen is dan omblogisch effekt» toch weg in Aalst en afschaffing van Aalst kermis moet het vfjjrwerk, dat naar dan nog van de bevol- «letterlijk en fi- king van de deelgemeen- 00i geld in de lucht ten hebben» aldus de in- and terpellant verder. Hij zag in de maatregel alleszins een diskrimina- tie van de deelgemeen ten, en tot slot stelde hij op vraag van verschillen de personen voor dat het stadsbestuur wekelijks Lotto- en Totto-formulie- ren zou invullen. PW-raadslid Marcel Lo- rie uit Hofstade betreurde eveneens de genomen maatregel en was van oordeel dat de besparing van 15.000 20.000 fr. niet opwoog tegen het voordeel. Hij wees erop dat heel wat meer geld naar Karnaval gaat en was van oordeel dat in dien men nog enkele der gelijke maatregelen trof men binnenkort de dorpskermissen mocht opdoeken. Zijn partijgenoot Sche pen van Financiën Gas ton Van den Eede stelde de volle verantwoorde lijkheid voor de maatre gel op zich te willen ne men. De goedkeuring van de kermisaffiche ge beurde immers tijdens zijn vakantie en toen hij terug kwam zag hij een aanvraagbon voor vijf gemeentelijke vuurwer ken wat de stad Aalst 100.000 fr. zou kosten. Gezien de thesaurietoe stand en de algemene vraag om bezuinigingen achtte hij het bedrag dan ook te hoog en hij han teerde de hakbijl. Anderzijds wees de sche pen erop dat dergelijke uitgaven fakultatief zijn. Gezien de begroting 1981 nog niet goedgekeurd werd door de hogere overheid, moet men wer ken met voorlopige twaalfden waarin het kre diet voor fakultatieve uit gaven reeds opgebruikt is. Hij wenste alleszins geen risico te lopen dat het krediet zou over schreden worden, en an derzijds was er de moge lijkheid dat de hogere overheid nog meer fakul tatieve uitgaven zou schrappen, «ledereen wil bezuinigen maar niet voor eigen deur» aldus de schepen van finan ciën, die zich dan ook bleef verzetten tegen de uitgaven voor vuurwerk. Toen raadslid Van der Biest (CVP) vroeg of men ook de hakbijl zette in de recepties, wierpen zowel schepen Van den Eede als Monsieur op dat deze tot het strikte minimum beperkt werden. Dit lokte wel enig protest uit bij de oppositie. Schepen Van den Eede merkte nog terloops op dat hij reeds 40 jaar lang met de Oude Garde naar de Erembodegemse ker mis getrokken was en dat het er 39 maal geregend had. «Het vuurwerk zou toch zo goed als in het water gegooid zijn» aldus de schepen, die tot slot vermeldde dat het sche penkollege over de zaak nog eens zou beslissen, daar de maatregel niet definitief is. «Als je wil besparen schaf dan liever de sche pen van feestelijkheden af» aldus Floris De Winter (CVP) wat natuurlijk het nodige gelach in de zaal uitlokte. Voor zijn partij genoot Raymond Uytter- sprot was alles echter een duidelijk bewijs van gebrek aan goede wil. Ook de WV Faluintjes kreeg immers zopas een weigering van het stads bestuur voor het drukken van 10.000 goedkope fol dertjes (0,25 fr. 't stuk), daar waar dit vroeger steeds gratis gebeurde. VEHE VRROOAARR! Erembodegem heeft nu ook een heuse mo torclub. Jaja, 't zijn wel geen Heli's Angels of geen Outlaws, maar ze doen toch echt him best om even stoer rond te lopen, even fluks op de motor te springen (zoals Indianen op him paard, zo!) en even gierend door de straten te stuiven. En ook de naam die zij zichzelf gege ven hebben, mag er wezen: de Cobra's! Nu zijn m'n broer en ik geen motorfanaten, en evenmin hebben we veel op met al die groepen die steeds trachten het decibel-rekord te door breken. Wij zijn rustige jongens, met wee moed naar de sixties misschien. En wanneer je dan vooral kereltjes van twaalf, hooguit veer tien jaar, opgesmukt met hakenkruisen, doodskoppen en zo ziet rondlopen, nou ja, dan heb je het wel gehad. Zo zijn de Cobra's echt niet. De Cobra's zijn serieuze motorliefhebbers, geen boelzoekers. Hier en daar tref je in hun rangen wel een verdwaalde hardrock-fanaat aan, maar meest al zijn ze verslingerd op disco. En dat ze in feite heel brave jongens zijn, hebben ze kort geleden wel bewezen. Het was op een zondagmorgen. M'n broer (Ferna heet ie) en ik hepen door de Dorpsstraat van Erembodegem zo wat te genieten van de druil regen, toen we bruusk uit onze overpein zingen gerukt werden door een aantal voorbij- snorrende motoren. Om de hoek stonden we oog in oog met een verbluffend groot aantal van die ijzeren beesten, vergezeld van hun in lederen pakken gestoken berijders en berijd sters. Enkele ventjes hepen keurend de «brommers» te inspecteren: «En trekt dat op, man? En hoeveel rij je daarmee op d'autostrade? Daar mee kunt g'a nogal leggen in de bochten, hee?» Een paar stoere bonken toonden trots him nieuwe aanwinst, oudjes gluurden voor zichtig vanachter hun gordijnen naar het gewoel op straat of stonden de invasie van de Hunnen (Attila zat reeds in 't café) gade te slaan of te becommetariëren. In de Cobra's Place was het een drukte van jewelste. Het rook er naar bier, sigaretten, .zweet en benzine. Vlaamse (zelfs Westvlaam- se!) en Waalse dialecten stroomden naar buiten. «Hewel, jonges, da's nogal es wat anders, hein?» sprak Peken ons aan - dat is de fietsen maker van het dorp. «In mijnen tijd...» reed iedereen op zijn veloken, zeker?» vulde mijn broer glimlachend aan. «Jaja, lach maar niet, wij hadden geen geld voor die machientjes, zulle!» «Nou, ik ook niet.» Hoofdschuddend stond Peken naar de «ma chientjes» te kijken. «Ben jij er al binnen geweest?» vroeg ik aan Ferna. «Nee,» zei hij, «en in de verste verte geen zin ook!» en lachend imiteerde hij de motorma niakken: «Vrrooaaarrü!» Een donkere blik van een bebaarde en behaar de kerel deed hem wijselijk zijn mond houden. We bleven nog wat staan kijken, niet dat zo'n reünie nu zo ongewoon was (wij zijn geen Westvlamingen, weet je!), maar toch: zo om en bij de tweehonderd motors-met-hun-meesters zie je niet zo dikwijls bij elkaar, en ach, misschien schuilt wel in iedereen het snel- heidsdüiveltje en de droom gierend en kaars recht op de motor gezeten door de straten te stuiven, halt te houden voor het huis van een donkere schoonheid, deze op de manier van woestijnprins-kaapt-woestijnbruid te ontvoe ren en ermee te verdwijnen op de eindeloze snelweg in het licht van de ondergaande zon. Over woestijnbruiden gesproken: een meisje - nee, méér dan 'n meisje, en o, ik vind weerde woorden niet! kwam naar buiten met een vent - een knuppel van een vent en hoe had die baar in godsnaam kunnen versieren! - en riep met een door tranen verstikte stem dat ze hem niet meer hebben moest. Sinds zelfs woestijnbrui den zijn geëmancipeerdkom je zulke dingen nu eenmaal' tegen, en ja, de woestijnprins pakte zijn biezen. Het meisje bleef snotterend m de deur staan, ik zag mijn broer kijken en kijken. «Heb jij geen dorst?» vroeg hij, overigens heel onschuldig. «Nee,» antwoordde ik. «Nou, ik wel!» Ik lachte en hep door. «Vrooaarr» deed ik, heel kwajongensachtig maar hij merkte het al niet meer. P.B. sedert een tiental jaren heeft de stedelijke reienst moeilijkheden voor de regelmatige be at wan stadswater in het gebied tussen de i eritlaan en de grens met Erembodegem. lage druk is in vanaf de nieuwe waterre- n{j^ak het gevolg van servoir te Erembodegem e ^zienlijke woonuit- een leiding met waterme- as f) in ae wijk lm- ter toestaan om het ge- 1 ttldreef-, Affligem- deelte op grondgebied Brusselsesteen- van klein-Aalst te spijzen. uiy}et het oog op de Dit zou de eenvoudigste itbreidingsgebie- en goedkoopste oplos- nde'orz'en in bet 9e" s'n9 z''n* dringt een op- zich nog meer op. Ondertussen is het wen- m„or het verder gele- selijk dat de gemeente- serried te Erembode- raad het principe goed- stoifn9s beide zijden keurt en toelage aan- j gfi Brusselse steen- vraagt voor het oprichten I «eeft de T.M.V.W. van een reservoir. Indien tjpQemeentelijke de stad Aalst toch een Ij,-: paatschappij voor overeenkomst kon beko- )e ^ren) een verzoek men met de TMVW kan doe!nd tot het oprich- deze beslissing gewoon ,n twee waterreser- vervallen. Het spreekt iddanet een tota'e ka" voor zichzelf dat de ge- vri van ongeveer meenteraad van 30 juni J m3. jl. het met deze maatre- .lijjngt mee dat drie gel unaniem eens was. lis, 9en mogelijk Toen dit punt ter sprake dai kwam vroeg CVP-raads- e Stedelijke Regie lid Chris Lievens-Borms een Waterbedeling zich wel af of de ver- r te^e^'ecl k'ein-Aalst) tegenwoordiger van de ele>n nieuwe leiding stad in de TMVW wel de u otere doorsneden inwoners verdedigde. haf de Watertoren. Schepen van Openbare in (fgt enorme uitga- Werken Jan De Neve na'/6 met een hogere wees in zijn antwoord op dje19 van de Water- de drie oplossingen, die a|s mogelijk zijn, en bena- il bouwt de Stede- drukte meteen de techni- «tele9'e een onder- citeit van het dossier, waterreservoir «Wij moeten nog praten Na een zeer lange uiteenzetting van schepen van Financiën Gaston Van den Eede over de stadsreke ning 1981, was het de beurt aan woordvoerder Etienne Bogaert (CVP), zelf oud-schepen, om het standpunt van zijn partij terzake te formuleren. Volgens hem had ook een openbaar bestuur de plicht een ernstig management te voeren met de gelden van de gemeenschap. Ook hij meende, in navol- feit aan dat deze met ging van wat de burge- meer dan 150 miljoen per meester ooit zei, dat de jaar gestegen zijn. «Dit Aalsterse stadsfinanciën voelt iedereen aan en berooid waren, en dat de vergeet niemand» zo waarschuwingen van de ging hij verder. De totale minderheid steeds wer den weggewuifd. «Wanneer de gewone man in de straat over on- inkomsten stegen aldus met 32% sinds 1977. Uitgaven vertegenwoordiger van lid daar waar zij liet door- de stad Aalst in de TMVW schemeren dat de TMVW eigenlijk deed. niet tijdig de brieven Schepen van Financiën beantwoordt die door het Gaston Van den Eede kon stadsbestuur verstuurd zich enigszins akkoord worden, verklaren met het raads- a^geveer 600 m3 op met de TMVW over de >iin'ende 9ronden m definitieve oplossing» al- 101* 9ev'n9 van de dus de schepen nog. dat Niervoor zou Chris Borms scheen niet staatstussenkomst helemaal tevreden met jup% aangevraagd dit antwoord, daar zij op- n. De uitgaven merkte dat er dagen zijn m geraamd op on- dat het betrokken stads- '12 miljoen. deel zonder water is. Zij zou de T.M.V.W. vroeg zich ook af wat de Op 1 oktober 1980 werd door de gemeenteraad van Aalst het vooront werp aangenomen van het rooiplan van de Erembodegemse Wilg straat. Dit voorontwerp werd op 10 april 1981 door de heèr Goeverneur terug gestuurd met het advies van het Bestuur van de Stedebouw en de Ruim telijke Ordening en het advies van de provinciale technische dienst. Het plan werd dan aange past aan deze opmerkin gen, die vooral betrek king hadden op de rooi lijn bij aansluiting van de Wilgstraat met de Vrede- straat. Ook diende nage gaan te worden of in de ongeveer tweemeter- strook tussen de goedge keurde en de voorgestel de gewijzigde rooilijn eventueel geen nutslei- dingen aanwezig zijn. Uit ingekomen plans en in lichtingen vanwege de betrokken maatschap pijen blijkt dit niet het geval te zijn. Het aangepast ontwerp van rooiplan was dan ook vatbaar voor goedkeu ring, wat unaniem door de jongste gemeenteraad gebeurde en het zal na de voorlopige aanvaarding door de gemeenteraad aan het onderzoek van commodo et incommodo onderworpen worden. VEHE ze stad spreekt, is dit sy- De uitgaven stegen an- noniem geworden van derzijds sinds 1977 met schuld», aldus de heer 56,82%. Als eerste oor- Bogaert, die dan ook van zaak hiervan citeerde oordeel was dat de jeugd Etienne Bogaert een on- van vandaag het slacht- gehoorde benoemings offer zou zijn van de mil- politiek. De personeels- jarden politiek, die het uitgaven stegen dan ook stadsbestuur voerde. El- sinds 1977 met 45%. De ke Aalstenaar huiverde gevoerde politiek van volgens hem van het meer personeel uit de fu- over te dragen deficit van sie was volgens hem dan rond de 300 miljoen, en ook een bron van diskri- noch het steuntje van 10 minatie geworden. Ver miljoen van de water- schillende personen dienst noch het uitstel moesten de plaats rui- van betaling door het men na meer dan zes jaar OCMW zal de toestand dienst, voor de zo talrijke oplossen. familieleden van de sche- Wat de ontvangsten be- penen, treft, stelde hij vast dat de Anderzijds wees hij op de groeiverschillen van de bevoorrechte werklozen prestaties nauwelijks de die de leiding kregen van inflatievoet volgen. Wat sommige diensten en de de verdelingsfondsen be- «gevoerde komedie» van treft kenden deze volgens het vast wervingssekreta- de spreker een onvol- riaat. Hij kloeg ook de doende groei en waren lichtzinnige kaderwijzi- zij onvoldoende aange- gingen aan. past aan de behoeften. Wat de werkingskosten Door de vroeger gevoer- betreft wees de spreker de aktie met de centrum- op een stijging met 33% steden was hierin wel tegenover 1977. De over- verbetering gekomen drachten stegen met geldverspillingen aan machines. De balans was volgens de heer Bogaert dan ook triestig en ontgoocheld, omdat zijn partij uiteinde lijk zo realistisch was aan de meerderheid een ver trouwen te geven om van Aalst een betere en scho nere stad te maken, waar het goed is om leven. Aan het adres van de schepen van financiën zei hij dat zijn hakbijl voor de buitensporige uitgaven verloren geraakte door het individualisme van elke schepen. De nota's van de schepen bleven vaak zonder gevolg al leen als een bewijs van zijn inzet. Ondanks de waarschu wingen van de oppositie werd van haar sanerings plan alleen akte geno men. Ook J. Van der Ve- ken deed ooit voorstellen om de prioriteiten vast te leggen aldus de spreker maar dit alles zonder gevolg. De CVP-fraktie deed dan ook een oproep tot meer koördinatie binnen het schepenkollege, waarbij elke schepen zijn verant woordelijkheid zou opne men om nog te trachten de bijna hopeloze finan ciële toestand bij te stu ren, in het belang van de ganse Aalsterse gemeen schap. In zijn zeer kort antwoord op deze tussenkomst wees schepen Van den Eede erop dat de opposi tiewoordvoerder geen enkel cijfer betwist had van de rekening welke hij uitvoerig gekommenta- rieerd had. Over het hak bijl wenste hij enkel kwijt dat dit reeds ter sprake zou komen op het einde van de openbare zitting na de interpellatie van CVP-raadslid Remi Van Vaerenbergh over het af gelasten van het vuur werk te Erembodegem. «Mogen wij ook op ande re zaken terugkomen op het einde van de zitting» aldus Lambert Van de Sij- pe, die blijkbaar dacht aan de nieuwe benoe mingen die het stadsbe stuur in de geheime zit ting voorstelde. VEHE «maar de strijd is niet 47,49% en hier stond vol- uitgestreden», aldus de gens hem het OCMW in heer Bogaert, die echter het midden met honder- meende dat de strijdbijl den kommissiezittingen blijkbaar bedolven was. van lange, minder lange Aalst diende volgens en korte duur meestal hem een vechtstad te overgoten met opkik- zijn, die zeker niet bang kertjes. mocht zijn om te Brussel Bij de schuld verhoogden de onrechtvaardigheid de lasten met meer dan van de verdelingsfond sen aan te klagen. Volgens de oppositie- de helft en aldus kwam er op enkele jaren tijd één miljard bij. Hij wees in dit woordvoerder was Aalst verband op de wildgroei trouwens veel te weinig van onafgewerkte luxe- te Brussel om op de ver- paleizen, uitgestelde pro- schillende diensten de jekten in uitvoering, enz. belangen van de stad te Ook het milieubeleid en bepleiten. de kerkhovenpolitiek Wat de belastingen be- werden aangevallen en treft kloeg de spreker het hierbij had hij het over Op 16 december 1980 werd door de Aalsterse gemeenteraad het voor ontwerp van bovenver meld rooiplan aanvaard. Dit voorontwerp werd op 10 april jl. door de Gou verneur teruggestuurd samen met de adviezen- van het Bestuur van de Stedebouw en de Ruim telijke Ordening en van de Provinciale Techni sche Dienst. Het huidig plan is aange past aan de opmerkingen die vooral betrekking hadden op de aansluiting van de Boonyveldweg met de Perrekouter en het verlengen van de voorziene rooilijn voor de Perrekouter tot het einde van de landelijke woon zone zoals die op het ge westplan voorzien is. Gezien de gemeenteraad van 30 juni jl. het plan voorlopig aanvaarde, kan dit laatste nu aan het openbaar onderzoek van commodo et incommodo onderworpen worden. VEHE

De Voorpost | 1981 | | pagina 7