I I I 1 BEZIENSWAARDIGHEDEN I WV Klein-Brabant AC Pirrewit VRAGENLIJST OPDRACHTEN WANDELZOEK TOCHT ANT WOORDENBLAD u u Antwoordblad REGLEMENT BIJ FIETS-EN VOETZOEKTOCHT I Ju WEGBESCHRIJV1NG We vertrekken met de wan delzoektocht aan de Water molen (1) op de Wilfordkaai te Temse. Dit oudste ge bouw aan de Scheldekaai loont de moeite om het even van naderbij te bekij ken. We wandelen voorbij het borstbeeld van Arthur tunnel van de Rijksweg Wilford (2) over de Wilford- Sint-Niklaas-Breendonk. kaai naar de Scheldebrug Aan de ingang van het (3) toe. We bestijgen de Scheldebad gaan we het trappen en hebben van park (6) in maar laten het bovenuit een prachtig zicht overdekt zwembad (7) opdeSchelde.dekade.de links naar beneden, via het park. We maken als het voetpad langsheen de op- ware een halv® cirkel en en afrit van de Scheldebrug. gaan rechtdoor het park We doorsteken het parkje terug uit. Aan de hoek met vijver, fontein (al of niet bemerken we de kapel van in werking) en het Sinte- O.L. Vrouw van Zeven Amelbergabeeld (5) en Weeën (4) en een mooi slaan rechtsaf onder de schilderachtig hoevetje. We steken het kruispunt over en volgen de Parklaan rich- «De Watermolen», oorspron- van de vermaarde weg-om. kelijk gebouwd op de thans Hoek Fonteinstraat: mooi gedempte vliet. De monding Vlaams hoevetje uit de 17de van de vliet, bijzonder het ge- eeuw. deelte waar de watermolen station gebouwd omstreeks maalde, moest herhaaldelijk -(955 op de |jjn Sint-Niklaas - hergraven worden. Volgens Mechelen - Brussel. Vor- een kaart van 1740 stonden er mjngsstation voor goederen- aan de molen twee waterra- treinen, den achter elkaar geplaatst. Augus, Wautersstraat nr. 34; Achter het laatste rad liep l. -j- woning waaruit de gebroeders vroeger een bruge ,n de nch- Van |,aemdonck tijdens de ting van het kasteel. Dit brugje 1914_1918 naar hel u. scheepsbouwwerf en Klein- Brabant (3). We wandelen onmiddellijk zwembad rechts van ons liggen. We bewandelen het tweede grintpad na de leeuw en ting station (0), Voor het station gaan we rechtsweg naar beneden onder de spoorweg en rijksweg terug door en belanden zo op de Guido Gezelleplaats Rechtdoor door de August lopen langsheen het vogel- Wauterstraat (11) en Kou- terstraai wandelen. In de Kouterstraat rechts de Cle ment D'Hooghelaan inwan delen en de eerste zijstraat links inwandelen die loopt tussen het ziekenhuis de Pelikaan en de wijk voor bejaarden Mariadal. In de Gasthuisstraat toege komen links wandelen. Aan de verkeerslichten rechtsaf in de Pastoor Boelstraat en het verlengde Schoolstraat. Na een tijdje nemen wij linksweg de Houtkaai en wandelen terug links via de DOORLOPENDE OPDRACHT Lagsheen het parcours van het aspergepad kan U de volgende jaartallen vinden: A. 28 september 1969 B. 8 October 1731 C. 17-3-1979 D. 11 maart 1921 E. 12 - 10 -1958 F. 13 (of 18) - 7 - 65 Noteer in het daarvoor bestemde vakje van Uw ant woordblad, de letters die zich bij de datums bevinden, in de volgorde waarin U ze langs Uw weg ontmoet. (Nota: als vertrekpunt dient U de Molenstraat te Puurs te nemen - alle datums bevinden zich in de nabijheid van plaatsen waar U moet halthouden voor het oplossen van één van de genummerde vragen; het is niet nodig gedurende het hele parcours alle huizen, kapellen, verkeersborden en dgl. aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen). Nog een laatste raad alvorens te starten: LEES EERST VRAGEN 17,18 en 19! Zo zal U niet verplicht zijn het hele aspergepad achteraf nog eens af te peddelen! VRAAG 1: Wie was van 1 oogst tot 10 oktober 1914 bevelhebber van het Fort van Liezele? VRAAG 2: Uit welke eeuw dateert de vroegere Kimpel- berg -molen? VRAAG 3: Welke dieren staan afgebeeld op de straatge vel van de Blokthoeve? VRAAG 4: Waar vinden we, in de omgeving van de enige watermolen van Klein Brabant (Patatestraat), het getal «29»? (vindplaats nauwkeurig aan duiden) VRAAG 5: Van wie is 016-231421 het telefoonnummer? VRAAG 6 Hoeveel jaren verschil zijn er tussen de bouw van de brug en de bouw van de sluis aan het Zwaantje? VRAAG 7: Hoe oud kunnen groene kikkers maximum worden? VRAAG 8: Waartegen zou O.L.V van Meesen ons moeten beschermen? VRAAG 9: Welk jaartal vinden we bij de «Kreukel- hoeve»? OPGELET Even verder: volg de pijlen Aspergepad «verkorting» VRAAG 10: Waar vinden we «1938»? VRAAG 11: Wanneer herbouwden de inwoners van de wijk Doregem de kapel van 1895? VRAAG 12: Wie wordt te Oppuurs - heel vooruitziend voor die tijd - «Licht in het atoomtijdperk» genoemd? VRAAG 13: Welke gemeente wordt in de omgeving van de Ingenieur Stas -brug te Eikevliet vermeld als «Groene gemeente»? VRAAG 14: (en nu bevinden we ons reeds aan de kerk te Kalfort) Hoe oud was Alexander Aerts toen hij stierf? VRAAG 15: In één van de beeldengroepen op de Kruis weg, rondom de kerk van Kalfort, staat benevens de naam van de beeldhouwer (met of zonder jaartal) ook nog een ander woord gebeiteld Welke beeldengroep be doelen wij? VRAAG 16: Wie is de uitgever van de brochure met de titel «Aspergepad?» VRAAG 17: Welke leidingen van nijverheid en/of nuts voorzieningen leerden we gedurende de zoektocht kennen, al was het dikwijls maar in het voorbijrijden? VRAAG 18: Dit verkort Aspergepad komt een aantal keer, zij het in tegenovergestelde richting, langs de Schelde-land-route Hoe dikwijls? VRAAG 19: Dit zelfde Aspergepad loopt over het grond gebied van 4 gemeenten. Hoeveel gemeen ten zouden dit geweest zijn indien het ver kort Aspergepad was aangelegd vóór de fusie? VRAAG 20: Kalfort en het Hof ter Bollen liggen beiden op of aan de Molenbeek. Wat hebben ze daar naast nog meer gemeen in dit verband? SCHIFTINGSVRAAG: Hoeveel motorvoertuigen (minstens vier wielen) zullen op 20 september e.k. tussen 15 en 16 uur over de Schelde brug te Temse rijden, in beide richtingen? klein-brabant Oeverstraat naar de kern van de gemeente. Hier hebben wij een zicht op de scheepsbouwwerf. De Oeverstraat (12-15) vol gen wij rechtdoor tot deze overgaat in Kamiel Wauter straat (16) en tot we het gemeentehuis (4) bereiken. We lopen dan de markt (18-19-20) rond en dalen achter de O.L Vrouwkerk (21) naar de Wilfordkaai. De eerste straat links op de Wilfordkaai is de P. Poppe- straat (12) die we inwande len tot aan het geboorte huis. Zo komen we terug aan de watermolen waar talrijke horeca-instellingen ons uit nodigen voor een drankje. bleef bestaan tot 1851. 1874 werd echter een begin gemaakt met de overwelving en de kanalisering van de vliet. Ook op de kaai werden wer- Markt 22: hoekhuis van bak steen, met deuromlijsting in arduin 1746, gerestaureerd 1879. Bepleisterd woonhuis met omlijsting in blauwe hard steen voor ramen en inkom- deur. Hoofdgestel inkomdeur met rococo-dekor, einde 18de eeuw. De tweede verdieping en vooruitspringend gedeelte is blijkbaar een 19de eeuwse verbouwing. Markt 20: woning dagteke nend uit de 18de eeuw, waar schijnlijk 1770. Vroeger grif fierhuis. Toen noemde men het «Het groot huis». Vroegere bewoner was de historicus Theo De Decker. Hoofdkerk: een zicht op de zuidelijk dubbele kruisbeuk ding Aal voet gew n bes zerfront vertrokken en in eikaars armen sneuvelden. Hoek Paterstraat - Oeverstraat 13: woonhuis in baksteen met ken uitgevoerd met als gevolg banden in witte zandsteen, dat de monding van de vliet deuromli|sting in harde blauwe verzandde s,een- sterk verbouwd gedeel- 4ah„r wiilnrrf te van het kl°°ster der Palers van de O.L.Vrouwkerk. Dit ge- Standbeeld van Arthur Wfflord 0ratorianen verbouwing had dea|tB bevat nog romaanse geboren te Temse op I maart plaats ln de oerste helft van de 1851 en everieden te Brussel pgde eem He, oorspronkelijk op 22 december 1926. gebouw uit het derde kwart Scheldebrug: deze 365 meter van de igde eeuw. Bijgebouw lange brug is tevens de lang- wonjng (langs Paterstraat) be ste metalen brug van België, pieisterd, met monumentaal Ze heeft een ophaalbaar ge- middendeel. Achterbouw van deelte zodat zeeschepen de de eerste helft van de 17de Boelwerf langs deze weg kun- eeuw. Dit gebouw was het nen verlaten. De Scheldebrug «college Wasiana» in de 17de werd ingehuldigd door Z.M. en 18de eeuw een der be- Koning Boudewijn in het bijzijn roemdste scholen van Vlaan- van de ministers Van Acker, deren, die zelfs bezocht werd Anseele, Vanaudenove, Lilar, door leerlingen uit Holland. Kollege werd opgericht in 1650. Verbouwing in 1663 en 1716. Oeverstraat nr. 5: huidige de kenij: woonhuis in baksteen met deuromlijsting in blauwe de Schelde en hardsteen rond ramen en in komdeur. Derde woonlaag Sinte Amelbergabeeld, ont- werd aangebracht in de 19de worpen door Karei Aubroeck. eeuw. Onderste twee omlijs- Sinte Amelberga is de be- tingen met rococo-dekor. De schermheilige van Temse en dekenij werd gebouwd in op kwam over de Schelde op de dracht van Pater Lodewijk rug van een legendarische Bosch, pastoor van de paro- steur. Ze stierf op 10 juli 772 chie van 1745 tot 1765. en werd begraven in de kerk Oeverstraat nr. 4 bovenaan door haar gesticht. Deze kerk op het dak een beeldje van bouwde ze ter ere van O.L- Reynaert de Vos, naar de .Vrouw. Dit is dan ook de re- voorname Temse familie den waarom de parochie nog „Reynaert». steeds O.L.Vrouw tot patrones 0eve[Straat nr 2. oude w0. ning van Egidius de Cauwer. leerling van Adriaan Nijs. Hij werkte mee aan het schrijn- Spinoy, Heyman, Mgr. Cale- waert en verscheidene gees telijke en wereldlijke personali teiten. Aan de inrit van de Schelde brug twee beelden van Karei Aubroeck, nl. de Golven. kenmerken: opgevulde rond bogen, ook nog delen 2 opus incertum, afkomstig van de af braak van de kerk of kapel voor de romaanse bouw. Dit metselwerk zou wel van Karo lingische oorsprong kunnen zijn. In de legende staat dat op die plaats vroeger een Karolin gische kapel stond gebouwd door de H. Amelberga. Dit ge deelte is bij K.B. geklasseerd. De westgevel met de hoofdin- kom van de kerk geeft ons een zicht op de oude grafmonu menten. Adriaan Nijs beitelde de predikstoel in 1713, en zijn zoon Philip Adriaan Nijs maak te het gestoelte. Het graf van ridder Lefever, heer en wel doener van Temse is van de 16de eeuw Er hangen in de kerk enkele oude en waarde volle schilderijen, o.m. van Jan Fees rmaal (Kinde >tus i /eg r Bterda ax an fuifm Melfl-bra»ndag w [11,1 Ie Sayve, Tony Vanl' Bosteels, Cornells S®*® ter Van Mal, Jan Def'J?39 Markt nr. 3: het ifCont gebouwd door Jan R van Strydonck die bu ter was van Temse P 1787. Het droeg 1 naam «De Kloeke», hoekhuis van baksi zandstenen hoeksti duinen deur- en ver tingen; één verdief en zadeldak. De westgevel, eeni trap met stoep, de met portretmedaljorr met venstertje in v bouw kan men situerj 1764 en 1776 i van kohieren. Geri na 1918. Op 21 febt werd hét bij K.B. gej als monument. In het begin van c Poppestraat getx Priester Poppe, Temse in 1890 en 0' 1924, apostel van 0 ristische Kruistocht. j heeft, terwijl St. Amelberga be schermheilige is. Tweemaal per jaar gaat er een omme gang uit of zoals men in Tem- 'se zegt een -weg-om- uit ter werk van het kerkgestoelte hare ere. Deze loopt over een Kamiel Wauterstraat nr. 14: afstand van ong. 22 km. langs- woonhuis met vier traveeën, heen de oude gemeente en met verdieping en trapgevel; deelgemeente Temse. van bak- en zandsteen, doch Park van Temse vroeger het gecementeerd. Twee zandste park van het kasteel dat in de nen cartouches, de eeni met volksmond het kasteel Jans- fn"0 de .a"d®re, me sens - De Varebeek werd ge- Later werd de datum erop ge naamd, gebouwd in 1783 en schilderd. Geklasseerd ge- afgebroken in 1966. De peilers Louw. Vroegere woning van van het hek en een leeuw Philip Alexander Nijs zoon herinneren ons aan de vroege- vad Adriaan Philip maakte het re grootheid van dit bouwwerk, ^gestoelte en was de stich- T O u i. ,er van de eerste teken- en Het Scheldebad werd op 22 beeldhouwschool te Temse in mei 1969 ingehuldigd. Dit 1776 overdekt verwarmd 25 meter bad bezit een moderne infra- struktuur. een bonte verzameling water en siervogels. Kapel O.L.Vrouw van Zeven Weeën opgetrokken in 1870 in Gemeentehuis: dit merkwaar- ÏÏét "hêrto'rgt di9 bouwwerk in Vlaamse neo- - renaissance met neo-romaan- se en neo-barokke elementen werd opgetrokken naar de plannen van gemeentearchi- tekt Nissens en ingehuldigd in III EE U vindt in bijlage 6 detailfoto's die genomen langsheen de route van de wandelzoektocht. Gi een zo duidelijk mogelijke plaatsaanduiding vai details, bv. straat en huisnummer. 1. 2. 3. .LS i ril UI i va gotische stijl. Binnenin staat 1906 Het heeft een monu- een piëta en in de voorgevel mentaa| en representatief ka- het beeld van de H. Amelber- ra|<ter ga. Deze kapel maakt deel uit Langsheen de wandelroute merkt men soms op een of andere wijze goed zichtbaar zijn wandelaars. Geef bij de volgende data de gebeurtenis door de letter van de vermelde get nis te vermelden. 7. 18.12.1890 8. 2. 3.1906 9. 26. 3.1917 10. 1.2.1953 11. 19.12.1955 A. opening van de Scheldebrug B. overstroming van de Schelde C. overstroming van de Schelde D. geboorte van Priester Poppe E. overlijden van de gebroeders Van Raemdon In Temse worden vele straten door de eigen bev met een andere benaming aangeduid. Door eer Temsenaar of Temsteneir tijdens de wandeltocpEU te spreken verkrijgt men de juiste straatnaam, straten liggen op, of grenzen aan de wandelroi 12. Veldstraatje 13. 't Foort 14. den Uil 15. den Jager 16. 't voddemeuleken Vele beroemde Temsenaars komt men tegl straatnaamborden of monumenten. Onderlijn 6 te kenmerken van deze Temsenaars. 17. Petrus J. Boe! scheepsbouwer - pastoor 18. Arthur Wilford burgemeester - reder - tooi 19. Edward Poppe priester - kunstschilder - beeldhouwer 20. Clement D'Hooghe toondichter - kunstschilder - romanschrijvt Schiftingsvraag Hoeveel motorvoertuigen (met minstens vier zullen op 20 september e.k. tussen 15 en 16 ui de Scheldebrug in Temse rijden in beide richtii 1. ledereen mag deelnemen aan beide zoektochten of aan één van beide. Voor het oplossen der vragen is geen speciale kennis en/of behendigheid vereist, (geen strikvragen!). 2 Aan elke zoektocht kan deelgenomen worden tot en met 13 septemer e k Om geldig te zijn dient het antwoordblad samen met het inschrijvingsgeld, en dit alles onder gesloten omslag, uiterlijk 13 september 1981 te 24 uur ofwel: afgegeven te worden in Horeca bedrijf «Pirrewit», G. Gezellelaan 29, Puurs ;Gemeentehuis, Temse (tijdens werkuren op dienst toerisme, buiten werkuren: in brieven bus). ofwel verstuurd te worden aan A C. Pirrewit: periodezoektochten p/a Palingstraat 51Puurs. 3. Het reglement, de wegbeschrijving met toeris tische nota's,de vragen en het antwoordblad kunnen gratis verkregen worden op volgende plaatsen horeca bedrijf «De Pirrewit», G. Gezellelaan 29 te Puurs Muzeum «De Zilverreiger». Weert (enkel fiets- zoektocht) Politiebureel, gemeentehuis Temse (enkel voet zoektocht) Sportdienst gemeente Temse (enkel voetzoek tocht) In de publicaties van de Groep De Cuyper (één week voor het begin van de zoektochten).O.a. Ons Klein Brabant. De Cirkel, De Voorpost, Het Reklaamblad Op schriftelijke aanvraag bij: Caluwaerts D., Palingstraat 51 te Puurs 4. Het inschrijvingsgeld werd als volgt vastgesteld Fietszoëktocht100 frank. 80 frank voor leden van VAB/VTB, AC Pirrewit, en bezitters van een zonnige vakantiekaart. Gezinskaart (max. 4 pers 200 frank Leden van één huisgezin, die van deze kaart wensen gebruik te maken moeten de 4 antwoordkaarten in één omslag afgeven samen met het verschuldigde inschrijvingsgeld. rekening houden met het feit dat slechts de drie beste inschrijvingen (van de 4) in aanmerking komen vooreen prijs. Voetzoektocht: hier werden de inschrijvingsgelden vastgesteld op resp. 50 frank, 40 frank en 100 frank voorde gezinskaart. Dezelfde opmerkingen als hierboven gelden even zeer. Deelnemers die zich kortingen laten toekennen waar zij geen recht op hebben, worden met uitsluiting bestraft Daarom is iedereen die aanspraak wil maken op korting verplicht het nummer van de door hem gebruikte lidkaart op zijn kontrolekaart te vermelden, 5 ledereen mag zo dikwijls deelnemen als hij wil. Het spreekt vanzelf dat bij elke geldige antwoord kaart het verschuldigde inschrijvingsgeld moet gevoegd worden. 6 Aan de hand van de antwoorden wordt door de inrichters een klassement opgemaakt. Een schif tingsvraag wordt ingelast om deelnemers met eenzelfde aantal punten te kunnen rangschikken 7 Iedere geldige inschrijving ontvangt een prijs in natura die zal uitgereikt worden in zaal Kloosterhei- de te Bornem op zaterdag 3 oktober 1981 te 16 uur. 8 Alle mogelijke problemen niet voorzien in dit reglement worden beoordeeld door de inrichters Tegen hun beslissing is geen verhaal mogelijk. 9 Tot slot wensen we iedereen een gezellige ontspannende (namid)dag in Klein-Brabant. Naam: Voornaam: Adres: Lid van: Kaart nr. U mag starten op om het even welk punt lanj «aspergepad». Voor het beantwoorden der vragen dient U zich aan de door de inrichters opgelegde volgordi zeggen: antwoord van vraag 1 noteren in vakje in vakje 2, enz. Om in aanmerking te komen voor een prijs antwoordblad, samen met het inschrijvingsgeld,! september in het bezit zijn van de inrichters. Pi ling: zaal Kloosterheide te Bomem op zaterdag .1 te 16 uur. ,0 hl II dj Deze brochure Ls pr(js van 15 frank. i.a. in «De Pirrewit» te koopl vraag 1 2 3 4 S 7 8 9 10 11 12 13 1* IS 16 17 18 19 20 DMftopciic windt Sdtttüismii fUmfc an

De Voorpost | 1981 | | pagina 10